Вреден химикал в шишетата на Avent и Dr. Brown

  • 27 753
  • 201
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
http://www.environmentcalifornia.org/reports/environmental-healt … oxic-baby-bottles
Химикалът бисфенол А, който се съдържа в пластмасата на шишетата, е токсичен за нервната и репродуктивната система.
В Калифорния са заведени искове срещу петте изброени компании (освен Авент, д-р Браун и Гербер има още 2, но те не са популярни на нашия пазар).
За да на се увеличава излъчването на химикала, се препоръчва шишетата да не се пускат в миялна или микровълнова, както и да не се използват четки, които могат да надраскат повърхността им.

# 1
  • Мнения: 6 164
А стига бе! #Crazy
Сега ли го откриха тоя химикал, ние си отгледахме децата с тях! #Crazy

Бтв, нали уж в листовката на Др, Браунското шише, изрично е упоменато, че не съдържа бисфенол А.  newsm78

# 2
  • Мнения: 3 478
Това за всички шишета от тези марки ли става въпрос или само определени партиди?

Прегледах статията, ами че то всяка марка дето е на тукашния пазар се оказва токсична. Стана тя сега. И тук незнам дали има майка, която да не ползва миялна или микровълнова за шишетата, аз поне съм една от тях. Че и в началото четката ми беше такава дето драска, и сега какво да очаквам?

Някой друг чул ли е нещо по този въпрос?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На мен ми попадна по друга линия - ААР се очаква да излезе със становище по въпроса до 15.май и с препоръки за родителите, които ползват шишета. Така че тази истерия е съвсем скорошна, макар че вероятно е имало и преди подобни притеснения.

# 4
  • София
  • Мнения: 622
Леле, тръпки ме побиха  #Crazy Коя марка шишета са стъклени- аз май не съм виждала такива  newsm78 . Достраша ме и ще ги махна моите. В статията пише, че може стъклени, но не знам къде се продава това чудо.

# 5
  • Мнения: 925
Точно на опаковките от шишетата на Д-р Браун пише, че за разлика от останалите пластмасови шишета, тези не са направени от поликарбонат!Цитат от една тяхна реклама (пише го и на опаковките на шишетата): "Досега всички пластмасови шишета се изработваха от пластмаса, наречена поликарбонат. При съвременните методи на стерилизация се оказа, че тази пластмаса отделя хормоноувреждащия хормон химикал бисфенол А . Доказано е, че този химикал е потенциално опасен за здравето на Вашето бебе. Ние изобретихме шишетата  от нов материал наречен B *Free*. Той е гарантирано напълно пречистен от химикала бисфенол А. Произвеждаме шишетата от този материал в меден цвят, за да бъдат по-лесно различими от обикновените пластмасови шишета... " Освен това както знаете вит. C се разгражда при светлина, за това и цвета им е по-тъмен за да се запази витамина в млякото. Шишетата Авент ряпа да ядат, тези шишета са си супер, да не говорим че от както ги ползвам коликите на малката изчезнаха (взех ги в период на силни колики).
Аз не вярвам на тези провокации... Стига сте се стряскали, те американците се чудят с каква глупост да се захванат, вярвам, че шишетата на Д-р Браун са пречистени от този химикал. Те американците ако измерят колко е замърсен въздуха в София и радиацията в центъра на София ще се хванат за главата.

# 6
  • Мнения: 2 952
Би Фри (или както се нарича още - Доктор Браун)  затова се нарича Би Фри ....Бисфенол фри , т.е ....няма бисфенол в пластмасата.Авент имат.

# 7
  • София
  • Мнения: 622
и Чико предполагам Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 924
Аз като знам склонността на американците да се съдят за щяло и не щяло , може и да е леко попреувеличена историята.
Във всеки случай е доста стряскащо , де...

# 9
  • Мнения: 27 524
Хайде, стига истерии, и да искаме просто няма как да живеем стерилно  Wink

# 10
  • Мнения: 4 915
... Коя марка шишета са стъклени- аз май не съм виждала такива  newsm78 . ..... В статията пише, че може стъклени, но не знам къде се продава това чудо.

Ами не става ли с обикновени стъклени шишенца с биберон, както хранят бебетата с АМ по родилните домове?

# 11
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Моята дъщеричка е ползвала от 5-те споменати продукта в статията, ми то съм я обрекла направо. За сега не смятам да изпадам в истерия. Испаднах в истерия вчера, когато яде отрова за хлебарки и бяхме в спешното, днес съм пас. Tired Tired Tired

# 12
  • Мнения: 1 924
Хайде, стига истерии, и да искаме просто няма как да живеем стерилно  Wink
Това ме подсети:
Всъщност , ако повечето хора си дават сметка с какви химикали са им пълни телата ,
биха се застреляли ритуално.
Такъв ни е "модерният свят" , така че-без излишен шаш!

# 13
  • Мнения: 332
Утре може да остановят, че и къпането в пластмасови корита е вредно. На някое от децата ни да им има нещо? Не се паникьосвайте от такива съмнителни статии  Naughty

# 14
  • Мнения: 1 896
Хайде, стига истерии, и да искаме просто няма как да живеем стерилно  Wink
Стерилно значи без зарази и вредни микроорганизми, с тях организмът има свои начини да се справи, но с химията е нещо друго.
Аз лично сматам да пазя децата си колкото е възможно от вредни химикали. Доколкото знам, всички пластмаси при продължителна употреба, третиране с препарати за миене на съдове и издраскване започват "да пускат". Затова хранителни продукти в пластмасови съдове гледам да не съхранявам.
Друг е въпросът, че пластмасите, които изхвърляме на сметището, си пускат съставките в почвите и водите.
Както и да е - за шишетата, ако има стъклени, наистина би било най-добре. Ама и аз не знам да има такива на нашия пазар. Живот и здраве, детето ми сигурно изобщо няма да използва шише, поне първото не е  използвало (като изключим родилния дом и малко грешки в първите седмици).

# 15
  • София
  • Мнения: 622
... Коя марка шишета са стъклени- аз май не съм виждала такива  newsm78 . ..... В статията пише, че може стъклени, но не знам къде се продава това чудо.

Ами не става ли с обикновени стъклени шишенца с биберон, както хранят бебетата с АМ по родилните домове?
Ми става, но не съм виждала да продават никъде. Да не прибегнем пак към шишетата от лимонада и бибероните без дупка  Crazy

# 16
  • Мнения: 1 272
Нук имат стъклени шишета Peace

# 17
  • Мнения: 27 524

Всичко ми е ясно и с всичко съм съгласна. Но ако вземем да се тръшкаме за шишетата и пластмасата, какво да правим с отровата  в зеленучците, плодовете? С Е-тата в хляба? С  хормоните в месото? С отровата във въздуха? Няма как да се скрием от живота в града, от удобствата, от отрицателните страни. Едно ще изолираме, друго стои. Ако взема да се стряскам и панирам от стотиците подобни статии, то наистина освен да се метна отнякъде, друго не ми остава. А, и да не забравя да завлека детето със себе си  Laughing Хайде, стига, давайте го по-ведро и спокойно в живота   Heart Eyes

# 18
  • Мнения: 4 915
..... Да не прибегнем пак към шишетата от лимонада и бибероните без дупка  Crazy
E, не същите, но нещо подобно, примерно стъклените шишенца от сокове на ХИПП, ТЕДИ или нещо такова?... Rolling Eyes Не знам, аз биберони не ползвам, може да има и други марки - със стъклени шишета...

Разликата тук с радиацията, замърсения въздух и отровите в телата ни е тази, че  предоставената информация дава възможност за избор и промяна. Някои могат да сметнат нещата за истерия, други - да решат да ги приемат насериозно и да променят онова, което подлежи на промяна.

Примерно аз, преди време, четох статия (изследване на детски храни,публикувано в немски вестник), публикувана в друг форум, за отрови в гумените уплътнения на капачките в бурканчетата за пюрета. Това бе първата причина да реша да храня с домашна кухня каката. После открих много други предимства на готвеното у дома.

Ето, така се прави Избор - или приемаш нещо за излишна истерия, или решаваш да не рискуваш и правиш нещо по въпроса. Затова такива статии не са излишни.

Информацията си е информация.

# 19
  • Мнения: 27 524
Примерно аз, преди време, четох статия, публикувана в друг форум, за отрови в гумените уплътнения на капачките в бурканчетата за пюрета. Това бе първата причина да реша да храня с домашна кухня каката. После открих много други предимства на готвеното у дома.

Това добре. Но ако не поливаш сама доматите и краставиците и не колиш хранените от теб лично с царевичка кокошки, просто не виждам голяма промяна в начина ви на живот.

# 20
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Е, как пък тези англичани ще се оставят Американците да ги изпреварят и да направят безвредни шишета? И тая реклама за шишета с които няма колики, това е пълна тъпня.

# 21
  • Мнения: 1 896
И аз мисля като Free Soul. Просто имаме право на информация - за отровите във въздуха включително.
Има няколко начина, по които човек може да промени тези неща, без непременно да изпада в паника.
Единият начин е като "гласува с портфейла си" - тоест информира се и не купува продукти съдържащи вредни химикали например. Това дава супер резултати в развитите страни.
Другият начин е като проявява гражданска активност и подкрепя ограничения налагани от институциите върху употребата на тези продукти - трябва ли да обяснявам как в Дания забраниха транс мазнините през 2004-та, как активността на определени организации и дори на отделни личности води до забрана на пестициди или кара големи компании да се отказват от употребата на PVC и т.н., примерите са много.
Да кажем "това не е мой проблем" или " моето дете яде от такова шише и нищо не му стана" е все едно да кажем "тровете ни още, пък ние ще си плащаме,понеже така и така нищо не може да се направи."

# 22
  • София
  • Мнения: 622
..... Да не прибегнем пак към шишетата от лимонада и бибероните без дупка  Crazy
E, не същите, но нещо подобно, примерно стъклените шишенца от сокове на ХИПП, ТЕДИ или нещо такова?... Rolling Eyes Не знам, аз биберони не ползвам, може да има и други марки - със стъклени шишета...

Мда   Rolling Eyes Като захраня ще събирам такива работи, че сега сме само на кърма. Понякога давам с шише, на разходка предимно. Но по-нататък сигурно ще ползвам шишета- като пропие вода, сокове и т.н. Ще се поразтърся за стъклени определено. Когато ги мия често съм се замисляла за следите, които оставя четката-но не чак че са токсични, а по-скоро, че стъклените са по-хигиенични така да се каже.

# 23
  • Мнения: 4 915
.....
Това добре. Но ако не поливаш сама доматите и краставиците и не колиш хранените от теб лично с царевичка кокошки, просто не виждам голяма промяна в начина ви на живот.

Казах, че променям нещата, които подлежат на промяна. Не "всичко", не съм магьосник.  Wink

С домашната храна избегнах онези 2-3 химични съединения, упоменати в статията и причинители на неприятни последици.

Зеленчуците и плодовете бяха от градината на село, после купувах такива с проверено ниво на нитрати. После детето порасна достатъчно, за да мине на обща храна и да не се вманиачавам за нитратите, защото организмът се справя с тях след една определена възраст.

basilisk, и моето мнение се припокрива с твоето.

# 24
  • Мнения: 260
Това определено е за притеснение  Thinking Задължително ще потърся стъклени шишета.

# 25
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Утре може да остановят, че и къпането в пластмасови корита е вредно. На някое от децата ни да им има нещо? Не се паникьосвайте от такива съмнителни статии  Naughty
Така е!

# 26
ima stakleni 6i6enca i na chicco Embarassed Joy  bouquet

# 27
  • Мнения: 3 376
Е, как пък тези англичани ще се оставят Американците да ги изпреварят и да направят безвредни шишета? И тая реклама за шишета с които няма колики, това е пълна тъпня.

Ами така си е.Моето дете откакто е с такова шише няма колики и не сме имали такива проблеми и това не е само мое мнение,а на още няколко други майки,които горещо ми го препоръчаха.

# 28
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
EASpirit радвам се много че твоето дете няма колики, но дали се дължи на шишето? Нямам нищо против маката Браун, аз се бях ориентирала към Авент и по принцип съм доволна.

Може ли някой да преведе тази статия, за да разберем какво по-точно пише?

# 29
  • Мнения: 1 440
И аз мисля, че нещата са малко преекспонирани (както обичат да казват в медиите Mr. Green)...На една снимка видях Виктория Бекъм как хренеше едното си дете точно с шишето на Авент.
А миенето само с препарат и топла вода вреди ли на тези шишета?

# 30
  • Мнения: 505
Eто какво пише на сайта на Авент относно Бисфенол  А. Паниката е излишна. Не можем да се опазим от всичко. Пратих им писмо очаквам отговор ., ще им пратя и статията която прочетох тук и се надявам да ми отговорят скоро .  Но едва ли ще е по-различно от това което пише по-долу. Аз също използвам на Авент, в началото и на Камера.  Успокойте се. Че притиснихте и мен Rolling Eyes

What is Bisphenol-A, and what are the issues surrounding BPA?

AVENT is aware of the recent media reports focusing on Bisphenol A (BPA) and polycarbonate. We would like to help our customers better understand why many companies, including AVENT, use these materials to manufacture baby bottles.

Polycarbonates are used in thousands of consumer products such as reusable food containers, lifesaving medical devices and sport safety equipment. Manufacturers of such products, including baby bottles use polycarbonate because it prevents cracking, shattering and other hazards that can lead to injuries. The key concern for parents is whether BPA can get into their child’s food through leaching from polycarbonate bottles.

Various governing bodies have found as follows:

In November 2005 the U.S. Food and Drug Administration (FDA) reconfirmed the safety of the use of polycarbonate for food contact including baby feeding bottles stating that “based on all the evidence available at this time, the FDA sees no reason to change its long-held position that current uses with food are safe.”
Extensive reviews by the U.S. National Toxicology Program and independent scientists under the Harvard Center for Risk Analysis have determined that BPA used in consumer products does not pose a risk to human health.
International regulatory agencies responsible for consumer protection, including the European Food Safety Authority (EFSA), the UK Food Standards Agency, the German Federal Institute of Risk Assessment, and the Japanese Ministry of Health have all studied the use of BPA and concluded that it can be used in the manufacture of baby bottles.
All plastics used in AVENT products are FDA-approved and recognized as “safe for food contact application.” AVENT Bottles are also independently tested in accordance with and comply with the latest European Standard for Drinking Equipment for Children-EN14350: 2004 which looks specifically at the acceptable daily intake of BPA for children. By looking to these acknowledged authorities, AVENT will continue to deliver the best products to customers.

AVENT is committed to meeting or exceeding the standards set by the FDA and all other acknowledged authorities around the world. Our bottles have been and will continue to be used by millions of healthy babies in over 70 countries worldwide.   

AVENT Customer Services   
 
 

# 31
  • Мнения: 2 427
Ма тази информация е стара,бе девойки,аз това го четох тук из форума още преди да родя.Даже ще се постарая да издиря въпросната статия.Аз за това не изварявам шишета,нито наливам гореша вода в бутилката.Само до 37 градуса затоплям за млякото.
А,ето го:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/910/51/
12. Мога ли да затопля млякото в микровълновата печка, ако е изстинало прекалено?
За предпочитане е да използвате уред за затопляне. Голяма част от пластмасовите шишета са от Поликарбонат и в микровълновата печка може да се отдели БисфенолА, който вреди на наследствеността. При стъклените шишета няма такава опасност, но и в двата случая млякото не се затопля равномерно, така че се налага разбъркване преди да се определи дали температурата е добра

# 32
  • Мнения: 46 517
Ами така си е.Моето дете откакто е с такова шише няма колики и не сме имали такива проблеми и това не е само мое мнение,а на още няколко други майки,които горещо ми го препоръчаха.

Дъщеря ми пък пиеше от шишета "Камера" по левче и нямаше колики, дали е от тях Sunglasses

# 33
  • Мнения: 393
Беба пие мляко и чай само от шишета на Авент и тази информация определено ме притесни!  #Crazy
denny_k, надявам се веднага да споделиш с нас отговора на Авент.  Peace

# 34
  • Мнения: 483
Момичета ето един полезен сайт: http://www.bisphenolafree.org/
Аз определено се притесних от тази информация. За тези от USA ето това са шишетата на които аз се спирам: http://www.newbornfree.com/Catalog.aspx?categoryid=8756
Ама че гадна история #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 35
  • Мнения: 2 677
Аз като знам склонността на американците да се съдят за щяло и не щяло , може и да е леко попреувеличена историята.

Хайде, стига истерии, и да искаме просто няма как да живеем стерилно  Wink

И двете твърдения подкрепям изцяло!  Peace

# 36
  • Мнения: 4 399
За малко бебе съм съгласна че стъкленото шише е по-доброто. Обаче какво да правим с поотрасналите деца? Те продължават да пият течности от пластмасови шишета с какви ли не накрайници. Как мога да дам на дъщеря ми стъклено шише, като то ще оцелее не повече 10 секунди в ръцете и. А и се чудя кои последствия са по-неприятни, тези от счупеното стъклено шише или от вредното пластмасово. А сега де? Thinking

# 37
  • Мнения: 3 161
Като говорим за шишета, с помпата на Авент не е ли същата работата?

# 38
  • Мнения: 508
Мдааа, а сега нека се поровим и да намерим нещо за бибероните и тяхната вреда. Ще почнем да търсим от стъкло или извънземен материал. Ами нека обърнем внимание на вредните дюшеци и  играчки. Сигурнили сте в материала им и , че не са от магазин за един лев. Ами дрехите, ами праха за пране. Като се замисля, коритцето дали е безопасно?  #Crazy #Crazy #Crazy
Храната, водата, въздуха, леле, мале!!!!!!!
После се почва. Обувки-вредни, безвредни и по-малко вредни. Ясла-да или не. Страшни истории и невиждани и постоянни болести.  Само до яслата съм се замисляла, а да не говорим какво съм изчела. За понататък, неща и да мисля.
Избора за себе си който ще направя е да тъна в блаженно невежество, което няма да ме доведе до нервни кризи, паника и изтъняване на джоба.
Мъжа ми иска да ми забрани сайта.......може и да е прав.  :crazyeyes
Сигурна съм, че това не е провокация и човека пуснал темата е с най-добри намерения. Дразня се на себе си и искам да го изкажа, че ще хукна да издирвам шишета и така докато не се появи и друга статия за вредните стъклени, Чико или Нук . Човек когато става дума за детето му май не мисли с главата си и взима всичко за чиста монета.
По отношение за ибора, аз чувствам, че нямам избор. Какво ще живея в страх да не се появи пак нещо за някоя стока която ползвам.
Май ще взема да спра и ще си тъна в блаженно невежество, това е моя избор.
А следващото дете ще го раждам на новоткритата планета, то се е видяло , че първото няма да е супермен, само майка му ще е тотално изперкала. Grinning

# 39
  • Мнения: 1 516
Камера също имат стъклени шишета!

# 40
  • Варна
  • Мнения: 17 956
Силно се притесних, когато прочетох тези неща. Синът ми е почти на 4 год., а цял живот е пил от шишета Авент (Още не се е отказал от млякото преди лягане,което му топля на микровълновата)   #Crazy  Влязох в сайта на Авент и там в раздела с най-задаваните въпроси имаше въпрос за вредния химикал. Авент се позовава на изследвания на няколко европейски и японски организации който са обявили този химикал за безвреден и разрешават използването му за направата на шишета за бебета. Така че те не отричат че го използват.Остава въпроса кой е прав?   #2gunfire

# 41
  • Мнения: 4 546
това и за стерилизацията в МВ ли важи?

# 42
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Е хубава работа  Crossing Arms , малчо пие вода с чашката  на Авент, заспива с нея  Tired

# 43
  • Мнения: 1 212
Леле, тръпки ме побиха  #Crazy Коя марка шишета са стъклени- аз май не съм виждала такива  newsm78 . Достраша ме и ще ги махна моите. В статията пише, че може стъклени, но не знам къде се продава това чудо.

Виждала съм стъклени бутилки на Baby Nova  и Bebe Jou. Внасят ги "Неделчев & Неделчев" , ако все още продължават.  Peace

# 44
  • Мнения: 3 595
Май и помпа на Авент няма да се взима  Tired Пък и явно ще почнем да се учим да пием от истинска чашка  ooooh!

# 45
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ето защо моите деца ги отгледах с Камера  Mr. Green

# 46
  • Варна
  • Мнения: 17 956
ето защо моите деца ги отгледах с Камера  Mr. Green
То не става въпрос толкова за марката. В статията е написано, че тези 5 марки (като най-разпространени) са изследвани, а не че само те го съдържат. Проверих в интернет и се оказа,че шишетата съдържащи това вещество са забранени само в Калифорния. Иначе  този Bisphenol A се съдържа във много от пластмасовите опаковки на храните, дори в бутилките от минерална вода. То човек като се замисли, явно не можем да избягаме от химията. :tired Crossing Arms

# 47
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
китайците - бедни. Нямат  Money за Bisphenol A и съм сигурна, че са си го спестили  Mr. Green

# 48
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Леле, тръпки ме побиха  #Crazy Коя марка шишета са стъклени- аз май не съм виждала такива  newsm78 . Достраша ме и ще ги махна моите. В статията пише, че може стъклени, но не знам къде се продава това чудо.

  Имахме стъклени на Чико,но и от токсичните сме ползвали  #Crazy Sick

# 49
  • Мнения: 684
Мдааа, а сега нека се поровим и да намерим нещо за бибероните и тяхната вреда. Ще почнем да търсим от стъкло или извънземен материал. Ами нека обърнем внимание на вредните дюшеци и  играчки. Сигурнили сте в материала им и , че не са от магазин за един лев. Ами дрехите, ами праха за пране. Като се замисля, коритцето дали е безопасно?  #Crazy #Crazy #Crazy
Храната, водата, въздуха, леле, мале!!!!!!!
После се почва. Обувки-вредни, безвредни и по-малко вредни. Ясла-да или не. Страшни истории и невиждани и постоянни болести.  Само до яслата съм се замисляла, а да не говорим какво съм изчела. За понататък, неща и да мисля......

Абе знам си аз - животът е много вреден за здравето  Mr. Green Освен да ги гледаме под похлупак малчовците... Обаче първо да го изследваме похлупака от каква химия точно е... Thinking И най-вероятно и той ще съдържа "особено вредни" вещества!

Мъжа ми иска да ми забрани сайта.......може и да е прав.  :crazyeyes

И моят! Умни са ни мъжете в някои отношения   Laughing

# 50
  • Мнения: 3 500
Ние ползваме само Авент. Не ме шашкайте , моля! Shocked

# 51
  • Мнения: 200
Това са глупости. Нашите деца не са първите отгледани с изброените марки, а нищо им няма.

# 52
  • Мнения: 1 896
ето защо моите деца ги отгледах с Камера  Mr. Green
То не става въпрос толкова за марката. В статията е написано, че тези 5 марки (като най-разпространени) са изследвани, а не че само те го съдържат. Проверих в интернет и се оказа,че шишетата съдържащи това вещество са забранени само в Калифорния. Иначе  този Bisphenol A се съдържа във много от пластмасовите опаковки на храните, дори в бутилките от минерална вода. То човек като се замисли, явно не можем да избягаме от химията. :tired Crossing Arms

Бутилките от минерална вода са от PET (полиетилен терефталат), който е смятан за една от общо взето най-безвредните пластмаси, Освен това бутилките от минерална вода са за еднократна употреба, не се използват дълго време докато пуснат, не се мият с препарати и не се нагряват до висока темпуратура. Ти къде прочете, че в тях има бисфенол?

# 53
  • Мнения: 6 029
Ние ползваме само Авент. Не ме шашкайте , моля! Shocked

а моля шашкайте се!
сега всички да си изхвърлим шишетата.. дадох 40 кинта за шишета за неродения си син... сега ша ги метна, щот некъде във ввв-то пишело така.... ей как спекулират с хората бееее!

# 54
  • Мнения: 2 152
Oooх, стига вече с тия истерии, моля ви....

То вместо да ме успокоява и разсейва този форум, то само с глупости и страхове ми се пълни главата.
Ми да се затворим в една стерилна стая, да не правим деца, че въздуха и храната са мръсни и въобще, за какво да живеем

Стига вече.Има жени тук с по-лабилна психика и преставете си какво изживяват

Офф. В красива мама, през ден се пускаще тема за козметиката, колко била вредна, какви химии садържала и т.н.  Ми то всичко е вредно вече май

# 55
  • Мнения: 2 022
Малко поръчкова ми изглежда тази разработка.  Money И все пак дори да съдържа нещо в каква ли концентрация попада в храната? Дали е повече от това, което попада в дробовете при движение на оживено кръстовище? хайде стига истерии вече  Stop

# 56
  • Мнения: 4 451
За тези, които се интересуват, Чико все още произвеждат стъклени шишета. Има ги на всякъде. Само дето малчо като метне веднъж шишето от количката и това ще му е. Mr. Green
Иначе и ние сме с AVENT и на всичкото от горе съм химик и признавам, леко се постреснах. Crazy Аз пък съм виждала Бритни Спиърс да си храни бебето с шише на AVENT. На снимка от списание, разбира се. Laughing

# 57
  • Мнения: 2 022
И да допълня само, че с препаратите, с които се мият шишетата има много повече и различни видове съединения, които едва ли с няколко изплаквания се отмиват на 100% и остават в много по-голяма концентрация впоследствие. Ако се замислим за всичко, което използваме в бита си какво се съдържа и какво му е действието можем да се побъркаме напълно пък ако ще да са 100% натурални продукти - дори в природата не всичко е полезно. Ами лъжичките от пластмаса и метал, ами играчките, текстилните изделия и боите в тях ...

# 58
  • Мнения: 4 915
Добре де, защо като се говори за нещо конкретно, нещата започват да се генерализират дотолкова, че се стига до изводи да затворим децата в "стъклени стаи"?... Rolling Eyes

Ако знаете 10 вредни неща за детето си и имате възможността, лесно да избегнете едно от тях, ще го направите ли, или не - по причина, че другите 9 неща не се променят толкова лесно???

Постъпките ни са винаги резултат от избор.

Пример:
Научаваме, че Нещо е вредно;
преценяме дали това ни тревожи или не, доколко ни тревожи;
дали можем да променим нещо;
дали си струва да го променим;
дали промяната ще ни създаде повече грижи или Не-промяната ще ни навлече повече тревоги;
дали ще изберем философията "Всичко е вредно, какво да се прави" или ще разсъждаваме "много неща са вредни, но някои мога да премахна";
за колко време ще прилагаме тази промяна;
колко е трудоемко и какви евентуални ползи носи - или напротив- усилията надхвърлят евентуалните вредности;
и т.н...и т.н....

Но преди да направим този низ от избори, за да вземем решение, трябва да ЗНАЕМ. Да сме информирани.
Защото информацията е едно от изконните човешки права.
И не Информацията се нагажда различно към нечия психика, а психиката реагира по различен начин на Информацията.

Това тук просто е тема за вредна съставка в пластмасовите шишета. Информация. Предлагат се и алтернативни решения: Или се купуват стъклени шишета, или не ползвате микровълновата печка за стерилизация на пластмасовите и не ги търкате с метални четки. Толкова е просто.

Никъде не ми се привиждат стъклени стаи и деца с противогази по кръстовищата.

Ако знам 10 вредни неща за детето си, ще преценя кои от тях мога, искам и си струва да променя. Не всички, не съм майка-супергерой.  Mr. Green Но мога да внеса частични подобрения.  Wink

Няма да купувам само дървени играчки, боядисани с орех и глухарче (но ще увелича броя на дървените небоядисани играчки); нито ще отглеждам крави за мляко и сирене някъде високо в планината (но ще купувам млечни продукти от добри производители), нито ще се преместя в алпийско село за чист въздух (но ще ходим често на излети и почивки в планината); нито ще тъка и шия лично дрехите за децата си(но ще купувам български памучни дрешки)...Просто преценям, че някоя абсолютна промяна е твърде трудоемка и ще коства твърде много усилия.
Но ако мога да заменя пластмасовото шише със стъклено, защо не? Едно едничко нещо да се промени, пак е полза, така мисля аз.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 17:47 от Free Soul

# 59
  • Мнения: 508
Добре де, защо като се говори за нещо конкретно, нещата започват да се генерализират дотолкова, че се стига до изводи да затворим децата в "стъклени стаи"?... Rolling Eyes

Ако знаете 10 вредни неща за детето си и имате възможността, лесно да избегнете едно от тях, ще го направите ли, или не - по причина, че другите 9 неща не се променят толкова лесно???

Прощавай, ама как точно преценяваш, че точно тази статия е достоверна. Истината не винаги е една и когато се пуска толкова сериозна тема, защото за мен е такава, мисля, че трябва да се позовава на повече доказателствен материал. Или поне ЗА и ПРОТИВ / статии/, тезата за отровните шишета. Така ще имам избор да реша, да избягвам ли, или  не .
И тук ще направя отколонение. За мен темата не е сериозна, защото ме е страх от вредната съставка в шишетата, а защото много станаха плашещите, и с нищо не доказващи достоверността си статии. Както се казва " Една птичка пролет на прави" , в случая, една статия ПАНИКА не би трябвало да прави.
Дано не ни добарат недобросъвестни търговци, че ще има едно пускане на статии за отровни пюрета, шишета, кревати, играчки, марки, фирми и т.н, все неща които могат да се избегнат. И ще почне едно щуро мятане от марка на марка, от шише на шише, до пълно умопомрачение.

За протокола, КУПИХ СИ СТЪКЛЕНО ШИШЕ,  но само едно. 
ЛУДА СЪМ ПРИЗНАВАМ СИ. Благодарение на избора си със сигурност изгубих 9 лв, но със сигурност не знам дали предпазвам детето си.  #Crazy #Crazy #Crazy

# 60
  • Варна
  • Мнения: 17 956
Относно вредните вещества в пластмасовите опаковки четох тук: http://arivera.ru/organic/truth/packing.html
имаше ги някъда преведени и на български, но сега не можах да ги намеря.
Да не се вманиачаваме, явно няма къде да избягаме от химията  Confused

# 61
  • Мнения: 684
Прощавай, ама как точно преценяваш, че точно тази статия е достоверна. Истината не винаги е една и когато се пуска толкова сериозна тема, защото за мен е такава, мисля, че трябва да се позовава на повече доказателствен материал.....
....И тук ще направя отколонение. За мен темата не е сериозна, защото ме е страх от вредната съставка в шишетата, а защото много станаха плашещите, и с нищо не доказващи достоверността си статии....
Подкрепям! Peace

Цитат
За протокола, КУПИХ СИ СТЪКЛЕНО ШИШЕ,  но само едно.  
ЛУДА СЪМ ПРИЗНАВАМ СИ. Благодарение на избора си със сигурност изгубих 9 лв, но със сигурност не знам дали предпазвам детето си.  #Crazy #Crazy #Crazy
хА сега да те информирам, че един много ценен белтък от кърмата полепва по стените на стъклените шишета (за разлика от пластмасовите) и така се лишава бебето от него. Crazy  Mr. Green

# 62
  • Мнения: 4 915

....Прощавай, ама как точно преценяваш, че точно тази статия е достоверна. Истината не винаги е една и когато се пуска толкова сериозна тема, защото за мен е такава, мисля, че трябва да се позовава на повече доказателствен материал. Или поне ЗА и ПРОТИВ / статии/, тезата за отровните шишета. Така ще имам избор да реша, да избягвам ли, или  не . ...
Преценявам така: http://www.google.bg/search?hl=bg&q=bisphenol%2Bchild&meta=
Чета "за" и "против".
Решавам, че нищо не губя, ако не е истина.
И че печеля, ако е истина.

