Отговори
  • Мнения: 21
Четирите споразумения
или Практическо ръководство за лична свобода
или Толтекска книга на мъдростта
от Дон Мигел Руис
Здравейте ,   
Отварям тази нова тема , водена от силното си привличане и интерес към книгата на Дон Мигел Руис – Четирите споразумения , а също така и продължението и –Петото споразумение, което все още за съжаление го няма в електронен вариант.
Мисля , че ако следваме тези 5 споразумения имаме шанс да водим по-успешен и пълноценен живот.Лично мога да кажа ,че наистина се старая, да ги изпълнявам във всекидневието си, а също така уча и малката си дъщеря на тях. Не мога да оценя обективно въздействието им върху мен и доколко стриктно ги спазвам, но дъщеричката ми е един доста позитивен,успешен и забавляващ се от живота човек.
Имам желанието да обсъдим книгите му и моля всеки ,който има желание да напише своите обяснения или въпроси по темата, да каже какво хресва или не,
да даде отговори или съвети на останалите участници .

Като начало ще напиша споразуменията:

БЪДИ БЕЗГРЕШЕН В СЛОВОТО СИ

Говори честно. Казвай само каквото мислиш. Избягвай да използваш словото, за да се самоохулваш или да сплетничиш за другите. Насочи силата на словото си към истината и любовта.
НЕ ПРИЕМАЙ НИЩО ЛИЧНО
Хората не правят нищо заради теб. Казаното и стореното от тях е проекция на собствената им реалност, на собствения им сън. Когато имаш имунитет срещу мненията и действията на другите, няма да ставаш жертва на ненужно страдание.
НЕ ПРАВИ ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ
Намери смелост да задаваш въпроси и да изразяваш желанията си. Общувай с другите възможно най-ясно, за да избегнеш недоразумения, тъга и нещастия. Дори само с това единствено споразумение можеш напълно да преобразиш живота си.
ВИНАГИ ПРАВИ НАЙ-ДОБРОТО, НА КОЕТО СИ СПОСОБЕН
Най-доброто, на което си способен, ще се променя постоянно, ще бъде различно, когато си здрав и когато си болен. При всички обстоятелства просто давай най-доброто от себе си и няма да се самоосъждаш, самобичуваш и съжаляваш
БЪДИ СКЕПТИЧЕН , НО СЕ НАУЧИ ДА СЛУШАШ
Да бъдеш скептичен и да слушаш с уважение – това е високо човешко майсторство.

Продължавам с линкове към книгата :

Четвъртото споразумение
http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=2&find=%D7%E5%F2%E … F3%EC%E5%ED%E8%FF

Петото споразумение -  
http://bgbook.dir.bg/book.php?ID=32035

Приятно клипче във VBox7-  
http://vbox7.com/play:71121f3d

И не на последно място страничка, която ви препоръчвам да използвате всеки ден за да затвърдите знанията си и да ви помогне да ги превърнете в дълбоко вкоренени навици- КАРТИТЕ – по 12 за всяко от "Четирите Споразумения на толтеките" на Дон Мигел Руис-
http://toltecs-today.hit.bg/daily-agreement.htm
 
Надявам се тази тема да бъде приятна и забавна на всички , които я открият.
 newsm51

Последна редакция: нд, 10 окт 2010, 11:28 от Intella

# 1
  • Мнения: 730
Мисля, че е точно на време тази тема. Благодаря   bouquet- за да си спомняме по-често  Wink

# 2
  • Мнения: 3 048
Мисля, че е точно на време тази тема. Благодаря   bouquet- за да си спомняме по-често  Wink

newsm10

# 3
  • Мнения: 730
Ето тук всеки може да си изтегли споразумение за деня: http://toltecs-today.hit.bg/daily-agreement.htm

Моето днешно споразумение:
Винаги давай най-доброто от себе си. Вземи живота си в ръце и му се радвай. Ти си жив, затова вземи живота си в ръце и му се радвай. Роден си с правото да бъдеш щастлив, да обичаш и да споделяш любовта си. Просто да бъдеш! Да поемеш риск и да се наслаждаваш на живота си. Само това е от значение. 

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
''Умението да обичаш'' стои на нощното ми шкафче постоянно..Според мен книгата трябва да се препрочита.Споразуменията се каня отдавна да си ги купя,картите също.С интерес ще следя какво пишете момичета.

