Израел-52

  • 36 030
  • 739
  •   1
Отговори
  • Някъде там...
  • Мнения: 280


В ОЧАКВАНЕ НА...


                    



 
Информация за нас и за Израел в старите ни теми:
smile3529


Други теми, свързани със заглавната:


                                   
 
 
                                                                             
                    
 Готварската ни тема: Рецепти от Израел и приятели
                                 
и темата на любознателните: Иврит - да се опитаме да го научим он-лайн                  
   
 Приятно писане!              




               
   



# 1
  • Мнения: 490
  Запис Grinning Браво,Бубе, много готина, дъждовна темичка Hug
   Айде тук да почерпя за двата повода- 6 години от запознанството с половинката и 5 от бракуването ни Grinning

# 2
  • Мнения: 1 526
Айде да ни върви по вода, макар, че тези дни е само слънчево  Grinning!

# 3
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
И тук честито   bouquet
За темичката, ами след като видях какво веселби бяха заради последния дъжд, само това ми е в главата  Joy

Здравей Светле,
Дълго време съм мислила за смяна на религията  Rolling Eyes Разпитвах доста и получих доста информация. Много от тази информация изобщо не помня  Blush Ще ти напиша какво помня: Курса е малко повече от година ( има ваканция лятото) като накрая имаш изпит пред Рабанута. Всеки шабат и празник се прекарва с религиозно семейство за да те учат на правилата на посрещане на празника. Трябва да спазваш кашер а и поне по време на курса да носиш дълги поли и блузки с по-дълъг ръкав. Не помня колко пъти седмично и по колко часа е курса (май беше 2 пъти седмично). През цялото време партньора ти трябва да е с теб (както на курса така и на вечерите в релегиозното семейство)
Ако ти не го почустваш не го прави на сила! Много от нещата, които са нормални за нас ще трябва да ги промениш ( аз например не мога да деля месо и млечни продукти)
Никога не съм приемала религията като свобода  Rolling Eyes Ами то в при тях има толкова закони, които трябва да следваш неотлъчно  Rolling Eyes
Между другото курса е тук в Израел, ти къде живееш?

# 4
  • София
  • Мнения: 7 876
Ади да ни е на хаирлия новата тема, па до нова година да почнем новата.  Laughing

# 5
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Bube, мерси за хубаво оформената тема   bouquet И на мен все дъждът ми е в главата, като тази топла и суха година не помня, откакто съм тук  Crazy
Макар че ми харесва да е топло, де...  Simple Smile

Мимкис, ще ти отговоря тук:
     Мента, Дядо Хаджи има донякъде право Peace Тук религия и държава не са разделени Peace, дори са в управлението религиозните. Разделянето на политика и религия е един от най важните признаци на светската държава(поне това е определението според политолози Peace) Да не забравяме и, че винаги се казва тук -медина иудит ве демократи(еврейска и демократична д-ва буквален превод) Peace

Не съм споменала нищо за разделението религия и държава в горния си пост.  Peace Писах, че да си евреин не е = да изповядваш юдейската религия, както повечето хора си мислят. Моят мъж не свързва живота си с религията, нима това го прави по-малко евреин? Не и според традиционните разбирания за това кой е евреин  Naughty
Освен това посочих, че има ясно ограничени светски сфери, където няма намеса на религията.
Държавата е еврейска, което не означава, че се ръководи от религиозните канони, а че принадлежи на еврейския народ и се спазва в нея еврейската традиция.  Peace
Това, че религиозните имат политическо влияния е чист шантаж и изобщо няма връзка с написаното от мен. Да не говорим, че аз самата с болка съм отбелязвала недостатъчното разделение на държава и религия не веднъж и два пъти, та не е ясно за какво ме оборвате в това отношение.  Laughing
---
---
Ние бяхме в Тел Авив с количката, Ментов днес се прибра рано и решихме да покорим града... Само ще отбележа, че е страшно трудно с количка в автобус и не знам дали бих се качила сама така  Rolling Eyes  Confused

# 6
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ментуш, както и в християнството има такива, които са кръстени, но нямат нищо общо с религията (така го разбирам аз  Rolling Eyes ) Иначе мъж ми какъв евреин (религиозен) да е, яде му се свинско 2 не вижда, дай му пица с много кашкавал и беконче, да не говорим, че на всичкото отгоре и за християнка се е оженил  Joy , но се води евреин както и аз се водя християнка  : Mr. Green

