Първи ден на градина

  • 14 912
  • 197
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 174
Пускам темата, въпреки че съм наясно че за всяко дете е индивидуално и няма общовалидни правила, май по - скоро търся успокоение от майките, минали по тоя път  Wink
При нас нещата не тръгнаха особено добре, вчера беше първия ден на синът ми на градина.
Като за първи ден нямаше особени проблеми, заведох го, той отиде при децата и "забрави" за мен, та се измъкнах тихичко, после госпожата ми каза, че през деня е бил спокоен, заигравал се е, прохленцал на няколко пъти, но нищо сериозно.
Екшъна е бил след обедния сън - около 3,30 - 4ч. следобяд като се е събудил и се е сетил за мен. Плакал е много, аз отидох да го взема към 5ч. и беше се заиграл с един пластелин, даже не искаше да тръгва, че го чаках да се наиграе 15-20 минути.
До тук добре, обаче днес сутринта още като влезе в стаята за игра при другите деца и се усети накъде отиват нещата, и ревна. Ама така сърцераздирателно, беше се вкопчил в мен и не искаше да ме пуска, оставих го там да плаче и послушах на вратата няколко минути - още плачеше  Confused
Много се двоумя дали да го водя пак утре, просто ако така плаче, не мога да го мъча.
Та въпросът ми е: долу горе според вас колко време е нормално да проплаква като го оставям, как да преценя накъде отиват нещата - към свикване или към мъчение за детето  newsm78
Да уточня, че по принцип не ми е наложително да ходи на градина - от година и четири месеца го водя у майка ми /там нямаше никакви проблеми със свикване, аставяне и т.н. ходеше с голямо желание у баба си/, искам да ходи на градина заради децата, майка ми живеят на улица почти само пенсионери, няма други деца, с които малкия да играе, и това не  хубаво според мен. Трябва да има приятелчета на неговата възраст, вече е на 2 г. и 6м. не може само с възрастни да общува и т.н.
От друга страна той още не говори добре, знае 20-тина думички и не може да обясни ако нещо не му харесва, питам го как е прекарал, какво е ял, играл ли е с децата, но той не може да ми каже. Та и така не става.
Извинявам се за дългия пост, много ми е трудно да реша как да постъпя, надявам се на някаква насока от вас  Thinking

# 1
  • Мнения: 806
Да, много познато  Wink
Синът ми също много плака, поне месец.  Всяка сутрин.  Исках да плача с него, много ми беше мъчно.  Децата чувстват раздялата и се страхуват от всичко ново и от всяка промяна.  Искам да ти кажа, че всичко това е нормално.
Аз водех малкия на градина и оставах с него поне 10 мин. докато се заиграе.  Казвах му, че мама ще се върне да го вземе и няма да го оставя там.
Вечер като го прибирах пак оставах малко да ми покаже играчките и столчетата, масички ...
Казвах му, че ето как го прибирам всяка вечер и няма да го оставя сам.
Постепенно той свикна.  И не само това, стана самостоятелен и по жив.  Мисля, че факта, че се пребори с страховете си му помогна. 
Все пак всичко това формира характер.  Все още има дни в които иска да остана и да си играем, може малко да похленчи, но нищо сериозно.
Виждам промяната в него.  Всяка вечер преглеждаме рисунките от градината и казвам Браво!  Той е щастлив и ние сме щастливи.

Не се притеснявай.  Всяко ново начало и всяка промяна са трудни както за децата така и за нас.

# 2
  • Мнения: 646
Не се притеснявай-ще свикне. Трудният период ще трае поне 2 седмици, после постепенно ще разбере, че винаги ще ходиш да го взимаш, че не е изоставен на това ново място. Най-трудни са трети-четвърти ден. След това при всяка ваканция или по-дълго отсъствие от градина се започва с плач, но после се приобщават.

# 3
  • Мнения: 1 174
Да пробвам утре да поседя малко с него - 10-15 минутки, да го изчакам да се заиграе, днес като се разплака, госпожата го вдигна и ми каза: "По - добре тръгвай, че става по - зле като си тук", ама да взема утре да поседя с него малко, може по - леко да го приеме  Confused
Значи да очаквам плач още една две седмици примерно, и би трябвало постепенно да намалява плача и да ходи с желание ? Ако му харесва, разбира се...
Така и не мога да разбера дали му е хубаво да е с децата, или не.
Учителките казват, че се заиграва с две от децата, но той не ми говори нищо за децата там  Thinking

# 4
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 357
И двете ми деца реагираха различно-дъщеря ми си ревеше с цяло гърло,докато синът ми само пълнеше очичките със сълзи и мъчително преглъщаше(направо е ужасно).Хубавото е ,че децата бързо свикнаха,иначе за родителя е зле,измъчваше ме чувство за вина .

