Помага ли ви мъжът Ви в гладенето?

  • 23 819
  • 326
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 19 445
Чистене, готвене, гладене, шпакловане, мазане и т.н. са ниско-квалифицирани и зле платени дейности, които в днешно време често могат да се автоматизират с необходимите машини. А домакинство с двама работещи квалифицирана и търсена от работодателите работа се поддържа "от само себе си" Wink
Не зная как плочки се лепят автоматизирано и хич не ми се струва зле платено.
Абсолютно съгласна съм с теб за квалификацията на жените, но за мен проблемът е И другаде - в различните разбирания на двата пола за чисто и подредено.
Иди в темата за гостите да прочетеш как жени се ужасяват от едно петънце върху огледалото.

# 226
  • Мнения: 46 641
...различните разбирания на двата пола за чисто и подредено...
Това са по-скоро градски легенди. В реалността нещата съвсем не виждам да са такива.

# 227
  • София
  • Мнения: 19 445
...различните разбирания на двата пола за чисто и подредено...
Това са по-скоро градски легенди. В реалността нещата съвсем не виждам да са такива.
Има ли случай мъж да се кара на жена си, че не е достатъчно изчистено или подредено? Или да върви след жена си и да допочиства?

Всъщност, по TLC мъже и жени с такива мании са равен брой или поне така показват.
Снощи хванах една - по 30 пъти на ден чистела тоалетната.

# 228
  • Мнения: X
...различните разбирания на двата пола за чисто и подредено...
Това са по-скоро градски легенди. В реалността нещата съвсем не виждам да са такива.


Мъхъм. И синът ми, и дъщеря ми са такива прасета свински, че...

# 229
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464

Има ли случай мъж да се кара на жена си, че не е достатъчно изчистено или подредено? Или да върви след жена си и да допочиства?

Има, има. На братовчедка ми муньото проверява как е избърсан прахът, как са изметени трохите след хранене. От нея, разбира се, да не мислиш, че той пипва нещо. Ама и тя като не знае да го накара да изяде парцала, вместо да му трепери и да търчи да бърше след откровено малоумните му заяжданици, проблемът си е неин.
А тия жени, които страдат от някакви мании за чистота и подреденост, че и се карат на мъжете си, че нещо не било изчистено, както трябва, не ги разбирам. Вместо да си се занимавам със семейството и да отделям време на тях, как пък не го похабих в чистене и лъскане, че и в разправии защо не било достатъчно чисто.

# 230
  • Мнения: X
Не зная как плочки се лепят автоматизирано и хич не ми се струва зле платено.
Абсолютно съгласна съм с теб за квалификацията на жените, но за мен проблемът е И другаде - в различните разбирания на двата пола за чисто и подредено.
Иди в темата за гостите да прочетеш как жени се ужасяват от едно петънце върху огледалото.

За плочки нищо не съм казвал Simple Smile Но има машинно боядисване, машини за шкурене (подравняването на мазилката преди боядисване), мисля, че съм виждал и машини за полагане на мазилка, не съм сигурен. За зидане, лепене на плочки и подобни неща не съм виждал. Платено е горе-долу колкото е платена една професионална бавачка плюс е сезонна работа, често в сивия сектор (без осигуровки и т.н.). Ако се мине през фирма/агенция на крайния потребител му излиза и по-скъпо. Но равносметката е 900-1000лв. на месец за София примерно, докато много квалифицирани специалисти и то не само в IT сферата, правят по 1500-2000 и нагоре.

За разбиранията на двата пола за чисто и подредено ми се струва малко стереотип това. Примерно аз съм леко на границата на обсесивен - докато детето не навърши 1 година мъчих всичките роднини (и особено баби и много-знаещи лели) да си мият ръцете при влизане отвън, преди да пипат бебето. Това не значи, че в нас е супер чисто или че ходя да проверявам за прах, просто като чистя или мия нещо аз, го правя много по-продължително и старателно и съответно отнема ужасно много време, докато жените в семейството (съпругата ми, майка ми, тъщата) определено не си дават толкова зор, което е ОК, защото все пак не може подобна дейност да отнема прекалено много време. Много зависи до човека, до навици и т.н. Но съпругата ми нееднократно е казвала, че почиствам и подреждам по-добре. Обаче това е на цената на повече усилия, затова го правя по-рядко и пак търся някакъв начин за улеснение - примерно терасата я мия с водоструйка, когато вали дъжд. Отнема 4-5 минути Simple Smile От друга страна аз нямам такава фиксация върху домашния прах като нея, понеже сме близо до булевард у нас се напрашава сигурно за няколко часа след чистене и от моя гледна точка нищо особено не може да се направи. Но тя се дразни и доста често чисти за прах.

Викал съм фирма за почистване за апартамент на мои близки, в който не беше живяно 2 години. "Чистачката", която пристигна беше момче на 20-25г., което чисти много старателно и повече време от това, което беше първоначално договорено за цената. И не беше "гей", защото като приключваха, приятелката му (сигурно студентка) беше дошла на гости и да му вземе вода за пиене Simple Smile Всъщност чистенето и подреждането често е доста по-физическа работа от смяната на гума, защото нерядко трябва да се вдигат и преместват доста тежки предмети. Пример - чистене на мазе или на претрупана тераса. За пране на килими да не говорим. Много хора (ние вкл.) за тая работа ползват автомивка или специализирани услуги.

