Невротренинг - за деца с проблеми и увреждания

  • 41 185
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравейте!

Бих искала да отворя тема за Невротренинга, които в момента навлиза в България и който е много успешно използван по цял свят като помощно средство при лечение на деца с проблеми.

Това е метод, който може да се прилага при деца над 4-годишна възраст.
Той е изцяло безвреден и приятен. За трайни ефекти са необходими 15-20 тренинга по около 45 минути.

Какво е Невротренинг?

С помощта на електроди, които се поставят на главата, се регистрира мозъчната активност. Тя се проявява на монитора на терапевта под формата на диаграми.

Терапевтът избира индивидуална програма за трениране. Дете вижда тази програма под формата на компютърна игра.
Играта се управлява само от мисълта, без мишка или клавиатура.
Целта на една от игрите например е да управляваш виртуална кола. За да се постигне това, мозъкът на клиента трябва да генерира желаната мозъчна активност. При минимално разсейване колата спира или се отклонява от пътя. Тренирането трайно спомага за достигане на оптимално ниво на мозъчното функциониране.


История на невротренинга


Невротренингът възниква през 1958 г. и е свързан с изследванията на проф. Б. Щерман в американския космически център NASA.

През 1972 г. проф. Б. Щерман издава научна статия за приложението на невротренинга при лечение на епилепсия. Той установява спад на пристъпите при изследваните лица с 60 %.

Развитието в сферата на компютрите и новите технологии е причина методът да се развива с бързи темпове.  Днес той се предлага по цял свят в неврологични и психиатрични болници, педагогически кабинети в училища, частни практики и др. 

В България вече съществуват специализирани кабинети, които притежават лиценз към Българска асоциация по биофидбек за провеждане на сеанси за невротренинг.

Прилага се при:
- проблеми в психическо развитие
- аутизъм
- аспергер
- церебрална парализа
- емоционални проблеми
- агресия
- дискалкулия, дислексия
- епилепсии
- заекване
- хиперактивност
и дг.

# 1
  • Мнения: 588
      Това е метода Биофидбек:
Биофидбек-методът е интернационално етаблиран метод в медицината, клиничната психология и психотерапията. Дълги изследвания и наблюдения са доказали неговата значимост и успеваемост. В САЩ Биофидбек-методът се използва в работата с хора още от 70-те години. С негова помощ се повлияват положително както много болести, така и проблеми на здрави хора, примерно: често забравяне, неустойчивост на стрес, недостиг на концентрация и други. Процедурите с апарата се отразяват благотворно на хиперактивни и на деца с аутизъм. За да имат ефект, те трябва да се проведат между 10 и 15 пъти.

Българската Асоциация по Биофидбек (БАБ) има за цел да разпространява научното познание за този метод и да създаде мрежа от кабинети, където квалифициран, лицензиран персонал да предлага Биофидбек-тренинг и терапия. На нашата страница ще намерите списък на кабинетите, които предлагат Биофидбек-метода.

Освен това ние ще публикуваме актуална информация за семинари, научни новости и изследвания от областта на биофидбека.

ЛИЦЕНЗИРАНИ БИОФИДБЕК-КАБИНЕТИ
София: Станни Ненхоф, Клиничен и здравен психолог, Бул. Н.Вапцаров 17-21/ офис 5 Тел: +359895669020 Емайл: info@nenhof.com, www.nenhof.com,София, ул. Презвитер Козма 9

Варна: Ивелина Бояджиева Бул. Вл Варненчик 106 Тел: 052637068; 052631483, 0887418307 емайл: klasvarna@abv.bg, www.klasvarna.com

Русе: Емилия Дамянова Клиничен психолог Ул. Олимпи Панов 14 Комплекс ЕВАС, вх. В., ет.2 Тел: 0897845589 eмайл: emily2@abv.bg

Пловдив: Здравен център Мариета Игаренска Клиничен психолог, психотерапевт Ул. Петко Д. Петков 23, ет.3 Тел: 032637163, 0888460406 емайл: igarenska@gmail.com

Бургас: Райна Бахчеванова Психолог, психотерапевт Ул. Адам Мицкевич 3, ет.1 Тел: 0885078123

28 февруари е ДЕН НА БИОФИДБЕКА В БЪЛГАРИЯ.

В цялата страна, регистрираните и лицензирани от нас кабинети ще са отворени за безплатни консултации от 9:30 до 16:30.
      Сайта на Българската Асоциация по Биофидбек /БАБ/:
http://bulgaria-biofeedback.com/index.html
      Сайта на Станние Ненхоф терапевта, който работи в София по биофидбек:
http://www.nenhof.com/Bulgarisch/index.html

# 2
  • Мнения: 474
Много важна и полезна информация

# 3
  • Мнения: 588
Единственият апарат, въздействащ върху ефективността на мозъка у нас, ще се намира във Варна. Това каза Агнешка Дейнович-Величков, регионален мениджър на полската фирма "Елмико" (Elmiko), специализирана в производството на медицинска апаратура.

Апаратът "Байофийдбек" (Biofeedback) е създаден за терапия, основана на специално създадена компютърна технология. Той открива големи възможности за лечение на неврологични, психологични и психиатрични разстройства, каза Агнешка Дейнович.

Той ще бъде монтиран в терапевтичен център в сградата на католическата църква "Св. архангел Михаил" във Варна. Кабинетът за лечение с "Байофийдбек" ще бъде отворен в средата на юли 2008 год. Тогава ще приключи и обучението на специалистите, които ще работят с апарата.

# 4
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Благодаря, темата ми е много интересна

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Aga, благодаря за темата!   bouquet
И на мен ми е интересна.
Ще се радвам ако някой сподели личен опит.    bouquet

# 6
  • Мнения: 39
Това е много интересна информация.Синът ми има записан час за юли в Германия и там ми обясняваха,че това се прави на 4 места в света.На мое познато дете, ръката се възстанови на 80%.Ние също ще правим, заради ръцете.Казаха, че тези процедури се правят един път в живота.Ще проуча тези кабинети, дано цената е различна от немската.

# 7
  • Мнения: 588
      В Католическата църква "Св. арх. Михаил" в град Варна терапиите с Биофидбек са безплатни. Католическата църква се намира на ул. "Княз Борис I" №80 близо до ВИНС. Психолога, който работи по този нов метод се казва Мартин Джуров. За тези, които се интересуват имам тел. му да ми пише на лични. Peace
     

# 8
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
      В Католическата църква "Св. арх. Михаил" в град Варна терапиите с Биофидбек са безплатни. Католическата църква се намира на ул. "Княз Борис I" №80 близо до ВИНС. Психолога, който работи по този нов метод се казва Мартин Джуров. За тези, които се интересуват имам тел. му да ми пише на лични. Peace
     
Темата ме заинтригува.
А дали терапиите в лицензирания кабинет и тези в католическата църква са едни и същи, защото логопедката ни е точно до ВИНС-а? Някой може ли да сподели личен опит.

# 9
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
В понеделник с Катина отиваме на това събитие. http://bulgaria-biofeedback.com/publikazi/BAB_pokana.pdf

Ако иска още някой да дойте, а който иска, да ни изпрати на мен и на Катина на лични въпроси, които искате да зададем.

# 10
  • Мнения: 919
В понеделник с Катина отиваме на това събитие. http://bulgaria-biofeedback.com/publikazi/BAB_pokana.pdf

Ако иска още някой да дойте, а който иска, да ни изпрати на мен и на Катина на лични въпроси, които искате да зададем.
Аз не мога да дойда,но ще чакам да разкажеш после Hug

# 11
  • Мнения: 511
а за епи става ли
в колко часа в понеделник

# 12
  • Мнения: 588
Епилепсия: невротренингът дава добри резултати като спомагателна терапия за
намаляване на епилептични пристъпи. Добри ефекти има при тези случаи, които не
могат да бъдат ефективно лекувани с медикаменти

# 13
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
За съжаление аз съм от Варна и няма как да дойда, но определено ми стана интересно. Наскоро гледах и по ТВ7 демонстрация на този метод. При нас проблема е че синът ми е на 4г.и 4м. и не говори. Едва отскоро казва звуци и срички. Не е хиперактивен, чува и разбира всичко. В инфото пише че се прилага при аутизъм и аспергер, а липсата на реч е един от признаците.
 PraynigЩе се радвам ако споделите какво сте на учили на събитието а аз ще се опитам да посетя кабинета на асоциацията във варна и този в католическата църква.
 Simple Smile

# 14
  • Мнения: 19
За съжаление аз съм от Варна и няма как да дойда, но определено ми стана интересно. Наскоро гледах и по ТВ7 демонстрация на този метод. При нас проблема е че синът ми е на 4г.и 4м. и не говори. Едва отскоро казва звуци и срички. Не е хиперактивен, чува и разбира всичко. В инфото пише че се прилага при аутизъм и аспергер, а липсата на реч е един от признаците.
 PraynigЩе се радвам ако споделите какво сте на учили на събитието а аз ще се опитам да посетя кабинета на асоциацията във варна и този в католическата църква.
 Simple Smile

Vav Varna metod EEG-biofeedback praktikuva psiholog v "klas varana". Znam che raboti i s manichki dechica. Vijte saite im:
Варна: Ивелина Бояджиева Бул. Вл Варненчик 106 Тел: 052637068; 052631483, 0887418307 емайл: klasvarna@abv.bg, www.klasvarna.com

Az sama sam rabotila s autistichen mladej na 23 g. Ne govoreshe...Sled 2 mesec terapia progovori.

# 15
# 16
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Срещата утре 23 февруари е от 18 часа в Хотел Дом на учения БАН адрес София кв Гео Милев
ул Шипченски проход 50


http://bgmaps.com/map.aspx?sid=6f7841b23e4f3de14e54f20393285b9f& … &initsearch=1

май се ходи с трямвай 20  newsm78

# 17
  • Мнения: 998
Да, трамвай 20. Слиза се на спирката на завод Електроника и се връщате мааалко назад и влизате навътре към блоковете на БАН. Хотелът се казва Кедър. Аз много исках да дойда, но съм грипозна от вчера:( Може ли да попитате, какви специалисти (интересуват ме логопеди и специални педагози) могат да се обучат за работа с метода и къде? Ще съм много благодарна.
Пожелавам ви да научите много интересни и полезни неща там!

# 18
  • Мнения: leet
Преди малко се връшам от представянето на биофитбека. Бяхме с майките Дороти, Парапланерчето и Катина. Д- р Чавдаров също беше там. Методът бил изполван широко в Полша и Австрия, от където бяха представящите го, както за здрави хора, така и за болни и деца. За здрави - за контролиране нивото на стреса и предимно за обучение за мениджъри. Нас ни интересуваха обаче децата - имали добри показания върху хиперактивни деца и дори аутисти - подобрявала се концентрацията им и времето се увеличавало и започвали да правят неща, които до този момент не са правили. Направиха ни показно с едно момиченце - родителите казаха, че е хиперактивно, имаше и частична пареза и целта беше да движе ръката с пареза. Значи, преди да се започнела терапията, която е подпомагаща основната работа- със всички терапевти, при които си водим децата, правели ЕЕГ, за да установят кое е водещото полукълбо на мозъка и те атакуват другото. След което работата се провежда с 2 монитора- единият за терапевта, другият за пациента и пациента вижда как работи мозъка му и по този начин разбира какво трябва да прави, за да го контролира. При децата се работи със стимули и трупане на точки, например , това, което ни показаха с момиченцето беше, да успокои с ръката си едно развълнувано море- когато то е спокойно и морето е спокойно, когато е напрегнато, морето бушува. Показаха ни и едно личице, което детето трябва със собственото си успокоение да накара да се усмихне. Не знам дали добре успях да го обясня, аз самата много неща не разбрах, но записах Марти за първия сеанс в четвъртък, трябвало да се направят за хиперактивно дете около 15, единична цена - 25 лв. и ще ви държа в течение - казват, не трябвало да очакваме чудо, но детето се успокоявало и започвало да се концентрира по- добре така, все едно е взело концерта. Ще пишат и другите майки Simple Smile

# 19
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Най-малките пациенти, могат да са на 3 годинки.
Д-р Чавдаров, предложи на асоциацията, да демонстрират с техниката, как стимулират деца с ДЦП, епилепсия и какви резултати може да покажат, като предоставя пространство в поверената му болница.

 В София има три кабинета за момента, като работещите с техниката са психолози. Тази асоциация има за цел да обучи и кадри. Може да са всякакви можещи терапевти. Тук при превода нещо не успяхме да се разберем, но доколкото разбрах, може и да са и педагози и логопеди. Обучението трае 2 години.

Бяхме попитали какви специалисти могат да се обучават и за родители, естествено с образование попитахме, а д-р Чавдаров ми направи много добро впечление, че предложи да се обучат родители и с наета техника преносима, с заключена програма назначена от специалист, съответно програмирана за дадения проблем на детето.

Като се сетя още ще пиша.

# 20
  • Мнения: 998
Kezaja, Dorothy, благодарим за описанията. Много интересно е било явно.  Peace

# 21
  • Мнения: 474
Аз не разбрах каква е задачата на детето? то самото при сеанса какво се изисква от него.....?Имали страничти негативни за детето?

# 22
  • Мнения: 588
Това е метод, който може да се прилага при деца над 4-годишна възраст.
Той е изцяло безвреден и приятен. За трайни ефекти са необходими 15-20 тренинга по около 45 минути.

Какво е Невротренинг?

С помощта на електроди, които се поставят на главата, се регистрира мозъчната активност. Тя се проявява на монитора на терапевта под формата на диаграми.

Терапевтът избира индивидуална програма за трениране. Дете вижда тази програма под формата на компютърна игра.
Играта се управлява само от мисълта, без мишка или клавиатура.
Целта на една от игрите например е да управляваш виртуална кола. За да се постигне това, мозъкът на клиента трябва да генерира желаната мозъчна активност. При минимално разсейване колата спира или се отклонява от пътя. Тренирането трайно спомага за достигане на оптимално ниво на мозъчното функциониране.

# 23
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
EEГ-то давало представа, какво има като проблем детето в коя зона и компютъра помагал за регулирането. За децата е като игра.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 351
Има възможност освен да се придобие контрол върху концентрацията - и да се  подобри мускулен тонус.Има според лекторите подобрения на хора след прекаран инсулт.Също така при епилепсия намаляване броя на приеманите медикаменти от 3 на 1  Thinking
При деца и възрастни не контролиращи тазоворезервоарни функций тоест пиш и аки могат да се научат да контролират мускулите отговарящи за това.Мога да се научат да контролират дишането, пулса, слюноотделянето и стомашния тракт.
При децата се използват различен тип игри - всъщност всичко е във вид на игра.Най трудно е според госта психиатър - да се запазят придобитите умения и в реалността след сеансите.Доколкото разбрах самите сеанси са половин часови като се състоят от няколко 4 мин. сесии.
Интересно ми беше дали при немотивирани деца с хиперактивност и аутизъм би имало ефект, защото такова дете не изпитва лична необходимост да се самоконтролира.Но си мисля, че би могло да се опита, и ще му хареса  Thinking
Склонна съм да опитам след време при финансова възможност.За мен например би било много полезно  Mr. Green

На детето се задава устна инструкцията.Например - ако не махаш с ръчичка - ще се движи колата напред.Ако потропваш с пръстчета - колата спира - нещо такова или пък в друг случай, ако си повдигнеш крачето и ще видиш как принцесата се движи/принцесата и колата са на монитор пред детето.На ръчичката или крачето са прикачени електродчета.Зависи какъв ефект се търси така и се настройва играта за детето.Постепенно сложността на игрите се увеличава

# 25
  • Мнения: 3 540
Vav Varna metod EEG-biofeedback praktikuva psiholog v "klas varana". Znam che raboti i s manichki dechica. Vijte saite im:
Варна: Ивелина Бояджиева Бул. Вл Варненчик 106 Тел: 052637068; 052631483, 0887418307 емайл: klasvarna@abv.bg, www.klasvarna.com

 
Aga,да разбирам ли ,че психолога в кабинета на този адрес е един,а в  католическата църква ,,Свети Михайл"работят оделно от кабинета! newsm78
 
 
 
 

   
 

# 26
  • Мнения: 919
Много е интересно това,което разказвате. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 271
а как е с деца които не отговярят на команди
които нищо не ги интересува
които не играят игри и компа за тях е непознат или неинтересен

# 28
  • Мнения: 998
kuneto, за аутистични и с умствена изостаналост ли имаш предвид? Предполагам, че в този случай, едва ли може да се повлияе точно чрез посочената апаратура и компютърна игра. В описаното наблюдение на невротренинга, доколкото се досещам, се използва именно мотивацията, която децата имат да се справят с компютърната игра. Така се развиват определени зони от мозъка, отговарящи за съответната дейност,т.е. формират се и се заздравяват и нервни връзки. Но и аз се запитах - дали в друга ситуация детето ще направи асоциация с играта, за да използва придобитите умения. Според мен, това се нуждае от допълнителен тренинг.
Катина, какво каза гостуващият лектор за това? Как се работи, за да се запазят уменията в реалността?

# 29
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
Много благодаря за информацията от срещата в софия. Все повече ме привлича като метод. Ние сме на четири и половина и сме спец на компютъра. Само не знам как ще разбере че се играе без мишка и клавиатура.  Thinking

# 30
  • Мнения: 474
с мисълта

# 31
  • Мнения: leet
На мене също ми беше много интересно и за опита от тренинга върху възрастни и уж мотивирани хора върху работата с деца. Казаха например, че при тренинг на мениджъри почти винаги, когато им казвали да се концентрират, уреда измервал огромно напрежение вместо концентрация. Което означава, че по принцип хората не можем да различаваме добре състоянията, в които се намираме, та какво остава за деца с разстройство на периферната нервна система. Та така мотивираните възрастни виждали на екран, че вследствие на това, че тв вместо да се концентрират, се напрягат, мисълта им вместо да изкачва на монитора топка по наклон, тя започва да пада и човека опитва да я изкачи и след като успее всъщност, разбира и се научава как по- бързо да успее да концентрира, вместо да се стресира. Подобен е и методът при работата с деца, само че с игри - като му се каже на детето да се чувства весело, за да се усмихне човечето на неговия монитор, ако то се насили и се напрегне, вместо да се успокои, човечето става тъжно и детето трябва да намери верните чувства в себе си. Питахме, разбира се, как успяват да мотивират дете с аутизъм или хиперактивност, или- още по- добре - и двете заедно, казаха, че с награди - винаги имало нещо, което детето обича и че се постига успокояване и концентрация, без да се използват медикаменти със задължителните странични ефекти и при това резултатът бил траен, но вероятно доста време след тренинга, родителят ще трябва да контролира емоциите на детето като го кара да си спомни как се е чувствало тогаво, когато да речем е успяло, без да докосва мишката, човечето да се усмихне. Катина пита може ли родители да се обучим и да си закупим апарата, за да работим вкъщи. Отначало полската специалистка каза категорично, че терапията трябва да се извършва от специалист, за да не се навреди на мозъка, защото все пак имало мозъчна интервенция. След малко обаче при въпрос от д-р Чавдаров стана ясно, че щом самата терапия, а не ЕЕГ прегледа и и изготвянето на протокол, та самата терапия щом може да се извършва от обучен педагог или психолог, защо да не може да се извършва от обучен родител, който, все пак най- добре познава детето си и е най- добрия педагог за него.

# 32
  • Мнения: 1 434
Blagodarq na Kezaq  za informaciqta  Hug  bouquet

# 33
  • София
  • Мнения: 2 351

Катина, какво каза гостуващият лектор за това? Как се работи, за да се запазят уменията в реалността?
Аз си тръгнах набързо и не изчаках края на демонстрацийте  Embarassed Предполагам, че веднъж детето видяло или по скоро почувствало, че може да контролира с психиката сии  емоцийте си, и постепенно затвърдило го в поредица сеанси - би могло и в реалноста да си спомни и да го прилага.Мисля, че се наричаше това "пренасяне на опит"Нещо такова
когато заведем на басеин няколко пъти детенце и там му е харесало - то след два три месеца примерно ако види снимката си в този басеин, ще се усмихне, и ще си спомни положителната емоция изпитало в басеина.Ще се почувства пак щастливо.Ако покажем снимката в която плаче ще се почувства пак нещастно.
Тоест когато му кажем репликата използвана от инструктора в този метод може би ще си спомни как да се успокои.Така си го обяснявам.........дай боже и без да чуе реплика да изпита желание да се контролира само  Praynig

# 34
  • Мнения: 82
И аз Ви чета. Grinning
може би ще отида на 28 .02,стига да не са прекалено много желаещите и да не ни приемат Laughing

# 35
  • Мнения: 465
От нета чета само положителни мнения за биофидбек-а, или неуро фидбек(както още го наричат.И моите любими израелски доктори го прилагат свободно за третиране на АДХД и АДД.
На местно ниво намерих тази статия:
http://www.eegspectrum.com/Applications/Autism/EEGandAutism/
Прилагат го този тренинг при високофунционални деца с А-м,които може да ги удържиш на сеансите.В статията пише какви хитрини са приложили при 8 годишното момченце-дали са му да си поиграе в къщи със самите електроди за главата и са му позволили да държи в ръцете си любимото морско свинче.В началото е бил на 3 сеанса седмично, по-късно на 2.Промените настъпили между 12 и 28 -я.От изброените промени се вижда ,че детето е станало много по-социално.Явно ,че ако се убеди дете да стои докато почват "сеансите" ,те във вид на игри ще го "предизвикат" да научава.Аз си мислех ,че детето "запомня" научените умения за контрол на тялото си по време на самите сеанси ,т.е развива нови центрове на контрол,ама явно греша като чета вашите обяснения.Като пробвате и ще разкажете по-подробно. Hug
И при отказване на цигарите помагал методът-да вземе някоя майка да ни докаже,ли newsm78

# 36
  • София
  • Мнения: 1 891
За цигарите аз мога да се жертвам.  Whistling
Много интересна терапия,наистина.
Жалко,че няма как да работи за невербални аутистични деца.
Мотивацията е ключов момент тук. Игровият момент прави терапията достъпна за деца.

# 37
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Жалко,че няма как да работи за невербални аутистични деца.
Мотивацията е ключов момент тук. Игровият момент прави терапията достъпна за деца.

Пробват, но не очакват чудеса.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 351
Аз си мислех ,че детето "запомня" научените умения за контрол на тялото си по време на самите сеанси ,т.е развива нови центрове на контрол,ама явно греша като чета вашите обяснения.Като пробвате и ще разкажете по-подробно. Hug
И при отказване на цигарите помагал методът-да вземе някоя майка да ни докаже,ли newsm78

Аз доколкото разбрах, защото начина на поднасяне на информация не беше като за "мен", а по скоро като за специалисти  Confused освен търсените умения се подобряват и нови центрове в мозъка.Например спомена се за дете с аутизъм подобрило очен контакт, казвало повече думички, и дори буквата Р.Целта на сеансите не е била казването на буквата Р - изрично попитах.Което ми говори, че общото състояние се подобрява.И е логично де.Както когато детето подобрява фината моторика се подобрява и речта, защото центровете в мозъка отговарящи за тези две дейности са един до друг.

# 39
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Сетих се да добавя, че ЕЕГ - биофидбак - замествал например лекарството Концерта.


Много ще се радвам, ако д-р Чавдаров, който знам, че чете във форума се включи и разкаже още нещо, ако има вече наблюдения от апаратурата.

# 40
  • Мнения: leet
Дороти,
Д-р Чавдаров попита как могат да мотивират четиригодишно дете с гърчове и епилепсия, понеже преди това бяха казали, че работят с деца над 3 години. Тогава те поговориха нещо помежду си на полски и казаха, че всъщност работят с деца над 4 години, а д-р Чавдаров каза, че може да им предостави и такова дете на 5 години..а те казаха, че имат методи да го мотивират. Всъщност важно беше да споменем началото на презентацията, когато казаха, че този метод е изработен специално от учениет на НАСА и години наред се е прилагал само за тренинг върху пилоти и космонавти за научаване как да избягват и игнорират стреса и след като проработил много успешно започнали да го прилат и върху други хора, както здрави , така и с проблеми, а също и деца..той не е разработван за деца, но се оказало, че е невероятно успешен и ефективен също и след приключване на терапията. Утре е първата сесия на Марти по този метод и ще ви държа в течение, но чувставам увереност, че ще постигне успокояване и подобряване на концентрацията, от което се нуждая като слънцето и въздуха...за Мартин не знам, но аз се нуждая Simple Smile

# 41
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
 Kezaja успех и да разправяш.  Peace   bouquet

# 42
  • Мнения: 3 540
Интересно за Варненци! Peace
Току що говорих с Мартин Джуров-психолога в католическата църква ,,Свети Михайл"
 Той каза ,че католическата църква във Варна нямат нищо общо с кабинета на асоциацията ,но също прилагат този метод!
И не е информиран ,че събота е ден на биофодбек-метода за Бг

Предложи да се чуем допълнително и да се организира от църквата предствяне на биофидбек метода за заинтересованите родители! Peace
Някой от Варна да е успял да се свърже на стационарните телефони на кабинета на Асоциацията на Боифидбек-метода и да си е записал час за събота! newsm78 

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Ваня, аз се опитах да се свържа, но безуспешно. На стационарните телефони никой не отговаря, а на мобилния ми отказват. Ако се свържа ще зашиша час за събота. Иначе бих посетила с удоволствие и интерес представянето в църквата.  Peace Благодаря за информацията и инициативата - много полезна както винаги.    bouquet

# 44
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Тамън щях да подсещам, тези които не са от София и те да се включат в разказ, ако имат впечатления.

  bouquet  bouquet  bouquet

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Майчета боркини - ето ме и мен при вас - стахотни нови неща се учат с времето и опита ни да пмогнем на малките си съкрвовища. Някой наясно ли е дали вече функционира този кабинет в Пловдив и цените същите ли са?

# 46
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
Интересно за Варненци! Peace
Току що говорих с Мартин Джуров-психолога в католическата църква ,,Свети Михайл"
 Той каза ,че католическата църква във Варна нямат нищо общо с кабинета на асоциацията ,но също прилагат този метод!
И не е информиран ,че събота е ден на биофодбек-метода за Бг

Предложи да се чуем допълнително и да се организира от църквата предствяне на биофидбек метода за заинтересованите родители! Peace
Някой от Варна да е успял да се свърже на стационарните телефони на кабинета на Асоциацията на Боифидбек-метода и да си е записал час за събота! newsm78 

Миналият петък успях да се свържа на стационарните телефони на кабинета. Една госпожа ми записа номера и след десетина минути ми се обади един господин. Каза че е психолога който работи с апарата. Когато поисках да се запиша за събота ми каза че тогава  ще  отсъства. А иначе за платен прием няма проблеми записва след уговорка за удобно време. Аз засега се въздържах защото искам да проверя и в католическата църква.

# 47
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
Интересно за Варненци! Peace
Току що говорих с Мартин Джуров-психолога в католическата църква ,,Свети Михайл"
 Той каза ,че католическата църква във Варна нямат нищо общо с кабинета на асоциацията ,но също прилагат този метод!
И не е информиран ,че събота е ден на биофодбек-метода за Бг



Аз не разбрах. Психологът в католическата църква работи ли с деца по този метод? Аз мислех другата седмица да отида на място и да попитам.

# 48
  • Мнения: 3 540
Не съм го питала точно на каква възраст са децата с които работи ,просто ме интересуваше дали на 28.02 ще има презентация на метода ,като този в София!
Ако желаеш мога да ти дам тел. му на лични! Peace

# 49
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
Да благодаря. Hug
 Ако не успея да го намеря в църквата да се уговоря по телефона.

# 50
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Запис и от мен.За мамите от Варна.Аз също звъннах в асоциацията,говорих с психолога,който работи по метода.Оказва се,че този ден за диагностика е само за София.Психолога ми записа час за консултация с него,за да може да обесня какви са проблемите на детето и съответно да каже какво може да се направи и какви очаквания да имам преди да реша да започнем терапия.Тъй като ние имаме направени около 10 ЕЕГ-та ми каза да ги нося и тях да ги погледне.Ще пиша повече след срещата.

# 51
  • Мнения: leet
Мами,

Днес беше първото ни посещение с Марти на биофитбека и обещах да ви разказвам. Значи, първо му свързаха електроди към главата и ръцете и  монитора на терапевта отчете повишени тета вълни, характерно за хиперактивността. След това започнаха с игрите- първата беше една кола, която Марти със силата на мисълта трябваше да движи бързо и без да излиза от полето, казаха му да гледа горе на монитора колко точки ще събере, ако успее да я движи бързо и без да се отклонява...много бързо успяха да го мотивират и той попита за второ ниво. След това направиха същото и със шейна, щом се разсее и шейната изостава и не трупа точки, а той бързаше да мине на следващо ниво и успя да се концентрира. После на екрана - 3то ниво - му дадоха Аладин на летящото килимче и Марти трябваше да се концентрира силно, за да расте килимчето и от време на време като се разконцентрираше, килимчето започваше да намалява и той бързаше да се съсредоточи. После трябваше със силата на мислъта да обърне Аладин и да му видим гърба..детето се съсредоточи и успя. Следваха пъзели, които колкото по- концентриран беше, по бързо се редяха и той искаше да мине на следващ, затова изпълняваше инструкциите. След това имаше игри, чиято цел беше да се научи да изчаква и да мисли по- дълго време, преди да вземе вярното решение. Трявбаше да натиска първо червеното копче на светофара, после жълтото, след това чак да помисли и намери двете еднакви карти и да натисне втората..в началото действаше бързо и импулсивно, но светофара се сърдеше и ръмжеше и той много се впечатли, че му се сърди и затова се концентрира и стана перфектен по едно време. Процедурите се правят минимум 15 пъти, през ден, трябва да има почивка от един ден между тях и една процедура струва 25 лв. Записах го два пъти седмично. След първата сесия процедури и малка почивка можело да се повторят, ефекта е с натрупване и остава траен резултат. След сеанса МАрти около 2 часа беше супер спокоен..а вечерта, за разлика от повечето вечери нямахме изблици и нервни пристъпи. След всяка процедура трябвало да има все по успокояващ ефект. Аз продължавам...до победата Simple Smile

# 52
  • Мнения: 998
Kezaja, много интересно звучи разказа ти и най-вече ефекта върху Марти. Успех!

# 53
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Kezaja, звучи много добре! Успех и от мен!  Hug И ще се радвам да разказваш всеки път.  Peace
Сега да ви споделя моите мисли. Петьо, когато е пред компютъра е толкова съсредоточен и концентриран, че все едно няма никакъв проблем с концентрацията. Особено като играе на игри. Може с часове да стои, верно все му мърдат краченцата и ръчичките, но стои. Дори, когато играе на някаква обучителна игра на компютъра се концентрира много повече, отколкото ако трябва да го прави в тетрадката и съответно греши по-малко. Например има упражнения, в които трябва да подреди няколко разбъркани думи в изречение - в тетрадката не успява - на компютъра греши единствено от бързане и то рядко... Та аз се чудя дали при нас би помогнал невротренинга в такъв случай.  Rolling Eyes  А иначе основния ни проблем е в концентрацията.  Rolling Eyes Ще отида да се консултирам все пак.  Peace Ако не помогне, поне не може да навреди.

# 54
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Здравейте.Днес посетих кабинета в Школа Клас във Варна по метода Биофитбек.Психолога е много младо момче,работи с деца в занималнята,която се намира там,не е за деца с проблеми,а просто занималня за деца от 1-ви до 4-ти клас.Относно метода не останах с впечатление,че имат голям опит.Относно децата,в момента работят с дете с хиперактивност,което вече добре се повлиявало от метода.Това което ми обесниха в общи линии е това,което пишат и майките били на срещата в София.Относно деня на Биофитбек за Б-я,едва днес им се обадили да им съобщят и съответно не са подготвени за демонстрация на метода и за това няма да се състои.Записах час за детето за диагностика другата седмица.     Междудругото попитах и за приложението на метода за отказване на цигарите,казаха че се работи основно върху волята,подходящо е за всякакви зависимости като зависимост от хазарт,алкохол,цигари и други.Всичко зависи от индивидуалния случай,но са необходими минимум 10 тренинга за да има резултати,не само за цигарите,а и при децата с проблеми.               