Не позовавам решенията и избора си само върху една статия.

# 63
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
хА сега да те информирам, че един много ценен белтък от кърмата полепва по стените на стъклените шишета (за разлика от пластмасовите) и така се лишава бебето от него. Crazy  Mr. Green
Хайде инфото да е достоверно - въпросните белтъци полепват в по-голямо количество при стъклените шишета в сравнение с пластмасовите, но съвсем не се губят напълно и в никакъв случай не може да се каже, че бебето се лишава от тях. Полезните живи клетки и част от белтъците се денатурират и при загряване или затопляне на кърмата в микровълнова фурна, при това щетите са значително по-големи отколкото при ползването на стъклени шишета - но общите препоръки са, че ако не става въпрос за недоносени бебета, за които всеки фактор е от особено значение, бебетата не се лишават и не губят нищо от ползването на стъклено шише или инцидентно използване на микровълновата за загряване на кърма. Ако ще задълбаваме по тази линия, има определена разлика в състава на белтъците и ако детето се храни директно от гърдата в сравнение с храненето с кърма от шише.
ФрийСоул е написала всичко, което и аз бих казала по темата. Не сметнах за нужно да давам повече линкове, защото са достъпни с много простичък сърч - и човек попада на различни мнения, така че да може да прецени сам.
Иначе просто за протокола - никога не съм ползвала пластмасови шишета с баткото с изключение на едно за вода на Чико, когато стана на 6-7м (т.е. далеч след времето, когато бях приключила с изваряването). Винаги са ми изглеждали значително по-нехигиенични от стъклените (не съм проверявала дали е така, може и да не е - просто това е субективното ми усещане заради факта, че пластмасовите лесно се драскат и обезцветяват) и по-трудни за поддръжка не само заради пластмасата, ами и заради често изчанчените си форми. Затова ми стана интересно, че има и други причини да не се ползват - не че преди 8г съм имала идея за бисфенол-А Mr. Green
Вече как ще приема дадена информация и какво ще прави човек с нея, си е лично решение.

# 64
  • Мнения: 2 022
Хедра, проблемът в случая е, че се всява паника сред майките, по-голяма част от които ползват тези шишета. Въпросът е, че никъде не прочетох какво е допустимото количество на дадена съставка, която да се съдържа в такъв материал. Щото нали се сещаш във всичко има по малко радиация, но тя е в границите на нормалното и ние от хилядолетия живеем с нея. За това ти казвам, че статията ми прилича на тенденциозна и поръчкова, освен това ако имаше основание за притеснение отдавна тези стоки щяха да са спрени от производство и партидите иззети, защото контролът в страните, в които са произведени е висок, особено пък за детски стоки. Странно кой ей така ще похарчи пари за изследвания, консумативи и техника за да докаже, че шишетата на точно определени марки детски стоки са вредни. Simple Smile

# 65
  • Мнения: 1 896
ако имаше основание за притеснение отдавна тези стоки щяха да са спрени от производство и партидите иззети, защото контролът в страните, в които са произведени е висок, особено пък за детски стоки.
Cygnus,
Права си, но за съжаление много голяма част от химията, която се продава свободно, не е тествана в дългосрочен план, просто защото се използва отскоро. Доказателство за това е, че постоянно има нови химикали, които се забраняват, а преди са се продавали свободно. Забраната обикновено става на принципа на казуса - някой пострадва много серозно и осъжда някоя компания за много пари, тогава причинителят се забранява, но не и останалите химикали от групата му, за които се предполага че имат сходно действие, но няма документиран случай за нанесена вреда.
Например в новата си политика по отношение на химикалите "REACH" ЕС забранява два от най-опасните фталати (токсични съединения влияещи върху половата система), но не забранява други три много близки до тях.
Така че не става дума да изпадаме в паника, но ако се информираме и избираме съзнателно какво да използваме, ще подпомогнем процеса на отпадане на най-вредните неща. Потребителското поведение има огромна сила в тази насока и може би е много по-ефективно и бързодействащо от наложените от държавата ограничения.
Иначе разбира се, всеки сам решава на какво да вярва. Хубавото е, че информацияна е в изобилие и имаме достъп до нея.

# 66
  • Мнения: 4 915
Подкрепям горното мнение.
На следното:
....Странно кой ей така ще похарчи пари за изследвания, консумативи и техника за да докаже, че шишетата на точно определени марки детски стоки са вредни. Simple Smile
ще изкажа мнението си, че в дадено изследване обикновено се тестват най-широко ползваните търговски марки.
Кой би поръчал ли - едва ли някой слаб конкурент?...Защото в отговор силните търговци ще поръчат още 100 изследвания в своя полза, нали? И затова такива изследвания се правят и публикуват най-вече от независими организации.

# 67
  • Мнения: 2 022
Така е, аз лично знам за няколко вредни неща, които използвам всеки ден по много, но просто няма как да се откажа от тях. С тях толкова сме свикнали, че просто е трудно да си представим. Битова техника, мазилки, настилки, текстил, електромагнитни полета ...  Иначе трябва да се запътим към пещерите. Освен това, нещо което се рекламира като free от към някакво вещество след няколко години може да се окаже, че не е free от към друго впоследствие тествано и доказано като по-вредно. Информацията е нещо прекрасно, но много е важен източникът й и целта. В случая просто се доверявам на утвърдени производители от страни с по-висок контрол и завишени изисквания към детските стоки, а да тестваме всяка лъжичка или препарат практически е невъзможно...

# 68
  • Мнения: 521
4удя се само за6то отбелязвате то4но тези марки като всъщност всяко пластмасово изделие е вредно.пробвайте например да дъвчите бтркалка за кафе половин час.пове4ето от вас 6те ви заболи глава.и тогава решете какви 6и6ета да копувате.макар 4е би трябвако бебе6ките продукти да са по-малко вредни.

# 69
  • Мнения: 2 022
Free Soul - първия линк в google, който ми извади въпросното изследване беше на друг сайт за бебешки шишенца Simple Smile
Това не е важно в случая. Някой видя ли отговора на AVENT по въпросното изследване?

# 70
  • Мнения: 20
Момичета, всичката пластмаса и найлон на света са ужасно вредни, а в тях са опаковани 99% от стоките, които купуваме и консумираме. Няма как да го избегнем освен на нас и на децата ни, вреди, и на околната среда, и на всичко... и да не го храниш от такова шише, всяка майка като се е нахранила или напила с нещо от такава опаковки и го накърми бебето.....какво се получава, абсолютно същия ефект? С най - голямо съжаление ще си призная - няма как да ги опазиме?   

# 71
  • Мнения: 1 896
С най - голямо съжаление ще си призная - няма как да ги опазиме?   
Но можем чувствително да намалим излагането на вредни химикали.
А що се отнася до избора на марки - всъщност в нета има доста места, където може да се прочете, че всички шишета от поликарбонат носят риск от изпускане на бисфенол.
Още не е забранено използването му за шишета, така че контролът не може да помогне.
А за останалите пластмасови опаковки - все пак ако не се използват многократно и не се подлагат на нагряване и миене с препарати, рисковете са значително по-малки.

# 72
  • Мнения: 639
Хайде, стига истерии, и да искаме просто няма как да живеем стерилно  Wink
Peace

# 73
  • София
  • Мнения: 6 363
http://www.bisphenol-a.org/about/infosheets.html

"Human exposure to BPA from food-contact use of polycarbonate plastic is very low and
poses no known risk to human health. The use of polycarbonate plastic for food contact
applications has been and continues to be recognized as safe by the U.S. Food and Drug
Administration, the European Commission’s Scientific Committee on Food, the United
Kingdom Food Standards Agency, the Japanese Ministry of Health, Labor and Welfare,
and other regulatory authorities worldwide."

# 74
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Поредната истерия...

# 75
  • Мнения: 1 896
http://www.nytimes.com/2006/03/12/business/yourmoney/12organic.h … PRM83Ttx/8CyenDJg

Some plastics contain additives like bisphenol A (BPA) and phthalates. These have been found to be harmful in animal studies, said Dr. Wade V. Welshons of the University of Missouri in Columbia. And the Centers for Disease Control has detected them in the urine of a majority of the thousands of people it has tested in the United States.

BPA is approved by the Food and Drug Administration for use in polycarbonate packaging for all types of food "based on numerous safety tests," according to the Society of the Plastics Industry, a trade group. But Dr. Welshons said a re-evaluation is needed, focused on the last five years of research. Many plastic bags and wraps are made with 100 percent polyethylene, so Dr. Trasande and others call them safer.

Статията е от Ню Йорк Таймс - доста авторитетен и независим източник на информация. За прочитането на целия текст се изисква безплатна регистрация.

# 76
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не са го открили сега... пиша ви за това отдавна... но "в барокамери ли да живеем сега" е най- популярния отговор в тези форуми ... да  Rolling Eyes

... стъклените шишета, ако въобще използвате шишета са най- добрия избор  ...

# 77
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Хранителни стоки не се опаковат в PC ( поликарбонат ) и  PVC, защото тези пластмаси са вредни .... PE,  PET, PP, PS са по- безвредни ... т.е. вредата която нанасят се счита за пренебрежимо малка, за да се притесняваме

# 78
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
На д-р Браун, рекламата им се състои точно в това, че не събържат Бисфенол А... Те  са Би-фрий .

# 79
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Някой спомена, че сме заобиколени отвсякъде...точно така е ...

Като избирате тапети за детската внимавайте ... вместо перящи се винилови , вземете обикновени хартиени,имат страхотни цветове, не са като едновремешните ....  една вреда по- малко

вместо мокет или ламинат ...сложете дюшеме , лакирайте с безоловен лак на водна основа... Оргахим имат огромно разнообразие от акрилни лакове .. още една вреда по- малко

... Не ПДЧ кошарка, а дървена .... не пластмасова играчка, а дървена...

... без пластмаса не може ... така че гледайте на опаковката да пише PP, PE, PS LDPE, HDPE, PET ..... И в никакъв случай не взимайте стока без обозначение или на която пише, че е от PVC или PC

това е елементарно ... защото  "Всички така си гледат децата" не е смислен довод или причина да спреш да мислиш и да спреш да  изискваш най- доброто за детето си

# 80
  • Мнения: 1 924
Подкрепям това мнение.
За съжаление липсва достатъчно достъпна информация за тези неща ,
във всеки случай аз не съм намирала,освен ако не съм се заровила специално с цел да търся.

# 81
  • Мнения: 2 242
За тези, които се интересуват, Чико все още произвеждат стъклени шишета. Има ги на всякъде. Само дето малчо като метне веднъж шишето от количката и това ще му е. Mr. Green
Щерката изкара първите месеци със стъклени на Чико Peace, после взехме и пластмасови. Между другото за мое учудване стъклените се оказаха даже по-добра инвестиция - не се счупи нито едно и са като нови, за разлика от пожълтелите и издраскани пластмасови (след 1г употреба). Сега за нероден Петко ще пробвам да мина само със стъклени

....Ако знаете 10 вредни неща за детето си и имате възможността, лесно да избегнете едно от тях, ще го направите ли, или не - по причина, че другите 9 неща не се променят толкова лесно??? Постъпките ни са винаги резултат от избор.
.....
Но преди да направим този низ от избори, за да вземем решение, трябва да ЗНАЕМ. Да сме информирани.
Ако знам 10 вредни неща за детето си, ще преценя кои от тях мога, искам и си струва да променя. Не всички, не съм майка-супергерой.  Mr. Green Но мога да внеса частични подобрения.  Wink
...
Но ако мога да заменя пластмасовото шише със стъклено, защо не? Едно едничко нещо да се промени, пак е полза, така мисля аз.

Така мисля и аз   newsm10

# 82
  • Мнения: 2 427
Аз пък се тревожа и то много основателно!Не може всички да тръбят като ненормални,колко е вредно използването на тази химическа субстанция в детските пластмаси и аз да си викамче са глупости.Когато става въпрос за здравето на моето дете,предпочитам да се застраховам и да не поемам излишни рискове,дори те да са минимални.Няма такъв филм"Е може и нисто да не му стане".
Имам шишета за към 80 евро-всичките от пластика.Много ми е жал да ги изхвърля,но ще го направя.Зрдавето на сина ми не може да бъде омаловажавано,защото видиш ли съм купила вече гадните шишета.
А според вас,защо ние майките купуваме все тези от пластика?Според мен защото не са чупливи.А забелязвали ли сте колко са надраскани вашите бутилчици?Къде отива тази пластмаса,която се изронва при надраскването?Според мен положението си е наистина за истерия.Сина ми е на 4 месеца и яде 5 пъти дневно ТОПЛО мляко в подобно шише(въпреки че аз не стерилизирам нито с химикали,нито изварявам)След всичко това което изчетох относно проблема,си представям колко бисфенол има в организма му.Това си е направо хронично интоксициране,същата работа като интоксикацията с Флуор,уж безобидно пък до какви патологии води в един момент..
Имах приятелка на която детенцето беше болно от левкемия.Не искам дори да се поставям на нейно място,не желая нито за миг да си представя каква е трагедията да имаш болно дете.И ако за здравето на сина си съм отговорна аз и мога да предотвратя някои от нещата които са в мои ръце,предпочитам да го направя.В крайна сметка,когато избухна чернобил спряхме да ядем ягодки и черешки,въпреки че въздуха разнасяше достатъчно радиация,нали. Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 6 363
Не може всички да тръбят като ненормални,колко е вредно използването на тази химическа субстанция в детските пластмаси и аз да си викамче са глупости.

ами там е работата, че не тръбят всички като ненормални колко е вредно.
ако си дадеш труда да прочетеш  поне предложените в темата цитати и линкове, вместо да се мяташ от паника насам-натам, ще видиш, че органите, упълномощени да разрешават или забраняват използването на химически вещества в хранителната и лекарствената промишленост на всички най-развити страни в света - САЩ, Англия, Япония, Германия, съответният орган на ЕС - всички те са счели, че не е вредно и не забраняват използването на тази химическа субстанция в детските пластмаси.

така се насажда масовата истерия - като не се чете или се чете избирателно. чуеш една дума и веднага биеш камбаната - олеле, пожар. а то някой си запалил кибритена клечка.

ако разбираш английски, пак ще ти предложа един добър сайт за образоване по въпроса с бисфенола:
http://www.bisphenol-a.org/about/infosheets.html

наблегни на статията Evaluation of the Low Dose Hypothesis и Safety of Polycarbonate Plastic

# 84
  • Мнения: 2 427
Здравей,Джам,защо си останала с впечатлението че не чета задълбочено не знам.Прочетох всичко много внимателно и именно затова реших че е по-добре да заменя пластмасовите бутилки със стъклени.Това че фирмите производителки мънкат по въпроса(а те наистина го правят)е единствено доказателство за това че проблем има и той е сериозен.Направих запитване до Кикко,на което ми отговориха че тяхните шишета съдържали Бисфенол,но малко.Малко или много,аз не желая да ползвам вредни продукти.Както и не искам един ден детето ми да се разболэ,малко.Също така ми отговориха че пластмасата е препоръчително да се стерилизира с химическата формула Ню Стерил Систем,на студено,а не да се изварява или обработва топлинно.За по-голяма сигурност(от какво ли).Но ты като аз като родител съм предценила че не желая да стерилизирам посудите по химичен начин си мисля че е най-добре да прибягна към употребата на стъклени.Когато попитах онези от Кикко,ами какво тогава да мисля за топлото мляко което наливам в пластмасовите им бутилки ,ми се отговори че принципно няма проблем.
Напомням само че до скоро хората използваха азбест за покриване на покриви на жилищни и производствени сгради,и че сега в момента не можеш да намериш работник или строител който да ти го отмонтира и изхвърли,защото материала е силно канцерогенен.И затова са се водили същите спорове,както за бутилките.

# 85
  • Мнения: 2 242
За да има дилема по въпроса според мен трябва да има противоположно мнение – т.е. че еди кои си вещества са полезни Wink, а такова със сигурност няма освен ако не е на производителите Laughing. Според мен въпросът е „до колко са вредни или са безвредни”? А лично аз разчитам много повече на такава информация от колкото на забраните и разрешенията на световни организации.

Факт е че през последните години все повече и повече се говори за подобни неща и списъците със забранените доста е нарастнал (в National Geographic 2006 имаше много хубава статия по въпроса, но сега не ми се рови да я търся).

Един пример – от този месец Европарламента преразглежда прословутият списък с Е-тата и според анонса в официалният им сайт – се очаква сериозно съкращаване на разрешените добавки в храните, промяна на количествата и правилата на ползване. Може би иде краят на оцветителите, консервантите и ароматизаторите Praynig

Примери подобни много – рядко се вслушваме в първоначалните тестове и изследвания… и докато се  задействат обществените механизми и умните глави се съберат и решат .... белята вече е станала

Последна редакция: пн, 07 май 2007, 13:59 от Slavi

# 86
  • Мнения: 2 427
А спомняте ли си водата Момина Крепост?Преди и за нея имаше доста дебати,докато решиха че е обогатена с недупустимо ниво на радиация.Спомням си че едно време доста Момина крепост сме пили,наред с Хисарската,която задължително пиехме заради Флуора(отделно ни тъпчеха в училище с Флуорни таблетки и ето ти хронично интоксициране)
Не случайно минералната трапезна вода на Хумана,преданзачена основно за приготвяне на бебешки храни е в стъклена опаковка.

# 87
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Моят избор е да изхвърля 2-те пластмасови шишета за сок и вода, а също и пластм.лъжички за хранене...Благодаря на Хедра за инфото   bouquet

# 88
  • София
  • Мнения: 6 363
честно казано, аз също бих ги изхвърлила - за всеки случай. не съм безотговорна.

но с какво ще ги смениш? за малко бебе - няма проблем със стъкленото шише. а какво правим с по-големичките, които вече държат шишето сами или ги учим да пият от шишета с накрайници, неразливащи се чашки и шишета със сламки? стъкло не може, очевидно?

моят син пие мляко 2 пъти на ден от шише с биберон. близо 11 месеца пие с биберон на Авент. ако сега му купя Bfree, примерно - дали ще понесе смяната на биберона? притеснявам се, че едва ли.

купичките за хранене с какво ще сменим? купите и каните на пасаторите?

събирам идеи.

# 89
  • Мнения: 6 029

а аз не. нищо няма да изхвърля. в знак на протест срещу манипулацията.

# 90
  • Мнения: 1 896
но с какво ще ги смениш? за малко бебе - няма проблем със стъкленото шише. а какво правим с по-големичките, които вече държат шишето сами или ги учим да пият от шишета с накрайници, неразливащи се чашки и шишета със сламки? стъкло не може, очевидно?

Шишетата със сламка са от полипропилен (PP), поне аз не съм виждала други.
Моят син обаче от 10-месечен (когато пропи за пръв път вода) пие от обикновена стъклена чаша - от каквито пием и ние.
Тези накрайници и т.н. въобще не са необходими. Макар че според мен някои от чашите с твърд накрайник също са от друга пластмаса, не от поликарбонат, защото са много шарени, провери ги.
Не е да няма варианти.

# 91
  • Мнения: 5 026

Бтв, нали уж в листовката на Др, Браунското шише, изрично е упоменато, че не съдържа бисфенол А.  newsm78[/color]

Ужас! Значи толкова време тровя детето си  #Crazy

# 92
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
PC се използва за шишета , защото е много издръжлив на топлина и не се деформира от нея ... няма друг вид пластмаса, която да издържа толкова много ... поне аз незнам ... затова отричат , че е вреден и ще отричат до край .... поликарбонатни са онези сини плоскости, от които бяха направени спирките на градския транспорт преди известно време .. издържа на  удари, високи и ниски температури  ... затова го и използват за направата на шишета ... аз използвах стъклени и детето предимно ги хвърляше насам - натам, защото го кърмех ... стъклото е много здраво, не е обикновено стъкло и не се чупи току - така...

# 93
  • Мнения: 455
А пластмасовите играчки и гризалки? Някои с доста съмнителен произход и качество?  Rolling Eyes

# 94
  • Мнения: 589
Е, изчетох темата и какво? Това за мен не е новост. Още преди раждането на сина ми четох подобна статия в списание "9 месеца" или някое от другите с подобна тематика. Бях много притеснена за здравето на дъщеря ми, която отгледах с пластмасови шишета на Камера и Бебе. Действително много често правеше отити, разви и трета сливица, която отстранихме на 3-годишна възраст с пълна анестезия. За репродуктивното и здраве е още рано да кажа какво е. Сина си , обаче храних със стъклени шишета на NUK и B-free на Браун. Ползвам микровълнова за претопляне и стерилизация. Не знам доколко пластмасовите шишета са навредили на дъщеря ми и дали съм предпазила от реална опасност сина си, но това беше моя избор. В момента използваме чашка с твърд накрайник и се надявам бързо да преминем към обикновенни стъклени и порцеланови.

# 95
  • Мнения: 1 465
Ами от утре ще му топля млякото в някаква чаша в микровълновата и после ще го преливам в шишето на АВЕНТ. ooooh! Пък ще гледам бързо да откажем шишетата. Той и без това все от стъклени чаши иска да пие, но лошото е, че ги пие все на "екс" и вместо да се напие обикновено "взема душ" Crazy

# 96
  • Мнения: 2 467
Ползвали сме всички марки от изброените в статията  Confused Даже сега сме с Плейтекс.
Тъпо...
Стъкло изключвам. Няма начин. Бебата като се напие и хвърля шишето  Thinking

# 97
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Знаете ли какво ме подсети тази тема ... ясно, че тези, които използват шишета не кърмят бебетата си ... но споделяйте поне моментите на хранене с тях ... ... гушнати, за да е максимално близко до кърменето ...

....така има по- малка вероятност да се задавят или хвърлят шишетата си ... 

# 98
  • Мнения: 4 447
Фьг пьь пк!  Или "Бах маа му" ,както би казал един мой приятел.

Аз в момента вече не ги ползвам толкова, но в началото САМО стях бяхме и все с четка ги миех! Малиииииииий!  #Crazy
Сега съм с Tigex и едно на Бертони. А на авент ги ползвам сега само да смеся пюренцето...ай ай ай

Само дето тоооолкоги хвалят тия Авент! Айде и ние ИСК ДА ЗАВЕДЕМ! Само дето да се намеси някой юрист,че аз не съм. Grinning

 Peace

Последна редакция: пт, 11 май 2007, 10:14 от anche_mamche

# 99
  • Мнения: 2 467
... ясно, че тези, които използват шишета не кърмят бебетата си ...

аааа, не  Naughty Кърмя, та пушек се вдига вече почти 2 години, но пак се налага да се ползват шишета.

# 100
  • Мнения: 1 008
Не успях да изчета всичко написано, обаче то какво излиза.... по тая логика и помпата на Авент е вредна ... и като се изцеждам и давам от шише.... какво ми остава??? освен да давам АМ в стъклено шише, може да е по-безвредно newsm78

# 101
  • Мнения: 6 029
Не успях да изчета всичко написано, обаче то какво излиза.... по тая логика и помпата на Авент е вредна ... и като се изцеждам и давам от шише.... какво ми остава??? освен да давам АМ в стъклено шише, може да е по-безвредно newsm78

всичко е вредно по тая логика. още ли го дъвчете това? още ли не сте рабрали, че това е поредната манипулация? ми хората, които нямат достъп до интернет как ще си сменят шишетата..?

# 102
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Още след прочитането на статията купих стъклено шише на Чико за 8лв  Peace Аз съм от дългокърмещите, но бебето си иска и сок, и чай4е, и водичка когато сме навън.
Имам въпрос - само прозрачната пластмаса ли е вредна, или и шишетата със сламки и лъжичките са от този материал?

# 103
  • Мнения: 2 242
Тия дни порових из нета за повече информация – преди 2г бях чула някои от нещата и мненията бяха около 50%неутрални и 50% за вреда. Установих, че съотношението доста се е променило и то в очевадна полза на мненията против.

По принцип никой не оспорва способността на Бисфенол А да с натрупва в организма и това че над определени количества уврежда здравето. Спорът е по-скоро какви са допустимите количества, но при положение че организма не се изчиства … ясно е че има значение от кога и как е започнал да се складира. Даже има английско изследване за дозите поети от бременни и вероятността после синът да развие рак на простатата 
….и за да не се достигат спорните нива е препоръчително да се спазва поне превенция – примерно честа подменя на съдовете с такова вещество, да не се наранява механично повърхността им, да не се нагряват с храна и т.н.

Една от причините тепърва да започва да се шуми за този проблем е че едва последните 2-3 години има по-задълбочени тестове и изследвания Mr. Green. Един много очеваден пример
In 2006, Canadian regulators selected bisphenol A as one of 200 substances deserving of thorough safety assessments after preliminary studies found it to be 'inherently toxic'; the chemical has not previously been studied by them in depth, having been accepted under grandfather clauses when stricter regulations were passed in the 1980's. The research will begin in May 2007, and take some time to complete

Другата позиция (на производители, СЗО, ЕС…) т.е. на ослушващите се, е че няма достатъчно убедителни изследвания потвърждаващи вредата Wink (има 2-3 проучвания които не са отчели вреден ефект). На няколко места срещнах коментар че СЗО изисква повече проучвания за да се оформи пълна картина на здравният риск – те по-принцип така си чакат за доста неща преди да ги забранят hahaha. ЕС също е в изчаквателна позиция, като междувременно сваля допустимите нива от време на време.
In January 2006, the German Federal Institute for Risk Assessment announced that polycarbonate baby bottles are safe, stating that published research is "difficult to interpret and [is] occasionally contradictory"

Некоторые страны уже отказались от бисфенола. Например, британские производители уже отвергли производство тары с его содержанием. А комитет Европейского союза по пищевой безопасности в 2002 году уменьшил максимально допустимое содержание бисфенола А в продуктах питания в 5 раз. Иная позиция у Америки.

В Японии потребители уже объявили бойкот бутылочкам, содержащим это вещество.


Колкото до самите изследвания – в нета има доста инфо за тях (да не изпадам в детайли, че от някои наистина ми се изправи косата) и както казах, вече броят на неутралните е меко казано намалял. Общо взето най-често се говори за връзката на Bee с проблеми на половата система (безплодие, преждевременно съзряване), с промени при развитието на плода и предразположеността му после да развие рак… има и изследвания за връзка с увреждания на мозъчната тъкан


Хедра, моля публикувай препоръките към родителите, като излязат  Praynig

# 104
  • Мнения: 1 428
Нук имат стъклени шишета Peace


Докато Теди ползваше шише винаги съм купувала стъклени на Нук или Чико.Много по-хигиенични ми се виждаха,защото стъклото се почиства много по-лсно от пласмасата.Освен това срока за употреба им е неограничен ,

# 105
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз ползвах стъклените шишета на Bebe confort ... но както писах, използвахме ги за хвърляне

Последна редакция: пт, 11 май 2007, 20:03 от secretgarden

# 106
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ей такива:



# 107
  • Мнения: 1 896
Още след прочитането на статията купих стъклено шише на Чико за 8лв  Peace Аз съм от дългокърмещите, но бебето си иска и сок, и чай4е, и водичка когато сме навън.
Имам въпрос - само прозрачната пластмаса ли е вредна, или и шишетата със сламки и лъжичките са от този материал?

Шишето със сламка, което ние имаме, е от полипропилен - тоест по-безопасно.
По принцип когато човек купува някакво пластмасово изделие, е добре да се осведомява от каква пластмаса е - отдолу на самия предмет или на опаковката трябва да има код идентифициращ типа пластмаса.
Ето тук има информация за кодовете. Поликарбонатът дето пуска бисфенол е с номер 7.
Между другото, тези които нямат идентификация, общо взето не се рециклират - за мен това е още една причина човек да ги избягва доколкото е възможно.

# 108
  • Мнения: 9 050
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

# 109
  • Мнения: 2 022
Разгледах няколко линка по темата, но не ми стана ясно при каква температура какво количество бисфенол се отделя от единица повърхност на въпросния материал?

# 110
  • Мнения: 2 039
Хайде, стига истерии, и да искаме просто няма как да живеем стерилно  Wink
Peace

# 111
  • Мнения: 140
Избора за себе си който ще направя е да тъна в блаженно невежество, което няма да ме доведе до нервни кризи, паника и изтъняване на джоба.
Мъжа ми иска да ми забрани сайта.......може и да е прав.  :crazyeyes
Сигурна съм, че това не е провокация и човека пуснал темата е с най-добри намерения. Дразня се на себе си и искам да го изкажа, че ще хукна да издирвам шишета и така докато не се появи и друга статия за вредните стъклени, Чико или Нук . Човек когато става дума за детето му май не мисли с главата си и взима всичко за чиста монета.
По отношение за ибора, аз чувствам, че нямам избор. Какво ще живея в страх да не се появи пак нещо за някоя стока която ползвам.
Май ще взема да спра и ще си тъна в блаженно невежество, това е моя избор.
А следващото дете ще го раждам на новоткритата планета, то се е видяло , че първото няма да е супермен, само майка му ще е тотално изперкала. Grinning
Peace

# 112
  • Мнения: 483
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

Първо да те питам колко време си била тук? Много се съмнявам че си била особено дълго!
Аз лично имам достатъчно пари и пазарувам от Whole Foods почти на 100% Няма да се впускам в подробности, но в България няма място с такива качествени и чисти продукти (до колкото е възможно в съвремения свят) А за панировката "съставена само от химикали" нямам коментар  Shocked
 Тук вчера по телевизията имаше репортаж за проблема с шишетата.
Аз преди 10 мин купих стъклени шишета за бебока.

# 113
  • Мнения: 483
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

Също така не всички тъпи американци си тъпчат децата с боклуци!!!
Ти като си такава света вода ненапита къде ядеш и пазаруваш? Ходиш ли на ресторант? Имаш ли някаква идея с какви продукти готвят и колко им е стара мазнината? Или се успокояваш че е ресторант Mr. Green Ей това е смешно вече!!! Аз имам такива впечатления от последното си ходене до България че чак ми се повръща като се сетя.
В един ресторант намерих голямо парче пластмаса в яденето. А на едно място по "чистите" чинии които ни носеха лазеше една хлебарка  Sick Sick Sick
Е тва тук не съм го видяла. А в един буркан от лютеница намерих дъното на един друг буркан! Така че моляти се без необмислени коментари!
Аз вярвам на изследването и реагирам подобаващо!

А за твое сведение Whole Foods Market е основан 1980 така че това въобще не е "новата истерия в САЩ"
 

# 114
  • Мнения: 9 050
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

Също така не всички тъпи американци си тъпчат децата с боклуци!!!
Ти като си такава света вода ненапита къде ядеш и пазаруваш? Ходиш ли на ресторант? Имаш ли някаква идея с какви продукти готвят и колко им е стара мазнината? Или се успокояваш че е ресторант Mr. Green Ей това е смешно вече!!! Аз имам такива впечатления от последното си ходене до България че чак ми се повръща като се сетя.
В един ресторант намерих голямо парче пластмаса в яденето. А на едно място по "чистите" чинии които ни носеха лазеше една хлебарка  Sick Sick Sick
Е тва тук не съм го видяла. А в един буркан от лютеница намерих дъното на един друг буркан! Така че моляти се без необмислени коментари!
Аз вярвам на изследването и реагирам подобаващо!

А за твое сведение Whole Foods Market е основан 1980 така че това въобще не е "новата истерия в САЩ"
 

Eй, ама ти верно си карък. Или лъжеш и тези истории са ти ги разказвали твои познати, а не са се случвали на теб, или наистина си най-големия карък, който познавам. На мен през целия ми живот, който съм прекарала в България не са ми се случили толкова неприятни неща, колкото на тебе за едно идване.
Другия път отиди в нормален ресторант, където няма да има хлебарки. Щом можеш да си позволиш да пазаруваш в Whole foods, можеш да си позволиш и хубав български ресторант. Не се скръндзай и ще си спестиш хлебарките. ( А то пък защото в САЩ няма хлебарки по заведенията.... )

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 09:15 от ZinaSt

# 115
  • Мнения: 9 050
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

Първо да те питам колко време си била тук? Много се съмнявам че си била особено дълго!
Аз лично имам достатъчно пари и пазарувам от Whole Foods почти на 100% Няма да се впускам в подробности, но в България няма място с такива качествени и чисти продукти (до колкото е възможно в съвремения свят) А за панировката "съставена само от химикали" нямам коментар  Shocked
 Тук вчера по телевизията имаше репортаж за проблема с шишетата.
Аз преди 10 мин купих стъклени шишета за бебока.


Да, много са чисти. Най-много ме впечатли охладеното месо, което има трайност 2 месеца!!! Охладено месо повече от 48 часа трайност не може да има, ако е месо и ако не е натъпкано с консерванти. Да не говорим, за вкуса на тези "качествени и чисти продукти ". В България на всеки пазар продават по-качествени и чисти продукти, просто защото повечето неща, които в САЩ слагат в месото, в България изобщо не са познати.
Иначе съм прекарала достатъчно време в САЩ, благодаря. И също можех да си позволя да пазарувам от този магазин ( слава богу, защото беше най-близкия до дома ми ). Но не съм възхитена от него. Никак.

Иначе за шишетата - то си е твоя работа с какви шишета ще си храниш детето. Факт е обаче, че американците са нацията, която психясва и от най-малката глупост. А опаковките на храните в Whole Foods дали си забелязала от какъв материал са? Особено тези, в които ти слагат от готвените ястия - от " вредната " пластмаса. Така че, като пазаруваш от там, не давай от тази храна на детето, че вредния химикал и т.н. Купи си стъклени съдчета и искай в тях да ти дават храната за детето  ooooh!

Факт е ,че това " проучване " е повърхностно и несериозно. Ето Cygnus е задала много добър въпрос, на който аз също не можах да намеря отговор. При каква температура и какви условия колко от този химикал се отделя на единица площ на шишето. И какво количество от този химикал може да доведе до страничните ефекти описани в статията.
Като ми отговориш на тези въпроси - тогава мога и да повярвам, че изследването е сериозно и наистина има проблем.

До тогава - ти си пазарувай в Whole foods. Аз ще си пазарувам в Safeway.

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 09:17 от ZinaSt

# 116
  • Мнения: 483
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

Също така не всички тъпи американци си тъпчат децата с боклуци!!!
Ти като си такава света вода ненапита къде ядеш и пазаруваш? Ходиш ли на ресторант? Имаш ли някаква идея с какви продукти готвят и колко им е стара мазнината? Или се успокояваш че е ресторант Mr. Green Ей това е смешно вече!!! Аз имам такива впечатления от последното си ходене до България че чак ми се повръща като се сетя.
В един ресторант намерих голямо парче пластмаса в яденето. А на едно място по "чистите" чинии които ни носеха лазеше една хлебарка  Sick Sick Sick
Е тва тук не съм го видяла. А в един буркан от лютеница намерих дъното на един друг буркан! Така че моляти се без необмислени коментари!
Аз вярвам на изследването и реагирам подобаващо!

А за твое сведение Whole Foods Market е основан 1980 така че това въобще не е "новата истерия в САЩ"
 

Eй, ама ти верно си карък. Или лъжеш и тези истории са ти ги разказвали твои познати, а не са се случвали на теб, или наистина си най-големия карък, който познавам. На мен през целия ми живот, който съм прекарала в България не са ми се случили толкова неприятни неща, колкото на тебе за едно идване.
Другия път отиди в нормален ресторант, където няма да има хлебарки. Щом можеш да си позволиш да пазаруваш в Whole foods, можеш да си позволиш и хубав български ресторант. Не се скръндзай и ще си спестиш хлебарките. ( А то пък защото в САЩ няма хлебарки по заведенията.... )

Първо скъпа моя, нападките ти станаха много лични! Ако искаш да се заяждаме ОК, ако искаш да коментираме нещата като големи хора и майки още по-добре.
Но нека ти отговоря на глупавия коментар:
не не лъжа за хлебарката, нито за пластмасата. Отидах в ресторанти в които съм ходила като гадже с мъжът ми по сантиментални причини и в които никога вече няма да стъпя. А в колко скъпи ресоранти ходя от там нататък не е твоя работа нито има връзка с темата.
Тук не съм видяла хлебарка да ми лази чинията Shocked Може и да ги махат преди да ми я донесат ама не я виждам... Joy 
Мъжът ми лично е попадал на фас в сандвич Кенар и т.н.

# 117
  • Мнения: 483
Боже, тая тема още ли е жива? От тази тема за мен имаше само един резултат. Убедих се окончателно, че американците са странна нация. Обаче вие защо им се връзвате не знам. Те са нация, която е способна да психяса от незначително малкото количество на някакъв химикал, който евентуално ако случайно се отдели ( което не е сигурно ) може в един на три милиона случая да доведе до безплодие например. Ама то всъщност може и да не е от химикала, обаче може и да е от химикала. А в същото време си тъпчат децата с полу-фабрикати от момента, в който могат да дъвчат.

Докато бях там имах една съседка с малко дете. Един ден се прибират от магазина и се засичаме в асансьора. В торбата и само болу-фабрикати - панирани хапки разни, със сирене, с пиле. И я питам - дава ли на детето от тази храна ( детето и е на 4 години ). А тя казва " Разбира се, ама тя тази храна е от Хол Фуудс ( това е новата истерия в САЩ - магазини за органична храна. Храната в тях си е същия бълвоч, обаче е по-скъпа ). Те хапките, щом са от този магазин, значи били направени от органично сирене и от истинско пиле  Shocked А че отгоре са с някаква гадна панировка, съставена само от химикали и това, че ги пържат в отвратително палмово олио, което сменят веднъж на 2 месеца? Не е проблем. Те са органични.  ooooh!

Как да повярвам, че шишетата са проблема, а?

Първо да те питам колко време си била тук? Много се съмнявам че си била особено дълго!
Аз лично имам достатъчно пари и пазарувам от Whole Foods почти на 100% Няма да се впускам в подробности, но в България няма място с такива качествени и чисти продукти (до колкото е възможно в съвремения свят) А за панировката "съставена само от химикали" нямам коментар  Shocked
 Тук вчера по телевизията имаше репортаж за проблема с шишетата.
Аз преди 10 мин купих стъклени шишета за бебока.


Да, много са чисти. Най-много ме впечатли охладеното месо, което има трайност 2 месеца!!! Охладено месо повече от 48 часа трайност не може да има, ако е месо и ако не е натъпкано с консерванти. Да не говорим, за вкуса на тези "качествени и чисти продукти ". В България на всеки пазар продават по-качествени и чисти продукти, просто защото повечето неща, които в САЩ слагат в месото, в България изобщо не са познати.
Иначе съм прекарала достатъчно време в САЩ, благодаря. И също можех да си позволя да пазарувам от този магазин ( слава богу, защото беше най-близкия до дома ми ). Но не съм възхитена от него. Никак.

Иначе за шишетата - то си е твоя работа с какви шишета ще си храниш детето. Факт е обаче, че американците са нацията, която психясва и от най-малката глупост. А опаковките на храните в Whole Foods дали си забелязала от какъв материал са? Особено тези, в които ти слагат от готвените ястия - от " вредната " пластмаса. Така че, като пазаруваш от там, не давай от тази храна на детето, че вредния химикал и т.н. Купи си стъклени съдчета и искай в тях да ти дават храната за детето  ooooh!

Факт е ,че това " проучване " е повърхностно и несериозно. Ето Cygnus е задала много добър въпрос, на който аз също не можах да намеря отговор. При каква температура и какви условия колко от този химикал се отделя на единица площ на шишето. И какво количество от този химикал може да доведе до страничните ефекти описани в статията.
Като ми отговориш на тези въпроси - тогава мога и да повярвам, че изследването е сериозно и наистина има проблем.

До тогава - ти си пазарувай в Whole foods. Аз ще си пазарувам в Safeway.

Първо аз прясно месо което да издържа 2 месеца не съм виждала newsm78
Така аз говоря само за Whole Foods тъй като ти ми говориш някакви глупости за там.
Месото от там след няколко дни в хладилника си се вмерисва както си му е реда. В Safeway може и да има меса който издържат по-дълго явно ти знаеш.
Салами и сирена взимам от Дели-то на Whole Foods където ми го режат и завиват в хартия, както и прясното месо, кайма, наденици и т.н.
Спагети, макарони и подобни се продават в твърди хартиени опаковки. Така че ДА забелязала съм какъв е материяла: хартия Simple Smile
Готовата храна по избор можеш да я вземеш в хартиени кутии също, супите и тях...Но ти едва ли си забеляза (нищо че само там си пазарувала )

Американската нация има право на информация и я получава слава богу, каква информация дават в България. Като едно време както ни обясняваха че няма опастност от Чернобил #Crazy Не мерси, предпочитам да получавам кофтито информация и да правя нещо по въпроса.

Това че нещо е одобрено преди 20-30 год не значи че наистина е безвредно. Науката напредва, правят се нови изследвания...откриват се нови неща.
Аз лично съм по-склонна да вярвам на това изследване отколкото на нещо което не е разглеждано от ФДА от години.

Изборът е личен...

Пък ти си храни детето с бутилки по твой избор и рупай чистите български зеленчуци и вкусни и чисти меса каквито има само по българските пазари.
Пък аз ще си храня бебето със стъклено шише и ще си пазарувам от тоя долнопробен Whole Foods

Така и двете ще сме щастливи  Joy

Ето тук можеш да прочетеш малко по випроса който се обсъжда:
http://ublib.buffalo.edu/libraries/projects/cases/baffled/baffled_notes.html

# 118
  • Мнения: 1 212
E- e - e момичета,американки или българки  Wink.....  поизместихте малко темата от бутилките към хлебарките !!!
Я пуснете тема за и против американската нация и начин на живот и дерзайте там смело  Peace
Да, интересно е да ви четем, но последната страница тук заприлича на  bash боксова площадка.

# 119
  • Мнения: 2 467
Mama E и ZinaSt стига с тия чаршафи, че ще задръстите форума!

# 120
  • Мнения: 483
 Joy Joy Joy
ееее вие пък не давате съвсем човек малко да се отклони от темата...
Аз няма да се отклонявам от темата вече ОБЕщАВАМ Embarassed

ZinaSt , беше ми приятно да поспоря  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
no hard feelings както казват американците  Grinning

тука вече е 5.30 сутринта и си лягам

# 121
  • Мнения: 9 050
Ааааа не, аз нямам изобщо намерение да споря с девойката. Тя просто си е американака, по погрешка родила се в БГ.

Това, което обаче искам да кажа е, че ако твоето дете, Мама Е, е на 2 месеца и ти можеш да смениш шишетата, тази тема се чете и от майки, чиито деца са на по 2 години и са отгледани с тези уж вредни шишета. Тези майки не могат да направят нищо друго, освен да се притеснят и от тук до края на живота си да си мислят, че са увредили детето си. Това е факт, който не бих споменала, ако ставаше дума за наистина сериозно проучване. Когато има неоспорими факти, че тези шишета са вредни - тези факти трябва да станат обществено достояние. Но вслучая неоспорими факти няма. Нещо повече, проучването е толкова повърхностно, че не дава отговор на основните въпроси, които се пораждат в такава ситуация. Зададох ги по-горе, ти предпочете да ги подминеш, но аз пак ще ги задам. Как и при какви условия се отделя този химикал и какво количество от него се отделя от едно шише на Авент от 240 мл. например. Отговор на този въпрос няма. А резултатите от едно сериозно проучване, се поднасят, като се започва първо с това. Освен това, има изискване ( и това е стандарт в проучванията ), когато се установи такова вредно влияние, да се дадат препоръки как да действат хората, които вече не могат да върнат времето назад с 2 години и да изберът други шишета. те какво да правят? Едно сериозно проучване завършва именно с такива препоръки - как да се намали или неутрализира вредата. Аз не видях такива неща. Е ние, чиито деца вече не пият от шишета, какво да правим? Да си изхвърлим децата и да си направим нови ли? Че тези са увредени от лошия химикал?

А сега ще ти кажа нещо друго за това проучване. Тъй като съм се занимавала с маркетинг, и този ми период включваше и престоя ми в САЩ, мога да ти кажа, че няма по-мръсно нещо от щатския маркетинг. Тези хора са способни и кислорода да обявят за вреден, само и само да си продадат продукта. Ако се занимават с бутилиране на изворна вода, ще ти докажат ( с подобни платени проучвания ), че минералната вода ще те убие за дни. Производителите на минерална вода пък ще ти докажат точно обратното - че от изворната вода по-вредно няма.

Слуховете в бранша са, че зад това "проучване" стои точно фирмата производител на Др.Браун. На пръв поглед изглежда странно, но всъщност не е. Първо, това проучване е финансирано от някого и този някой със сигурност се знае, че не е държавата. Второ, това проучване излиза 6 месеца след като Др. Браун пускат на пазара шишетата B Free. Защо не излезе по-рано? Защото още не бяха готови за отлива от другите шишета. Има един факт, който много подкрепя тези слухове.  Защо това проучване, е направено със старите шишета на Др. Браун, които към момента на проучването вече се изтеглят от пазара и се заместват от шишетата B Free? Определено един продукт не е нормалната практика да се изследва, когато залязва и се изтегля от пазара. Един продукт се изследва, когато влиза на пазара. евентуално се изследва от конкуренцията, когато е в най-силната си фаза ( за да бъде обявен за вреден и да бъде изместен от продукт на същата тази конкуренция ). Но продукт, който се изследва, когато се изтегля от пазара, е сам по себе си съмнителен. ( Между другото, същите тези слухове твърдят, че новите B Free шишета са си старите шишета с нов надпис. Това е и причината новите шишета да не са включени в това " изследване ".)

В крайна сметка има две страни - едната твърди, че шишетата са вредни, без да дава каквито и да е данни за това, а другата твърди, че това е проучване, платено от един производител, който иска да наложи новия си продукт на пазара. Доста случайни събития мен лично ме карат да вярвам във второто.

И още нещо. Липсва една много важна информация в това проучване. И тя е - какво количество химикал е необходимо, за да се проявят тези нежелателни ефекти. Защото във връзка с това облъчване, на което са ви подложили в САЩ с този глупав химикал, започнаха да се появяват и други проучвания. Малко по-задълбочени. Според които, за да се проявят цитираните нежелателни ефекти, едно човешко същество трябва в продължение на около 180 години да пие от шишетата на Авент, които ежедневно са надрасквани и затопляни в микровълновата почти до температура на топене поне по 11 пъти на ден....

Това е от мен. Ако ти разполагаш с факти, които наситина доказват, че ако си храня една година детето с тези шишета, ще му навредя, дай ги. Аз до тук съм виждала само факти, доказващи противното.

Аз също нямам лоши чувства към теб. Напротив, изпитвам уважение към всички, които успешно са се адаптирали в една страна, в която аз не успях да вирея. Много ми беше подтискащо там. Затова вече само Англия и страните на изток от БГ.

# 122
  • Мнения: 2 022
Най-после нещо смислено по темата. Зина    bouquet

# 123
  • Мнения: 483
While Consumer Reports does not state concentrations specifically, the Chemical & Engineering News article states that the Consumers Reports scientists found about 1 ppb of bisphenol-A under their test conditions. Other published studies [6] report values of less than about 5 ppb. Thus, it would be reasonable to assume, as a worst-case scenario, the presence of 5 ppb bisphenol-A in the bottle contents.

So what does this mean? Is 5 ppb significant? First of all, the total amount of bisphenol-A consumed per kg body weight, per day must be calculated. Here, the students must be given some data: The FDA normally uses the figure of 750 g of formula per day for a 4 kg infant (188 g formula/kg/d). Thus, the amount of bisphenol-A consumed would be 5 ng bisphenol-A/g formula (i.e., 5 ppb) x 188 g formula/kg/d = 0.94 μg/kg/d or about 1 μg/kg/d . This is an excellent exercise in dimensional analysis.

Is 1 μg/kg/d significant? Now, we get into the issue of toxicity and the concepts of LOAEL and safe doses. The LOAEL (lowest observed adverse effect limit) must be measured experimentally via animal studies. The students may be told that the Environmental Protection Agency (EPA) LOAEL value for bisphenol-A is 50 mg/kg/d. Thus, it may be presumed that consumption of this LOAEL amount of bisphenol-A is "borderline" in terms of estrogen-mimicking effects. In mice, such effects may include disruption of mammary function, and decreased size of the testes and decreased sperm count in male offspring of pregnant mice exposed to bisphenol-A. The reference or safe dose is usually defined as 1/1000 of the LOAEL, or 50 μg/kg/d. The actual dose (~1 μg/kg/d), based on experimentally measured concentrations of bisphenol-A, is about 50 times lower than the "safe" dose, according to the EPA values for the LOAEL and safe dose.

At this point, it will be worthwhile noting that the Consumer Reports article reports a bisphenol-A dose of about 40 times higher than the "safe" dose. Thus, it would appear that the "safe" dose referred to in the Consumer Reports article must be much lower than the EPA version. This point should be sought out in the discussion, and it may spark further discussion about the determination of "safe" doses.

За тези които не разбират:
Количеството на химикала  в шишетата е 40 пъти повече от количеството което се смята за безопасно.
Аз по-горе дадох линк към статията.

Аз може сега бебето да почна да го храня със стъклени ботилки, но ако не си видяла аз имам дъщеря на 8 и нея съм я хранила с пластмасови шишета, стари и издраскани от чистене. Така че и аз ще живея с мисълта как и е повлияло.

за майките с малко по-големи дечица избирайте чаши от стъкло,  полиетилен #1,#2,#4 ,  полипропилен #5
Никакви пластмасови играчки (които децата могат да лапат) до 3 год.
Това препоръчват тези които разбират Joy

# 124
  • Мнения: 9 050
Пиша нов постинг, че предния стана много дълъг. Само искам да допълня, че това не е първия подобен случай. Преди време тръгна едно ново разбиране по отношение на това кога детето трябва да се приучва към гърне. " Проучвания", обявени за независими, осбясняваха как до 2 годишна възраст детето не може да контролира мускулите, отговорни за задържането на урината, а факта, че не може да казва " пиш " също се явява проблемен. Тези проучвания, доста убедително " доказваха ", че ранното махане на памперса и приучване към гърне не само е изключително трудно, но е и много вредно, като носи след себе си редица ,най-вече психични проблеми. Нерядко ранните опити за приучване към гърне водели до нощно напикаване в детска възраст.

Тези проучвания имаха изключително много последователи. Стана нормална гледка деца на по 3 години още да ходят с памперс.

Години по-късно, тези проучвания вече не се обявяваха за независими. Под тях и днес се подписва фирмата, която стои зад финансирането им от самото начало - Проктър и Гембъл - един от най-големите производители на памперси.

Това е маркетинга. Това е и причината да се откажа от тази професия. Маркетинг стана мръсна дума.

# 125
  • Мнения: 6 029
Mama E, и кой е източника на това???? Кой ти дава право да публикуваш тук нещо, което ще шашка хората, без да е доказано?!?!?!

# 126
  • Мнения: 2 022
Мама Е,
Ето ти малко четиво от тук:

Does BPA pose a risk to human health?

Safety assessments of bisphenol A (BPA) conclude that the potential human exposure to BPA from polycarbonate plastics and epoxy resins is more than 400 times lower than the safe level of BPA set by the U.S. Environmental Protection Agency. This minimal level of exposure to BPA poses no known risk to human health.

The use of polycarbonate plastic and epoxy resins for food contact applications has been and continues to be recognized as safe by the U.S. Food and Drug Administration, the European Commission's Scientific Committee on Food, the United Kingdom Food Standards Agency, and other regulatory agencies worldwide.

# 127
  • Мнения: 9 050
While Consumer Reports does not state concentrations specifically, the Chemical & Engineering News article states that the Consumers Reports scientists found about 1 ppb of bisphenol-A under their test conditions. Other published studies [6] report values of less than about 5 ppb. Thus, it would be reasonable to assume, as a worst-case scenario, the presence of 5 ppb bisphenol-A in the bottle contents.

So what does this mean? Is 5 ppb significant? First of all, the total amount of bisphenol-A consumed per kg body weight, per day must be calculated. Here, the students must be given some data: The FDA normally uses the figure of 750 g of formula per day for a 4 kg infant (188 g formula/kg/d). Thus, the amount of bisphenol-A consumed would be 5 ng bisphenol-A/g formula (i.e., 5 ppb) x 188 g formula/kg/d = 0.94 μg/kg/d or about 1 μg/kg/d . This is an excellent exercise in dimensional analysis.

Is 1 μg/kg/d significant? Now, we get into the issue of toxicity and the concepts of LOAEL and safe doses. The LOAEL (lowest observed adverse effect limit) must be measured experimentally via animal studies. The students may be told that the Environmental Protection Agency (EPA) LOAEL value for bisphenol-A is 50 mg/kg/d. Thus, it may be presumed that consumption of this LOAEL amount of bisphenol-A is "borderline" in terms of estrogen-mimicking effects. In mice, such effects may include disruption of mammary function, and decreased size of the testes and decreased sperm count in male offspring of pregnant mice exposed to bisphenol-A. The reference or safe dose is usually defined as 1/1000 of the LOAEL, or 50 μg/kg/d. The actual dose (~1 μg/kg/d), based on experimentally measured concentrations of bisphenol-A, is about 50 times lower than the "safe" dose, according to the EPA values for the LOAEL and safe dose.

At this point, it will be worthwhile noting that the Consumer Reports article reports a bisphenol-A dose of about 40 times higher than the "safe" dose. Thus, it would appear that the "safe" dose referred to in the Consumer Reports article must be much lower than the EPA version. This point should be sought out in the discussion, and it may spark further discussion about the determination of "safe" doses.

За тези които не разбират:
Количеството на химикала  в шишетата е 40 пъти повече от количеството което се смята за безопасно.
Аз по-горе дадох линк към статията.

Аз може сега бебето да почна да го храня със стъклени ботилки, но ако не си видяла аз имам дъщеря на 8 и нея съм я хранила с пластмасови шишета, стари и издраскани от чистене. Така че и аз ще живея с мисълта как и е повлияло.

за майките с малко по-големи дечица избирайте чаши от стъкло,  полиетилен #1,#2,#4 ,  полипропилен #5
Никакви пластмасови играчки (които децата могат да лапат) до 3 год.
Това препоръчват тези които разбират Joy

Не съм съгласна. Защото аз разбирам. В статията се казва, че в най-лошия случай в едно шише ( не пише какво шише, защото те са различни, но нищо ) има 1 μg/kg/d. После се споменава, какво е определила като безопасна доза Агенцията за опазване на околната среда. И се отбелязва, че евентулано в най-лошия случай, в шишетата се съдържа 50 по-малко от този химикал, от колкото е безопасната доза. Т.е. едно нищо се съдържа.
Обаче, в някакъв Consumer report се споменава за дози 40 пъти над безопасната доза. ( Никъде в копирания от теб текст не  пише, че тези дози са открити в шише за детска храна. Просто хората си споменават, че някъде ( не задължително в шишетата, а просто някъде ) може да има и 40 повече от допустимото от този химикал. Това "някъде" може и в космоса да е. Може това да е съдържанието на този химикал в литосферата например. Не пише къде. И статията завършва с това, че заради този Consumer reprot се насърчават нови дискусии по въпроса.

Моля, не спекулирай с това, че някои майки не знаят английски. Ако трябва ще преведа статията дума по дума. Но това, което си написала ти на български не отговаря на това, което пише в английския текст. Да не говорим, че да се цитира текст, който няма автор, няма източник, няма нищо - на мен не ми изглежда много убедително.

( Р.S. Тези мерни единици аз за първи път ги виждам. Може ли сериозна научна статия да използва мерни единици, които са известни само на автора и? )

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 16:38 от ZinaSt

# 128
  • Мнения: 9 050

за майките с малко по-големи дечица избирайте чаши от стъкло,  полиетилен #1,#2,#4 ,  полипропилен #5
Никакви пластмасови играчки (които децата могат да лапат) до 3 год.
Това препоръчват тези които разбират Joy

Не знам как се е държала твоята дъщеря като малка, обаче моя много си хвърля нещата. Най-обича да хвърля чаши и шишета. Е, кое по-вредно? Това да счупи стъклена чаша ( при което гаранция най-малко ще се пореже, ако няма и по-лоши последствия, не дай боже ) или да пие от пластмасова чаша, за която все още не съм видяла достоверна информация, че е вредна. Аз до тук прочетох, че дори и да има някакъв химикал, той в най-лошия случай е в количества 50 пъти под количеството, което се счита за безопасно. Друго не съм прочела. Ще си карам с чашите аз...По - спокойно ми е, като знам, че няма да се пореже със стъкло.

# 129
  • Мнения: 483
първо прочети цялата статия и ще видиш че точно за шишетата пише Simple Smile
Второ Consumer Reports е една от най-големите незявисими организации в света от която се плашат всички производители Simple Smile

Трето никой не твърди че има ПЪЛНИ И АБСОЛюТНО ДОКАЗАНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, но има първоначални такива и то притеснителни.

Julie , право да пише тук има всеки, а пиша това тук защото темата е Вреден химикал в шишетата на Avent и Dr. Brown , аз пиша по темата...

Почети малко и тук статията определено е интересна
http://www.thegreenguide.com/doc/114/bpa

ZinaSt Ама аз не те карам нищо да правиш, храни си детето с каквото намериш за добре, аз коментирам нещо което ме притесни

# 130
  • Мнения: 6 029
Eeeeeeeeeeeeeee къде в статията пише, че става въпрос за Avent и Dr. Brown, Mama E ??? Престанете да шашкате с глупости хората и да създавате безумна истерия. Направо е подсъдно.

# 131
  • Мнения: 483
Става въпрос за бебешки бутилки от поликарбонат, а те на Avent и Dr. Brown са такива, статията е коментар на изследването което споменава тези марки.
А да се коментират потенциялни вредни за бебетата ни неща не е подсъдно, а съвсем естествено.
Човек получава информация, преосмисля я и ако отговаря на разбиранията му я взима в предвид и обратното...

# 132
  • Мнения: 6 029
Виж какво, повечето хора тук ще се шашардисат... без да има нужда. Ти химик ли си? Намери ми нещо на български? Да не разпространяваш Б фрий шишетата? Аман от разбирачи, хайде стига истерии вече...

# 133
  • Мнения: 483
 Joy Joy Joy Joy Joy
Стига бе тва е смешно
а ти защо четеш тук, не си дала никаква дори относително близка до темата информация, а се пениш hahaha
ако няма какво смислено да пишеш не се заяждай.
Със ZinaSt  и Cygnus ми е приятно да си споря те поне дават контра информация.

въпроса се състой в това, ако има дори малка вероятност това да е истина, и можем да си позволим да сменим шишетата ще го направим ли....аз ДА

# 134
  • Мнения: 6 029
Joy Joy Joy Joy Joy
Стига бе тва е смешно
а ти защо четеш тук, не си дала никаква дори относително близка до темата информация, а се пениш hahaha
ако няма какво смислено да пишеш не се заяждай.
Със ZinaSt  и Cygnus ми е приятно да си споря те поне дават контра информация.

въпроса се състой в това, ако има дори малка вероятност това да е истина, и можем да си позволим да сменим шишетата ще го направим ли....аз ДА

Кое е смешно - че не си компетента по темата ли?
Не се заяждам - просто се дразня, че се създават истерии... и между другото въпроса се състоИ...

спирам да чета тук, безмислено е.

# 135
  • Мнения: 483
ти си смешна

ако нямаш коментар по темата замълчи

# 136
  • Мнения: 2 022
Има световно установени стандарти, в които се представят лабораторните изследвания. Обикновено задължително се включват материали и методи, постановка, обект на изследването, брой проби, резултати, анализ на резултатите, заключение. И както Зина каза в световно установени мерни единици. Това е, което търся като линк.
Иначе от известно време под влияние на тази тема и аз съм ограничила до минимум използването на тези шишета.

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 18:34 от Cygnus

# 137
  • Мнения: 9 050
Става въпрос за бебешки бутилки от поликарбонат, а те на Avent и Dr. Brown са такива, статията е коментар на изследването което споменава тези марки.

Ааа, не съм съгласна. Може да става въпрос за шишета от поликарбонат, но не всички шишета от този материал са еднакви. Сравни шишето за хранене с това на бутилката Кока Кола .

А в статията никъде не пише, че става дума точно за шишетата на Авент например. Направили тест с шише и установили еди-какво си. Обаче никъде не пише с какво шише. Може да е от изброените марки, може и да не е. А може и да е само в една от тези марки например. Ако изследването беше наистина независимо и сериозно щеше да пише - при такива и такива условия, в шишето на Авент ( което точно шише, то 120 мл, от 260 мл....кое? ) имаше толкова от химикала, в шишето на Др. Браун - еди колко си от химикала. А не - направихме опит и в шишето имаше еди какво си. Какъв точно опит, в кое шише.......не пише. Ми то това шише може и стъклено да е било. От къде да знаем?

И пак повтарям, никъде не пише, че по-високото съдържание на химикал е в шишета. Просто Consumer report съобщават за по-високи нива. Обаче къде? Не пише, че в шишетата на Авент и Др. Браун. Може да са установили още по-високи нива на химикала в стъклените шишета.

А това проучване, ми е като по учебник за реклама. Това е един от най-коварните похвати в рекламата. Да ти поднесът данните така, че да прочетеш нещо, което изобщо не го пише. Направили опити и споменават 5 марки шишета. От там нататък, никъде в резултатите не се споменава марка на шише. " В шише", ама в какво шише? Да ли е тези 5 марки или друго? От поликарбонат - еми добре, ама то може да е всяко едно шише. ДА не говорим, че не пише, че са направили опит с 1000 шишета и във всички е установено това. За да се говори за опасен химикал в едно шише, това означава, че е взет достатъчно голям брой шишета и достатъчно голям брой от тях са дали тези показатели. А това не го видях да го пише някъде...Това, че аз съм си купила дефектно шише значи ли, че всички шишета на тази марка са дефектни? Не!

Не го обичам този похват, обаче той дава страхотен резултат. Ще дам един пример с една такава реклама, която само внушава нещо, без да го казва директно. Наскоро имаше в БГ реклама на McDonald's. В рекламата имаше една жена, която пазарува в магазин. Текста беше - " За вкъщи всеки ден избирате най-доброто.....Всеки ден в McDonald's правим като вас." Оставаш с впечатление, че в McDonald's избират най-добрите суровини за своите хамбургери, но всъщност, никой не ти казва нищо такова. Те ти казват, че ти като пазаруваш за вкъщи избираш най-доброто, и те също правят така. Т.е. и те като си пазаруват за вкъщи, избират най-доброто. Ама какво общо има това с хамбургерите - нищо!

На същия принцип е и това " проучване ".

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 22:23 от ZinaSt

# 138
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Добре де...какво се заяждате ...щом има вероятност нещо да е вредно, просто го сменям ... не се занимавам излишно да се залъгвам, че авторите са глупаци и да си измислям причини да отричам това, което съм чела .... все пак не можем да сме информирани на време за всичко, но е добре , когато имаме информация да я използваме ... колко струва едно стъклено шише .... 10 лв. някъде ... какъв ви е проблема...

... пък и да не е истина, нищо не губя ...  Peace

# 139
  • Мнения: 27 524
спирам да чета тук, безмислено е.

Аз още чета, но чак сега видях една умна приказка.  Grinning
Джули, не си хаби нервите с глупости и необразовани хора   bouquet

# 140
  • Мнения: 9 050
Мама Е, тази статия, към която си пуснала линк малко по-горе направо ме разби. Ми аз моето дете да го хвърлям, а? имайки предвид, че водата, която му давам е бутилирана. А пък тук в БГ минералната вода е в пластмасови шишета. В хартиени няма.
Друго обаче ми се стори още по-плашещо. Пише, че вредни са не само пластмасовите, а и металните опаковки. А пък повечето АМ са точно в такива кутии, заклеймени от статията като потенциално вредни. А сега де!!!!

Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

# 141
  • София
  • Мнения: 6 363
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.

# 142
  • Мнения: 9 050
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.


 Joy Ей сега ще изхвърля всичко от коша за играчки и ще го напълня с черпаци, утре като стане малкия да си играе с правилните неща.

# 143
  • Мнения: 483
Това е най-престижната медицинска мрежа :
http://www.webmd.com/baby/news/20030331/danger-in-plastic-baby-bottles

Две телевизии:
http://cbs5.com/topstories/local_story_058144437.html
http://www.nwcn.com/statenews/washington/stories/NW_051007WABbot … eKS.580c6f10.html

Greenpeace
http://www.greenpeace.org/raw/content/international/press/report … oductive-heal.pdf

Аз лично спирам да пиша тук, темата стана твърде заядлива, без да е полезна вече.
Моите стъклени шишенца пристигат в понеделник.
Айде чао от мен ще се видим в други теми. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 144
  • Мнения: 1 896
Те изследванията са много и доста научни - като цяло тези поръчвани от представители на индустрията, представят по-скоро резултати за липса на връзка между бисфенола и някакви последствия за здравето. А тези, поръчани от правителствени институции, по-скоро докладват за такава връзка, тоест за увреждания при животни или за високи нива на бисфенол в кръв от пъпната връв на новородени бебета.
Ето малко линкове:
http://www.ehponline.org/members/2003/5993/5993.html
http://www.ehponline.org/docs/2005/7713/abstract.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&d … ist_uids=17123778
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=pubmed&cmd= … ool=pubmed_docsum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&d … ist_uids=16123166
Ако на някой му се чете, в тези материали има отговори на някои от въпросите на Cygnus, макар че естествено никой не може да каже колко бисфенол изпуска 1 см2 поликарбонат, щото това зависи от прекалено много променливи фактори - колко и как е употребяван материалът, как е направено изделието, колко бисфенол има в него, дали има механични наранявания на материала и т.н.
Между другото умишлено не давам никакви линкове към позициите на еко организации - щото да речем тяхната позиция е ясно в каква посока ще клони, давам линкове само към научни публикации.

Последна редакция: нд, 13 май 2007, 10:20 от basilisk

# 145
  • София
  • Мнения: 6 363
А тези, поръчани от правителствени институции, по-скоро докладват за такава връзка, тоест за увреждания при животни или за високи нива на бисфенол в кръв от пъпната връв на новородени бебета.

добре. въпросът е - защо тогава поликарбонатните шишета още не са забранени от съответните правителствени институции? мен това ме обърква най-вече.

# 146
  • Мнения: 1 896
въпросът е - защо тогава поликарбонатните шишета още не са забранени от съответните правителствени институции? мен това ме обърква най-вече.
Ами вероятно ще бъдат забранени някога, специално поликарбонатните бебешки шишета. Има много подобни примери за неща, които са се използвали преди и които в последствие са били забранени. Но и активността на потребителите и на техните организации има голяма роля в този процес, това е доказано неведнъж.
Аз май го писах някъде нагоре из темата, но новото законодателство на ЕС за химикалите REACH забрани употребата в играчки на няколко съединения с много близък ефект до този на бисфенола - диетилхексилфталат, дибутилфталат и бензилбутилфталат. Те си бяха разрешени до преди тази година и ако не беше натискът от организации на потребители и от Грийнпийс едва ли щяха да ги забранят и сега.
От друга страна още някои други близки до тях остават позволени за употреба, въпреки че и за тях има загриженост - просто и компаниите производители лобират - те нямат избор освен да гледат финансовите резултати, а всяка забрана на вещества, които използват, ги дърпа назад.
Между другото документът на ЕС за регулация на химикалите REACH в началото беше предложен в много по-разширен вариант и предвиждаше регулация на по-голяма група вещества, но в крайна сметка беше приет в силно орязан вид под натиска на големи производители и търговци на химикали. Сега е много критикуван документ и сигурно ще бъде ревизиран в близко бъдеще.


# 147
  • Мнения: 1 896
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.


Ако имаш предвид един материал в gorichka.bg, идеите все пак бяха от Монтесори доколкото помня - тоест оригиналният замисъл не е екологичен, а педагогически все пак. В смисъл че за развитието на детето е по-полезно да играе с предмети от света на големите. А пресата за чесън е много интересна - има мирис, че и вкус понякога, плюс това мама и татко си играят с нея.
Във всеки случай и да не я даваш точно нея, гледай играчките да не са от PVC поне - в него отиват повече от 90% от тези фталати, които съм изредила в горния пост, и които вече са забранени, но играчките произведени примерно миналата година си ги имат. А в новите просто ги заменят с най-близките разрешени съединения. Затова и Чико и Лего примерно сами се отказаха от употребата на PVC в играчки от 2006-2007 година. Но китайските производители не са се отказали, даже не обозначават къде го има.

# 148
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Друго обаче ми се стори още по-плашещо. Пише, че вредни са не само пластмасовите, а и металните опаковки. А пък повечето АМ са точно в такива кутии, заклеймени от статията като потенциално вредни. А сега де!!!!
За да те хвърля съвсем в оркестъра - АМ в металните опаковки не е стерилно, в него има всякакъв модел бактерии, особено нашумелите ентерококи саказакии, инфекция с които (придобита от АМ) причини сериозни заболявания и май даже смъртни случаи при новородени в Щатите (не в страните от третия свят, където това се случва регулярно и където компаниите-производителки протестират, че било от неправилна употреба и нестерилни вода и пособия). Неслучайно в САЩ не препоръчват АМ на прах за деца под едномесечна възраст (предлагат ready to use млеката като стерилни и по-безопасни в този период). Само че много инфо за тези работи няма... поне не за обща употреба.
Бтв - моите деца си умираха от кеф да си играят с всякакъв род кухненски пособия, особено с дървените прибори за готвене, купи, лъжички и т.н. Едногодишната ми дъщеря беше способна цял час да седи на пода и (под мой надзор, но без да й помагам) абсолютно съсредоточено да пресипва с лъжичка бобчета от една купичка в чашка и после обратното. Не виждам абсолютно никакъв проблем с това - на децата им е далеч по-интересно, отколкото с разните пластмасови дрънкалки, и дава много по-голяма свобода да имитират какво правят възрастните и да измислят собствени варианти.

# 149
  • Мнения: 2 022
Вашите деца ходят ли на детска градина? Как контролирате там с какво си играят?

# 150
  • Мнения: 9 050
Значи, бутилирана вода не може. АМ от метална кутия не може. Шишета от най-разпространените марки-не може. Нещо друго да не може?

пластмасови играчки не може. в един еко сайт прочетох препоръка да даваме на децата си да си играят с дървени и метални домашни потреби. като пример беше дадена пресата за чесън. щях да падна от стола.


Ако имаш предвид един материал в gorichka.bg, идеите все пак бяха от Монтесори доколкото помня - тоест оригиналният замисъл не е екологичен, а педагогически все пак. В смисъл че за развитието на детето е по-полезно да играе с предмети от света на големите. А пресата за чесън е много интересна - има мирис, че и вкус понякога, плюс това мама и татко си играят с нея.
Във всеки случай и да не я даваш точно нея, гледай играчките да не са от PVC поне - в него отиват повече от 90% от тези фталати, които съм изредила в горния пост, и които вече са забранени, но играчките произведени примерно миналата година си ги имат. А в новите просто ги заменят с най-близките разрешени съединения. Затова и Чико и Лего примерно сами се отказаха от употребата на PVC в играчки от 2006-2007 година. Но китайските производители не са се отказали, даже не обозначават къде го има.

Абе да си кажа честно, като си представя как 8 месечния ми син си играе с пресата за чесън, единственото, което ми изплува пред очите е един прещипан пръст, или пък някъде одран с онзи остричък издатък, който има точно в началото на дръжката, до мастото, където се слага чесъна. Изобщо не си представям смях и забавления. Поне не след 2-рата минута.

# 151
  • Мнения: 1 896
Щом има остричък издатък, по добре не я давай тая преса.
А за опаковките АМ, Хедра ме е изпреварила, но тъкмо щях да пиша, че не всяко АМ е опаковано в алуминиева кутия - има и в други опаковки.
Иначе това за патогените е факт, а от тези пък готовите разтворени по-миналата година се наложи да изтеглят десетки милиони литри от пазара в Италия, Франция, Испания и Португалия, щото се оказа че в тях има изтекъл някакъв химикал от мастилото, с което печатат опаковките. За продукт на Нестле ставаше въпрос. Ето тук в Гардиън има статия за това. За съжаление контролът не е това, което би трябвало да бъде. Кой знае колко такива млека са изпити преди някой да разбере за проблема.

# 152
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вашите деца ходят ли на детска градина? Как контролирате там с какво си играят?

.... ти как контролираш това, което ядеш и от къде знаеш дали в салама има това,  което пише на етикета ... но се опитваш да купуваш качествена храна , нали така...защо го правиш като не можеш да контролираш производителя ...

# 153
  • Мнения: 2 022
Вашите деца ходят ли на детска градина? Как контролирате там с какво си играят?

.... ти как контролираш това, което ядеш и от къде знаеш дали в салама има това,  което пише на етикета ... но се опитваш да купуваш качествена храна , нали така...защо го правиш като не можеш да контролираш производителя ...
Сикрет, точно затова не залитам в такива подробности и разчитам на контрол, стандарт и сертификат.  Ако проследиш по-нагоре темата ще разбереш за какво става дума.

Хедра,  последните постинги за адаптираното мляко ми дойдоха в повече и с цялото ми уважение и респект към теб и всички полезни мнения, които съм чела от теб, знаем, че щом не сме кърмили и храним от токсични шишета токсично АМ сме лоши майки за вас, не е нужно да ни се напомня непрекъснато и да ни се вменява вина и страх.  Whistling

# 154
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Е аз пък не разчитам на тези неща ...нека и аз да имам избор все пак  Peace

# 155
  • Мнения: 2 022
Е аз пък не разчитам на тези неща ...нека и аз да имам избор все пак  Peace
Имаш разбира се, но не ми отговори на въпроса.

# 156
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сикрет, точно затова не залитам в такива подробности и разчитам на контрол, стандарт и сертификат.  Ако проследиш по-нагоре темата ще разбереш за какво става дума.
А последните постинги за адаптираното мляко ми дойдоха в повече.
Хедра,  последните постинги за адаптираното мляко ми дойдоха в повече и с цялото ми уважение и респект към теб и всички полезни мнения, които съм чела от теб, знаем, че щом не сме кърмили и храним от токсични шишета токсично АМ сме лоши майки за вас, не е нужно да ни се напомня непрекъснато и да ни се вменява вина и страх.  Whistling
Това си е лично твоя интерпретация на казаното от мен - не виждам абсолютно никъде в моите постинги (не само в тази тема) да има какъвто и да е намек в такава посока. Фактите са факти - дали ти изнасят и дали те карат да се чувстваш некомфортно, не ги променя.
Синът ми е отгледан с АМ, кърмила съм го месец и половина само.

# 157
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Е аз пък не разчитам на тези неща ...нека и аз да имам избор все пак  Peace
Имаш разбира се, но не ми отговори на въпроса.

Контролирам нещата, които мога ... но все пак избирам да контролирам, отколкото да махна с ръка ....

# 158
  • Стара Загора
  • Мнения: 70
Добре де аз от това, което прочетох стигам до извода, че този вреден химикал се отделя само, ако шишето се загрява заедно с храната  Thinking Така ли е или аз съм в грешка?

# 159
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Добре де аз от това, което прочетох стигам до извода, че този вреден химикал се отделя само, ако шишето се загрява заедно с храната  Thinking Така ли е или аз съм в грешка?

Не е така...просто, когато има храна вътре, той се отделя в храната...

# 160
  • Мнения: 9 050
Добре де аз от това, което прочетох стигам до извода, че този вреден химикал се отделя само, ако шишето се загрява заедно с храната  Thinking Така ли е или аз съм в грешка?

Не е така...просто, когато има храна вътре, той се отделя в храната...

А иначе къде се отделя? Във въздуха? Или ми трови микровълновата и после всичко, което притоплям там, ще съдържа от този химикал?

# 161
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Предполагам, че по стените на съда ....... пък или във въздуха

# 162
  • Мнения: 9 050
Предполагам, че по стените на съда ....... пък или във въздуха

Ако е по стените на съда - аз не виждам разлика дали ще се затопля шишето заедно с харната или ще се затопли отделно и после ще се сипе храната. Да не говорим, че да затопляш празно шише ми се струва малко безумно.

# 163
  • Стара Загора
  • Мнения: 70
Не да затопляш празно шише  Mr. Green , а при стерилизация в МВ нали се нагрява шишето. И щом е празно какво се получава?

# 164
# 165
  • Мнения: 684
Какъв "запис"?! Тя темата от 2 седмици не е пипана...   Wink

# 166
  • Мнения: 356
е и ?  аз искам да следя ако евентуално някой запознат с въпроса добави нещо.

# 167
  • Мнения: 873
абе хора,я по-спокойно Peace на училището за бременни ни обясниха,че този химикал се отделя при нагряване на пластмасата между 250-300 градуса температура и го има във всички пластмаси.а шишетата се стерилизират във вряла вода,нали?за сведение-водата ври при 100 градуса,така че е навъзможно да достигнете опасните градуси Whistling

# 168
  • Мнения: 2 242
хахаха е така и така се оспами темата поне да се посмеем  Joy hahaha Joy

Деси - питай ги следващият път кой им е източника Whistling, след като аз лично намерих отговор на Авент на писмо на 'разтревожена майка' Mr. Green - и те самите твърдяха че студената стерилизация е за предпочитане  Mr. Green Wink

И записа хич не беше излишен - нали Хедра обеща като излязат препоръките да ги напише  Flutter

# 169
  • Мнения: 1 896
Предполагам, че по стените на съда ....... пък или във въздуха

Открива се и в домашния прах - ето тук има едно изследване на домашния прах в 100 къщи в Англия, правено е от Грийнпийс. Има и бисфенол.

# 170
  • Мнения: 1 896
абе хора,я по-спокойно Peace на училището за бременни ни обясниха,че този химикал се отделя при нагряване на пластмасата между 250-300 градуса температура и го има във всички пластмаси.

Eй, теа в училището за бременни по всички въпроси са мноо светнати  Rolling Eyes
Щом са казали, че го има във всички пластмаси, значи нищо не са прочели и говорят наизуст. Пък и нали рекламират шишета по тези училища за бременни. (Тук може би е мястото да вмъкна, че рекламата на шишета е в нарушение на Международния кодекс на СЗО, който регламентира разпространението на заместители на майчиното мляко. С други думи никой нямаправо да ви рекламира шишета и биберони, а рекламата директно пред бременни дори е изрично забранена в Наредба на МС на РБългария. Кога ли ще се изтъпани някоя бремелинка-ученичка и ще ги попита що така правят тия хора?)

# 171
  • Мнения: 684
е и ?  аз искам да следя ако евентуално някой запознат с въпроса добави нещо.
Имаше една тема за дразнещото доста хора "запис" (и мен вкл.- затова реагирах така!) Коментираше се и колко по-хубаво би било да се каже нещо по темата. В случая например "Има ли разитие?" или "Излязоха ли вече въпросните препоръки?"... А до бутона Отговори има бутон Извести - точно за да те информира при нов отговор по темата.

...Тук може би е мястото да вмъкна, че рекламата на шишета е в нарушение на Международния кодекс на СЗО, който регламентира разпространението на заместители на майчиното мляко...
Шишетата не се ползват само за хранене със заместители на майчино мляко, а и за вода, чай, сок, а не на последно място и за изцедена кърма.

# 172
  • Мнения: 1 896
Шишетата не се ползват само за хранене със заместители на майчино мляко, а и за вода, чай, сок, а не на последно място и за изцедена кърма.
Но въпреки това рекламата на шишета и биберони е забранена, защото се смята, че е индиректна реклама на заместители. Все пак до 6-месечна възраст водата, чаят и сокът също са заместители на майчиното мляко.
А и употребата на шишета в страни, където няма чиста питейна вода и условия за стерилизиране (както може да бъде и в България в ромските гета например) излага бебетата на доста по-големи рискове от кърменето от гърда.
Но най-важният проблем е може би, че употребата им обърква правилното засукване и по този начин се превръща в често срещана причина за отбиване. Изобщо, неслучайно СЗО са сметнали за необходимо да ограничат и тяхната реклама.

Последна редакция: вт, 29 май 2007, 15:42 от basilisk

# 173
  • Мнения: 209
Ами представете си, че тая щуротия е просто някакъв антирекламен трик, за да се насочи вниманието на клиента към друга, по-малко "опасна" марка. Конкуренцията на пазара е нещо много страшно. Направо като една малка войная си е.
Не се шашкайте толкова. Hug

# 174
  • Мнения: 1 896
Ами представете си, че тая щуротия е просто някакъв антирекламен трик, за да се насочи вниманието на клиента към друга, по-малко "опасна" марка.
Ми не е точно така - просто информацията е от много различни източници, голяма част от които нямат пазарни интереси. Плюс това не става дума за определена марка, а за всички шишета от поликарбонат.

# 175
  • Мнения: 589
Още ли е жива тая тема Shocked Какво я дъвчете,бе хора? Като ми излезна в "нови отговори", направо не повярвах, че още има майки, които не са прочели и не са разбрали за какво става въпрос. Има вреден химикал в шишетата и това е. Самите производители го признават. Ако можете предпазете децата, като им купите стъклени шишета, ако по някаква причина не можете да ги замените-студена стерилизация или просто ги измивайте с мека гъба и ги сменяйте често. Не ги нагрявайте прекалено и това е.

# 176
  • Мнения: 2 242
то лошо няма да се изравя стара тема, стига да се чете, а то.... метне се едно очо на последните 2 постинга и се изплеска някоя велика мъдрост  hahaha или пък някой с хормонален дисбаланс реши да се чекне и ....  темата става  smile3537 apchih

# 177
  • Мнения: 9 050
Ами представете си, че тая щуротия е просто някакъв антирекламен трик, за да се насочи вниманието на клиента към друга, по-малко "опасна" марка.
Ми не е точно така - просто информацията е от много различни източници, голяма част от които нямат пазарни интереси. Плюс това не става дума за определена марка, а за всички шишета от поликарбонат.

Аз до тук видях информация от два източника и те са свързани. Ти какви други източници имаш предвид?
И да ти кажа, че 90% от тези " независими " източници нямат пазарни интереси, но имат финансови интереси. Те затова фирмите използват точно тях. Защото не може да се направи директна връзка между източника на ивформация и производителя, който ще спечели от едно такова " проучване ".

В момента чета за този химикал. Ако знаете на колко места го има - шишетата са ви най-малкия проблем.

# 178
  • Мнения: 356
Извинявам се, че зачекнах "стара" тема ....  Embarassed

# 179
  • Мнения: 1 199
Благодарение на това че някой е "събудил" заспалата тема, тя стигна до мен и ми даде важна информация. Благодаря ви мами:bouquet:
Нищо не бях чувала по въпроса и информацията ми идва тъкмо навреме. Аз също съм от тези, които смятат че не могат всичко да контролират, но когато все пак имат възможност да спестят на детето си нещо вредно, си струва да го направят. Особено когато е толкова лесно както случая със заменянето на пластмасовите шишета със стъклени. Имам следния въпрос - предполагам че това се отнася и за бибероните-залъгалки, а това е нещо, което може и да не е най-полезното, ама може доста да ми улесни живота. Чували ли сте за такива направени от по-безвредна пластмаса? За пластмасовите играчки - ако само се пипат, като например висящите над креватчето за малки бебета, без възможност да се лапат, има ли също риск? А ако успея да намеря дървени играчки (за лапане евентуално) дали лакът няма да е вреден? Благодаря ви предварително!

# 180
  • Мнения: 1 896
heureuse,
Те тези над леглото няма да се лапат, а като дойде ред за лапане, нали знаеш, бебето ще лапа абсолютно всичко, което му попадне, включително пръст от саксиите и собственото си аки при възможност. Това, което аз бих направила в тази връзка - никакви играчки от PVC. От PC (от който се правят шишетата) не знам да има играчки, макар че в Китай всичко е възможно. С една дума, хубаво е да знае човек от каква пластмаса са играчките, ако са LDPE, HDPE или PP не е толкова страшно.
Може да предложиш нещо текстилно за лапане - купена или направена от теб играчка, повечето бебета обичат да лапат нещо от плат. За чесане на зъбките има играчки от естествен каучук, има и залъгалки които са целите от каучук без никаква пластмаса, не че горещо ти ги препоръчвам де.
Има много дървени неща подходящи и интересни за лапане, които нямат никакъв лак. Тук в България се правят доста такива. Майка ми подари на сина ми една малка дървена лъжичка, много я е гризал, но има и неща, които са си направени за играчки и пак са безопасни.
Абе моето дете никога не е проявявало интерес към тези играчки, които са предназначени за чесане на зъбите. Какви ли не съм му предлагала - от тези дето се охлаждат в хладилник, шарени, издаващи звуци. Винаги е предпочитал да лапа неща, които му дават повече инфо за света - които са били използвани за нещо, имат по-интересна повърхност, мирис. Мисля, че са прави тези педагози, които твърдят че децата не лапат само за да си чешат венците, а имат много по-големи изследователски цели.

# 181
  • Мнения: 313
heureuse,
 виж това http://www.playtexproductsinc.com/infant/Playtex_Products_Statement.pdf - аз си го мисля сериозно като вариант - хем не иска стерилизиране - страва дума за дроп инс системата

# 182
  • Мнения: 204
Az jivjah v USA dosta vreme i tam otgledah purvoto si dete, obshto vzeto se vdigna mnogo shum za tozi himikal, posle kazaha che ne e opasen pri upotreba na bebeshkite shisheta, kakto pishe v publikuvanoto ot Playtex v suobshtenieto na momicheto koeto pisa predi men, no i az izpolzvah shisheta sus sterilnite plikcheta na Playtex i bih gi preporuchala na vseki koito se pritesnjava ot tozi himikal.

# 183
  • Мнения: 1 531
аз точно от америка имам шишета на др. браун и да питам дали, като не са бифри, дали съдъжрат бисфенола? и защо пише, че не могат да се стерилизират, а сам ода се мият с веро Shocked 

извинявайте , ако е малко офтопик 
  bouquet

# 184
  • Мнения: 3 457
и чико имат стъклени,аз не разбрах на чико и те ли са вредни?

# 185
Би Фри (или както се нарича още - Доктор Браун)  затова се нарича Би Фри ....Бисфенол фри , т.е ....няма бисфенол в пластмасата.Авент имат.
Тъй като за известно време нямахме възможност да следим темите във форума, първата тема,
в  която искаме да дадем и нашето мнение е тази. Искаме да информираме всички посетители,
че Д-р Браун и Би Фрии са две съвсем различни марки. В последните месеци чрез некоректни реклами в България се лансираше версията, че Би Фрии всъщност са Д-р Браун. Това не е
вярно. Това са две различни марки, като Би Фрии се предлага на пазара като Д-р Браун.
Допълнително може да публикуваме още информация по темата, но това не ни е възможно
в момента.

# 186
Леле, тръпки ме побиха  #Crazy Коя марка шишета са стъклени- аз май не съм виждала такива  newsm78 . Достраша ме и ще ги махна моите. В статията пише, че може стъклени, но не знам къде се продава това чудо.

Виждала съм стъклени бутилки на Baby Nova  и Bebe Jou. Внасят ги "Неделчев & Неделчев" , ако все още продължават.  Peace
Продължаваме да внасяме и предлагаме тези марки в България

# 187
  • Мнения: 551
и чико имат стъклени,аз не разбрах на чико и те ли са вредни?

 Thinking Thinking  Thinking

# 188
  • Мнения: 356
Е, значи все пак е имало защо да зачекна старата тема !

# 189
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Такааа, ето че дойде време и за comercial break  Mr. Green

# 190
  • Мнения: 9 050
Е, значи все пак е имало защо да зачекна старата тема !

Ами аз продължавам да не виждам смисъл. Това дали някой още внася някакви шишета можеш да го разбереш и като отидеш в магазина и видиш има ли ги тези шишета или не.

# 191
  • Стара Загора
  • Мнения: 70
Аз пък още не намирам отговор на въпроса си  Thinking
Добре де аз от това, което прочетох стигам до извода, че този вреден химикал се отделя само, ако шишето се загрява заедно с храната  Thinking Така ли е или аз съм в грешка?
Какво става, когато шишето се стерилизира в МВ?

# 192
  • Мнения: 2 242
На мен ми се струва че има поне няколко отговора на въпроса ти на тези 10стр Mr. Green. Веществото се отделя при механично нарушаване повърхността на шишето (миене с абразивни, драскане, напукване и т.н.) и при загряване (демек повишена температура независимо от източника на топлина - котлон, печка, мв…и независимо от съдържанието вътре в шишето Joy )
А ако въпроса ти е къде отива при отделянето си … ми да го кажем с малко глупава аналогия – ако шишето е боядисано с блажна боя– като го чегърташ и нагряваш къде отива боята? и какво става ако после сложим храната а не по време на отделянето ...

# 193
  • Мнения: 1 371
Искам да попитам нещо - нямам време да изчета всичко написано. Бебето ми е изцяло на кърма, водичка му давам от шише на Чико.Но помпата ми е на Авент, т.е. все пак ползвам и шише на Авент. До сега не съм давала от изцеденото мляко, хвърлям всичко. Но съм решила да започна да замразявам кърма от другия месец, а тя ще мине през въпросното шише. Та въпроса ми е, ако не стерилизирам помпата, а само я мия (не с четка) - има ли опасност да се отдели въпросния химикал.   Макар, че да си призная и аз мисля, че всичко е измислица на конкурентните фирми, статии "против" има много, доказатества малко, но все пак да се застраховам, ако в бъдеще се докаже вредата.
 Peace

# 194
  • Мнения: 255
доктор Браун също има стъклени шишета, но аз по принцип не се връзвам много много на подобни писания защото има и разни платени антиреклами

# 195
  • Мнения: 9 050
Какво да кажа. Днес макия така ме цапардоса по главата с шишето си, че само мога да се радвам, че не беше стъклено.

# 196
  • Мнения: 984
Би Фри (или както се нарича още - Доктор Браун)  затова се нарича Би Фри ....Бисфенол фри , т.е ....няма бисфенол в пластмасата.Авент имат.
Тъй като за известно време нямахме възможност да следим темите във форума, първата тема,
в  която искаме да дадем и нашето мнение е тази. Искаме да информираме всички посетители,
че Д-р Браун и Би Фрии са две съвсем различни марки. В последните месеци чрез некоректни реклами в България се лансираше версията, че Би Фрии всъщност са Д-р Браун. Това не е
вярно. Това са две различни марки, като Би Фрии се предлага на пазара като Д-р Браун.
Допълнително може да публикуваме още информация по темата, но това не ни е възможно
в момента.


на бибероната много ясно пише, как ще го обясните  newsm78

# 197
  • Мнения: 1 144
Отгледала съм си второто дете с шишенца и помпа на Авент и смятам да ползвам и за третото Авент. Аман от платени антиреклами и плювни. Плейтек платили на някой да намери нещо вредно в Авент, защото се продават по-добре. Няма пластмаса, която да не е вредна. Най-полезно за всички нас е да отидем в планината и да живеем в пещерите. Може и да докараме до трийсетака Simple Smile))) Я стига сте се шашкали, мамчета. Ако вярваме на всичко, което пишат, по-добре веднага да се гръмнем и да си спестим мъките. Дайте го по-споко, такива утвърдени марки не може да пуснат нещо отровно за децата. Опасно е да се купуват евтини продукти с неустановен или съмнителен произход, за това съм съгласна. Ама точно пък Авент да оплюят, с най-добрите помпички за кърмене... сори. Аз си оставам фенка на Авент и толкова.

# 198
Здравейте,
Пиша от името на фирма СилВекс 1, ООД, официален представител и вносител на Playtex. Надявам се че не нарушавам правилата на форума като взимам участие, но искам да изясня недоразуменията възникнали след публикуването на статията за Бисфенол А във вестник Телеграф. Playtex няма нищо общо с публикуването на въпросната статия, както пише Stella Maria, даже Playtex също се споменава в статията. Ако не сте имали възможност да прочетете  въпросната статия пишете ни на silvex1@mbox.contact.bg и ще ви я изпратим.
В Европа, Америка и Азия агенции за защита правата на потребителя са направили проучвания чрез одобрени от тях лаборатории и е доказано че, количеството бисфенол А което се съдържа в продуктите от поликарбонат, което включва абсолютно всички шишета произведени от този материал, е напълно безвредно и няма никаква опастност за здравето и организма на децата.
Можете да прочете изявленията на Playtex както и на организацията занимаваща се Бисфенол А на като влезнете в:
http://www.playtexproductsinc.com/infant/Playtex_Products_Statement.pdf
http://www.bisphenol-a.org/human/polyplastics.html
Надявам се тази информация да помогне на потребителите да получат отговор на всички въпроси свързани с тази тема.
С уважение,
Весела Ватрачка

# 199
  • Мнения: 1 144
Здравейте, г-жо Ватрачка,

Похвално е, че следите темите и отзивите на майките за продуктите ви. Радвам се, че химикалът е безопасен и не съм особено учудена. Споменах Плейтекс, защото някъде четох за делото, които Авент водят срещу вашата търговска марка. http://www.aventamerica.com/about/news/pdf/playtex.pdf и ми се стори много вероятно да отговаряте на удара им. Simple Smile))  Но обикновено подобни "сензации" са наистина плод на нелоялна конкуренция, така че не бива да се учудвате на съмненията ми. Благодаря и на вас за пояснението.

# 200
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
безопасен на кукуво лято

# 201
  • Мнения: 356
Отгледала съм си второто дете с шишенца и помпа на Авент и смятам да ползвам и за третото Авент. Аман от платени антиреклами и плювни. Плейтек платили на някой да намери нещо вредно в Авент, защото се продават по-добре. Няма пластмаса, която да не е вредна. Най-полезно за всички нас е да отидем в планината и да живеем в пещерите. Може и да докараме до трийсетака Simple Smile))) Я стига сте се шашкали, мамчета. Ако вярваме на всичко, което пишат, по-добре веднага да се гръмнем и да си спестим мъките. Дайте го по-споко, такива утвърдени марки не може да пуснат нещо отровно за децата. Опасно е да се купуват евтини продукти с неустановен или съмнителен произход, за това съм съгласна. Ама точно пък Авент да оплюят, с най-добрите помпички за кърмене... сори. Аз си оставам фенка на Авент и толкова.

 Peace Peace Peace

Общи условия

Активация на акаунт