Ирак и Ориента, който не познавате: за майки, бащи, деца и всички любознателни !

  • 45 172
  • 722
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 171
Криси извинявай, наистина мислех, че съм отговорила на този въпрос отдавна. арабите нямат нужда от евреите, за да оправдават собствените си грешки (не изключвам момента, че много от грешките се правят заради неспособността да се справят с нещото наречено "еврейски проблем" - голяма глупост общ взето). аз лично смятам, че е крайно време арабските народи да видят собствените си недостатъци, но всеки знае, че това е много трудно.

на мен пък ми е интересно, ако ги нямаше арабските терористи, евреите с какво щяха да оправдават геноцида над палестинците ?  newsm78

# 706
  • Мнения: 171
честно казано, нито имам желанието, нито намерението да превръщам тази тема в място за полемики относно палестинско-израелския конфликт. мисля, че всеки здравомислещ човек вижда ясно историческата, политическата и чисто човешката несправедливост да разделиш с една резолюция на ООН една държава и да дадеш тласък на избиването на народа й.

всеки честен човек ще види и грандоманията на арабските правителства и прикритата под милосърдието им политика на погром над палестинския народ, както и над своите собствени. иска ми се палестинците да спрат да възпяват великите арабски лидери и да ги видят що за стока са, а и да видят собствените си лидери. мъчно ми е за тях, както ми е мъчно за моя народ - никой никога не може да ни помогне, ако сами не се научим да си помагаме. крайно време е да си разрешим вътрешните проблеми, а за това имаме нужда от това великите сили и добрите братя малко да ни дадат свобода на действие вътре в собствените ни държави.

държави, които скоро дадоха права на цветнокожото си население, държави избили коренното си население, държави, в които човешките права са само лозунг, оправдаващ нападението над други народи - нима те са мерилото.

не съм против еврейския народ и се надявам никога да не падна толкова ниско, но съм твърдо против начина на създаване на израелската държава. излезли от погромите над тях, евреите доказаха, че могат да са по-добри от учителите си и прилагат майсторството на геноцида над палестинците. а палестинците решават като всеки подтиснат народ, особено арабски такъв, че самоубийството и хаосът са начини на решение... да това е бил начинът преди 2-3 века, но не и днес.

# 707
  • Мнения: 2 171
Ум, надявам се вече да си добре и съжалявам за болницата Hug. Дано Новата година да ти донесе много здраве Peace.

тази тема е много болезнена.... нещо страшно . миналата година успяхме в медицинските общности да видим сексуално посегателство над бебета на 3 и на 6 месеца - е кажете ми това какво е - не е ли за убиване.

 Sick доповръща ми се. Не знам колко извратен трябва да е някой, дори не мога да си го представя, за да посегне на бебе. Това не са хора, а грешка на природата.

За смъртното наказание не споделям вашето мнение. Не мисля, че страха от смъртна присъда ще спре някой извратен педофил или садист убиец да задоволи нагона си. А ако допуснем, че се сгреши при разследването и се осъди невинен човек, после и да се реабилитира посмъртно, едва ли ще е успокоение за някого. Гледах преди няколко месеца едно предаване на Карбовски за последния осъден на смърт в България. Накратко историята - жена му му изневерила, човекът побеснял, пребил я и тя след няколко дни починала в болница. Осъден е на смърт и е последната изпълнена у нас присъда. Кошмарът обаче е, че родителите му и до днес вярват, че е жив. Не са видяли труп, не знаят къде е гроба му. Майката каза нещо от рода "поне да знам къде е погребан, за да отида да го оплача". Не съм много убедена, че престъпността е нараснала след падането на соц. режима. Просто тогава е било забранено да се говори за нея. А сега напротив, струва ми се, че всички новини се правят с цел да ужасяват и стресират хората, нали ни е малко стреса в ежедневието Confused.

За типичните черти на арабите, съгласна съм с Хадил, че са мързеливи (аз ги наричам инертни "на галено" Simple Smile) и неточни. Първият път, когато станах свидетел, направо останах без думи - мъжът ми има среща, закъснява повече от 15 минути и е още вкъщи и гледа филм. Срещата му е поне на 30 минути от нас. Приятелят му звъни да го пита какво става и той отговаря най-нагло: "След 5 минути съм при теб" ooooh!. Много се впечатлявах в началото, но вече свикнах, явно всички са така. Не съм съгласна обаче с Криси, че са подмолни. Може и такива да има, но според мен са по-скоро изключение. Тези, които познавам аз, в болшинството си са откровени и прями Peace.

