Козуначна тема 2008

  • 89 241
  • 714
  •   1
Отговори
# 225
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Джемма, мерси за отговора.

днес бях по арабските магазини да търся махлеба. нямат. знаят какво е, ама нямат.
дъвката е на невероятна цена. Rolling Eyes

чудя се струва ли си да го правя като нямам 2та основни ароматоносителя. Thinking
Джемма казвай, ти си специалист-пекар Wink, струва ли си без дъвка и махлеба да го правя  newsm78

иначе смятах да правя гръцкият и  на Тандури козунака с пълнеж...  Sunglasses

# 226
  • Мнения: 99
Плетен козунак

Продукти:

1 кг брашно
200 гр прясно мляко
40 гр мая
300 гр захар
250 гр прясно масло
8 бр яйца
сол
1 бр ванилия
100 гр стафиди
2 бр яйца за намазване
50 гр масло за намазване на тавата
50 гр захар на пясък за поръсване

Начин на приготвяне:
Приготвя се по-твърдо козуначено тесто. След като втаса, прибавят се стафидите. Разделя се на две равни части, от които се правявт по 3-4 фитила, като краищата им се оставят по-тънки от средната част. Сплитат се не много стегнато и се поставят в подмазаната с масло тава. Оформените козунаци се намазват с разбити яйца и се оставят да втасат, повторно се намазват е яйце и се поръсват със захар или накълцани бадеми. Пекат се в слаба фурна.

Eто малко информация за това как се приготвя козуначено тесто.

Много важно е как се приготвя маята за козунака, защота благодарение на неятестото увеличава обема си и става приятно на вкус.Маята колкото кибритена кутийка смесваме с 1 супена лъжица брашно, 2-3 с.л. пр. мляко.щипка сол.и щипка захар. Оставяме маята на топло, за да шупне, след това я замесваме с още малко брашно и затоплено мляко и отново я оставяме на топло да шупне. Пресяваме около килограм брашно и правим на средата "кладенче". Разбиваме яйцата и ги смесваме с прясното мляко,захарта и солта. Тази смес я прибавяме на части към брашното като бъркаме с ръка. После прибавяме шупналата мая. Докато месим, мажем ръцете си с разтопено краве масло. Когато козуначеното тесто стане гладко, завиваме го с кърпа и го оставяме на топло, за да втаса. След около половин час го месим пак с намаслени ръце и тогава прибавяме пожелание стафиди (попарени, подсушени и оваляни в брашно), портокалова кора, орехи. Разделяме тестото на части според формоте за печене. Всяка част разделяме на 3 и сплитаме плитки-те трябва да заемат половината от височината на формата, в които ги слагаме. Оставяме така приготвените козунаци още веднъж да втасат на топло, след което ги намазваме с разбит жълтък и ги печем в умерена фурна.


А тази снимка е от миналогодишния козинак, който не оцеля дълго  Whistling

# 227
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
asyalein, не си струва. Тестото без ароматите не е нищо особено- с малко яйца и с повече вода, отколкото мляко. Ако нямаш махлеби дъвка, по-добре си си избери друга рецепта за козунак-има толквоа много добри рецепти.  Peace

Забравих да ви покажа снимка на втория козунак.



Бухна добре, мек е , но няма конци като моите си български козунаци. Тестото беше идеално и се работи перфектно с него. Има си плюски, при усукването се виждат конците, Но готовият козунак е с друга структура, не е като нашите си. Не занм защо така се получи. Сега си мисля, че все пак тази рецепта няма да я правя повече. Ще си правя моя си козунак, но ще слагам и махлеб и портокал, но ще се откажа от дъвката. Хем е скъпа, нем вече ми накърти и не искам вече да я усещам.

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 14:25 от Джемма

# 228
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
asyalein, не си струва. Тестото без ароматите не е нищо особено- с малко яйца и с повече вода, отколкото мляко. Ако нямаш махлеби дъвка, по-добре си си избери друга рецепта за козунак-има толквоа много добри рецепти.  Peace

абе и аз така бях решила, ама исках и чуждо мнение, все пак си го опитала...
ще направя по друга рецепта такова, а този като се сдобия с подправките...евентуално за православния Великден  Wink

# 229
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Джема, определено на вид не ми прилича на гръцки козунак. Както писах по-горе яла съм такъв и просто е страхотен, и конци и всичко си имаше, може би само аз изядох 1 козунак.  Не съм усещала мириз на дъвка, нито на махлеб  Thinking

# 230
  • Мнения: 2 018
Относно конците в козунака - това зависи и от месенето.
Майка ми навремето ми показва:
С намаслени ръце изтегляте тестото /да стане продълговато паче/ и го прихлупвате на два ката. Пак изтегляте /с намаслени ръце - това е важно/ и пак прихлупвате.... и още и още. Така се оформят конците  Wink Дано съм обяснила ясно   Flutter

# 231
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не искам да ме разбереш неправилно- от 91 година си меся сама козунаците. Не съм имала проблеми с конците ( имам снимки в албума си в подписа) освен при първия ми опит за самостоятелно козуначоправене. Laughing В този определено има нещо сбъркано. Повече прилича на кекс, отколкото на козунак. И пак казвам суровото тесто с нищо не подсказваше, че няма да има конци, напротив беше идеалното тесто.

# 232
  • Мнения: 2 614
Ох, трябва да се забрани този подфорум, а някои от главните действащи лица да са с БАН!!!  Hug Mr. Green
Или пък да е скрит, и тези, които прилагат някакъв режим на хранене, или диета - да нямат достъп   chef
Момичета, направо нямам думи! И аз ще правя козунаци, но не смея да започна, че не трябва да опитвам....

# 233
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Относно конците в козунака - това зависи и от месенето.
Пак изтегляте /с намаслени ръце - това е важно/ и пак прихлупвате.... и още и още. Така се оформят конците  Wink Дано съм обяснила ясно   Flutter

Ще имам предвид тази техника на месене следващия път, тъй като нямам машинка и разчитам на ръцете си. Интересува ме горе-долу колко продължава този процес. Наясно съм, че трябва да се получат балончета в тестото, но колко минути примерно стигат - 20-30 или повече? И аз вече нямам търпение да изпробвам някоя от рецептите. Миналата година със свекърва ми правихме козунаци по рецептата на Наталина. Тази година може да пробвам някакво руло с плънка.  Thinking

# 234
 Козунака изисква доста по - продължително време на месене отколкото една питка, не му е излишно  Wink, така че без притеснения меси повечко.

# 235
  • Мнения: 2 241
Браво на Джемма и другите, които вече правиха козунаци, аз не се осмелявам да направя нищо преди Великден, защото колкото пъти съм пробвала на репетиция нещо да направя, пробно ми се получава, а когато трябва за празника - едно голямо нищо. Twisted Evil
Та засега само ще правя планове и ще въздишам.  Sad

# 236
  • Мнения: 1 283
Това става и за плетка на козунак. Ефектно е.




# 237
# 238
  • София
  • Мнения: 1 312
Правих козунак и исках да ви го покажа,обаче не успях да сложа снимката,нещо не се справих..........
Стана на конци и е много пухкав и няма кой да го яде/само си правя,за спорта/

# 239
  • Мнения: 4 390
мм, снимката трябва да се намира в Интернет, т.е.  да е качена на някой уеб сървър. 
Добавяне на картинка към профила, в подписа или в мнение. Намаля … на картинка 

Общи условия

Активация на акаунт