За раждането, човещината и хубавите спомени

  • 6 044
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 244
Провокирана от темата на [desi] и някои ваши молби реших да споделя тук някои мои мисли. Надявам се на Бу да не премести темата и да не ми се разсърдят Туф, Реза, Ваче и Годзила, за това, че я пускам тук

Знаете че имам две деца и мераци за трето
Знаете че живея в Германия - малко забутано село на края на света, обаче.... с най невероятната за мен родилна клиника към която има и училище за родители.
Тъй като наследихме с мъжа ми една сума пари, си говорехме дали не можем да инвестираме в нещо в България. Аз поразпитах тук таме за някои идеи, но бях категорично отказана за тях тъй като там имало намесени много нависоко персони и др. личности.

Но не за това ми е въпроса. Мислейки много от какво има нужда точно моята страна и което е все още празна ниша на пазара, стигхнах до извода, че в момента няма да е лошо да организирам нещо като нашата клиника с училище за родители към нея. Място си бях харесала, познати имам, които се занимават с доставка на медицинска апаратура, обучаването на персонала вече бях разпитала как става тук в немско, но бях спъната точно от липсата на законова постановка.

Някои от вас, които поназнайват немски, може да са попадали на една поредица по РТЛ "Хало, бейби", в която представяха различни семейства в различни краища на Германия как им протича подготовката и самото раждане. Имаше представени различни клиники, родилни къщи и раждания в домашни усповия.

Моята идея беше да направя родилна клиника, в която майката да има възможност да избира различни позиции и възможности за активно раждане, с което да се улесни раждането и прятните спомени от това преживяване.
Защото раждането е преживяване, а не болест.

Аз самата изпитах огромното удоволствие да родя в вода второто си дете, а желанието ми беше още първото да родя така, но по други причини не стана.
Изпитах удоволствието от помощта на акупунктурата по време на бременността, раждането и кърменето. А вие познавате част от възможностите на хомеопатията по време на кърмене.
Всички тези неща аз исках и все още продължавам да искам да споделя с моите сънароднички, за да разберат, че не само правенето на бебета е свързано с удоволствие, а и добиването им (колкото и грозно да звучи)
Мисля, че Деметра беше другата мама, която знам със сигурност, че е раждала във вода и изпитала някои от "удоволствията" на раждането, и ги беше споделила в Форума

Та сега споделям и с вас и потвърждавам за пореден път казаното от Деси, че и по белия свят и там долу в ЮАР, може да се насладиш на раждането и да пазиш най хубавите си спомени и да се радваш на човешко отношение към теб, а не само като добък

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Айде дано поне на част от 240 "умни" глави им светне, та и ние да видим малко рахат JoyСтройна, подавам си молбата официално да работя в твоята клиника като консултант по кърмене!Ако ме искаш де Blush

# 2
  • Мнения: 4 244
Айде дано поне на част от 240 "умни" глави им светне, та и ние да видим малко рахат JoyСтройна, подавам си молбата официално да работя в твоята клиника като консултант по кърмене!Ако ме искаш де Blush
Белинда, ноу проблем - за консултанти по кърменето избора ще ми е най малкия проблем.
Педиатри отде ще изкопая дето да са наясно с СЗО и нейните постановки, а не тия от преди 50 г - "Абсурдите им"нали станаха 13 страници.
Търся и мераклийки акушерки дето да им се работи по западен тертип, дето да искат да се понаучат на гинекологична хомеопатия и акупунктура и да искат наистина да израждат бебета, а не само да седят, да си пилят ноктите и да приказват глупости и да те бръснат и оклизмят

Когато раждах щерката, въпреки курса, който карах, не можах нещо да си оправя дишането и хипервентилирах за момент. Та акушерката дойде и ми сложи 5 игли на главата и аз почнах пак да дишам нормално и да не се изморя до края на раждането.
За протокола щерката я раждах 14 ч

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ааааа,голяма конкуренция ще падне за консултантите по кърмене Laughing
Жалко,че не съм акушерка - иначе се записвах веднага Grinning Педиатри ще се намерят - има тук-там такива,които назнайват нещата,ама си мълчат,както е видно - обаче в обстановка,където не само ще е добре дошло,но ще е и желателно да се говорят новите работи,ще им дойде ентусиазма Grinning
За акушерки е същото нещо - може да се привлекат и по-млади,които да изкарат някакви допълнителни образователни курсове за различните от класическите начини за обезболяване и облекчаване на раждането(само че не съм съгласна,че само клизми и бръснене правят акушерките - имам много добри спомени от възрастната акушерка,която ми изроди бебата - жената не бързаше,говореше ми какво да правя и наистина се опита да избегне епизиотомията,доколкото й беше по силите - е,използване на масла и смяна на  позицията явно не бяха опции,но масаж за разтягане на перинеума ми правеше - много беше гаден,но това е друга тема Grinning).
Забрави и дула - трябва и такива курсове да има (за тях не е нужно да си медицинско лице,аз отдавна я мисля тази ниша,ама в БГ сме още на светлинни години от тази професия - трябва най-малкото да има отделни зали за активно раждане,за да може да се зароди такава прослойка).

# 4
  • Мнения: 4 244
Хедра, не съм забравила дулата. В никакъв случай.
Просто в идеята ми за такава клиника тя не влиза. Защото с дула можеш да отидеш да раждаш в нормална клиника, дкоато аз бих искала да наблегна на раждането като активно семейно изживяване.
Желанието ми за училище за родители включва курсове за подготовка за раждане, с програми като тукашните, обхващащи курсове за първескини, за многораждали или за семейни двойки. Също така и за курсове за стягане на тазовата мускулатура след раждането, йога за бременни, арабски танци за бременни, курсове за гледане на бебета, курсове за игри с бебета от най ранна възраст (така наречените PEKIP), курсове за кърмене, кърмаческо кафе и много други неща
И всичко това бих искала да може да се поема като разноски или поне част от тях от здравната каса, както е при нас.
Затова си налягам засега парцалите и чакам новия закон  Mr. Green

# 5
  • София
  • Мнения: 6 259
Какво е "дула"?  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 4 244
Дула е английски термин обозначаващ жени които идват с теб по време на раждането в болница и стоят до теб през цялото време и ти помагат всякак да преживееш едно активно раждане с масаж, дишане и разходки
Един вид болногледачки, но образовани в акушерството. Плаща се отделно и нямат връзка с болничното обслужване.,
Има ги към големи болници, където вървят няколко раждания едновременно, акушерката не може да ти обърне активно внимание и се чувстваш сама и изоставено, което влошава качеството на болките и забавя родилния процес
С сигурност знам че Алиса ражда с дула, така че и тя може да допълни
При нас в Германия дулите навлязоха преди 3 г

Последна редакция: ср, 14 сеп 2005, 13:00 от "Стройна" фиданка

# 7
  • София
  • Мнения: 6 259
Много интересно, честно казано за пръв път чувам. Благодаря за информацията.   bouquet

П.П. Най-вероятно на първия ред вместо "цени" имаш впредвид "жени", явно е, че е техническа грешка, но в първия момент реших, че е вид обслужване, предлагано от болницата.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Желая ти да направиш верига от такива родилни заведения, а също и да не се отказваш!

# 9
  • Мнения: 4 244
Много интересно, честно казано за пръв път чувам. Благодаря за информацията.   bouquet

П.П. Най-вероятно на първия ред вместо "цени" имаш впредвид "жени", явно е, че е техническа грешка, но в първия момент реших, че е вид обслужване, предлагано от болницата.
Права си ще го оправя - при мен от Кредора Ц и Ж са едно до друго и от бързината съм допуснала  Embarassed

Малина-М, н съм се отказала, просто чакам.
Защото искам жената да не се налага да спестява от парите си да плати за едно измъчено раждане, а да роди като "човек" и след това тия пари да ги похарчи с кеф за детето си

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 100
Аууу да!
И една "шведска стена" да има, може да ми се присмеете, но аз на нея правих лицеви опори в началото, за да забравя да се страхувам от контракциите Mr. Green
Шефката ми в университета, пък е родила коленичила на дюшечето. Сега си спомням че ми предлагаха и арома-терапия и дали да ми пуснат СД от техните или аз съм си донесла...
Деби, пожелавам ти го от сърце да стане това, което си замислила, тогава и майките ще раждат с кеф Flutter

# 11
  • Мнения: 4 244
Аууу да!
........................
Деби, пожелавам ти го от сърце да стане това, което си замислила, тогава и майките ще раждат с кеф Flutter

Пепе, ти поне знаеш какво имам предвид, нищо че при теб нещата се стекоха по друг начин!
Много се надявам да проявят разум и да дооправят тия клаузи или пътеки, или както там се казва, в закона

# 12
  • Мнения: 1 547
Това е едно от най-добрите неща, които могат да се случат в БГ. Стройна, невероятна идея имаш! Много стискам палци да не изникнат много и непреодолими спънки при осъществяването и. Пък и клиенти можем да станем: може да ми се прииска 2ро като има такава клиника  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 4 244
Прочитайки в темата на Деси за кенгуруването, се сетих, че мен ме научиха в клиниката да ползвам кърпите за носене на Дидимос, които са малко по различни от слинговете, но пак вършат страхотна работа.
И друг път бях споменавла че съм по доволна от тях отколкото от кенгурутата, които само ти се врязват в раменете.
Ако всичките ми идеи могат да се осъществят то тогава всяка майка родила при мен ще получава подарък една такава кърпа (или слинг) с инструкции за връзване и ползване.
Ще се ражда амбулаторно, което означава, както и Деси го описа - раждаш, оставаш за 2 ч наблюдение, обличаш си отрочето и си го носиш към къщи.
Когато атмосферата е подходяща, то е напълно естествено майката да не е изтощена от раждането и да има сили и желание да се прибере в уютния си дом, а не да лежи в ВИП стая за която да плаща или да е заобиколена от хлебарки

# 14
  • Мнения: 980
И аз ще се включа, живот и здраве, с второ, дано идеята се осъществи.  Ражданията във частните клиники не са по-скъпи, от в държавните. Wink Макар аз да не платих нищо. Исках обаче опойка и крещях за нея, но никой не ми обърна внимание. Нямам хубави спомени от моето раждане, а раждах при (смея да кажа) най-добрият АГ в Пловдив. Просто се панирах и някакси спрях самия процес. Дори нямаше кой да ме хване за ръката или да ми каже какво да правя. Останах с усещането, че въпреки сладкото перчемче до мен, не съм се справила. А, да и с 7 шева, които да ми напомнят за това още месец и повече...
Извинявам се, за отклонението. Исках да кажа, че идеята е страхотна! Ако можем да помогнем с нещо от тук - например списък на кадърни (според нас) акушери или друга информация?

# 15
  • Мнения: 280
Това, което си замислила е много добро и искрено се надявам да намериш добри хора, които да споделят и също да се посветят на идеята ти Heart Eyes
Разказът на Деси съм подготвила да го дам тези дни на моята акушерка, защото мисля, че тя се старае да се развива в професията си и е добър специалист. Ще споделя и твоята идея с нея - хубаво е да събираш единомислещи и ентусиазирани за действие хора. Защото съществуването на подобна клиника в БГ ще бъде наистина добра промяна. newsm10

# 16
  • Мнения: 2 332
Фиданчице, мила, наистина страхотна идея! Дано скоро да прокарат новия закон, искам 2-то дете при теб да родя!!!

# 17
  • Мнения: 4 244
Извинявам се, за отклонението. Исках да кажа, че идеята е страхотна! Ако можем да помогнем с нещо от тук - например списък на кадърни (според нас) акушери или друга информация?
С най голямо удоволствие!
Има една мама в Форума, която е акушерка, та тя има подобна на моята идея, но само за училище за родители. Обещала съм и материали от нашето тук

А за панирането за което разказваш - то е една от главните причини за проточването и усложняването на ражданията, точно защото протичат в болнична обстановка.
А аз искам клиниката да бъде както при нас - стените боядисани в топли земни пастелни тонове, приятна приглушена светлина, страхотни снимки на бебета, тиха задушевна музика и никакъв мирис на болница и дезинфектанти.

# 18
  • Мнения: 3 161
А би ли обяснила какви са законовите пречки? Какво трябва да се направи, за да е осъществима идеята ти?

Иначе не виждам нищо лошо майките да поемат част от разходите - 100 - 200 лв. примерно.

А предвиждаш ли екип за секцио при спешни случаи? Как ще се решават проблемите при новородени, които имат нужда от специални грижи? Как е решено това в Германия?