# 5
  • Мнения: 3 929
Хоп, и аз съм тук. С интерес ще следя темата.
Знаете ли, опитвам се да бъда в добри отношения със свекърва ми, ако мога така да се изразя, и мисля, че тази тема ще ми бъде доста полезна. Много специално трябва да поработя над тези взаимоотношения и както гледам, споразуменията са ми добре дошли.
Благодаря за темата!  bouquet

# 6
  • Мнения: 468
Хоп, и аз съм тук. С интерес ще следя темата.
Знаете ли, опитвам се да бъда в добри отношения със свекърва ми, ако мога така да се изразя, и мисля, че тази тема ще ми бъде доста полезна. Много специално трябва да поработя над тези взаимоотношения и както гледам, споразуменията са ми добре дошли.
Благодаря за темата!  bouquet

Няма смисъл да работите върху взаимоотношенията с някой друг; поработете върху взаимоотношенията със себе си. Kогато сме в хармония със себе си, няма причина да не сме в хармония със света който ни заобикаля.

Успех   bouquet

# 7
  • Мнения: 3 929
Хоп, и аз съм тук. С интерес ще следя темата.
Знаете ли, опитвам се да бъда в добри отношения със свекърва ми, ако мога така да се изразя, и мисля, че тази тема ще ми бъде доста полезна. Много специално трябва да поработя над тези взаимоотношения и както гледам, споразуменията са ми добре дошли.
Благодаря за темата!  bouquet

Няма смисъл да работите върху взаимоотношенията с някой друг; поработете върху взаимоотношенията със себе си. Kогато сме в хармония със себе си, няма причина да не сме в хармония със света който ни заобикаля.

Успех   bouquet

Да го кажем и така. Да, прав сте. Все пак от взаимоотношенията със себе си и отношението към случващото ни се се определят взаимоотношенията ни с другите хора. Peace

# 8
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Intella, благодаря за темата!  Hug

# 9
  • Мнения: 105
С голямо любопитство и аз се включвам  Flutter Intella  newsm51

# 10
  • Мнения: 385
И не на последно място страничка, която ви препоръчвам да използвате всеки ден за да затвърдите знанията си и да ви помогне да ги превърнете в дълбоко вкоренени навици- КАРТИТЕ – по 12 за всяко от "Четирите Споразумения на толтеките" на Дон Мигел Руис-
http://toltecs-today.hit.bg/daily-agreement.htm
 
Надявам се тази тема да бъде приятна и забавна на всички , които я открият.
 newsm51
Споразумението ми за днес е "Не приемай нищо лично" - много точно и на място Peace

# 11
  • Мнения: 90
Хайде и аз тук...   Peace

# 12
  • Мнения: 21
Ще напиша нещо повече за петото споразумение, защото книгата е отскоро на литературния пазар , въпреки че то самото е старо , "като света".
Цитирам книгата:
"Силата от съмнението - бъди скептичен , но се научи да слушаш.
Бъди скептичен , но се научи да слушаш, защото повече от това което чуваме не е вярно.Знаете ,че хората говорят със символи , а символите не са истина.Символите са истина само тогава ,когато се съгласяваме с тях, но не и защото такава е действителната им същност.
Втората част от споразумението е -Научи се да слушаш-когато се научите да слушате,разбирате значението на символите ,които хората използват, разбирате историята им и комуникацията се подобрява значително.
Това умение би помогнало на всички хора, обитаващи тази земя, да избегнат недоразуменията и да общуват помежду си ясно.
Да бъдеш скептичен е майсторско умение, защото използва силата на съмнението за да намира истината.При всяко послание получено от вас , просто се запитайте: Това истина ли е или не е?Реалност ли е или виртуална реалност?Съмнението ви отвежда зад символите и ви прави отговорни за всяка информация, която приемате и предавате.Защо ще искате да отдавате вярата си на послания, които са лъжа?Скептицизмът ще ви възпира да се доверявате на всяко съобщение,няма да влагате силата си в символи, а когато тази сила е свободна, тя работи за самите вас."

# 13
  • Мнения: 77
аз също с удоволствие се включвам.
не съм чела цялата книга само и точно конкретно самите споразумения.
даже всеки ден\нали има линк на първата страница от подсъзнанието може всичко\сутрин задължително си прочитам споразумението за деня и го спазвам.а точно в моментите които го чета през деня стават  нещата за които е предназначено.и в тези ситуации веднага си го напомням и нещата отминават без особени последици. откакто ги следя за всеки ден оправих много мои вредни изказвания навици и прочие.помогнаха ми!!!!
 приготвила съм  и самата книга да я прочета!
благодаря ви за темата!!!

# 14
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
Включвам се и аз. Тези споразумения са ми много по сърце!
Много често, когато се чудя дали да споделя нещо или да си премълча, че дори и замажа някой гаф чувам в главата си - Бъди безгрешен в словото си! Старая се да съм максимално обективна и да предавам фактите без да влагам нищо лично (не приемай нищо лично). След подобен разговор се чувствам освободена Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт