Тегло при бременност и Вид раждане

  • 17 742
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 806
Интересувам се от мнението ви за:

1.  Кой вид раждане бихте предпочели (ако имате избор) Цезарово сечение или нормално вагинално раждане, и защо?  Доста се позачудих когато гинеколог ме посъветва за Цезарово сечение.

2.  Теглото през бременността как трябва да се повишава?  Прочетох хиляди препоръки, от които има различни обяснения.  Как трябва да се повишава теглото през всеки триместър?

Моля модераторите да преместят или изтрият темата ако не е на подходящото място!

# 1
  • Мнения: 611
Ами темата ти нещо не ми се връзва с форума  Wink Все пак това е " Искам бебе " , пусни я в майките , там и е мястото. И защо модератор трябва да я мести , като щеше да е толкова по-лесно да я пуснеш там  ooooh!

# 2
  • Мнения: 1 054
Темата май ще отива на "Майки - бъдещи и настоящи" малко над нас. А там има много теми за теглото и какво е било то при раждали майки, или как е сега при бременни. В много теми също се коментира и вида раждане, имаше и анкети кой как предпочита или кой как е раждал. Иди и разгледай, аз гледах и ми беше доста интересно сигурна съм че ще ти свърши работа информацията там Wink

# 3
  • Мнения: 1 273
Аз родих нормално и пак бих родила така. За теглото: аз качих много, близо 20кг (може и повече ама спрях да се меря към края  Embarassed). Иначе съм чела, че е нормално до 12-15кг.
Лека бременност  Hug

# 4
  • BG
  • Мнения: 1 900
И двта пъти родих много бързо -нормално.Качих малко около 10 кг.,но поначало съм си позакръглена.

# 5
  • Мнения: 518
Аз родих вагинално- не беше никак лесно, наложи се и използването на форцепс. Сега имам много шефове, не е приятно, но пък доста по-бързо минава от цезаровото Mr. Green Въпреки това, следващият път пак така бих родила (предпочитам да не е в близките 2 години Mr. Green Crazy) Иначе за килата, качих 22, но сега, 1 седмица по-късно ми останаха само 9 от тях - родих на 11-ти. Една приятелка беше качила 40 кг и пак роди естествено, даже много по-лесно от мен.

# 6
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Родих вагинално и пак такова предпочитам. Причина - така е отредила природата и не виждам защо трябва да се върви против нея, ако не е наложително newsm78  И на мен ми е чудно доктор да препоръча секцио, ако няма медицински причини. Или има?

За теглото не се притеснявай, важно е другите показатели да са добре. Аз качих 6 кг. през цялата бременност. Една изкукуригала докторка ми се караше, че не ям /а как ядях/ и че ще е късмет ако го "докараме" до 2 800гр. бебето. Е, роди се 3, 600. Peace И родих доста лесно и бързо.

# 7
  • Мнения: 806
il84
Честита ти рожба!  Да е живо и здраво.
Аз се наплаших от тези цепения и реших да се пробвам с цезарово.  Не съм 100% сигурна още, но мисля сериозно.  Имам време.

# 8
  • Мнения: 3 415
днес ми казаха, че понеже съм качила само на корем, съм щяла да родя много лесно  Rolling Eyes звучи ми по-скоро като някаква бабина деветина  newsm78

# 9
  • Мнения: 9 814
Ако, нямам показатели за секцио, бих избрала да родя още 5 пъти вагинално.
А за качването на килограми по време на бременността- според мен всичко е строго индивидуално.
Лично аз напълнях със 7 кг. и половина, детето им се роди 3.200 гр.

# 10
  • Мнения: 806
N A N - причина няма, да се надяваме и да не се появи.  Док ме посъветва да така, защото го питах, до каква степен ще се прибере и възстанови "родилната ми част"

Той каза, че с технологията сега, не разбира, защо жените раждат нормално.  

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Аз родих със секцио и ако трябва 2-ри път да раждам пак бих родила така. Възстанових се за престоя си в болницата и след като ми махнаха конците се чувствах все едно не съм оперирана. За съжаление обаче не при всички е така. Има някои мами които доста трудно се възстановяват след такава операция. Много често се случва лекар да препоръча секцио без мед. показания, с цел да си докарат по прилична сума насреща или да си заплануват раждането както на тях им е удобно. Едно вагинално раждане не би могло да им осигури нито едното нито другото. И двете раждания имат отрицателни страни. Лично за себе си прецених, че за бебето и мен е най-добре секцио в ръцете на много уважаван специалист  Peace
Качих около 15-тина кг

# 12
# 13
  • Мнения: 127
Аз родих нормално и пак така бих искала ако ми се наложи. Аз съм против цезеровото.
Относно теглото- аз качих 25кг, но мисля че до 12кг е нормално-за лекарите

# 14
  • Мнения: 1 273


Той каза, че с технологията сега, не разбира, защо жените раждат нормално. 