Стискам палци да имаш успех в това страхотно начинание!

# 19
  • Мнения: 3 506
...не съм се отказала, просто чакам.
Защото искам жената да не се налага да спестява от парите си да плати за едно измъчено раждане, а да роди като "човек" и след това тия пари да ги похарчи с кеф за детето си

Идеята е прекрасна! Дано се осъществи! Пожелавам го от сърце на теб, както и на всички нас!
А защо не частна клиника като начало? Законите Господ знае дали/кога ще се променят?
Замисляла ли си се колко много жени все пак спестяват пари, не малко пари, плащат на черно и получават много малко в замяна, освен ако по случайност избраният от тях лекар не е дежурен? Ами легалните плащания за ВИП зала, присъствие на таткото, екип, ВИП стая - също не малка сума и отново раждане, което е далеч от естественото....
Всъщност, доколкото разбирам, целта ти е именно да не е измъчено раждането. Пък и замисляла ли се, че в крайна сметка това ще са пари, похарчени за детето и семейството, много повече, отколкото ако се похарчат примерно за още 5 комплекта дрехи.
Още веднъж поздравления за идеята и дано по-бързо стане реалност!

# 20
  • Мнения: 6 243
Айде, Катето като направи центъра, ще си имаме много нови старозагорчета! Деби, нали в Стара Загора ще е това чудо на хуманното акушерство?

Аз за консултантка по кърмене няма да се цаня, щото не ми се разправя с Белинда, тя е много опасна и ме е шубе, ама поне ще идвам да ви посрещам на излизане с хляб и сол. За най-нетърпеливите може и биричка. Wink И ще правя снимките!!!

# 21
  • Мнения: 4 244
А би ли обяснила какви са законовите пречки? Какво трябва да се направи, за да е осъществима идеята ти?

Иначе не виждам нищо лошо майките да поемат част от разходите - 100 - 200 лв. примерно.

А предвиждаш ли екип за секцио при спешни случаи? Как ще се решават проблемите при новородени, които имат нужда от специални грижи? Как е решено това в Германия?

Стискам палци да имаш успех в това страхотно начинание!
По въпроса за пречките съм говорила с Сладка Хапка, която е запозната с основните постановки и тя ме отказа за момента. Но само за момента Wink
Екип за спешни случаи предвиждам в такъв аспект - в клиниката ще се приемат само жени които не са рискова бременност (но рискова по европейските стандарти, а не по "лично усмотрение") и ще включват линейка за откарване в близката държавна родилна клиника. В "моята" ще има само акушерки, а гинеколог и педиатър ще има само като консултанти при провеждането на курсовете
Едва ли някоя държавна болница ще откаже да приеме секцио по спешност, но като познавам българската душевност, може и да се наложи и това да вкарам като опция

Идеята ми за всичко, колкото и еретично да звучи в момента е точно изхождайки от това как е при нас в Германия по частните клиники

Хапчице, къде другаде да го направя - естествено че в центъра на просветата!  Mr. Green
Сега в Стара Загора, после и в цяла България  Hug

Последна редакция: ср, 14 сеп 2005, 19:49 от "Стройна" фиданка

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Мислиш ли, че без педиатър /или неонатолог, не знам как е по-правилно да кажа/ може да се мине? Ако всичко започне добре, но по време на раждането нещо се зацикли, накрая нали неонатолог трябва да прегледа все пак бебето? Не всички ще се пращат в близката болница... Говоря от собствен опит.

# 23
  • Мнения: 4 244
При нас практиката е такава, че има задължителен лекарски преглед от неонатолог до 48 ч от раждането, следващия е на 4-5 ден.
Така че тук мисля че нещата ще бъдат решени от закона, ако има промени в него ще е добре
Ще бъде супер ако може примерно педиатърът с които ще се работи като консултант за курсовете, да може и да извършва прегледите след раждането

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз за консултантка по кърмене няма да се цаня, щото не ми се разправя с Белинда, тя е много опасна и ме е шубе

 newsm29 newsm66 Misc Ghost

# 25
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
И на мен ми харесва идеята ти, обаче това със спешните случаи нещо ама хич не ми вдъхва доверие. До колкото знам има ситуации, в които ще е много късно докато линейката стигне до най-близката държавна болница, а и там на кой ще попадне и как ще й направят секциото ...... Та, мисля си, че ще трябва да пообмислиш по-добре нещата от тая гледна точка, едно раждане никога не се знае как точно ще протече до края. Дори и Деси в нейния разказ споменаваше как спешният екип чакал скрит зад пердето. Може би съм с български манталитет, ама само тази мисъл, че недай си боже да се наложи нещо и ще ме карат по спешност в близката болница, би ме травмирала и не се сещам какво ще ме "оттравмира".... А и можеш да го погледнеш от страната на имижа на клиниката ти - представи си ситуацията откарваш родилката с линейката в близката болница и там тя изобщо не е доволна от раждането, следва устната реклама и с клиентелата ти е свършено.... Абе от всяка гледна точка, ще трябва да имаш решение в клиниката си за всяка ситуация.

# 26
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 373
Далала еправа, че е необходимо добре да се премислят нещата за спешните случаи. Надявам се да преодолееш всички спънки по пътя към осъществяването на тази своя идея- мечта.Чакаме всички ние, от цяла България, че нали Загората ще е първа Grinning

# 27
  • Мнения: 4 244
Далала, то е ясно, че всичко ще зависи от закона!
Няма да създавам излишен стрес на майките, но при положение, че знаеш какво те очаква - уют и спокойствие, мисля че един голям процент от притесненията ще отпаднат още предварително
Все пак желанието ми е всяка майка записала се да ражда при мен ще има честта да познава целия екип и обстановката от самото начало на решението си. Това да кажем че ще става след 25 г.с.
Когато има взаимно доверие и разбирателство отношенията са на съвсем друго ниво, а и ще държа мисленето на акушерките и лекарите, с които ще работя, да бъде на европейско ниво, поне  Laughing
Дано да ме разбирате какво искам да кажа.
Знам, че едно лошо протичане може да донесе лоша реклама, мислила съм за всичко и затова си кютам още и чакам водата да се избистри и тогава да се юрвам да правя нещо. Сега в тия още мътни води, хич не ми се навлиза. Нали виждате сами какво е дереджето - кой кум, кой сват, кой на булката брат

# 28
  • Германия
  • Мнения: 8 100
Айде, Катето като направи центъра, ще си имаме много нови старозагорчета! Деби, нали в Стара Загора ще е това чудо на хуманното акушерство?

