Алкохолизъм ли е това?

  • 4 755
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 431
Ето, намерих и този тест на Световната Здравна Организация (дано владееш английски):

линк


и CAGE questionnaire:

Two "yes" responses indicate that the respondent should be investigated further. The questionnaire asks the following questions:

   1. Have you ever felt you needed to Cut down on your drinking?
   2. Have people Annoyed you by criticizing your drinking?
   3. Have you ever felt Guilty about drinking?
   4. Have you ever felt you needed a drink first thing in the мorning (Eye-opener) to steady your nerves or to get rid of a hangover?

С превода на втория тест мога да помогна при нужда.

# 16
  • София
  • Мнения: 15 466
И на мен ми се е искало много пъти при разни разстройващи ситуации да си сипя нещо, но като се сетя, че после три дни ще съм с мигрена се отказвам.

# 17
  • Мнения: 3 537
Не е алкохолизъм,и на мен ми се случва.Нормално е , не е вредно и действа наистина отпускащо след напрегнат ден.Нямам предвид разбира се това да става всеки ден Peace

# 18
  • Мнения: 581
  Не ми се случва, като се ядосам огладнявам, после ми се доспива.
Мисля, че не е проблем човек да си сипе едно, когато е много ядосан, стига това да не е по няколко пъти ежедневно.

# 19
  • Мнения: 2 386
Добре, че съм от тези, на които им се доплаква.

# 20
  • Русе
  • Мнения: 2 354
На всеки се е случвало когато е афектиран да си пийне, макар и сам.....


Тц, не на всеки!  Naughty

# 21
# 22
  • Мнения: 197
Доколкото си спомням алкохолизъм е да изпиваш по 200 мл твърд алкохол вс.ден., а как се стига до там е друг въпрос. Докато си независим от чашката вс. е ок, но ако вече не можеш без нея, дори и за 50 мл да става въпрос не мисля , че е на добре.

# 23
  • Мнения: 3 500
Случвало ми се е, разбира се. Не смятам, че това е битов алкохолизъм. Не се "втелясвай" за глупости.

# 24
  • Мнения: 184
По едно чуждо тв предаване, водено от психотерапевти, беше казано, че алкохолизъм е дори когато през деня си мислиш как довечера ще си сипеш едно двойно. Беше даден и пример, че е по- вероятно алкохоликът да направи катастрофа в трезво състояние. Чувстват се странно, когато не са пили, и нормално функциониращи, когато са пили.
А пропо, Карбовски беше писал нещо такова, че именно алкохолизмът е докарал България до това положение, хората вечер пият по едно и прощават на политиците.

# 25
Много ви благодаря, момичета, за мненията, които сте дали! Hug
Честно казано, поуспокоих се.
Поливам с малко алкохол мъката си веднъж на 2 седмици. Мислех си, че може да е ппроблем това, тъй като го правя, не за да ми стане весело, не заради компанията, а защото съм ядосана и знам, че ще ме отпусне. Никога преди не съм го правела, даже допреди няколко години изобщо не пиех/сега пия по чаша вино или бира някой път вечер/.
Преди излизах от къщи и отивах на гости или на фризьор, но сега няма как, защото имам дете и трябва да ангажирам баща му /който е причината за яростта ми Close/.
Пък и на този тест имам само едно "да".

# 26
  • Мнения: 46 518
Доколкото си спомням алкохолизъм е да изпиваш по 200 мл твърд алкохол вс.ден., а как се стига до там е друг въпрос. Докато си независим от чашката вс. е ок, но ако вече не можеш без нея, дори и за 50 мл да става въпрос не мисля , че е на добре.

Истинските алкохолици се напиват от съвсем малко количество, за 200 само могат да си мечтаят  Mr. Green

-Какъв е критерият, за да определим даден човек като алкохолик?

"Съществуват 2 класификации, които определят зависимостта: първата е европейската  „Международна квалификация на болестите”, a втората е американската DSM4. При европейската скала се набляга на наличието на абстинентен синдром. Това означава, че след спиране на употребата на алкохол се усещат определени физиологични промени у човека по отношението на  биологичното му състояние - треперене, потене, нервност, свръхвъзбудимост и други, които принципно се оправят с употребата на алкохол и прикриват болестта. Ако е налице такъв синдром, значи човекът е болен от алкохолизъм. По американската скала DSM4 също се взема предвид наличието на абстинентен синдром, но се набляга на това, че човек загубва контрол върху живота си, т.е. на психологическото му състояние. За него всичко започва да се върти около употребата на алкохол. Това довежда и до разрушаване на семейството, загуба, както на работата, така и на средата, в която е бил - адвокат, инженер, лекар или научен работник, защото отива на по-ниско психологическо ниво."

От тук.

проблем, успокой се, не се става така лесно алкохолик. Аз 11 г. пиех всяка вечер и то доста големи количества и не станах  Mr. Green

# 27
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Алкохолизъм ще е, ако започваш да се "ядосваш" всеки ден, още от сутринта... Mr. Green.
hahaha
не е алкохолизъм,ще е ако започнеш както съм цитирала

# 28
  • София
  • Мнения: 6 363
Случва ли ви се да си сипвате алкохол и да си пийвате самичка, когато сте ядосана?Колко често?Смятате ли, че това е началото на някакъв тип битов алкохолизъм?

пробвай следващите няколко пъти, когато си ядосана, да не си сипеш алкохол за успокоение. ако не ти се разтреперят мартинките и удържиш без да пиеш в такива моменти, значи нямаш зависимост засега. в противен случай...

бях чела някъде, че типично за женския алкохолизъм е пиенето насаме. мъжете обикновено пият в компания, а жените - сами.

# 29
  • Мнения: 173
  Не ми се случва, като се ядосам огладнявам, после ми се доспива.
Мисля, че не е проблем човек да си сипе едно, когато е много ядосан, стига това да не е по няколко пъти ежедневно.
PeaceА аз съм така

Общи условия

Активация на акаунт