Право на обезщетение от борсата?

  • 285 384
  • 759
  •   1
Отговори
# 510
  • Бургас
  • Мнения: 11
здравейте!
Относно позването на платен отпуск по време на предизвестие - аз така направих. Използвах си остатъка от старата отпуска за 2009г. + полагащата ми се за 2010 до месеца, в който ми изтичаше предизвестието. По принцип разбарх,че е незаконно, ако работодателя ти те накара, ати не желаеш, но по взаимно, не би трябвало да има проблем. И следва да ти изплати всичко, което си ползвала до момента. В случай, че ти остане някаква неизползвана отпуска, работодателя, следва да ти я изплати както е по трудов договор.

# 511
# 512
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
Здравейте, нямам никакво време да чета темата, за това направо питам. Ако някой знае, добре.
Последно майка ми работеше  на 6-месечен договор като Личен асистент. След изтичането му, отиде на Бюрото по труда, където казаха, че ще й плащат 1 година по някаква сума. Но след 20-тина дни й предложиха работа, тя започна и естествено се отписа от БТ. Сега, един месец по-късно, се разбра, че работата е неприятна и непосилна за нея и мисли да напуска. Та има ли право пак да се върне на БТ, ако договорът се прекрати по взаимно съгласие, и да получава пак обезщетение от там?

# 513
  • Мнения: 534
Има право...ще продължи да си получава предишното обезщетение! Peace

# 514
  • Бургас
  • Мнения: 11
Да, ще продължи да получава, но тъй като последния договор е прекратен по взаимно съгласие, ще получава обезщетение само 4 месеца.Ако беше съкратена, например поради намаляване обема на работа... или друга причина от работодателя, щеше да е повече,но за сега само 4.

# 515
  • Sofia
  • Мнения: 270
Здравейте, въпросът ми не е точно относно борсата но все пак може би тук някой може да ми помогне. Подадох предизвестие за напускане на 17.09, естеството на работа е такава,че в момента в който подадеш предизвестие не те допускат повече на работа, като в моя случай решиха да ме освободят от утре, като ми платят този 1 месец като обезщетение. Не знам до колко имат право имайки в предвид, че детето ми още не е навършило 3 години, но това което повече ме интересува е ,че от утре спират осигуровките ми ,а на новата работа съм от 11 окт.Има ли нещо като гратисен период в който не се губят осигурителни права?

# 516
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не знам до колко имат право имайки в предвид, че детето ми още не е навършило 3 години

разбира се,че имат право,защото ти си подала молба за напускане
от старата работа ще ти платят здравните за септември
от новата ще ти платят за октомври

т.е няма да имаш дупка в здр осигуровки-Споко

# 517
  • Мнения: 534
Да, ще продължи да получава, но тъй като последния договор е прекратен по взаимно съгласие, ще получава обезщетение само 4 месеца.Ако беше съкратена, например поради намаляване обема на работа... или друга причина от работодателя, щеше да е повече,но за сега само 4.

Нека не объркваме нещата с подобна информация!  Peace
Когато едно лице започне работа по време на получаване на обезщетение за безработица, то то се прекратява. Ако лицето работи по-малко от 9 месеца и бъде освободено, независимо от основанието на освобождаване, то възобновява "старото" плащане. Тук "взаимното съгласие" не играе викаква роля!!! Peace

# 518
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 096
Много ви благодаря и на двете!
Страшно сте ми полезни! Майка ми едва издържа на тази работа, но седи само, защото си мисли, че вече няма да получава обезщетение от БТ. Викам й: "Чакай да питам мацките, те знаят" Simple Smile

  bouquet

# 519
  • Бургас
  • Мнения: 11
Успокой майчето си, N_A_N™ . Няма за какво да се притеснява.
И дано скоро да си намери по-добра и спокойна работа.

# 520
  • Мнения: 1
Здравейте!Отностно срока искам да попитам-имах срочен договор до края на юни,като се надявах след това пак да ми предложат договор но не ми предложиха,а вече са минали близо 3 месеца,въпроса ми е имам ли право на обезщетение от борсата?Благодаря предварително!!!

# 521
  • София
  • Мнения: 127

Нека не объркваме нещата с подобна информация!  Peace
Когато едно лице започне работа по време на получаване на обезщетение за безработица, то то се прекратява. Ако лицето работи по-малко от 9 месеца и бъде освободено, независимо от основанието на освобождаване, то възобновява "старото" плащане. Тук "взаимното съгласие" не играе викаква роля!!! Peace

Здравей помощнице,
я да видя дали съм разбрала правилно поста/поправка:
В момента взимам от борсата прилично обезщетение (3месеца вече), намирам си работа напр. от 1януари, поработвам 5месеца, но ме стяга шапката и напускам по взаимно съгласие (чл. 325). Връщам се на борсата за останалите ми отпреди 1януари - 5 месеца и продължавам да взимам  старото ми изчислено обезщетение х n лв на работен ден...
Това ми изглежда доста добре! Hug
Т.е. това за трите години от предишна регистрация важи само ако си взимал докрай определеното ти обезщетение, и ако на новозапочнатата работа си повече от девет месеца?
Моля те, би ли ми подсказала закона и чл. по който това е регламентирано!
Благодаря!

# 522
  • Софиянка в Пазарджик :)
  • Мнения: 581
Моя приятелка работеше до скоро но без трудов договор около 1 година.Има ли право на обезщетение от борсата?(преди това има стаж на друга работа)

# 523
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моя приятелка работеше до скоро но без трудов договор около 1 година.Има ли право на обезщетение от борсата?(преди това има стаж на друга работа)

щом е бачкала без договор-няма право

# 524
  • Мнения: 534
Bobsley, точно така, правилно си разбрала! Peace
За това, за което питаш го има в чл. 54д, ал. 5 от КСО Peace или:
"(5) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период."

Общи условия

Активация на акаунт