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 292
Днес заведох сина ми на консултация, за да изпробвахме този метод. Писах за резултата тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=335224.msg10353592#msg10353592

# 56
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Да се разпиша и аз.Днес ние също изпробвахме метода.Видяхме играта с рибките и тази с Аладин и килимчето,но на детето му показаха много от игрите и му позволиха сам да избере на кои да играе.Той игра на дартс,като целта беше да забива стреличките в средата,на един скиор,който трябваше да кара възможно най-бързо и отстрани пистата има елхички с лампички и ако забави скороста лампичките изгасят,а целта е всички лампички да светят,след това игра на бобслей,пъзел и една игра подобна на арканоид.При нас присъства психолог,но с другия монитор борави невролог и разчита импулсите на мозъчните вълни.Странното при нас е,че детето се справи невероятно.След края на всяка игра се появява една скала,която ако е в червен цвят значи детето не се е концентрирало достатъчно и е играло много лошо,ако е жълта значи е добре,а ако е в зелен цвят е играло много добре.Освен това скалата може да не е пълна до горе т.е. да е оцветена половината или повече или по-малко от половината.Още на края на първата игра се появи зелена скала оцветена почти до горе.Същото се получи и с другите игри,само на тази като арканоид беше жълта,но детето не разбра,че може да се движи на ляво и дясно и удряше топчето само в средата.Психолога каза,че никой до сега не е получавал такъв резултат,дори възрастни хора постигали този резултат след няколко тренинга.Каза,че откакто работят с този апарат Мишо е може би първият постигнал тези резултати от първия път.От обесненията разбрах,че метода основно действа успокояващо.Но моето дете не е със синдрома хиперактивност,просто той е хиперактивен на моменти в зависимост от ситуацията,например при игра с други деца поради незадоволителната му комуникация с тях,в училище поради трудностите които среща,когато се чувства отегчен и неразбран и това му е нещо като защитна реакция,бягане от отговорност и от действителноста.Поне аз така си го обеснявам.ЕЕГ-то му(някой от старите,които сме правили) действително регистрираха някой високоволтажни остри вълни,алфа или тета мисля че бяха,но това не е показателно и същите тези вълни отговарят и за епилепсия.Невролога по метода също каза,че не вижда хиперактивност на графиките на монитора.Оказа се,че нямаме и никакъв проблем и с концентрацията.Обесних,че има липса на концентрация най-вече що се отнася до учебния материал,но ми казаха,че щом може успешно да се концентрира върху неща които харесва значи проблема с обучението не е от липса на концентрация.Попитах тогава как метода може да му повлияе за дислекцията и поведенческите проблеми и доколкото разбрах не се работи специално върху тези проблеми,основно е за успокояване и съответно от това може да има подобрение в резултат контрола над емоциите.Общо взето работи се върху това,което се вижда като проблем от графиката.Разбрахме се да ходим веднъж седмично,а не както се препоръчва по принцип-2 пъти.                 Незабравка това което се е получило при вас не е нищо странно.Методът е базиран на това,че не компютъра влияе на човека отсреща,а човека влияе върху компютъра.Когато включиха електродите на детето изключиха монитора пред него,имаше включена игра,защото преди това му ги показваха,за да си избере.Та значи комп. работеше,но монитора беше изключен,за да не го разсейва,защото първо трябва да направят диагностика като отчитат нещо по графиката на другия монитор,за да видят на какво ниво и на каква продължителност да го пуснат да играе.По време на игра се трупат точки и при всяка точка се чува един звук.Докато монитора беше изключен и отчитаха нещо на другия детето просто си стоеше на стола и започнаха да се отчитат точки т.е. чуваше се звука.Просто детето си е мислело за нещо и се е съсредоточило върху мисълта си и съответно това се отчита тъй като електродите са включени,играта също,но детето не я вижда поради тъмния екран на монитора и не се е занимавал с нищо странично,просто си е мислел нещо.На същият принцип е и ЕЕГ изследването,когато бяхме малки ни го правиха с упойка и това,че спи не значи,че съзнанието му е празно и че не се отчита мозъчна активност.       Другото,което не разбрах какво точно показва,но по време на игрите невролога записваше нещо на един лист.Накрая ми го показа и това беше таблица на която са написани различните вълни:алфа,тета,делта и съответно от лява и дясна хемисфера и срещу всяка от тях са означени с цифри границите за възрастни и деца.Примерно да кажем за алфа вълните нормалните граници за деца са от 10 до 30,като на детето ми всички бяха в норма и клоняха към горната граница и невролога каза,че не вижда нищо нередно в това,което е отчел.Детето също ми говореше нещо тогава и не разбрах какво всъщност показва тази таблица,ако на някой от вас са обеснили нека напише.

Последна редакция: нд, 01 мар 2009, 01:19 от me4ta22

# 57
  • ВАРНА
  • Мнения: 296
me4ta22, много е интересно това което си споделила. Виждам че си от варна но не разбрах къде сте направили процедурата?

# 58
  • в моя свят
  • Мнения: 849
me4ta22, много е интересно това което си споделила. Виждам че си от варна но не разбрах къде сте направили процедурата?
    Наистина забравих да спомена.Започнахме терапия на Биофитбек в Католическата църква.В по преден пост споделих за консултацията ми с психолога по метода в Школа клас.След като говорих и със специалистите от църквата аз лично останах с впечатлението,че там имат много повече практически опит и работят от по-дълго време с апарата.Направи ми впечатление и това,че психолог и невролог работят заедно,а според мен един невролог много по-добре би разчел вълните и импулсите на мозъка.Другото което разбрах е,че в църквата апарата работи само през почивните дни и всеки желаещ може да отиде и да изпробва метода тъй като там е безплатно.Но другия въпрос е,че ако има нужда от редовни тренинги минимум 10 пъти незнам дали там може да се проведът,а и нали се препоръчва 2 пъти седмично и трябва натрупване.Следващия път ще попитам за повече подробности.В Школа клас направих консултация и записах час за детето след празниците,но ще се обадя да го отложа,тъй като започнахме терапия на другия апарат.Доколкото разбрах диагностиката там т.е. първия път също са безплатни,а след това цената е 25лв. като посещенията са 2 пъти седмично.

Последна редакция: нд, 01 мар 2009, 19:22 от me4ta22

# 59
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Това е добре, че се работи с невролог. Аз това търся.

# 60
  • Мнения: 1 193
Запис
Много интересно, но и разочароващо - пак за нас не става.А всички очакват ние в къщи да ги стимулираме да се развиват.А ние таиме надежда че може би някой ден ще поиска нещо.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Ние също отидохме на 28 за първи път на сеанс за биофитбек.  Мариета Игаренска е много мила, лъчезарна, плашещо - млада, но уверена в това което прави, и успява да предаде своята убеденост на отсрещните. Доста усилия положи да влезе под кожата на моя младеж. Дори успяхме да го накачим с въпросните жички, дори и"обички" му закачихме и нещата тъкмо тръгнаха и тя седна на отсрещния компютър за да отчита резултатите и дребния смъкна част от екипировката и сеанса пропадна. Но въпреки всичко смятам че ще ползваме метода в бъдеще. Самата психоложка каза, че най-малките и пациенти са 8 годишни. Иначе в къщи се опитах да му предложа забавление пред компа - до сега само гледаше батко му как играе, в неделята му дахох сам да оцветява картинки. Много му хареса, ако не го бях откъснала , можеше да се занимава с часове. Но така поне при следващото ни посещение, когато и да го направим, ще е посвикнал да стои пред монитора.

# 62
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Бебоче, по този метод и ДЦП лекували в чужбина, но сега навлиза в България, дай боже по-бързо да стане.

# 63
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Здравейте момичета.Да побутна малко темата.Какво стана,тези които пробвахте метода отказахте ли се? Ние днес бяхме за 2-и път.Малкия игра по свой избор на някой от игрите от предния път,но след това му пуснаха и по-сложни на които трябва да прави повече неща едновременно.Отново се справи много добре,но от съсредоточаването се измори.Най-много харесва играта с пъзелите и невроложката му обеща,че ще му я пусне и за последна игра,но той отказа и каза,че не може повече.Първия път след като излезнахме от кабинета ми каза,че е скапан.Не знам явно това съсредоточаване го изморява психически,защото физически се чувства много добре и докато си тръгнем почва да бяга и непрестанно да бърбори.Този път говорихме много за проблемите на детето.Имал леко забавяне забравих точно на кои вълни и всъщност работят само върху това.Обесниха ми,че постепенно ще увеличават времетраенето на сеансите.Казаха ми да не очаквам резултати веднага и след 10-я тренинг ще направят пак диагностика,за да видят докаде сме стигнали(каквото и да означава това) и след това ще преценят колко още има нужда.След това говорихме,че 3 пъти седмично ходим на логопед,а сега от другата седмица започваме и поведенческа терапия с психолог и казаха,че като се съчетаят и трите терапии резултат ще има.

# 64
  • Мнения: 16
.
Пиша от ника на жена ми.
И двамата сме лекари .Аз съм психиатър. За метода на биологичната обратна връзка знам от петнайсетина години  .Разбрах за представянето на 23 февруари случайно и   въпреки, че съм от Плевен отидох  да видя дали това, което се представя отговаря на знанията ми.
Доцентката от Полша не ме изненада , тя потвърди това което знаех за приложението на биологичната обратна връзка.
Подчертавам, че мен ме интересуваше не толкова неврологичните заболявания на които акцентира д-р Чавдаров , а психиатричните и психосоматичните- например бронхиална астма, мигрена , алергии, главоболие , спастичен колит и т.н..
За това и ние със съпругата ми останахме почти последни и пробвахме уреда върху нея .
И двата монитора бяха обърнати към нас така, че следяхме и играта и ЕЕГ-то.
Това което най- ме впечатли и което искам да споделя е за силата на усмивката - неволно жена ми се усмихна и ние видяхме как веднага ЕЕГ -то се успокои .
Запознахме се и с пълната гама от възможности.Те не са само в областта на  неврологичните и соматични проблеми .Има опции за развиване на интелекта и творческото мислене детето .
Това в което съм малко скептичен е срока на промените, мисля си, че сроковете са доста по – дълги.
Там не се каза и за съпътстващи метода терапии . Прочетох написаното от me4ta22 и мисля, че нейният комплексен подход с прибавянето и на психотерапия е по – правилният.
Извода, който си направих за мен е, че за   психосоматични и психични заболявания включително с хиперактивност и дефицит на вниманието метода е много добър.
Но, преди всичко трябва да започнем от нещо по – лесно:
 Да се научим да се усмихваме. 

# 65
  • Мнения: 998
dokoga, много интересно това за усмивката:)
На конференцията по логопедия наскоро е имало доклад от колеги от Благоевград по темата. Те имат там апарата от доста години. За съжаление, аз пропуснах представянето им и сега чакам да излезе сборника, за да прочета доклада.

# 66
  • в моя свят
  • Мнения: 849
dokoga сърдечно благодаря за включването  Hug Наистина имах нужда от още едно потвърдение от специалист.Аз залагам много надежди на този метод,подготвена съм за това,че резултат не трябва да очаквам веднага.Но последно време чух много негативни мнения за метода от специалисти осланящи се само на медикаментозната терапия.Майките от форума пробвали метода също не се включват,дали продължават със сеансите? Съвсем скоро прочетох в една книга издадена преди почти 10г. за този метод,името там беше Неврофитбек и по дори оскъдното обеснение става въпрос за същото.Направи ми впечатление,че още преди 10г. са препоръчвали този метод за деца с психични проблеми.Както винаги при нас всичко с огромно закъснение. Sad

# 67
  • Мнения: 9
Kezaja много интересно ми се видя това което описваш.Видях,че сте от София и за това искам да попитам къде точно се провеждат тези сеанси и до момента какъв е ефекта при вас?

# 68
  • Мнения: leet
Ani_ta30 ,

Миналата седмица беше осмата процедура на Марти по метода невротренинг- биофитбек. Записах го още на презентацията през февруари при Станни Ненхоф и тъй като кабинета й е до правителствена болница точно, ние живеем на една улица разстояние от него, тръгнахме още същата седмица. Аз присъствах само на първата процедура и всичко беше точно, както го описвам, от следващата вече детето влизаше само и оставаше почти двойно, като време, от предвидения един час. Получи се наистина невероятен контакт между Марти и терапевтката и ми се струва, че биха могли да изкарат и по- дълго време дори, ако не идваше следващия за терапия. Като седя отвън до вратата и слушам, те не спират да РАЗГОВАРЯТ, ама разговарят, както се разговаря...той преди задаваше много въпроси, но еднопосочно, а от както ходи на терапията..изслушва , пак задава въпрос, отговаря...те, вътре в кабинета си разговарят, като добри приятели. И след всяка процедура..около 2 часа е най- спокойното и адекватно дете, знам, че метода действа с натрупване и трябва време за отчетлив ефект..запланували сме още 12 процедури, малко почивка и пак. А, и понеже изключително много работят и върху това, да се помисли, преди да се вземе правилното решение, терапевтката всеки път ни дава и домашни, със светофар горе вляво на листата, който светофар му напомня, че както по време на сеанс, има светофар на екрана, който се сърди, когато вземе импулсивно решение и отговори прибързано, така и вкъщи може да стане..и мисли по- задълбочено, преди да даде отговор. А, също терапията помага и на мене, мога да кажа, че откакто Марти ходи на биофитбек, за първи път през живота си успявам да спазвам простото правило, което всеки знае, но аз никога не спазвах- да поема въздух и преброя до десет, преди да вземе решение за бурна и импулсивна реакция..и детето също усеща, може би, че и аз съм станала по- разумна и той се опитва да е:)
Но тази седмица, терапевтката замина за около месец и половина в Австрия, през което време реших да направим един курс от 15 сеанса музикотерапия и вдруги ден започваме. Първо ще отиде детето с баба си, за да му снемат анамнеза, на следващия ден ще отида аз, защото детето е голямо и не бива да слуша, като разговаряме с терапевтките аз какво съм преживяла- това било начин да се снеме и моята анамнеза, след което да ни изготвят програма, отговаряща на нашите потребности и на всички сеанси, преработената музика, трябва да слушаме със слушалки двамата заедно..3 пъти седмично..аз обаче съм на работа..и ще слушат с баба си...след това, продължаваме с биофитбека.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Kezaja много се развълнувах, като прочетох как ви действат новите занимания. Чак ми се преплака от радост, че поне някое дете успява....Много се радвам зе вас, пиши пак как е с музикотерапията. За съжаление моят син май не успя да се справи с изискванията на биофитбека...според терапевтката е още малък....но и на мен разговорът с нея ми повлия много положително ... измъкна ме сякаш от " дупка" ...според нея сина ми няма нито Аутизъм, нито хиперактивност, но мен пак си ме човърка - защо не иска да разговаря докато не го попитам нещо, защо е сякаш блуждаещ , защо мрази да гледа в очите.....все притеснителни сигнали...
  bouquet на всички.

# 70
  • Мнения: 478
доколкото ви разбрах за заниманията/сеанси "биофитбек" се изизсква над 4 г възраст.

Затова какво бихте ни препоръчали за момченце на 1.5 г, разбира се още не става дума за лекари и етикет "хиперактивност"(близките му ме попитаха за консултация с психолог, но не са навити за лекари), проблема е че детето се учи да посяга на близките и блъска в мебелите с играчката си.
Разбира се в дъното на такъв проблем са средствата, кой може да си позволи частна ясла докато не го класират за обществената ..особено самотна безработна учаща майка.
Казват близките на детето, че като посещава почасово една занималня се налудува там и е доволен.
Аз и близките се опасяваме, че всъщност в занималнята явно копира поведение от много по-голямите деца, които препускат да се бият и според нас му се разваля самодисциплината неосъзнато.
Възрастта е много малка за да се каже че е нещо изградено.
Давйте идеи всякакви,
като се почне от това дали да се харчи за консултация със психолог или има някъде безплатно, име адрес цена насоченост.
Има ли идеи за занимални под 200лв месец с повишена насоченост за "активно дете", примерно знаем че на наши познати които са в опредлена общност детската им е по-добра цена, обаче общността не е достъпна за тях.

