ДЮКАНСКИ ВКУСНОТИИ ПО ИСПАНСКИ И ОЩЕ НЕЩО...

  • 408 696
  • 728
  •   4
Отговори
# 525
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: РИБЕНОТО МАСЛО

Приемът на  Eskimo-3 води ли до повишаване на телесното тегло?
 
     НЕ! Оmega-3 мастните киселини в Eskimo-3 всъщност подпомагат процесите на изгаряне на мазнини в тялото, тъй като регулират метаболизма.
     Така, че хора с наднормено тегло, които приемат Ескимо-3, могат да очакват дори понижение на телесното тегло, вследствие нормализиране на обмяната.
 
Източник: http://www.helsonbg.com/faq_omega3.html

# 526
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: КЕТОЗАТА

http://dukanskirecepti.wordpress.com/2008/05/05/%d0%ba%d0%b5%d1% … 7%d0%b0/#comments

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=559515.msg17623424#msg17623424

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=556094.msg17615998#msg17615998

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=556094.msg17617431#msg17617431

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=556094.msg17618169#msg17618169

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=553749.msg17992192#msg17992192

Кетозата е специално състояние, при което глюкозата не може да стигне до жизненоважни органи (мозъка примерно) и да ги храни - т.е. се нарушава функцията им. Дали това се дължи на липсата на инсулин, който да отваря портичката за глюкоза към клетките, или пък на никакъв прием на въглхидрати, е все едно. Тогава се налага от разградените при ß-оксидацията мастни киселини да се въпроизведат алтернативни енергийни източници за тези органи - кетонните тела. Това се случва след около 72 часа. При Дюкан е важно да се стигне дотам, за да може по възможно най-бърз начин да се разградят мастните депа (от което наистина идват увеличени количества токсини), там ако хапнеш един бонбон си в изходна позиция, защото мозъкът включва директно отново на хранене чрез глюкоза, т.е. трябва пак да си три дни на чисти протеини, за да минеш към кетоза... /източник - някъде из интернет/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=535455.msg16789081#msg16789081

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=487929.msg14774891#msg14774891

# 527
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: РЕЖИМНА СЪМ, А ЗАЩО НЕ СВАЛЯМ?

Има дюканки, които се оплакват, че стриктно спазват първата фаза /някои се оплакват от същото и по време на Втора/, но не свалят килограми. Какви могат да са причините?

1. Спазвала си многократно диети
2. Не си закусвала
3. Ядеш прекалено малко и по тази причина няма как да раздвижиш метаболизма си
4. Не пиеш достатъчно вода
и т. н.

Организмът ти се съпротивлява именно от поредната диета и от това, че му подаваш малко храна и минава на режим "запаси". Затова и не се получава очакван резултат.

От книгата:
...
Ефикасността на ударния етап на Протал е следователно изцяло свързана с подбора на храните. Ефектът е светкавичен, ако храненето се ограничи до препоръчваната категория, и силно забавен и намален, ако се заемем да броим калории и ядем каквото ни попадне.
     Става дума за режим, който не може да се приеме наполовина. Той отговаря на големия закон „или всичко, или нищо", което обяснява не само метаболичната му ефикасност, но и забележителния му психологически ефект върху дебелия човек, функциониращ по същия този закон на крайностите.
...

Яжте толкова често, колкото ви се иска

     При това яжте много и преди да огладнеете, за да не се изкушите от някоя нефигурираща в списъка храна.

Никога не прескачайте ядене

     Прескачането на ядене е голяма грешка, често извършвана с добри намерения, но която може да дестабилизира режима ви. Икономисалата храна не само ще бъде компенсирана от по-обилно консумиране при следващото ядене, но и организмът ще се мобилизира и ще извлече от него и последната калория.
А и усиленият глад ще се насочи към по-засищащи и калорични храни.

Последна редакция: пн, 03 сеп 2012, 11:51 от smileys

# 528
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: РЕАЛНО ЛИ Е ДА ГОНИМ ТЕГЛО ОТ ТИЙНЕЙЖЪРСКИТЕ ГОДИНИ?

/цитат от книгата/

Всяка жена трябва да знае обаче, че не винаги е лесно, нито препоръчително да си върне изцяло някогашните килограми и да стане стройна, каквато е била като младо момиче.
     Базирайки се на професионалния си опит, аз прилагам своя лична система на изчисление на теглото в зависимост от възрастта и броя на бременностите. Смятам, че между 20 и 50 години средното увеличение на теглото е около 1 кг на десет години и 2 кг на дете, тоест, ако на 20 години жената е тежала 50 кг, на 25 тя ще тежи 54 кг заедно с натрупаните от двете бременности килограми, на 30 - 55 кг, на 40 - 56 кг и на 50 - 57 кг.