Аз за консултантка по кърмене няма да се цаня, щото не ми се разправя с Белинда, тя е много опасна и ме е шубе, ама поне ще идвам да ви посрещам на излизане с хляб и сол. За най-нетърпеливите може и биричка. Wink И ще правя снимките!!!
offtopic ама тая снимка с питата ще я дръпна за презентацията Praynig

# 29
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Фиданке, на 100% съм съгласна за доверието, според мен то е главният виномник за травмирането. моята мисъл беше точно тази, че не бих имала доверие, ако ми кажат, че при спешност ще ме карат някъде си и при някого си.... Иначе идеята за уюта и спокойствието и неболничната обстановка е  супер и ще бъде много добре, ако успееш да я реализираш. Само да знам, че има и спешен екип и аз съм там за второто Grinning

# 30
  • Мнения: 2 032
С сигурност знам че Алиса ражда с дула, така че и тя може да допълни
Да, Фиди го е обяснила. Дула (май) идва от гръцката дума за дойка, а иначе е нещо като партньор за раждането. Поне в Англия те не трябва да са квалифицирани като акушерки (макар че на практика имат тези познания). Аз моите и двата пъти го намирах чрез една агенция (http://www.britishdoulas.co.uk/) .

При първото ми раждане дулата, която бях намерила, беше родила тя самата 5 деца: това само по себе си си е впечтляващ опит. Тя беше добра-направи си труда в месеците преди раждането да разбере какъв вид раждане бих искала (естествено), носеше ми брошурки, помагаше със съвети (например за упражнения за оптималната позиция на плода), направи си труда да се опознаем достатъчно, за да съм спокойна (и мъжа ми също) с нея по време на раждането. Като започнаха контракциите, дойде в къщи, предцени добре как се чувствам (мъжа ми например ме подканваше да ходя, че така казали в курса, тя намери тактичен начин да го убеди, че може би посред нощ е по-добре да си почина и съхраня енергията  Simple Smile), запали някакви благовонни масла, масажира ми гърба, и като станаха контракциите много чести, дойде с нас в болницата и седя с нас по време на раждането, за подкрепа и ако се наложи, да вземе моята страна в "дискусии" (имаше и такива, а аз не бях в състояние да се обяснявам, а мъжа ми много се пали) с болничния персонал. После ме посети няколко пъти да види как върви кърменето и т.н.
Втората не беше добра, ама аз тогава по-имах хабер за какво става въпрос, и не ми беше нужно такова ниво на подкрепа.
Имам само добри неща да кажа за това, да има до теб партньор при раждането, освен мъжа ти: някой с повече опит, който може да те успокои и да вземе твоята страна.
Фиди, късмет ти желая.

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Браво, Кате! Чудесна идея, пожелавам ти по-скоро да успееш да я реализираш.

А мен ако не ме вземете за консултант по кърмене, може да ме сложите на входа да раздавам тенски с надпис "mama's milk is love" newsm47

Последна редакция: пт, 16 сеп 2005, 14:46 от Jade

# 32
  • Мнения: 8 463
Поздравления за идеята!  bouquet
И яка ти гърбина,за да я реализираш!Нали знаеш , как бавно стават нещата тука! WinkНо щом си се захванала ,няма нищо невъзможно.

# 33
  • Мнения: 3 591
Aз да питам какво ще правиш девойките дето почнат да пищят за упойки  Mr. Green

Една грешка се прави тука- акушерките за които всички говорим не са като акушерките в БГ - това са дефакто акушер-гинеколози - жени дето и режат и шият, израждат и с форцепси и без форцепси, само секцио не правят.  Също и са квалифицирана за оказване на първа помощ на новородените, оценка на състоянието на бебетата и т.н. и т.н.... тоест нещо средно между акушерка-гинеколог и неонантолог. В Бг незнам има ли такива с такова образование.

А Дулата няма проблем да е съпруга ако е минал подготовката.

А за реализирането не виждам защо да не се реализира - Това няма да е болница все пак. Със същия успех се организира детска градина предполагам или магазин - разрешително то ХЕИ, пожарна и т.н.

Единствено наистина трябва да е близко до болница и да е осигурена поне една линейка. Или да се наеме част от някоя болница, която да се трансформира в центъра за активно раждане.

# 34
  • Мнения: 6 243
Това няма да е болница все пак. Със същия успех се организира детска градина предполагам или магазин - разрешително то ХЕИ, пожарна и т.н.
По сега действащият Закон за лечевните заведения, раждането става само в такова "нещо"- дето да отговаря на критериите за лечевно заведение, демек болница; Не е разрешено да се ражда в обект, одобрен от пожарна и от ХЕИ. Ако някой го направи, ще е незаконно, най-общо казано. Да не говорим, че има и наказателна отговорност за упражняване на профедия или дейност без да имаш право на това.
Ето вижте тук:
Чл. 2.  (1) Лечебни заведения по смисъла на този закон са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или стоматолози самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват всички или някои от следните дейности:
…………..
2.  наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;
…………….
и тук:
Чл. 19.  Лечебно заведение за болнична помощ е заведение, в което лекари с помощта на други специалисти и помощен персонал извършват всички или някои от следните дейности:
   1.  диагностика и лечение на заболявания, когато лечебната цел не може да се постигне в условията на извънболнична помощ;
   2.  родилна помощ;
   3.  рехабилитация;

   Чл. 9.  (1) Лечебни заведения за болнична помощ са:
   1.  болница за активно лечение;
   2.  болница за долекуване и продължително лечение;
   3.  болница за рехабилитация;
   4.  (нова - ДВ, бр. 65 от 2000 г.) болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация.

Извадих го само за илюстрация защо в момента е невъзможно раждането да се извършва другаде, освен в т. нар. лечебно заведения за болнична помощ, демек болница. Няма пречка да се организират курсове за бременни - с гимнастиките му, йога, тинтири-минтири, както и курсове за кърмене, съвети за гледане на деца, възстановяване на родилгата с физически упражнения - там кегели разни... Но раждане - не!

