предозиране на фолиева киселина

  • 5 399
  • 7
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 69
Здравейте, бременна съм в края на 8 месец. От близо 2 седмиципо предписание на лекаря пия малтофер фол който съдържа 350 мгр фк и успоредно витамини за бременни с 400 мгр ФК. След като ми ги предписа лекаря пуснах и изследване на фк отново по негова препоръка и беше над 450. Забелязах че от няколко дни не мога да спя нормално ( будя се и не мога дълго да заспя след това),стомаха ми се подува и имам спазми и газове. Дали не съм предозирала с Фк и може ли да навредя на бебето

# 1
  • София
  • Мнения: 8 614
Може да е от Малтофера, което е желязо, не фолиева киселина.
Той променя цвета на изпражненията, може да има газове, дискомфорт.
С фолиева киселина трудно се предозира, обикновено витаминуте от групата Б се усвояват трудно. Добре е да се пие метилирана версия(като неофолик, например), а в стандартните слагат синтетична фолиева киселина, която е трудноусвояема.

# 2
  • Мнения: 10 874
Не съм съвсем наясно, но прочетох в тази стара тема, че не можело да се предозира с фолиева киселина.
По-вероятно е проблемът да е от друго - може от Малтофера, може от храна, а може и да е просто от бременността. Но най-добре е каквито и притеснения да имаш, да ги обсъждаш с лекаря си, особено по отношение на приемани медикаменти. Ако наистина не ти се отразяват добре, ще ти предпише други.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 69
Много ви благодаря за отговорите.  Притеснението ми е  че с лекаря ще се видя чак в понеделник и не мога да се  свържа по тел. Той ми  изписа малтофер на база на кръвни изследвания в които не беше включен фолат. Много не
разбрах защо след като хемоглобина ми веше в  норма -126.  Явно в аптеките вече предлагат само малтофер фол което освен желязо съдържа и ФК, а аз приемам ФК с общите витамини за бременни. Отделно ми назначи да повторя  кръвните изследвания като добави и да изследвам фолат в кръвна плазма. Резултата за фолат ми е над  45,4 nmol/l при норми 10,4-42,4. Апарата на лабораторията засича до 45,4,  Излиза че може да съм много над нормата??? Отделно  в листовката  на Малтофер фол описват като странични реакции при предозиране на ФК нарушения в съня. Относно безопасността от предозиране на ФК попаднах на  статии където пише че може да се предозира и е опасно вкл. води до аутизъм. Не знам колко може да се вярва на тези статии но от това вече се притесних здраво. И още една подробност: първите три месеца от бременността ми пих МЕТА ФК именно защото според генетични изследвания от имунолог  аз усвоявам само около 30% от ФК. Не разбирам  как тогава сега имам такива високи стойностти на  фолат? Да не би неусвоената част да се натрупва в организма и да вреди на бебето??? Знае ли  някой реф стойностти  на фолат при бременни? За всичко това ще питам доктора..... но чак в понеделник. ... И  си мисля че дотогава е по-добре да го спра този Малтофер фол

# 4
  • Мнения: 2 980
Относно безопасността от предозиране на ФК попаднах на  статии където пише че може да се предозира и е опасно вкл. води до аутизъм.

Няма такива реални изследвания. Чела си измишльотините на някоя ултра-натуралистична групичка. Няма емпирични, публикувани, сериозни медицински изследвания, които да свързват предозиране на Б9 с аутизъм. ФК се смята за предозирана, ако приемаш повече от 1000 мкг на ден, като единственият страничен ефект на предозирането е, че може да маскира недостиг на Б12. Този недостиг, ако е хроничен, може да ти увреди нервната система, но трябва да е наистина сериозен и продължителен. Самата ФК не е токсична и наличието на по-голяма от препоръчителната доза в организма няма специфични симптоми - всички симптоми са свързани с недостига на Б12.

Неразположенията, които ти описваш, е по-вероятно да са предизвикани от малтофера, стомашният дискомфорт е типичен страничен ефект на препаратите с желязо.

Между другото, за бременни и кърмачки препоръчителната дневна доза Б9 е 400-800 мкг. При диагностицирано неправилно усвояване може да се предпише и много по-висока доза по усмотрение на лекаря.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 69
Много благодаря. Наистина ме успокои. А в нета има всякакви крайни мнения, че човек може да се  побърка. Между другото това с предозирането го четох на няколко места от новинарски сайтове и уж цитират изследвания от разни институти... сега ще мога спокойно да дочакам прегледа в понеделник☺

# 6
  • Мнения: 2 980
Разтърсих се и намерих статията, която е предизвикала журналистическата сензация. Ето я тук. Това е едно-единствено изследване, много ограничено, все още непубликувано като медицинска статия (това е само резюме на презентация на конференция, тоест не се знае доколко е читаво самото изследване). Авторите ясно казват, че в групата, която са изследвали, когато майката е имала много повишени нива на Б9 и Б12 в кръвта веднага след раждането, това статистически се е асоциирало с повишен риск от аутизъм при детето. В същата група, обаче, приемът на синтетична ФК се е асоциирал със занижен риск от аутизъм. Накратко, става въпрос за някаква особеност на метаболизма, все още неизвестно каква, заради която някои жени, без значение дали приемат допълнително ФК или не, имат много високи нива на витамина в кръвта си (над 59 единици при СЗО норма 45.3). Техните деца съответно са с повишен риск от аутизъм, особено ако майките едновременно с Б9 имат и наднормени нива на Б12. Самите автори са публикували изявления, че изследването им не означава да не се пие ФК, напротив, и че резултатите са просто повод да се изследват още фактори.

Направи си още едно кръвно изследване със стойности на фолат, просто за лично успокоение. Може би пробвай друга лаборатория също, грешки стават. Ако се повторят високите стойности, обсъди с лекаря си, но не се шашкай. Няма да си отровиш бебето със синтетична ФК. Лека бременност.

# 7
  • Мнения: 770
Може да е от Малтофера, което е желязо, не фолиева киселина.
Той променя цвета на изпражненията, може да има газове, дискомфорт.
С фолиева киселина трудно се предозира, обикновено витаминуте от групата Б се усвояват трудно. Добре е да се пие метилирана версия(като неофолик, например), а в стандартните слагат синтетична фолиева киселина, която е трудноусвояема.
Аз искам да попитам моята Гинеколожката ми изписа фолиева киселина 2х1 на ден.
Съответно я пие сутрин и вечер
Но като я пия вечер таблетката ми се случва да не мога да за спя дълго време.
Дали да не взема да я приемам след обяд до 16 .00 часа какво ще кажете.

Общи условия

Активация на акаунт