Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 801
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 4 392

Абсолютно подкрепям разсъжденията ти по горния въпрос.
Непрекъснато ми се налага, да правя компромиси с това и онова.

 В градината се съгласиха сутрин да я водя закусвала, и да не и дават повече филия с маргарин. Засега поне ще сменят маргарина с варено яйце, но за друго не можем да говорим... освен шоколадовия корнфлейкс, от който имат отворени големи 10 килограмови пакети. Нищо друго не могат да държат разпечатано в кухнята, нито пък да и готвят отделно. А за Фитнес-а и корнфлейкса - мисля да ги въведа като краен вариант.
Aз мисля, като стигнем до момента "детска градина", да помоля вместо филия с маргарин, да и дават само филия хмяб. Тя ще е доволна.
Малката си умира за хляб. Crazy Ей- така грабва една филия, яде само това и отказва друга храна. Rolling Eyes  Това беше причината, да започна да меся домашен. Никога не съм и мазала филия с нещо друго, освен с маслиновата паста. Пробвах веднъж с лютеница, но тя гледаше с такава погнуса. Страхува се, да не се изцапа май. hahaha

# 391
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
Аз, например, не придирям чак толкова за здравословно хранене от гледна точка на разделното хранене или какво с какво се съчетава.
Знам, че по принцип, плодовете се дават отделно и това го спазвам. Спазват го и на ДГ: плодовете ги дават в 10ч. Другото важно, което правят в ДГ е да не дават пържено, както и манджи със запръжки. Всичко се готви в тави, на фурна.

Иначе, оставям децата да ядат и съчетават храните както искат. Те сами си решиха, че ориз, бобови, яйца, картофи не се ядат с хляб,... Grinning
За мен е важно да им предложа храни с по- малко, и ако може изобщо да липсват -  консерванти, оцветители и добавки.  Peace

# 392
  • Мнения: 5 713
Ето онзи ден обяда беше: боб чорба, пиле с картофи, айрян. И за десерт - плодче (от сърце се надявам, че все пак го дават в 10 часа, както са споменавали). Вервайте ми, това за мен е най-абсурдната възможна комбинация. О, извинете, пропуснах да добавя хляба към цялата тази история, обилно начупен в супичката
Е то това и за мен е абсурдно. Не спазвам кой знае колко разделното хранене, но месо с картофи или ориз отдавна не готвя; зърнени или картофи с хляб не предлагам; домати се стремя също да не готвя; за плодовете е ясно. А горната комбинация е просто убийствена.

От гл. т. на разделното хранене, авокадото се съчетава здравословно с въглехидрати, но не и с белтъчини.
Това имах предвид. Simple Smile


Амарена, свекър ми, който е антивегетарианец, прави невероятен пастет от 1 глава кромид лук +1 шепа счукани орехи + "среда"(намокрена и изстискана) от хляб +много олио.
В тази връзка се сетих за един пастет, който правя на Бъдни вечер. Пак се слагат орехи, олио и хляб. Но вместо лук- чесън. И се прибавя лимон, малко сол.

На мен също ще ми е интересно за саламурата за маслини. Есента се опитахме с мъжа ми да си направим по една рецепта, която открихме в нета, но без успех. Все се каним да питаме едни съседи възрастни италианци и а днес, а утре... А тук имат навика в края на лятото да продават щайги със сурови зелени маслини за мариноване.

# 393
  • Мнения: 4 392
Амарена, свекър ми, който е антивегетарианец, прави невероятен пастет от 1 глава кромид лук +1 шепа счукани орехи + "среда"(намокрена и изстискана) от хляб +много олио.
В тази връзка се сетих за един пастет, който правя на Бъдни вечер. Пак се слагат орехи, олио и хляб. Но вместо лук- чесън. И се прибавя лимон, малко сол.
Аз обичам чесън, особено пресен, но се лишавам, защото мъжът ми ще избяга не в друга стая, ами направо в друга къща.  Mr. Green  Joy
Интересно, че преди и аз не понасях миризмата и вкуса му, но нещо ми "хлопна дъската "изведнъж. hahaha

А свекърва ми прави една вкусотия: нарязани на дребно печени пиперки, печен патладжан (той не е май много здравословен), смлени орехи, ситно нарязан чесън. Тя добавя и майонеза, но вие я пропуснете. Wink
Не разбирам много от разделно хранене. Не знам, дали отговаря на изискванията.

Знам само, че не трябва да се яде пържола с картофи например, затова опустошавам само картофите. Grinning

Последна редакция: чт, 05 юни 2008, 20:19 от Amarena

# 394
  • Мнения: 5 713
Амарена, е то на това аз викам кьопоолу. Овкусявам със зехтин, сол и оцет. Обичам. И патладжан обичам, макар че също знам, че не е много полезен.

# 395
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
...
А свекърва ми прави една вкусотия: нарязани на дребно печени пиперки, печен патладжан (той не е май много здравословен), смлени орехи, ситно нарязан чесън. Тя добавя и майонеза, но вие я пропуснете. Wink
...
В нашия край го правят, без майонеза, с малко олио и оцет, и пресни домати. Става много вкусно!  Wink

А друг пастет/ салата/ мезе  Wink , който правя вкъщи, е изварата с чесън, сол, червен пипер, малко олио или зехтин и по желание майонеза, ама също може да се пропусне. Вариант е да се сложат или стерилизирани краставички, нарязани на ситно, или печени нарязани червени пиперки.   Peace

# 396
  • София
  • Мнения: 9 878
Валенцето , как правят саламурата за маслините родителите ти?
Те и в момента са в Гърция,не мога да ги питам подробно,но мъжа ми-луд фен на маслините-каза,че ги правят така:първо накисват набраните маслини във вода.Така стоят един месец-водата е желателно да се сменя всеки ден или през ден.После се прави саламура от морска сол и вряла вода,не знае точната пропорция,но трябва да е много солено.Оставя се да изстине и се сипват маслините.,
Има и едни "мачкани" маслини,които нашите си правят-определен сорт маслини се слагат в морска сол -ред сол,ред маслини.Това в чувал.и чувала се "бие".Пак стават готови за около месец.
Толкова да не обичам маслини..че чак като пиша и ми става гадно Crazy.

# 397
  • София
  • Мнения: 5 200
Откакто Омега ни информира за черните маслини, започнах да купувам светли(зелени и виолетови Laughing)
Моля, дайте пак инфото!

# 398
  • Мнения: 4 392
Откакто Омега ни информира за черните маслини, започнах да купувам светли(зелени и виолетови Laughing)
Моля, дайте пак инфото!
Просто каза, че е чела, че обработват маслините с някакви химикали, за да се получи черен цвят. Не си спомням за по- подробна информация. newsm78

# 399
  • Мнения: 2 761
E579            Ferrous gluconate            Железен глюконат. Фиксатор на оцветителите, получаван от желязо и глюкоза. Използва се в маслините и в железните добавки.

# 400
  • Мнения: 4 392
E579            Ferrous gluconate            Железен глюконат. Фиксатор на оцветителите, получаван от желязо и глюкоза. Използва се в маслините и в железните добавки.

Omega, благодаря.  bouquet
Проверих го.
Забравям за черните маслини!
Уж пише, че е разрешен за оцветяване на маслини, но ето на какво се натъкнах тук:

http://das-ist-drin.de/glossar/e-nummern/e579-eisen-ii-gluconat

"Внимание! Ако сте алергичен и/или избягвате животински продукти и/ или генни модификации в хранителните продукти и/или консумирате голямо количество от този продукт, имайте предвид следното:
- В производството на продукт може да са използвани генни модификации."


Според немските закони е задължително, да е обозначено на етикета, че маслините са боядисани.
Според нашите как е?

Последна редакция: пт, 06 юни 2008, 01:37 от Amarena

# 401
  • Мнения: 2 577
Моето дете обича много маслини - давам му колкото иска.
И зелени, и черни.
А за авокадото - ми в нашия град го има само в била и то рядко, въобще едно изсъхнало и гадно. за първи път чувам, че се дава на деца Embarassed

# 402
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дава се, и на малки деца също.
Но ако си почитател на идеята да се хапва храна от района, в който живееш, не е задължително да даваш Simple Smile. Пък и да даваш , колко ще дадеш? Няма да е колкото домати, я.

Някой може ли да ми обясни причините за разделно хранене при децата? Стана ми любопитно.

# 403
  • Мнения: 5 500
След тази обработка маслините много твърди ли са или са меки? За черните питам!
Amarena, пастета авокадо с маслини стана невероятен, как не се бях сещала за тази комбинация ooooh! Яде чак големия намазан на филия, а него от бебе не мога да го накарам да яде авокадо, сега го прекарах Joy
А, какво ще правя аз, която не обичам зелени маслини Tired ям ги само с бадем в сухо мартини Crossing Arms дайде алтернатива за черните!
арт мама, причини конкретни няма, както и при големите е по-здравословно. Поне аз смятам така, макар вече да ми е трудно осъщевимо Tired

# 404
  • София
  • Мнения: 9 878
След тази обработка маслините много твърди ли са или са меки? За черните питам!

Ако въпроса е към мен-маслините са си нормални,де да знам,нито твърди,нито меки,всъщност по-скоро твърди.

Общи условия

Активация на акаунт