Деца с увреден слух-8

  • 58 087
  • 721
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 15

Мами, една покана за лятото - арт-училище Дъждовница, за малко по-големичките деца, които могат да прекарат седмица без мама  Grinning

Разходите за участие на децата с увреден слух се поемат от АРДУС.

Датите са
юли - 17-24
август -23 -30

През месец август втори водещ ще е Таня Георгиева - слухово-речеви  рехабилитатор, която ще помогне на децата да се интегрират пълноценно.
Арт-училището се провежда в камерна група - около 12 деца, като за тях се грижат - водеща групата, две писателки - водещи по приложно изкуство и арт занятия, спасител за преходите до язовира и сурдопедагог / за момента в групата за август със сигурност Таня Георгиева, през юли не е уточнено дали ще се присъедини тя или някой друг/

А ето и самата покана:

За трета година те каним да станеш част от приятелския кръг – Oбразователен Център MeDia, сдружение „СъЗнание” и Арт движение „Кръг” (www.krug-bg.org) и да се потопят в емоцията на арт къщата в с.Дъждовница, източни Родопи.
Официалният език през 7-дневното арт училище е – изкуството, споделено с местните младежи и артистичните гости на Европейска културна младежка къща. Реставрирана от предишното селско училище по програма на Швейцарската агенция за развитие и Швейцарската културна програма в България и с помощта на 100 младежи-доброволци от България, Европа и Япония, къщата е културната работилница на региона – изпълнена със спомени от минали проекти и идеи за нови!
Като участници в арт училището имаме възможност да приготвяме любимите си ястия, да се докоснем до местната култура и бит и да претворим усещанията си на хартия, камък, глина, дърво и метал.
Ще преминем през часове по творческо писане с поетесите Радост Николаева и Росица Пиронска;
ще създадем с новите си приятели проекти от подръчни и природни материали от селото, които ще оставим като послание за следващите гости в чудната галерия-двор;
ще погледнем света през малко прозорче за да видим и опишем много
ще се насладим на красотите на Перперикон, Татул и яз.Кърджали;
ще създадем нашата приказка...

Снимки от Дъждовница 2009 - може да видите тук
http://md-2001.com/index.php?option=com_datsogallery&Itemid= … gory&catid=52

За повече инфо съм на разположение antoaneta_asenova@mail.bg

# 676
  • Мнения: 2 531

Мами, една покана за лятото - арт-училище Дъждовница, за малко по-големичките деца, които могат да прекарат седмица без мама  Grinning

Разходите за участие на децата с увреден слух се поемат от АРДУС.

Датите са
юли - 17-24
август -23 -30


Сина ми е на 9г.- за достатъчно голям ли се смята и до кога е записването

# 677
  • Мнения: 15
Да, достатъчно голям е.

Относно записването- колкото по-рано, толкова по-добре. Групата е с капацитет 12 деца

П.С. Вени, относно твоя случай се разбрахме на мейл.

# 678
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
    antonela, а може ли да дойде майка без дете Mr. Green?
   
    Венци ще ходи на градина през юни, нищо, че няма да има рехабилитация. Мисля да го водя при Таня Димитрова през юли, ако има места. Обмислям и предложенията на АРДУС за лятна почивка. На него може би в момента не му е необходима рехабилитацията толкова много, колкото срещи с нови хора, и нови събития.
    

Последна редакция: чт, 03 юни 2010, 17:57 от pozor

# 679
  • Мнения: 2 543
Надежда за хората с увреден слух
14.05.2010 15:52


Американски учени изкуствено отгледали стволови клетки, които могат да усещат шума в ушите - откритие, което може да проправи пътя към намирането на лечение на глухотата.

Проучването включва регенериране на влакнестите клетки, специални сетивни рецептори на слуха, които превръщат звуковите вибрации в нервни сигнали.

Хората се раждат с 30 000 влакнести клетки във всяко ухо. Когато те бъдат напълно загубени или увредени, обикновено поради излагане на прекомерно силен шум или телесна повреда, това може да доведе до трайна загуба на слуха или тинитус (шум в ушите). Повреда на ресничките на тези клетки може да повлияе на баланса на тялото, предизвиквайки симптоми на вертиго или замаяност. Именно регенерирането на сензорниte клетки във вътрешното ухо е големият пробив в проведеното изследване на проблемите със слуха.

Това постижение се явява кулминационна точка в 10-годишната работа на учените от Калифорния. Екипът, ръководен от проф. Стефан Хелър от Станфордския университет, успя да програмира стволови клетки от мишка, така че да се развият във влакнести клетки на слуховия апарат.

"Те наистина изглеждаха малко или много като извадени от нечие ухо", каза проф. Хелър.

Най-важното е, че според проведените тестове, новите клетки се движат по същия начин като влакнестите клетки във вътрешното ухо, превръщайки механичните сигнали в електрични.

Експертите се надяват, че новите клетки, които могат да бъдат "произведени" в големи количества чрез размножаването на стволови клетки, ще се превърнат в безценен инструмент за изучаването на молекулярната основа на слуха и глухотата. Те също така могат да помогнат на учените да намерят начин да накарат влакнестите клетки на пациента да се възстановяват сами.