# 71
дайте ми информация за  въздействие върху хиперактивност аутизъм и други неврологични отклонения

# 72
дайте ми информация за  въздействие върху хиперактивност аутизъм и други неврологични отклонения
bluvelvet,моля те за картите които споменаваш в тема хиперактивност

# 73
  • Варна
  • Мнения: 2 097
kraslata, ето я темата за хиперактивността http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=376991.165 , заповядай там. На първа страница има много полезна информация - игри, книги. Регистрирай се и пиши там, разкажи повече за вас и успех.  Hug

# 74
# 75
  • София
  • Мнения: 1 634
Много интересен метод!
Чувала съм за такива процедури в други страни, но не знаех, че се прилага и в България
Успех на децата Ви! Hug


Последна редакция: чт, 13 авг 2009, 14:41 от Lady-B

# 76
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Добре че някой я изкара темата и все искам да питам варненки. Ще ми се като дойда във Варна да посетя католическата църква, защото там преглеждат с невролог. Още ли това го правят.  newsm78

# 77
  • Мнения: 2
Може ли някой да сподели колко струва една сесия с метода невротренинг и колко струва блок от 20 сесии.

# 78
  • Мнения: leet
Една процедура невротренинг/ биофитбек струва 25 лв. В една сесия се правят между 15 и 20 процедури, като седмично процедурите са не повече от 2, максимум сгъстени до 3, за да има ефект, не се препоръчва да са прекалено начесто, по преценка на терапевта, като се заплащането става на процедура, а не наведнъж. След изкарана сесия от 15- 20 процедури, се очаква ефектсе след около 14 дена, след приключване на курса. Прави се почивка от около месец и се прави втори курс невротренинг отново от около 15 до 20 процедури, като при втория курс, в зависимост от състоянието на пациента, е напълно възможно процедурите да са в долната граница- т. е. около 15. Отново след месец- месец и полвина почивка, се прави следващ- 3- ти курс, в който процедурите може и да са 10, ако концентрацията на пациента показва бързо покачване, това се отчита на монитора на терапевта. Броя сесии или курсове, се определя от терапевта, до достигане на максимално добра концентрация за конкретния случай. Дават се и домашни за вкъщи, което способства бързината на постигане на добра концентрация и научаване да се изолира стреса, и се разграничава стреса от концентрацията. В нашия случай методът дава много добри резултати. Работи се върху принципа- ГЛЕДАМ- МИСЛЯ- СТАРТ- КОНТРОЛ. Пациента се научава да гледа цялото, след това отделните детайли, преди да включи мисълта, едва след това да започне работа, след като е мислил и след приключване на заданието, да направи проверка на извършеното.

# 79
  • Мнения: 2
Благодаря на всички за отговорите,
на фона на информацията ми за цените в чужбина бих казала, че е доста умерена цена, не е скъпо, дано повече родители осъзнаят положителният ефект на неврофеедбека.

# 80
  • Мнения: leet
Нямам преки впечатления как се процедира извън бг, но тук специалистите, които работят, идват от Австрия и Полша, където имат натрупан опит и където продължават да работят също. Изключително важен е и ефекта със стимулирането с точки, които се трупат при добър резултат, вследствие на добра концентрация, както и дребни материални стумули- бонбони, балони за децата, които в течение на времето и неусетно, преминават в нематериални- награда става похвалата- устна и с благодарствено писмо до детето, където се описват постиженията му на език, достъпен за детето, както и препоръки за домашна работа и изготвяне на дневник, в който детето да си води "дневните победи". Невротренинга не просто подобрява концентрацията на деца с дефицит на такава, но и много постепенно и неусетно ги нахъсва и им създава състезателно чувство, постепенно върху което се надгражда амбицията, която пък оформи ли се у детето, може да се каже, че е преодолян момента с  дефицита на концентрация.

# 81
  • Мнения: 6
Здравейте искам да попитам   този метод - невротренинг помага ли на деца който не могат да говорят или казано на кратко имат задръжка в експресивната реч .Защото имам син който е на 6 год и е с диагноза хиперактивнос  и задръжка на речта  . Ако може някой да ми отговори ще съм много благодарна. Благодаря ви.

# 82
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да поначало е за деца над 6 год възраст.

# 83
  • Мнения: leet
Невротренинга се прави на деца над 3 годишна възраст. Важно е детето да разбира обаче инструкциите и да може да изпълнява инструкции. Терапевтите стимулират децата с натрупване на точки, колкото по- концентрирано е детето по време на играта, повече точки се трупат, децата получават за добра концентрация и награди под формата на неща, които харесват и предварително са уговорени с родителя. Постепенно обаче наградите стават нематериални, децата получават писма за високи резултати. Правят се поне няколко курса, като целта е понижаване нивото на Тета и Бета 2 вълните, които са много високи при деца с хиперактивност.
Ако детето няма комуникационни и социални проблеми, а действително е само със задръжка в речта, би трябвало да може да разбира, възприема инструкции, изпълнява и се стимулира.
Най- добре е да се свържете с биофитбек терапевт, потърсете на сайта на асоциацията.

# 84
  • Мнения: 6
Здравейте,   благодаря за отговорите, но все пак искам да попитам  дали  е тук мястото да обсъждам проблема на синът ми. Както вече писах той е на 6 год.   Епикризата която е изготвена е от  Детска неврологична  клиника  Св. Наум  - София  лекуващ  лекар е - др. Томов. Детето ми е  с повишена  двигателна активност, дефицит на вниманието и  импулсивност. Много е  своенравен, изпълнява команди  само избирателно. Прави  изречения, но  към момента те  са с неясно и неразбираемо произношение на използваните думи. Разбира инструкциите  и правилата, но  обикновено отказва да ги  изпълнява, както и не иска  аз да се занимавам с него. Ходил е на ясла, от там не сме имали проблеми, но като тръгнахме на градина положението  стана ужасно. Учителките не го  възприемат. В момента посещава дневен център, където работят логопед, психолог и ресурсен учител, но ни предстои да сме 1 клас, а още не можем добре да говорим,  не можем да четем и пишем - въобще сме много зле. Лекарствата  които сме пили   са - Ноотропил, Енцефабол, Неуротоп, но направихме алергична реакция  пили сме и Хлоропротиксен  който вече сме спрели. Като  обобщение мога да ви кажа, че  водещи на този етап  при нас  са хиперактивността, импулсивността, с дефицит  на вниманието, изявяващи  се на фона на задръжка  в развитието на експресивната реч и артикулацията  при липса на данни от неврологичния  статус  и проведената КТ-гл. мозък за огнищна неврологична симптоматика.   Така че, ако някой има подобен на мен проблем ще се радвам да ми пише  или ако може да ме насочи или  да сподели  как  се справят  защото аз вече съм много очаяна. Благодаря за отделеното внимание.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
мими77 пиши от кой град си, така ще е по-лесно да те опътят майчетата, които се борят с проблеми като при твоето детенце. Ние също ще сме в първи клас догодина, също говорим като бебе. Иначе разбира абсолютно всичко, но също не желае да му се чете, и като види трудност бързо се отказва. Иначе Биофидбек-а е подходащ за деца с хиперактивност и дефицит на вниманието.

# 86
  • Мнения: 6
Здравейте  за сега живеем във В. Търново ,  а иначе сме от Русе. И  Невротренинга ще го правим  там  защото в Търново  няма.Като цяло в Търново нямат представа въобще как се работи с такива деца и го гледат като полезно изкопаемо  даже на предучилищната г-жта , каза че ще е опасен за околните.Явно  всички  спец. са в СОФИЯ .А  на нас заради него ни остава вариант - преместване в  София , но  ще видим .Благодаря за отделеното внимание

# 87
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
 мими77 поне в Русе имам чувството, че има повече специалисти средно на глава от населението.

