Израел 22

  • 20 928
  • 287
  •   1
Отговори
# 165
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Да ви кажа нещо интересно(поне за мен беше много интересно)Та излизам навън и чувам странен самолет,коментирам пред мъж ми и той каза,че това е самолет юдид а кесеф или нещо от сорта.Та като има много облаци-дъждовни този самолет излиза,лети над облаците и пръска с нещо което кара облаците да станат тежки и да завали  newsm78 Много интересно ми стана никога не бях чувала,че е възможно да се предизвика дъжд (освен ако не е с танца Пеперуда  Grinning )Израел разполагал с няколко такива самолета...

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 23:26 от Boryana

# 166
  • Мнения: 12
Ели,пратила съм ти лична бележка!   bouquet
Аз не съм разбрала,че кутията ми за лични съобщения е пълна,нали за ми спряли броя на публикациите на 12,та имам ограничен брой входящи Confused.

Canitka,освободи си място в кутията,моля Simple Smile

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 23:48 от canitka

# 167
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента , а защо такива мъки момичето с  казармата  - нали има  двойно гражданство...Може да пожелае да не влиза в казарма .

Доколкото ми е известно, двойно гражданство не освобождава от военна служба  Thinking Поне хората, които познавам и са с двойно гражданстяо, всички са си служили редовно  Peace Напр. "олим"-ите масово си пазят и предишното гражданство (ако другата държава им го позволява) yes

Струва ми се, че момичетое било наясно с положението си - щом си е броила точките на профила (пише, че е имала 54?!)... не е била толкова наивна, а и се е явявала на повиквателните съвсем редовно Wink, просто е живяла едновременно в Израел и в България - което не е като да я е нямало тук... Но на 16-17 години може би се е подвела, че няма да настояват и да я търсят... newsm78 ... има доста въпросителни около нейния случай, но аз мисля, че просто си е пробвала късмета, но той не и е проработил...  Rolling Eyes

За моторите, Икеа и галеното обръщение ще дописвам друг път. Данъкът и за катноа=мотопед зависи на колко км и колко кб е Peace
 
Лека!  newsm46

# 168
  • Мнения: 232
Това за скоростите направо ме учуди,но пък има логика,че тия които са се учили на автоматик,незнаят скоростите на другите коли.
Аз имам книжка от 10г. ,като я взех въобще не можех да карам.Отиваме с моя мъж до съседен град,и на връщане ще карам аз bowuu,обаче аз даже не мога да тръгна  на първа скорост.Моят мъж търпеливо обяснява,но в един момент започва лекинко да се нерви.к.Карам аз newsm01,а той вика:Какво правиш,ще ми оставиш скоростната кутия на пътя,къде ги търсиш тия скорости.В един момент аз вече ни жива,ни умряла от притеснение,спирам и заявявам,че повече кола няма да карам NaughtyСкъсвам си талона,обаче книжката не може,и я хвърлям.Имам позната която работи в КАТ,звъни ми тя два месеца след случката и ме пита,къде ми е книжката.Започвам аз да увъртам,незнам загубих ли я ,откраднаха ми я от чантата ли.Тя ми казва спокойно, един човек я е намерил и я донесе в КАТ,да уточня само ,че мястото където я е намерил се намира на 90км,от моя град.Този пък как я намери,си викам аз Shocked,егати късмета.После започнах да карам с мъжа ми,а после и сама.До скоро карах лека кола newsm01,а сега карам микробус.Всявам страх и ужас у мъжете.Никой не ми взема предимството,изтеглят се в края на платното,даже като спра на знак STOP,те спират и ми дават предимство Mr. Green

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 00:58 от Наина

# 169
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Привет,

Искам да поздравя Мента за детективската работа по цветето.   bouquet Много съм впечатлена от бързото намиране. Аз мислех, че ще се наложи да ти покажа поне един братовчед на това цвете от птичомлечни (Ornithogalum). Е, не се наложи. Аз първоначално го помислих за Ornithogalum umbellatum, който расте из Европа, но когато се вгледахме внимателно забелязах, че вътрешните листа не са разделени, а са каро тръба като на нарцис. Пробвах се с нарцис, след това с Ornithogalum и Израел в Гугъл и излезе

http://images.google.fr/images?hl=fr&rls=org.mozilla:fr:offi … srael&spell=1

На пръв поглед е подобно на Ornithogalum Narbonense, но дъхът ми спря когато го видях на последния ред. Изключително красиво цвете. Не зная точното име на български, Витлеемска звезда видях, че напоследък се употребява, така че тънколистна (trichophyllum) Витлеемска звезда може да се употреби. Подобните цветя на български се наричат гарванов лук. Ето Френската братовчедка:



Утре ще ви пиша повече.

# 170
  • Мнения: 1 410
Tali,ти голямо чудо си оцеляла!Изтръпнах като четох поста ти. ooooh!

Наина,ама и ти си пални-драсни-клечка - слизаш късаш талона и изхърляш книжката ?! ShockedБандидка!Добре,че не си набила мъжа и сритала колата  Laughing

Мента,и аз съм опитвала макадамия в шоколадови бонбони.Имахме гост от Хаваите -донесе ни една кутия от тези бонбони.Тук не съм виждала нищо с макадамия.Но не съм търсила.

# 171
  • Мнения: 2 952
"Двойните"   Mr. Green граждани са освободени от задължнието към армията.Незнам от кога е в сила това обаче. Успех на момичето желая ... Дано е с добър край историята , а и ако чете тука може да драсне някой ред - знае ли се , малък е света ....  Hug   

canitka ,има да чакаме , мила ....до 3 месеца щяли да  ги изработят и доставят  Crazy ....чакането е кофти ...дано пък стане по-бързо. Има много фирми, които произвеждат такива дивани с механизъм като този - подава се подложка за краката и гърба пада назад ....така не на целия диван , а на частта от него, на която седиш - по краищата.В средата  няма как .Поръчахме тройка и двойка дивани. Табуретките тук не вървят много. Ще проверя за  сайт на тая  фирма ....

 Колко от вас , момичета имат някакво  наблюдение или участие на Техническия  панаир в Пловдив  през  есента ?

 
 

# 172
  • Мнения: 232
Привет,мацки! wavey
mi6imadi ,малко му остана да го ошамаря Mr. Green
Nevena Virolan ,теб съм те признала,като eнциклопедия си smile3529
canitka ,много Ви е красиво градчето!

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 12:48 от Наина

# 173
  • Мнения: 1 526
Пете, откъде знаеш че двойните граждани са освободени? Аз знам, че имигрантите са освободени през първите три години и някои не ходят, но ако са дошли малки, израснали са тук- после задължитлно ходят (всеки според личният си профил). Имам двама познати "покрили" се в БГ и си отрязаха пътят за връщане насам. А "познавам" и една дама виртуално, спасила се от тукашната казарма в БГ.
А относно въпросното Ели, направи ми впечатление, че първо разказва колко лесно се е приспособила и колко хубаво й било, а после пък като се стигнало до армията изведнъж си отишла да учи в БГ, че не можела да се адаптира тук  Confused. Не ми е работа да я съдя, но това си е чисто измъкване от положението. Всеки сам гради съдбата си и това е бил нейният избор.

За диваните 3 мес. не е чак толкова много  Mr. Green! Мои приятели чакаха почти 6! Всеки ден телефони жалби и все един отговор- асапот бадерех (диваните пътуват). То им казваха, че разтоварват фери-то, то че още не е пристигнало  Laughing. Голям стрес преживяха, но си струваше. Наистина са много хубави и удобни. Точно от тези, които си "лягат", а посредата облегалката пада напред и става масичка.

Толям дъжд валя у наше село, няма що  Confused. Дано поне към Кинерет е имало повече  Praynig!

Наина,ама и ти си пални-драсни-клечка - слизаш късаш талона и изхърляш книжката ?! ShockedБандидка!Добре,че не си набила мъжа и сритала колата  Laughing


Да, решително момиче  Grinning!

# 174
  • Мнения: 1
Със сигурност всеки гражданин на Израел, независимо дали е с двойно гражданство е задължен да служи. За сроковете за служба на репатриантите може да видите тук: http://www.waronline.org/IDF/Articles/recruitment.html

# 175
  • Мнения: 2 952
Тали, да ти кажа толкова съм сигурна в тази информация , че вече даже не помня откъде ...странно, но се случва.Накрая ще трябва да се провери официално и да се попита , за да няма недоумения ....roussybg, мерси за сайта!   

А за мебелите - я  виж  това с масичката дето казваш :

http://www.wallashops.co.il/ws/a/bigImage.aspx?pi=1EXf16    Такова ли ? То пък не е естествена кожа . На мене ми харесва много  Crazy

Нашето е такова от  естествена кожа , но не черно, а кафяво - топъл цвят :
http://www.wallashops.co.il/ws/a/bigImage.aspx?pi=1EX10105sha   Да бяха пуснали назад облегалката да се   види .... Иначе не 3  части  , а 3 и 2-ка, без  единичния.

Все за HOME DECOR говоря . Имат тук в Ришон голям магазин с изложени сума ти дивани - край няма и на разцветките. Но в нета е по-евтино ...не се знае пък каква кожа ще  е точно - пишат само естествена , но те са разни видове .... Мъжо се е  заканил да  спре поръчката от магазина и да поръчаме от нета или да се пазарят пак за цената , която е в  интернет. Утре ще  ходи пак . Аз немога да се пазаря , не съм за бизнесменКа  Mr. Green .... Тукашните (да не обобщавам) обаче  са  големи образи - хич не им пука много .Еле пък нашите - гледа те в очите и срама няма  hahaha , неудобство  - това пък  що е то  newsm78 ... Къде си видял евреин да изпусне пара , а пък арменец да я намери и да му я върне на всичкото отгоре  hahaha Мани ....

 

# 176
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Вали ли вали...ние сме на час мисля от Кенерет...
Не отидох на училище  Embarassed не се събудих  Embarassed Цяла нощ не мога да спя а на сутринта не мога да стана,мъжо ще се сърди сега Sad В тоя дъжд незнам и как ще отида до магазина....а и си изправях косата-опъвах ли опъвах....

Интересно ми е за мебелите макар,че скоро няма да имаме възможност за ново обзавеждане,но все е инфомация-ще съм подготвена Simple Smile
Не ми се очертава добър ден днес май май...

Последна редакция: нд, 01 фев 2009, 13:53 от Boryana

# 177
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Двойните граждани не са освободени от военна служба с едно изклюние - хора, чието второ гражданство е немско или швейцарско, получават птор (освобождаване). Причината за това е, че Германия и Швейцария не позволяват на поданиците си да служат в чужда армия и Израел уважава техните условия  Peace Източник 1 (на иврит) И източник 2 на иврит
Казусът е интересен,  bowuu поне на мен ми беше любопитно да търся информация  Peace Има и други случаи, които могат да дадат закаут за птор -> ако родителите на наборника и самият той са напуснали Израел преди навършването на 16 години и в момента на при първата наборна комисия (=итяцвут, която е на 16 години) те са все още в чужбина, наборната комисия се отлага. Обаче, ако напускането е след 16 год., или единия родител е в Израел и наборникът идва да го посещава тук - е задължен да се яви на наборна комисия, която го мобилизира, ако го определи като годен за военна служба. "Олим"ите могат да се освободят, ако са живяли в Израел само две години и топреди навършването на 17 год. ->от сайта на צה"ל


Момичето в разказа е подобен случай - фактът, че има още едно гражданство, няма тежест пред военната комисия. Те са гледали това, че родителите и са постоянно в Израел (а тя им е подопечна до 18 години!), самата тя е напуснала след навършването на 16 години - реално няма какво да я освободи  Confused Дали още на 16 год. е заявила, че ще учи в чужбина? Защото, ако е след явяване пред наборна комисия, не са длъжни да вземат предвид промяната в решението и  Wink

Още преди да прочета горните статии и някои други в сайта на армията, се замислих за нещо друго - армията дава и степен на сигурност (даргат битахон) на хора с двойно гражданство - т.е. дава им достъп до опериране със  секретна информация... Явно двойното гражданство не се възприема като някакво препятствие за войниклъка...  Thinking

А и още нещо - пише, че задължени да служат са граждани на Израел и постоянно пребиваващи (тошавей кева) - последните би трябвало да имат чуждо гражданство, нали? Все някакво гражданство имат?! Или са без всякакво - и това е възможно (напр. деца на трудови емигранти)... и въпреки това ги задължават на военна комисия...

# 178
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Невена, това наименование с лука го срещнах докато търсих и на английски! За жълтото цвете, което е също вид Витлеемова звезда, на английски някакъв фотограф беше написал "луково цвете"  Peace А покрай това разрешаване на загадката, открих, че тук има и невени - не бях виждала в Израел, но пише, че има  Grinning http://www.flowersinisrael.com/Calendulaarvensis_page.htm
На иврит наричат невена "котешки нокти". Има ли различни видове невени всъщност или е конкретно един?

За теб:


Наина, направо невероятно как са ти намерили книжката! Много се смях с твоя разказ  Hug

roussybg, много изчерпателно е описано положението в този линк,    bouquet с удоволствие го прегледах (и установих за пореден път колко съм зле с руския  Embarassed). Така си ти - не пишеш, не пишеш, и туко се включиш с нещо полезно  Grinning

 Hug Чао ви, учебното дело ме зове  Mr. Green

# 179
  • Мнения: 81
Здравейте  Simple Smile

Според мен,щом Елито продължава да държи израелското си гражданство и не се отказва,е длъжна да спазва и израелските правила.Въпросът е принципен.Щом не иска да я гонят,трябва да остане само с българското Thinking,обаче вече щом е минала през всичките комисии,май и това не я спасява. ThinkingА не е шега работа да се криеш от властите,където и да е.
Бяха коментирали,че хем сърби,хем боли. Confused

Наина,радваш ме. Crazy

Поздрави! Hug



Общи условия

Активация на акаунт