В кухнята на Бъни.

  • 94 135
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 358
Супа с праз и спанак


Половин кг.пресен спанак
3 стръка праз - имам предвид 3 бр а не 3 връзки Wink
фиде
2 яйца
1/2 ч.ч прясно мляко
1/2 кофичка кисело мляко
сол на вкус
джоджен
черен пипер
Изчистваме и измиваме внимателно спанака.Измиваме и нарязваме на ситно праза.
В тенжерка с топла вода слагаме нарязания спанак и праз.След като омекнат добавяме фидето и нарязан пресен джоджен (аз сложих замразен от лятото във фризера).
Когато фидето омекне оттегляме тенжерката от котлона.
Сега идва най интересния момент - най вероятно така не се прави застройка, но аз уцелих моя си начин и вече така правя.Не ми се пресича и ми е страшно вкусно.
В отделен съд разбивам двете яйца с вилица.Добавям прясното мляко.Загрявам на котлона при непрекъснато бъркане. Изсипвам от горещата супа по малко и пак разбивам. Накрая прибавям цялата застройка към горещата супа.
Разбивам си киселото мляко.Прибавям го към супичката.Подправям със сол на вкус.

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 22:19 от Бъни

# 31
  • Мнения: 4 358
Свинко с кисело зеле и ориз


Свинко месо по крехко
1 глава лук
кисело зеле - половин голяма зелка или листа от зелката
ориз
черен пипер, кимион, сол на вкус
червен пипер - по желание
Този път по бързата процедура го направих това ястие.Много уважавам такива гозби, който след тежък работен ден хем ти дават възможност да се нахраниш вкусно, хем не изискват кой знае какво висене в кухнята.
Нарязах месото на хапчици.Поръсих с черен пипер и кимион (кимион слагам повече, да мирише на луканка Mr. Green).Оставям месото в хладилник за около час да поеме ароматите.Този път хич не чаках.
Нарязвам една глава лук на ситно.В тавичката в която ще пека слагам месото и лука, заливам с олио и слагам във фурната.Докато се запече леко месото и лука разбърквам на няколко пъти.
Нарязвам зелето на ситно, измивам ориза.Когато месото промени цвета си добавям ориза и зелето, вода в съотношение 1:3 - три пъти толкова вода колкото е ориза. Може да се поръчи с малко червен пипер, но аз не обичам да ми червенее.Пека до омекване на оризаи до готовност на месото.
Когато не бързам запържвам отделно месото, прехвърлям в тавичката, в същата мазнина задушавам лука, зелето и ориза.Смесвам всичко в тавичката и пека.

Пилешко с кисело зеле и ориз


На снимката рецептата е изпълнена с дсомашно пиле, но може спокойно и с купено да се направи.
Този път за разлика от свинското с кисело зеле слагам всички продукти наведнъж.Готвя в голям йенски съд с капак.Редя вътре
една глава лук
пилето нарязано на порции
киселото зеле нарязано на ситно
една купичка ориз
Посолявам на вкус (внимавайте със солта, защото зелето по принцип е солено), поръсвам с черен пипер, заливам с малко олио (ориза обича олио), и вода в съотношение към ориза 3:1.
Пека в предварително загрята фурна докато месото омекн и се изпари водичката.По време на печенето го обръщам няколко пъти.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:41 от Бъни

# 32
  • Мнения: 4 358
Пълнено домашно пиле с ориз, гъби и стафиди

 
  - малко домашно пиле(аз използвах домашно, но ще стане и с купено пиле Peace)
  - две глави лук
 - 4 скилидки чесън
 - ориз - 1 чаена чаша
 - една шепа стафиди
 - 200 гр пресни гъби печурки
 - един лимон
 - черен пипер
 - кимион
 - зехтин
 - 2 с.л горчица
 - червено вино
 - сол
 - няколко стръкчета сушен розмарин
Пилето се измива и се натърква със сол, черен пипер и кимион отвътре и отвън. В корема му се изтисква сока на един лимон и самия лимон се пъха в коремната кухина. Полива се с червено вино.Така мариновано пилето престоява в хладилника до няколко часа а най добре за една нощ.
В купичка разбъркваме горчицата и зехтина.Вадим пилето от хладилника и го натъркваме с тази смес отвътре и отвън.
На няколко места под кожата пъхаме скилидки чесън и стръкчета розмарин.Всичко това го правя защото в къщи ми се налага да замаскирвам домашните пилета Mr. Greenда не си личи точно какво месо се яде Mr. Green
В тиганче задушавам лука нарязан на ситно, прибавям гъбите нарязани на лентички.След като се задушат добавям ориза и бъркам да стане стъклен.
Добавям стафидите.Посолявам на вкус.
С тази смес пълня пилето и зашивам с конец.
Пека под фолио и след като месото омекне махам фолиото да се запече да златиска коричка.
Температура не препоръчвам понеже фурната ми е доста шантава.Аз пека около час под фолио на 200 градуса и после още 20 мин без фолио, но пилето беше доста младо а и все пак следете си фурната Peace

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:13 от Бъни

# 33
  • Мнения: 4 358
Супа от червена леща



1 купичка червена леща
1 глава лук
4 скилидки чесън
1 морков
червен пипер
чубрица
олио или зехтин
сол на вкус

В тенжерка с кипяща вода слагаме измитата червена леща, лука и моркова нарязан на кубчета, чесъна на ситно.Добавяме 2 - 3 с.л олио или зехтин.
Когато зеленчуцине омекнат добавяме червения пипер, чубрицата и посоляваме на вкус.
Червената леща се сварява по бързо от другата леща и супата става като крем супичка.
Сервирам с филийки от прясно изпечен топъл домашен хляб.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:17 от Бъни

# 34
  • Мнения: 4 358
Пилешки дробчета с картофи, лук и гъби


- тук само с картофи

1 пакет замразени пилешки дробчета
2 големи глави лук
1 опаковка пресни гъби печурки - половин кг.
3 големи картофа
черен пипер
сол на вкус
олио
Размразените дробчета измиваме добре.Ако предпочетате може да ги нарежете.Аз ги слагам в тавичката в която ще ги готвя както са си цели.
Прибавяме към тях измитите и нарязани на филийки гъби, карфотите на кубчета и лука на полумесеци.
Залива се с олио, посолява се на вкус, добавя се черния пипер.Долива се водичка и се запича във предварително загрята фурна до готовност.

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 22:42 от Бъни

# 35
  • Мнения: 4 358
Домашен Млечно - Яйчен крем в два цвята



 1 литър мляко
1 яйце
7 с.л брашно
1/2 пакетче масло от малките
1 ч.ч кристална захар
Млякото се загрява на котлона.Отделя се една купичка от него.Оставя се да изстине.В тази купичка се разбива едно яйце и 7 с.л брашно.В другата част от млякото се разтваря половин пакетче масло и една чаша захар(ако обичате по сладко може и малко повече).
В горещото мляко на тънка струйка се прибавя сместа с разбитото яйце при непрекъснато бъркане.
В едната част от вече готовия крем се начупва на ситно шоколад.Разбърква се докато шоколадd се стопи напълно.
Реди се в купички като се ,едуват жълтия и кафевия цвят.Сервира се поръсен със смлени орехи.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:35 от Бъни

# 36
  • Мнения: 4 358
Солен кекс





Това правят изморените хора след работа, когато яйцата на очи звучат скучно Mr. GreenОтварям хладилника и каквото фантазията роди.

 - 4 яйца
 - една шепа сирене натрошено(може би около 1 ч.ч е това)
 - една шепа кашкавал ситно нарязан на кубчета
 - толкова горе долу колбас шпеков или какъвто се намира
 - 1/2 ч.ч ситно нарязани черни маслини
 - половин домат нарязан на ситно и по възможност само месестата част т.е да няма много течност
 - 5 с.л кисело мляко
 - 1 с.л зехтин
 - щипка суха мащерка (тук може подправка по избор например босилек или чубрица  - кой каквото обича)
 - 1 бакпулвер размесен с около 1 ч.ч брашно.Количеството на брашното е толкова, че да се получи средно гъсто тесто като за сладък кекс.
Застилам продълговата форма за кекс с хартия за печене. Сипвам сместа отгоре.Подравнявам хубаво и поръсвам със суров белен слънчоглед.
Пекох на 200 градуса около 30 мин.Трябва клечка за зъби да излиза суха от кекса - тогава е изпечен добре и от вътре.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:40 от Бъни

# 37
  • Мнения: 4 358
                                                                            Млечна Баница

                                       


1 пакет готови кори за баница
150 гр краве масло
7 яйца
300 гр захар
1 и 1/4 л.прясно мляко
2 праха ванилия
В тавичка намазана с масло редим корите като мажем всяка кора с разтопено масло преди да сложим другата.Така редуваме кора, масло, кора докато свършат корите.
Нарязваме на квадрати.Печем във силна фурна до розово.
След това леко се поразместват, за да се получи разстояние между квадратите.Разбиват се яйцата със захарта.Прибавя се млякото и ванилията и се заливат изпечените още топли кори.Отлежават така напоени най малко един час и отново се запичат във фурната до готовност.

Източник - Соленки, Сладкиши, Кремове - Добрина Венкова

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 17:03 от Бъни

# 38
  • Мнения: 4 358
    Сочни пикантни кюфтенца на фурна с цветна гарнитура
                                       

За кюфтенцата:

400 гр кайма смес - телешко и свинско месо
1 малка глава лук ситно нарязана
2 счилидки чесън счукани
2 филии сух хляб накиснат във вода и отцеден
2 с.л червено вино
2 с.л тъмен соев сос
1 яйце
млян черен пипер
млян кимион
За гарнитурата:
2 домата ситно нарязани
100 гр.черни маслини без костилките
половин връзка магданоз
2 варени яйца нарязани на ситни кубченца
сол на вкус
зехтин
лимонов сок
Омесваме каймата от посочените продукти.В намаслена тавичка оформяме и редим кюфтенцата.Печем във силно загрята фурна.
Сервираме с гарнитура от нарязаните домати и маслини подправени с магданоза, зехтина, солта и лимоновия сок.Разбъркваме добре да се овкуси и чак след това добавяме нарязаните на кубченца яйца, за да не се размачкат.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:46 от Бъни

# 39
  • Мнения: 4 358
Кекс с фанта и орехи




4 яйца
0,120 л. олио
220 гр.захар
300 гр брашно - аз сложих малко повече за средно гъсто кексово тесто.
1 бакпулвер
шепа нарязани орехи
1 ванилия
250 мл фанта портокал
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване.Прибавят се олиото, брашното с бакпулвера и ванилията, нарязаните орехи и фантата.Всичко се разбърква много добре и се изсипва в кексова форма намазана с масло или олио и посипана с брашно.
Пече се в умерена фурна.Още топъл се поръсва с пудра захар.

Последна редакция: сб, 21 яну 2012, 13:01 от Бъни

# 40
  • Мнения: 4 358
Ароматно пилешко филе в плик с ябълки


килограм пилешко филе
1.500 кг ябълки - жълти или червени по сладки.
2 глави стар лук
дафинов лист
2 зрънца бахар
1 к.ч бяло вино
3-4 с.л олио
черен пипер
кимион
куркума
сол на вкус
Месото се нарязва на хапки.Приготвя се марина от виното, черен пипер, кимион, куркума.Месото се посоляма на вкус и се овалва в марината.Престоява така около час.
Ябълките се нарязват на малки средно големи кубчета, лука на полумесеци.
В плик за печене се слага всичко - ябълките, лука, маринованото месо, дафиновия лист и бахара.
Пече се в загрята фурна около 40 мин.
Получава се леко сладко - кисел вкус.А дафиновия лист и бахара напомнят леко за вкуса на капама в глинен съд.

                                                                               Задушени пържолки с лук, чесън и ябълки
             
Това е още една вариация на горната любима наша рецепта.Приготвя се страшно бързо без часове предварителна подготовка и дълго суетене пред печката а резултата е фантастичен.
Самото ястие си върви с гарнитурата та и гарнитура не е необходима да мислите за пържолките.
Пържолките стават крехки и с много приятен нетрадиционен вкус.
Необходими продукти за 4 порции:
4 свински пържолки с кост
4 големи глави стар лук
3 ябълки
1 опаковко майонеза - 200 гр.
100 мл вода
сол, черен пипер, кимион, къри,
дафинов лист
бахар - 2 зрънца
3-4 скилидки чесън нарязан на ситно
Начукваме пържолките леко и ги обтриваме със сол, черен пипер, кимион.Лука нарязваме на полумесеци.Ябълките обелваме и нарязваме на кубчета.
В съд от йена глас с капак редим пържолките, лука, ябълките и чесъна.Прибавяме майонезата и водата.Разбъркваме добре всичките продукти така, че майонезата да се разпредели равномерно.
Печем на загрята фурна на 250 градуса около 40 мин или до готовност на месото.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2010, 22:46 от Хъни - Бъни

# 41
  • Мнения: 4 358
Предлагам ви два вида застройки за супички - записала съм ги от майстор готвач  Peace Peace Peace и супичките ми вече не се пресичат.
Варена застройка с кисело мляко - половин кофичка кисело мляко, 2 жълтъка от яйце -(белтъците правели белята с пресичането)  и две супени лъжици брашно.Оставяме супичката малко да поизстине.В отделен съд разбиваме киселото мляко, жълтъците и брашното, доливаме малко от супичката да се разреди.Слагаме тази смес на котлона да заври и изливаме в супата.
Варена застройка с прясно мляко - прави се нещо като бешамел.В отделен съд запържваме 2 с.л брашно.Доливаме  прясното мляко.Разбърква се хубаво, прибавят се жълтъците.Тази смес трябва хубаво да заври и се връща в супата.
Както ми обясни човека супата издържала повече, не миришела на яйца сурови и на брашно.
Когато правя супички ВИНАГИ запържвам една главичка лук и настърган морков.Моркова придава този приятен оранжев цвят на супичките.След като запържа лука и моркова доливам вода и останалите продукти - топченца от кайма, варено пиле и т.н.

