Диета без глутен и казеин-мисия възможна

  • 108 851
  • 245
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 126
В книгата "Диета за детоксикация" на Елсън Хаас (американски лекар), авторът изброява 5 функционални теста на стомашно-чревния тракт:

1. CDSA - анализ на изпражненията за степента на усвояване на животински протеини, зеленчукова материя, нишесте и мастни киселини; измерват се стойността на pH на изпражненията, имунната функция на червата (с добавка на секреторния имуноглобулин А) и наличието на кръв, слуз и някои ензими; извършва се култивиране на микроорганизми, за да се открият както нормални, така и анормални бактерии, дрожди и гъбички;

2. изследване за паразити - отново чрез изследване на изпражненията;

3. пропускливост на червата - измерва се способността на тънките черва да абсорбират полезните хранит. в-ва и да третират вредните в-ва; изпива се разтвор, съдържащ 2 вида прости захари (лактоза и манитол) и в проба от урината се измерват нивата на тези захари;

4. дихателен тест за свръхрастеж на бактерии в тънките черва - чрез определяне концентрацията на газовете водород и метан в дихателни проби;

5. профил на детоксикация - изследва се способността на черния дроб да извършва детоксикация (способност да разгражда ксенобиотиците, ендотоксините и собствените биохимикали, вкл. хормоните и холестерола), в две фази : 1. окисление и редукция, напр. метаболизъм на кофеина; 2. конюгация на глицин, глутатион, сулфати и глюкуронид (глюкуронидация);

В момента проучвам дали някои от тези тестове (или техни алтернативни) се правят у нас. newsm78
Дори не смея да се надявам... Praynig


Последна редакция: вт, 09 яну 2007, 22:04 от mamma B

# 106
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не знам къде живеете, но от обиколките по лаборатириите в София - най-специализирани иследвания сме успявали да направим в Бодимед на Позитано - лоборатория, която ако не може нещо изпраща в чужбина.

# 107
  • Мнения: 126
Благодаря, Дороти, за бързата реакция и полезната информация!
Погледнах сайта им - звучат сериозно. Който желае, може да го разгледа:Бодимед.

# 108
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Получих отговор за Цинка - може да се взема съвместно с диетата ни. Калмацина - не.
"проверих подробния състав на Цинк – да, напълно безопасен е за вашата диета.

Относно Калмацин (съдържащ Калций, Магнезий и Цинк) – в покритието на таблетката има лактоза, царевично нишесте, талк, хидроксипропил метилцелулоза, кокосово масло, титаниев диоксид.

От изброените съставки лактоза ( млечна захар, а не белтък) и царевично нишесте са под въпрос за Вас, макар че в покритието на таблетката те са в изключително малки количества, но при евентуална алергия – и това би било достатъчно, за да я провокира"

За останалите е нужна проверка едно по едно, затова не може да ми даде отговор.

# 109
  • София
  • Мнения: 2 351
Днес разговарях с лекарка от бърза помощ в гр.Елхово.Специализирала и работила преди това като педиатър.Нейното дете е било с непоносимост към белтъка на кравето мляко и мисля,че мога да и се доверя.
Накратко-В кравето масло-няма казеин.От млечните продукти най малко казеин има в сиренето и след това кашкавала,киселото мляко.В този ред.
Най много казеин има в прясното мляко и изварата.Според нея когато млякото се обработи /сирене,кашкавал и др./казеина частично се разрушава.
Дано на някого е от полза тази информация.
Редактирам-лекарката за която говорех имаше предвид белтък на кравето мляко, а за казеина не е толкова в нейната компетенция.Извинете ако ви заблудих.

Последна редакция: сб, 13 яну 2007, 13:17 от Катина

# 110
  • Мнения: 549
 Naughty Понеже явно всички сме много ангажирани покрай децата и не ни остава време, не четем достатъчно внимателно. Безмислено е да влизаме в спорове къде има и къде няма казеин. С риск да  повторя линка за пореден път http://www.autismwebsite.ru/Allergy_Elimination_Diet.htm Тук Елина е посочила много ясно какво трябва да се изключи при диетата.

А ето и малък цитат от най-често задаваните въпроси...

Q: Разве молоко не необходимо для здоровья ребенка?

A: Мы выросли с верой что это правда, многие родители считают своим долгом кормить своих детей как можно больше молоком. Но многие здоровые дети прекрасно себя чувствуют и без этого. Детям нужно не молоко, а кальций, который в нем содержится. Коровье молоко называют наиболее переоцененным ресурсом, но оно подходит идеально только для телят. Есть уже доказательства, что коровьи гормоны, присутствующие в молочных продуктах,  на самом деле блокируют усваивание кальция людьми.