За гражданството, на времето са давали без особени проверки, имало е много фиктивно сключени бракове, които след получаването на паспорта се прекратявали (това мисля около '75 год.) За това и с времето са предприели тези бавни и изнервящи процедури  Crazy

Оф надявам се да съм се изказала по темата, че съм пребита от работа  Tired

Ментуш, защо е трудно по автобусите, аз тези градските ми се струват добре.Ниски са стъпалата и просто някой трябва да надигне отпред или вие имате от тези високите като извън градските  Rolling Eyes

# 7
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Мър-мяу!

# 8
  • София
  • Мнения: 167
Айде и аз в новата тема. Бубе , Hug

Гледам нова тема - нова дискусия се заформя и то жежка   ooooh!

Аз искам само да питам Светла къде живее? Защото едно е да направиш гиур (конвъртване, както му викат другите) в Израел и съвсем друго ако живееш в БГ. От това, което знам по въпроса, а то всъщност никак не е малко, защото около мен има доста хора, минали през този процес, защото приемането на юдеизма е процес, който изисква време и усилия, а не както в християнстовото да отидеш на църква, дядо поп да те ръсне със светена вода и да те накара да прочетеш един откъс от Библията и айдее, вече си християнин  Crossing Arms, та този процес е дълъг и изисква доста себеотдаване. Да, може да направиш гиур и после да продължиш да си живееш както преди това, но според мен това е някаква абсолютна глупост и съм безкрайно против! Ако ще се прави нещо, то нека да е както трябва. Не ги разбирам аз тия хора дето правят гиур, за да си лепнат етикетче "евреин" и после това нищо не означава за тях  Naughty (лично мнение). Та, Светла, ако си в БГ - пиши на лични, мога доста да ти кажа, разкажа, покажа и насоча. Ако си в Израел имаш повече възможности да получиш информация, но пак мога да  ти кажа това-онова.
Колкото до мястото на жената в юдеизма - ами на мен лично ми е много комфортно  Wink

# 9
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не е същото, защото евреите се раждат такива, докато християните се покръстват и така стават християни. Трудно е за обяснение, защото няма аналог с други народи, но е факт, че през цялото време, още в библейските книги се е пишело народ, а не религия...  Peace И точно защото е народ, а не религия, това тук им е държавата  Wink

В автобусите без помощ не мога да кача количката, а да я сваля е още по-трудно  Sad. Но най-трудно е придвижването вътре - да се отиде до средата (иначе другите пътници не могат да минат, а нали трябва всички да се придвижат от първата врата...), особено ако има много хора... Навръщане Йойо се разплака и трябваше да го взема на ръце, като през това време Ментов държеше количката... По-лесно е с минса, но пък с минса не мога да излизам за дълго, защото господинът е  доста тежък вече  Tired Не съм се отказала, де, ще опитвам, докато овладея положението, а пък по-нататък ще купим по-лека количка най-вероятно (сега количката е 9 кг + бебе 8 кг + малко багаж - чанта с памперс напр.)

# 10
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз по линиите, които съм ползвала (извънградски) майката си чака на спирката с бебе в ръце и сгъната количка, количката в багажното и с бебето на ръце вътре. Досега не съм виждала със "зимна количка" майка в автобус  Rolling Eyes Я вземи изкарай една книжка и стани една състезателка (макар, че пък при вас предвижването с кола е  Crazy )
Бебе 8 кила  Shocked как го направо бе Ментуш с твоите 40 кила как го носиш  Rolling Eyes

Илка, аз и за това и питах от къде е Светла, чела съм тука (някой беше писал), че гиур се минава в Израел иначе не се признава от Рабанута.
Цитат
Ако ще се прави нещо, то нека да е както трябва. Не ги разбирам аз тия хора дето правят гиур, за да си лепнат етикетче "евреин" и после това нищо не означава за тях  Naughty (лично мнение)
Точно заради това и не се захванах аз за хорото, не ми идва от вътре ей, сърце не ми дава  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 167
Това с дефиницията на думата "евреин" ми е ясно, че е от сложно по-сложно. Щях да пиша дипломна работа по въпроса, но още не съм я отикала до там. Но правих едно интересно изследване за когнитивните връзки между различните религии и различните етноси в бг. Беше един кратък въпросники накрая се получи една интересна "карта" за местата на различните етноси и различните религии в съзнанието на българите и отделно при евреите. Но това на страна. Но още при формулирането на въпросника имахме трудност при дефинирането на "евреи" - беше ни трудно да решим това етническа група ли е или религиозна и тогавамного разсъждавахме по въпроса. Във въпросника бяхме вкарали както понятието "евреи", приемайки го за етническа категория, така и "юдеи" маркирайки религиозната принадлежност. Но всъщност излезе, че когнитивно, тези две понятия се препокриват.

Тероитично, евреин би трябвало да е етно-религиозно понятие със светски еквивалент - израелец, гражданин на Държавата Израел.

Исторически, евреите са етническа група, възникнала преди малкоповече от 2 хил. години, около общи религиозни вярвания. Първите евреи са Авраам заедно с неговото семейство и наследници - Ицхак и Яков, по-късно приел името Исраел. Не случайно Авраам се счита за един вид основател на юдеизма, защото той е първия, който е признал съществуването на Един Б-г. Т.е.в самото началото еврейството е религиозна принадлежност.

Проблемът се появява след създаването на съвременен Израел, защото доводите държавата Израел да се намира там, където е в момента, са извлечени от религията. Всъщност е имало предложения Израел да бъде създаден в Сибир, а също така и в Африка, в Уганда, ако не се лъжа, забравила съм вече.  Но евреите са държали Израел да се намира на т.нар. Обетована земя, земя, която Б-г е обещал на еврейския народ, а не земя, залята с бетон, както си я представях в детските години  Embarassed Та появявайки се категорията израелец се появява и трудността за определянето същността на еврейството - етническа принадлежност и/или религиозна. Още по-трудно е да се определи кой има право на алия и кой - не. Отначало право на алия са имали само тези, които са евреи по майчина линия, т.е. са евреи според религиозните норми, т.е. еврейството е имало религиозна основа. По-късно, през 70-те, се приема поправка на Закона за завръщането и право на алия получават и тези, които са евреи по бащина линия. И до днес в документите за алия се пише дали човек я прави по Закона или по Поправката, т.е. дали е по майчина линия и се счита за пълноправен евреин, или е по бащина линия и в религиозно отношение не се брои за евреин. Това има голямо занчение при сключване на бракове, нещо, което в Израел е изцяло в компетенциите на религията, а в една светска държава си мисля, че би трябвало да е отделно.

Факт е, че приемайки юдеизма, човек става евреин. Но понеже някак си не е възможно един ром да стане каракачанин. Да, може и двамата да са българи, но това е в графата - гражданство, може да са и двамата християни, но е в граата религия. Човек си се ражда с някаква непроменима етническа принадлежност,  не можеш от черен да станеш бял, следователно не можеш да си смениш етническия произход, това си е ако щете генитично заложено. Но пък можеш да си смениш религията, колкото пъти искаш, следователно еврейстовото е много повече религиозна категория, отколкото етническа, тъй като всеки, приел юдеизма, автоматично се причислява към еврейския нардо, вкл. получава всички права и облаги по Закона за завръщането, не по Поправката, т.е. дори на институционално ниво, приемайки религията ставаш евреин. Но тъй като не можеш да си смениш етническия произход, занчи приемайки юдеизма и ставайки евреин ти си сменяш само религионата принадлежност, следователно евреин е по-скоро религиозна категория,отколкото етническа.

А от това, че има евреи, които нямат и поима от религия и юдеизъм, но все пак си остават евреи, става ясно, че еврейстовото се е превърнало и в етническа категория, да. Но все пак е преди всички обвързана с религията.


и тук спирам, че стана дълго  Embarassed

# 12
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Факт е, че приемайки юдеизма, човек става евреин. Но понеже някак си не е възможно един ром да стане каракачанин. Да, може и двамата да са българи, но това е в графата - гражданство, може да са и двамата християни, но е в граата религия. Човек си се ражда с някаква непроменима етническа принадлежност,  не можеш от черен да станеш бял, следователно не можеш да си смениш етническия произход, това си е ако щете генитично заложено. Но пък можеш да си смениш религията, колкото пъти искаш, следователно еврейстовото е много повече религиозна категория, отколкото етническа, тъй като всеки, приел юдеизма, автоматично се причислява към еврейския нардо, вкл. получава всички права и облаги по Закона за завръщането, не по Поправката, т.е. дори на институционално ниво, приемайки религията ставаш евреин. Но тъй като не можеш да си смениш етническия произход, занчи приемайки юдеизма и ставайки евреин ти си сменяш само религионата принадлежност, следователно евреин е по-скоро религиозна категория,отколкото етническа.

А от това, че има евреи, които нямат и поима от религия и юдеизъм, но все пак си остават евреи, става ясно, че еврейстовото се е превърнало и в етническа категория, да. Но все пак е преди всички обвързана с религията.

Не отричам, че религията има централно място в категорията еврейство, но не съм съгласна, че етническата принадлежност е едва ли не формална част от понятието. Ти си писала за приемането на религията юдаизъм, но преди да стане дума за конвертирането, е станало дума за това как да бъдеш евреин се предава от родител на следващото поколение, което е еквивалент на правото на сина ми да се нарече българин, защото майка му е такава. За мен това свеждането на еврейството до религиозни догми е опростяване на една цяла култура. Всъщност, ако погледнеш какво е определен& … 88;од, ще видиш, че едно от обединителните характеристики на групата хора, наричаща се така, е религия  Peace

Правото на съществуване на държавата Израел на конкретното място е историческо, а не религиозно. Тук са били еврейските царства, това е мястото, което еврейският народ счита за свой дом през всичките векове на изгнание. Това не противоречи на идеята за Обетованата земя, напротив - допълва я  Peace

Писала си много интересни неща (четох ги в 3 през нощта, когато Йойо реши, че се е наспал  hahaha). Аз също правих изследване в рамките на един методологически курс Simple Smile, но за себеперцепцията, не за това как евреите биват възприети от другите. Изследвах случаите, в които идентичността евреин е по-"изпъкваща" (salient в психологията) от идентичността израелец (сред местните). Напр. когато става дума за конфликта изпъква еврейската им идентичност (като нужда да се защитят като евреи, да защитят групата си от сънародници-евреи - вероятно свързано и с това, че конфликтът е наречен еврейско-арабски); когато са в чужбина, изпъква идентичността им на израелци (със същите показатели като предния случай, като тук резултатът не беше така еднозначен). Отделно се наблюдават разлики  между религиозни и светски (по подразбиране), мъже и жени (при мъжете израелец е по-често водещо определение) и между имигранти и кореняци (първите се идентифицират много повече с понятието евреин). Изследвани са обаче малки групи, беше пилотно изследване и не продължих, завърших курса с изследване на чувството за хумор и джендър стереотипите (оказа се по-лесно Laughing).

Относно правото на репатрация - дълги години не е имало яснота. В ивритската уикипедия, не че това е надежден източник в случая, но има няколко интересни връзки към случаи, които са основа на дефинициите кой е и кой не е евреин според местните закони. Аз бях писала за случая Шалит: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=300803.msg7709119#msg7709119
На мен дори са ми казвали,  че 50-те и 60-те години право на репатрация се е давало много лесно, защото не е имало помощи, но най-вече защото не са имали представа как да подбират хората. Достатъчно е било едва ли не някой да се самоопредели като евреин (все пак до 40-те години не е имало много смесени бракове, единични случаи са били, не масово)

---
Забравих какво още исках да пиша...  ooooh! Но да отбележа и аз, че не бих искала да се прекъсва и темата за ваксинациите, ако и в нея да нямам кой-знае какво да пиша. Все пак ми е интересна дискусия за четене  Peace

Последна редакция: ср, 22 дек 2010, 08:38 от Mentha

# 13
  • Мнения: 51
zdraveite na vsi4ki!

molq za izvinenie za latinicata,no pc-to e na remont i sam s dr.vremenno.

pove4e 6te pi6a kato se spravq s problema.
sega iskam samo da pitam po sa6testvo /v 4astnost Borqnka/ i ne samo de - pasporta mi izti4a mesec mai ,predolagam moga da go udalja ot tuk,no nqmam nikakvi koordinati na posolstvoto,ne znam imat li priemni dni,kolko vreme otnema procedurata ,kolko struva......i vsi4ko po vaprosa. Blagodarq i pak se izvinqvam za latinicata  Embarassed

# 14
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Снежи, ти в България ли си? И питаш за израелския международен паспорт - правилно ли разбирам?

jakinik скоро мина тази процедура по удължаване срока на паспорт в израелското посолство, дано ти види въпроса  Peace

Общи условия

Активация на акаунт