Деца с увреден слух

  • 63 698
  • 896
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 543
Леле, Яна! Ура! Искам да се видим и да ти поквакам! Много, много се радвам! След време ще откриеш смисъл в квакането и ще научиш кое какво е! Слава Богу! Силно те прегръщам! Hug

# 691
  • Мнения: 4 585
Hear Again, много се радвам. А собствения си глас как чуваш?
Около 30% от информацията човек възприема със слуха си.
Все едно че се е отворил шлюз.

# 692
  • Мнения: 2 563
Hear Again, много се радвам. А собствения си глас как чуваш?
Около 30% от информацията човек възприема със слуха си.
Все едно че се е отворил шлюз.

Ето ме отново!

Голям шлюз се отвори, дума да няма. Не различавам мъжа си от казанчето да речем, всичко ми е еднакво засега.  Laughing

Първо ми нагласяха импланта автоматично, чуват се бибипкания и свиркания. После ми пускаха серия тонове и с една тбалица от 1 до 10 трябваше да определям колко е силен звука. Някои тонове ми даваха нещо като гъдел в ухото, затова ги направиха по-тихи и имам общо 13 канала включени, от макс 22, и не ми стана ясно колко ще ми пуснат в бъдеще, но няма да са всички, заради проблемната кохлея.

След това пуснаха импланта наистина. Чух шум като от дрънкане на ключове до ухото ми. Аудиологът пита "Чуваш ли ме?" Аз - "Не" и така няколко пъти, та той се чуди кво става, изключва, после включва наново и така докато разберем, че всъщност джангъра е неговият глас.  Laughing Като се заслушах, започнах да свързвам движенията на устата му с това, което чувам и започнаха да се образуват някакви смеслени неща. Качеството на звука е механично, все едно компютър говори. Побъбрихме си за проба - разбирах аудиолога горе-долу, но студентката му по аудиология в офиса почти не я разбирах. После дойде и представителка на Кохлиър и тримата нагласяха още малко, според това колко ми е силно и според как разбирам числата от 1 до 10. Казаха ми толкова за начало, ще ми свиква мозъкът до 9 юли. Та както казах предимно чувам шум, не разбирам от къде идва освен ако аз не правя звука... Всички гласове, мъжки и женски звучат еднакво - като квакане. Излизаме навън - стреснах се от шум на превъртане на ключ на кола в ключалката... В самата кола с мъжа ми, като го гледам в устата, се разбирахме по-лесно от преди. Вкъщи е нито по-лесно, нито по трудно. Ходихме да хапнем арабска храна и установих, че засега звукът от магистрала, от хората в ресторанта и от двигателя на колата звучат еднакво...  Чувам много тихи звуци - цък от капачето на телефона, пляскане от съседната стая, шум от ръцете ми върху вестника...

Сложиха ме и в кабинка и ми направиха аудиограма - 30дБ с изключение на звуците около 4000 херца - 60дБ. В самата кабинка между тоновете можех да чуя как преглъщам и как ми стържат пръстите по подметката на чехлите...

Собствният си глас чувам през импланта - квакам. Пробвах да сложа и слуховия апарат на другото ухо - не ми харесва, улавям се, че трябва да избирам кой звук да слушам... Затова го махнах.

Не ми дадоха всички джаджи - само кутията и малко батерии като за начало, другия път кабелите и екстрите. Обърка ли са ми цветовете - исках всичко в черно, но ми дадоха кафяв магнит, ще го сменят.