# 529
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: КАКВО Е СЕЙТАН? КАКВО Е TЕMPEH?

Миналата година Тяна спомена за съществуването им в американския вариант на книгата, като първият може да се консумира неограничено, а вторият е толерирана храна за вегетарианци, но трябва да се внимава с него, защото съдържа повече от позволените в режима въглехидрати. За първи път от нея чух за съществуването им. Ето каква информация открих тогава:

Сейтан – хранителен продукт, приготвен от пшеничен белтък /който също се нарича “глутен”/. Родината му е източна Азия. 100 г сейтан съдържа около 40 г въглехидрати, 25 г белтъчини и 1 г мазнини.

Благодарение на високото съдържание белтъчини, а също и на външния си вид и консистенция, сейтанът е известен като растителен заместител на месото. Може да се използва в месни ястия вместо месо, като ги превръща във вегетариански. В този смисъл е подобен на някои соеви продукти: соево месо, тофу. Може да се консервира и замразява.




Tempeh – хранителен продукт, произхождащ от ферментацията на соя, който е във формата на сладкиш. Продукт от Индонезия, където е много популярен, по-специално на о-в Ява, където се смята за обикновена храна, която съдържа протеини. Възможно е да го открием и в други юго-източни азиатски кухни. Също като тофу, е произведен от соя, но има други хранителни карактеристики. Заради хранителните си стойности се използва във вегатарианските диети като заместитет на месото.

Това накратко. За първи път ги чувам и двете. Явно, Дюкан ги включва за вегетарианците.

# 530
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: КАК ДА ИЗМЕРИМ ТАЛИЯТА/ХАНША?

Понякога момичетата се чудят как точно да измерят талията, ханша, гръдната обиколка. Талията е най-тънкото място на кръста, ханшът се мери през най-широката част на бедрата.


# 531
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ПРИЕМАТ ВИТАМИНИ?

/цитат от книгата/

ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ВЗЕМАТ ВИТАМИНИ?

   Препоръчвам го, но не е задължително за кратък период от три до пет дни. Ако обаче втората фаза, смесената, трябва да продължи по-дълго, за да се свалят повече килограми, добре е към храната да се добавят поливитамини, като се избягват големите дози или продължителното приемане, което може да се окаже токсично. На практика често е за предпочитане и е по-полезно да се консумират храни, които бъкат от витамини, да хапвате телешки дроб два пъти седмично, да приемате лъжица бирена мая всяка сутрин и да си правите хубави салати от маруля, сурови чушки, домати и моркови веднага щом ви се разреши да ги включите в диетата.

# 532
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: МОЖЕ ЛИ ДА ПОЛЗВАМЕ ПОДПРАВКИТЕ "МАГИ"?

Не са подходящи за режима. Много са солени, мазни и пълни с какво ли не.

Можеш да си овкусиш месото с каквито подправки обичаш. Аз почти всяка седмица обезкожавам пиле, вадя пържоли от бялото месо и бутчетата, другото /заедно с кокалите/ нарязвам на парчета. Слагам в кутия с малко сол и чесън на прах /може да се замести със счукани скилидки чесън/, малко вода и разбърквам много хубаво. Оставям за една нощ или 24 часа в хладилника. След това добавям на око ригън, розмарин, мащерка, босилек /сухи и стрити/, червен пипер /сладък и лют/ отново разбърквам много добре и оставям за 24 часа в хладилника. След това взимам от месото и мятам в тефлоновия тиган. Вкусотия до шия.   chef По същия начин може да се прави и всяко друго режимно месо.

Последна редакция: пн, 28 окт 2013, 17:51 от smileys

# 533
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: КАНТАРЪТ - ВРАГ ИЛИ ПРИЯТЕЛ?


Цитирам дословно:

Мерете се често, особено през първите три дни. Резултатите се менят с всеки изминал час. Впрочем запазете навика си да се мерите всеки ден в живота ви, защото, ако кантарът е враг на пълнеещия, той е приятел и награда за отслабващия и всяка загуба на килограми, дори най-малката, е най-доброто стимулиращо средство.

Точно това правя от първия ден на режима и всичко записвам. Благодарение на това знам коя храна как се отразява на организма ми.

--------------------------------------------------------

Всеки Божи ден се качвам на кантара. Така си пише и в книгата. Приказки от рода на “сърдита съм му на кантара...”, “ритнах го за наказание под леглото...” не правят услуга на никого, повярвайте! Сърдете се на себе си, не на кантара, чукнете се вие по главата, а не ритайте кантара. Дюкан казва, че кантарът трябва да се превърне от враг в приятел. Аз като не се мерих повече от 20 години, какво постигнах? И преди бях споменавала, че 28 години бях с наднормено тегло, след като забременях с първата ми дъщеря. Имах проблеми, напълнях с над 30 кг, след 2 години родих втората си дъщеря и с различни вариации в теглото /без да съм се мерила, защото “се сърдех на всякакви кантари”/ сигурно вървях “нагоре”.

