РЕСТОРАНТСКИ/кръчмарски рецепти

  • 300 634
  • 467
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 063
        Момичета вижте! Рецептата за крема панакотта я бях превела от испански, а видеото го намерих в английска страница. За това може да има разминаване, но аз не разбирам много английски. Пуснах видеото само за да се ориентира, който иска да го прави и разбира английски, освен това рецепти много....  Laughing
        Що се отнася до "ПАНАКЕЙКА" сигурно е кръстен така заради факта: ПАНА-от панакотта и кейк-заради бисквитите в неговата основа. Поне така подразбрах от вас. Абе ще го издокараме най-накрая  Wink  Wink  Wink.


Силия няма никакви проблеми,дори благодарим за изнамерените неща Wink

# 271
  • Мнения: 1 117
sylya, много ти благодарим даже! то така се раждат великите открития! един от тук нещо копне, друг от там, трети ги съчетае, и готова работата.

Аз намерих италианска рецепта, която ако не е истинска Panna Cotta, то не знам кое ще е. Та въпросното нещо се прави без желатин, а с белтъци, само сметана, или сметана и мляко и захар, разбира се, и се пече като крем карамел с карамел на дъното и на водна баня.

авторката на сладкиша споделя, че е прегорила карамела, и затова е толкова тъмен.
тази вечер познайте какво ще има за десерт у нас! Mr. Green
ако искате точната рецепта - довечера ще я пусна

# 272
  • Мнения: 2 199
Цитат
ако искате точната рецепта - довечера ще я пусна

Lois

Иска ли питане  Mr. Green
Пусни рецептата... моляяя тее  Flutter

# 273
  • Мнения: 6 017
Лоис и аз искам да пуснеш рецептата  Peace

# 274
  • Мнения: 1 117
Ето я панакота - та!  чудя се само дали да не я изнесем в отделна тема,  защото всъщност си е класически десерт, ако и да я правят в ресторантите? Модераторът да прецени!
Та значи - малко предистория Mr. Green
на времето като не е имало желатин, току-що избитата сметана се е слагала в гърне до огъня, където бавно и славно си е къкрила, дорде се сгъсти и придобие вид на десерт - от там идва и името й - готвена сметана.
В днешно време популярност си оспорват две течения - печена панакота и желирана панакота.
Излишно е да споменавам, че всеки от тези видове има безброй вариации.
Тази рецепта касае печената панакота и е от някоя си Анна Колоначи:
съставки:
0,5л мляко
0,5л сметана
125г. захар
125г. мед
250г. белтъци (да, знам, ама италианците всичко мерят в грамове, и спазват рецептите с аптекарска точност, да приемем, че едно средно яйце е 60г, и половината е белтък - значи около 8 белтъка)
20 зърна кафе
пръчка ванилия/ванилия есенция
пръчка канела
настъргана лимонова и портокалова кора.

Доста е като количество, аз бих опитала с половината.

Смесват се мляко, сметана, захар, мед, канела, ванилия, кафе, цитруси - всичко без белтъците - и се слага на тих огън да кипне. Бърка се непрекъснато. Щом заври, се маха от огъня и се оставя да почине 1 час. Прецежда се и се смесва с разбитите ( на мека пяна) белтъци. Излива се във форми, може дъното да се залее предварително с карамел, и се пече на водна баня ок 1час и 40мин. на 160 градуса. Когато се извади от фурната, е мек на допир, но изстивайки добива плътност. Вади се от формата студен, гарнира се с к`вото искате Mr. Green
допълнителни пояснения: ароматите на някой може да му се видят несъвместими, спокойно махайте което нямате или не харесвате. аз например не бих сложила канелата. За кафените зърна - казват, че не толкова дават аромат на кафе, колкото убиват мазния вкус на сметаната. За настърганите кори - тук май няма нетретирани цитруси, така че  - май и без тях.
Ами това е, аз за утре ще я оставя, че то и снимките вечер не стават. Ако някой сколаса да я спретне - да казва. Whistling


# 275
  • Мнения: 9
Някой да знае как се правят червената и зелената маринати за пържоли в Била?


Това са готови маринати - адитиви, които не се продават свободно на пазара. Предназначени са за месопроизводството и се предлагат в големи количества на производителите. Съпруга ми е технолог по месото и маринатите, с които работи са австрийски.

# 276
  • Мнения: 3 219
Много ме изкушавате с тази рецпта за тестото на пиците, отиде ми диетата....  Crazy

# 277
  • Мнения: 3 219
Сега да докладвам: снощи направих тестото за пица. Стана страхотно, особено като имате предвид, че въобще не мога да меся. Излезе ми като количество за една тава, която е към фурната , и още една правоъгълна. Направих от готовия сос на Пикантина, и наслагах разни вкусотии отгоре. Всичко се омете.Благодарско за рецептата  bouquet

# 278
  • Пловдив
  • Мнения: 686
 Lois направили крема "Панакота", хареса ли ти?
Абе изобщо заслужава ли си?

# 279
  • Мнения: 12
 Ооу, съжалявам, направих крема още миналата събота, но забравих да пиша.Всъщност направих отдолу един бисквитен блат и отгори крема, за да стане нещо като това на Хепи.Нещо не успя да ми се разбие сметаната, може би защото току що я бях купила и не съобразих да я сложа в хладилника....после 15 мин зазбивах и се зачудих, ама какво да правя беше ясно, че повече нямаше да се надигне LaughingПо рецептата от клипчето на sylya го забърках.Честно казано може би заради слабите ми кулинарни умения или заради друго, но не беше със същата консистенция-в Хепи си е точно желиран крем, ама по-мек от желе.Не знам дали ако сметаната беше станала щеше да се получи.На вкус също беше различен, но не беше зле.Иначе консистенцията нямаше много общо, някак не се получи толкова мек и лек....Може би друг ако го направи би станало по-сполучливо.Не е лошо, със сигурност просто не е като в Хепи.
 Sylya-не съм Lois, но не мисля, че ще имаш нещо против, че аз ти отговорих. Wink

# 280
  • Мнения: X
момичета, ето в тази тема съм пуснала оригиналната рецепта за панакота
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=219167.0


# 281
  • Мнения: 1 117
И аз го направих, но чак сега мога да ви покажа и снимки-

на вид доста прилича на крем карамел, пък и на вкус също, да не се лъжем.
Направих го по рецептата, която е отАнна Колоначи - без желатин, а с белтъци и печене на водна баня.
Не съм го яла в Хепи, но това, което ядох в Гърция, беше по-стегнато, и освен това емоцията беше друга Grinning
Джоел, рецепти по темата има колкото са и евангелията, и всяка се бори за титлата "оригинал" Joy

# 282
  • Мнения: 2 558
момичета, стахотна темичка   bouquet
а пък с тези снимки на кремове.....   Yum

# 283
  • Мнения: 1 052
А как ли стават кюфтетата от магданоз, и те ли се замразяват?

# 284
  • Мнения: 1 063
Мммм и аз ще се радвам да видя тази рецепта, последно в ресторант 507/мисля, че така беше/ ядох магданозени кюфтета и останах мнооого впечатлена.....

Общи условия

Активация на акаунт