Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене?

  • 367 246
  • 1 474
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 1 735
Разкажи по- подробно: какво сготви, колко мазнина сложи?
Правих си чушки с яйца и сирене.Първо "запържих" чушките,пиша го в кавички,понеже сложих може би около 2 суп.лъжици олио/а може и по-малко да е било/.Хареса ми,че като сложих яйцата станаха някак пухкави.Довечера ще правя свински пържоли на тиган и смятам уикедна и едни палачинки да врътна и ще рапортувам.Обнадеждена съм за палачинките,като видях как става яйцето.Даже си мислех,че си запазвам тефлоновия тиган само заради палачинките,но май и този ще ми върши работа,пък и е по-широк 28см в диаметър и ще стават по-големи и така по-малко ще вися до печката. Mr. Green

# 496
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Реалист, в контекста на разсъжденията относно тигани и покрития ме занимава една мисъл, обръщам се към теб тъй като съм сигурна, че си чела Hug Относно керамичните покрития е. Ако се използва PFTE, то то е "омесено" с керамиката или представлява отделен слой, върху който се нанася следващ слой от керамика? Или пък съвсем не съм наясно и питам тъпо newsm78 #Crazy

# 497
  • Мнения: 6 723
Fortuna ,аз точно за тия глинените сачове питам какво покритие имат?Гледжосани ли са?Защото вече разбрахме част от гледжосаните гювечи и гювечета какво съдържат... В един магазин ми се сториха,че нямат никакво покритие,но с течение на времето от мазнината потъмняват и стават лъскави...  newsm78

realist ,може би не си видяла въпроса ми - как безопасно се ползва чугунен съд и защо му е сложна поддръжката?
Сачът не е гледжосан и аз си мислех, че така няма олово. Да, ама не. На етикета си го пише - съдържание Pb, Cd и с по-големи букви, че съответства на изискванията на ЕИО. Вече съвсем се обърках с тези съдове.
И докато се ровех из нета, ето какъв сайт открих (вярно, че всеки казва, че неговото е най-хубаво), но какво ще кажете за тези съдове?
http://www.-spam112-/portal/statii/emile-henry-86.html

# 498
  • Мнения: 1 732
Реалист, в контекста на разсъжденията относно тигани и покрития ме занимава една мисъл, обръщам се към теб тъй като съм сигурна, че си чела Hug Относно керамичните покрития е. Ако се използва PFTE, то то е "омесено" с керамиката или представлява отделен слой, върху който се нанася следващ слой от керамика? Или пък съвсем не съм наясно и питам тъпо newsm78 #Crazy
добавят го към керамичния материал. като  незалепващ фактор/агент.Става общ композитен керамичен материал. Но го нарчат керамично покритие.
Отделно между пластовете понякога слагат специален адхезионен пласт, който не знам от какво вещество е.
понеже вече всички сме наясно за рисковете от добавянето на PFTE и са доказани с годините, започнаха да го заменят с други полимери, например PEK (полиетеркетон), което също е полимер.
Обикновено казват "керамично" или  "титаниево" покритие, а всъшност е композит.

Най-новите патенти на Силит, Fissler, WMF , BergHOFF  и BAF  ми се струват, че са без органика, без петролни деривати и прочие. Но пък имам опасения за нано. Confused
става дума за покритията  CeraProtect® , Сeratal,  CeraDur® ,‘Ferno Ceramic’  и на BAF-GREENline

преди малко писах на Силит.
Явно тези от Fissler няма да ми отговорят , така че отпадат.

Последна редакция: пт, 14 яну 2011, 21:05 от realist

# 499
  • София
  • Мнения: 3 610
И аз пробвах моя Делимано.Правих замразени зеленчуци и пържоли на тиган.Може би сложих повече олио,другия път по-малко.Изобщо не залепва,храната се пързаля вътре,но моя няма да стане за палачинки,защото си го взех в Уок вариант.Иначе като задуших зеленчуците само го забърсах с кухненска хартия и вече беше готов за пържолите Laughing След това отново го забърсах и нищо почти не остана по него.Само леко го сапунисах и заплакнах,дори и без гъбичка става.

# 500
  • София
  • Мнения: 1 735
Да се отчета с готвенето-снощи правих /преди това овкусени/ пържоли на тигана/делиманото/-станаха си нормални.Но днес правих палачинки и станаха невероятни.Все си мислех,че ще трябва да извадя тефлона и ще залепват,ама няма такъв филм и станаха неверотно меки. CrazyПо принцип зависи как ги обичате, след първата като се сложи съвсем малко олио,може после въобще да не се слага.Не залепват.

# 501
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Ткс за инфото. Grinning

# 502
  • Мнения: 1 732
Както бях "отписала " Fissler, днес получих  отговор.
Който все пак си ме отказа от тиганите им  Confused не мога да се доверя след подобен отговор.
реално не са ми отговорили на въросите, които бяха относно евентуално използване на нано-технологии, и дали е чиста керамика или керамчиен композит.

"ceramic material" ми звучи по- скоро като "смес".....

Цитат
After consulting our technology department we can give you the following informations about our "ceratal" coating:

The coating system of the pan Maxeo Comfort is based on ceramic material.
We produce the coating by using a sol-gel process.
None of our coatings in the market have any health-risk for users.
All of our coating-material is checked for safety before introduction into the market.

After we use the material we also periodically review the safety of the material.

# 503
  • Мнения: 2 136
Сега открих тази тема и да дам и моето мнение за тенджера от тази серия. http://pensofal.com/index.php?option=com_content&view=articl … d=163&lang=en
Имам я от 5-6 месеца. Нещата в нея трудно загарят. Но покритието започна да се надрасква и промени цвета си. А капака без ръкавица не може да се пипа, защото се нагрява. Определено не бих си купила отново.

# 504
  • Мнения: 6 723
Започнах да следя тази тема покрай силиконовите форми за мъфини. Честно казано досега не се бях замисляла дали съдовете ми за готвене за безвредни (разбира се спазвам някои правила - напр. не оставям сготвеното ястие в гювеча или в тенджерата под налягане, свареното мляко в млековарката).
Покрай тази тема се замислих - нашите майки и баби в какви съдове са готвели, че по-старите хора са били по-здрави и са живеели по-дълго (макар че не само съдовете са оказали влияние).
Спомням си, че майка ми правеше палачинки в най-обикнован емайлиран тиган и дори като ги обръщаше, ги премяташе във въздуха. Поразрових се из мрежата, за да прочета нещо повече за тях и установих, че ако покритието не е нарушено, са си OK, но и зависи от производителя - да са български или руски, да не са турски. Аз ползвам такива тенджери. Имам руски от много години и не са мръднали. Купувала съм и турски, но те са по-леки и са ден до пладне. Предимствата на емайлираните съдове е че са лесни за поддържане, евтини са. Единствено трябва да се внимава да не се отчупи покритието, което се случва при удар.  А вие какво мислите за тях?

# 505
  • Мнения: 1 732
Silvipl ,
Много благодаря за твоето мненеие. Затвърди ми се решението да не купувам от тази серия.
Има много нови тигани от серията ""зелени". които са с нетрайно покритие, лесно се отчупва и бели. Това вече го срещнах и по чужди форуми като мнение.
 Освен това BIOCERAMIX на Pensofal съдържа някакъв полимер, почти 100 % съм сигурна, че е PTFE.
Просто  вместо PFOA са сложили друг разтворител  и са добавили керамика.
Fortuna ,
и аз съм се замисляла за съдовете ни от едно време. Майка ми правеше палачинките в обикновен тиган, не емайлиран беше.
Но това мазане на мазнина преди всяка палачинка не ми допада.
Аз уважавам емайла. Стига да е здрав. Пък и предпочитам да е без нано.

От съвсем малка знам, от майка си, че нарушеният емайл е вреден, но това не пречеше всичките ни теджери да бяха с  вече неясен изменен тъмен  цвят с издраскани ивици по дъното.....
Помня,че майка ми пресипваше свареното мляко в друг съд. Вареше го в метална, по спомени ми прилича на алуминиева тенджера....

Мен съвременните материали и токсичността , която те носят,  повече ме плашат.
Има мого нови технологии, произвеждащи напълно непознати синтезирани вещества.
И ако оловото е вредно, добре, но то е естествен елемент, ние можем да се пречистим от него, ядейки ябълки, например. И да го ограничим, акто не готвим в съдове с оловна глазура.
 
Но как да се предпазим от безбройните нови синтезирани вещества-токсини?

Тук наред със Силит /силарган/ си купих и една немска емайлирана тенджерка. За 3 години ползване не е мръднала. Дебел слой качествен емайл, с удебелено дъно.
Честно казано, повече си я обичам от Силита.

Днес получих още един отговор, след дъъ-ълго чакане, от производителите на електическия ми сач за палачинки.
Твърдят ,че не съдържал никакви флуоровъглеродни полимери/т.е. и PTFE/.
 Супер звучи, но защо така хич не го вярвам.  Blush Crazy
Не казват обаче какво е покритието.

Последна редакция: вт, 18 яну 2011, 12:23 от realist

# 506
  • Мнения: 4 407
Присъединявам се към доволните от немски и руски емайлирани съдове.И аз редовно ползвам такива.Големите тави за сладко са ми такива.Незаменими са.Имаме градина и много от плодове, от които правя промишлени количества сладка.
Обаче като се замисля колко готови или полуготови неща ядем без да сме сигурни нито в продуктите нито в хигиената на приготващите ги да не говорим за съдовете.
А вечно се притеснявам като сме на почивка или на ресторант за това с което ни хранят. ooooh!

# 507
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Искам да попитам, има ли безвредна ел. кана за вода?

# 508
  • Мнения: 1 705
Аз сега се замислих, ами в яслата в какво ли ще готвят на детето? Дали в такива издраскани емайлирани съдове...

# 509
  • Мнения: 1 732
и аз съм се замисляла за храната по обществените места.

детето никога не съм го хранила с обществено приготвена храна.
На почивка ходим там, където се предлагат  боксониери с кухненски бокс или апартаменти с кухня.
Това е най-вече заради това какво се слага в съда, и как се приготвя храната, а не заради самите съдове.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт