Какво си причиняваме сами /неангажиращо мнение на авторката/

  • 13 710
  • 147
  •   1
Отговори
# 75
  • космополитно
  • Мнения: 941
Аз съм осиновена, когато съм била на 9 месеца. Включвам се по темата като гост, защото не планирам да се регистрирам. Чудех се известно време дали да го направя, но ... засега ще се въздържа и ще се разпиша еднократно.

Дано една алтернативна гледна точка на осиновено дете е полезна.
Eднократно, навестявай пространството тук, когато решиш, че би искала... и дори се регистрирай, ако решиш, че го желаеш!....

Това, което си написала потвърждава моята теза, че осиновените деца са най- голямите експерти по въпросите за преживяванията си...Ние само се лутаме, опитвайки се да ги разберем и понякога подлагайки на съмнение, че боли- чак толкова!...
Браво на Галка за хубавата и съдържателна тема, зададена тъй деликатно.....
И в мойта глава се въртеше подобна, изхождайки реакциите ( на страдание на някои от дечицата), за които четох из този подфорум. Страдание не без приноса на родителите им, които в тревожността си да не навредят на чедото си, разчопваха с разкази раната пак и пак...

Моето мнение, е че в някои ситуации прекаленно преекспонираметемата за осиновяването и проектираме на децата си свои страхове, тревоги и преживявания...

Наскоро имахме Рожден Ден-Тя купонясва и се весели като всяко дете(нямаше и сянка за тъга на този ден, за която съм чела пак тук)...

Когато й разказвам за съвместното ни начало (вече и по нейно желание) сълзите, които избиват на очите и показват, че разказът освен усещане за избавление й носи и тъга, та дори и болка!.... И да си призная долавям някаква репетативност в това желание:"Разкажи ми пак!" Един вид: "Я да проверя дали пак ще ме заболи!?"...

Е вече нямам намерение да я травмирам излишно! Избирам да бъда до нея и да си говорим когато и за каквото тя иска..., а не когато аз "следвам" постулатите на новата мода за "казване".... Както е казал по-горе някой: " ...ами ако след някакви си десетилетия този възглед се отчете като погрешен и ненужно травмиращ!?.... newsm78

# 76
  • Мнения: 1 249
Еднократно,

Много ти е хубав поста, но надали има шансове да бъде разбран.
Тук има най-много "силата на майчината любов" и производни  на квадратен дециметър статистически погледнато всравнение с всичко писано по форумите.
Крайно неразумно би било да се регистрираш ...

След третия пост ще започне безумно профанизиране на споделеното от оголената ти душа и скоро ще се стигне до абсурди, които приписват на мен и на другите, дръзнали да споделят. (Искали сме били принудителни сериозни разговори с невръстни деца, как децата си били радостни на РД, а ние сме писали как трябвало да са тъжни, как всяка хрема сме били свързвали с ос-то, как не сме разбирали разликите между хората, как сме си имали други проблеми и те ни били  причина и пр. и пр. и подобни, някои от които ми е и неудобно да описвам.) Трябва да ни свържат с явен абсурд за да не остане време да се помисли. 


Те не се четат дори взаимно. Има толкова стойностни неща от мами в тази тема, Hug но тези 2-3 мами потънаха, никой не им коментира постовете. На поставените въпроси по темата има 2-3 отговора само, а те се игнорират.
Времето и пространството тук все едно ги няма.
Предполагам, им е безумно тежко на мамите, а ние ги натоварваме със самото си съществуване и дори с това, че сме добронамерени. Ако не бяхме би било доста по-лесно.
Дано се отърсят от спомена за пустото осиновяване и да си изживеят ведро годините като млада мама с малко детенце, които няма да се върнат.
Дано мамите имат повече добри мигове и свои радости .
Тук си е тяхното кътче. 


Мнението ти не е алтернативно, а е хармонично и в съзвучие със споделянето на другите, но засяга душевния мир на майката, нещо,  до което не се и няма да се докосвам.
Неща, които са болезнени за мамите, а за децата не са, минават в графа болезнени за децата, а неща, които мамите намират за стимулиращи и успокоителни, са невероятно забатачващи за децата.
 

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 09:40 от Miraetta

# 77
  • Мнения: 1 843
А на мен ми се струва, че го разбрах все пак поста на Еднократно. Wink
И то, дотолкова, че изведнъж се почувствах в свои води...

Това е един от най-добрите постове написани по темата. С кристална яснота и точност са описани в синтез, страховете и "кривванията" на родителите осиновили децата си.