Будьте осторожны. Убрать молочное из рациона означает убрать все молочное: масло, сыр, творог, сметану и т.д. Это также включает в себя такие ингредиенты как “казеин” или «молочная сыворотка», или даже просто словосочетание, содержащие слово «казеин». Читайте этикетки, такие продукты как хлеб и тунец часто сдержат молочные ингредиенты. Даже соевый сыр обычно содержит казеинат.

Това беше цитат от тук : http://www.autismwebsite.ru/FAQ_about_diet.htm

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Искам да ви попитам какво друго освен сусамено семе давате за набавяне в организвма на калции. Аз си мисля, че може и от месото да се набявя калции. тоест сигурна съм, също и в ячния жалтък има, а нещо друго хрумва ли ви?

# 112
  • Мнения: 549
 
  wavey  За източниците на калций  тук съм публикувала по-подробно: 

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=146360.msg2977688#msg2977688

# 113
  • Мнения: 549
Опитвайки се да внеса разнообразие в менюто на моят син, попаднах на една доста пренебрегвана култура - просото. Да ви кажа честно и аз леко се притесних, че ровейки се в нета, попадах основно на информация за това, колко е полезно просото, като храна за птици и рибки  Joy
И все пак реших да споделя малкото информация. Дано да ви бъде полезна!  Hug


Просо

Просото е една от булгурените култури, която за съжаление почти не се използва у нас. Ястията с просо са с висока хранителна и лечебна стойност. Съдържа до 3% мазнини, около 10% белтъчини и по-малко целулоза от пшеницата и овеса. Съчетанието на аминокиселини в него е изключително благоприятно, като в това отношение отстъпва само на елдата. Съдържа значителни количества никотинова киселина, която има съдоразширяващо и понижаващо липидите в кръвта действие. Сравнително високо е съдържанието на мед, никел, манган, цинк.

Ето и още малко  за  безглутеновите култури. Знам, че отчасти повтарям вече публикувана информация, но мисля, че това не е излишно. Аз редовно уж чета внимателно, но се оказва, че все пропускам нещо  Wink:

Ориз (без глутен)

Оризът е една от най-важните храни в света. Произхожда от Азия, но сега се отглежда навсякъде във влажните, суп-тропическите райони. Различава се от повечето другите зърнени култури поради това, че се нуждае от земя потопена във вода за да израсте, въпреки че някой видове се отглеждат във високи части. Оризът е добър източник на въглехидрати, но няма толкова много протеини колкото някои други зърнени култури (6.5г. на 100г.). Неполираният ориз (пълнозърнест/кафяв ориз) е добър източник на Б витамини. Има три основни видове използващи се в кулинарията: дълги, средни и къси зърна. Дългозърнестият се използва най-често в пикантни ястия, късият за десерти, въпреки че това е различно за различните райони на света и е въпрос на личен избор. Дългозърнестият кафяв ориз се приготвя 35-40 минути в съотношение 1:2 части вода. Оризовото брашно не може да се използва за направата на неща, които е необходимо да втасат поради липсата на глутен в него. То се използва за бисквити, кексове и палачинки. Оризовите люспи (кафяви или бяли) могат да се добавят в мюсли или за направата на млечни пудинги или каши.

Eлда (без глутен)

Елдата не е истинско зърнено растение, защото не е член на тревистото семейство, а в действителност е свързано с киселеца и лапада. Ако се загледате от близо в лапада ще видите, че семената макар, че са малки имат същата отличителна триъгълна форма. Елдата по произход е от Азия, сега се отглежда в Европа, Северна Америка и в страните от бившия СССР. 100 грама елда съдържат 11.7 г. белтъци, 3.9 мг. желязо и са много богати на калций -114 мг. за 100 грама. Суровите и семена са зелено-розови, а печените тъмно червено-кафеникави. Може да се сготви (1:2 части вода за 6 минути и да престои още 6 минути) и да се сервира като ориз или да я добавяте към варени и печени ястия. Брашното от елда може да се добавя в сладкиши, кексове, палачинки и другаде, където се използва брашно. Проверете и за спагети от елда.

Царевица (без глутен)

Царевицата е основната растителна храна в Америка и е била непозната за останалия свят, докато Колумб не достигнал до Америка през 1492 г.. Била е отглаждана от Маите, Инките и Ацтеките и от различни северно-американски индиански племена и сега е разпространена в Канада, Европа, Египет, Индия, Южна Африка. Използва се като храна за хора, животни и е източник на суров материал за производството. 100 грама осигуряват 9 г. протеини. Прясната царевица се намира често (сладка царевица, на кочани), но помнете, че хранителната стойност ще са по-ниски поради по-малката концентрация. Най-често виждаме царевица като пуканки или корнфлейкс, но може да се намери и царевично брашно и полента, които да се добавят към супи, палачинки, кексчета и др.

Просо (без глутен)

Просото е името прието за различни треви, които са били култивирани за първи път в Азия и Африка. То е основна култура в Африка поради издражливоста му на суша. 100 грама осигуряват 9.9 грама протеини и 6.8мг желязо (най-много от останалите зърнени култури). Просото е вкусна алтернатива на ориза, но тънките зърна трябва да са се напукали за да поемат по-лесно водата и за това първо е необходимо да се запържи с малко растително олио за 2-3 минути, докато започнат да се напукват и след това добавете вода внимателно (1:3 части), след като заври оставете за 15-20 минути докато стане готово.

Quinoa (без глутен)

Quinoa е древна култура, която е изхранвала централноамериканските ацтеки в продължение на хиляди години и наскоро е била култивирана във Великобритания. Тя е различна от повечето зърна и не пренадлежи на тревистото семейство, но е роднина на градинския бурен наречен Fat Hen (дебела кокошка). Тя е много хранителна, съдържа между 13-14% протеини с добра аминокиселинна структура, но не съдържа глутен и не може да се използва за направата на хляб. Приготвя се за 15 минути в съотношение 1:3 части вода и се поднася като отделно ястие или може да се използва в ризото, пилаф и други.


  chef Аз лично си купих белено просо и го смлях в кафемелачката. Стана много ситно брашно.  С него сгъстявам разни манджички, като фрикасета, яхнийки, супички и др. Няма много силен, специфичен вкус (като елдата) и съм правила и кисели с него и малко оризово брашно. Слагам суров, пасиран плод, след като го сваря с малко фруктоза, и ето ти закуска( за тези деца, които ядат такива каши). Слагам и в безглутеновата смес на Катина, вместо елдата и става. Само не прекалявайте с количеството!  Naughty Може би една супена лъжица мляно просо на около 200г. смес.


И на края да направя следната забележка!  Naughty Прочетох някъде, че просото се използва при профилактика на диарии.
Така, че майчетата, чиито деца страдат от запек, може би трябва да внимават с употребата му!  newsm78

# 114
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
От просо преди се правеше бозата, за съжаление днес я правят от пшеница доколкото ми е известно. Не съм го опитвала като брашно. Наталия каши не яде, но съм сгъстявала с оризово брашно, панирала съм с елдово брашно (защото като хляб дори и аз не бих го яла Mr. Green) Аз засега си пържа в обикновено олио, четох в руския форум една дискусия по въпроса - оказва се, че и нерафинираните олиа не стават за пържене, защото отделят токсини. Най-подходящи за пържене били кокосовото и палмовото, ако им понасяте аромата. За препоръчване е свинска мас или патешка. Разискваше се, дали животинските мазнини са толкова вредни, за колкото ги представят. Имаше мнения, че това си е рекламна политика.
За калция четох някъде съдържание в други продукти - след сусама го има най-много в бадемите. Аз тоя сусам не успях да го пробутам под никаква форма, усеща го и не яде. Sad Взех сега калций+магнезий+витамин Д на Джеймисън, по-точно съпругът ми ги взе, но нямам брошурка, донесе ми ги насипно 10 таблетки. Като ми чете съдържанието на таблетките по телефона, обезпокои ме малко един Глутамат (не натриев), ама като не съм наясно newsm78 Взехме й и Цитросепт заради евентуални гъбички, но е толкова горчив и стипцав, че не виждам как ще го пробутам, излъгах я с 2 капки с мед, но едва ли ще мога да повторя Sad
Менюто на Наталия се сътои от оризов хляб със сода и сурови краставици, домати, зеле, ябълки, банани , ядки. От готвеното яде само супа, пържени картофи или пюре и някои меса. Другото го отказва категорично.

mama mariana, калция и желязото, което се съдържа в месото са несъвместими, затова и не е за препоръчване с месо да се консумират млечни продукти.

Ето нещо интересно за витамините и минералите, но е на руски:

Взаимодействие между витаминами и минералами в процессе их усвоения организмом
В поливитаминно-минеральных комплексах c ростом числа компонентов возрастает вероятность взаимодействий между ними. На фармацевтическом уровне, компоненты могут взаимодействовать друг с другом химически или физически, особенно во время хранения. На физиологическом уровне один компонент может влиять на эффекты другого в желательную или нежелательную стороны в процессе усвоения поливитаминного комплекса организмом. Попробуем подробнее разобраться во взаимодействии микронутриентов (активных составляющих поливитаминного комплекса) друг на друга в процессе их усвоения организмом. Существует три типа такого взаимодействия:

Нейтральное.
Аннигиляция - отрицательное взаимодействие, взаимное ослабление полезных свойств элементов комплекса при их одновременном употреблении.
Синергизм - положительное, эффект взаимного усиления полезных свойств каждого из элементов комплекса.
Отбросив первое за незначительностью и взяв за основу результаты многолетних исследований мировой науки применительно к данной предметной области, рассмотрим подробнее 2 и 3 типы.

Аннигиляция
При употреблении обычного поливитаминного комплекса (в котором суточная доза витаминов и минералов сведена в 1 таблетку) некоторые из компонентов начинают активно «мешать» усвоению организмом других компонентов. Данный факт иллюстрируется следующими примерами:

цинк сдерживает усвоение меди, что может вести к анемии и понижению уровня HDL холестерина («хорошего» холестерина). Прием меди должен быть увеличен, если добавки, содержащие цинк принимаются более нескольких дней (во избежание болезни Вилсона);
цинк конкурирует за усвоение с железом, кальцием;
кальций и железо уменьшают усвоение марганца;
добавки, содержащие кальций, понижают усвоение железа;
витамин Е плохо совместим с железом;
витамин С плохо совместим с витаминами группы В;
бета-каротин обладает способностью снижать уровень витамина Е;
повышенный уровень витамина С способен вызвать дефицит меди.
Из вышенаписанного видно, что наиболее негативно взаимодействуют друг с другом минеральные составляющие комплекса. Поэтому разбиение в одном популярном поливитаминном препарате суточного комплекса на отдельную таблетку с витаминами и отдельную таблетку с минералами выглядит, по меньшей мере, нелогично. При раздельном приеме таблеток, такое разбиение так же исключает и возникновение синергизма, то есть положительного взаимодействия. Одновременный же прием двух таблеток нивелирует смысл разбиения.

Синергизм
Примерами синергизма могут служить:

прием витамина А вместе с железом более эффективно помогает против дефицита железа, чем прием добавок, содержащих только железо;
результат взаимодействия витамина Е и селена направлен на защиту жировых тканей организма;
витамин В6 увеличивает биодоступность магния.
бор проявляет способность стабилизировать потребление организмом кальция, магния и фосфора;
витамин D улучшает усвоение как кальция, так и фосфора;
для усвоения кальция необходим витамин D;
витамин С улучшает усвоение хрома;
медь улучшает усвоение и увеличивает пользу, приносимую железом;
прием витамина А вместе с железом помогает против дефицита железа, так как витамин А позволяет организму использовать запас железа, находящийся в печени;
селен усиливает антиоксидантный эффект витамина Е;
цинк действует вкупе с марганцем, активизируя супероксиддисмутазу, которая необходима для нейтрализации свободных радикалов (свободные радикалы вызывают многочисленные повреждения в клетках -прим. автора);
магний увеличивает количество витамина В6, обладающего способностью проникать в клетки;
витамин К способствует кальцию в строительстве костной ткани и правильной сворачиваемости крови.
Напрашивается вывод, что максимальным положительным эффектом обладает витаминно-минеральный комплекс, в котором исключена аннигиляция, но при этом максимизирован синергизм. А это возможно только при грамотном разнесении суточной дозы препарата на несколько частей (по совместимости компонентов). Дополнительно, для соответствия критерию оптимальности, многокомпонентный продукт должен быть составлен таким образом, чтобы отвечать определенным ситуациям, когда у человека может существовать дефицит по определенным компонентам (например, водорастворимым витаминам, или какому-либо минералу). Поливитаминные комплексы, которые не адаптированы к каким-либо определенным прогнозируемым ситуациям, должны расцениваться как бессмысленные с диетической и регуляторной точек зрения.