В елитни и не толкова елитни ресторанти професионално готвят и мият чинии почти винаги мъже, така че изобщо не мисля, че има някакви полови различия в това отношение, има някакви социални стереотипи, което кара хората да предпочитат една или друга професия като "по-подходяща" за тях. Моделът мъжът изкарва парите, жената върти домакинството и гледа децата и в краен случай работи нещо за по 400-500 лв. на 1/2 работен ден съм го виждал при моите родители и при родителите на съпругата ми и мога да кажа, че нито пари имат, нито е по-чисто отколкото вкъщи, където работим и двамата и не ни остава кой знае колко време да излизваме всяко петънце от огледалата или да гладим всяка от безбройните бебешки дрешки, които се перат след максимум 1/2 ден носене в повечето случаи, понякога и по-често.

Също има мърлячи и мърли и сред двата пола. Няма да забравя едно бивше гадже, което живееше сама с майка си (две пълнолетни жени демек) и в банята им имаше мухъл, много женски гелове и балсами също изглеждаха мръсни и мухлясали, ваната беше отвратително мръсна, целия апартамент миришеше на котешка урина, а самобръсначката беше задръстена с косми и изглеждаше потресаващо, изобщо не знам как се ползваше подобно нещо. Кухнята също беше ужасно мръсна, хладилникът беше целия издраскан от котката и лепен с някакво тиксо, тенджери и тигани имаха слой засъхнала мазина...и айде да не продължавам. Така че не знам дали има такива закономерности, по принцип е възможно, но аз поне не съм виждал някакви статистически данни. 

# 231
  • Мнения: X
Пич, кефиш!

# 232
  • София
  • Мнения: 19 445
Смесваш разбиранията на един мъж с работата му - говоря за момчето-чистач и персонала в заведения. Както прословутото фукане как мъжете са по-добри готвачи, защото.... - не, по-добри кариеристи са, когато готвенето е професия и кариера като всички останали.
Иначе съм съгласна за стереотипа, доколкото самата аз не съм особено подредена, за разлика от ММ. Но той си има само определени фиксации - не го дразни недостатъчното място за съхранение, което ще доведе до по-добър ред (за което аз все си врънкам), а едни трохи по масата.
Не казвам, че жените са по-чисти, а за разбиранията им. Жената в повечето случаи взима пример от майка си за домакинството, ако едната е мърла - и другата ще е такава.

the wishmaster, може само така да ти се струва, докато е в тази чаровна възраст. Тя на 11 ли беше - та това е още дете, има време докато завъди собствено домакинство

# 233
  • Мнения: X
На 11 е, ама брат ѝ е на 24 и все още не мога да реша кой е по-голямото прасе. След Големия Взрив на кафемашината в кухнята му, преди две седмици Говендър Мой ми се "похвали", че докато си пържел яйца, олиото в тигана незнайно защо се взривило и сега таванът целият бил в мазни пръски. Чудеше се и маеше клетникът как така се е получило. Сега е горд собственик на кухня, футуристично декорирана с пръски от олио и лекета от кафе. Подкокоросах го да си направи доматен сос за спагети, та поне да довърши декорацията.  Mr. Green

# 234
  • София
  • Мнения: 29 053
Преди време, докато се учех да пържа картофи, щях да направя пожар и загрижена съседка звъня да пита дали да вика пожарната. Това го казвам, за да те успокоя.

# 235
  • Мнения: X
Преди време, докато се учех да пържа картофи, щях да направя пожар и загрижена съседка звъня да пита дали да вика пожарната. Това го казвам, за да те успокоя.
А, аз съм спокойна. Но клетницата, която се прежали да живее с него, със сигурност ще мине на успокоителни.  Mr. Green

# 236
  • Мнения: X
Смесваш разбиранията на един мъж с работата му - говоря за момчето-чистач и персонала в заведения.
Не съм съгласен, че смесвам - това са отделни теми просто. Аз говоря по темата дали една работа е "женска" или "мъжка" и дали има обективни физически или "психологически" (?) предимства тази работа да се извършва от мъже или от жени.  Също засягам и социалните предимства - общественото възприятие, че дадена дейност е срамно или неприемливо да се извършва от единия пол. Тезата ми е, че в модерното общество има много много малко такива професии или дейности - за жена може да е трудно да бъде хамал примерно, а пък за мъж е невъзможно да бъде сурогатна майка или кърмачка, но подобни "професии" са изключения в днешно време. Няма нищо срамно или пък непривично (невъзможно) за един мъж да чисти или готви или каквато и да е друга работа, типично срещана в домакинството. Нещо повече - казармата, където нали се "ставало мъж" е изпълнена с подобни дейности Stuck Out Tongue


Както прословутото фукане как мъжете са по-добри готвачи, защото.... - не, по-добри кариеристи са, когато готвенето е професия и кариера като всички останали.