# 708
  • Мнения: 323
Хадил,извинявай може би аз малко неправилно се изразих.Факт е,че Израел съществува,не е ли възможно,приемайки този факт арабите да търсят друг подход към тях?В крайна сметка сте братовчеди,живеете на една педя земя,която всеки смята за своя и вади доводи затова.
За богоизбраността им ,няма да споря,просто съм християнка и позицията ми е ясна,няма защо да навлизам в подробности.Всеки,който е чел Библията ще разбере за какво говоря.
За точността на арабите не ми се говори,аз живея в страна,в която точността е издигната в култ и говори много за един човек.
Ум,оправяй се.Здрава да си,всичко ще си дойде на мястото.

# 709
  • Мнения: 171
днес в интернет налетях на няколко доста забавни (макар и не винаги верни) крилати фрази и цитати. ще пусна няколко, за да се посмеете:

Алкохолът в малки дози е полезен дори в големи количества.
Не си пиян, ако можеш да лежиш без да се държиш за пода.
Къпе се тоя, дето го мързи да се чеше.
Защо разби стената със глава? Какво ще правиш в другата килия...
Когато смъртта ти позвъни на вратата, ти се направи на луд и вдигни телефона.
Единствено Адам не е имал тъща. По това знаем, че е живял в рая.
Колко е дълга минутата зависи от това от коя страна на вратата на тоалетната се намираш.
Връх на упоритостта: да набираш грешна парола, докато компютърът се съгласи.
Заплатата е като менструацията: чакаш я цял месец, а свършва за три дни.
Най-сигурният начин да заставите жена си да ви слуша внимателно е да говорите на сън.
Като ми се доработи, се свивам в някое кьоше и чакам да ми мине.
Изяж бобър - спаси дърво!
С годините мъжът придобива способност да утолява сексуалния си глад с обикновена храна.
Ако някой се опита да те засенчи, остави го да слънчаса!
Испанец попитал турчин: "Какво означава яваш-яваш (yavaş yavaş)?", а той отговорил: "Като вашето маняна (mañana), но липсва елементът на припряност!"
Не хапи ръцете, които те хранят - не знаеш къде са били.
Ако си си легнал без обувки, значи си се прибрал трезвен!
Който е казал, че щастие с пари не се купува, не е знаел къде да пазарува.
Който вади нож другиму, сам пада в него!

Криси, 500 години българите не се примириха, че са част от османската държава, как мислиш палестинците да се примирят с положението си ? но си права, че има винаги различни начини за подход към въпроса... освен това мисля, че се преекспонира темата с "врага евреин". ние сме анти-ционисти, а не антисемити. арабите прекаляват с този въпрос, но и използването на това, като начин за омаловажаване на арабските претенции, също е изтъркано. не са ни виновни за всичко израелците и не го и твърдим. а елементът на богоизбраност го има навсякъде.

# 710
  • София
  • Мнения: 7 962
Да започна отзад напред.

Криси всички народи са Богоизрани след като са създадени от Бог. Това, че в Библията пише, че народа на Израил е Богоизбран не бива да се чете в буквалния смисъл на фразата. Това означава, че Бог е избрал израилтяните да изпълнят определена негова мисия, но всеки народ има своята малка или голяма мисия на този свят.

За Израелската държава с риск да разбуня духовете, аз съм уверен, че такава трябва да има. Друг е въпросът дали точно по този начин трябваше да се създава и дали с такава политика, но за съжаление в район претъпкан с петрлни кладенци (не в Израел разбира се) друг начин на най-успешната политика на разделяй и владей няма как да се създаде иначе.

Отидете моля ви при най-обикновените евреи и ги попитайте какво мислят те за войната и за арабите. Смело ви го препоръчвам защото аз през далечната 1992 година бях и попитах. Отидете и при най-обикновените араби и го направете. Бил съм на среща само с един възрастен йорданец, бил съм на среща и с най-обикновени тунизийци, така че затова смело ви го препоръчвам.

Не отивайте обаче при политиците, защото това не са хора, това са някакви зомбирани същества, които като папагали повтарят едни и същи "истини" надявайки се, че акто ги повторят по сто пъти те наистина стават такива.

Нали не иска някой да ми каже, че съвременните паравоенни структури изявяващи се като терористи в днешен Ирак (а и не само там) съществуват без подкрепата и финансовата поддръжка на ... (хайде на не посочвам конкретно всички ги знаят кои са). Ами интересно скоро се появи новина, че една известна терористична организация с огромен мащаб ангажирала терористите в Ирак точно в затвор охраняван и наблюдаван от ... американците. А стига бе ... тия дето със сателитите си следят кой кога и как кихнал и какво ... под носа им представете си техния любимец си вербувал бъдещите си пионки и те разбирате ли американците естествено нищо не знаят. Ама оставете това ама те дори не знаят и той къде се намира, даже на понятие си нямат тия милиардите дето ги харчи като как пък стигат до него и как се разпорежда с тях, те даже в Афганистан да се чуди човек дето няма пък нито един петролен кладенец не знаят какво правят (аааа е да де имало наркотици). Въй въй въй супер развитата американска нация направо да я ожали човек колко е безпомощна и невинна. Ми тъй де минал там един нигериец през сто проверки и сигурно още толкова скенери и нали даже и бомба вкарал човека в самолета, ама на вследствие на човешки грешки успял. Пък после го хванали де - вие не се притеснявайте. Просто много им дойде тая демокрация на капиталистите и от време на време са необходими там съответните мерки, че да може да си постигаме своето.

Ummyahya скорошно и бързо оздравяване ти пожелавам. Бог е милостив и съм сигурен, че скоро ще ти помогне да забравиш поредното ти изпитание в твоя живот. А за комунистите ... ами то за съжаление в България след 09.09.1944 година истински комунисти не останаха. С оправданието, че революцията изяжда своите си деца, много от тях бяха избити от собствените си "другари" или буквално обезличени и обезверени и завряни в девета глуха. На тяхно място се нароиха толкова много активни борци против фашизма, че по едно време това направо си стана каста или някакъв вид аристокрация. Както казваше покойния Радой Ралин (Бог да го прости) създаде се партокрацията, която за разлика от аристокрацията беше малоумна, проста и безлична, но пък и удобна.

За арабите ... оставете ги на мира хората. Те са си точно такива каквито сме и ние. Хайде джанъм погледнете българската злоба и завист пък тогава да си говорим за арабското интриганство и лицемерие. Впрочем обикновенните българи и обикновенните араби са си точно едно към едно и няма никаква разлика. За съжаление и с риск да се повторя глобализацията така хубаво ни размива и обезличава, че направо не е истина. Представети си моля ви в по-старите времена да се появят скинари и да ми се праят на расисти. Ма по онова време сегашните дядовци и баби само като ги чуят и видят направо излизат с лопатите щяха буквално да ги пребият, а сега какво ... сега ги гледаме безиразно и бездушно и просто ги отминаваме. Днешните българи за съжаление все по-малко вече сме българи, а ставаме някаква сива безлична маса част от общата евроатлантическа "демокрация". Това става и с арабите. Този вълшебен свят на романтика, тайнственост, поезия и мъдрост отстъпва място на "осъвременяването", където всичко става сиво, едноцветно, бетонно и стъклено.

Последна редакция: нд, 03 яну 2010, 13:12 от дядо хаджия

# 711
  • Мнения: 323
дядо хаджи,я,попитай един еврей за богоизбраността на неговия народ и ще видиш какво ще ти отговори.много от тях приемат това буквално и единствено.
Аз също смятам,че еврейска държава трябва да има,друг е въпроса как и каква политика провежда. 

# 712
  • Мнения: 171
най-сетне да ме разберат - проблемът е в създаването на израел, а не в народа на израел. като ще създаваш държава от нищото - създай я от нищото, а не взимай чужди земи. а и останалите държави, които толкова милеят за израел защо не дадоха от собствените си територии - има много ненаселени места по света.

както и да е - факт е, че такава държава има, но нейното приемане не може да бъде основано на примирение... мисля, че не е честно компромиси да се се искат само от твърдоглавите, човекомразци арабите.

ние имаме нужда от осъвременяване, но без това да се намесва в уникалността ни. имаме нужда да си осъвременим възгледите за правото на мнение, но не и разхалтавянето на морала. трудно е да нацелиш границата между фанатизираното налагане на хиджаб и т.н. и безцеремонното полу-голо шляене по улиците. има някаква граница на уважение към обществото.

сетих се за една фраза на Нероли "шортите не са израз на нисък морал" - но не са и най-красивият начин да покажеш красотата на човешкото тяло... не мисля, че обществото е мястото да се излага всичко на показ. аз съм консервативен човек и винаги ще имам граница на приемане на определен вид облекло и поведение и както не позволявам да ми се налагат безсмислени псевдо-религиозни ценности, така и не позволявам да ми се налагат прояви на свобода и демократизъм, нямащи нищо общо със свободата и демократизма, а към задоволяването на нагони.

# 713
  • София
  • Мнения: 7 962
най-сетне да ме разберат - проблемът е в създаването на израел, а не в народа на израел. като ще създаваш държава от нищото - създай я от нищото, а не взимай чужди земи. а и останалите държави, които толкова милеят за израел защо не дадоха от собствените си територии - има много ненаселени места по света.

както и да е - факт е, че такава държава има, но нейното приемане не може да бъде основано на примирение... мисля, че не е честно компромиси да се се искат само от твърдоглавите, човекомразци арабите.
...

Хадил този път ще си позволя да изразя малко по различно мнение от твоето. Съжалявам но не намирам причини защо да няма еврейска държава в земите на Иудея и Самара. Ми извинявай то исконно тези земи някога са били тяхни и не виждам проблем там да я има тази държава. Просто другите нации, които унищожиха преди векове държавата на евреите трябваше да си поправят грешките.

Аз съм сто процента уверен, че ако в средата на миналия век бяха седнали палестинците и евреите и се бяха разбрали без политиците, сега щяхме да имаме една мирна и просперираща еврейско-палестинска държава. Ама на ... не може, то без "великите" демони (извинявайте исках да кажа сили) и ние какво ... ами ще правим едно велико преселение на народите в през 1948 - 52 година (щото така знаете ли колко имоти и фабрики си напазарувахме от заминаващите евреи за без пари - сега разбрахте ли ме защо казвам, че не хората, а капиталът управлява) и втората вълна през деветдесететте (айде тя дойде от "демократизиращите" се източноевропейски държави).

Криси аз не говоря да мнението на някои (не всички) евреи, а говоря за замисълът заложен в Библията. То душа ако попиташ некои пък наши българи то всичко произлязло от нас бе - че даже и името на Лондон.

А да ... сега се сетих за облеклото. Аз пък съм възхитен от това как са се обличали арабите. Свободно и много практично облекло, не е като сегашните "опаковки" дето направо те задушават. От всичко най-мразя да ходя с официален костюм. Слава Богу, че дъщеря ми се ожени през юни та на подписването и бях без сако и ... с вдигната яка на ризата. Защо ли - ми де да знам бе, синът ми каза че трябвало да бъдем по нетрадиционни и какво какво айде двамата с вдигнати яки на ризите на подписването - има ме и на снимка за доказателство Simple Smile

Последна редакция: нд, 03 яну 2010, 14:05 от дядо хаджия

# 714
  • Мнения: 171
дядо хаджия, ако на всички давахме изконните земи - дали българите нямаше да са в Средна Азия ?  дали индианците щяха да са в резервати, дали халдейците и асирийците щяха да са малцинства в днешните Ирак и Сирия.

прекалено много се отдава значение на историческото право на евреите над земи, които не са били само техни. не е моя работа да споря дали Самара и Юдея и Галилея и Витлеем и още сто места са техни. факт е, че не арабите обстрелват Кана Галилейска и Витлеем. дори да се създава държава там, където не е желана, то поне трябваше да бъдат спазени правата на другите етноси и религии, както изисква прочутата резолюция 181.

ние няма да оправим света, но е редно поне да уточним разликите в отношението към хората и към правителствата.

# 715
  • София
  • Мнения: 7 962
Хадил ако започнем със задаването на въпросите ще попаднем в един омагьосан кръг, в който политиците ни вкарват умишлено.

Тогава пък евреите ще питат що пък палестинската дължава да е точно в тия земи, ми да им направят некоя на остров до южна америка (както е имало идея да се направи такава за евреите).

А халдейците и асирийците извинявай евреите ли ги изгониха от земите им ? А има ли проблем извинявай те да се върнат там където са живели с векове ? Какво земята ли е малка ? Няма ли място за всичките ни ? Ами има разбира се че има, ама пуста човешка алчност. Какво - да не искате да ми кажете, че кюрди и иракчани не могат да се разберат и да живеят заедно. Ама говоря за тези обикновените, не техните политици. Айде на бас, че ако ги оставят сами да се разберат ще седнат на масата и не само ще се разберат ами ще изчистят и всичките продажни мекерета, които само бъркат в кацата с мед (то всъщност точно кацата с мед е проблемът).

Пък и не става дума за това някой да дава (раздава) земи. Щом някога им била отнета насила, сега нека пък да им се даде възможност да се върнат там. Аз не говоря за създаването на държави - писах ако палестинците и евреите сами бяха седнали навремето щяхме друго да говорим. Има една особена специфичност при евреите, що се касае до тези земи. Там за тях има нещо изконно свещенно и незаменимо. За другите етноси съжалявам ама такава специфичност няма (даже за нас българите, дето сега някои умове се мъчат да ни внушат, че прабългарите нали едва ли не и Йерусалим сме създали).

Що се касае до резолюция 181 и аз това се питам. Защо не се спазва ? И от кого не се спазва ?

А светът ... ооо то светът ако го оставят на нас обикновените хора ще го оправим разбира се, ама нали ме разбираш, че шепичка милардери ще изгубят толкова много, че точно светът ще обърнат ама това няма да стане.

# 716
  • Мнения: 171
не само за евреите има нещо изконно и свещено в тези земи. освен това аз не съм казала, че асирийците и халдейците са изгонени от евреите - давах пример просто. още една лека забележка - колкото и да не им е приятно на кюрдите - те са иракчани по националност - тези които са при нас, а какви са по етнос - това е друг въпрос. аз не започвам да задавам въпроси, за да вляза в омагьосания кръг, за който говориш - просто показвам слабостта на различните тези, единствената силна теза в случая е, че никой няма право да избива друг народ. освен това е спорен въпросът, кой кому нещо е отнел насила. във всеки случай палестинците плащат прекалено висока цена, за да може някой да си изкупи греховете и да си успокои съвестта. земята не е малко и не става въпрос за алчност, но аз например не съм съгласна някой да взима територии от Ирак, за да ги прави Кюрдска държава. имаме кюрдска автономна област, но сепаратизмът не е решение, защото кюрдите не са дали нищо за тези земи.

доста време ще метем мръсотията от диктатурите, но разделянето на държави в името на правата на човека, когато изобщо не става дума за човека - това е гавра с хората.

# 717
  • София
  • Мнения: 7 962
...
доста време ще метем мръсотията от диктатурите, но разделянето на държави в името на правата на човека, когато изобщо не става дума за човека - това е гавра с хората.

Е там е въпросът, че и аз не говоря за създаване на нови държави, а за правото на хората да живеят по тези земи (обърни внимание аз говоря за земи не като държавни територии, а като исторически наименования).

Що се касае до асирийците и халдейците аз просто ги дадох като пример, че явно този вид политика е широко разпространена.

# 718
  • Мнения: 171
добре - разбрахме се кой какво има предвид.   Laughing

# 719
  • Мнения: 171
я да разведрим темата с един вид за моите любими мосулци:

Според вярванията, ако започнеш да ядеш, без да споменеш името Божие (Бисмилах алрахман алрахим), ще делиш храната си с Дявола. Един мосулец нямал този добър навик и винаги ядял, без да спомене Господ. Като типичен мосулец непрекъснато набивал постен булгур (за който не знае булгурът е редно да се готви с месо иначе става сух и трудно се яде). Четири години нашият си набивал всеки ден едно и също. накрая Дяволът се появил и му казал: "Слушай приятел, смени си храната или започвай да споменаваш Бог !"

Общи условия

Активация на акаунт