МОН - промените продължават

  • 130 280
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 147
Аз си ходех всеки ден на училище и на уроци ходех. Не съм си позволявала лукса да отсъствам, защото ще кандидатствам. Смятам, че кандидатстването си е лично моя работа, а училището е основното ми задължение.

# 421
  • Мнения: 3 882
По принцип е така. Но присъствието не променя факта, аз дори не помня какво точно сме "учили" в 12 клас, честно.

# 422
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Все пак не мога да схвана как като родители подкрепяте/ неглижирате това неходене на училище с аргумента, че децата се били съсредоточили в други цели. Ами що например децата да се хабят и в 7 клас да учат по другите предмети, освен по БЕЛ и мат? Нали с тях се кандидатства, пък и си ходят на частни уроци, що им е да се хабят да учат по физика, история или география? Само аз ли схващам абсирдната нелепост на тази ситуация?

# 423
  • Мнения: 3 882
Все пак не мога да схвана как като родители подкрепяте/ неглижирате това неходене на училище с аргумента, че децата се били съсредоточили в други цели. Ами що например децата да се хабят и в 7 клас да учат по другите предмети, освен по БЕЛ и мат? Нали с тях се кандидатства, пък и си ходят на частни уроци, що им е да се хабят да учат по физика, история или география? Само аз ли схващам абсирдната нелепост на тази ситуация?

Не знам ти на коя планета живееш, но си има места, където и в 7 клас се съсредоточават само в предметите за изпит, а останалите се неглижират. Мога да цитирам такива, мога и конкретна паралелка да посоча, но не мисля, че е редно. Точно така, и заставам зад думите си-има си места, където физика, химия-не се пипва в 7 клас, взима се проформа, изходните са на база общи усилия в класа с учителя Simple Smile
Аз не подкрепям не ходенето и не ученето. Само споделям факти. Едни учат, други не учат, едни присъстват, други не-на финала всички са с еднаква диплома.

# 424
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи, ако някой от нас отиде в проезволен учебен ден в някоя гимназия, ще види класната стая на дванайстокласниците почти празна, така ли? Сигурно и учителите са доволни, защото никой не ги натоварва, а?

# 425
  • Мнения: X
То още преди 15 години бяха празни стаите в последен клас, сега да не са по-учнолюбиви?

# 426
  • София
  • Мнения: 1 082
Ще има много да се чудим защо населението ни е толкова неграмотно. Ще дам пример. Всички бивши соц. страни протестират за двойния стандарт в храните и битовата химия, само нашата БАБХ не вижда разлика. В обществото не се шуми, никой няма претенции. Това какво е, ако не нисък интелект и образование. Кражбата "КТБ" я оценили, като втората най-голяма в света, след която няма осъдени. Приблизително 7 милиарда лева......... нищо. Средностатистическия българин не го вълнува. Като включим постоянно емигриращите млади и образовани хора тенденцията не е положителна, има анализи.
Образованието уж е "ключово" за всички правителства, реформи няма. Сега разбирам и за проблема "12 клас".
И пак отивам в посока контрол. Най-вероятно учителите не пишат отсъствия. Ако има навсякъде камери е възможно на случаен принцип да се проверяват дневниците и броя деца, разбира се от външни фирми. И двете страни в случая са страна, едните да не ходят на училище, другите да им е по-спокойно, а ние данъкоплатците плащаме заплати и очакваме резултат.

# 427
  • Мнения: 3 048
Ами, за такова въвеждане на ред в образованието става дума.

Какво значи не ходели последните дни, защото са оформени или защото щели да кандидатстват. Ами не са ги оформили извънземните, а някой, който не си върши работата и като никой не ги санкционира е нормално да не ходят на училище.
И не е драмата в загубеното учебно време, то при нашето образование значи по малко ненужни неща за забравяне после. Проблемът е, че излизат от училище с идеята, че такова нещо като правила няма. Така отиват и на работните си места.

Едно време и ние кандидатствахме, след 7 или 8 клас, после в университети, но то си беше наша работа. Ако не ти харесва, не получваш диплома.

# 428
  • Мнения: 2 837
Аз пак казвам, че нямам наблюдения учениците масово да не ходят на училище . Даже ми се струва, че сега има повече контрол отпреди 10-15 години. Поне на местата, където аз ходя. За София може да е различно, нямам наблюдения.

# 429
  • Мнения: 1 417
Все пак не мога да схвана как като родители подкрепяте/ неглижирате това неходене на училище с аргумента, че децата се били съсредоточили в други цели. Ами що например децата да се хабят и в 7 клас да учат по другите предмети, освен по БЕЛ и мат? Нали с тях се кандидатства, пък и си ходят на частни уроци, що им е да се хабят да учат по физика, история или география? Само аз ли схващам абсирдната нелепост на тази ситуация?

Нищо абсурдно няма! БЕЛ и Математика са решаващи в седми клас. Това е положението и всеки родител ще наблегне на подготовката по тях, а не на другите предмети, където се учат всевъзможни глупости и ненужни подробности. Изпитите са тежки, децата хвърлят много усилия и труд да се подготвят и да имат добри оценки по балообразуващите предмети. Едва ли някой ще се вълнува от музика, изобразително, история и др, освен ако не са му важни за кандидатстване. Ако даскалите не разбират това, значи изобщо не са в час с реалностите.

# 430
  • Мнения: 3 048
Нищо абсурдно няма! БЕЛ и Математика са решаващи в седми клас. Това е положението и всеки родител ще наблегне на подготовката по тях, а не на другите предмети, където се учат всевъзможни глупости и ненужни подробности. Изпитите са тежки, децата хвърлят много усилия и труд да се подготвят и да имат добри оценки по балообразуващите предмети. Едва ли някой ще се вълнува от музика, изобразително, история и др, освен ако не са му важни за кандидатстване. Ако даскалите не разбират това, значи изобщо не са в час с реалностите.

Добре де, едно време и ние кандидатствахме.

Има прекаленото много учене за тестове и оценявания и прекалено малко учене за развитие и добиване на умения отвъд оценяванията и нужни за после.

# 431
  • Мнения: 3 882

Добре де, едно време и ние кандидатствахме.


Ами да. Юни месец получавах бележник и удостоверение. Юли отивах на изпит в избраната от мен гимназия. Имах време за подготовка около месец-да надградя, да изчистя някой друг пропуск.
В момента НВО, с което се кандидатства, се провежда по средата на втори срок-май месец.

# 432
  • Мнения: 47 971
И в София си учат седмокласниците, за 12 клас ми предстои да видя. Но как си учат...по музика и предприемачество тест след тест, изпитване и двойки, щото нали "и моят предмет е важен", а по БЕЛ им сложили студентки цяла година... и това ако не е подкана да си ходиш на уроци...съвсем легална при това, направо -елегантна Simple Smile
Абе има си човешки фактор в системата, и никоя наредба не може да го формулира и елиминира. Проблеми много и разнообразни.

# 433
  • Мнения: 1 417
Едно време сме имали много по-добра образователна система. Няма смисъл дакоментираме защо и как се изродиха нещата. Нищо няма да се подобри, напротив по-лошо става. Такива са реалностите и е нормално в тази ситуация децата да наблягат на БЕЛ и МАТ, а не на другите предмети. Пиша го като родител , който мина през месомелачката НвО след седми клас. Жалко, че за второто нищо няма да се подобри, докато не се измете целия МОН, образователен закон, Дамяновица и подобни некадърници и др. Така че, се справяме според ситуацията.

# 434
  • Мнения: 3 882
Да, това е другата крайност.
Имам познати, преместили детето си в едно училище в 7 клас, за да си "вземе диплома", т.е. да му подарят шестиците и да има шанс за по-добро класиране. Нищо, че не учи.
Имам и познати, чиито деца ходят като сенки от учене по всевъзможни предмети, защото учителят по рисуване се е взел на сериозно точно в 7 клас.

Общи условия

Активация на акаунт