Деца с увреден слух

  • 63 719
  • 896
  •   1
Отговори
# 15
Със сигурност имат пациетти с VIBRANT.Може сега да започват да оперират и с BAHA.А може и двете устройства да не са идентични и да са за различни слухови увреждания.Много любопитно?!.

# 16
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ох, аз вече се побърках с нашия говор. Днес рехабилитаторката от ДГ ми заяви, че нашето прословуто "У" не излиза добре, защото Яни го чувал като "М", тоест че настройката не е добре. Обаче ние с Руми отдавна го мислехме това и накрая Руми реши, че май не е толкова от настройката, колкото че му е мързелив артикулационния апарат... Което се оказа и вярно, сега раздвижихме устата и езичето, излиза У-то, трудно му е, но поне го казва... Но може ли верно настройката пак да не е в ред? Със сигурност не го чува като "М", защото Яни познава повечето букви от азбуката и на слух ги разпознава без проблем - диференцира ги, ама не може да ги повтори. Последният път като говорих с Дончев (аудиолога) за това "У" дали пък не ни е засилил много ниските и от това да е, той също предположи, че може и да не излиза правилно, ако не му е раздвижен артикулационния апарат, без да съм му обяснявала, че и Руми е на това мнение... Той пък се радва и е доволен, че Яни го разбира какво му говори  ooooh!
Ето сега се мъчим с "Т", при другите деца излиза сравнително леко, при нас-ужас, покрай това "Т" изкарах всички останали шептящи и съскащи звуци -Ш,С,Х,Ц,Ч, дори К  Crazy
Дайте ми акъл някакъв, как е при вас мами с проговарщи и проговорили дечица?
Бубе, знам,че и Иления май трудно проговори или се лъжа? emoGG ?
За Йоанчо на Йепе знам, той си повтаря чисто още отдавна, още в яслата го слушах и много му се радвах...
Марги, а при вас с Криси как е?

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 52
Да се запиша и аз в новата темичка Simple Smile. На мен днес ми се стопиха нервите. Сутринта около 10,30 звъни доктора, че операцията се изтегля с един ден т.е. утре. Което значи, че днес трябва да се направят всички изследвания тук в Б-с. То беше висене по кабинети, бързане, че не искат да взимат кръв в лабораторията на такова малко дете Cry. В едната се съгласи една от лаборантките да се пробва, добре че поне улучи вената от първия път. Що рев беше, ужас. После пък пак кръв от пръста в кръвен център за кръвна група. Вече ще ми се пръсне главата #Crazy.
Събрала съм багажа /два сака и няколко торби/, чакам мъжът ми да се върне с изследванията и потегляме за София. Сутринта в 8 ч. Трябва да сме на линия.
Благодаря Ви за подкрепата. В София сме учили и двамата с мъжа ми и имаме приятели и роднини, така че спането и оставането не ми е проблем. А пък и таткото ще остане с нас, ще го използвам за пазаруване ако се наложи.
Айде чао, стискайте ни палци, дано всичко мине по вода и повлечем крак след нас и другите! Praynig

# 18
  • София
  • Мнения: 215
 успех Кати, стискам ви палци всичко да мине по-възможно най-лекия начин  bouquet

# 19
  • Мнения: 2 543
Кати, стискаме палци всичко да е наред!

Петя, изобщо не е вярно, че Йоан повтаря чисто. Много малко са нещата, които казва наистина разбираемо и може да бъде разбран и от непознат човек. За мен изобщо е голяма мъгла всичко с настройките и по-лошото е, че никой не си прави труда да ни обясни какво и защо се прави. Както и ти си споделяла, и при нас от един момент нататък не може да се говори за особена разлика между настройките. Аз не мога да преценя как чува Йоан. За това нещо разчитам на рехабилитаторите, но дали те са достатъчно опитни, за да преценят... Не знам. Ще ми се да вярвам, че е така. Както знаете, Йоан не иска да прави аудиограма и това допълнително затруднява процеса. Настройките му ги правят малко напосоки и не ми е ясно как ще бъде занапред. Всъщност, те и на вас май така ви ги правят настройките, та трябва да ти е ясно. ooooh! Нека по-"старите" Laughing майки да споделят как са прогресирали децата им, как са се отразявали различните настройки на проговарянето и въобще - всичко, което мислите, че ще ни е  от полза.   bouquet

# 20
  • Мнения: 2 531
Колко сте писали...
Ieppe е посочила в линка това за което питах. Преди около година доц. Спиридонова ме уверяваше че в Бългалия почват да поставях BAHA и че сина ми е изключително подходащ за този вид система! Аз тогава останах с впечатление че тя лично се занимава с имлантирането, но сега чета че операторите са други и че във ВМА също слагат , та си мислех да се срещна с някой да събера повече информация! За Vibrant Soundbridge   нищо не ми е споменала! Знам ли дали става за него???emoGG Дайте ми координати на лекаря занимаващ се с това  Praynig Ако някой ходи скоро много моля сямо да попита дали работят вече  с BAHA и ако може координати  за връзка със съответния лекар - много ще съм благодарна за информациятя! Praynig

# 21
  • Мнения: 2 531
Аз отдавна си мислех да пусна въпроси относно начина на проговаряне на децата с увреден слух - НЕКА ВСЕКИ ОПИШЕ КАК СТАВА ПРИ НЕГО !
При сина ми , който е с намален слух около 45% , открит на 4 г. реално истинката реч започва да излиза след поставяне на апаратите и много работа с логопед за звуците! Вече /сега на 6г./ има почти всички звуци необходими за възрастта му ОБАЧЕ говори като циганче! Въобще все едно че учи чужд език в момента- липсват му части от речта , заменя звуци в думите  да не говорим за дреболии от рода на- представки, окончания , род ... Въобще изречениия над 3-4 думи почти не може да повтори правилно като структура , също и думи над 3 срички- това е слабо развита слухова памет ! За сметка на това ми прави впечатление че е развил много зрителната си памет! А иначе разбира и винаги е разбирал ! Проблема е че слуховите апарати не са толкова съвършени и не може да пресъздадат това което ухото в действителност чува! Затова и взех да се замислям за системите от тип BAHA

# 22
О , Проговарянето-тема без край.Ще започна с това ,че ние не сме от отличниците.Има няколко дечица които са наистина радост за ухото.Но скромното ми мнение е , че повечето деца(ако никога не са чували преди КИ) си имат свои проблеми.
"...ОБАЧЕ говори като циганче! Въобще все едно че учи чужд език в момента- липсват му части от речта , заменя звуци в думите  да не говорим за дреболии от рода на- представки, окончания , род ... Въобще изречениия над 3-4 думи почти не може да повтори правилно като структура , също и думи над 3 срички- това е слабо развита слухова памет ! За сметка на това ми прави впечатление че е развил много зрителната си памет! А иначе разбира ..."
Непознати хора разбират  речта ни горе-долу добре.
На този  етап може да си поиска нещо за ядене ,да купя нещо ,да отидем някъде и да каже къде има “ух”.
Ъ-то ни е голям проблем.
На докторите координатите-зная само на тези от ИСУЛ.
Проф.Ценев за Vibrant –0889 502 794.и проф.Кунев ( за Vibrant, а може той да започне операции с  BAHA) -0888 354 474.Моят съвет е да им звъннеш.

