Да подкрепим достъпа на кучета-водачи

  • 4 420
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 101
И тъй, дойде и моят ред да пусна тема. Искрено се надявам да й обърнете внимание и тя да има ефект. Пускам я, защото смятам, че тук има достатъчно разумни и толерантни хора, които биха подкрепили каузата.
По поръчка на фондация Очи на четири лапи, която обучава кучета-водачи на слепи хора, бе направен сайт, който да насърчава свободния достъп на животните на обществени места. Били те банки, магазини, ресторанти, министерства и т.н.
За да не е нашата подкрепа единствено във виртуалното пространство, всеки може да изтегли логото на кампанията от сайта и да го залепи на входа на своето магазинче, например.
Сами ще разгледате сайта и ще видите, че при желание от ваша страна, може и логото на вашата фирма да бъде поставено сред тези, които подкрепят достъпа на кучета-водачи.
И не забравяйте - Нашият избор помага на слепите хора!
Отвори очи

И дано такива случаи като изхвърлянето на куче-водач в Плевен бъдат все по-малко.

# 1
  • Мнения: 3 034
Не живея в България, да си залепя стикер, но да се изхвърли куче-водач би следвало да е наказуемо, тъй като дискриминира слепия човек. Подкрепям ви виртуално (засега).  Peace

# 2
  • Мнения: X
Разбира се, че подкрепям! Що за въпрос!

# 3
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 261
Да казвам ли какво мисля по въпроса? Grinning

# 4
  • Мнения: 12 674
Да казвам ли какво мисля по въпроса? Grinning

Кажи, де.
Аз лично няма да спра да влизам в такива заведения, но мисля, че трябва малко по-широко да се разясни това. Много хора не знаят.  И не правят разлика между куче-водач и кученцето на Фифка, която не може да се раздели с него, за да влезе в магазина.

# 5
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 261
Тре, не е ли ясно? Да, да пускат кучета-водачи навсякъде.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 508
Не съм много наясно, няма ли закон, който да позволява достъп на кучетата-водачи навсякъде, без изключение (нямам предвид местни наредби, а именно закон, в сила на цялата територия на България)?Ако няма, трябва да се борим да проима. Обаче ако вече има, трябва да се наблегне на масовото разпространение на този факт, и наказания за хората, които отказват достъп на кучетата-водачи.

# 7
  • Мнения: 759
Аз съм "За" кучетата водачи да се пускат навсякъде!

# 8
  • Мнения: 2 617
Разбира се, че съм ЗА. Това е изключително благородна кауза. Ще направя, каквото мога.

Jarrita, не, няма такъв закон.

По въпроса за разликата - ако види човек веднъж куче-водач, няма начин да го сбърка. То си има работен специален повод, пък и незрящият обикновено все пак си носи и белия бастун - с нашата инфраструктура това е направо задължително.

От сайта на Очи на четири лапи http://www.e4p-bg.com/:

Десетте молби на кучето водач

   1. Моля, не ме галете, защото това отвлича вниманието ми от моята отговорна работа.
   2. Моля, не ме викайте при себе си, защото трябва да бъда неотлъчно до моя стопанин.
   3. Моля, помагайте ми само чрез говор, защото вашето докосване ме обърква.
   4. Моля, като сме на светофар, съобщете на моя стопанин, когато се появи зелената светлина, защото аз не различавам цветовете.
   5. Моля, съобщете на моя стопанин кои трамваи или тролеи спират в момента, защото аз не мога да чета.
   6. Моля, освободете ни пътя, за да стигнем по-бързо и по-сигурно до нашата цел.
   7. Моля, задръжте при себе си вашия домашен любимец, защото, когато съм на работа, нямам време за игри.
   8. Моля, не ме плашете и стряскайте.
   9. Моля, спазвайте правилника за движение, за да не застрашавате нас и самите себе си.
  10. Моля, не се плашете от мен. Можете да ме познаете по специалния повод, който нося на гърба си.

Последна редакция: чт, 21 окт 2010, 11:03 от Карри

# 9
  • София
  • Мнения: 15 486
  Подкрепям!А обръщението е много сладко, но кой ли го знае!Аз например, сега за първи път го прочетох!

# 10
  • Мнения: 170
Подкрепям с две ръце!

ПП А за това да изхвърлиш на улицата специално обучено животно, което е обучено да ти бъде само и единствено в помощ, ееееее, просто нямам думи, в този ред на мисли трябва да има някакъв Правилник, който да вменява отговорност за подобни действия....знам, няма, но трябва да има.... Peace

И още веднъж - Подкрепям каузата Peace!

# 11
  • Мнения: 201
Подкрепям с две ръце и четири черни лапички! Peace

Кучето водач е очите на стопанина си, толкова ли е трудно някои да го разберат?
Не съм чела за случая в Плевен, но дано е повод все повече хора да се замислят над проблема!

Темата и инициативата на авторката са похвални!   bouquet Ще изпратя линк със стикера на всички мои познати! А няма ли начин да публикуваме логото в подписа си?

# 12
  • Мнения: 12 674
Карри , благодаря   bouquet Разлепете тези неща насам-натам и популяризирайте.  Hug

# 13
  • Мнения: 101
Мили съфорумци, много се радвам, че започвате да откликвате лека полека. Нали знаете - капка по капка - вир:)
Закон някакъв има - за Интеграция на хората с увреждания. Ето малко от него:

Чл. 38, т.3 Общините в рамките на предоставената им компетентност осигуряват достъп на хората с увреждания, придружени от кучета водачи, до местата за обществено ползване.

Чл. 34, т.4 Министерството на транспорта създава условия за достъп на хората с увреждания до транспортни услуги, като разработва нормативни актове и стандарти за осигуряване на безпрепятствен достъп в обществения транспорт на хора с увреждания, придружени от кучета водачи.

Така че, закон има, но въпреки него много собственици на заведения и магазини, например, или управители на банки, го пренебрегват от страх, че ще загубат клиентелата си. Идеята на кампанията е да им покажем, че имайки такъв стикер, те НЯМА да загубат клиенти.
Надявам се никой да не ме разбира погрешно - аз нямам нищо общо с кампанията, освен, че я приех присърце по лични причини.
Днес ми предстои да говоря с няколко заведения и да пусна мейли до няколко големи вериги магазини. Просто така, да се пробвам. Току виж има успех. Praynig  bouquet

# 14
  • Мнения: 349
Подкрепям с две ръце Peace!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт