ПРОТЕСТ - Прозрачност при прием в детските заведения СОФИЯ

  • 5 923
  • 124
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 263
Принципно съм за протест и то не само за казуса Детски градни ( тук слагам и прием - супер мътен, и условия в детските градини, и грижата която се полага за децата ни - това най-вече).
Но мисля, че протеста би имал повече тежест, ако се обединят всички или поне повечето проблеми касаещи децата ни!

Детските градини - условия за прием, битови условия, грижи за децата, качество на персонала, казуси като случая "ЕСПА" защото надали това е единствената градина в това положение. За К4 също съм раздвоена, нека децата на работещите в дадено ОДЗ да имат предимства в приема в едно ОДЗ, а не в цяла София и е напълно е права Клер - има критерий даващ предимство за работещи в системата на образованието и съм съгласна че не е редно, права е форумката която каза защо да не ни приемат и във ВУЗ с предимства?! Аман от привилегии.

Детските площадки - липсата им, мръсотията и опасностите по тях, поддръжката и обновяването им.

Детското здравеопазване - условията за лечение на деца, грижите полагани за тях.

Детските надбавки - не съм съгласна защото съм честен данъкоплатец да съм лишена от детски надбавки за сметка на хора, които укриват доходите си или пък ги мързи да изкарват такива.
Моите деца са точно толкова деца на тази държава, колкото и всички останали и никой няма право да ги дискриминира.

Семейното подоходно облагане - крайно време е семействата с деца ( тук визирам и живеещите на семейни начала без да са сключили брак) да получават известни отстъпки от данъци и известни привилегии при получаване и изплащане на кредити.
Изобщо времето е малко за качествен протест, но не пречи да се опита.
Трябва обаче много добре да прецезираме исканията си - ще следя темата!

# 46
  • София
  • Мнения: 211
И аз съм там - опит нямам нито грам и ми е тъпо, че не мога да се включа с адекватни предложения и/или действия, но имам желание и то огромно!!!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 47
  • София
  • Мнения: 49
*********

Последна редакция: чт, 08 апр 2010, 22:00 от kris4e

# 48
  • Мнения: 99
Детските градини - Детски градини не се строят за ден или два. Даже и да обещаят, докато дойде време да започне строежа, правителството ще е друго и ще си измият ръцете с изрази от рода на ''Не сме виновни, че Бойко и Фъндъкова са ви обещали невъзможни неща   33uu "
Детските площадки - Няма какво да си кривя душата. За последната една година, тъй като съм с детето почти всеки ден навън, видях колко площадки бяха ремонтирани. Не мисля, че е редно да се повдига този въпрос, да не вземе да им сецне желанието да продължат и това лято с ремонтите. Мръсотията е национален проблем, а не само на площадките!
Детското здравеопазване - В отчетната тема имаме 2 мами, които живеят в чужбина - Белгия и Англия. Държавите уж са къде, къде по-уредени от нашата, пък мамите също се оплакват от здравеопазването.
Детските надбавки - Тук съм ЗА!
Семейното подоходно облагане - Нямаме брак и не смятам да се бракуваме. Не мисля, че е редно живеещите на семейни начала да имат същите привилегии, като женените!  Naughty

Наистина е редно да се уточнят исканията, които евентуално да бъдат осъществими на този етап, в период на икономическа криза.
Е за какъв протест говорим тогава?  Confused То и сега има едно "никакво обединяване", та камо ли като се изтипосаме някъде си и "уж" протестираме?!
"Детски градини не се строят за ден или два." - И какво? Други деца няма ли да има? Не е ли важно и за "идващите" да направим нещо? Не знам дали си разбрала, но точно в тази тема се включиха и майки, чийто дечица вече посещават детска градина. Според теб за "чий" го правят?
"Детските площадки ... Не мисля, че е редно да се повдига този въпрос, да не вземе да им сецне желанието да продължат и това лято с ремонтите." - Докато си навеждаме главите, ще има "секира" дето да ни ги отсича!  Rolling Eyes
"Детското здравеопазване ... Белгия и Англия. Държавите уж са къде, къде по-уредени от нашата, пък мамите също се оплакват от здравеопазването. " - Ами  дай да се примирим и толкова! Щом там е зле, ние въобще за нищо да не претиндираме Shocked  Да гледаме "уредените държави" и плащаме всичко по техния стандарт, а пък да получаваме колкото в третия свят, така ли?
"Семейното подоходно облагане - Нямаме брак и не смятам да се бракуваме. Не мисля, че е редно живеещите на семейни начала да имат същите привилегии, като женените!" - Извинявай, но това вече е абсурдно! С какво според теб са по-различни женените от тези които живеят на семейни начала? Може би са по-малко "човеци", или са по-лоши родители, или пък имат по-малки разходи, или може би не са граждани на тази държава ?... Подскажи ми, ако ти е възможно - Защо "ТЕ" (сред които си включила и себе си) да не заслужават?

В заключение мога единствено да добавя, че всеки божи ден се убеждавам в сентенцията: "Всеки народ си заслужава управниците!"

# 49
  • Мнения: 170
Kris4e, не помня дали тук или в друга тема беше споменато, че детски градини се строят за година-година и половина. Така, че няма как да излязат с такова обяснение. Ако се започне тази година с проектирането - до началото на следващата "учебна" година ще е готово или ще чака да бъде въведено в експлоатация зимата примерно. Въпрос на желание. Как цели кооперации се вдигат за една година, а детска градина не може? Може, ама трябва да има кой да им впрегне юздите...

А за семейното подоходно облагане, Lennyh го е написала: "тук визирам и живеещите на семейни начала без да са сключили брак".  Peace За мен това е знак за равенство. Съгласна съм с него. Не случайно имаше такъв закон. Детето е законно не само в случай на брак м/у родителите.

За детското здравеопазване и аз не знам доколко е редно да го включваме в протеста. Струва ми се, че много се размиват нещата. Идеята е за детските градини и липсата на места в тях, както и повече прозрачност при приема на децата. Може би само за медицинския персонал в градините може да се включи. Масово чета за случаи на наранени деца. Ясно е, че са ДЕЦА и това е нормално, но според мен медицинския персонал или не е достатъчен или не добре мотивиран, или по някаква причина не си изпълнява задълженията на работното място. Нямам лични наблюдения, но ми се струва, че може да се иска повече от това, което съществува в момента.

За детските площадки - единствено в парковете в центъра виждам ремонтирани и поддържани детски площадки. Имаме една в квартала, която е дарение. Добре, че е в близост, та да се възползвам. Иначе м/у боковете са някакви жалки останки от соц време, на които децата най-много да се пребият..  ooooh!

Пак ми се струва обаче, че се отклоняваме от първоначалната идея на темата. Според мен нека да искаме 1-2 неща и то с конкретни искания, а не с размити идеи.  Thinking

# 50
  • Мнения: 7 263
Вижте на мен ми се видя удачно да ги обобщим и обсъдим нещата, изобщо не ги слагам като задължителни за протеста. Но от личен опит, а той никак не е малък в преговорите съм се убедила, че е по-добре да се поискат 10 неща, за да ти дадат или обещаят сериозно поне 3.
Всички точки (така да се каже) са проблематични и касаят децата ни, а какво ще сложим на масата е въпрос на взаимно разбирателство между нас си - пак казвам - само предлагам.
За площадките, аз живея в Младост и през последните 2 години съм свидетел на обновяването и поддръжката на няколко от тях - ами какво да кажа, освен че са супер. И че с удоволствие ходя там, но съвсем наблизо пустеят и буренясват и други, които изискват не особено големи инвестиции, а по-скоро козметични.
Тук изобщо не изключвам и труда (наш) на доброволни начала, с удоволствие бих участвала в разчистване, боядисване и всичко на което съм способна за да обновя поне едно такова местенце в квартала. Нужни ще бъдат съвсем малко средства за нови пейки и тук таме за съоръжения за децата или боядисване и ново стабилно монтиране на съществуващите.

Виждам че milly доста успешно е защитила моята теза   bouquet - благодаря ти!
Крисче - децата са нещо невероятно и това, че моето дете почти 99% ще влезе в детска ясла по ред причини, както виждаш не ми пречи да съм тук. И на протест ще ида, заради твоето дете заради детето на milly , заради хилядите други деца, които нямат шанс да попаднат в ДГ.
И именно защото, ако сега не започне строежа на нови ДГ след 5 години вече ще е катастрофално положението. Човек не бива да мисли само за себе си. Peace или поне би могъл да помисли и за другите, когато става дума за децата ни!

За семейното подоходно облагане, виждам че и други са писали. За мен когато двама души живеят заедно и отглеждат заедно децата си, дали са сложили някъде, някога някакви подписи или не - ТЕ СА семейство! И закона у нас вече ги третира с равни права със семейните както е редно и както е по цял свят.

За детските надбавки съм доста категорична, че трябва да се атакува правителството, защото това мижаво положение е изгодно и тихомълком си се препредава от кабинет на кабинет а ние си мълчим.
Защо?!
Пак казвам дори бих дарявала за деца, които нямат, за деца в неравностойно положение и т.н ( и го правя), но искам и моите деца да имат пълните права на граждани на тази държава отсега. Така или иначе детските надбавки са супер смешни в момента - дали имат и 30 лв на дете, но за мен въпроса е принципен. Никой не бива да лишава децата ми от правата им.

# 51
  • Мнения: 99
Виж сега kris4e, "членския внос" си го задръж и ако ти е възможно "слез от твоята камбанария" и погледни нещата малко по-отстрани Wink
Темата е отворена за искащите да протестират и мотивацията им! Всеки изказва мнение по кои проблемни въпроси трябва да наблегнем и както става видно няма "дипломирани водещи" по протестите, затова коментираме, предлагаме, дебатираме и пр. В следващия момент твоето "уж" изказано мнение беше в стил:  дай да "оплюем" това, което  Lennyh е написала, НО не рационално, а просто ... безмислено Sunglasses
Що ти не написа какво би изложила в исканията на един такъв протест? Да видим твоето мислене, твоите разсъждения, твоите предложение?
За здравеопазването - предлагам ти да се запознаеш по-обстойно с някой заплати, кое, как, колко... защото това другото за 300 лв. заплата е "бош лаф" Peace Повярвай ми - който търси - намира! Тук въпросът е след като държавата ни взима определена такса за здравеопазване - да получаваме нещо реално и качествено!
За Айшето и Хасан, няма да коментирам... Ако трябва да се вместя в темата - те нито ще искат кредит, 'щото като не работят няма кой да им го даде; нито пък ще идат в общината да искат облекчаване на данъците - 'щото те дори не знаят какво е това! (Обаче гишето за социални помощи го познават много добре!)
Единственото, в което имаме общ език е:
Цитат
Мисля също, че е редно да се увеличи таксата. Помислете, че в момента държавната детска кухня излиза около 40лв. Значи дг трябва да е към 100лв.
... и ако си беше направила труда да прочетеш темата от началото щеше да се натъкнеш на това мое изказване:
Цитат
(А и нямам против таксата за градина да е дори по-висока от сегашната, ако това облагодетелста децата ни! В Европа по принцип има система за определяне на индивидуална такса за държавна градина или училища и тя е на базата на трудов договор и заплата.)

... Форума е място за дискусии, но както и в живота, за да има добър диалог не е нужно само да говориш, а и да слушаш... в случая да четеш Simple Smile Остани си със здраве, не ходи по протести и се надявай един ден да заживеем в "бяла държава" от онзи тип "уредените държави", за които само мечтаем!

# 52
  • Мнения: 170
Kris4e, детските градини също могат да се строят чрез финансиране с програми от ЕС, т.е. един вид на кредит. Или пък наистина на кредит. Изобщо да не ми се оправдават с кризата...  Crossing Arms

Скоро четох една статия за Австралия (в avtora.com, с извинение, ако правя реклама..) - видели управниците, че има спад на раждаемостта и решили да я насърчат с по 4000 долара за дете. Дано не ме лъже паметта. Е, резултатът бил ясен - след една година се нормализирало всичко.

За Айшето - това и сега го има, но с помощи за деца, самотни майки и т.н. Винаги ще има дупки в системата. Да не мислиш, че някъде са измислили как да се справят с подобни ..хм "съвестни граждани". Ако има как - да вземат да "копират". Ама не би.

Ох, най ме е яд, че сме като мишки... Като стане дума да действаме и се скриваме в дупките. А може да се променят нещата. Ако не ревнем, няма да стане. Със сигурност!  ooooh!

# 53
  • София
  • Мнения: 49
Не съм писала, че нямам желание да присъствам на протеста! Ако не се интересувах, нямаше да се включвам в темата!
Ааааа тука надушвам расова дискриминация! С тези имена не съм имала предвид хора от малцинствата!  А сега ми отговорете на същия казус, само че нека сменим имената Хасан и Айше с Димитър и Ирина.
Мисля, че Lennyh е достатъчно голяма, за да се защити, ако съм я нападнала по някакъв начин, което в случая не е вярно. Хареса ми как са подредени точките и съм се изказала по тях.
И още нещо. От къде накъде, детето на хора от провинцията/без значение единия или двамата/ ще влиза в ДГ преди моето/с мъжа ми сме софиянци, няколко поколения назад/?

# 54
  • Мнения: 7 263
Крисче   bouquet хайде нека подходим конструктивно.
Първо не съм се почувствала нападната, прочетох мнението ти и понеже не съвпадна с моето те опонирах. Имам право нали?!
Отделно видях че и други хора са застъпили част от позициите ми, които пак казвам са чисто пожелателни предложения и в името на успеха на евентуалния им протест съм готова да се откажа да "пледирам" за 1, 2 или дори и за 3 от посочените от мен точки.
Пак ще цитирам milly , но за да има диалог е нуждо да чуеш, обмислиш и дори частично приемеш понякога и чуждата гледна точка.
Защото нали за протест говорим?!
Протеста си е чиста форма сделка или пазарлък, ако ви кефи повече второто наименование. А като човек седне на масата да преговаря трябва да има търпението да слуша, мноооого внимателно да слуша, за да види къде е слабото място на отсерщната страна и да го "откове там".
Така че стискаме си ръцете, пак казвам не съм се почувствала засегната просто исках да изясня гледната си точка по-надълго и нашироко. ( доста одавна съм във форумите и ми е загрубяла кожата от нападки, а и в случая просто ти си по-скоро на друга позиция, но и това го има и във форума и в живота, смятам обаче че в името на децата си сме длъжни да се обединим) Peace
Дали не е добра идеята да направим една предварителна срещичка все пак в някой парк да речем, за да се видим и да си избистрим позициите.
Или ако предпочитате тук нека някой да ги оформи така както той ги вижда.
Крисче?

# 55
  • София
  • Мнения: 49
Влезнах в темата с най-добри намерения, а си тръгвам шокирана от неразбирането. Явно не говорим на един език newsm78
Честито! Един човек по-малко за протеста  smile3501
Успех!

# 56
  • Мнения: 7 263
Много странна реакция след предишния ми пост, но както казах доста неща съм видяла вече за да е неочаквано.
Нямаше нужда да си триеш постовете - в тях нямаше що срамно, това беше ТВОЯТА ПОЗИЦИЯ по темата. И тя можеше да се окаже важна на даден етап.
Щом си решила да не участваш - твоя воля, но не обвинявай другите затова. Никой тук не те е "нападал", хората споделяха гледните си точки, точно като теб.
Успех ти желая   bouquet

# 57
  • София
  • Мнения: 211
Ох, наистина ли няма да се намери някой, който да поведе хорото?  Cry
Не бягам от отговорности, но наистина нямам и грам представа как стават тези неща...  Confused Ако някой поведе в правилната посока, неизменно съм до него!  Peace

# 58
  • Мнения: 170
Ох, наистина ли няма да се намери някой, който да поведе хорото?  Cry
Не бягам от отговорности, но наистина нямам и грам представа как стават тези неща...  Confused Ако някой поведе в правилната посока, неизменно съм до него!  Peace

И аз така.. Идеята за срещата е добра!  Peace

# 59
  • Мнения: 99
И аз съм гола и боса по отношение на организацията, но бих се заела с конспектирането на проблемите в един списък, от вече предложените в тази тема идеи! Въпросът е след това, как ще отсеем истински важните акценти и тези които на този етап можем да пропуснем за да не "разводняваме" акцента върху основния проблем, а именно "Недостатъчните места в детските градини"!  Rolling Eyes

Имам едно "мъничко" съмнение относно предварителна среща, защото ако на такава "генерална репетиция" дойдат 5 човека, разочорованието ще е повече от непосилно Cry ...Но ако има интерес - с вас съм без "ако" или "но", защото времето "цъка" и остават само 14 дни!

Общи условия

Активация на акаунт