Съкращават ме

  • 142 447
  • 790
  •   1
Отговори
# 390
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Здр. момичета, не знам дали въпросът ми е за тази тема, но ако може някой да ми отговори или насочи към отговор ще съм много благодарна.
Та, щерката тръгна на градина  - голяма радост!!! Но, ако те съкратят/уволнят, какво се случва с ходенето на детска градина? Спомняте си документите за записване - бележка от месторабота и т.н.? С други думи - ако те съкратят, "съкращават" ли и детето от градина след като не можеш да представиш такава бележка, защото към момента не си на работа или не си регистриран на борсата?
Документът, с който доказваш, че си работещ родител е необходим към момента на записването.
Ако впоследствие те съкратят или прекратят тр договор на др основание, това не се отразява на детето.

# 391
  • Мнения: 4
Благодаря за отговора!
Аз също мислех, че е така, но на позната искат такъв документ на всеки 6 месеца. Има ли регламент или всяка градина/община решава сама за себе си?

# 392
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Благодаря за отговора!
Аз също мислех, че е така, но на позната искат такъв документ на всеки 6 месеца. Има ли регламент или всяка градина/община решава сама за себе си?


Говорим за СФ, нали. Ако под община имаш предвид район - не, не всеки решава за себе си. И не виждам на какво основание искат такъв документ на всеки 6 месеца.

# 393
  • Мнения: 4
Добре, значи да сме спокойни Simple Smile, отново благодаря!

# 394
 Искам  да ме съкратят, но по кой член трябва да стане това, за да вземам 60% от брутната заплата?
 Ако работодателят откаже да ме съкрати и подам молба, може ли да съм отпуск или болничен по време на предизвестието и за колко време трябва да ме назначат на друго място, за да вземам 60 % ?
 Много Ви моля за бърз отговор!

# 395
  • София
  • Мнения: 1 595
Как така искаш да те съкратят  Shocked И откъде искаш да взимаш 60 %, и за какво искаш да ги взимаш - майчинство ли, за безработни или как? Искаш да напуснеш ли (това не е съкращение)? Опитай малко по-ясно да формулираш въпроса Simple Smile

# 396
  • Мнения: 689
Интересуваме какви документи трябва да си приготвя за НОИ. Съкратена съм, минах вече през Бюрото по труда, предстои ми ходене до НОИ, та да съм подготвена предварително...

# 397
  • Мнения: 534
- заповед за освобождаване;
- трудови книжки;
- удостоверение за банкова сметка;
- сл. бележка от бюрото по труда;
- лична карта;

# 398
  • Мнения: X
5648 тези 60% може и да не са 60, имаше горна граница минималната заплата + друг процент, и до колкото си спомням максумума май който можеш да вземеш са около 300лв.... така, че провери пак и помисли Wink

# 399
  • Мнения: 534
Няма таван на обезщетението за безработица!!! Получава се точно 60% от осиг. доход за 18 месеца назад Peace
Пример:
Осиг. доход зо 18 месеца : бр. работни дни в тези 18 месеца х 60% = дневно парично обезщетение за безработица!!!

# 400
  • Мнения: 2
Здравей Ivalinai!

Виждам, че си наясно с материята затова, ако позволиш един въпрос.
При евентуално завеждане на съдебен иск по чл344 ал1 т1 и т3, тоест без да се иска възстановяване на работа и спечелване на делото спира ли се паричното обезщетение за безработица или не?
Четох едно писмо на НОИ  Изх. № 91-01-162/24.06.2005 г относно изменение на указанията във връзка с паричните обезщетения при безработица където в т.5 се казва, че ако с решението на съда лицето не се възстановява на работа, а само се признава уволнението му за незаконно, ПОБ не се прекратява
 Не знам дали е актуално, все пак е отпреди 5 г?!?

# 401
  • Мнения: 384
Искам да попитам, декларацията по чл.222 в свободен текст ли се подава или има някаква стандартна форма? Погледнах в нет-а, но не намерих нещо по-специално  Thinking

# 402
  • Мнения: 534
Puppy777, обезщетение за безработица се връща или спира само тогава, когато има присъдено обезщетение по чл. 225, от КТ, т.е. когато осъдиш работодателят на обезщетение за оставане без работа поради неправомерно уволнение и то в 7 дневен срок от самото изплащане.
Еlf4e, обезщетението по чл. 222, ал. 1 от КТ се декларира в самото заявление за отпускане на обезщетение за безработица, т. 4.  
 

# 403
  • Мнения: 384
ivalinai, аз май не обясних  Embarassed   Съкратена съм от 01.01 и сега смятам за подам Декларация за изплащане на обезщетение по чл.222 /така ми казаха от 'Човешки ресурси' предния път-когато изтече 1 месец, тогава/. Трябва ли да изискам някакъв по-специален образец да ми дадат или аз си го формулирам в свободен текст и им го пращам заедно с тр.книжка? Благодаря!   bouquet

# 404
  • Мнения: 2
Благодаря ти Ivalinai Peace
това за обезщетението по чл.225 ми е е ясно (Когато лицето е възстановено на работа и му се изплати обезщетение по чл. 225 от КТ, то следва да възстанови полученото ПОБ за периода, за който му е изплатено обезщетението по чл. 225, ал. 1 от КТ.), но в това
писмо, което цитирах пише следното:
Ако ПОБ е отпуснато по прекратено правоотношение от работодателя, при който уволнението на лицето е признато за незаконно или е признато за незаконно и е възстановено на работа и към датата на влизане в сила на съдебното решение за обявявяне на уволнението за незаконно има оставащ период, изплащането на ПОБ се прекратява от датата на влизане в сила на съдебното решениe. При следващо прекратяване на правоотношението се прави нова преценка на право по подадено ново заявление за отпускане на ПОБ
Следва ли да разбирам, че ако съдът признае уволнението за незаконно и го отмени обезщетението за безработица ще бъде прекратено

Общи условия

Активация на акаунт