 Shocked Shocked Shocked Shocked
Ми може би, защото природата така го е измислила...

# 15
  • София
  • Мнения: 39 764
И двете си деца родих нормално. С Алекс имаше медицински предпоставки за секцио, но в крайна сметка всичко се оправи и родих нормално.
С 1вата брем. качих 25 кг, с 2рата - 20.

# 16
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
И двамата родих нормално.С първата бременност каших 22 кг.,с -15 кг.

# 17
  • Мнения: 2 960
първото си дете родих нормално-бях качила 10 кг.Второто си дете родих секцио-качих 8 кг. Определено  за мен секциото мина далЕЕЕЕч по леко от нормалното.Възстанових се много бързо,не съм имала никакви проблеми.Ако трябва отново да избирам как да родя-определено и категорично -секцио!!

# 18
  • Мнения: 3 675
Аз нямам деца и никога не съм била бременна, но ще раждам с цезарово сечение заради проблеми с очите.За килограмите четох, че бременните трябва да качват максимум 15 килограма, защото ако са повече бебето било предразположено към затлъстяване.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 764
Аз нямам деца и никога не съм била бременна, но ще раждам с цезарово сечение заради проблеми с очите.За килограмите четох, че бременните трябва да качват максимум 15 килограма, защото ако са повече бебето било предразположено към затлъстяване.
Хм, не мисля, че това е вярно, за затлъстяването. Затлъстяването според мен е по-скоро ген, отколкото качени кг през бременността.

# 20
  • Мнения: 7 201
Родих вагинално и пак такова предпочитам. Причина - така е отредила природата и не виждам защо трябва да се върви против нея, ако не е наложително
Peace Това е и моят отговор.

# 21
  • Мнения: 5 391
Гледам че си съвсем в началото, дето се вика вчера си направила бебето и гинеколога те съветва вече как да раждаш Rolling Eyes
Не знаех, че докторите навън подкрепят секциото.
Иначе аз родих два пъти нормално, не си представях да е иначе.

# 22
  • Мнения: 9 973
нормално родих,8 кг. качих

# 23
  • Мнения: 5 401
Аз родих нормално, качих 13 кг.

Той каза, че с технологията сега, не разбира, защо жените раждат нормално. 

 Shocked Shocked Shocked Shocked
Ми може би, защото природата така го е измислила...


 Peace

# 24
  • Мнения: 1 763
Аз исках да родя нормално, така и стана. Пак бих родила така. Качих около 25кг, бебето се роди 3.950.

# 25
  • Мнения: 91
БИХ ИСКАЛА ДА РОДЯ ВАГИНАЛНО, АКО ПРОБЛЕМ НЕ ИЗИСКВА СЕКЦИО.
СЕГА СЪМ КРАЯ НА 6-ТИ МЕСЕЦ И СЪМ КАЧИЛА 7КГ.КАЗВАТ, ЧЕ НОРМАЛНО БИЛО ПО 1КГ. НА МЕСЕЦ, ВЪПРЕКИ ЧЕ Е СТРОГО ИНДИВИДУАЛНО, ПРЕДНИЯ КАЧИХ 2КГ. ЗА ВСЕКИ СЛУЧАЙ Е УСПОКОЯВАЩО, ЧЕ ЗА БЕБЕТО Е ДОБРЕ ТОВА НАПЪЛНЯВАНЕ, ЗАЩОТО ЗА МЕНЕ Е АДСКИ ДИСКОМФОРТНО.ОЩЕ ПОВЕЧЕ, ЧЕ Е ЛЯТО И Е ГОРЕЩО.
ВАЖНОТО БЕБЕТО ДА Е ДОБРЕ!  eat

# 26
  • Мнения: 5 940
Качих 20 кг, ако не и повече, и аз  спрях да се меря в един момент. Най-интересното е, че нито за миг, докато бях бременна не съм се чувствала дебела. Бях подвижна, лицето ми не се беше променило, краката ми не се бяха подули, сякаш всичко беше концентрирано в корема.
Страхувам се от операции, от упойки, винаги бих предпочела нормално раждане, ако няма показатели за друго. Така и родих.

# 27
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
днес ми казаха, че понеже съм качила само на корем, съм щяла да родя много лесно  Rolling Eyes звучи ми по-скоро като някаква бабина деветина  newsm78
Факт е, че аз бях качила само на корем и родих бързо и лесно. Не знам обаче, дали това е закономерност Thinking  Според мен зависи и от други фактори, но малкото килограми са една от предпоставките за лесно раждане. Peace
И не бъркай лесно с безболезнено Wink

# 28
Аз също искам да раждам вагинално дано няма предпоставки,които да изискват секцио, сега съм в началото на деветия месец и съм качила близо 17-18кг по-голяма част от които качих още първото тримесечие , а после по-умерено , сигурно защото беше зима и спрях да пуша веднага щом разбрах ,че съм бременна  Embarassed.

# 29
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Родих нормално и съм мн доволна, следващото пак така ще го родя.
Качих 12-13кг \само корем имах\, иначе не съм се мерила всеки месец Thinking

# 30
  • София
  • Мнения: 5 721
Родих нормално и пак искам един ден като забременея да си родя така!
Аз качих 15 кг като последните 2 месеца не съм качвала нищо но знам че между 9 и 12 е нормално!

# 31
  • Мнения: 3 268
Не мога да си обясня как може лекарят да ти препоръча секцио при такава ранна бременност.Единственото,което ми идва на ум е,че е от финансов интерес.Аман от такива лекари!

# 32
  • Мнения: 22 433
Ако можех да избирам, щях да родя нормално.
Имам твърде висок диоптър обаче и бях със секцио.
През бременността качих 12кг.
Максимума, който се препоръчва е 15кг за цялата бременност. В първите 3месеца дори човек може да отслабне, ако има проблеми с повръщане, а може и да няма. В следващите 3месеца килограмите вървят по около 2кг на месец. В последните месеци може да се качва и с 1кг на седмица, което не е много за препоръчване. Имаше една много хубава американска таблица за следене на килограмите спрямо височина, тегло в началото на бременността и границите, в които може да се движи човек.

# 33
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Два пъти родих вагинално- това е моят избор и не съжалявам.
С първата бременност качих 15 кг., с втората 10 кг. Peace

# 34
  • Мнения: 298
Аз родих нормално,качих около14кг.Ако дойде ред да раждам отново бих искала пак да е нормално,ако няма предпоставки за цезарово.(така е отредено от природата ).А тоя лекар си мисля ,че се чуди как да ти измъкне пари.Лека бременност.
ЧЕСТИТО НА il84.

# 35
  • Мнения: 579
1.Аз съм твърдо за естественото раждане.Родих нормално за 2-3 часа(общо) без упойка,без болка и още на същия ден ставах,разхождах се,кърмих.Дъщеря ми беше при мен в стаята и сама се грижих за нея.Още като ме изписаха продължих да се занимавам с любимите ми ориенталски танци и сама си вършех домакинската работа.Коремът ми се върма в нормалната си форма за 2 часа и нямам грозни белези.

2.Колко килограма ще качиш си е до организъм.Аз качих 10.Познавам жени,които са качвали над 50 и после веднага ги свалят без усилие и бързо.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Родих нормално.Моето мнение е, че секцио трябва да се прави ако се налага, но всеки си решава сам в крайна сметка.

За килограмите: качих 12 кг., знам че до 15-16 кг. е добре.

# 37
  • Мнения: 342
Ако, нямам показатели за секцио, бих избрала да родя още 5 пъти вагинално.
А за качването на килограми по време на бременността- според мен всичко е строго индивидуално.
Лично аз напълнях със 7 кг. и половина, детето им се роди 3.200 гр.
Браво!
Една близка приятелка качи 9кг по време на бременността, а роди бебка 4 200 гр.

По темата - аз бих искала естествено раждане.

# 38
  • Мнения: 2 825
Исках и родих нормално.
Качих 18-20 кг, но това си е строго индивидуално, както и свалянето им след раждането

# 39
  • Мнения: 6 713
Исках нормално и така и родих.
За килограмите - качих общо 12 кг. Simple Smile

# 40
  • тук и сега
  • Мнения: 124
Родих вагинално и пак такова предпочитам. Причина - така е отредила природата и не виждам защо трябва да се върви против нея, ако не е наложително
Peace Това е и моят отговор.
Възстанових се много бързо. Качих около 6 кг, бебко се роди 3.150 кг. Знам, че е нормално напълняване от 12 до 15 кг, гинеколожката ми  искаше да качвам по 2 кг на месец след петия вкл., но нямаше тоя късмет. hahaha

# 41
  • София
  • Мнения: 44 116
1. - Ако няма здравословни проблеми - вагинално, секцио само по мед. причини.
А колкото до съвета - ако няма основателни причини - на доктора просто така му е по-удобно, да те планира, ден, час...и готово....а и мисля, че взимат повече при секцио.
Защо вагинално - защото е естествения начин, най-добър и за майката и за детето...

2. По книга  - по кило първите 6 месеца, по 2 кила последните 3 - общо 12 кг отгоре, от които 2-3 се водят официално сланинки и мазнини Wink

Ето ти за килата + къде колко се качват

Качването на килограми през бременността е строго индивидуално. В зависимост от ръста и строежа на тялото си бременните наддават средно между девет и шеснайсет килограма. Стремете се да качите нормално килограми, тъй като рязкото и прекалено повишаване на теглото може да доведе до диабет или високо кръвно налягане. Прекалената слабост също може да навреди както на жената, така и на плода.

