Египет - трета тема

  • 49 428
  • 705
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 215
И още една, която много си я обичам  Blush

# 91
  • Мнения: 1 167
аз защо не успявам така да кача снимка?

# 92
  • Мнения: 3 215
Ами не знам, сигурно не правиш нещо както трябва  newsm78 Качваш снимката някъде в нета (в снимка.бг примерно), десен клик върху снимката, най-долу има Properties, кликаш на тях, копираш адреса, който ще видиш и го вкарваш с помощта на "вмъкни изображение" (втори ред, първа опция отляво) от менюто, което имаш като пишеш отговор..
Дано да стана ясно  newsm78

# 93
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Ех, Ел Гуна! Страхотно беше....красота...  bouquet

# 94
  • Мнения: 1 167
не става

# 95
  • Мнения: 1 167
Аз съм с Гугъл Хром и подредбата е съвсем различна, а пропертис въобще нямам. Имам нещо друго , на което като кликна ми излизат два адреса. Не става и с тях  Sad . Но както и да е! Тук са част от снимките от последния път http://www.snimka.bg/album.php?album_id=376157 .

# 96
  • Мнения: 3 215
Ами не знам защо не става. Но разгледах албума - много красиво! Градинарите им вършат чудеса  Peace

# 97
  • Мнения: 1 417
Привет и от мен! Олди влизам в темичката набързо да напиша за хотел Савита /сори за закъснението, но отлетях за друго място Wink/.
Описвам хотела от моята гледна точка и не ангажирам никой с мнението си. Хотела, като цяло за мен е между 3 и 4звезди, т.е ако търсите супер хотел се откажете, но ако търсите компромис м/у цена и качество бива. Стаите са добри, ако сте на 1ия етаж имате малка зелена площ отпред със столчета и маса. В хотела има много басейни,  1голям + 1 с подгряване - ако не сте в топ сезона е супер, защото водата е ~30градуса, детски и още няколко мънички разпръснати по цялата територия. Общо взето има достатъчно  зеленина. Плажа е обичайният за Шарм, издигнат над нивото на морето с нещо,като пясък Confused Има риф, който е пълен с риби. Ол инкл. е далеч от моята представа за такъв, т.е безалкохолните са Танг, а коктейлите  ConfusedХраната обаче е добре, като изкл. че плодовете се дават под бройка Rolling Eyes Има детски кът, в който забавляват децичата. Аниматорите бяха добри, ние с моята дружка бяхме основни участнички, че накрая тя даже стана и Мис Савита Simple SmileХотела се населява основно от руски и украйнски туристи, тъй че ако не си падате по рускини  може да се насочите към друг Laughing Честно казано това е най-лошия хотел в който сме били в Шарм, но пък за толкова пари толкова. Снимки обаче почти нямам, защото цялата фотографска техника беше под водата Confused

# 98
  • Мнения: 3 215
Миши, радвам се, че сподели. По-добре късно отколкото никога. Най-после инфо от първа ръка за Савита - че доста хора питат и тук, и на лични. Звучи добре точно,ако човек търси компормис  Peace Ще вкарам инфото, като линк в другата тема, да е полезно за всички. Мерси пак и много пътешествия ви пожелавам! Peace

Упс, редактирам се - има линк с впечатленията от Савита на HolidayLover. Но нека - колкото повече, толкова повече  Peace

# 99
  • Мнения: 1 167
Сега се поразрових и се чудя защо няма оферти за Шарм?

# 100
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 731
Сега се поразрових и се чудя защо няма оферти за Шарм?
Лятото чартъра е само до Хургада.

# 101
  • Мнения: 179
Привет на всички египтянки!   Hug От известно време надниквам в темичката  Wink и с голямо удоволствие ви чета. Поздравявам ви с един Нилски залез и поглед над Долината на царете

Последна редакция: нд, 17 май 2009, 14:59 от Sahmet73

# 102
  • Мнения: 3 215
Благодарим за поздрава!Красиво както винаги!  bouquet Peace

# 103
  • Мнения: 208
Хайде и аз тук Joy  най на края Whistling
и ас като вас обичам Египет  Heart Eyes  за 2 години ходих 6 пъти  smile3533
Спорти чакам разказа ти с нетърпение  Hug
И не изоставяйте темата ей  Naughty

# 104
  • Мнения: 3 215
Asefa, като ти зърна аватара и тръпки ме побиват...  Tired
Шампион по посещения на Египет си ти..има нещо гнило  Laughing
Не знам кой разказ чакаш, нямам време за много, но слагам и тук писанието за бедуините от другата тема. Може за някой да е интересно  Peace

Само да уточня, че мисълта ми е за бедуините на Синайския полуостров.

Ето карта:

Исторически Синай е земята на bedu, хората на пустинята. Племената, населили полуострова, идват от Арабския полуостров и Bilad ash-Sham(Levant). Днес около 15 различни племена населяват Синай и управляват териториите си според обичайното племенно право и по-малко според установеното право в държавата. Едно от племената – Al Azazma населява територии в Йордания, Палестина и Египет. В южната част на полуострова основната група е Tuwara, представляваща конфедерация на няколко племена, населяващи района на Шарм ел Шейх, околните планини и най-вече района около Дахаб (друг курорт, по-малко лъскав, по-„народен”). Друго важно племе е Tarabin – обитаващо района на Nuwaiba (също превърнат в курорт) и най-вече териториите на север, вкл. в Израел и Газа.

Като цяло става дума за истинска мозайка от хора, традиции, начин на препитание и дори езици. Племето Jibaliyya например даже не е с арабски корени, а с македонски – навремето са изпратени там от Османската Империя да охраняват района. Там те приемат Исляма и днес се идентифицират като бедуини, но съхраняват своята уникалност до голяма степен благодарение на свързаността си с туристическите маршрути в околността и най-вече с манастира Св. Катерина (основна забележителност на Синайския полустров; един от най-старите христянски манастири, построен по времето на Царица Елена и синът и Константин и укрепен и разширен по времето на Юстиниян; разположен е в подножието на Mount Sinai – там, където се вярва, че Моисей е получил Десетте Божи Заповеди).

Една част от бедуините са палестинци. Има и такива, преселили се от Нубия – територията, обхващаща земите след Асуан и част от Судан.

Значителна част от бедуините по тези земи са без гражданство или в най-добрият случай имат синайски лични карти. Кашата в това отношение е голяма. А нерегистрираният като гражданин на държавата бедуин няма право на образование. В някои места неграмотността сред бедуините достига 90%...

Точният брой на бедуините е неизвестен. Предполага са, че са над 300 600 за целия полуостров.
Макар земите им да са арена на множество политически (и не само) битки, а бедуините - трън в окото на не един и двама управляващи, те разполагат с ценни знания и умения, култивирани през вековете. Познаването на пустинните пътища и уменията им на водачи през пустинята са изпозлвани както от някогашните търговци за техните  кервани, така и днес – ООН например ангажира едно бедуинско племе да транспортира от Бенгази помощите за бедстващите судански бежанци в Източен Чад. 
Бедуините имат славата и на добри воини. Когато става дума за гарантиране на териториална сигурност, те често са предпочитани – първият крал на Саудитска Арабия Абдул Азиз се жени за бедуинка от могъщото племе Shammar, за да осгури спокойствие на северната си граница.


Всяка държава в Близкия Изток с бедуинско население се е опитвала да го накара да води уседнал живот, да ги „укроти” (грубо казано), така както Европейските държави – ромите. За съжаление  начинът, по който египетските власти се опитват да прекроят живота на бедуините  е доста брутален...Няма да влизам във водите на политиката, че са дълбоки (но мога да се мотивирам в случай на нужда, не говоря наизуст).

Разрастването на туристическата индустрия и промяната в климата водят до загубата на препитание за много бедуини и семействата им, занимаващи се с отглеждане на камили.Има случаи, при които племето губи цялото си стадо. Същевременно бедуините са изключени от участие в туристическия „бум” от последните 15 години. Строителството на курорти по крайбрежието изтласква бедуините все по-навътре в пустинята. Безработицата сред тях е огромна, но независимо от това им се отказва достъп до образование и придобиване на знания и умения, които биха им позволили да започнат малък бизнес в услуга на туристите примерно. Само през 2002г. 110 хотела създават между 10 и 30 хиляди работни места, които обаче се заемат почти изцяло от египтяни от други краища на страната – държавата насърчава преместването на Синайския полуостров на работници от Кайро и градовете поркай Делтата с цел намаляване на безработицата и пренаселеността в тези градове. В момента на бедуините дори е забранено да работят като туристически гидове в пустинята. Аз лично не съм се натъквала на нито един служител-бедуин в трите големи хотела, в които съм работила в Шарм.

За бедуините, които се препитават с риболов, нещата също не са по-добри. Развитието на еко-туризма в Южен Синай е за сметка на изолирането на бедуините от крайбрежието и изтласкването им във вътрешността на полуострова, която е пустинна.
Някои по-млади бедуини се опитват да се приспособяват към новите реалности(като отглеждат и търгуват с марихуана примерно...), но по-възрастните с право се безпокоят, че освен да носи пари, това приспособяване води и до обезличаване на традициите и ценностите на бедуинските племена.

Всяко разумно политическо и икономическо решение би се опитало да интегрира ловящия риба бедуин (примерно) в туристическия продукт, най-малкото заради приходите, които би донесла екзотиката и живописната гледка.

В Южен Синай действително начинът, по който част от бедуините изкарват някакви пари, е превръщайки себе си в туристическа атракция. Официалните туристически брошури са пълни с пъстроцветни снимки на бедуини...Но в Северен Синай туризмът почти не съществува. Вместо да бъде обогатен съществувалия бедуински музей в Ел Ариш например, се открива нов, посветен на фараонското наследство (независимо от това, че по тези земи точно има минимум открити артефакти). Децата на бедуини, които ходят на училище, не биват запознавани със собственото си културно наследство и уникалност, а ако родителите направят това, биват привиквани в училището и мъмрени. И в тази част на полуострова, както често се случва в Египет – грандиозни планове за развите се пишат на книга, но нищо не се случва на практика...

И така естествено стигаме до няколкокото атентата от последните години и продължаващите периодично протести на бедуините от Синай, които официалната патриотична египетска преса с лека ръка (но с много добре предвидени последици) характеризира като желание за отделяне в автономна територия, присъединяване към съседната страна и т.н вместо да признае съществуването на сериозен проблем по тези земи, за чието създаване управляващите имат заслуги и чието съществуване системно се игнорира, а междувременно положението на бедуините се влошава и безизходицата им се задълбочава.

Атентатите са щекотлива тема...и все пак фактите: Октомври 2004, Таба – (лъскав курорт, но с далеч по-малки мащаби от Шарм, посещаван от европейски туристи и състоятелни евреи), атакуван е х-л Таба Хилтън, 34 убити (повечето от тях евреи); Юли 2005, Шарм ел Шейх (няма нужда от представяне),няколкото екзплозии оставят след себе си 80 убити и много ранени в разгара на високия сезон; Април 2006г., Дахаб (споменатия вече хипи-курорт), три бомби убиват 19 египтянина.

Реакцията на Кайро и в трите случая е еднаква – масови арести (хиляди бедуини са прибрани и голяма част от тях подложени на мъчения), намесването на една известна и една не толкова известна терористическа групировка, музика за ушите на определени международни кръгове.... Но докато в първия случай най-вероятно наистина става дума за палестинска връзка (предвид националността на жертвите), във втория и третия случай обективния анализ на обстоятелствата показва, че са по-скоро изпратено послание към управляващите ...

И последно: Европейската Комисия отпуска 55,5 милиона евро по програма за развитие на Южен Синай. Първият транш ще бъде използван за инфраструктурни проекти (доставяне на питейна вода, канализация) и опазване на природните ресурси. Вторият транш на стойност 20,5 милиона евро е предназначен за борба с бедността и за проекти на различни международни и египетски неправителствени организации, свързани със социалното развитие на тези територии. В този случай местните хора са благодарни – но отново не на собствената си  държава...

Така или иначе Синай остава своебразен врящ казан и зад блясъка на класните курорти крие много нерешени проблеми и най-вече безброй нерадостни човешки съдби...



Общи условия

Активация на акаунт