МОН - промените продължават

  • 130 209
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 11 574
Нямам претенции за месеците конкретно, имам претенции за дългата лятна ваканция единствено. Наистина предпочитам по-чести и по-къси ваканции пред сегашната организация. Наблюдавам при моето дете конкретно, че преди Коледната ваканция, и най-вече, преди лятната ваканция е страшно уморена. Което може да се избегне.
Според мен проблемът идва от това, че училищният процес като програма и изучаван материал (съдържание) не са структурирани подходящо според възрастта на децата и не водят до подобряване на грамотността, а не че ваканциите са дълги или къси. И при къса ваканция децата се разконцентрират и после им е малко трудно да 'влязат в час".

# 91
  • Мнения: 4 393
Наблюдавам при моето дете конкретно, че преди Коледната ваканция, и най-вече, преди лятната ваканция е страшно уморена. Което може да се избегне.
     И мислиш, че с по два дена по-дълга коледна, есенна и междусрочна ваканция няма да бъде страшно изморена преди лятната ваканция. Преди няколко поста писа, че май месец почти не са учили. Кога точно се измори страшно. И ако във втори клас е страшно изморена, какво ще правите в седми. Причината е някъде другаде.


Не ми е противоречиво мнението. Смятам, че трябва да учат с повече ваканции, които да са по-къси. Смятам, че ако лятната им е с две-три седмици по-къса, като бъде разпределена равномерно през останалата учебна година, ще е по-ефективна. Много ми е жалка междусрочната ваканция, особено когато я направят три дни. Видиш ли, защото не могли да насмогнат учителите да преподадат материала. Същите тези учители, които нямат проблем да пускат големите ученици юни месец да не стоят в час заради климатичните условия /явно/. Аз нямам наблюдения върху училищата, тъй като наблизо нямаме такова, и не следя движението на големите ученици през юни месец.
Много добре знам защо детето ми е уморено, има доста допълнителни занимания, но това си е мое решение.

# 92
  • Мнения: X
Много добре знам защо детето ми е уморено, има доста допълнителни занимания, но това си е мое решение.
Аха. Не било от дължината на ваканциите. Ясно.

# 93
  • Мнения: 21 455
А, тъкмо това щях да питам. Дали няма известен брой извънучилищни занимания. Но вече са отговорили.

# 94
  • Мнения: 6 031
Против удължаването на учебната година съм!
И против започването по-рано също!

Децата не са машини и имат нужда от почивка.

Съчувствам на бъдещите седмокласници, които ще трябва да се притесняват още две седмици с изместените дати на НВО през юни.

Не мога да разбера защо непрекъснато се правят промени, които не водят до нищо добро...

В учебната седмица през юли ли ще вдигнете нивото на знания, господа и госпожи от МОН?

# 95
  • European Union
  • Мнения: 1 382
Без особени претенции за точност:
есенна - с 1 ден
коледна - с 4 дни
зимна - намалена с 1 ден
пролетна - без изменение
други неучебни дни - с 1 ден

И аз не съм много точна, но есенната ваканция е същата като миналогодишната (по-кратка е с един ден, но миналата година намалиха първоначално обявената есенна ваканция заради изборите). Същото е и със зимната ваканция. И нея я намалиха до 4 януари след започването на учебната година.
Значи съм права и миналата година ваканциите са били почти същите като тази година, но никой не си прави труда да ги смята. Отвсякъде ни заливат с новини от рода на "Повече почивки за учениците..." и всички вярват.

# 96
  • Мнения: 4 393
А, тъкмо това щях да питам. Дали няма известен брой извънучилищни занимания. Но вече са отговорили.
 

Разбира се, че има.
И това се налага от нивото на образованието ни като цяло. Според мен там трябва да е истинският дебат, а не едната седмица учене през юни/юли.

# 97
  • Мнения: 95
...! И е казано и доказано, че България предлага една от най-добрите образователни системи в Европа, а ...!

Нима?  newsm78

п.п. Затова ли работодателите "реват" за квалифицирани кадри?

А?

# 98
  • Мнения: X
В стремежа си да измъкнат децата от гетата и да ги набутат в класните стаи, взимат решения, които ощетяват останалите. Според мен учебна година 15 септември - 24 май е предостатъчна за всички, като учебният материал трябва да позволява поне две допълнителни седмици ваканция през зимата при лоши метеорологични условия и епидемии. Ако искат да въведат още месец практики, зелени училища, занимални за тези, на които им се струва дълга лятната ваканция, но не да задължават всеки да си набута детето в класните стаи на 40 градуса. Достатъчно орязаха отсъствията по семейни причини.

# 99
  • Мнения: 21 455
По проекта - 28.10.2017 г. – 01.11.2017 г. вкл. есенна
От страницата на МОН - 29.10.2016 г. – 01.11.2016 г. вкл. – есенна
Не съм отделяла почивните дни от ваканциите и за двете учебни години.


И това се налага от нивото на образованието ни като цяло. Според мен там трябва да е истинският дебат, а не едната седмица учене през юни/юли.
Аз също смятам, че много важни неща остават малко встрани, но в момента говорехме за натрупаната умора и на какво се дължи тя. Защото при наличие примерно на съботни курсове, учебната седмица става шест дни, без детето да посещава училище.

Достатъчно орязаха отсъствията по семейни причини.
Това за мен беше изключително недомислено.

# 100
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
Много добре знам защо детето ми е уморено, има доста допълнителни занимания, но това си е мое решение.
Значи си натоварваш детето по твое решение и после искаш всички останали деца да имат по-кратка почивка.

...! И е казано и доказано, че България предлага една от най-добрите образователни системи в Европа, а ...!

Нима?  newsm78

п.п. Затова ли работодателите "реват" за квалифицирани кадри?

А?
Не затова. Да си реват, като не дават достатъчно, че квалифицираните да се реализират другаде с по-високо заплащане, така ще си реват.

# 101
  • Мнения: 95
....
Достатъчно орязаха отсъствията по семейни причини.
Това за мен беше изключително недомислено.


Кое е недомислено?

10 дни отсъствие малко ли е?

Преди 45 и кусур години ако не си в 7:10 на физзарядка отнасяш 1/3 отсъствие!

На 5 отсъствия - намаляване на поведението!!!

А сега се чудим как нямало дисциплина при новопостъпващите работници?

Ако си работодател, който гони план, как ще се отнесеш към работник, който идва на работа в 10:30, щото се успал, напил предната вечер или не му се ставало толкоз рано?

А?  newsm78

министър Дидева?

А?

 Cry

# 102
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Но пък ако работникът ти донесе бележка, че е бил на мач - но проблем, нали, нали?

# 103
  • Мнения: 21 455
Прочети старата и новата нормативна уредба, сравни ги и ще разбереш.
Да не говорим, че промяната, която смятам за недомислена не е в броя на дните.Той остана непроменен.
Скрит текст:
И, ако може да не смесваме училището с работата, с бабите и климатиците и излишните възклицания и емотикони.

# 104
  • Мнения: 95
Но пък ако работникът ти донесе бележка, че е бил на мач - но проблем, нали, нали?

Така е!

Чувам, че бележката (медицинската) струвала пеесе стинки!

 Wink

Общи условия

Активация на акаунт