Приетата норма в България за увеличаване на телесната маса е 12кг2кг. Трупането на килограми започва още в самото начало, но най-същественото се натрупва между 27-ма и 36-та гестационна седмица(г.с.). Най-общо килограмите се разпределят така: около 1-2 кг за първите три месеца; около 4 кг през второто тримесечие и около 6 кг за последните 3 месеца.

От 5-ата г.с. теглото на бъдещата майка се увеличава с около 300г седмично. От 21-ва до 27-ма г.с. то трябва да се увеличава с не повече от 0.5кг седмично. През последните две седмици преди раждането теглото на бременната може да спадне.

В книгата “Аз съм бременна'' - 2 книга (издателство “Слънце'') Ален-Пиер Вател и Сандрин Жерен представят как се разпределя теглото на бременната жена:

- тегло на бебето – от 3 до 4 кг

- тегло на плацентата – от 500 до 700 г

- тегло на амниотичната течност – от 700 до 900 г

- тегло на матката – от 800 г до 1 кг

- тегло на гърдите – от 400 до 800 г

- тегло на допълнителната кръвна маса – от 1 кг до 1,8 кг

- тегло на водата – около 1 кг

- тегло на тлъстините – около 3 кг

Последна редакция: чт, 19 юни 2008, 16:04 от Angel_Dust

# 42
  • Мнения: 11 004
1. Родих със секцио, по медицински причини. Възстанових се много бързо. Живот и здраве, отново искам така, нямам желание да пробвам как е нормално раждане.
2. Качих 10-11 кг.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 194
Качих 37 кг по време на бременността си-забременях 65 кг и в края бях 102 кг при ръст 175 см. Родих нормално- с относително бавно получаване на разкритие-12 часа, но пък много лесно излизане на бебето-буквално с три напъна. Епизиотомоята ми я направи докторът предварително по негова преценка - бебето беше относително голямо-3 800 г. Възстанових се изключително бързо-24 часа след раждането се чувствах отлично, а към предишните си килограми се върнах 6 месеца след раждането.

# 44
  • Мнения: 3 478
Родих нормално и пак така бих ако дойде ред някой ден. Но аз имах късмета да имам две леки раждания. Секцио по желание е бих предпочела, но ако има медицински показания не бих имала против. Мисля че е нормално да се качи до 15 кг. или поне така е по книгите. Не при всеки обаче става така. Аз първият път качих 13-14, вторият обаче 17.

# 45
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
При избор - вагинално с мноооооого упойки  Laughing
Първото ми раждане беше вагинално (затова и разликата на второто и първото дете е 13год  Tired)
Второто и третото раждане са секцио по мед.показания.
Най-добро е естественото раждане  Peace
За кг:
12кг - с първо бебе
16кг - с второ бебе
12кг - с трето бебе.

# 46
  • Мнения: 806
Не мога да си обясня как може лекарят да ти препоръча секцио при такава ранна бременност.Единственото,което ми идва на ум е,че е от финансов интерес.Аман от такива лекари!

Не е точно препоръка, беше само разговор.  Чувала съм го доста и за това реших да попитам доктора. 

# 47
  • София
  • Мнения: 5 079
Родих естествено, много лесно и бързо. През бременността качих 11 кг, 7 от които свалих с раждането още.  Wink

# 48
  • Мнения: 203
Аз определено искам да раждам нормално..все пак защо да вървим против природата ако не се налага естествено. Знам че до 12 кг. е нормално да се качат през цялата бременност. Аз съм качила до сега 5.200 кг.

# 49
  • Мнения: 583
Качих около 12-13 кг.,7 свалих с раждането по нормален път.Лекаря ми беше казал,че около 1.500 на месец е нормално да се качва или може би това важеше само за мен, все пак е въпрос на структура ,предполагам  newsm78

# 50
  • София
  • Мнения: 17 592
Раждах с цезарово по свой избор, нито за миг не съм съжалила за решението си, така бих родила и 10 деца на месец. Причините са много и много пъти съм ги писала, омръзна ми. Но в последна сметка - така е по - безопасно и безпроблемно за родилката, бебето и лекарския екип. Единствения съществуващ аргумент против е, че, разбира се, операцията е по - скъпа от безконтролния, разкъсващ и с неизвестни последващи усложнения (чието лечение, общо взето, не е от Касата) вагинално-родов процес.

Качих 22 кг, толкова и свалих след раждането.

Да уточня, че решението за родоразрешението беше изцяло и само мое, без никакви съвети от страна на лекарката, провела операцията - впрочем, близка на семейството, и беше взето в самото начало на бременността.