# 35
  • Мнения: 4 244
Aз да питам какво ще правиш девойките дето почнат да пищят за упойки  Mr. Green

Една грешка се прави тука- акушерките за които всички говорим не са като акушерките в БГ - това са дефакто акушер-гинеколози - жени дето и режат и шият, израждат и с форцепси и без форцепси, само секцио не правят.  Също и са квалифицирана за оказване на първа помощ на новородените, оценка на състоянието на бебетата и т.н. и т.н.... тоест нещо средно между акушерка-гинеколог и неонантолог. В Бг незнам има ли такива с такова образование.

Деси, не си права за образованието
Като виждам немското образование, а водих доста надълго и нашироко разговори с моята акушерка по избор за второто раждане, то то отговаря на нашите СПТУ. В рамките на 3 г завършват, но за да почнат да учат имат едно много важно условие - да имаш осигурено стажантско място, т.е. за 3 г през които се учи, се и работи по специалността която учиш.
На първото ми раждане асистираше на дежурната акушерка една ученичка, но понеже беше още първа година имаше за задача само да следи показанията на уреда за контракциите и сърдечната дейност. Не и даваха да бърка и ме питаха дали може да присъства на раждането. Аз бях толкова доволна от всичко че им разреших и те повикаха още 2 бъдещи сестри от гинекологичното отделение и те да гледат.
Не съм питала през какви етапи минава обучението им, но самия факт, че се набляга на акупунктура и хомеопатия за мен  е решаващ.
Акушерката тук води раждането, но ако нещо се закучи се вика веднага лекар и той дава нареждания какво да се предприеме - като например пукане на мехура, анестезия, кислород и пр.
А за тези, които пищят за упойки - не искам да коментирам, защото ако са избрали активно раждане би трябвало да са наясно че упойки няма да има!
Обезболяването става с масаж, с игли, с хомеопатия и топло. Който му харесва ще дойде, който не - има клиники дето правят епидурална.
Нали!

# 36
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Така че тук мисля че нещата ще бъдат решени от закона, ако има промени в него ще е добре

Фиданке, а защо чакаш закона, в който въобще не е сигурно дали ще има промени в този дух? Мисля че трябва трябва да се организира поредица от срещи (защото само с една няма да се мине Laughing) на високо равнище в министерството, на която да се изложи идеята и да се предприемат съответните постъпки за промяна на закона именно в този дух. Доколкото си спомням, по дефиниця законите трябва да отговарят на новите нужди от регулиране на обществените отношения. Ако такива, обаче, не са съзрени, как тогава ще се промени законът!

Аз мисля, че в Министерството на здравеопазването трябва да научат за новата нужда от промяна в болничната практика по отношение на ражданията и отглеждането на бебетата!

# 37
  • Мнения: 3 591
Tук явно акушерките не са като при вас. Лекар тук се вика САМО ако е секцио. Всичко друго правят те. Т.е. са единсвения човек който присъства и се меси на раждането - ако ще и с форцепси-морцепси да се ражда и да трябва да се реже и шие.

А за това,че раждането е болест в БГ след като му се налага болнично заведение нямам думи. Ама по това което пишете не ми се вижда как  това би се променило... 
По тая логика излиза,че ако решиш да си родиш у дома е незаконно.

# 38
  • Мнения: 4 244


А за това,че раждането е болест в БГ след като му се налага болнично заведение нямам думи. Ама по това което пишете не ми се вижда как  това би се променило... 
По тая логика излиза,че ако решиш да си родиш у дома е незаконно.
Незаконно е скъпа, незаконно  Wink
Хапчицата да ти каже, има опит в тая сфера - пошушнала ми е на ушенце
Аз затова ще чакам - малко не ми се иска да се набутвам между шамарите сама пътека да прокарвам. Не ми стиска.  Laughing
Искам да дойда наготово да си вложа парите Whistling

# 39
  • Мнения: 6 243
Фиданке, а защо чакаш закона, в който въобще не е сигурно дали ще има промени в този дух? Мисля че трябва трябва да се организира поредица от срещи (защото само с една няма да се мине Laughing) на високо равнище в министерството, на която да се изложи идеята и да се предприемат съответните постъпки за промяна на закона именно в този дух.
Щото докато Фиданката приключи със срещите, ще й се изчерпи финансовият ресурс за създаване на центъра Grinning Лобирането е скъпа работа!

# 40
  • Мнения: 6 243
По тая логика излиза,че ако решиш да си родиш у дома е незаконно.
Ако си родиш сам вкъщи, няма да има законови санкции. Ако има усложнения - проблемът си е твой. Така или иначе ражданията в домашни условия са съществуваща практика, но само между циганите. Ако обаче има човек, който да подпомага раждането, е възможно да му бъде търсена наказателна отговорност.

Родила в къщи криво - ляво, все пак ти се налага да се обадиш на "властите". Все пак туй дете няма да е НЛО, поне регистрация трябва да му се направи. Или звъниш все пак в болницата - така става на практика при циганите. В този момент иде линейката и те прибират в родилното. Според критериите за добра лекарска практика в акушеро-гинекологията, раждането приключва с израждането на плацентата, но задължително този етап трябва да се проконтролира станал ли е и как е станал в болнични условия, затова родилката се хоспитализира. Пък и ако не я хоспитализират, няма как да на малкото да му се сложат ваксините, на майкат а- ако се налага някакви лекарства и т. н. И понеже в НРД (национален рамков договор) няма пътека за наблюдение на родилка и новородено (без раждането), а само за раждане + наблюдение + там каквото се прави, докторите пишат в дИкимента, че си родил в болницата, за да вземат парите, ама пък на едно друго мясно се пише, че не си родил в болницата, щото ти не съ все пак. После иде Здравата каса на проверка, глобява ги и на докторите им иде акъла.

Ей това е положението в момента.

# 41
  • Мнения: 3 591
Добре де, като е незаконно, и явно че център за активно раждане неможе да се създаде, тогава остава центъра да е във някоя болница - примерно някоя от частните.