# 78
  • Мнения: 3 715
Мда и аз така. Определено се уверих, че съм права в мисленето си. Благодаря, Еднократно.

# 79
  • Мнения: 1 652
Постът на Еднократно е най-градивното нещо писано в този форум от месеци, да не казвам от години. Отдавна си мислех, че нищо полезно, като писание няма във форума, а то се появи!  bouquet
Написаното съвпада напълно с това, което мисля за наранената майка от липсата на биологично дете, за отношението на осиновителката към БМ, към детето си и към осиновяването .

Еднократно, жива и здрава да си! Много  ни помагаш!  bouquet

# 80
  • Мнения: 4 138
Мираетта, постът ти не е добронамерен. оттук нататък се обръщам лично, за да не стават недоразумения.
не че за мен сега има някакво значение дали е добронамерен или не. просто отбелязвам. откровено обиден е.
другото, което е, просто никога няма да се примиря с твоето НИЕ и ВИЕ. няма ние, няма вие. има отделни хора и отделни личности.

моят прословут обиден пост, за който впрочем така и не разбрах кое аджеба му е толкова обидното, че щях почти да бъда изядена, явно не беше прочетен както трябва. беше забавно да следя развитието на бойните действия. чак се стигна и до смешни, жалки и грозни нападки. само не ми казвай, че не си забелязала.  bouquet

макар и тонът да беше лек и закачлив, писах точно какво мисля. но за МЕН и МОЕТО дете, а не за всички осиновени. или за всички осиновители. Ти си тази, която говориш от името на всички осиновени, затова и казах, че водиш хорото. Ти си тази, която слага всички в един кюп и им лепва им етикет.
 
и сега е мой ред да ти кажа, да не говориш за нещо, което не разбираш и не знаеш. за МОЯТА болка и да и правиш разбори. не си била бездетна, не знаеш какво е, така че, колкото и да си чела, колкото и да си мислила, няма да го усетиш.

ТИ се опитваш отново да превърнеш в бойно поле тази така хубава тема, като този път откровено обиждаш. лично аз ще се огранича само до това писание, в което за пореден, но и за последен път ще ти кажа това, което съм ти казвала много пъти.
Замисли се, какво правиш не на себе си, а на някои от майките тук. и на някои от осиновените деца. слагаш ги в един общ кюп.

не твърдя, че ВИЕ, осиновените отдавате дори хремата на първичната рана, а че ТИ го правиш. а и това не е коректно. по-скоро помагаш на някои от майките да го правят и аз просто отказвам да съм една от тях.
не си заривам главата в пясъка, но отказвам да обричам детето си на обреченост и да градя живота ни върху факта, че не съм я родила аз, а друга жена.

отказвам да и прехвърля моята болка. и това вече го писах. страх ме е, да не би поради себичност, егоизъм и липсомислие, да взема да я превърна в моя другарка по съдба. страх ме е да не навирам нейната болка в очите и от най-ранно детство, поради користни помисли, макар и неволни. защото мен ме боли.

казваш, че ВИЕ сте добронамерени. хайде, моля те, говори за СЕБЕ си. последният ти пост добронамерен ли е според теб. още повече в тази тема. НАШАТА ТЕМА, тази на майките, които ги е боляло, че не могат да родят деца.

между теб и НАС има една разлика. ние имаме нашата болка, в тази тема чепкаме нея донякъде, но и тази на децата ни, стараейки се да се съобразяваме основно с последната. ти чепкаш само СВОЯТА болка.
и ако наистина имаш да ми кажеш нещо, ще те помоля да ми го кажеш лично и в очите. свикай доброволците си под знамената и ги води в други битки. в тази с мен, мисля, можеш да бъдеш и сама. а и знаеш, че не е битка. имаш ми телефона, звънни ми и ще ядем суши. колкото до тракащите чакри, мисля, че го обсъдихме на живо и стигнахме до извода, че и твоите и моите чакри тракат, нали.



Никога не съм отричала болката и раната на осиновените деца. смея само да твърдя, че тя за всеки е различна. и смея да го твърдя, защото МОЕТО дете е осиновено, затова и си позволявам да отстоявам мнението си. ръководи ме желанието да и дам право да избира. какво, кога и как. отстоявам правото и на това, да бъде самостоятелна личност.

за първи път ще кажа само, че съм дълбоко обидена и наранена. огорчена и разочарована. защо, оставям на четящите да помислят, ако ги интересува.
не, не заради пошлите нападки. те само ме карат да се усмихвам. заради друго е.


