Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 723
  • 786
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 803
те всички масла стават за печене, но нищо полезно не остава в тях

# 16
  • Мнения: 3 869
Аз като се съмнявам за маслата си проверявам smoking point за всяко в Интернет. Засега за пелчене ползвам само кокосово. От Балев Био взех на Рапунцел кокосовото - няма аромат, повече ми харесва от немското небио, което купувах преди (макра на Рапунцел да е 2 пъти по-скъпо).

Холандските моркови също от Балев Био ги купувам (понеже там ми е най-изгодно да пазарувам зърнени млека). Българските последния път изглеждаха много спаружени и дребни, иначе предпочитам да купувам български плодове и зеленчуци.

# 17
  • Мнения: 5 713
За термична обработка ползвам само гроздово олио.

# 18
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
И аз да се запиша тук  Peace

# 19
  • Мнения: 19 300
те всички масла стават за печене, но нищо полезно не остава в тях
Не съм много съгласна. Кокосовото и палмовото масла са с високо съдържание на наситени мазнини и издържаат при висока Т/пържене/
Други масла/лененото например/ става направо вредно при загряване.

Мег, как се гледа тази точка на пушене? Не ми е много ясно.
Cantariny , зехтинът става само за варене или печене с вода. За маслините не съм се замисляла дали стават за печене Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 869
Солей, точката на пушене е максималната Т, при която всяко масло издържа без да се разпадне на вредности. Има за нерафинирани и рафинирани варинати; не съм проверявала маслото от гродови семки, което вери спомена, защото мислех, че не е от издържливите; вероятно обаче греша...

# 21
  • Мнения: 179
Хайде и аз  bouquet

# 22
  • Мнения: 1 849
Олиото от гроздови семки издържа до 200-260 градуса, а е много приятно за салати и дресинги. За сладкиши също е много приятно. Аз го харесвам даже повече от зехтина, защото няма този специфичен маслинен дъх.
http://www.balchoproduct.com/products.html
Иначе зехтина за готвене - помаче идържа до 150-160 градуса.
http://www.zehtin.com/index-4.html

# 23
  • Мнения: 2 641
А на слънчогледовот олио какво не му е наред че не го ползвате?

Реалист, много много ти благодаря за изчерпателния отговор Simple Smile  Hug

# 24
  • Мнения: 19 300
Рафинирано и съдържа твърде много омега 6.

# 25
  • Мнения: 5 713
То май и гроздовото е рафинирано.

# 26
  • Мнения: 2 641
Рафинирано и съдържа твърде много омега 6.

Благодаря ти Солейл  Hug какво да слагаме в манджа тогава? Царевично ли? Зехтин май няма смисъл че всичко се разпада...

# 27
  • Мнения: 7 803
а нещо да кажете за оризовото  newsm78

# 28
  • Мнения: 2 641
Нали маслата трябваше да се затварят добре и да се съхраняват в хладилник? Иначе се окисляват, нещо такова бях чела. Странно обаче как половината ни бутилки са с развалена резба на капачките. newsm78

# 29
  • Мнения: 19 300
 Аз държа в хладилник ленено, когато купя. По принцип маслата, богати на мононенаситени мастни кис. са по- чувствителни. Зехтинът не го държа в хладилник, защото нямам място, но е хубаво да е на студено и тъмно. Той издържа добре на варене, което е при 100градуса.  Точката на пушене на зехтин екстра върджихн е около 170-180 градуса, което много над Т на варене. Аз пека манджи със зехтин, когато вътре има вода, но в случая с баницата няма.
СЛънчогледово олио е кофти главно заради многото Омега 6, освен рафинирането, защото диетата на нормално ядящия е много богата на Омега 6 и балансът с Омега 3 е загубен. Идеалният вариант е да се слага зехтин или друго нерафинирано олио накрая, като се свали от котлона тенджерата. Мен понеже не ми харесва вкусът и обикновено слагам няколко капки зехтин в началото, а останоло количество го слагам 5мин преди да сваля от изкл'чен котлон.

Общи условия

Активация на акаунт