За Магреба -Тунис, Алжир, Мароко!Древна история и екзотика-9

  • 50 728
  • 309
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 11 747
момичета, ето обещаната снимка



много бързах,не можах да го наредя красиво!Забравих да добавя за снимката пържената пиперка.У нас настана голяма лудница с един голям свински бут,който трябва да се транжира и малко ми отиде приготовлението,ама както и да е.Важното е,че успях,резултата е прекрасен,бульона стана адски вкусен,както и самия кускус.
Благодаря на всички за съветите,напътствията и рецептите!  bouquet

# 196
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
да, справила си се 4удесно, малко пове4е опит  при аранжирането и време се иска, но щом е станало това е важно , вкусът да докараш и да се  хареса!  bouquet  bouquet  chef bowuuмастер!

# 197
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
днес се подсетих нещо интересно за столицата алжир, преди 7 г когато се интересувах просто от вси4ко там, дори обявите съм гледала, та установих, 4е къщите( ве4е построените)се правят над закрити големи цистерни от бетон в основите на къщите, тоест  къщата ляга върху водоизто4ника си, тъй като имат проблеми с водата и това е така за да не остават собствениците без вода! това много оскъпява вилата и цените тогава бяха  огромни, сега предполагам още пове4е! има ли в мароко такива екстри? за тунис няма тъй като нямат засега прблеми с водата, но имат цистерни за топлене на вода  ,останали от французите и кладенци към тях!

# 198
  • Мнения: 2 804
Пина , браво ! Peace
Мърси , не зная да има , но Свеър може и да ни изненада с друг отговор .

# 199
  • Мнения: 434
Здравейте,момичета! newsm51
Малко късно ви откривам,но страшно ви се зарадвах!
За цял ден,с прекъсвания ви прочетох.
Бързам да поздравя създателките на темата.Толкова много и полезна информация!
(Марси, с теб се засякохме веднъж в Готварския Heart Eyes)
Аз живея в Мароко от 8 години.
Вече доста е казано,но ще се включвам и аз с подробности.
Pina,много ти е хубав кус-куса.Поздравления!  bouquet
За цистерни с вода под къщите не съм чувала. newsm78
Поне при нас проблем с водата няма.
Утре обещавам снимки от площада пред стария кралски дворец(може да се разглежда от туристи,но с разрешение от полицията-от както станаха атентатите)
Сега краля си направи нов дворец и доколкото знам не е достъпен.

# 200
  • Мнения: 3 804
МУЦКА ако искаш погледни и в съседната арабска тема
МАРСИ единвъпрос при вас градския транспорт с големи автобуси ли е или с маршрутки и всяка линия с номер ли е или пише за къде отива,защото тук нямат номера на линиите а на всяка мяршрутка или автобус пише маршрута което изобщо не е удобно за 4ужденците

# 201
  • Мнения: 2 804
Муцка , къде е този дворец ?
Ние където минахме видях в Ифрен и Рабат , по точно разбрах че има .
То едни охрани едно чудо , не е за разправяне .
Че в Рабат , казах на мъж ми да спре да снимам конете на краля и щяха да ни вдигнат във въздуха .
Къде живееш в Мароко ?
Мъж ми е от Khemisset на + , - 80 км от Рабат !

# 202
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
при нас има и големи автобуси и малки луаж4ета! пише на арабски, аз добре,4е поне 4ета на арабски! в големите градове е с номера, но пък там е по-добре с кола да си! а такситата са скъпи и много трудно се хващат! аз не знам от бг не оби4ам таксита,но се налага като съм сама или с линда!дистанциите са огромни в големите градове! при нас , моя град, таксито е 500 милима и е добре, като билет4е малко, благодаря на кметството за което! bowuu  bouquet Peace
муцка, давай впе4атления и ти, нали си наживо от мястото, така най-са ми интересни! Hug

# 203
  • Мнения: 1 727
Много интересни неща пускате момичета, ще гледам да си открадна малко време и да изгледам всички клипчета и линкове  Peace

марси, какви са тези луажчета  newsm78 - маршрутки? Друг тип транспорт освен автобуси има ли в магреба, метро очаква ли се да има?

# 204
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
да, маршрутки са, но вси4ко е 4астно и могат да си сменят маршрута според интереса! в тунис има тжвейка, като наземно метро, като в истанбул, добре е- по-евтино от това здраве да е!подземно, не знам дали си струва, те ако копнат , да вземат да прокопаят и канализация за дъждовната вода, 4е да не мрат хората!а има  и климатизирани влакове, по- добре от бг  наистина!

# 205
  • Мнения: 434
Ето и обещаните снимки.
приближаваме с кола до двореца.

близък план

главната врата

близък план на вратата и охраната

Изглед към джамията,която е на площада

градина

дърветата край пътя

излизаме през една от вратите

вратата

Кралският дворец се нарича Dàr al Mahkzen и е седалище на правителството.
Тук работят и живеят повече от 2000 души(включително много слуги на краля).
Конструиран е през1864 год. върху руините на стария дворец.
Пред двореца е площада Mechauar,където се провеждат всички религиозни обреди и тържества с участието на краля.
Негово Величество Монамед 6-ти,не живее в двореца,а го използва за представителни нужди;както и всички останали дворци в Мароко.
Който се интересува от повече снимки:
http://www.rabat-maroc.net/decouverte%20de%20rabat%202005/Dar-al-Mahkzen.htm

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 17:50 от муцка

# 206
  • Мнения: 720
муцка ,постарала си се за снимките които са много красиви ,а представям си на живо как е. и линка който си дала има доста неща за разглеждане,ама там след малко ч4е сега ми се хапва нещо Simple Smile.

а маршрутките само на арабски ли са табелите,няма ли и на английски примерно/или френски/че туристите да знаят за къде пътуват Grinning,много се смях мъжа ми като разправяше 4е при тях навремето маршрутките не спирали а хората се качвали в движение ,който успял успял :....та при вас такова транспортно ''обслужване'' имало ли е  Laughing

# 207
  • Мнения: 11 747
Момичета, дайте рецепта за тажин! Praynig В марокански стил да е.Може и няколко. Hug

# 208
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
тажин за мароканците е гюве4, за това ли питаш рецепти, имам няколко на сайта за  мароканска кухня, да пускам ли ?при нас тажин е съвсем разли4но в тунис!

# 209
  • Мнения: 11 747
marsy, какво е при вас тажин?Пак съд ли е или някакво ядене?Ще се радвам на рецепта.
Аз за марокански тажин чух,разбрах че е като гювеч,видях го на снимки - само дето му е издължен на горе капака.Ако може някоя рецепта и за мароканска манджа в тажин.

Този сайт дето е на френски ли имаш предвид?

Общи условия

Активация на акаунт