Родителят - "касичка"

  • 27 388
  • 319
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 762
Точно пък в Бургас да не кажа всички училища са ремонтирани + едно чисто ново, което е по-модерно и от повечето частни такива.
Тук специално общината дава доста пари в сфера образование.

# 61
  • Мнения: 1 034
Кому е нужно, при положение, че всички училища вече са ремонтирани, санирани, модернизирани, иновативни и т.н и без това приличат на детски клуб в мол класните стаи .

Ъъъъ..... За България ли говорим? Моите впечатления далеч не са такива. Не живея в столицата, но все пак не съм в някое затънтено кътче на страната... Не записах детето ми в най-близкото до вкъщи училище, тъй като не е ремонтирано от моите ученически години. Отвън по едно време го пребоядисаха по проекта "Красива България", но то беше преди 15 години, а отвътре е пълна скръб.

да, аз живея в Бургас от скоро, но покрай работата си съм посещавала почти всички училища в областта и всички в начален етап на образование са точно такива




не се изразих правилно, имах в предвид че са ремонтирани, санирани, иновативни и т.н

# 62
  • Мнения: 46 511
savina_33, тези неща, които изброяваш са ок според мен. Да, в други държави се поемат, но там данъците са такива, че все едно ги плащаш всеки месец Grin
Говорим за води, прозорци, шкафчета и подобни. Никакъв проблем не да не се платят, съответно ползват. А и като откаже един, обикновено след него се осмеляват и другите, така въобще не се стига до купуването.

Хората с ниски доходи са свикнали и заделят всеки месец, по 5-10 лв., така успяват. Или събират парите от баби, дадени по празници и т.н. Намира се начин. Но и на повечето места сумите 1-4 клас са под 100 лв., а при по-големите са основно за учебни тетрадки и пак се вместват в 100-те, вече спират истериите с обща вода и подобни Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 2 446
Не знам, Савина, ако детето ми не иска да участва в дадено събитие - не ходи. Госпожата е била предупредена своевременно и измисля вариант - или го пуска да си тръгне по-рано, или остава с други като него под надзора на друг учител.
Сещам се например през пролетта ходиха (при това съвсем безплатно) в зала Армеец на събитие, свързано със здравословното хранене. Не всички деца от класа отидоха и нямаше никакъв проблем, намери се решение за тези, които не ги пуснаха да присъстват.

# 64
  • Мнения: 11 909
Скрит текст:
Понеже чантата ѝ тежи 81391639 килограма с всичи учебници, учебни тетрадки, помагала и т.н. взех кардинално решение. Направих ѝ папка по всеки предмет. В тази папка се слагатсамо ксерокопираните страници от учебника, учебната тетрадка и помагалото, които ѝ трябват за деня.
 
[/quote]

Това не е ли доста скъпо- да се ксерокопира всичко?Иначе е примамлива идея, защото наистина раницата е ужасно тежка.

За парите- давала съм и съм си мълчала, защото като се каже, че е задължително, какво да правя?
Синът ми не е от много старателните и често е бил без домашно, което е дадено от помагало или учебна тетрадка.В резултат е получавал забележка или двойка- правилото е, след три забележки "Без домашно", автоматично следва двойка.Така че няма как да се мине без помагала.

Тази година дадохме 100 лв- 20 за настоятелството и 80 за помагала, но има още да се купуват.

Много са парите, но за мен по-неприятно е, че това е една машина за печелене на пари на гърба на децата.Абсолютно са излишни тези учебни тетрадки, а е супер изнервящо особено припо-малки деца, като се пише домашно да не мислиш по тимата, а да мислиш как ще се събереш в "графичката" .

За ЗУ в училище не давам, но детето ходи на извънучилищни ЗУ, но са смислени и полезни.

За ремонти- не всяка година.

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Явно вашата госпожа е по-оправна. Или просто има повече желание да се справи. Нашата тотално отказва да се занимава с децата, които не искат нещо. Например по време на екскурзии и зелени училища, децата които не ходят на тези неща изобщо не ходят на училище. Няма алтернатива.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 177
А нашата винаги, ама винаги е първа писта по всякакви зелени, бели и прочие разноцветни училища. Обикновено ходят до 5-7 деца максимум от класа, но тя задължително ги води. Останалите кучета ги яли, въпреки че са по-голямата част. Да се оправят както могат - ако искат да ходят в сборни класове, ако искат да не ходят изобщо на училище. И разбира се, на тези зелени училище ходят само децата на нейните приближени и любими родители и разбира се, те винаги са с предимство във всичко.

Аз мълча по ред причини, но и защото не срещам разбиране от детето. Порядъчно разглезено е и иска всичко и навсякъде (не че го получава, но ми създава емоции по темата).

# 67
  • София
  • Мнения: 2 446
Неприятно наистина. Но пък вече родителите се познавате, можете да се договорите извън училището и да настоявате заедно за промени в една или друга посока. Не е лесно, но може и да се получи.

Когато избирахме училище една от причините да се откажа от най-близкото до дома ни, беше фактът, че на предварителния разговор направо си казаха, че при тях посещаването на всичко е задължително - екскурзии, зелени и бели училища и други. Еми мерси - не искам да участвам.

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А нашата винаги, ама винаги е първа писта по всякакви зелени, бели и прочие разноцветни училища.
Е как няма да е - не стига че получава безплатна почивка, ами и комисионна от туроператора взима.