от тук

# 115
  • Мнения: 549
Любознателна, благодаря ти за информацията!
 
Колкото за витамините на Джеймсън, аз ги разглеждах в един диетичен магазин, четох много внимателно етикетите и май тези с калций, магнезий и цинк нямаха глутен и казеин и бяха подходящи за диетата. Но не съм сигурна ставаха ли за деца. Иначе Джеймсън имат витаминен комплекс за деца, но го нямаше в момента и не го видях. Дано това, което са ти прочели по телефона "глутамат" , не е било "мононотриев глутамат" !  Naughty Тази добавка, която я слагат в китайските манджи основно и не само там!
 
Naughty За Ципросепта!!!
Аз бях купила за моя син преди 2 години и освен, че много горчат капките и едва му го давах, чух, че бил много вреден и забранен в някои страни. Това обаче не е сигурно! НО друго се случи, като му го давах около 20дни,  му пожълтяха зъбите  Sad и съм сигурна, че е от него, защото като споделих с личната, тя ми каза, че и на други нейни пациенти се е случвало! Трудно се изчисти това пожълтяване, може би в рамките на 1-2 месеца. Ако искаш да и даваш за гъбичките нещо- попитай в аптеката за Септогрейп(Septogrape) . Това е прах от семена на грейпфрут, но е българско и е в едни жълти капсулки. Аз и него се опитвах да давам, но много горчи разтворено във вода, а капсулката детето не можеше да преглътне, така че се отказах и не можах да видя ефекта от него.

# 116
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ох, питахме и за стрептогрейпа, но го нямаше там. Има и български вариант, Биоцитрин, но така или иначе не е удачен. . В руския форум са открили Lauricidin, който върши същата работа и деактивира вирусите, при това е поносим на вкус:

Viruses

Measles (Rubeola) virus - именно наличие этого вируса может привести к разрушению миелиновых оболочек
HIV
Herpes simplex virus- (HSV-1 & 2)
Vesicular stomatitis virus (VSV)
Visna virus
Cytomegalovirus (CMV)
Influenza virus
Pnuemonovirus
Syncytial virus

Bacteria

Gram-positive organisms
Listeria monocytogene
Groups A,B,F& G streptococci
Staphylococcus aureus
Clostridium botulinum
Streptococcus agalactiae
Neisseria gonorrhea

Gram-negative organisms

Chlamydia trachomatis
Helicobacter pylorus
Salmonella typhimurium
Vibrio parahaemolyticus
Others if used concurrently with a chelator

Yeasts. Fungi and Molds

Aspergillus niger
Penicillium citrinum
Candida utilis and C. albicans
Saccharomyces cerevisiae
Several species of Ringworm

Ето още информация (на английски) http://www.lauricidin.com/testimonials.htm и дозировката http://www.lauricidin.com/dosing.htm


Още нямам опит с поръчките по интернет, но май се оказва по-удачно да се потърси информация и да се поръчва така Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 19 яну 2007, 07:45 от ljuboznatelna

# 117
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
За тези, които се интересуват - витамини "Джеймисън" http://www.jamiesonvitamins.com/index.asp

# 118
Здравейте! Казвам се Дияна - майка на дете с хранителна алергия (аз самата съм астматичка). От месеци се ровя в интернет за рецепти без глутен и информация за причинителите на алергии, и май само този форум съдържа такава! Колкото и срамно да е за големия брой медицински сайтове. От прочетеното тук се убедих за пореден път, че храната е в основата на всички заболявания. Ако някой се колебае за ползата от диетите - не се колебайте САМО ЩЕ СПЕЧЕЛИТЕ (говоря от опит).

# 119
  • Мнения: 549
Здравей ДиянаHug
Много се радвам, че си съпричастна с нашите проблеми и ни подкрепяш. Тази диета е трудна, борбата е ежедневна и всички имаме нужда от стимул и подкрепа. За мен най-големият стимул е напредъкът на детето ми!  Simple Smile Така, че всички, които започнахте диетата, призовавам ви, ПОХВАЛЕТЕ СЕ с постиженията на децата. Не стига, че ги лишаваме от какви ли не лакомства!... Заслужават поне да ги похвалим с напредъка! Тук , в тази тема се пише само как не спяли, не ядяли, не акали.... Къде са милите думи?!  Wink 

Къде изчезнахте Кифла, Пухче и всички останали, които започнахте диетата?

За Любознателна знам. Само, че тя ни "изневерява" и пише хубави неща за Наталия в друга тема
  hahaha http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=148724.msg3034033#msg3034033, http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=148724.msg3073567#msg3073567
 
Хайде, споделете и ние да се зарадваме!

Последна редакция: пн, 22 яну 2007, 18:02 от nadejda.v.l

Общи условия

Активация на акаунт