Разбира се, че е така, абсурдно е, че мъжете били по-добри готвачи. Но това е отделна, много широка тема. Обективни личностови характеристики, по които мъже и жени се различават са например нервотизъм (склонност да се притесняваш и да се взираш в детайлите - по-висок при жените), екстравертност (или "общителност", ако трябва да обясня с една дума конструкта - по-висок при мъжете, ако не бъркам или няма разлика), интелигентност (няма разлки средно взето - при типовете задачи мъжете средно са малко по-добри в пространствените задачи, жените във вербалните, също така при мъжете има по-големи вътрегрупови разлики - повече индивиди с много високи постижения и повече с много ниски), образование (жените средно взето са с по-високо образователно ниво в развитите страни) и накрая психотизъм (склонността да лъжеш, да измъчваш животни и...да растеш в кариерата е по-висок при мъжете средно взето).

Това, че съвременната корпоративна култура търси и толерира хора с изразени психотични черти (има научна статия по въпроса) е огромен социален и икономически проблем, който все повече се коментира, както все повече се коментира и нарастващото неравенство между богати и бедни - все неща, които влияят зле и социално и икономически на държавите или поне това е модерното разбиране за тези феномени (за справка - книгата на Пикети примерно). Това не е проблем единствено на жените, за мъже с нормален психотизъм (средни равнища) или ниска екстраверсия като мен примерно кариерният растеж също е по-бавен и по-труден и трябва да се компенсира с много знания знания и умения. Но пак - това е много дълга тема, а тези разлики са средни за мъжете и жените като цяло, по никакъв начин не значат, че няма жени с висок психотизъм, които са по-успешни в кариерата Simple Smile Феминизмът не реагира адекватно на тези чисто социални проблеми - например онзи пич от гугл, дето го уволниха за есето му - реално човекът (макар че нищо не разбира и му е много елементарно и повърхностно есето) беше прав, че кариерното развитие трябва да става по заслуги (merit-based), а не по някакви други съображения, дори тези съображения да са квоти, за да имало "разнообразие".

Спирам по темата, която е много дълга и отвъд гладенето, подхванах я само за да кажа, че обществото ни си има достатъчно проблеми, че да ги пренасяме зорлем и в домакинствата и семействата си чрез сляпо подражание Simple Smile Ако не можем да реформираме обществото, така че да бъде по-справедливо от сега, то поне можем да се опитаме да го направим в семейството си, с най-близките си хора.

Но той си има само определени фиксации - не го дразни недостатъчното място за съхранение, което ще доведе до по-добър ред (за което аз все си врънкам), а едни трохи по масата.
Не казвам, че жените са по-чисти, а за разбиранията им. Жената в повечето случаи взима пример от майка си за домакинството, ако едната е мърла - и другата ще е такава.

При нас пък е точно обратното за трохите и мястото за съхранение, с тази разлика, че мястото за съхранение е само едната страна на медала, обратната на която е изхвърлянето на непотребни вещи (особено дрехи!), които не се ползват. Много малко хора имат достатъчно големи жилища, че да имат стая за обувки или за инструменти примерно, затова трябва да се подхожда разумно. Или жилището се наблъсква с гардероби, шкафове и други мебели и това пък вече как се почиства, не е истина Stuck Out Tongue

За майката - по-скоро не съм съгласен, подобни характеристики са в голяма степен вродени, каквото се придобива като навик - става и от съквартирант(к)и през студентските години и по всякакви начини, не само от родителите. Даже  в нашия случай неща, които особено много ни дразнят, са точно навици на родителите ни, които смятаме за неприемливи и яростно избягваме. 

# 237
  • София
  • Мнения: 19 445
Много ми е интересно да те чета, но ти захапваш едно изречение и правиш докторантура по него.
И все не съм разбирала какво искаш да кажеш. А аз отговарям на написаното, мисли не чета. Както и да е...

# 238
  • Мнения: X
А аз отговарям на написаното, мисли не чета. Както и да е...

Е, затова пояснявам, защото никой не чете мисли Simple Smile Който му е интересно, ще прочете, на който не му е - ще прескочи дългия текст. Аз така си пиша - мисълта ми така върви. Женски форум е все пак - позволявам си да пиша по-дълги текстове - споменах, че жените са по-добри от мъжете на вербалните задачи при IQ тестовете.

Сред колегите (основно мъже) имам ограничение от 144 символа - трябвало да се чете без скролване на телефона. Stuck Out Tongue

# 239
  • Мнения: 10 999
Бг татко сто процента съм съгласна с теб. Аз също съм израснала в кофти семейство и се старая да не се карам с мъжа ми за нищо. Една работа ако мога ще я свърша сама, ако не мога ще го помоля. Ако откаже или търся друг да я свърши или я зарязвам. Аз съм работеща жена, домакинството ми е последна грижа. Виж кофти е, ако мъжът натиска домакинската работа да е свършена от жената, а не от него. Но като цяло мъжете не се впечатляват от битовизми. Или поне тези от моето обкръжение.

Общи условия

Активация на акаунт