Кексче "Пухче".

  • 12 775
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 418
   Кексче "Пухче".
   Не знам,дали досега е имало подобен кекс.Няма да се учудя,ако е имало,защото съчетанието на продуктите е супер банално:яйца,захар,мазнина,брашно...... Но все пак реших да публикувам рецептата,защото кексчето се получава абсолютно пухче!И кой знае,може би търсите именно тази консистенция и вкус?
   Рецептата търпи безброй импровизации.Но за тях малко по-късно.  Simple Smile
   1 ч.ч.= 250 мл

   4 яйца
   1 ч.ч. захар
   1 ванилия
   200 г маргарин или масло
   1 бакпулвер
   1 пакет нишесте (аз този път сложих карамелено) 40-60 г .(Сипва се в сместа направо от пакетчето,в сух вид).
   1 ч.ч. с връх брашно


    (стафиди,орехи,сушени плодове по ваше желание или без тях).Аз сложих стафиди,но понеже ме домързя да ги овалвам в брашно,те потънаха.Затова кексът малко заприлича на калинка.   Stuck Out Tongue Winking Eye  Laughing

   Всичките продукти се разбиват с миксер в реда,в който са изписани.Само при добавянето на бакпулвера,нишестето и брашното,по-добре да бъркаме с тел(за да не направим в кухнята облак от сухите съставки).
   Сместа се изсипва в намаслена и набрашнена форма с дупка и се пече до суха клечка.
   По желание кексчето се покрива с глазура.(Аз го покрих с карамелена такава,но може и шоколадова,и лимонена,и ....)
   Да ви е сладко!  Heart Eyes

   Дано по снимките личи ,колко е пухкав!  Grinning

  

  Обещах да добавя малко и за импровизациите.  Simple Smile Макар че,разбира се,може да се мине и без тях.  Peace
  В зависимост от това,какво нишесте сте използвали,може да покриете кекса с подходяща глазура:

  Карамелена глазура:
   1 ч.л. мед
    2 с.л. захар
    краве масло около 30 г
    ванилия
 Карамелизираме меда и захарта,прибавяме маслото,чакаме да се разтвори и бъркаме ,докато получим еднородна смес.Прибавяме и ванилия.Бързо,докато глазурата е гореща,намазваме сладкиша.

  Шоколадова глазура:
  Разтапяме 40-50 г шоколад и 30 г краве масло.Може да се прибавят аромати:ванилия,ром.

  Шоколадово-карамелена глазура.
  2 с.л. захар,2 с.л. какао,прясно мляко за гъста кашица.Глазурата се вари до сгъстяване.

  Лимонова глазура.
  2 с.л. лимонов сок се смесват с пудра-захар до гъста каша.

  За да разнообразите рецептата,може да прибавите към кексовата смес  настърган плод или зеленчук около 1 ч.ч..Кекса ще се получи по-влажен
  ябълка добре се съчетава с лимоново нишесте и лимонова глазура
  морков -карамелено нишесте и карамелена глазура
  банан-шоколад
  тиквичка -шоколад (вижте тук)
  тиква-карамелено нишесте, лимонова глазура

Последна редакция: пн, 08 ное 2010, 09:55 от Селма

# 1
  • Мнения: 407
Непременно ще пробвам този кекс. От опит знам колко са хубави твоите рецепти Селма, затова записвам рецептата веднага.  bouquet

# 2
  • варна
  • Мнения: 1 830
Със сигурност кекса ще е много хубав - като се има в предвид кои пуска рецептата  Peace. Ще го направя още утре Wink

# 3
  • Мнения: 7 418
  Благодаря ви,момичета!  Hug
  Пробвайте го!Много е лесен и бърз.
  За друго нямам време сега.А тук само бъркаш и печеш!  Grinning

# 4
  • Мнения: 527
Сега ще го направя но имам малко масло и малко маргарин ,дали мога да ги смеся.Благодаря за рецептата за пореден път се възползвам от твоите рецепти  bouquet

# 5
  • Мнения: 1 461
Селма точно навреме пускаш тази рецепта, тъкмо търсих рецепта за обикновен и пухкав кекс ,имам нова силиконова форма и довечера ще го пробвам   bouquet

# 6
  • Мнения: 407
Моя сладкиш се пече в момента! Joy

# 7
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Как ти идват такива рецепти съблазнителни и неустоими не знам? Laughing
Искам да попитам маслото/маргарина на стайна температура добре ли е, или ще трябва по разтопени? Утре пак ще бъркам сладко Embarassed

# 8
  • Мнения: 7 418
Как ти идват такива рецепти съблазнителни и неустоими не знам? Laughing
Искам да попитам маслото/маргарина на стайна температура добре ли е, или ще трябва по разтопени? Утре пак ще бъркам сладко Embarassed
     И аз не знам.  Laughing
     Маргарина го слагам направо от хладилника.Но понеже бъркам с миксер,не остават бучици.
     За маслото.....същото.  Peace

# 9
  • Мнения: 7 418
Моя сладкиш се пече в момента! Joy
   Готов ли е вече?  atwork  Grinning

# 10
  • Мнения: 407
Моя сладкиш се пече в момента! Joy
   Готов ли е вече?  atwork  Grinning

Готов и изяден до троха /е верно, че беше половин доза, защото нямах достатъчно маргарин/.
Страхотен е! Мекичък! А коричката му леко захаросана /не знам дали така е по твоята рецепта, но е страхотен/.
Поздравления!!!

# 11
  • Мнения: 7 418
  pepa_ilkova,това е страхотно!  Hug Поздравления и от мен!   bouquet
   Моята коричка беше покрита с карамелена глазура,която много обичам.

# 12
  • София
  • Мнения: 436
Страхотна рецепта! Ще се пробва!   bouquet

# 13
  • софия
  • Мнения: 379
направих го, но ми спадна като изключих фурната. къде бъркам?

# 14
  • Мнения: 7 418
  Не си го доизпекла,най-вероятно, margoto77Thinking

Общи условия

Активация на акаунт