напълно съгласна съм с ЕДНОКРАТНО. макар че съгласна не е точната дума. просто  стигнах до извода, че не желая да набивам в главата на детето си на всяка цена и много отрано и винаги, че има първична рана и болка, а да я оставя тя да реши дали и кога ще я има. да я оставя нейна. да не я насилвам да приеме моето виждане относно нейната болка и рана, а да създаде свое. да бъда ДО нея, но да не съм В нея

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 10:05 от matakosmata

# 81
  • Мнения: 1 249
Мираетта, постът ти не е добронамерен. оттук нататък се обръщам лично, за да не стават недоразумения.
не че за мен сега има някакво значение дали е добронамерен или не. просто отбелязвам. откровено обиден е.
другото, което е, просто никога няма да се примиря с твоето НИЕ и ВИЕ. няма ние, няма вие. има отделни хора и отделни личности.

моят прословут обиден пост, за който впрочем така и не разбрах кое аджеба му е толкова обидното, че щях почти да бъда изядена, явно не беше прочетен както трябва. беше забавно да следя развитието на бойните действия. чак се стигна и до смешни, жалки и грозни нападки. само не ми казвай, че не си забелязала.  bouquet

макар и тонът да беше лек и закачлив, писах точно какво мисля. но за МЕН и МОЕТО дете, а не за всички осиновени. или за всички осиновители. Ти си тази, която говориш от името на всички осиновени, затова и казах, че водиш хорото. Ти си тази, която слага всички в един кюп и им лепва им етикет.
 
и сега е мой ред да ти кажа, да не говориш за нещо, което не разбираш и не знаеш. за МОЯТА болка и да и правиш разбори. не си била бездетна, не знаеш какво е, така че, колкото и да си чела, колкото и да си мислила, няма да го усетиш.

ТИ се опитваш отново да превърнеш в бойно поле тази така хубава тема, като този път откровено обиждаш. лично аз ще се огранича само до това писание, в което за пореден, но и за последен път ще ти кажа това, което съм ти казвала много пъти.
Замисли се, какво правиш не на себе си, а на някои от майките тук. и на някои от осиновените деца. слагаш ги в един общ кюп.

не твърдя, че ВИЕ, осиновените отдавате дори хремата на първичната рана, а че ТИ го правиш. а и това не е коректно. по-скоро помагаш на някои от майките да го правят и аз просто отказвам да съм една от тях.
не си заривам главата в пясъка, но отказвам да обричам детето си на обреченост и да градя живота ни върху факта, че не съм я родила аз, а друга жена.

отказвам да и прехвърля моята болка. и това вече го писах. страх ме е, да не би поради себичност, егоизъм и липсомислие, да взема да я превърна в моя другарка по съдба. страх ме е да не навирам нейната болка в очите и от най-ранно детство, поради користни помисли, макар и неволни. защото мен ме боли.

казваш, че ВИЕ сте добронамерени. хайде, моля те, говори за СЕБЕ си. последният ти пост добронамерен ли е според теб. още повече в тази тема. НАШАТА ТЕМА, тази на майките, които ги е боляло, че не могат да родят деца.

между теб и НАС има една разлика. ние имаме нашата болка, но в тази тема чепкаме нея донякъде, но и тази на децата ни, стараейки се да се съобразяваме основно с последната. ти чепкаш само СВОЯТА болка.
и ако наистина имаш да ми кажеш нещо, ще те помоля да ми го кажеш лично и в очите. свикай доброволците си под знамената и ги води в други битки. в тази с мен, мисля, можеш да бъдеш и сама. а и знаеш, че не е битка. имаш ми телефона, звънни ми и ще ядем суши.



Никога не съм отричала болката и раната на осиновените деца. смея само да твърдя, че тя за всеки е различна. и смея да го твърдя, защото МОЕТО дете е осиновено, затова и си позволявам да отстоявам мнението си. ръководи ме желанието да и дам право да избира. какво, кога и как. отстоявам правото и на това, да бъде самостоятелна личност.

за първи път ще кажа само, че съм дълбоко обидена и наранена. огорчена и разочарована. защо, оставям на четящите да помислят, ако ги интересува.
не, не заради пошлите нападки. те само ме карат да се усмихвам. заради друго е.


напълно съгласна съм с ЕДНОКРАТНО. макар че съгласна не е точната дума. просто  стигнах до извода, че не желая да набивам в главата на детето си на всяка цена и много отрано и винаги, че има първична рана и болка, а да я оставя тя да реши дали и кога ще я има. да я оставя нейна. да не я насилвам да приеме моето виждане относно нейната болка и рана, а да създаде свое. да бъда ДО нея, но да не съм В нея


Не знам защо събирам толкова негативи от теб и с какво те дразня, но предполагам е лично.
Друг не се дразни и не вижда бойно поле, а за откровените обиди ... не знам къде ги виждаш.

А за това, че не съм имала право да пиша във "вашата тема", не знаех, мислех, че е до всички темата.
Е от тук трябваше да започнеш.
Мислех, че Галя наистина споделя мнение и пита.
Излиза, че не е за разговор и обмен на мнения, а за успокоение между вас си. Ако е така, не е мястото на други тук и само са хабили силите и емоциите.


Покрай "бисерите" на този форум всеки ден за пореден път откривам колко е била и е интелегентна майка ми и колко съм благодарна, че именно тя ми се е паднала.

Мата,
С думи, с поведение и с всичко останало съм била порядъчна към теб и към мамите.
Много е обидно и унизително поведението ти към мен. Обективно е необяснимо, а емоционално сигурно е логично.
Дано поне с нещо те обогатява и радва, че да е имало смисъл да го понеса.
 Hug Hug Hug









# 82
  • София
  • Мнения: 9 517
Не знам, къде да го напиша това. Срам ме е, че се ядем така - всеки има гледна точка, всеки има право да я излага, защо трябва да стигаме до лични нападки изобщо си нямам идея. Тъжно е това, което се случва в сериозните теми.

Да кажа и за Еднократно - много хубав пост, но на фона на случващото се напоследък във форума... повече прилича на пост на майка на осиновено дете или дори някой, който си няма и идея от осиновяването, но е прочел 10 неща, които осиновените не искат да чуват. Дано не съм права. Ако не съм права, Еднократно, извинявай, но вече много станаха случайните съвпадения в този форум.

# 83
  • Мнения: 1 652
Да кажа и за Еднократно - много хубав пост, но на фона на случващото се напоследък във форума... повече прилича на пост на майка на осиновено дете или дори някой, който си няма и идея от осиновяването, но е прочел 10 неща, които осиновените не искат да чуват. Дано не съм права. Ако не съм права, Еднократно, извинявай, но вече много станаха случайните съвпадения в този форум.


Фоксче не знам какво се случва напоследък във форума, но някой който си няма идея от осиновяването не може да напише такъв пост . И хем мислиш, че е пост на майка на осиновено дете, хем няма идея от осиновяването.  Моля те, да не го приемеш като заяждане, а просто като стремеж да за изясняване.
С  най-добри чувства към теб! Hug

# 84
  • Мнения: 1 249
Да кажа и за Еднократно - много хубав пост, но на фона на случващото се напоследък във форума... повече прилича на пост на майка на осиновено дете или дори някой, който си няма и идея от осиновяването, но е прочел 10 неща, които осиновените не искат да чуват. Дано не съм права. Ако не съм права, Еднократно, извинявай, но вече много станаха случайните съвпадения в този форум.


Фоксче не знам какво се случва напоследък във форума, но някой който си няма идея от осиновяването не може да напише такъв пост . И хем мислиш, че е пост на майка на осиновено дете, хем няма идея от осиновяването.  Моля те, да не го приемеш като заяждане, а просто като стремеж да за изясняване.
С  най-добри чувства към теб! Hug

Предполагам не е жена, а мъж.
Много е психологически грамотен, но е доста безпристрастен.
Много е директно,  нараняващо за майката, дори всичко казано да е истина.
И все едно гледа само в една плоскост.
Има идея от ос-то, права е Дарена, но може да му е професионален възгледът или да е превод от анализи на специалисти от други литератури и да е обобщен тука.
А ако го е казало дете на майка си, много е безпристрастно от негова страна, аз бих пощадила майката.
При всички случаи е интересно.

# 85
  • Мнения: 1 843
Много е директно,  нараняващо за майката, дори всичко казано да е истина.

Ето, виж колко различно усещане имаме. Според мен (като майка на осиновени деца) е много щадящо майката.
Както и да е.
Есенцията за мен не е в това кой го е писал, а в това, че съвсем ясно описва едни от най-честите лутания и крайности на нас родителите.

Би било странно, ако доказателствата, че е писано от осиновено "дете" го правят по-правдиво. Правят го само по-валидно. Факт е, че ние (някои от нас), понякога (за различни периоди), наистина изживяваме подобни състояния, които неволно прехвърляме върху децата си.

И всъщност, това отговаря в най-пълния смисъл на въпросите на Галя.

# 86
Ето ти, на! Знаех си аз, че не трябва да се разписвам  Simple Smile и че няма да се сдържа и ще се зарибя в тоя подфорум!
А не ми се иска да се ровя до безкрайност в душата си, в душата на другите, на майките, на децата, на ... Толкова години го правих по кушетките на разни терапевти (майка ми е психолог, впрочем, много добър, при това и ей ме на и мен на кушетката  Laughing). Та, от кушетката ми е останал навикът да се изразявам, както някои тук са отбелязали - психологически грамотно. Много ми помогна.

Фоксче и Мираета, не ви познавам, не знам историите ви а и - те са си ваши, не ми е работа да се бъркам. Не разбирам и това с "многото случайности", ваша си работа, не питам какво се има предвид. Предполагам, че моята "безпристрастност" е обикновена липса на потребност да страдам всекидневно и интензивно до края на живота си заради това, че съм осиновена. Моята драма не е най-голямата на света. Да, изоставили са ме. Не  весело, даже напротив, предъвквала съм го хиляди пъти, с родители, с терапевти, с приятели. Но после съм попаднала на родители, които ми дадоха шанс да направя най-доброто от себе си, които ме научиха да обичам, да съм последователна, да изпитвам лекота от съществуването си. За да им отвърна подобаващо, се постарах да не се провалям, да оправдая подаръка, който майка ми и баща ми ми направиха и да направя максималното от живота си - самата аз да съм полезна, успешна и щастлива. Извадих страхотен късмет - това ли да оплаквам?!? 

А щаденето на майката ... хора, откога спестяването на истината е щадене? Нали уж "истината щяла да ни освободи"  Laughing. Мисля, че майка ми ме познава достатъчно и има в главата си всичко, което й е нужно, за да разбере, че с думите си и казвам ето това: "Мамо, дяволът не е толкова черен, колкото си го представяш. Болката на хората, които обичаме, ни се вижда двойна и тройна, преувеличаваме я в главите си, тя се раздува до нереалистични размери. Отпусни се и ти, както се отпуснах и аз." А, да, и едно лееееко чукване по кокалчето: хайде, психоложке, адресирай най-после собствените си тъги и проблеми, вместо да бягаш от тях.

Наблюдавала съм с години семейства с неосиновени, родени от тях деца. Ами... те съвсем не се щадят толкова. Има и "майната ти, щеше ми се да нямах деца" от родители към отрочета, и "я ходи да се гръмнеш, ти си най-лошата майка на света, съсипа ми живота" от деца към родители и т.н и т.н. Отказвам да си отказвам подобни здравословни, макар и привидно много деструктивни, изблици на гняв. Не ги отказвам и на родителите си. Мисля, че са достатъчно зрели да посрещнат моите емоции, без да бягат от тях, но и без да се впрягат повече от нужното (особено баща ми  Confused). От тях и аз се научих на това.

Та, толкова по повод съвпаденията, майчината любов, първичната рана и драмата.
А със следващия си пост вече ще се регистрирам.     
Хубав ден на всички!

# 87
  • Мнения: 1 652
Еднократно, всяка трезва мисъл в този форум е подозрителна. Така ,че не се коси. Ама като гледам ти си го разбрала.

Радвам се, че аз те усетих правилно и още повече се радвам едно осиновено дете да застане и да каже, че може и да не е трагедия и драма първичната рана, ако сами не си сипваме сол в нея. Дори Фоксче мисля, че първа тръгна да сравнява балката на майка загубила детето си с болката на изоставеното дете. Доста несполучливо сравнение бих казала.  Naughty
Фоксче- пак нищо лично, просто мое мнение.

# 88
  • Русе
  • Мнения: 212
Искам да благодаря на Еднократно за това,че наистина безпристрастно конкретизира най-големите ми страхове-да загубя баланса в ежедневието и един ден синът ми да е принуден да ми каже тези неща.За мен лично е полезно да си ги припомням от време на време. Наистина ще се радвам ,ако се регистрираш и продължиш – така без емоция и пристрастност.

# 89
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами какво да кажа - аз продължавам да си държа на мнението. Нищо лично, Дарена, само мое мнение.
А тук както казах е форум и всеки има право да си публикува мнението.

Общи условия

Активация на акаунт