просто като зала и такава опция. И персонала ще е налице, и спешната помощ... не вярвам докторята там да не са чували за подобни неща, но явно нещо ги спира- дали опита, дали това, че ако отидете и прочетете малко в съседния форум ще се изумите КОЛКО МНОГО майки искат да родят секцио защото да не им се повредели половите органи, или как някой доктор не ги срязал навреме и се сцепили...или пък как им отказали упойки. И все докторите виновни. И накрая едва ли не  ги оставили да раждат като бабите в сеното...
А подобни ресурси да се хвърлят за едно или 2 раждания месечно дали си заслужава?
Според мен точно частните болници трябва да подемат инициативата - може би като начало с курсове(защото неподготвена жена неможе да го направи безболезнено) и после с персонал готов на това предисвикателство...и пак ме е страх, че ще има недоволни....

А аз защо останах с впечатление, че в Бг има болници "приятели на бебето" ? В тези болници едно от изискванията е естественото раждане...или поне тук е така.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 259
А за тези, които пищят за упойки - не искам да коментирам, защото ако са избрали активно раждане би трябвало да са наясно че упойки няма да има!
Обезболяването става с масаж, с игли, с хомеопатия и топло. Който му харесва ще дойде, който не - има клиники дето правят епидурална.
Нали!

А ако въпреки масажа, ваната и т.н. все пак много ме боли? В смисъл, че реша да раждам активно, но нещо стане и болката е много силна? Аз раждах с епидурална и нищо не усетих от контракциите, но щом спряха да вливат от нея и наближи да напъвам повярвайте ми имах чувството, че ще се пръсна отдолу и наистина си болеше (говоря за силна болка, не глезене), дали защото се роди голямо бебе - 4,050 кг. (първо раждане).

И още един въпрос - тъй като при активното раждане (доколкото разбирам) никой не ти казва кога да напъваш, ами ако нямаш естествени напъни? Значи при мен когато лекарите прецениха, че е време да напъвам спряха да ми вливат от епидуралната, усещах контракциите, но напъни - не! И бяха едни мъки - час и половина, главичката високо (и по-голяма заради едрия плод), неефективни напъни (тъй като не усещах естествени), голям зор беше. ooooh! Не знам, ако лекарите бяха изчакали дали нямаше да имам ест. напъни?  newsm78

# 43
  • Мнения: 3 591
Не знам, ако лекарите бяха изчакали дали нямаше да имам ест. напъни?  newsm78

да щеше да имаш. А за да не те боли трябва да си подготвена за раждането. няма как да стане да отидеш  и да родиш без да знаеш нищо за това.
А болката от напъните при теб е била силна защото е било рано да напъваш явно.

# 44
  • Мнения: 6 243
Деси, в момента това е единствения начин. Аз поне ен се сещам за пречка в закона да се практикува естествено ражданев частна болница. Проблем би имало другаде - болниците печелят много повече от операции - все пак родилката няма да плати за такова раждане колкото би платила за секцио. Та може би няма да искат заради по-малката печалба. От друга страна и разходите им принципно са по-малки, но пък ще трябва да се инвестира в обучение на персонал... (

Фиди, аре да се пробваш в "Ритъм" другия път - там имат отлична база, хирургията им е на ниво, ако нещо се закучи, имат и договори с касата... Ще си пускат пътека за нормално раждане, а ние ще им икономисваме даже от окситоцина, метергина, бусколизина и тридневния престой. newsm78

# 45
  • Мнения: 4 244


А ако въпреки масажа, ваната и т.н. все пак много ме боли? В смисъл, че реша да раждам активно, но нещо стане и болката е много силна? Аз раждах с епидурална и нищо не усетих от контракциите, но щом спряха да вливат от нея и наближи да напъвам повярвайте ми имах чувството, че ще се пръсна отдолу и наистина си болеше (говоря за силна болка, не глезене), дали защото се роди голямо бебе - 4,050 кг. (първо раждане).

И още един въпрос - тъй като при активното раждане (доколкото разбирам) никой не ти казва кога да напъваш, ами ако нямаш естествени напъни? Значи при мен когато лекарите прецениха, че е време да напъвам спряха да ми вливат от епидуралната, усещах контракциите, но напъни - не! И бяха едни мъки - час и половина, главичката високо (и по-голяма заради едрия плод), неефективни напъни (тъй като не усещах естествени), голям зор беше. ooooh! Не знам, ако лекарите бяха изчакали дали нямаше да имам ест. напъни?  newsm78
В грешка си. ПОнякога оставам с усещането, че лекарите в Бг не знаят да израждат, колкото и странно да ви звучи изказването ми

Акушерката  ти казва кога да напъваш и колко да държиш. Тя за какво е там!
А когато раждаш активно и акушерката ти помага, то тогава имаш сили и въздух да свикнеш с болката и да я преодоляваш!
Имам опит с 2 активни раждания и мога да ти кажа особено с второто, понеже беше индуцирано, ме боля страшно в началото, но после се отпуснах и беше вече различно.
Когато дишаш правилно и си се отпуснал (аз например висях на едно платно и въртях кючек, чакайки да се напълни ваната), можеш да усетиш кога идва контракцията и с правилното вдишване и задържане на въздуха можеш да стигнеш до пика и и вече като почне да те отпуска, да си отпуснеш дъха.
Нали затова искам и курсове да направя

Когато бях бременна с второто, посещавах курс за многораждали. През цялото време сме коментирали как е било, кое искаме да е по различно, подобрявахме техниката на дишането и много други неща.
В курса бяхме 12 жени, 3 от които бяха с секцио първо раждане. И трите родиха нормално даже без епизиотомия. Надявам се разбирате какво точно искам да ви кажа

Хапчице, даваш ми страхотна идея!
Аз се познавам с д-р Русев и ще ти издам една тайна - той иска да ни купи къщата за да се разширява. Направо ще стане бонбон!

# 46
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 2 332
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green
Ами май така ще стане...

# 48
  • Мнения: 473
Толкова ми харесва това, което разказвате минали по този път майчета, че ако трябва и до Варна ще отида само и само да го пробвам втория път Laughing
Хайде - до една -макс. две години да имаме такава болница, че годинките летят да знам кога да планирам второто

# 49
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз се познавам с д-р Русев и ще ти издам една тайна - той иска да ни купи къщата за да се разширява. Направо ще стане бонбон!

