Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 722
  • 786
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 455
  Здравейте и от мен. За маслините: мога да препоръчам ЕRIDANOUS, маслини каламата, само във вода, морска сол и винен оцет, в буркан от 350 гр. Открих ги съвсем случайно в Лидл. Маслиновата паста на ЕЛИА също е без никакви консерванти, но е доста солена. Смесвам я с нещо друго. Децата харесват авокадо със съвсем малко горчица (на HAAS, без консерванти от Метро и Билла), малко лимон, маслинова паста и  намачкан хляб /те са малки/.
  Искам да попитам знае ли някой алтернатива на хранителните качества на кафявия ориз, т.е ориз, който да се доближава до полезностите му, защото на малките  кафявият не им понася добре?

# 331
  • Мнения: 782
Мег, какво точно те притеснява при черните маслини? Извинявам се, ако вече е обсъждано  Peace Моя разбойник не обича кафяви, не знам какво точно не му допада при тях  Rolling Eyes

# 332
  • Мнения: 3 869
Черните маслини често се обработват с жлезен препарат, но има различни технологии. По принцип трябва около 3 месеца да киснат, но някои производители съкращават процеса на 2-3 седмици с помощта на железния препарат. На опакованите маслини обикновенно си го пише в съдържанието, иначе може да се установи по сивите остатъци по прибори, чинии, салфетки при рязане на маслините.

cmilena, анлгоезични източници твърдят, че белия ориз се обогатява допълнително с микроелементи, които по принцип се губят при обработката на пълнозърнестия докато стане бял. Но дали тези обогатени видове се продават у нас, не знам. Може би на сайтовете на известни марки ориз да пише дали и с какво е обогатен техния, или най-просто какво съдържа на 100 гр. в малко по-обширен вариант от постото белтъчини, въглехидрати, мазнини, калории...

# 333
  • Мнения: 75
ох, големи черни маслини са истината - МАМУТ!! А в Халите просто е царството на маслините.
Купешката маслинова паста наистина често е по-солена, но пък и домашно да си приготвим не е трудно, и става страаааааааашно вкусно!!! Simple Smile

# 334
  • Мнения: 1 732
Черните маслини често се обработват с жлезен препарат, но има различни технологии.
да допълня, че понякога  слагат и др. оцветители, дори текстилни багрила, които са отровни има такива документирани случаи....

# 335
  • Мнения: 65
cmilena, анлгоезични източници твърдят, че белия ориз се обогатява допълнително с микроелементи, които по принцип се губят при обработката на пълнозърнестия докато стане бял.

Доколкото съм запознат, обработката на ориза се нарича 'грухане', при което се отстранява горната обвивка на зърното. При това се губи по-голямата част от съдържанието на витамин В1. При източните народи, при които оризът е основна храна и се хранят с бял ориз, е била разпространена болестта 'бери-бери', която представлява авитаминоза на витамин В1.

# 336
  • Мнения: 2 805
Черните маслини често се обработват с жлезен препарат, но има различни технологии.
да допълня, че понякога  слагат и др. оцветители, дори текстилни багрила, които са отровни има такива документирани случаи....

Аз откакто прочетох някъде, че в природата няма ествествено черни маслини спрях да купувам...не ми се мисли как стават такива  Stop
А много ги обичам  Tired

# 337
  • Мнения: 5 713
Има в природата естествено черни маслини, но много рядко се срещат или ги берат преди да узреят. Бях търсила преди месец-два информация и линкове дадох, но са във веганската тема.  Confused

# 338
  • Мнения: 782
Хм, явно съм ги изпуснала, а уж чета там. То в скоро време дали ще остане нещо за ядене  ooooh! Каквото можах, дадох на детето си .. сега идва ред на жестоката истина в яслата  Crazy Само едно хранене у дома, е крайно недостатъчно, за наваксване с хубава храна  Confused Моля, ако има майки в същото положение, да споделят опит  Peace

# 339
  • Португалия
  • Мнения: 3 966

Аз откакто прочетох някъде, че в природата няма ествествено черни маслини спрях да купувам...
в природата има черни маслини -узрелите !
само че,при накисването/за да се отстрани горчилката/ изсветляват и стават онези сивкаво-кафеникави „натурални“дето им казват в БГ/тук са си зрели маслини   Simple Smile/

# 340
  • Мнения: 5 713
Аз бях писала пак там, че бяхме купили сурови зелени, които при накисване и мариноване станаха кафеникави. После купихме пак сурови черни, останаха си такива след нашите обработки.

# 341
  • Мнения: 179
Shada от практическия ни сблъсък с градинското хранене мога да споделя: Винаги детето закусва вкъщи с ядки, хубаво масло, сирене, авокадо, пълнозърнести макарони и т.н. На обяд хапва от обяда това, което му хареса-най-често казва "изпих си всичката супа" Confused След обед пак така и като се върне вкъщи.....наваксва всичко, което му е липсвало. Филийка със сиренце, сурови ядки, мляко, после вечерята. В градината отказва директно повечето боклуци, но все минава нещо между капките.
Лошото е, че отказа и всички плодове изведнъж, и нищо не е в състояние да го убеди в обратното. И преди не бих казала, че суровите зеленчуци и плодове са ни фаворити, но сега съвсем. Зеленчуците ги предлагам под формата на готвената вечеря, но плодове изобщо не помирисва  Tired

# 342
  • Мнения: 2 132
Черните маслини често се обработват с жлезен препарат, но има различни технологии.
да допълня, че понякога  слагат и др. оцветители, дори текстилни багрила, които са отровни има такива документирани случаи....
Какви са симптомите на тези отравяния?

# 343
  • Мнения: 502
Здравейте! Да се запиша и аз в тази полезна тема. Информацията за черните маслини ме изненада много неприятно. Живеем близо до Халите и редовно налазваме маслинения щанд, но вече ще избягвам черните. Там отвориха и био щанд, добре го зареждат, жената ми обеща, че ще има български био пилета, които ще са на сносни цени (ще видим какво знчи това). Не знам обаче дали имат сертификат, но ще проверя и ще пиша.

Напоследък отбелязвам сериозен неуспех в обясненията за вредните храни. Синът ми налита на всички опаковани,лъскави боклуци - шоколади, вафли, бисквити. Не знам какво да правя освен личен пример и обяснения? Как се справяте с това? Как да обясня на три годишен човек, че еди кое си е вредно?

# 344
  • Мнения: 3 869
Азалеа, не знам и аз как се обяснява на малко дете... Моето просто не разпознава опаковките, които не влизат вкъщи - разните чипсове, шоколади, вафли, салами и меса - хич не го влекат - гледа ги, но явно не разбира какво има вътре и не го интересува. Налита да взима неща, които познава или приличат на познати - хляб, макарони, лютеница... НО и сок в кутия! Баба му го научи да пие сок от кутия... не зеленасочено, просто винаги има при себе си и той си иска, тя му дава и така... Това съм го приела за малкото зло; не се случва често.
Може би ако се поже на детето, че нещата, които то яде у дома и херсава са еди кои си в магазина, а другите опаковки не са на неща за ядене...
При нас нали таткото е много месояден, малкия онякога иска да опита от неговите неща. Тоава обяснявам, че това са неща за големи и че него ще го боли коремчето от тях, а тати е голям и не го боли. Номерът минава, защото неодавна имаше случаи с повръщане (естесвено не от въпросните колбаси, но все пак се сеща за какво говоря), а и знае че някои напитки и храни не са за деца (приел го вече)....

Общи условия

Активация на акаунт