# 88
  • Мнения: 6
Не бих казала точно  това ,че  в Русе има много спец.Защото  въобще не ни обърнаха внимание на нас .Синът ми от бебе беше ревлив , нямаше 40 дни като беше с пресипнал глас , водихме го при джипито   и то нищо - всички бебето плачат , къде от колики , къде от никнене на зъби  и така до към 2 год., възрас .Тръгнах ме сами  по спец - логопед, психолог , а сега и с ресерсен  учител. Докато на 4 год., възраст му поставиха диагноза .
 А  като  цяло останахме   доволни  от първото ни посещение .Влезнахме и тримата  защото аз имах опасение ,че  Стефито няма да даде да му сложат електродите по главата .И БЛАГОДАРЕНИЕ  НА ВСИЧКИ ВАС КОЙТО СТЕ ПИСАЛИ  аз му  бях обяснила нещата който ги бях прочела от тук .И така живот и здраве от другият  месец започваме   с невротренинга.  bouquet

# 89
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
А защо мислиш, че в София е по-различно.

# 90
  • Мнения: 6
Защото в провинцията  лекари и специалисти  не срещат разбиране и всички те препращат в София.

# 91
  • Мнения: leet
Мими,

За съжаление, истина е, че на този етап, в България, най- много и качествени са терапиите, които могат да предложат специалистите в София. За всяко дете с проблем, към настоящия момент от развитието на БГ, най- подходящо е, да е в София, така че, ако имате и най- малка идея и възможност да се преместите, не се колебайте.
За хиперактивно дете, една от най- подходящите терапии действително е биофитбека, стига детето да разбира интрукциите и да може да бъде мотивирано. Другото, което те съветвам, е звукостимулацията. Също така- плуването и ездата, бавната езда, са задължителни терапии, за тези деца. Благодарение на тези и още няколко терапии, включително и "Гимнастика на мозъка" и "Сензорна интеграция", синът ми, за който всички специалисти, щом го видеха за първи път, казваха, че е най- хиперактивното дете, което са виждали, благодарение на всичко това, сега се вписа идеално в масовия клас, дори е отличника на класа.

След изкарани 3 курса по Невротрнинг (Биофитбек), нивото на Тета и Бета 2 вълните на мозъчната активност на сина ми, са в горната граница на нормата, т. е.- концентрацията му е в горната граница на нормата. Непосредствено преди началото на учебната година, направихме още един ударен и интензивен курс биофитбек, за да се подобри и доближи още повече средата на нормата, и концентрацията на сина ми и ..е факт.

# 92
  • Мнения: 6
този метод помага ли при заекване?

# 93
  • Мнения: leet
Доколкото метода учи човек как да се концентрира и какво значи да се концентрира, как да си взема време да мисли, тогава действа и накрая проверява, би могло, да се научи и на контрол. Знам за дете, ученичка в гимназията с този проблем, на която метода не беше допринесъл за ограничаване на заекването, беше се подобрила само концентрацията доста, но и родителите я баха завели основно, заради концентрацията. Но е възможно, да има случай на заекване, когато се е получило подобрение. Биофитбек терапевтите са психолози обикновено и понеже задръжката е на психична основа, ако се насочат още преди започване на терапията, че това е основната цел, вярвам, че ще има резултат.

# 94
  • София
  • Мнения: 5 190
Темата е толкова интересна,налага се да я повдигна Simple Smile
В този сайт http://www.nenhof.com/Bulgarisch/Ueber.html най-долу пише, че методът помага при фобии. Имате ли наблюдения?
А при тикове?
От 4 години не е писано тук, какви са актуалните цени Simple Smile

Последна редакция: чт, 14 ное 2013, 15:23 от ЗаСлон

# 95
  • Мнения: 1
Добро утро мами!
Нова съм във форума и търся информация.Моят син е на 6 хиперактивен и със забавено говорно развитие.От другата седмица почваме невротренинг та ми е интересно дали има някакъв резултат от тези процедури пък било и то минимален?

# 96
  • София
  • Мнения: 964
За съжаление в темата няма нови мнения на родители , които са изпробвали метода. Някой има ли впечатления от Галя Иванова?

# 97
  • Мнения: 1
Zdraveite moeto dete e na 3 g I 8m ima diagnoza autizam I leka umstvena izostanalost baskoro minahme na telk Dadoha mu 95% invalidnost s chujda mopomosht Pishe v reshenieto che s nego trqbva da se zanimavat pedagog,psiholog,reaursen ochitel I logoped.jiveq v edno selo blizo do grad pleven Nemoga da namerq decka gradina koqto da raboti s takiva deca v pleven ako nqkoi znae Molq vi kajete mi za da go sapiens v takava gradina za da se ravie po burzo Molq vi.

# 98
  • Мнения: 998
bobuto, писах ти на лични. Тук темата е за друго

# 99
  • Мнения: leet
Галя Иванова е ученичка на Стани Ненхов и е уникално добра станала, внимателна е и е баба на дете с аутизъм, което я прави още по- вътре в нещата.

С детето ми тя работи 4 години, след като Стани я обучи ии се върна във Виена, резултата е, че монитора на терапевта отчита концентрация в аболютна норма.
Задълбочен е, работи, когато се изисква от него резултат, биофийтбека и домашните на Стани го научиха как да превключва и кога да започне изпълнението на задачата, кога може да счита, че е готов.

Един от методите, които много добре повлияват на децата с хиперкативност и дефицит на внимание, който горещо препоръчвам, но е важно детето да е нясно защо е там, какво учи и какво се иска от него.

В случай, че детето не разбира и игрите не го мотивират, не смея да давам надежди.

# 100
  • Мнения: 144
Момичета, изчетох цялата информация, но тъй като скоро няма писане по темата, ме интересува има ли полза от всичко това? Имаме проблем с концентрацията. Sad

# 101
  • Мнения: 3 535
Моя позната води детето си миналата година. Беше много доволна. Детето беше в първи клас. Аз също бях решила да водя детето. Има проблем с внимание и концентрация. Но се оказа, че единствения специалист в нашия град искаше да посещаваме частния му кабинет в София. Никак не ми беше удобно.

# 102
  • София
  • Мнения: 1 022
Здравейте, виждам, че темата е стара, но се надявам някой от предишните участници да я види и да отговори. Имам син на 8г., който най-вероятно е хиперактивен. Ходихме на консултация в Св. Никола, чакаме да ни извикат за обследване. Искам да помоля ако някой има по-скорошен опит да сподели доколко е ефективен този метод, както и писалите преди време да кажат как оценяват ефекта след като е минало време. И последно знаете ли актуално кои са добрите професионалисти в тази област в София?

# 103
  • Мнения: 19 302
Да повдигна и аз темата. Има ли доволни от конкретни специалисти?

# 104
  • София
  • Мнения: 1 535
Искам да помоля ако някой има по-скорошен опит да сподели доколко е ефективен този метод, както и писалите преди време да кажат как оценяват ефекта след като е минало време. И последно знаете ли актуално кои са добрите професионалисти в тази област в София?
Присъединявам се към тази молба и аз. Изглежда доста обещаващо като се чете общата информация в нета, но ми е по-полезно да чуя отзиви от "първа ръка" така да се каже. Чудя се за 10 години вече защо не е набрал повече популярност този метод? Почти няма отзиви в Интернет пространството...

# 105
  • Мнения: 5
Здравейте! Да повдигна темата.
Синът ми е с епилепсия. Приемаше един, втори, трети медикамент, а овладяване на пристъпи нямаше. От няколко седмици пристъпите са добре, но решихме да започнем неврофийдбек терапия по препоръка на д-р Колев след Лорета изследване. Тези дни ще решим окончателно започваме ли и кога.
Ще се радвам темата да се раздвижи и да има повече отзиви и впечатления.

# 106
  • Мнения: 4
Здравейте, темата е доста стара ще се радвам ако някой минал през сеянсите. Насоки за специалисти и ползи от терапията?

# 107
  • Мнения: 1 305
Здравейте, темата е доста стара ще се радвам ако някой минал през сеянсите. Насоки за специалисти и ползи от терапията?
За мен също е много любопитно, но очевидно никой не се връща, за да сподели мнение.

Общи условия

Активация на акаунт