Аз пък имам много лошо мнение за д-р Русев, но ако се съгласи и стане работата, може и да го захаресвам Wink

# 50
  • Мнения: 4 244
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green
Ами май така ще стане...
Що бе?
Само 240 км са от Софето
Я Деметра какъв маратон спретна - не помня колко и беше далеч клиниката, ама отидоха там по рано и всичко мина както беше предвидено
Може да има и такава опция  Wink

# 51
  • Мнения: 3 161
За раждането у дома: имам позната, която си роди в къщи. Прочела сума ти инфо от Интернет за unassisted childbirth (даде ми материалите, ако някой се интересува), купила си даже надуваем басейн за водно раждане, конци за шиене... Успяла е да убеди таткото да присъства, който малко си е глътнал езика и накрая извикал линейка все пак. Тя описа раждането си като много вълнуващо преживяване, без особени болки; викала е доста, но то за регулиране на дишането и напъните (като в бойните изкуства - така го описа). Та като дошли от Майчин дом да ги вземат, тя си държала бебето, плацентата в едно пликче, и съвсем спокойно отишла в болницата. Държали я 10-тина дни, наказателно, пращали я на психиатър (момичето си е съвсем нормално), водили я при студентите да им разказва... Но за съдебни наказателни мерки нищо не каза.

И като я слушах, още повече останах с убеждението, че трудните раждания и острите болки се предизвикват от медицинските лица и главно в медицинските заведения. И съм съгласна с Фиданка, че "лекарите в Бг не знаят да израждат, колкото и странно да ви звучи изказването ми" - нищо странно, просто са научени да го правят по медицински, а не естествено (да напомня ли пак за подхода им към кърменето).

Фиданке, моля те побързай с този център, че вече много майки сме се събрали и чакаме за второ... Аз много съм се навила да пробвам естествено втория път, въпреки секциото, и ако има подходящ курс, може пък и да стане. Но за случаи като моя все пак ще трябва и спешна мед. помощ да може да се осигури, ако се наложи, нали? И да подкрепя казаното от други: ами почни с курсовете, с периферните дейности (те могат и до София да се експортират, нали?), а пък като набереш клиентела, доверие, някакво име, ще ти е по-лесно и център за раждане да създадеш ми се струва. Или пък, както другите предлагат, да си клон на някоя болница, която има лиценз за тази дейност? Защото ако чакаш да се промени нещо в закона от само себе си, то и щерките ни няма да могат да раждат естествено май.

# 52
  • Мнения: 4 244
Аз се познавам с д-р Русев и ще ти издам една тайна - той иска да ни купи къщата за да се разширява. Направо ще стане бонбон!

Аз пък имам много лошо мнение за д-р Русев, но ако се съгласи и стане работата, може и да го захаресвам Wink
Ама чакай, аз казах само че го познавам. Личните чувства настрани от бизнеса, нали така  Wink

Емем, хич не се притеснявай, за нормално раждане след секцио ако изчакаш 2 г и всичко протича нормално, ще можеш да се порадваш

Искам да ви кажа, че ако не бях изкървила жестоко след 2 раждане, щях да си грабна бебето и да се прибера у дома, толкова бодра се чувствах след активно раждане.
Виж с каката бях малко изморена, щото все пак 14 ч само на чай изтощава, но си спомням много добре, че като каза акушерката, че е време да работим (разбирай да напъвам) се почувствах толкова пълна с сили сякаш времето до тоя момент беше спряло и не съм се "мъчила" в болки

# 53
  • Мнения: 473
Не знам на какво точно са научени акушерките в БГ но явно е много далеч от нормланото раждане. Само един малък пример от моето раждане- отидох в болницата с изтекли води и почти никаква родова дейност с 1 см разкритие и ме сложиха на леглото с монитори и т.н. да ме следят а акушерката и санитарката отидоха да спят (постъпих в 1,30 през нощта) и ги чувах как хъркат даже. Внимание - нулево. Както и да е, но по едно време вече ужасно ме заболя кръста и си вдигнах леглото под наклон - така и по лесно преодолявах контракциите - в смисъл  по безболезнено. В един момент мина една акушерка и ми се сопна - ти така скоро няма да родиш и си замина....И аз послушно свалям леглото и лежа опъната а кръста ми ще се скапе в същото време #Crazy

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Държали я 10-тина дни, наказателно
Ъъъ?
Е, как така заказателно? Тя ли е искала или против волята и?
Аз лично предпочитам да родя в болницата при настоящите условия, отколото да остана 10 дни в тази мизерия.

# 55
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Та като дошли от Майчин дом да ги вземат, тя си държала бебето, плацентата в едно пликче, и съвсем спокойно отишла в болницата. Държали я 10-тина дни, наказателно, пращали я на психиатър (момичето си е съвсем нормално), водили я при студентите да им разказва... Но за съдебни наказателни мерки нищо не каза.

Какво значи държали са я "наказателно"! Болницата да не е затвор?! Що не е подписала декларация и да се е изнесла от там?! Ако раждах секцио на сегашния си акъл и информираност, със сигурност щях да се подпиша и да се прибера вкъщи с бебето още на третия ден. Кошмарни бяха 5-тте дни в Шейново. Вместо да създавам връзка с детето, създавах връзка с... хлебарките! (Пусти късмет, бях в единствената стая, която не беше ремонтирана)

# 56
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не бе,изпадат в адско притеснение за инфекции и т.н. и държат по-дълго под наблюдение,а даже и в изолатор понякога майките,които са родили вкъщи - независимо че именно в болницата бъка от всякакви отвратителни бактерии,при това резистентни на всички антибиотици Rolling Eyes Та затова са ги държали толкоз време.А за психиатъра е обяснимо(от гледна точка на лекарите) - я си представете как им е прозвучало,ако им е разказала - ми прочетох едни неща в интернет,реших да пробвам и то взе,че стана екстра,ей я и плацентата си нося тука в пликчето hahaha hahaha hahaha (между другото аз също съм ги чела всичките неща за неасистираното раждане и макар че не съм го мислила сериозно,за малко така да стане - отидох с 10см разкритие и напъни в болницата,но си признавам,че ме хвана шубето да си остана вкъщи докрая,макар че при всичките проблеми с намиране на кой да ме закара до болницата вече бях взела да си го представям)
иначе нищо не й е пречило да си подпише декларацията - обаче кой знае как са я наплашили с всякакви гадости Twisted Evil

# 57
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Щото докато Фиданката приключи със срещите, ще й се изчерпи финансовият ресурс за създаване на центъра Grinning Лобирането е скъпа работа!

Не е нужно тя да лобира  Laughing Нужно е да намери сподвижници - това може да е независима организация, свободна гражданска инициатива или др. Пък и за среща с Министъра не е необходимо да се плаща (доколкото знамGrinning

Във форума има вече повече от 8700 члена с непрекъсната тенденция да се увеличават ( offtopicМамма, не знам как ще ви издържат сървърите!) Дори 1/4 от майките да подкрепят инициативата (а аз съм сигурна, че ще са повече), мисля че някой ще ни изслуша, ако не друго! Важното е да почне да се говори открито по темата и да се постави въпроса за промяна пред съответните законтворчески органи. Ако, напр. има журналисти сред мамите от форума, те могат да съдействат за повдигането на въпроса в медийното пространство. Ако пък някой има близки познати лекари, или близки на висши ръководни длъжности в МС или Парламента, пак може ей тъй в непринуден разговор да повдига темата (Затова е важно хората да са близки) А пък всички останали като мен, може да дуднят на бременните наоколо и да дават акъл като некои свекърви  Laughing, разбирай да дават линкове към полезни сайтове и Форума.

Това, разбира се, е дългосрочен процес, но все някога ще дойде моментът, когато законът ще трябва да отговори на новосъздалата се ситуация.

А междувременно, предлагам все пак Фиданка да намери друг начин да открие такъв център - както момичетата са предложили по-горе, напр. като филиал на някоя частна болница. И по-бързичко, ако може, че то часовникът и при мен цъка  smile3503 Тогава може и аз да си променя мнението в полза на естественото раждане.

 

# 58
  • Мнения: 6 243
Jade, не знам къде сте кръстосвали шпаги с д-р русев, ама аз съм му фенка!
Човекът ми спаси кожата с първото дете, че бях я докарала до мастит като слънце и той ме научи за кърменето на поискване, даването на цица преди твърдата храна и т.н. новости, дето сега разбирам, че били идея на СЗО Wink. Аз тогава ги приех като лекарски съвет в моя конкретен случай, ама ми беше от полза! Това през 1995 година.

А що псувни вкара по отношение на редиатрите, заради които съм се била докарала на тоя хал, да не ви разправям. Ама аз бях бая втасала, докато стигна до него, щото преди това ме "лекува" един специалист-хирург от местната поликлиника.

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз за щастие не съм си имала вземане-даване с него, но със сестра ми се беше държал много грубо и невъзпитано, когато тя безуспешно търсеше помощ заради мастита и очакваше поне човешко отношение, ако не друго.
Като специалист обаче не го знам на какъв хал е. Дано не ми се налага и да разбирам Wink

# 60
  • Мнения: 35 983
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green

по-близо е отколкото в ЮАР  Laughing

# 61
  • Мнения: 2 567
Кате, дано успееш да създадеш това, което си замислила!  Hug
И по време на мойта двудневно раждане бах обградена едиснтвено и само от хора с умивка, които си вършеха работата с любов.  Heart Eyes
И да не забравиш да сложиш хокъра в клиниката Mr. Green

# 62
  • Мнения: 3 506
Фиди, аре да се пробваш в "Ритъм" другия път - там имат отлична база, хирургията им е на ниво, ако нещо се закучи, имат и договори с касата...

Е това вече е приказка  Grinning Пък докато с тати се решим на трето, току виж вече действа и филиал в София  Wink

# 63
  • София
  • Мнения: 2 952
Фиди, а обмисляла ли си варианта да направиш подобен център към някоя от съществуващите болници? Така елегентно ще спазиш буквата на закона, а бизнесмените с бели престилки ще намерят начин да легализират мероприятието. Аз не съм фен на държавните болници, но ако не разполагаш със средства за специализирана болница, май това остава като вариант.
Много ти е хубава идеята на фона на масовото секцио, което се прави тук. Не планираме трето, но това не ми пречи да си ме е яд, че при две деца, не съм раждала  Laughing
Истина е това с шашкането, като влезеш при лютите акушерки - то да не те боли, ще те заболи, щото така трябва. Попадала съм на добри и човечни гинеколози (знам ли дали без пари щяха да са такива  Sick), ама и двата пъти с акушерките не съм имала късмет. Та, искам да река, че ще се радвам, ако има жени, които в Бг да се радват на подкрепа, а не на овикване от страна на акушерките   bouquet

# 64
  • Мнения: 2 784
Да си резервирам една стая за второто отсега, че може да не останат. Планираме го за декември след 2-3 години. Пиши ме, Фиданке. Докато съм там, активно ще раждам и още по-активно ще забавлявам младите родилки с разкази за първото си раждане.  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 4 244
Момичета, благодаря ви за милите думи!  smile3525
Не съм предполагала, че идеята ми ще има такъв отклик сред вас
Стискайте палци да стане едно определено нещо тук при мен (не искам да влизам в подробности сега), за да имам подплата в джоба си и да започна сериозно планирането, организирането и осъществяването на идеята
Още веднъж благодаря!

# 66
  • Мнения: 2 332
Хайде да започна аз със стискането, че моя часовник много взе да тик-така!  newsm10 newsm17 newsm51

# 67
  • София
  • Мнения: 4 381
 newsm10 Стискам палци. Идеята е страхотна.

# 68
Нямам време да прочета всичко написано. Първо искам да те поздравя, за чудесната идея и да ти пожелая ако решиш да го правиш да се заредиш с много енергия, защото със сигурност ще те чакат много перипети и бюрокрация. Ти предлагаш чудесни неща за които само сме си мечтали, но май дори не сме си и мечтали защото не знаеме, че съществуват. Според мен, ако решиш да направиш нещо такова трябва да затвориш целия цикъл т.е от курсовете, до раждането със секцио и кувьоз за спешни случай.
Иначе си мисля, че и законово няма да стане. Да караш по спешност, родилка в държавна болница. Ами ако стане нещо?Отговорността е голяма. А и малко жени ще се доверят.
Освен това в процеса на раждане и алтернативните методи за обезболяване са нещо чудесно, но ще се намерят и жени, които ще  поискат и епидурална и ти трябва да можеш да отговориш на това тяхно желание.
Да ти кажа чесно като прочетох това, си представих една частна родилна клиника която предлага стандартни услуги, поставила е някакво начало, и като втори етап всичко онова което ти предлагаш и което ще допълни и направи мед. услуга сигурна,атрактивана и желана от много жени.

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт