Коледа идва!

  • 149 988
  • 1 122
  •   1
Отговори
# 240
  • Варна
  • Мнения: 3 891
Аз пак да помоля който е правил украса на елха от сладки, да сподели от какво тесто. Мислех за джинджифиловите, но те са лесно чупливи според мен. За меденки не знам, това най-често виждам, ама други варианти дали има? Нещо миришещо на хубаво си го представям, изрязано с формичка и с дупка за панделка.

# 241
  • Мнения: 305
За маята- 7 гр суха мая отговарят на 20 гр прясна или с други дума за 1 кг брашно са необходими 40 гр мая, така че според упътването на сухите ще се ориентираш те за колко гр. брашно са.
Аз съм су купила голяма разфасовка мая и на нея не пише по колко да се слага и затова карам на слука. А с такова голямо количество барашно нищо не съм правила.

# 242
  • София
  • Мнения: 229
Да се запиша и аз в тази страхотна тема   chef  bouquet.

# 243
  • Мнения: 121
Момичета, можете ли да кажете каква е трайността на белтъчната глазура?

# 244
  • София
  • Мнения: 2 671
Има и едно магазинче близо до женския пазар, където правят всякакви метални формички, но е с малко кофти работно време.
Ще обясниш ли по-подробно къде се намира?


Ето тук е: http://www.bgmaps.com/map.aspx?sid=e583bca6bfcb67c8deb701b042851263&tip=1 , като тръгнеш от Женския пазар по посока Тодор Александров, от лявата страна, след Пиротска. Дано си ме разбрала. То там е паркинг.
Съжалявам, че ще те разочаровам, но миналата седмица ходих и ми казаха, че вече не поемат поръчки, говорих с човекът, к. ги изработва.

# 245
  • Мнения: 305
Момичета, можете ли да кажете каква е трайността на белтъчната глазура?
Повече от месец със сигурност. Аз правя меденките началото на Декември и са седяли до средата на Януари и нищо и е нямало. Но все пак майсторките да кажат.

# 246
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Нищо и няма на белтъчната глазура, напразно се притесняват някои. Изсушаването е метод на консервация.

# 247
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Аз пак да помоля който е правил украса на елха от сладки, да сподели от какво тесто. Мислех за джинджифиловите, но те са лесно чупливи според мен. За меденки не знам, това най-често виждам, ама други варианти дали има? Нещо миришещо на хубаво си го представям, изрязано с формичка и с дупка за панделка.


Здравей Светли!

Преди да започна да правя меденките на Джули правех меденки по тази рецепта - Новогодишни(коледни) медени курабии за елха  Стават чудесни, но тъй като са твърди в началото се отказах да ги правя за ядене, а правя само половин доза за украса на елхата. Издържат много дълго (слагала съм и следващата година от тях). за уханието - там може да си сложиш повече подправки според вкуса. Стават и за ядене, но омекват след доста дълго време.

Тук може да видиш и елхата украсена с тях - http://natalyna.multiply.com/photos/album/4/Koleda#photo=19

Момичета, можете ли да кажете каква е трайността на белтъчната глазура?

Джемма е абсолютно права - с толкова захар )който е голям консервант, няма проблем с издръжливостта! Peace

# 248
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Бонбонките M&M и фунийки за сладолед като ангелчета и елхички   Laughing


                                                                          

# 249
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Аз пак да помоля който е правил украса на елха от сладки, да сподели от какво тесто. Мислех за джинджифиловите, но те са лесно чупливи според мен. За меденки не знам, това най-често виждам, ама други варианти дали има? Нещо миришещо на хубаво си го представям, изрязано с формичка и с дупка за панделка.


..... или направо една елха за изяждане  Mr. Green

                                                                      

# 250
  • Плевен
  • Мнения: 973
Привет и от мен в любимата ми тема  Hug!

Не очаквах вече да има такава тема, но приятно ме изненадахте. Отивам да ви чета и да се любувам на вкусотийките.

# 251
  • Мнения: 1 236
Рецепта за трайни джинджифилови курабийки (стават и за украси):

125г масло
200г захар
100г гликоза (или мед, но става по-сладко)
100г вода
1чл канела
1\2сл млян кардамон
1\2сл млян карамфил
1\2сл сода бикарбонат
750г брашно

Смесват се в тенджерка: захарта, гликозата и водата. Загрява се да кипне и веднага се сваля от огъня. Добавя се маслото и подправките, да се смесят добре. Разбърквайте от време на време докато изстине до стайна температура.
Брашното се смесва със содата и се добавя към течната смес. Получава се меко тесто. Покрива се и се слага в хладилника за поне една нощ (може да престои няколко дни, ако не ви се изработват сладките веднага).
Разточва се лека полека, с набрашнена точилка и върху набрашнена повърхност. Може да направите тестото дебело 5мм, но става и още по-тънко. Изрязват се формички по желание. Прехвърлят се върху хартия за печене и се пекат в предварително загрята фурна на 200С, за 4 - 6мин.
Трябва да наблюдавате фурната при печенето, за да не изгорят. 



# 252
  • Мнения: 223

Аз пак да помоля който е правил украса на елха от сладки, да сподели от какво тесто. Мислех за джинджифиловите, но те са лесно чупливи според мен. За меденки не знам, това най-често виждам, ама други варианти дали има? Нещо миришещо на хубаво си го представям, изрязано с формичка и с дупка за панделка.


миналата година украсявах освен с меденки и с маслени курабии по тази рецепта:
250 гр кр. масло
100гр пудра захар
250гр нишесте
100гр брашно
1 ванилия
разбиваме маслото, захарта и ванилията на пухкав крем; постепено добавяме смесените брашно и нишесте; полученото тесто оставяме да почине за 1ч в хладилник; разточваме и изрязваме фигурки; печем на 180 градуса 10 мин;
това, което аз направих, беше да боядисам част от тестото в червено, друга-в зелено; после, освен курабийките, оформих от цветни фитилчета бастунчета, както и шарени курабийки, долепяйки различни цветове тесто един до друг / после се разточва и си се режат формички /; на изрязаните курабийки се правят с малка, кръгла форма дупки за да може да се закачат;

# 253
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Здравейте !
Коледната треска ме е обзела много рано и съм решила да приготвя доста неща.Искам да благодаря на авторката за страхотната тема !!!  smile3525
И имам едно питане :Каква боя за сладки използвате ? Прахообразна или течна?

# 254
  • София
  • Мнения: 5 258

kloi , как направи първата елхичка.. тази зелената? Гледам някакви меденки и между тях примерно зелена сметана?

Кремче ванилия, след колко време омекват тези сладки?

Общи условия

Активация на акаунт