Веганството - да споделим опит 2

  • 97 432
  • 2 089
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 2 642
Защо не искаш да ядете спагети? Ние много ги обичаме всички? И ако намеря хубави сосове които да правя би било прекрасно. Дайте идеи за сосове за спагети плс. Praynig

# 886
  • Мнения: 1 849
My_Moonka, направо ти завиждам че си на село постоянно, аз едвам успявам да се откъсна от града за 2-3 месеца лятото, но при нас е трудно и с училището и работата, макар че селото ни също е на 15-ина км от града, особено зимата. Не мисля, че е толкова сложно да си на село... Аз карах като ученичка по 3 месеца на село при баба и дядо и там евентуално месо се купуваше за неделя (когато идваха родителите ми, за гости). Та така да се каже никога не ми е липсвало месото, така съм си закърмена и никога баба не се е чудила какво да сготви. Зеленчуци на село е пълно, ако нямате вие градинка, то съседите със сигурност. Всичко е прясно, сезонно и без нитрати и др. каквито ние се чудим как да избегнем в града. В интерес на истината не сме яли ядки така системно като сега, като станеше слънчогледа - чоплехме питата, на есен като узрееше ореха и чупехме орехи и тиквени семки. Иначе за зимата - предимно бобови, ориз, кисело зеле, моркови, тогава нямаше цитруси, но се сушаха ябълки и сини сливи, слагаха се много буркани - зелен фасул, паприкаш, домати,... А сега фризера е голямо улеснение - каквото е в повече от градината и бухаш във фризера  Simple Smile

Вери е дала стахотен доматен сос  Simple Smile
Аз за спагети/макарони/кус-кус правя сос тип Паприкаш: с нарязани чушки севрия, домати, морковче и лук/чесън, отгоре магданоз.
Също става вкусен Гъбен: с гъби задушени, чесън и малко брашно за плътност, черен пипер.
Или пък с маслини, кисели краставички и червен лук, зехтин и сол. Може и царевица.
Също и със спаначен сос е вкусно с чесънче.
Става вкусен и със сос Песто с босилек и чесън или песто със сушени домати и розмарин и чесън.
Най-често правя каквото има останало в хладилника  Wink Например задушавам лук, чушка, тиквичка, чесън, домати няколко, риган/босилек... Все си става ароматно и различно.
Айде, че ми се дояде...

# 887
  • Мнения: 1 732
Дайте идеи за сосове за спагети плс. Praynig
Спагети точно правя веднъж на месец- два, но ще предложа сосове/дипове, които правя за салати, кюфтета, стават и за спагети, хляб-крекери и др. Simple Smile

рецептите ми са с вариране . Според наличността на продуктите и предпочитанията. Simple Smile

ето някои от тях: Simple Smile

- 1. Пасирам Сусамов тахан/ може и друго ядково масло/ + червена чушка/може да е маринована или печена/+домат, сол, босилек.магданоз,
кълнове.

-2. Авокадо+тиквичка+маслини, сол, кълнове, подправки на вкус;Пасира се.
-3. натурално тофу+зехтин+оцет/лимонен сок/, кисели краставички, лук, гъби, копър, соево мляко. Всичко  се пасира/блендира.
-4. Коприва+ много орехи, маслини+лук, подправки на вкус. Блендира се до фина еднородна консистенция. Разрежда се до желаната гъстота за сос.
Обичам Сиренето на Ескориал.
Правя му всякакви модификации, ето например:
- 5. Кисело зеле+ кашу+малко оцет. Всичко се пасира/ блендира. За да стане сос,  се добавя повечко вода или ядково , зърнено мляко.
Може да се добави червена чушка/червен пипер за овкусяване и др. подпавки по желание- магданоз, ким, чер пипер.......

-6. Смесвам в пасатора Слънчогледови семки/ може и с техни кълнове+чушка/печена или маринована/, оцет, подправки, малко авокадо.
Всеки път варирам съотношението на количествата и съставките.


Рядко добавям зърнено или ядково мляко за разреждане. Обикновено разреждам с вода и пасирам до желаната гъстота.

Другите сосове / тях рядко ги правя/, са онези,  ситно нарязаните или настъргани зеленчуци/тиквички,чушки, моркови, грах, босилек,и т.н./ задушени в малко  вода.


# 888
  • Мнения: 3 869
О, чудесни предложения за сосове!!! Веднага си открадвам Simple Smile

Спагети, фусили и пр. паста избягвам да правя, защото заема мястото на пълнозърнестите храни в менюто. Но от време навреме - също 1, рядко 2 пъти в месеца правя и паста - става бързо, а все се случва да ми възникне нещо непредвидено от време на време като ангажимент и да нямам време да направя сносна вечеря..

# 889
  • Мнения: 1 849
Реалист, е дала невероятни рецепти, браво!   bouquet Радвам се, че споделяте, че така се научавам да помисля за продуктите и от друг ъгъл  Hug
Аз например, нали съм от старата школа, не се и сещам да използвам често нови и съвременни продукти  Blush
Например авокадото, освен на салата, хич и не ми идва на ум да сложа в нещо друго. Или пък семките...

Мег, има и пълнозърнести макарони, 100% знаеш.

# 890
  • Мнения: 685
Как имах нужда точно от подобно четиво. Hug Hug Hug

Понеделнишки голямо писане, но и много вкусно... Рецептите са сосове са повече от прекрасни, ще пробвам веднага. Аз пък обичам спагети, купувам само пълнозърнести и ми харесват. Два пъти в месеца се случва да хапваме. Мъжа ми не ги долюбваше, но виждам напоследък и той такива пазарува. Mr. Green

Храна в хладилника не оставам повече от два дни.

Лук, праз, чесън (сурови) от каква възраст давате на децата?

# 891
  • Мнения: 5 713
Кантарини, праз, лук, чесън навремето при Маги ги въведох около 8 месечна възраст, сготвени, на пюре. За суровите- вече като поотрасна и почна да яде от нашата салата- 3 годишна. Но не и допада.

Ясен хапва, когато му се прииска. Не съм гледала възраст. Със сигурност е било след 9 месеца, защото той тогава прояви интерес въобще към друга храна.

За макарони и спагети- който консумира често, е хубаво не само да са пълнозърнести, но и от покълнали семена заради въглехидратите. Дори и оризовите. Това четох скоро.

Спагетите от тиквички се правят с една специална мандолина, но може и настъргани.

# 892
  • Мнения: 257
Realist, Щастливата, M_Nik на селото си е супер, надявам се никога вече  да не ни се наложи да живеем в голям град. Естествено че при всяко посещение до града мъкна  чанти с кво ли не. Сега мисля да пробвам да поръчвам някои неща онлайн, но не съм още разгледала подробно.

Направих си и собствена градинка, ама за две лета не съм напреднала много. Израснах в Санкт Петербург, края на вечно зелените домати, и нямах никакво понятие от земеделие. Пак мъжат ми все ми казваше, че тук в Бг и метла да забодеш в земята – ще порасне, но се оказа не толкова лесно, има много да се уча.  Другото нещо, което много ме разочарова, е това, че домашно земеделие но село изобщо не е толкова естествено, колкото си представях. Абсолютно всички наши съседи и роднини тук слагат изкуствени торове, пръскат с всевъзможни препарати… Имат си даже израз, постоянно се чува:  „Всичко си иска пръскане…”

Искам да попитам за фурми, какво мислите за тях? рових се из нета, но все се натъквам на противоречиви мнения.  Едните казват, че са естествено изсушени на слънцето, другите, че са изкуствено захаросвани… не знам, на кой да вярвам, аз мисля че са просто сушени, но и човека  на пазара дето ги продава също ме уверява, че са подсладени за по-добро съхраняване. 

# 893
  • Мнения: 5 713
Според мен са си сушени фурмите. Купували сме тук от арабите пресни и сме ги оставяли да се изсушат. Стават много сладки. Ако са добре изсушени, няма да се развалят от стоене.
Ползваме много фурми наред със стафидите, но не ги споменах по-рано, защото не са типично българска храна.

# 894
  • Мнения: 1 732

Лук, праз, чесън (сурови) от каква възраст давате на децата?
За първи път зелен пресен лук предложих на сина ми на година и десет месеца. До този момент бях готвила вече праз, зелен и стар лук.
Дадох и казах , че люти, че пари....
Очаквах бурна  реакция с плач, а реакцията се оказа бурен ...."възторг" -   много се хареса и се изяде "наекс", при това с доволна усмивка. Помислих си, че много съм  закъсняла с пазенето от лютото. Simple Smile
Чесън предложих след двете годинки. Не се одобрява особено. Но понякога си хапва и суров чесън.

 
Израснах в Санкт Петербург, края на вечно зелените домати, и нямах никакво понятие от земеделие. Пак мъжат ми все ми казваше, че тук в Бг и метла да забодеш в земята – ще порасне, но се оказа не толкова лесно, има много да се уча. 
зелени домати, но и невероятна, уникална некултивирана клюква, брусника и какви ли не други вкуснятини Wink

Това с пръскането и торенето е кофти, за съжаление , общоприето. Има вече и био-земеделие, дано намериш поддръжка и насоки наблизо. Успех ! С голямо дело си се захванала. Simple Smile
Има фурми, които са натурални, естествено сушени, без химия. /И са много, много сладки. Grinning /Търси био продукти, на които да е написано това. Този човек от който ги купуваш , от къде ги взема тези фурми? без надпис ли са?

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 00:28 от realist

# 895
  • София
  • Мнения: 5 203
Искам да попитам за фурми, какво мислите за тях? рових се из нета, но все се натъквам на противоречиви мнения.  Едните казват, че са естествено изсушени на слънцето, другите, че са изкуствено захаросвани… не знам, на кой да вярвам, аз мисля че са просто сушени, но и човека  на пазара дето ги продава също ме уверява, че са подсладени за по-добро съхраняване.  


Фурмите в кутии по около 1 кг. са натурални, както и дребните стафидки, дето са неугледни и с боклуци (винаги ги прочиствам, мия и пак прочиствам.
Не вярвай на хора, които правят пари от продуктите, които са наша основна храна, а може би дори не са ги вкусвали.
Вярно е, че на мен в склада на вносителя ми казаха, че тези фурми са без консерванти, боя и т.н., както и за стафидите, но същите тези хора ми казаха, че големите стафиди са с консерванти (аз пробвах да ги измия и мазното не пада.... гадост!), че сушените кайсии са с една отровничка боя, за да са ярко оранжеви (био кайсиите са кафяви!),  че захаросаните плодове са с консерванит и боя...... (щото аз преди време за отпор на бабите , вместо бонбони купувах сушен ананаси  подобни...)


My_Moonka , и от мен добре дошла! Въпреки, че нямам право да го кажа, щото не сме вегани (частично).
Радвам се , че не си сменила никнейма си (за разлика от мен и някои други акитвисти по темата в подписа ми) и с радост ще те издам тук.
My_Moonka  беше основен вдъхновител за мен по отношение на раждане, кърмене, силен дух и всякакви такива неща. Само с едни постове... Благодаря ти!


Ние пък ходим специално в района на Сандански за боб и райски ябълки, скоро чакаме пратка от десетки килограми Simple Smile (с преразпределяне между близки.

А някой в София или Пловдив иска ли био зеле на ниска цена? Аз ще си взема 100 кг. , но не знам как ще се спазарим с мъжа ми ще го ядем ли, ще го правим кисело ли.... Казвайте спешно, защото първите слани са паднали и до броени дни ще дойде камиона. За справка  - зелето е с най-много химия, щото го ядат всякакви животинки....

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 07:50 от търся си ник

# 896
  • Мнения: 1 732

Фурмите в кутии по около 1 кг. са натурални, както и дребните стафидки, дето са неугледни и с боклуци (винаги ги прочиствам, мия и пак прочиствам.
Не вярвай на хора, които правят пари от продуктите, които са наша основна храна, а може би дори не са ги вкусвали.
Вярно е, че на мен в склада на вносителя ми казаха, че тези фурми са без консерванти, боя и т.н., както и за стафидите, но същите тези хора ми казаха, че големите стафиди са с консерванти (аз пробвах да ги измия и мазното не пада.... гадост!), че сушените кайсии са с една отровничка боя, за да са ярко оранжеви (био кайсиите са кафяви!),  че захаросаните плодове са с консерванит и боя...... (щото аз преди време за отпор на бабите , вместо бонбони купувах сушен ананаси  подобни...)

Понякога омазнавят съвсем натуралните и био стафиди с растителна мазнина. За да не се спаружват и да са по-сочни. /Мазнината с вода няма как да я измиеш, защото не е р-ма във водаPeace
Аз купувам такива от био магазина. Пише, че не са обработрвани със сяра.
на оранжевите кайсии цветът им е "запазен "по- скоро от сярата. Обикновено ги сулфитират със серниста киселина или калиев метабисулфит, за да не се окислят. 
А покафенелите са станали кафяви заради естествените окислителни процеси на едно натурално сушене.
Има естествени начини за предпазване от окисляване- потапяне за малко в р-р от цитруси/портокал или лимон/+вода, т.н. цитрусова марината.  Peace
Цитат
My_Moonka  , и от мен добре дошла! Въпреки, че нямам право да го кажа, щото не сме вегани (частично).
Радвам се , че не си сменила никнейма си (за разлика от мен и някои други акитвисти по темата в подписа ми) и с радост ще те издам тук.
My_Moonka  беше основен вдъхновител за мен по отношение на раждане, кърмене, силен дух и всякакви такива неща. Само с едни постове... Благодаря ти!
о, колко прекрсано звучи! Heart Eyes
прииска ми се да постна тук един поздрав  за My_Moonka:
това и това -
извинявам се за спама. Blush

# 897
  • Мнения: 2 642
А от къде да намеря пълнозърнести спагети? Още повече пък с кълнове? Много искам да намеря обаче.

Ние купуваме фурми, едни огромни и много меки, неизсушени - детето ги обожава ( нали това е единственото почти сладко нещо което яде)

Кажете за постовете на My Moonka, че нали ми предстои - подготвям се психически. И се чувствам толкова виновна че нямам време да се насладя така на тази бременност както го правех с първото ни дете. Много го обичам и искам, но просто не ми остава време да го погаля, да му поговоря, да послушаме музика заедно. Сори за офф-а, но ми тежи и исках да го споделя. Надявам се детенцето в корема ми да не страда много от това, а да се чуства обичано.

# 898
  • Мнения: 381
Спагети не ядем много заради причината, която и Мег е изтъкнала.
Мъжът ми ги обожава, защото обожава всичко, свързано с италианската кухня.
Но безкрайно Ви благодаря за всички рецепти за сосове, които сте дали, защото аз досега използвах лютеница, от която обаче напоследък взе да ми става много лошо на стомаха /макар че е тази на Дерони без консерванти/. Просто явно става все по-чувствителен тоя моя стомах. Crazy
Тъй че всички рецепти ще влязат в употреба веднага!

Нивеа,

пълнозърнести спагети има на Барила във ФФ. Иначе има в повечето био магазини, само дето са малко по-скъпи, щото са "био".
Ти защо нямаш време да обърнеш внимание на бебчето в коремчето ти? Нали разбираш, че не изисква безбожно много време...минутки са това, а е толкова важно! Кое е по-важно от това?
Бъди сигурна, че детенцето ти всичко усеща, не казвам, че страда, но че усеща.

My Moonka,
това е ужасно за земеделието и торовете.
ИНаче си много права - отстрани изглежда много привлекателно да се върнеш на село, да си гледаш всичко сам, но както казва мъжът ми - ние ужасно много сме се отделили от земята, всичко трябва да се учи наново, опит - грешки, провали, и пак наново, особено ако ще бягаш и от химиите и въобще...това си е наука, преди хората са го учели докато растат и гледат бабите и дядовците или майките и бащите си, но сега всичко трябва наново. Въобще не е по-лесно от едни компютърни технологии например.
Сещам се пак за Людмил, тук от форума, познаваш ли го?
Чела съм го на много места, той пуска някаква музика на растенията в двора си, за да растат добре и да не ги безпокоят гризачи. Peace За това знам и от други източници.

Аз фурми досега не съм купувала, но все се каня, някой може ли да каже конкретна марка, която се намира и в БГ и  са просто сушени?

Търся си ник,
ами аз искам зеле, ама дай повече подробности на лични, ако може, от София съм, но неща като цена, количество - това ме интересува. Благодаря!

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 20:54 от Щастливата

# 899
  • Мнения: 3 869
Нивеа, като си вземеш болничния за преди раждането ще имаш време да наваксаш и ще можеш да се насладиш на общуването с бебето, бъди сигурна Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт