В кухнята на Бъни.

  • 94 133
  • 73
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 358
Постен Ябълков сладкиш с грис
Едва изчаках да истине. Ако направите сладкиша не правете тази грешка като мен Rolling Eyes - много по вкусен е след като изстине добре Peace
                                  
                                  
Самият сладкиш не стой като кекс - в него няма яйца.Има вкус на ябълков щтрудел ,но е доста по сочен  Heart Eyes
Чудесен начин да не изхвърлям вечно изоставащите ми ябълки Peace

Необходими продукти:
1 килограм ябълки - аз използвах от жълтите (само тях ам), но нищо не пречи да стане и с други ябълки
2 ч.ч захар - сложих малко по малко, че да не дебелея съвсем Rolling Eyes
1 ч.ч брашно
1ч.ч грис
1ч.л бакпулвер
1 ч.л канела - аз нямах и сложих подправка на Котъни за ябълков сладкиш .
3/4 ч.ч олио -  - на мен лично ми се стори мазничко и не сложих цялото количество мазнина.Сложих само 1/ 2 ч.ч олио.Ако искате да стой по сочно и мазничко сложете мазнина както си е по рецепта.
1ч.л настъргана лимонова кора
2 с.л лимонов сок
В два отделни съда се правят ябълкова и брашнена смес.
За ябълковата смес - ябълките се настъргват, смесват се с половината количество захар,кората от лимона и лимоновия сок.
За брашнената смес - смесваме брашното с бакпулвера, останалата захар, и канелата.
В тавичка застлана с хартия за печене редим от брашнената смес, от ябълковата, поръсваме с олио......пак брашнена смес, пак ябълки пак олио докато свършат продуктите.Най отгоре трябва да завършим с ябълкова смес и олио.Пече се около 45 мин на умерена фурна - при мен на 200 градуса.
Още топъл поръсваме сладкише с пудра захар.
Източник - списание Меню
Ето и темата с обсъждането - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=378967.0

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 21:21 от Бъни

# 46
  • Мнения: 4 358
Котлети от свинско месо в млечно - горчичена марината       

4 бр.свински котлети
за маринатата:
1 ч.ч кисело мляко
1/2 литър плясно мляко
2 с.л горчица
2 стръка праз ситно нарязани
смлян кимион
смлян черен пипер.
Пържолките се натриват хубаво с маринатата.Поставят се в съд с капак.Заливат се отгоре със останалата марината.Престояват в нея най малко 4 часа.
Пекат се в предварително загрята фурна.
Стават много крехки Peace


Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 14:59 от Бъни

# 47
  • Мнения: 4 358
Зелена салата с круши и орехи
       
Предлагам ви тази лесна, ужасно вкусна и здравословна салатка.Ако сте любители на традиционната зелена салата - може би няма да ви хареса.Но ако обичате сладко - кисел вкус и сте любители на експериментите това е за вас Peace
Моите промени в рецептата са отразени в червено.
1 зелена салата
1 добре узряла, но не мека круша
шепа сурови орехови ядки
1 краставица - в оригиналната рецепта липсва, но аз я прибавих вместо шунка
шепа нарязана шунка на лентички - аз не сложих

За дресинга:
2 с.л мед
1/ 2 глава лук ситно нарязана
1ч.ч кисело мляко пълномасленно
2 с.л винен оцет
сол на вкус
олио - в оригиналната рецепта без него.Може би заради шунката newsm78
Всички продукти за дресинга се смесват добре.Салатата се подправя непосредствено преди сервиране.
Източник: GOOD FOOD

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 16:52 от Бъни

# 48
  • Мнения: 4 358
Ябълков сладкиш с орехи - стъпка по стъпка






Рецептата е за ч.ч с вместивост 200 гр.сухи съставки като захар, брашно и др.
3 яйца
2 ч.ч брашно - 400 гр.
1 ч.ч захар - 200 гр. - с това количество захар кекса не става много сладък.Аз така го обичам а и пудрата захар добавя сладост.Ако обичате по сладко добавете малко повече захар.
2 ч.ч нарязани ябълки
шепа нарязани орехи
1 бакпулвер
1 к.л канела или ванилия (а може и двете)
3/4 ч.л олио - 13 с.л
Разбиваме яйцата и захарта докато захарта се стопи.Прибавамя олиото и отново разбъркваме.Добаваме брашното и бакпулвера.Разбиваме до гладка смес.Добавяме нарязаните орехи и ябълки, канелата или ванилията.
Печем в кексова незалепваща форма или във форма за торта застлана с хартия за печене.
Аз пека на горен и долен реотан на не повече от 200 градуса докато се надигне кекса и след това на 180 докато от него при проба излиза суха клечка за зъби.
Още потъл се наръсва с пудра захар.

# 49
  • Мнения: 4 358
Пай с пилешко


Пилешки гърди - една опаковка охладени (около 500 гр.)
За картофеното пюре
1 кг картофи
Около 30 гр масло
1 ч.ч прясно мляко - продуктите за картофеното пюре са ориентировъчни.Следете гъстотата на картофеното пюре - не бива да е прекалено рядко.
5 - 6 червени чушки изпечени и обелени(често имам замразени и доста се олеснявам в приготвянето на това ястия)
1 глава лук
3 стръка прясна целина
връзка пресен магданоз
2 с.л червено вино
черен пипер, кимион, сол на вкус
около 200 гр хубав твърд кашкавал

В тенжерка сварям картофите, обелвам ги и ги пюрирам с малко масло и прясно мляко.Посолявам на вкус.
Нарязвам пилешките гърди на хапки, лука на полумесеци, чушките на лентички.
Задушавам под капак с малко мазнина , водичка и виното.Подправям с черен пипер и кимион.Посолявам на вкус.Поръсвам с нарязаните на ситно целина и магданоз.
В йенски съд с капак редя пая по следния начин - ред картофено пюре, задушената смес от пиле и зеленчуци, настъргания кашкавал и пак картофено пюре.
Умишлено не слагам кашкавала най отгоре защото сложен между пластовете от другите продукти стои като сосче.
Пека с капака и малко преди да изключа фурната го махам да хване пая коричка.

Последна редакция: сб, 02 май 2009, 19:40 от Бъни

# 50
  • Мнения: 4 358
Яйца на очи на фурна

Не съм вярвала, че тези яйца ще предизвикат такъв интерес в отчетната тема.
Че са ми любими - любими са ми и още как.Затова си позволявам и тук да ги споделя с вас Hug.Стават светкавично и са идеален вариант за не мазна и бърза вечеря bowuu
Та какво им е  по особенното.В къщи пърженото е табу, а аз много обичам яйца на очи.И така....по този повод аз си ги приготвям на фурна или парти грилче.
В тавичка слагам мазнинка колкото да не залепнат айцата.Чуквам яйцата едно по едно.Посолявам ги леко.
Дакото се пекат приготвям салатка по избор - шопска или зелена салата с репички.Това вече е въпрос на избор.
Преди сервиране на яйцата ги поръсвам с натрошено сиренце и кисело мляко.
По желание може да си сложите и чесънче Heart Eyes или пък да ги поръсети с червен пипер.

Последна редакция: чт, 14 май 2009, 13:08 от Бъни

# 51
  • Мнения: 4 358
Копривена чорба
                                        

Коприва - около 0.500 гр
два стръка пресен лук
един стрък пресен чесън
100 гр бяло саламурено сирене
прясно мляко - 2 ч.ч
фиде - 2 бр от тези на колелцата
сол на вкус
черен пипер
магданоз
за украса - варени яйца
самардала за поръсване на яйцата
Правя тази чорбица като всичко варя сурово.
Първо почиствам добре и попарвам във вряла вода копривата.Отцеждам я, нарязвам я на ситно и връщав в нова студена вода в тенжерката.Водата само леко покрива продуктите.Нарязвам лука и чесъна на ситно.Добавям ги при копривата.
Когато заври добавям фидето и изчаквам то да омекне.
Разреждам супата с прясно мляко - затова в началото водата беше малко.Повира още малко и дърпам от котлона.
Натрошавам сиренето, посолявам на вкус.Поръсвам с пресен магданоз.
Преди сервиране украсявам с варени яйца и поръсвам със подправката самардала.
Тази супа е много полезна за бъдеши майки - и копривата и магданоза, както и млечните продукти съдържат така необходимата Фолиева киселина.

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 19:45 от Бъни

# 52
  • Мнения: 4 358
Много вкусна крем супичка с моркови , картофи и джоджен

Посочените количества продукти са за 3 порции.
4 картофа - по едрички
3 моркова
1 глава лук
една връзка пресен магданоз
шепа листа пресен джоджен
сол на вкус, черен пипер
100 мл прясно мляко или готварска сметана
В тенжерка слагаме зеленчуците да врат - морковите и картофите нарязани на кубчета, лука на по едро.
Водата трябва само да покрива леко зеленчуците.
Когато всичко омекне отстраняваме супичката от котлона и пасираме.Посоляваме на вкус.Подправяме с пресен магданоз и джоджен.Поръсваме с черен пипер.Разреждаме пасирана супичка с прясното мляко или сметаната.
Сервираме с крутони - аз си ги приготвям сама като старички филийки хляб нарязвам на кубченца и запичам на парти грил или на фурна.

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 17:26 от Бъни

# 53
  • Мнения: 4 358
Разкошен пухкав кейк с прясно мляко и шоколад


                               
                                                     
Необходими продукти:
1 пакетче масло от 125 грама  - на стайна температура
1 ч.ч захар
3 големи яйца
2 прахчета ванилия
ромова есенция - 4 - 5 капки
1/2 к.л сол - ето така изглежда количеството.Лъжичката е малка кафена лъжичка
1 пълна к.л бакпулвер
1/2 к.л хлебна сода
чаша и половина брашно
200 мл прясно мляко
50 гр шоколад - сложих половин блокче от натурален шоколад на Своге
1 с.л какао на прах.
Разтопявяме шоколада на водна баня и го оставяме настрани.
Разбъкваме маслото със захарта много добре.

Прибавяме яйцата едно по едно и след всяко яйце разбъркваме с миксер.
Бием на висока скорост около 20 мин.Трябва захарта да се стопи много добре.Добавяме ванилията и ромовата есенция.

Добавяме сухите съставки - содата, бакпулвера и солта с първата чаша брашно, първата порция прясно мляко от 100 мл.,разбиваме с миксер, прибавяме осталата половин чаша брашно, втората порция прясно мляко от 100 мл.и отново разбъркваме.
Във формичка  за кекс намаслена с масло слагаме половината от маслената смес, слагаме отгоре разтопения шоколад, посипваме с какаото, слагаме втората половина маслена смес и леко с пръст или лъчица правим шарки - т.е гледаме на размесим малко двете смеси - маслената и шоколадовата.

Печем на загрята на непове от 200 градуса фурна.Пече се около 15 мин. така - да се надигне.После намаляваме фурната до 180 и печем до готовност.Правим тест с клечка за зъби или дървено шишче и ако то излиза сухо от сместа кейка е готов.

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 20:33 от Бъни

# 54
  • Мнения: 4 358
Цитрусов кейк с крема сирене и орехи

Ровейки се из разни готварски сайтове попаднах на този кейк с крема сирене.Заинтригуваха ме съставките, но да си кажа чесно плени ме от пръв поглед снимката - пръхкав кейк на трохички точно както го обичам.
Структурата му не е сбита, не е тежък....като купените пръхкави кейкове е ,но 100 пъти по вкусен защото е домашен Peace.
Беше сервиран със сладолед.Ние до сладоледа не снигнахме Laughing
Малко модифицирах рецептата и се получи ето това



Продукти:

2 пакетчета меко масло - аз използвах две малки пакетчета масло на Маджаров
1 кутия крема сирене - при мен едно пакетче крема сирене от българското най обикновенно
2ч.ч захар
4 големи яйца
1/ 3 настъргана кора от лимон
3 ч.ч брашно
1 бакпулвер
1 ч.ч свеж портокалов сок
щипка сол
1 ч.л ванилия - аз сложих половик капсулка течна ванилия
шепа натрошени на ситно  орехови ядки
Маслото, крема сиренето и захарта се разбиват добре с миксер.Добавят се яйцата едно по едно.Прибавя се настърганата лимонова кора, портокаловия сок и ванилията.Тук ще ви се стори, че сместа е като пресечена, но това въобще не е проблем.Следващите съставки се смесват чудесно и резултата се вижда.
В отделен съд слагаме брашното,бакпулвера и щипката сол.Започваме да прибавяме от брашнената смес към маслената и бъркаме с миксер.
Брашното се добавя на няколко порции.
Във форма за кейк намаслена и набрашнена (аз използвам незалепваща форма уж, но пак си правя тази процедура да нямам изненади) изипваме сместа за кейка.
Печем в предварително загрята фурна първо на 200 градуса да се надигне и после намаляме до 180.Кейка е готов когато клечка за зъби или дървено шишче излизат сухи от него Peace
По желание може да се набоде с дървеното шишче и да се залее с портокалов сок загрят на ниско температура с 3 с.л захар.Кейка абсорбира сока веднага.
След като изстине добре се сервира със сладолед или сметана Peace
Източник:http://www.cafenilson.com/2009/06/orange-cream-cheese-bundt-cake/

Последна редакция: чт, 22 дек 2011, 22:51 от Бъни

# 55
  • Мнения: 4 358
Пъстърва със синьо сирене и стафиди в сос от грейпфрут

                             

2 пъстърви - почистени
100 гр синьо сирене
шепа стафиди
1 грейпфрут
масло или зехтин за намазване на тавичката
черен пипер и сол на вкус
Изтискваме грейфрута като запазваме два резена от него. Поливаме с половината изтискан сок пъстървите отвътре.Натъркваме рибите с черен пипер и сол на вкус.Със солта да се внимава ако сиренето е много солено.
Пълним пъстървите със смес от сиренето и стафидите.Поставяме ги в огнеупорен съд намаслен с масло или зехтин.
Зашиваме коремчетата на рибите или ги забождаме с клечки за зъби, поставяме по един резен грейпфрут, заливаме с останалия сок от грейпфрута отгоре им  и печем във фурна на 200 градуса докато кожата на рибата се зачерпи.
При поднасяне поливаме с образувалото се сосче при печенето.
Източник: GOOD FOOD

Последна редакция: сб, 25 юли 2009, 23:38 от Бъни

# 56
  • Мнения: 4 358
                                                                                               Пържени Банички
Много бързи, много вкусни, икономични и подходящи за закуска сутрин или следобед.
Любими са ми  Peace.
Израснали сме с тях. Баба ги правеше. Майка ги научи от нея.Сега и аз.Е на баба бяха най вкусни де Peace но и ние се стараем да запазим традицията Heart Eyes


1 ч.ч топла вода.Да не е вряща, но не и марна.
Половин ч.л сол
Брашно за средно меко тесто - една идея малко по твърдо от това за мекиците.

Замесва се тестото.От тази доза излизат 6 бр банички..
От тестото се оформят 6 топки.Оставят се да починат малко - 5 мин.
Всяка топка се потапя в олио.Разпъваме всяко топка на тънък лист.Дърпаме както дърпаме за мекици.Целта е колкото се може по тънко да се получи.
Напръскваме с олио или разтопено масло.Поръсваме със сиренце,загъваме като плик и пържим в сгорещена мазнина от двете страни до златисто.

Последна редакция: пн, 06 фев 2012, 17:47 от Бъни

# 57
  • Мнения: 4 358
                 Свински котлети с праз и ориз под капак


За 4 порции
Свински котлети с кост - 4 бр.
2 връзки праз лук
1 купичка ориз
1ч.ч доматен сок - аз използвам домашен сок, но може и от консерва
черен пипер, кимион, сол на вкус
Начукваме пържолите и ги обтриваме с черния пипер и кимиона.Престояват в хладилник докато нарежем праза и го задушим с олио  и малко водичка.Когато праза поомекне добавяме доматения сок и посоляваме на вкус.След това идва ред на ориза.Разбъркваме и изчакваме ориза да стане стъклен.Добавяме вода(принципно на ориза съотношението е 3 части вода към 1 част ориз, но тук аз слагам към едната купичка ориз купичка и малко водичка, че нали има и доматен сок а и праза пуска малко или много) и готвим още 5-10 мин.
В същата мазнина запържваме свинските котлети, посоляваме.
Редим в йенски съд или пръстен гювеч пържолки, праз с ориз, пържолки.Задушаваме на фурна до готовност.
Продуктите са почти готови, свинското от начуканите котлети е крехко и не е необходима много време.Ястието остава на мазнина.
Много е вкусно и типично за зимата у дома.

# 58
  • Мнения: 4 358
                                                 Локумени сладки с тиква и овесени ядки
За извесно време се налага да спазвам строга диета без млечни продукти.Лакомията ми за сладко обаче не намаля.Така се родиха тези сладки.С голямо въображение и с налични продукти за сезона се получи нещо много приятно на вкус, здравословно и съобразено с диетата на хора като мен които поради една или друга причина се налага да си приготвят постни сладкиши.
Тези сладчици ми станаха любими.Ароматни са, мекички и вкусни.Идеални за следобеден чай Peace



1 и половина чаши настъргана тиква добре отцедена от течността
2 ч.ч грис - пшеничен
1 ч.ч брашно
1 ч.ч овесени ядки
1 ч.ч захар кристална
1 ч.ч стафиди предварително накиснати във вода
1 кутия обикновен локум като този
1 бакпулвер
1ч.л канела
1 ванилия на прах
1ч.ч олио
Всички продукти без локума се омесват хубаво да стане като тесто.Правят се топченца и вътре се слага по малко локум.
Нареждаме върху хартия за печене и печем на температура 200 градуса.При печенето сладките леко се разливат като на снимката.
От това количество излезнаха около 15-18 бр.





 

Последна редакция: чт, 04 ное 2010, 22:57 от Хъни - Бъни

# 59
  • Мнения: 4 358
 Сиропиран сладкиш с ябълки и грис - постен.



1 пакет кори за баница - аз използвах на Бела
1ч.ч олио за намазване на корите
Плънка:
1 кг ябълки обелени и настъргани
1 ч.ч грис
1 ч.ч захар кристална
1 ч.л канела
За сиропа
2 и половина ч.ч вода
1ч.ч пълна захар кристална
две прахчета ванилия
с това количество сироп сладкиша е умерено сладък.Ако обичате по сладко може да увеличите захарта.
Първо приготвяме сиропа.Той трябва да е напълно изстинал докато се опече сладкиша.
Обелваме и настъргваме ябълките.Изтискваме от течността.Смесваме продуктите за плънката.
Намазваме две кора за баница с олио, редим от плънката и завиваме на руло.Реди се в тавичка руло до руло.
Така процедираме докато свършат продуктите.
Печем на 200 градуса докато корите придобият приятен карамелен цвят.
Спазваме правилото топъл сладкиш - студен сироп.В началото изглежда, че всичко плува в сироп, но скоро попива, че и малко ми дойде на мен Mr. Green
Гриса вътре се напоява от ябълките и сиропа.Става нещо средно между баклава и щрудел.
Целта беше да е постно - без масло, яйца, мляко............и т.н
Мисля, че успях.
Да ви е сладко Hug

Общи условия

Активация на акаунт