Това е от мен.  Laughing

# 693
  • Мнения: 2 543
Яна, направо не знам какво да кажа! Предполагам, че успявам да изпитам част от чувствата, които вълнуват и теб, четейки разказа ти! Хем съм развълнувана, хем съм разтревожена, едновременно с това направо не мога да повярвам, че чуваш и толкова тихи неща, объркването от различното чуване... Абсолютно съм сигурна, че с времето ще ти се подредят нещата в главата и ще имаш голяма полза от импланта! Мисли си за всички твои приятели, които вече чуват и за рехабилитаторката от Германия, за която ти разказах! Simple Smile Много ще се радвам, ако ти остане време да ни пишеш и да ни разказваш още!
Весел крякащ, квакащ и чуруликащ ден ти желая!  Hug

# 694
Ето ме и мен отново. Леле колко неща са се случили междувременно!
Славина - честито!  smile3525 Да е жива и здрава рожбата и да ти носи много радост и щастие!  newsm32
Hear again, честито и на теб! Много се радвам, че всичко е наред. Сигурна съм, че ще откриеш смисъла и в квакането и чуруликането. Направо се разплаках като четях разказа ти за "прочуването". Много е интересно - винаги се питам какво ли чува детето ми.
Очудва ме, че още след пускането чуваш шумовете в другата стая. Моето момче започна да показва, че чува нещо в другата стая след доста повече настройки.

Поздрави на всички и  Hug

# 695
  • Мнения: 2 563
Ето ме и мен отново. Леле колко неща са се случили междувременно!
Славина - честито!  smile3525 Да е жива и здрава рожбата и да ти носи много радост и щастие!  newsm32
Hear again, честито и на теб! Много се радвам, че всичко е наред. Сигурна съм, че ще откриеш смисъла и в квакането и чуруликането. Направо се разплаках като четях разказа ти за "прочуването". Много е интересно - винаги се питам какво ли чува детето ми.
Очудва ме, че още след пускането чуваш шумовете в другата стая. Моето момче започна да показва, че чува нещо в другата стая след доста повече настройки.

Поздрави на всички и  Hug

Ами то е детенце, едва ли е знаел какво чува. Има толкова много за фон - ето ме сега седя пред компютъра, пия си кафето и като натискам копчетата на клавиатурата, чувам цъкането, но иначе имам някакъв постоянен фон, който не знам от къде идва. Аз разбрах, че чувам от съседната стая, защото пратих мъжа ми да пляска там, а аз се ослушвах.

Лони, сладка моя, ще ви надуя главите от разказване.   bouquet Снощи открих много смисъл в миенето на чинии. Водата различавах, звукът от съдовете един в друг, от поставянето на чиния или чаша на плота... Не съм сигурна, че ако някой пусне чешмата сега, аз ще мога да кажа "Това е чешмата", но докато аз миех чиниите всичко беше много подредено.

Благодаря за пожеланията от всички!   bouquet

# 696
  • Мнения: 4 585
Hear Again, с огромен интерес и вълнение чета постингите ти и много се радвам.
Аз пак имам въпрос. А музика, със слушалки, опитвала ли си?

# 697
  • Мнения: 3 591
И на мен ми е интерсно Simple Smile

А като преглъщаш чуваш ли? Пак ли е квакане?

# 698
  • Мнения: 2 543
Ех, суперинтересно ми е всичко, което разказваш, Яна! Simple Smile И едновременно с това за пореден път си давам сметка, че не им е лесно на дечицата! Милите! Heart Eyes
Да ви кажа, качих едно филмче на Йоан, който гледа Baby Einstein и ми обяснява какво вижда. Ако ви се гледа, заповядайте - http://ieppe.multiply.com/video/item/25

# 699
  • Мнения: 2 563
Hear Again, с огромен интерес и вълнение чета постингите ти и много се радвам.
Аз пак имам въпрос. А музика, със слушалки, опитвала ли си?

Музиката я чувам и от колонките, разбира се, като по-познатите песни са ми по-ясни. Пуснах си и разни, които не съм чувала преди и хващам само ритъма.

Само като е много тихо чувам ясно как преглъщам... като шляпане е!

Лони, Йоан е толкова сладък. Аз чувам само от филма звука, самият Йоан ми се губи...

# 700
  • Мнения: 2 531
Hear Again това което описваш е уникално ! А как ще се ориентират децата които предварително не знаят какво са шумовете?!?
Интересно ми е  как чуваш през слухов апарат? Аз съм "пробвала" този на сина ми - все едно имам високоговорител в ухото си!

Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 20:31 от veni-b

# 701
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Чуваща отново, ти ме шашна, с тая еднаквост на звучене. Браво ,сигурно е много забавно с всеки изминал ден да чуваш все нови и нови неща. А може ли да попитам, има ли шум, който те дразни? Усещаш ли вече някакво различие, в смисъл, да различаваш поне един звук и да си сигурна, че източника е един и същ? А казаха ли колко настройки ще имаш още? При теб поне е лесно ,че знаеш кога да кажеш, че ти е силно, кога тихо.......А децата, какво ли им е в главите? Много се вълнувам, всяка твоя дума е от значение за нас, моля те когато имаш време и възможност да описваш всичко, което би могла да споделиш с нас.
И може да ти се стори малко глупав въпроса ми, но винаги ми е било чудно, кога започваш да мислиш(наум)В смисъл, мислеше ли преди да имаш речник(набор от думи).Ако помниш, разбира се Hug
Лони, Йоан е чудесен Hug

# 702
  • Мнения: 2 531

И може да ти се стори малко глупав въпроса ми, но винаги ми е било чудно, кога започваш да мислиш(наум)В смисъл, мислеше ли преди да имаш речник(набор от думи).Ако помниш, разбира се Hug
Въпроса не е насочен към мен, но според мен мисленето наум е свързано по скоро с интелекта , а не със слуха! Децата имат съхранен зрителен анализатор и виждайки мама  дори и да не чуват гласа и веднага си мислят за нещата свързани с нея! Също и виждайки шише с мляко, си мислят какво ги очаква  Misc Baby Bottle Освен това има пасивен и активен речник - този който разбираш и този който можеш да изговориш! Има деца с нарушено възприемане и нарушен пасивен речник, които могат да бърборят до без краи неосъзнати неща!

# 703
  • Мнения: 2 563
Hear Again това което описваш е уникално ! А как ще се ориентират децата които предварително не знаят какво са шумовете?!?
Интересно ми е  как чуваш през слухов апарат? Аз съм "пробвала" този на сина ми - все едно имам високоговорител в ухото си!

Много добре си спомням как чувах със всеки нов слухов апарат. Първоначално, около седмица, всичко е някак си изкривено, с много лек метален оттенък и много шумно. И после свикваш и ти звучи както и преди, като си чувал.

Бубица, дразни ме целофан. Преди малко пазарувах и след това ядох шоколад, шумкането от опаковки е гадно.

Днес мога да идентифицирам само мигача на колата и бибипкането от кю-то, щото сутринта шофирах доста, а от няколко часа съм на кю-то. Чух го и от тоалетната, рапознавам го. С практика всичко става по-ясно. Има разлики във всички шумове, но не съм ги научила още, обратна връзка не давам. Ако пусна чешмата и след това пусна кафе машината, мога да кажа, че са различни. Но ако сега ми пуснат някоя от двете, не мога да кажа кое е. Тоест, не съм ги научила още.

Колко ми е силен звука при аудиолога мерихме с една тбалица от едно до десет. Забелязах, че и за деца имаше - една майнуна в три варианта: с физиономия, че не чува, с доволна физиономия и със запушени уши... Явно я ползват, щото по нея имаше пръстчета отпечатани, някой си е хапвал и я е пипал.  Laughing

Аз съм със следречева глухота. На 11 години ми откриха лека загуба, която за 15 години стана пълна. Та за мисленето на глухите дечица не мога да ти кажа. 3-4 години носих слухови апарати и почти нямах проблеми, даже научих английски. След това започна да става все по-трудно, независимо колко ми бяха силни апаратите и преди година съвсем сдадох багажа, а преди 6 месеца хвърлих едини апарат, щото вече не ми помагаше (минах 100дБ).

# 704
  • Мнения: 1 271
Яна много се вълнувам от разказите ти. Радвам се за теб. Hug

Общи условия

Активация на акаунт