# 51
  • Мнения: 817
Ето ти една табличка, по която можеш да си изчисляваш колко кг. трябва да си във всяка една седмица от бременността. Въвеждаш ръста си и теглото преди да забременееш  Peace
http://www.indiacurry.com/women/pregcalc.htm

# 52
  • Мнения: 4 335
Родих секцио,защото се налагаше,ка4их 36кг.Имам още много да свалям Mr. Green

# 53
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Лично за себе си предпочитам цезарово сечение , така родих и така ще родя пак. Peace Това е мое мнение
Иначе качих 20 кг , а сега 2 месеца по-късно имам да свалям само 5

# 54
  • Мнения: 545
Аз съм за естествено раждане, но с упойка. Така и родих. Относно килограмите - казваха ми не повече от 10-12. Аз качих 17, може би защото последните два месеца бях почти на легло за задържане. 10 свалих от раз в родилното, от останалите седем имам още четири. Сестра ми качи 10 и веднага ги свали. За следващо бебе, ако има такова, повече ще внимавам какво ям и надявам се да мога и повече да се движа.

# 55
  • Мнения: 3 034
качих 15 кг, родих секцио по решение на гинеколога (то тук другояче няма как да стане). операция е, но аз лично очаквах да е по-трудно възстановяването, радвам се че не се оказах права  Hug

# 56
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Ами, аз родих вагинално и нито за миг не ми е минавало през ума, че мога да родя секцио. Мисля, че ако няма медицински показания за секцио, най-добре е да се роди нормално. Макар че всеки сам за себе си взима това решение, можеш да прочетеш доста разнородни мнения по въпроса.
Иначе за килограмите - качих 10 кг, през бременността, напълно нормално според мен.

# 57
  • Мнения: 655
Още от самото начало на бременността бях решила,че искам да раждам със секцио. В последствие такова се наложи по медицински причини. На 2-ия ден бях забравила за операцията,а на 4-ия обикалях лично да оправям удостоверението за раждане на сина ми,че го бяха объркали. Simple Smile Сега вече съм 100% сигурна,че така ще раждам и следващия път,ако има такъв.
Колкото до килограмите - аз качих 12 кг.,7-8 свалих със самото раждане.
Лека бременност! Grinning

# 58
  • Мнения: 13 809
И двата пъти родих нормално , но и двата пъти с малко "реприза".
Първият път напълнях с 10 кг,а вторият с 25кг. Ако няма показания и трети път бих родила нормално, дори и при наличните "технологии " .
 Laughing

# 59
  • Мнения: 1 674
И двата пъти родих нормално.Първият път качих 18 кг..втория -9кг..И двете ми деца са по 3.600кг.Ако трябва пак да родя отново ще е нормално

# 60
  • Мнения: 2 818
Вагинално винаги е по-добре, освен ако няма основателни медицински показания.
И двата пъти раждах нормално, пръвия път бях +25, втория +13, при следващи раждания пак ще е нормално (надявам се). За мен секциото носи твърде голям стрес за бебето, особено ако няма започнал родилен процес, а и за майката.

# 61
  • Мнения: 4 292
Родих вагинално. Второто ми раждане ще е по същия начин, живот и здраве. Качих 10 кг. през първата си бременност. За втората още е рано да говоря, но до момента съм качила 6 кг.

# 62
  • Мнения: 14 654
Секцио бих си избрала аз, изобщо не ме интересува какво е нормално раждане и не искам да го преживявам. А за килограмите- не помня точно колко качих. 14 ли, 15 ли, някъде там, най-много последния месец.

# 63
  • Мнения: 1 006
Качих 22кг. през бременността.Родих нормално.

# 64
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Родих секцио по мед. причини, сега пак ще е секцио, живи и здрави. Нямам база за сравнение лично от себе си, но ако има възможност бих се пробвала нормално. Възстанових се бавно и мъчително от секциото. Sad

Първият път качих 20 кг. Сега до тук съм + 10 кг. така че до края може пак да стигна заветните ми 20 кг. Blush

# 65
  • Мнения: 6 701
Родих секцио по медицински причини.
Бях качила 15 кг, прибрах се вкъщи само със 7 плюс, които свалих за девет месец без никакви диети или упражнения.

# 66
  • България
  • Мнения: 181
Вагинално винаги е по-добре, освен ако няма основателни медицински показания.
Peace
  НО, аз родих секцио - по препоръка на гинеколога, възстанових се обаче много бързо.
По време на бремеността качих - 10 кг.

# 67
  • Мнения: 1 512
Ако нямаш медицински показания - вагинално.Все пак цезаровото си е операция и носи рискове, а и шевовете болят доста време и освен стрии ще имаш и цикатрикс.

# 68
  • Мнения: 4 753
Избрах нормално, родих секцио... Не знам кое е по-добре, защото нямам поглед и върху двете, освен това всеки път може да е различно...
Качих около 16 кг, но това е индивидуално за всяка бременност, няма гаранция, че следващия път ще кача повече или по-малко...

# 69
  • Мнения: 80
И двата пъти нормално и с двете по 25 кг. Първия път ги свалих за 6 месеца и сега се надявам да ги сваля бързо.

# 70
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И двата пъти съм раждала вагинално. Първият път качих 25 кг, а втория около 12-13 кг.