# 5
  • Мнения: 806
Всичко ще стане постепенно.  Пробвай различни неща и ще прецениш кое е най сполучливо за вас.  Според мен лично, децата имат нужда от деца.  Така се учат на най различни неща които ще им послужат в живота.  Всяко дете е различно.
Моят син стана много общителен и свикна с децата.  Виждам в него, че се развива и чувството за собственост и как да отбранява мнение и предмети.
Свиква се с всичко, просто трябва време и търпение.

# 6
  • Мнения: 646
Мисля, че не е правилно да стоиш при него в градината-така той свиква винаги да те очаква там.

# 7
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 357
Как разрешават да стоите при децата си?Нашата градина е с интерком,звъниш ,госпожата поема детето и чао долу на вратата.

# 8
  • Мнения: 806
Как разрешават да стоите при децата си?Нашата градина е с интерком,звъниш ,госпожата поема детето и чао долу на вратата.
В градината има 4 различни класа с по 20 деца.  На входа има код с който влизам.  Оставям го в класа му.  Между 7 и 8 родители водят децата.  Аз съм винаги там в 7 и имам 10 мин да поседя с него на двора или пред стаята (от която се излиза на двора).  Пълно е с деца и родители. 

# 9
  • Мнения: 1 174
Е, в тази градина няма проблем, пък и първите дни нали му носиш багажче, та специално в нашата градина не е проблем да поседиш малко с детето, утре ще опитам да поседя и ще видя как ще стане.
Когато го привиквах да го оставяме у майка ми, първите дни ходехме двамата, но аз по - скоро за фон, целта ми беше да свикне с другата къща, с баба си и постепенно с влизането у майка ми - той я хващаше за ръка и почваше да ми вика Чао  Peace Затова мисля, че ако и в градината така направим, ще му е по - лесно, но няма как да стоя с него часове, но поне първите 10-15 минути докато се заиграе с нещо  Thinking
Майка ми ми разказа, че когато аз съм била дете и ме е водела на градина, тогава първите дни се е ходело за по час два и с майката на детето. Тя го оставя и стои отстрани, един вид все едно го води на площадката в парка, то си играе и след час два се прибират. След няколко такива водения детето вече познава децата, мястото, учителките и е лесно да забрави за майк си, но пак първите 10-тина дни се е вземало детето наобед. Това е доста по - мек и щадящ вариант според мен, но за жалост няма да стане в тази градина, а предполагам и другаде.

# 10
  • Мнения: 1 174
Мисля, че не е правилно да стоиш при него в градината-така той свиква винаги да те очаква там.

Мислиш ли, че е така  Thinking
Де да знам, мисля си че той се разплаква не толкова от факта, че си тръгвам, щото аз от повече от година го водя у майка ми, обръщам се и си тръгвам, тази гледка му е позната и не е проблем, той се разплаква, защото не познава жената, която го държи за ръка, не познава мястото, чуждо му е.
Затова мисля, че ако види, че аз съм там и спокойно се заиграе с нещо, няма да се разплаче като види, че тръгвам.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 335
Без да съм чела другите мнения, и без детето ми още да е тръгнало на градина искам да кажа, че за мен е изумително как в България се приема за нещо съвсем нормално плачът на едно дете, измерва се не в степени на нужда и сърцераздирателност, а в дни, месеци и килограми и е сякаш едно необходимо и неминуемо зло, без което не може.

Проблемът за мен е, че няма практика родителите да остават 1-2-3 седмици с детето в градината, докато то се адаптира плавно и без стрес, и да му се даде възможност да (въз)приеме новата среда - интериор, деца, педагози. Оставено от раз без майка си или близък човек, на който може да се довери и да потърси, ако се почуства уплашено, самотно, отегчено или каквото се сетиш е доста драстично, особено за 3 годишно човече. Как така "тръгвай си, че с тебе е по-лошо"?! Що за отношение...

Ако е възможно оставай с детето в градината, поне до тогава, до когато почувства по-близки чисто новите учителки, така че да не се съпротивлява, когато те се опитват да го успокояват. Защото в момента детето се съпротивлява първо на това, че е оставено само в непознатата среда и второ на това, че някакви непознати жени (към които в най-добрия случай има неутрално отношение) му казват как да се чувства и какво да прави.
След като ги почувства една идея по-близки, тогава ми се струва малко по-приемливо дори и да помрънка при тръгването, да се спазарите с детето нещо, да му кажеш, че може да ти се обади по телефона през деня ако му домъчнее и да го оставиш на жените, които вече няма да са толкова страшни.

Не искам да звуча упрекващо - не и теб  Hug , упрекът ми е изцяло към системата. Просто у нас е прието раждането да е брутално, да ти бият шамари в родилното, после бебето да реве до посиняване, а ти да му показваш кой управлява, отивайки през 2 стаи в трета, след това в градината "да плаче, докато се научи, айде нищо му няма, ше свикне" и т.н. в прогресия цял живот.

Ако имаш много големи вътрешни колебания и усещаш силна съпротива към случващото се може би трябва да потърсиш градина, която е по-близка до светоусещането ти?
 Hug

Едит: Писала съм едновременно с последните ти 2 отговора Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 800
Опитах за първи път да я пусна на детска, когато беше на две години, да- на детска, не на ясла. Моята леля/един вид нейна баба/ беше в тази група и реших,че ще й е лесно да свикне. Уви, не - беше като залепена за леля ми и изобщо не се сближи с дечицата. Спрях я след един месец и когато беше на 2.5г. я записах в друга детска, заедно с братовчед й в една група, година по-големи дечица.
За 10-ина дни спряха сълзите на тръгване и започна дори да иска да ходи и в почивните дни.
Когато дойде септември и си тръгна с нейния набор, имаше пазарлъци само първите дни, но просто беше почивка два месеца и това си е правило при започване на новата година.

Колко голямо е детенцето ти - виждам в подписа 2008 - навършени 3 г. има ли? Може да се опиташ да измислиш някоя ангажираща история, като седиш в групата му. Например някое мече се е разболяло и той трябва да се грижи и да го пази, защото е по-голям и да му дава да яде или нещо в този дух, така че да е заинтригуван да остане в групата. Това като много бегла идея - предполагам ще се справиш по-добре да му привлечеш интереса към неща в занималнята им.

# 13
  • Мнения: 1 174
Ами роден е октомври 2008, значи сега края на април ще навърши 2 години и 6 месеца.
Ще ми се да опитам да остана и да го заиграя, той иначе много обича да си реди кубчета, да рисува, да си играе и като се залиса е много съсредоточен в нещото, което прави  Laughing
А и с деца обича да контактува, когато отидем в парка, търси децата, веднага се включва в игрите и само периодично поглежда дали съм там където ме е оставил, на пейката примерно.
Ще говоря с учителките и ще видя какво ще кажат ако поседявам мъничко с него сутрин.
Аница, аз се надявах да е по - лесно, защото наше съседче ходи в същата група на градината вече 1 месец и много й харесва, та той знае, че тя е там, като го заведох вчера специално го заведох при нея, да я види, защото всъщност нея я познава, но вечерта като го вземах учителките бяха учудени, че се познават, изобщо не са се приближавали един до друг, изобщо не са играли заедно двете деца. Това е много странно, та те в неделя играха почти цял ден заедно, бяхме у съседката ми на гости от 10 до обяд и после пак следобяда. Познават се от съвсем малки бебета, тя е детето с което по принцип го събирам да играе, пък на градината дори не е показл, че я познава.
Това много ме озадачи, аз се надявах, че нейното присъствие там ще му помогне  Confused

# 14
  • Мнения: 806
Не се кори толкова много.  Моят син започна градина като беше на 8м.
Не излезе правилно и му взех гледачка.  Започна отново когато беше на 1.5г
Не ми хареса градината и пак гледачка.  Отново опитахме сега Януари месец в Монтесори.
Вече беше настроен по добре от преди и за 2 седмици заобича градината.
Там имат зайчета и патета и аз носех морков за зайчето да го храним заедно след градина.  По този начин мисля, че беше по лесно. 
Оставах малко, както писах по горе.  Но ето че е вече Април и той даже ми напомня сутрин да не забравя чантата му.
Всичко ще мине, само търпение, прегръдки и целувки. 

Общи условия

Активация на акаунт