# 23
  • Мнения: 2 543
Проговарянето! Twisted Evil
Направо не ми се почва тази тема. Моето, още по-скромно мнение (тъй като все още опита ми твърде малък) е, че в България имаме проблем с настройването на апаратите. Не мога да го докажа, по-скоро е нещо като интуиция за това къде се крие част от проблема. Разбира се, проблеми има навсякъде по света, децата се развиват различно и има наистина "отличници" и такива, при които всичко става по-бавно и трудно. Противно на това, което Петя казва за моя Йоанчо, той също не е от отличниците. Година и 4 месеца след активирането на импланта той може да казва отделни думички, но го разбираме само ние в семейството и най-близките ни приятели, които са непрекъснато около нас. Ясно може да казва само думи, които се състоят от еднакви съгласни с различни гласни помежду им (как само го обясних Embarassed) - "тати", "мама", "баба", "дадо" (това е "дядо"), но пък думите започващи с "Б" дори и толкова кратички го затрудняват/ Например му е трудно да повтори "буба". Има още много думички, които използва, но са трудни за разбиране от непознати. Любимите му неща са колите ("ола") и каминоите ("айо' "). Но малко по-дълга ли е думичката и се започва с китайския - напр. на обувки казва "отютю". Laughing Трудно му е да повтори "пате" и упорито го нарича "тати". Интересното е, че и за "прасе" ползва думата "тате". Mr. Green Има няколко глагола в речника си (пие, ходи, бяга, къпе, спи), но не може да ги свърже в изречение. Tired
Абе, не знам. Може и всичко това да е заради недостатъчно големия слухов опит, може просто да му е трудно още, но може и настройките да са му недобри. Кой да ти каже! ooooh!

# 24
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравейте и от нас!
Честит ден със закъснение на Позор
Желая ти много...много здраве и късмет!
Кати стискам палци.....дано всичко мине добре....ще чакаме хубави новини!
Йепе,браво за идеята....И аз отдавна мислех ,че е нужно да си направим и ние темичка....вече сме голям отбор.
Пете,като слушам как се развива Яни ми се струва много добре,като знаем с какъв е характер...  ooooh!Струва ми се добре!
Ние от две седмици сме болнички и не можем да се оправим...Снощи за капак на всичко както се бореше с тати падна и така се удари в челцето ...ужас.Веднага му се вдигна една голяма цицина колкото орех..лилява..страхотия направо.След 2-3 минути повърна ,което ме накара да изпадна в шок.Веднага в Бърза помощ и поискаха снимка.Но аз не знаех дали е разумно.Обадих се на Дончев ,който каза ,че няма проблем да се снима..след снимката се установи ,че няма фрактура,само голям хематом,който с компреси ще се разнесе за няколко дни.Та такива ми ти работи около нас.С Криси съм нащрек постоянно и денем и нощем...Но мога да ви кажа една хубава новина за нас.ЩЕ ХОДИМ НА МОРЕНЦЕЕЕЕЕ...въпреки ,че е рано вече си взех карта за Св.Влас от 4-14 август.Аз споделих преди време ,че не съм ходила от1996г и така ми се ходи ,че го сънувам нощем....но идва и светлинка на нашата улица.Ще чакам с нетърпение август.До скоро....когато мога да се вредя от Криси пак ще пиша,но иначе успявам да чета почти всеки ден ..Следя редовно новините.Поздрави!

# 25
Ieppe,извини ме,но как  така “не иска да прави аудиограми”.
“...Както знаете, Йоан не иска да прави аудиограма и това допълнително затруднява процеса. Настройките му ги правят малко напосоки и не ми е ясно как ще бъде занапред.”
Сестрите и докторките нещо не измислят ли?А,при настройка показва ли детенцето,дали е силно или слабо? Ние също имахме някой проблеми в начало (че и сега,като ни хване ината) с настройките.За да не занимаваме всички с тази тема,можеш да ми пишеш на : emogg@mail.bg.
Бих се радвала да се видим лично и да поговорим(ако имаш желание),но в момента не сме в София.

# 26
  • Мнения: 2 543
Здравей, emoGG!
Пиша тук, защото може да е от полза (не знам и аз точно каква) за останалите родители.
Йоан не съдейства на аудиоложките, които правят аудиограмите. От самото начало не ги хареса, а той е с такъв характер, че като не хареса нещо или някой, няма сила на света, която да го убеди в обратното. Ти сама знаеш за каква обстановка става въпрос, чакането пред кабинета, високото столче, на което сядат децата, въртящия се стол, на който стоят грозните кубчета... Въобще - мила картинка! Йоан не ще и не ще да слуша там и това е! Какво ли не сме правили! С добро, с лошо, с Руми, без Руми, с други играчки, с лекарите, без лекарите, по едно време ни караха да ходим всеки ден, та дано свикне. Ами, не, не свикна! Напротив, фрустрира се още повече и вече не слуша и на настройките. Всеки път го настройват напосоки. Вдигат, усилват, какво правят и аз не знам... Знам само, че Йоан не участва по никакъв начин вече в този процес. И всеки път е все по-зле. Признавам си съвсем честно, че обмислям да ходя през пролетта в Австрия за аудиограма и настройка. Tired Бих предпочела, ако е възможно да се мине и без това, но виждам, че тук никой не се смущава от това положение, а аз се тревожа, че само губим време. Може да звучи безумно всичко това, но това е голяма драма за нас и преди настройките аз се настройвам по една седмица за това, което ни очаква, а след настройките още толкова, докато се свестя. Не го казвам, за да се оплаквам. Просто споделям как е при нас. Tired

# 27
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Признавам си съвсем честно, че обмислям да ходя през пролетта в Австрия за аудиограма и настройка. Tired ... Може да звучи безумно всичко това...

Определено на мен не ми звучи безумно  Confused И ние с Иво обмисляме подобна възможност...

Марги, радвам се за морето, ние миналото лято отидохме, а не бяхме ходили много години преди това, така добре ни се отрази и на тримата, радвам се за вас  Hug

# 28
Ieppe,това е кошмарно.На детенцето може изобщо да не му е подходяща настройката и още по-лошо дори да го дразни.Ще си позволя да ти предложа нещо(може и да е глупава идея)-ако можеш да помолиш някоя майка да влезете с нейното детенце на аудиограма(но ще бъде добре,ако е с подобна настройка на вашата,да не е съвсем в началото-заради силата на подаваните звуци) и Йоанчо само да гледа(ако не иска да играе не го насилвай).После му купи нещо което би му харесва или го заведи на любимо място(нещо като подкуп).Импровизирай – да свърже настройката с нещо приятно,което следва след нея.
Аз някога давах  по 20 ст.на упражнение само да стои мирно.И други подкупи съм давала-след време гледа да си свърши домашните и да се лепне на компютъра.
Моето дете е участвало в рехабилитация с други дечица(отначало да му покажат как се работи,а после то да покаже на по-малките),даже е забавно.Когато децата разберат,че има и други като тях,дето учат и правят куп трудни неща,сякаш се примиряват.Поне така си мисля.   

# 29
  • Мнения: 2 543
emoGG, напълно вероятно е настройката му да не е подходяща. За радост поне не го дразни. С нищо не ни е показал да му е неприятно с апарата. В началото просто не чуваше с него, докато с времето и натройките взе да реагира. Но как да разбера дали му е добра настройката? При Руми не можем да се вредим да си каже мнението и разчитам на рехабилитаторките в градината. И все нещо ме гложди и си мисля, че нещо не е наред. Затова и са тези планове за Австрия. Всъщност, много е вероятно да го направим, но пък тогава не ми се мисли как ще реагират тукашните лекари. Абе... какво да ви обяснявам. Вярвам, че ме разбирате. Иначе, идеята да отидем с друго детенце и на мен ми е минавала, обаче толкова са незаинтересовани тези аудиоложки, дето правят аудиограмите, че не ми се мисли как бихме могли да ги убедим. Те се дразнят като викаме Руми с нас и като си носим наши играчки, та какво остава за нещо повече. Не знам. Confused

Общи условия

Активация на акаунт