# 42
  • Мнения: 4 358
Ароматни мариновани пържолки с мащерка и "заскрежен" зелен фасул

                                     
За пържолките
вратни пържолки - по една за порция
2 скилидки чесън
сокът на един по голям лимон
черен пипер
кимион
щипка суха мащерка или стрък прясна
за гарнитурата
пакет замразен млад зелен фасул
2 скилидки чесън
2 с.л масло
3 с.л заквасена сметана
сол на вкус.
Мариноваме пържолките в маринатата за около 2  - 3 часа на хладно.Аз не ги начуквах предварително,но ако желаете може да ги начукате.Според мен така си стават по сочни неначукани.
Изпичаме ги на фурна заедно с маринатата и съвсем малко водичка, като от време на време поливаме със сосчето.
За гарнитурата - задушаваме зеления фасул в маслото, прибавяме ситно нарязания чесън, посоляваме.Отстраняваме от огъня и разбъркваме внимателно със заквасената сметана.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 15:51 от Бъни

# 43
  • Мнения: 4 358
Пъстра Зеленчукова Супичка.
Заради млечното сосче подобно на бешамел супичката става плътна с мек и кадифен вкус.
За любителите на зеленчуци и леко хапване - идеален вариант Peace
                                                 
                                                 

Има два варианта да си  направите тази супичка:
 - Аз обикновенно все по бързата процедура използвам замразен микс - броколи, карфиол и морковче.
 - Ако често ви се намират такива зеленчуци в къщи може да използвате и пресни  Peace Peace Peace

необходими продукти:
200 гр пресни гъби печурки
5-6 розички пресни или замразени броколи
5 - 6 розички пресен или замразен карфиол
2 моркова нарязани на кръгчета
1/2 връзка пресен магданоз
1/2 връзка пресен копър
около 60 гр масло
2 с.л брашно или нишесте
500 мл. прясно мляко
черен пипер
сол на вкус
ломонов сок
В съдчето в което ще приготвяме супата задушаваме с малко от маслото лука, чесъна,гъбите нарязани на филийки и морковите. Ако използваме пресни карфиол и броколи те преди това леко се попарват в кипяща вода .Ако се използват замразени те веднага се добавят към задушените вече зеленчуци.
Доливаме вода и оставяме зеленчуците да се сварят.
Отмесваме супичката от котлона.В отделен съд разтопяваме маслото.Добавяме брашното при непрекъснвато бъркане.Внимателно доливаме от прясното мляко и отново бъркаме - не трябва да има бучици.Ако това все пак се случи - прецедете.
Прибавяме това сосче при супичката.Разбъркваме добре.Накрая нарязваме на ситно пресния магданоз и копър, посоляваме и подправяме със сол на вкус, черен пипер и ломонов сок.
Да ви е сладко  Hug

Ето и темата с обсъждането
- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=377903.0

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 16:56 от Бъни

# 44
  • Мнения: 4 358
Тази рецепта спретнах онзи ден след работа.От какво се затопли все на зелено и пролетно ме влече.Знам и други рецепти за пълнена пъстърва, но тук в главата ми изкачаше само ЗЕЛЕНО.....ЗЕЛЕНО та....това се роди.
Срашно се хареса  у дома и се осмелявам да споделя рецептата с вас.


По една пъстърва за порция - добре почистена
0.500 кг.пресни гъби печурки
2 връзки пресен лук
около 60 гр настърган качествен твърд кашкавал
за маслената смес за намазване на рибите:
50 гр. меко масло
щипка сух девисил
черен пипер, сол на вкус
лимонов сок за натриване на рибата и лимон за украса
Напръскват се хубаво кухините на рибите с лимонов сок, натриват се с маслената смес с подправките.
В отделен съд смесваме ситно нарязания пресен лук, гъбите на тънки лентички и настъргания кашкавал.
С тази смес пълним коремните кухини на рибките.Печем в тавичка намазана с масло и малко водичка.Пече се в предварително загрята фурна около 40 мин.
Нищо не се пържи или задушава предварително.

Последна редакция: ср, 01 апр 2009, 17:21 от Бъни

Общи условия

Активация на акаунт