Грейпфрут, няма как да те задължат да си пуснеш детето на зелено училище. Не само заради парите. Аз например не си пускам още децата на такива неща от училище, освен заради парите и защото съм страхлива. Изобщо не съм сигурна как ще ги опази госпожата. И никой не може да ме накара насила. Виж с треньора по баскетбол ги пуснах на лагер и нямаше никакъв проблем, но на него му имам повече доверие.

# 69
  • Мнения: 30 802
Честно казано, повече ме дразни, че за да съберат някаква смешна сума, примерно 11 лева и 50 стотинки, ме държат 2 часа на родителска среща с дискусия. Времето ми е по-ценно.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 446
Ясно е, че няма да стане насила, просто предпочетох да си спестя разправиите. Имаше и други съображения де.

Тези дни се дразня на едни дреболии, които хем са разходи (минимални,но все пак), хем време изискват. То не бяха тетрадки без картинки на корицата,  не бяха водни бои от определена марка, различни видове гумички и подобни. Какво им пречеше да ги обявят на сайта на училището преди началото на учебната година? Купили сме някакви - ми имал си пари бол - дал си. Сега ще купиш пак.

Последна редакция: ср, 20 сеп 2017, 13:08 от грейпфрут

# 71
  • Мнения: 487
Много болна тема за мен, свързана с безкрайни манипулации и извиване на ръце.
Едва втори клас, а ми писна, до гуша ми дойде да бъде третирана като касичка под светлото мото "ама то е за вашите деца". Аман!
Шкафове за класната стая, принтери, тонери, хартии, 10 вида помагала, зелени училища за по 60 лв. на ден на 8-годишно дете(?), автомати за вода и т.н...........и край няма!
Обичайните заподозрени 3-4 активисти родители с безкрайно много свободно време и безкрайни идеи и останалите свиващи се и мълчащи като мен. Мълча и плащам и плащам и мълча, а вътрешно се разкъсвам от негодувание. А мълча, защото не искам да превръщам детето си в аутсайдер, а непременно ще го превърна, ако се опълча на блеещото в хор стадо родители, които са съгласни с всичко или пък не желаят да се конфронтират, подобно на мен. Направо се мразя заради недостойната си позиция, не съм в мир със себе си, защото цялото ми същество негодува и все пак мълча и блея в стадото.
От друга страна касиерът на класа - отчетност нула, винаги се събират повече пари, никога не се предоставят документи, никой не знае колко и какво има в тази каса, но по дифолт в нея винаги няма нищо и винаги се събират пари. Никой не поставя въпроса, никой не го интересува. А ако случайно повдигнеш плахо въпроса, защото аз все пак сама решавам за какво да харча парите си, ще те изядат с парцалите: Ама какво са там 3-4 лв., дребнавост било и прочие. Може и дребнавост да е, но капка по капка вир става. От 25 деца по 3-4 лв. отгоре - лесно е да се сметне, и то само от едно събиране.
И продължавам да мълча заради детето....и продължавам да се чувствам жалка в собствените си очи....
Просто споделих...

Ще се изненадаш, че ще има родители, които ще те подкрепят, ако кажеш не. Естествено, че повечето само ще са съгласни с теб, но ще си замълчат. Трябва малко повече смелост. Аз също се дразня на постоянното събиране на пари. То не са комарници, играчки, чинове, подаръци за Коледа, 8-и март, рождени дни, имени дни, 1-и юни, завършване, посрещане на учебната година и т.н.

# 72
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
За учебните помагала нямам нищо против да плащам.Както и за настоятелството-10лв.
За ремонти на училището не са ни искали пари,а ремонт се прави всяко лято.Явно директорката се справя добре.
Вода решихме да купуваме за децата ,за да не носят бутилки в чантите си.Оставяме в стаята 2 бутилки от 20литра и пластмасови чаши за еднократна употреба.
Шкафчета имаме достатъчно в стаята и не се налага да купуваме.
За миналата Нова Година купувахме символични подаръци на всички деца еднакви.Нормално е.
На госпожата също е нормално да се купи нещо .Не е нужно сумата да е огромна.
Касиерът ни се отчита в края на срока.В касата винаги имаме някакви пари ,но не голяма сума.
На зелено училище не са ходили всички деца.
Всичко това не ме изненадва.


# 73
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Защо е нормално на госпожата да се купува подарък за Коледа? Това е нещо, което не разбирам. Подарък се прави на човек (когато не ти е близък), който е направил нещо извънредно за теб. Което не е бил длъжен да прави. Когато си върши работата, за която получава заплата не виждам причина при всякакви поводи да се правят подаръци. Това е също нещо, което много ме дразни. Непрекъснато се харчат пари от касата на класа, които уж бяха "за децата", за подаръци на госпожата. Без да се пита кой е съгласен и кой не, касиерката и още 1-2 майки си решават и купуват едни огромни кошници с цветя (като на пленум на БКП), отделно се подарява карта с 50 лв. И това на Коледа, 8 март, Великден, края на годината... Защо е нужно?  newsm78

# 74
  • Мнения: 3 228
До сега при нас подаръци /обикновено гифт карта за около 50 лв/ са се купували за Коледа, 8 март и завършване на учебната година. Излиза по 2,50 лв на дете за учителка/две учителки имаме/. Като се има в предвид колко добре се грижат за децата, с радост съм отделила тези пари, като гледам настроенията на останалите, и те също.

Общи условия

Активация на акаунт