"Юношески артрит"

  • 81 982
  • 663
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 650
Момичета, а ходят ли вашите деца на децка градина? Посъветвайте ме дали да ядам, защото съм в дилема. Никлол вече 6 месеца е в ремисия, но пие малки дози преднизолон и метотрексат, а и незнам това може ли да се нарече ремисия. По принцип ако ще я давам, то ще е само септември, колкото да й се пази мястото, но все пак се колебая... Thinking

# 181
  • София
  • Мнения: 8 348
аз малко излизам от отговора, защото моето е доста надраснало градинтата, но мисля, че е по добре да я пуснеш
ако започне да се разболява и има проблеми винаги можеш да я спреш, но ако няма проблеми поне се калява и не се изнежва, което също е опасно
а вашето се води начална ремисия
официално е в ремисия поне два месеца след спиране на всички лекарства ако няма рецидив

# 182
  • Мнения: 1 650
Много благодаря за отговора, още повече от мама със същия проблем. Така ми се искаше да чуя точно такъв съвет, защото повечето (е, специално бабите) ме упрекват, че тъкмо сега сме постигнали някакъв добър резултат и от градината, пак всичко наново след някое боледуване.А как да се кали горката, при отслабнала имунна с-ма? Е, ще видим... Confused

# 183
  • София
  • Мнения: 8 348
ами вероятноста да започне всичко отново докато пие лекарства е малка
те спират процесите
обаче имунната система е доста отслабена затова при всяко кихане я оставяш вкъщи
и постепенно нещата се нормализират
моето диване първата година си седеше вкъщи по седмица-две всеки месец, а тази година не се е разболявал от нищо вече почти девет месеца
и на море го пуснах да иде сам, въпреки че умрях от ужас как ще му се отрази

# 184
  • Мнения: 1 650
Става въпрос, че когато е боллна с температура и на антибиотик, не трябва да приема метотрексат и това ме притеснява. Дали ще ми издържат нервите...

# 185
  • София
  • Мнения: 8 348
ами метотрексата е веднъж седмично
а аз го спирах от училище оща като кихнеше, и не се стигаше до антибиотик повечето пъти
а като се стигне - метотрексата е бавнодействащо лекарство, една седмица липса на прием няма да се отрази фатално
това е в идеалният вариант разбира се

# 186
  • София,
  • Мнения: 4 267
Dundurela,
Д-р Лисички е ревматолог и мисля, че не може той да извърши прегледа ви. Потърси в гугъл педиатри в токуда и ще ти излезе информация за всички и ще разбереш кой е пулмолог. Ние сме лежали 3 пъти в токуда и ти гарантирам, че до един са добри. Не можете да отидете на преглед и без уговорен час. 024034948- това е телефона на педиатрия ТОКУДА. Запиши си час, работят и със ЗК и се консултирай за специалист.

Ами това не му попречи на доктора да ни прегледа, даже утре пак сме на преглед, той е наистина специалист ревматолог, но преди всичко е и педиатър и е много добър, страшно съм доволна.

# 187
Привет на всички! Искам да ви питам някои неща. От 11.08 сме с надуто коляно, което е събрало течност. Заведохме сина ни на ортопед -там ни прати личната, той направи пункция, след това колелото се завъртя и вече сме с диагноза начало на хроничен юношески артрит. Сега пие Волтарен и Сулфасалацин. Бяхме в болница за изследвания - всичките, с изключение на СУЕ са добри и отрицателни. Ходим във Варна при доц. Върбанова и съм доволна за сега. Коляното му беше спаднало, но го хвана чревният вирус и сега е пак е леко надуто. Ако не спадне ще ни слагат вътреставна инженкция. Разбрах, че при всеки вирус следват проблеми.... Въпросите са ми следните: кое в изследваниятя показва,че наистина е артрит? Как стои въпросът с училището? От какво трябва да го пазя?Какво нетрябва да яде? С две думи - кое е основното което трябва да спазваме?

# 188
  • Мнения: 113
nelli72 и ние сме така,но вече е с юношески ревматоиден артрит.По какво решиха че се налага пункция.Ще трябва да го освободят от физическо.Изследванията който регистрират артрит са C-реактивен протеин(най-финната проба).Не е задължително да става така при всяко боледуване.Трябва да се пази:да не се удря и настива.

# 189
marka 74 на колко години е детенцето ви и от колко време сте с тази диагноза? Видях че сте от Варна -при кого се лекувате? Ние сме от Русе, но ходим при доц. Върбанова във Варна. Аз съм изпаднала направо в ужаз и незнам как ще понеса всичко.... Четох, четох за артрита и......по-лошо се чувствам. А пункцията травматолога я направи за да изключи травма.

# 190
  • София
  • Мнения: 8 348
не изпадай ти в ужас, за да не се чуства още по-зле детето ти
наистина е лошо и няма лечение, но има ремисии и постепенно се свиква
свикваш с ограниченията и вечното питане боли ли те, защото се притесняваш да не започне отначало
свикваш с лекарствата и графиците и ежемесечните изследвания и нерви докато ги видиш
става си част от нормалния живот и така

иначе, това което marka_74 ти е написала е вярно, C-реактивен протеин и утайка, ако артрита е серонегативен
моят син е със серонегативен полиартрит, засегнати са повече от десет стави като не броя всички дребни по разни пръсти, а само големите
в началото беше с кошмарни болки, после от кортизона спряха и постепенно се закрепи
лекарства в продължение на година и половина и сега, слава богу е в ремисия
през цялото време се стараех да го пазя не само физически, но и емоционално здрав
даже ходеше на мачовете на отбора си по хокей и излизаше за по 30 секунди на терена, за да не се чуства болен и изолиран

# 191
  • Мнения: 113
Синът ми е на 10 год. и е с тази диагноза от половин година.Лекува ни д-р Ранкова но ходим за консулт и при доц.Върбанова.Алекс има и "хипермобилни стави" и трябва да се пази от травми,но това не му пречи да тренира тенис на маса и плуване(когато е в ремисия разбира се).Даже иска да тренира скално катерене и паркур(като брат си) но това няма да стане засега.На колко год. е детето ти.Постепенно децата свикват да се пазят от травми и удари.Лек ден

# 192
  • Мнения: 90
При нас нещата са много странни ,коляно в което се появи артрита  винаги му е леко всвито,когато седи прав винаи тежеста му е на другия крак,но ако пък се качва по стълби или тича няма проблем натоварва ги еднакво...нещо не разбирам дали по навик му е свито или го боли или...и аз незнам вие как мислите ?

# 193
  • София
  • Мнения: 8 348
не съм специалист, но на моя син така му е лакъта, всъщност и двата лакъта де, както и глезените
не му пречи, но се забелязва
в смисъл, от артрита се получава увреждане на ставата и тя се променя
не може да си разгъва ръката колкото трябва
това се оправя с физиотерапия, разтягане и изобщо ежедневни упражнения и все пак си остава донякъде увредено мястото
предполагам, че и при вас е така

# 194
Здравейте майчета, днес четох в нета за рибеното масло. Оказва се, че е много полезно включително и за артрит. Едно време помня, че ни го даваха в училище задължително. Някой има ли опит да сподели? И друга статия малко ми вдигна духа - от в. "Здраве". На кратко- до 5 години в аптеките ще има препарат за лечение на ревматоиден артрит. Това го съобщава в. Дейли Телеграф. Учени от университета в Нюкасъл-Великобритания тестват вече инжекции върху доброволци. Взимат се клетки от тялото на болния, които, след като бъдат променени се връщат отново в засегнатите области. Има и коментар от ревматолога доц. Виолета Дачева от националната кардиологична клиника. Статията се казва "Една инжекция лекува ревматоидния артрит?"

Общи условия

Активация на акаунт