Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 140
  • 296
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 124
Мила такива организации в света има,но зад гърба им стоят хора с големи сърца,които финансират дейността им,създават условия за мобилни акции,разпространяват информационни материали,правят промоции,осигуряват екскурзии и дори правят така че хората кръводарители да се опознават и да насърчават още и още,но тук явно няма такава сила ,която да се ангажира с подобно нещо,силните на деня са ангажирани с изграждане на просперитет. Хора като нас се принуждаваме да разпространяваме акта кръводаряване с собствени усилия,просто като заявяваме нуждата на пациентите,нещо като глашатаи,факта че хората са съпричастни и вземат участие на този етап сякаш не е достатъчен,но капка по капка.....живот.Аз и ти и всички които даряваме можем само да насърчаваме и разказваме,да задвижваме информацията,това да стане народна традиция...това ни е спасявало ,това за момента можем
Благодаря ти,че повдигна този въпрос в тази посока  bouquet

# 241
  • Мнения: 4 120
Дарявам безвъзмездно кръв 2 пъти в годината от 18 годишна. В началото ме гледаха странно. В кръвния център мед. сестри са ми споделяли, че никога не са дарявали и понякога ни се чудят. Вече се познаваме и ми се радват, предложиха ми да стана платен донор към центъра, но отказах. Както и да е- 2 пъти съм дарявала за конкретен човек- един път жена, която чакаше за близък в самия център и с която перманентно стоящите отпред роми се опитваха да се пазарят за цена- и един път за детенце, за което прочетох в този форум, но беше посочено име, лекуващ лекар, болница.
 Предстои ми кръводаряване, О+ е кръвната ми група. Живея в Пловдив. Ако има нуждаещ се- нека ми посочи данни.

# 242
Привет,
Интересно би било ако имате възможност да дадете малко повече инфо къде може да се дари кръв и къде (от опит) се държат човешки. Аз лично ходих два пъти в Пловдив с намерение да го направя. Първият път буквално ме изгониха понеже не съм си носила някакъв картон и не съм си знаела кръвната група?!?!?  Shocked Втория път отношението към мен беше като към терорист, понеже отново не съм си носела нещо, в крайна сметка не нося ли най-важното, а именно кръвта си и желанието да я даря?!?!? Е, каква мотивация да имам, за да отида трети път? Thinking

# 243
  • Мнения: 124
gin съжалявам наистина че се е случило така,мога да обясня случилото се че завеждащите лекари в кръвните центрове се оплакват че няма донори а медицинските лица се чувстват "адски преуморени"ако днес пуснат около 15 или 20 апарата за изтегляне на кръв.Аз не разбрах всъщност ти откъде си и защо в Пловдив,една от нашите дарителки там сподели че на бул.България234Б където има център за кръводаряване са се държали доста добре с нея.Не знам дали точно там си попадала,но да ти кажа от опит знам че сестрите които включват абоката са на настроения,
Аз отдавна не им се впечатлявам отивам си,правиме манипулацията и си тръгвам без да ми пука.
Пука ми повече когато преминавам през колоната "дарители"предлагащи кръвта си за по 200 лв отвън,обикновено това са роми,но ми става безкрайно неприятно че трябва да се размина с тях.Там е като панаир спомняш ли си едно време как на битака ни подвикваха да си купуваме стоките им,това ме смущава повече и обикновенно стискам с зъби минавайки покрай тях

# 244
  • Мнения: 124
Мили мами,искам да ви кажа че въпреки кръводарителските акции които се правиха през април имам подадена информация че част от пациентите с Таласемия майор продължават да чакат за кръв,по интересното в случая е че са с често срещани кръвни групи: О и А група.Не знам какво да си мисля,това което се коментира от завеждащите лекари е че донори има,желаещи да дарят също са достатъчно мотивирани,но ето че фактите са на лице,не знам наистина какво се случва в тази държава,казано беше миналия месец,че пациентите по спешност в нужда за кръв не са били принуждавани да търсят родствени донори а близките им били молени за съдейстие.моля ви кажете ми какво да си мисля,като знам със сигурност че е имало хора на които им е отлагана операция поради липса на родствен донор,
Мили майчета започвам да се отчайвам от несъответствията,как да помогнем на тези пациенти освен да пренасяме нуждата им от уста на уста и освен с нашата кръв да им помагаме с разпространяване на информацията за тях като нуждаещи се на всеки 25 дни

# 245
  • Мнения: 183
Здравейте!
Имам Таласемия минор,бета форма.
Мога ли да давам кръв,след като се чувствам добре?

# 246
  • Мнения: 23
Здравей, Петя!
По принцип при добър хемоглобин можеш, но, според мен, при таласемия минор не е за препоръчване. Все пак при носителството кръвната картина е изменена - еритроцитите са с по-малък обем, хематокритът е по-нисък и др.
Хора с таласемия минор, които са давали за близки преди операция, са ми споделяли, че след кръводаряването са се чувствали много зле, заради рязкото падане на хемоглобина.
Затова моят отговор е - по-добре недей дава!

# 247
  • Мнения: 23
От сърце благодаря на човека с инициали С.И.И., който вчера е дал кръв за моето момиченце. Заявката ни беше пусната още на 27.04. , но едва вчера имаше кръв. Така е по празници - едно голямо чакане.
Днес е Международния ден на таласемията. По този повод Организацията на таласемиците в България, т.е. ние, ще дадем пресконференция в БТА от 13 часа. http://bta.bg/site/bg/html/03services.shtml

# 248
  • Мнения: 222
Сега се връщам от кръвния център в София.Исках да дам кръв за децата болни от таласъмия ,но казаха че в момента няма болно дете с моята кръвна група.Дано и да не се раждат болни деца.Казаха ми че ми е рядка кръвната група (Б-).Но все пак дарих безвъзмездно кръв за някой който има нужда. newsm44

# 249
  • Мнения: 1 144
Аз пък ужасно се срамувам, че още не съм дала кръв, а заведох толкова народ да дари! Но не съм спряла да боледувам от два месеца насам, точно се оправя и пак нещо ме лепне, не са сериозни работи, от децата се заразявам. Ани, съжалявам, обещавам да отида в най-скоро време. (Само между другото, сега пак съм с хрема и кашлица...)

# 250
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 770
Зравейте на всички!
И аз най-накрая дадох кръв преди около месец.Ходих 2 пъти -първия път ме върнаха,заради нисък хемоглобин (беше ми 118 ),след това 10 дни-нон стоп пиене на коприва и накрая резултат 125  smile3521 
Наистина всички сестри и лекари в центъра ме гледаха все едно съм паднала от луната,защото и аз давах кръв на непознати,явно,че има още хора на които тази идея им е странна и непонятна...  Sad  Иначе се държаха наистина любезно(от Пловдив съм) и отговаряха на всичките ми въпроси,а те бяха наистина много  Laughing 
След като ми взеха кръвта се чуствах страхотно-никакво гадене,никакво причерняване,абсолютно нищо,дори напротив-бях много превъзбудена,че макар и на 22 съм направила поне едно добро дело!На есен пак ще давам!   newsm17   Hug

# 251
  • Мнения: 222
Момичета имам въпрос.Възможно ли е след кръводаряване цикъла да е по оскъден?аз от ония дни давах кръв и вчера като ми дойде ми тече по няколко капчици и не може да ми избие.обикновено като ми идва от веднъж започва да ми тече силно още от 1 ден и след това намалява.

# 252
  • Мнения: 124
не знам да има проблем не би трябвало да има връзка едното с другото
Миличка,не се притеснявай може и от смяната на времето да е Hug
На мен досега не ми се случвало след даряване да ми е така.

# 253
  • Мнения: 4 120
В Пловдив кръвният център е срещу Английската гимназия, вътре се чувствам като във филма "Гатака", всичко е някак чисто и стерилно, помня някога на акциите по кръводаряване в университета ни проскаха на походни легла и беше някак...разхвърляно.

Не го намираш, защото се нарича Районен център за трансфузионна хематология:)
Намира се на

Адрес: Пловдив, бул. България 234 Б

032 904402

# 254
  • Пловдив
  • Мнения: 647
Люлюш, хубаво е, че искаш да дариш кръв. Да допълня - наблизо има цигани, но те не пречат нито на студентите на ПУ, нито на работниците в болницата да си вършат работата. До там можеш да стигнеш с 4, 20, 44... слизаш на спирката преди новата сграда на ПУ. Има една пресечка, която води към отделението, завиваш вдясно и по едни стълбички се качваш право в центъра на събитията. Там ще те посрещнат едни добри лелички, които ще ти дадат едни формулярчета да разгледаш и попълниш, после ще си свършат работата и ще те изпратят с кафенце и едно кашонче сладкиши... ако имат налични, ще ти дадат и ключодържател с кръвната ти група, а освен това кръводаряването ти дава възможност да следиш и собственото здраве, тъй като се правят тестове. Не се притеснявай - всичко е чисто и стерилно, както казва инфантилна.
Не се отказвай, щом имаш желание. Хубава вечер и бъди малко по-позитивна Peace

Общи условия

Активация на акаунт