Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 704
  • 2 129
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 3 770
Моят АКК съм го затворила в една стара херметическа тенджера , завит с хартия за печене и го отвивам само отгоре , когато го поливам.

Имам въпрос към тези , които вече са си опекли кексовете - толкова ли са твърди и сбити като моя ? Като го натисна едва-едва поддава под пръстта ми !
  Rolling Eyes

# 271
  • Мнения: X
А моят точно обратното-стана много мек и сочен,едвам го извадих от кутията,в която го пеках...
Обърнах го върху хартия,и после като го взех да го местя на решетка да изстива още,едвам го преместих,имах чувството,че ще ми се счупи в ръцете.А е изпечен,проверявах го сто пъти,дори си отчупих парче да го пробвам...
А останах с впечатлението от Джема,че не трябва да е такъв...

# 272
  • Мнения: 3 770
Хм , дано се включат и други с мнение ! Вече имам чувството , че съм опекла паве !   Thinking

# 273
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За Щолена нищо не казвате newsm78.Какви са тези две тави при печенето - една от долу и една за самия Щолен.
Без тази тава на дъното не става ли.Аз мислех просто в тавичка го изпека и готово, но явно и там има някаква философия при печенето.
Аз тази неделя ще почвам всичко. Дано не е късно.

Така се пече щоленът във форма, сипваш тестото във формата и я обръщаш в тава. Отгоре на формата за щолен има дупки, излиза въздуха през нея.
Ако нямаш форма за щолен- можеш просто да го прегънеш на две тетото.

MOmс`еша кексът не трябва да е като паве, съвсем обикновен кекс сие, малко по-сбит заради тежките плодове в него, но не е сбит и глетав като паве.

Последна редакция: пн, 17 ное 2008, 17:33 от Джемма

# 274
  • Сливен
  • Мнения: 295
 Я Джемма дай малко повечко подробности за Щолена, как така на две се прегъва - нещо не схванах идеята. Embarassed Rolling Eyes

# 275
  • Мнения: 3 770
Джемма , аз не знам вътре как е кексът - глетав ли е или не ?! Едно , че е много тежък , друго като го натисна едва поддава и затова се чудя , не знам така ли трябва да е ?! Гледах твоята снимка от по-миналата година и това донякъде ме успокоява , защото по мое мнение е доста сбит.  Rolling Eyes

# 276
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ами представи си, че правиш питки за пържене Laughing Тестото го разточваш на дебело , продълговато. И все едно както сгъваш питка на две, така сгъваш и тестото за щолена, като обаче двата края не достигат един до друг, а има 2 пръста растояние. Или пък оформяш фитил и на 2/3 от него по дължина правиш бразда, да се вдлъбне малко.

Диди, не се притеснявай. Само ти се струва,ч е е като паве, вероятно. Защото е доста по-тежък от обикновен кекс. Не в действителност не е паве. Peace

# 277
  • Мнения: 3 988
Диди, сигурно е тежък заради всичките сушени плодове вътре. Не се притеснявай. Сигурна съм, че е страхотен.
А ако се съмняваш, ти предлагам да го опиташ и да се увериш сама.  Wink После ще трябва да забъркаш друг обаче.  Laughing

# 278
  • София
  • Мнения: 618
От толкова вкусотий ми се доядоха и на мен сладки. И реших да направя по една стара рецепта. Получиха се ето така

http://bgphoto.net/photos/31449/o633625411126875000.jpg
http://bgphoto.net/photos/31449/o633625411422031250.jpg

Сега са хрупкави, но след няколко дни се топят в устата.Ако някой иска мога да дам рецепта Peace

# 279
  • Мнения: 3 770
Джемма , благодаря за успокоителните думи !  Hug

Кюбит , подстрекателка такава !  Mr. Green И без това ми се върти мисълта как да му тегля ножа , за да го видя вътре , пък после да го лепя с нещо !  Joy

destini , направо я напиши с едно хубаво заглавие и ще я сложа на първа страница !
  Peace

Аз реших да го поя на 3 дена и тази сутрин му ливнах 2 с.л. ром и 2 с.л. портокалов сок.Засега ще карам на 3 дена , пък ще видим после.

# 280
  • Мнения: 6 793
Джема е дала вече обяснение,но ето и малко нагледен материал



Диди,моят изглеждаше като твоя на снимката.По-плътен е,тежичък е,но не и корав като паве.Не ти потъва пръста като при обикновен кекс или пък като го натиснеш отгоре да се сплеска.Опитай си малко.Няма какво да му стане.

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Момичета, отчитам се с току що изпечен АКК. Време на печене 3ч. 20мин.  Mr. Green
Много набързо снимах, че имам 2 малки палави ръчички, които искаха да си чупят от кекса.

Височина 9см., диаметър на съда 23см. (а готовият кекс не съм го мерила)



# 282
  • София
  • Мнения: 618
Меча стъпка


300 гр. мас
250 гр. пудра захар
2ч.ч смлени орехи
 2 яйца
1 к.л. какао
1 к.л. канела
1 к.л.кафе
половин лъжичка сода
3 ванилий
брашно колкото поеме за средно твърдо тесто.

Разточва се кора минимум 0,5 см. Изрязват се формички, или се правят топченца, които после се слепват с мармалад. Пекат се в умерена фурна.  Украса по желание.
В началото са хрупкави, но след като постоят се топят в устата Peace
http://bgphoto.net/photos/31449/o633625411126875000.jpg
http://bgphoto.net/photos/31449/o633625411422031250.jpg

Последна редакция: пн, 17 ное 2008, 21:16 от destini

# 283
  • Мнения: 6 793
Пепи,страхотен е станал  Party .

# 284
  • Варна
  • Мнения: 567
Момичета прекрасни са ви АКК!
Аз ще пропусна АКК, но на щолена няма да му простя!

Общи условия

Активация на акаунт