# 71
  • Мнения: 806
Аз не мога да си обясня как в такава ранна бременност качих вече 3кг.  Нито ям различно, движа се.  Едно и също, а качвам??  newsm78

# 72
  • София
  • Мнения: 44 116
Аз не мога да си обясня как в такава ранна бременност качих вече 3кг.  Нито ям различно, движа се.  Едно и също, а качвам??  newsm78

може хоромонално нещо...а може би трябва именно различно да се храниш - откъм качество...знам ли Simple Smile))

# 73
  • Мнения: 693
Според мен лекаря трябва да прецени, аз бях твърдо за нормално раждане, но имам някаква кост леко извита и не можах да родя нормално. Родих секцио, имам много малък белег, обезболяваха ме добре и изобщо не съжалявм. Ако бях родила нормално и аз и бебето щяхме да се измъчим повече

# 74
  • Мнения: 3 092
Родих вагинално - беше трудно заради ригидната шийка на матката , която не подозирах че притежавам ..... Rolling Eyes не ме обезболяваха , защото не познавах никой , който да ми обърне внимание за съжаление  Cry , но съм за секцио само по медицински показания и за повече информираност относно начина на раждане и последствията в единия и другия случай .
Въпреки трудното си раждане не бих избрала секцио освен ако не се налага .
Успешна и лека бременност !

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 1 263
Аз избрах секцио. Нищо общо с теглото - качип 17-18 кг. Така решихме и ни най-малко не съжалявам  Peace
А за повишаването на теглото темата е обсъждана доста.
Ето ти примерна табличка http://www.mamaibebe.com/?id=158
Лека бременност!

# 76
  • Мнения: 2 908
Аз избрах вагинално раждане,естествено,ако имах показатели,щях да родя секцио,но нямах-така,че собствен избор-вагинално.Качих 13кг през бременноста,което обаче не ми е определяло какво раждане ще избера.Въпреки,че качих толкова кг,детето се роди 2.100кг,което показва,че няма нищо общо между качването на кг,с теглото на детето.Обаче,ако ми бяха казали,че детето отива към 4-4.5кг щях да избера секцио Peace

# 77
  • Мнения: 3 929
Родих вагинално. Не знам, какво е да родиш с цезарово сечение, затова и нямам предпочитания. Но винаги съм била привърженик на дадените от природата неща. В смисъл - природата е отредила на жената да роди вагинално, затова предпочитам така, освен ако не е противопоказано за детето или за мене.
Чела съм, че нормално жената трябва да наддаде през бременността си около 12 кг. Аз качих 23 кг, които свалих много бързо, без диети. При мен килограмите бяха от течности, не от тлъстини. Така че и това е строго индивидуално.

# 78
  • Мнения: 8 999
Не мисля, че е възможно да се дадат норми за наддаване по време на бременност. Всяка жена пълнее различно, всяко бебе, което расте в корема, расте различно.
Аз и двата пъти качих по около 12-13 кила, чувствах се добре, бях пъргава до последния ден и изобщо съм нямала проблеми с бременността. Много ми се искаше да родя с операция, но моят лекар настояваше, че най-доброто е вагиналното раждане. Слава Богу, наложи се и двата пъти да ме срежат. Изключително съм доволна от този късмет.
Много мразя болката.

# 79
  • Мнения: 39
 В момента вече съм в 9-тия месец и все още съм в чуденка как да раждам.Имам много лоши и мъчителни спомени от преди 8 годиин.Тогава родих синът ми с форцепс,много вътрешни и външни шевове.Е на това ако му се вика нормално раждане newsm78.Той се роди съвсем в нормите 3500/51см.Тогава причината за това мое неНормално  раждане е изцяло на доктора,който ми го препоръчаха и разбира се беше с договорка за плащане и т.н.
За килограмите-предния път до +16 кг се качвах на кантара и след това се отказах,но се възтанових ужасно бързо.След 20-тия ден си влизах в някой от дрехите.Но 10- те години блъскане в залата ми се отблагодариха подобаващо Simple SmileСега съм +10,до 6-ти месец ходех да плувам,съобразявам се каква храна и колко да изяждам,защото "правилото" да се храниш за двама е мит и най-вече оправдание за тези,които се изкушават много лесно от храна.
желая ти лека бременност и по-малко мисили за тези неща!

# 80
  • Мнения: 228
Родих нормално  Grinning препоръчвам на всички бъдещи мами нормално раждане (  все пак 2 часа след раждането бях на крака  Wink ) ако няма някакви усложнения

# 81
  • Мнения: 540
родих нормално
през първите четири месеца отслабнах десетина килограма но после си ги върнах до края на бременност

# 82
  • Мнения: 139
Не мисля, че е възможно да се дадат норми за наддаване по време на бременност. Всяка жена пълнее различно, всяко бебе, което расте в корема, расте различно.
Аз и двата пъти качих по около 12-13 кила, чувствах се добре, бях пъргава до последния ден и изобщо съм нямала проблеми с бременността. Много ми се искаше да родя с операция, но моят лекар настояваше, че най-доброто е вагиналното раждане. Слава Богу, наложи се и двата пъти да ме срежат. Изключително съм доволна от този късмет.
Много мразя болката.
Не съм раждала все още, но изказвания като това винаги са будели много силно учудване. (Не се заяждам, наистина, казвам го съвсем добронамерено). Точно поради факта, че аз също не съм фен на болката самата мисъл за коремна операция ме хвърля в ужас и за нищо на света не бих си го причинила (т.е. сама да си поискам), ако от това не зависи животът и здравето ми/на детето ми. Вярно, че по време на операцията нищо не усещаш, ама после..., И все пак живеем в 21 век и вагиналните раждания могат да бъдат обезболявани, ако болката е чак толкова страшна.

# 83
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Първият път качих 30кг през бременността - родих нормално с епидурална упойка
Вторият път 12кг-родих секцио по мед.причини

# 84
  • Мнения: 14 654
Вярно, че по време на операцията нищо не усещаш, ама после..., И все пак живеем в 21 век и вагиналните раждания могат да бъдат обезболявани, ако болката е чак толкова страшна.
После - нищо, обезболяват те през няколко часа. За късмет, в България жената може да си избере сама начина, по който да роди. И ако някой лекар ми откаже да ми направи секцио- ще отида при друг, много е лесно.

# 85
  • Мнения: 5 026
Родих и исках да е вагинално. Качих 12 килограма.

# 86
  • Мнения: 266
Родих вагинално и съм много доволна защото всичко мина добре.Иначе ме гласяха за секцио,но не стана.Ако живот и здраве имам 2-ро дете пак ще искам вагинално.Иначе качих точно 12 кг.

# 87
  • Мнения: 236
Качих 12 кг. Сега, 25 дни след раждането ми остава да сваля 2,5 кг. Родих секцио, два дни след термин, при започало раждане. Това ми беше желанието, не исках да ме режат преди сам да си е почнал процеса. Доволна съм от избора, а и сина ми сам си избра датата на раждане.

# 88
  • Мнения: 780
Родих нормално.Нямаше причина за секцио.През цялата си бременност качих 12 кг , най- много в първия триместър, т.е. тогава напълнях, след това "растях" само "на корем".

# 89
  • Мнения: 179
Родих нормално,качих 25кг,беше ме страх и бях казала на доктора ,ако минат повече от 3ч да ме реже  ooooh! аз обаче родих за 30минути ,без шевове и без голям зор,така че съм за естественото раждане   bouquet

# 90
  • София
  • Мнения: 3 407
Родих нормално, 15 кг за цялата бременност и възстановяване за около 2 месеца.

# 91
  • Мнения: 31 191
Родих секцио по медицински причини. Ако може нормално по-добре от гледна точка възстановяване. Секциото боли наистина много. Двойна коремна операция. Но аз гласувах за секцио все пак Wink

# 92
  • София
  • Мнения: 4 588
Родих секцио по медицински показания. Качих около 25 кг. Втория път може би пак бих искала да родя така. Peace

# 93
  • Мнения: 1 372
вагинално. качих 13 кг. ако раждам и друго дете и няма медицински показатели за секцио отново бих избрала вагинално раждане без да се замисля

# 94
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Родих нормално- нямаше причина за секцио (страхът от болката за мен не е причина). Надявам се слевващия(ите) пъти пак да родя така.
Качих 18кг.

# 95
  • Попово
  • Мнения: 687
през първата бременност качих 30кг и раждах нормално- демек вагинално, през втората такава качих 15кг и също вагинално... до сега с третата съм качила близо 12кила а имам още 4 месеца, та на ми се мисли от сега какво ме чака в тези жеги ooooh! предполагам че ще си раждам отново вагинално, възстановяването е 3-4 дни, поне при мен де, макар че и при двете ми раждания имаше шев и кройка+ високо кръвно.

# 96
  • Мнения: 27 524
1.  Кой вид раждане бихте предпочели (ако имате избор) Цезарово сечение или нормално вагинално раждане, и защо?  Доста се позачудих когато гинеколог ме посъветва за Цезарово сечение. - Вагинално, разбира се. Защото това е най-доброто и за бебето, и за майката. Секцио - само по медицински показатели!

2.  Теглото през бременността как трябва да се повишава?  Прочетох хиляди препоръки, от които има различни обяснения.  Как трябва да се повишава теглото през всеки триместър? - Няма точни мерки и критерии за това. Като цяло е добре общото тегло да не надвишава 12кг, за да няма здравословни проблеми и за двете страни  Simple Smile

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 857
1. Вагинално раждане;
2. През бременността си качих 16кг., но аз бях и доста слаба преди това. Теглото преди бременностт също е важен фактор.
Една интересна статия по въпроса.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Първият път качих 35 кг, тръгна нормално и се наложи секцио по спешност заради едро бебе.
На въпроса- бих (и избрах за второто) цезаровово.Първият път видях голяма част от нормалното раждане и определено не е за мен

# 99
  • Мнения: 520
Първия път родих вагинално, качих 16кг. Живот и здраве мисля и сега така да раждам, а за килограмите ще видим.. за сега вървя по същия път.

# 100
  • Мнения: 48
  Не мога да разбера защо винаги се стига до този тъп спор- вагинално или цезарово.... глупаво е майки раждали с цезарово да твърдят , че са за нормално раждане..."по принцип", а тези родили вагинално да обясняват колко била страшна тази коремна операция.. hahaha  Освен това никой не може да дава съвети на друг, тъй като винаги е различно..така, че скъпи майки преценете си вие лично за вас кое би било най-доброто, а не се влияйте от разни "специалисти" дето са родили по едно и са решили, че са всезнаещи...
  Що се отнася до килограмите- всички знаем колко е "нормално" да се качи от 9 до 12кг. Друг е въпроът, че това също е много индивидуално и ако качите 15 до 8-мия месец ви съветвам да не се самоубивате.... Simple Smile Всеки който се храни балансирано и не е обременен здравословно ще качи точно колкото е необходимо!!

# 101
  • Мнения: 3
zDR.Zlati mnogo si prava za koremnata operacia kakto i za tegloto.Az rodih na 29.12.2007 isam razriazana ot papa na dalo ne be6e stra6no dori sled kato izliazoh ot upoikata.No predi operaciata mme ma4iha 13 4asa i bolkata e naistina goliama,no niama ni6to ob6to s operaciata.Imam poznata koiato kakto kazva6 ti rodila e edno i misli 4e edva li ne e nai dobrata maika.Abe goliama specialistka e

# 102
  • Мнения: 409
Аз съм в 8г.с. и за сега съм свалила 3.5кг , въпреки усилията които полагам за да не свалям. И ако не спре да ми се гади просто не виждам скоро да започна да качвам. Доктора все ми вика, че съм щяла да наваксам  Thinking
На някой случвало ли се е?

# 103
  • Мнения: 728
zlatina_1982, аз съм именно една от онези майки родили с операция, но поддържам вагиналното раждане. Не мисля че съм глупава, просто по стечение на обстоятелствата ми се наложи да родя така. Следващото дете искамд а родя "нормално"

# 104
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Какво има общо теглото при бременност с вида раждане  newsm78



...... иначе съм за естественото раждане , секцио само е ако има медицински показатели за него  Peace

# 105
  • Мнения: 1 103
И двете си деца родих нормално и подкрепям естественото раждане с две ръце.Качих по 15 килограма и си ги свалих без проблем.
Кrassina77 нормално е и аз така свалих в началото но не е проблем успех и лека бременност  Peace

# 106
  • Мнения: 342
Аз съм в 8г.с. и за сега съм свалила 3.5кг , въпреки усилията които полагам за да не свалям. И ако не спре да ми се гади просто не виждам скоро да започна да качвам. Доктора все ми вика, че съм щяла да наваксам  Thinking
На някой случвало ли се е?
И аз свалих 3 кг до 9 г.с., сега май успях да си ги възвърна бързичко Simple Smile

И един друг пример: братовчедка ми не качи нито грам до 5-ти месец , а през следващите 4 си навакса - 19 кг.. Така че не се притеснявай Simple Smile

# 107
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Аз съм за вагинално, но пък раждането ми беше повече от лесно. За килограмите е нормално да се качат м/у 8-13кг, аз качих доста повече, но се тъпчех като прасе. Обикновенно първия триместър не се качва, някои дори свалят заради повръщането, през втория и третия се качва по около кило на седмица. Аз качих ужасно много в 3тия триместър.

# 108
  • Мнения: 3 695
ЗА естественото раждане - така родих, така бих родила пак. При мен беше бързо, лесно и можех веднага да стана, да си взема бебето и да си тръгна.  Laughing
За килограмите - качих 10, и на консултациите ми казаха, че толкова е добре за моите кг (52).  Peace

# 109
  • Мнения: 224
Аз родих вагинално, втория път живот и здраве пак така искам. Направо изпадам в ужас, при мисълта да раждам секцио. А за килограмите - качих 17, но пък на изписването си бях с дрехи, които съм носила преди да забременея.

# 110
  • Мнения: 218
много бързо и лесно естествено раждане имах аз ;
секцио само ако се налага Peace
килограмите- 15

# 111
  • Мнения: 4 784
Както повечето отговорили в анкетата до момента, бих избрала вагинално.
Но ми се наложи да родя секцио, за което никак не съжалявам.
До към края на бременността качих 20, че и повече кг и то най - вече в осмия и деветия месец. В началото на бременността дори свалих 2-3кг от непрекъснатото повръщане и гадене.

Общи условия

Активация на акаунт