Дейвид Кори, професор по невробиология в Харвардския университет, заяви: "Това ни дава реална надежда, че може да има някакъв вид терапия за регенериране на влакнестите клетки във вътрешното ухо. Това може да отнеме десетилетие или повече, но е една безценна възможност."

# 680
  • Мнения: 3
здравейте хора,аз съм с увреден слух и пиша тук за пръв път и питам вас някой знае ли някакви лепенки за превозно средство-кола и каква лепенка по точно защото има лепенка за инвалид тази лепенка ли е че аз не знам моля кажете ми  Wink

# 681
  • Мнения: 554
здравейте!
Jeppe, благодаря за статията, дано скоро успеят наистина учените, знам, че от много години правят проучвания, но досега не е имало резултат. Радвам се, че вече има напредък!

Санливка, здравей, аз лично не знам за такива леппенки, ноо сигурно има такива, то напоследък има лепенки за какво ли не  Heart Eyes

Много хубаво звучи арт училището, ще поизчакаме няколко години, за съжаление. Страхотна идея е  и весело изкарване!

Ние през лятото продължаваме с рехабилитацията. Сега Елина е в сборна група в детската градина, където извадихме късмет, че една от учителките е точно рехабилитаторката й Невена Михайлова. Следобедите я водя при Таня Димитрова. В центъра на Таня щще е и през юли и вероятно през август.
Гледам рехабилитацията да не я спираме.

Поздраи

# 682
  • Мнения: 3 886
искам да попитам при двустранна невросензорна загуба на слуха
  слуха с теюение на времето се губи нали?? Cry

# 683
  • Мнения: 2 543
Невросензорната глухота може да се получи и внезапно, и постепенно. Зависи от причината. Тя пък от своя страна може да бъде вродено увреждане на вътрешното ухо, може да има генетична причина, но също така може да е следствие от травма или инфекция. Ако споделиш някакви подробности за случая, който те интересува, може би ще можем да сме ти по-полезни.

# 684
  • Мнения: 17
Момичета,здравейте.Детето ме е с увреден слух 80% според доктора.В същото време не ми издават епикриза за пред Телк.Затова моля тук мамите,които са се сблъскали с този проблем да пишат.Какво трябва да пише в епикриза и защо доктора отказва да ми издаде такава?Също така имаме установени други заболявания и от слуха имаме забавяне в развитието на детето.Благодаря на всички предварително.

# 685
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
   Здравей, Az7! Съжалявам да прочета...Дали можеш да уточниш, какво изследване сте правили на слуха и къде?

# 686
  • Мнения: 3 886
Невросензорната глухота може да се получи и внезапно, и постепенно. Зависи от причината. Тя пък от своя страна може да бъде вродено увреждане на вътрешното ухо, може да има генетична причина, но също така може да е следствие от травма или инфекция. Ако споделиш някакви подробности за случая, който те интересува, може би ще можем да сме ти по-полезни.
Ами така внезапно ми се намали слуха .Загубих част от него на почти 5 годинки от гентамицин.на едното ухо напълно на другото 110 ДБ сега от месец и нещо ми е на 105 което ми е голяма разлика не мога да чувам по телефона Cry Казаха ми че не мове да се оправи  ,даве напротив мовело да загубя слуха но никой не знае
кога и дали ще стане.Лежах в исул на менитол  витамини и урбазон но без резултат. Cry единствен шанс е кохлеарен апарат но аз не искам просто съм на ръба на отчаяние.М/у временно усещам как ми е подуто малко под ушите  Confused

# 687
  • Мнения: 17
   Здравей, Az7! Съжалявам да прочета...Дали можеш да уточниш, какво изследване сте правили на слуха и къде?
След направена аудиограма на детето.80%не чува....Затова моля за съвет.

# 688
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
   Здравей, Az7! Съжалявам да прочета...Дали можеш да уточниш, какво изследване сте правили на слуха и къде?
След направена аудиограма на детето.80%не чува....Затова моля за съвет.

От кой град сте? Къде сте правили изследването, колко е голямо детето, изписани ли са слухови апарати?
До колкото си спомням за първия ТЕЛК личния лекар попълваше някаква бланка +  молба по образец от ТЕЛК, подаваш я, дават ти входящ номер и чакаш писмо. Вече в писмото е отбелязано какви документи трябва да подготвите и на коя дата ви е назначена комисия. При загуба на слуха по принцип искат аудиограма в дб, консултация със сурдопедагог и евентуално епикриза.

Напиши по-подробно, за да можем да ти бъдем от полза.

# 689
  • Мнения: 2 543
Az7, ние сме ходили 2 пъти на ТЕЛК. И двата пъти ни искаха епикриза, но втория път не носехме, защото нямахме. Предполагам, че това означава да носите епикриза, ако имате. Не знам. Rolling Eyes Надявам се, че ще се включи още някой с опит.
DIVA_ORHIDEQ, защо не опиташ и други места, освен ИСУЛ? Кохлеарният имплант е доста крайна мярка.

Последна редакция: вт, 08 юни 2010, 15:44 от Ieppe

Общи условия

Активация на акаунт