 

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 15:01 от smileys

# 534
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ПЕКТИНЪТ

Пектинът се вади от дневната доза трици, според мен, щом Дюкан слага знак на равенство между тях. От книгата:

Разтворими и неразтворими влакна

 В голямото семейство на влакната различаваме разтворими и неразтворими влакна.
 Неразтворимите служат за обвивка на растенията, не се поддават на разтваряне и се използват заради съпротивата им и ролята им на чревен баласт. Най-познатите и най-използваните са влакната на пшеничените трици.
 Разтворимите влакна се различават от предишните по мекотата си и способността си да се разтварят в хранопровода. Има ги в пектина на ябълките, синия домат, тиквичката, а главно и в много големи количества – в овесените трици.
 Твърдите и неразтворими пшеничени трици са добро средство против запек, но твърдостта им може да постави на изпитание чувствителните черва на жените и по-специално на многобройните жени, които се оплакват от подуване на корема и си мечтаят за плосък корем.
 Разтворимите влакна също оказват въздействие върху запека, но значително по-нежно. Обаче основната им роля, за съжаление малко позната, е да образуват във хранопровода гел, който обвива и импрегнира храните, след което ги увлича със себе си в изпражненията.
 Овесените трици и ябълковият пектин са най-добрите представители на тези влакна, но ябълковият пектин не се съдържа в чисто състояние в храната и съществува в такава форма само в аптеката. Затова избрах овесените трици.


Eто тук има мнения на дюканки за пектина: http://dukanskirecepti.wordpress.com/2008/05/05/%d0%bf%d1%80%d0% … 0%b2%d0%be%d1%82/

А тук - полезни линкове: http://dukanskirecepti.wordpress.com/%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b5%d0 … 1%86%d0%b8%d1%8f/

Още инфо за пектина:

Пектинът има способността да набъбва в стомашно-чревния тракт като поема големи количества вода - така създава чувство за ситост и намалява апетита. Същевременно пектинът не се разгражда в червата и не е източник на енергия за организма. Това е причината да се препоръчва за включване в диетите за отслабване. Пектинът има и други полезни свойства, заради които се препоръчва – той стимулира движението на червата и така спомага за предотвратяване на запек. Пектинът има способността да свързва холестерола, който се съдържа в храната и по този начин намалява неговото всмукване, поради което подпомага намаляването нивата на холестерола в кръвта.
  

И нещо много важно: Българският продукт съдържа 100% пектин без всякакви добавки и подсладители, докато във вносните продукти често се съдържа захар и различни пълнители, които намаляват относителния дял на пектина и неговата ефективност.

И още: http://health.actualno.com/Pektinyt--priroden-magiosnik-news_397805.html

Последна редакция: чт, 12 ное 2015, 11:26 от smileys

# 535
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ВОДАТА В ЧЕТВЪРТА ФАЗА

/цитат от книгата/

За водата /частта към Четвърта/:

Вода. И в този случай следва да се попромени режимът на чистите белтъчини. Използван за отслабване, литър и половина вода дневно ми изглежда най-доброто средство за прочистване на организъм, който изгаря собствените си мазнини. През стабилизиращия четвъртък обаче е добре да се засили дозата и да се премине към два литра вода на ден. Тази мярка, при която тънките черва направо се заливат с вода, намалява апетита им. Като разтваря в по-голяма степен храните, водата забавя асимилацията им и - допълнително предимство - ускорява перисталтиката на червата. Тази чревна промивка, съчетана с максимална концентрация на белтъчини, действа като ударна вълна, чиято цел е не само да парализира усвояването в четвъртък, но и да удължи този ефект през следващите два-три дни, когато извличането на хранителни вещества достига най-високо си ниво.

# 536
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ЗА ПОЛЗАТА ОТ МНОГОКРАТНОТО ЧЕТЕНЕ НА КНИГАТА

Не трябва да се отнасяме небрежно и безотговорно към организма си. Всек сам решава как да съсипва организма си, какво да яде и как да живее, но продължавам да преживявам, когато видя, че някоя новопокръстена дюканка си ползволява лукса да започне толкова сериозен режим, без дори да е прочела книгата. Да не говорим, че това не е роман, та да се чете само веднъж. Омръзнах на себе си, а и на другите да повтарям: четете, всички отговори на въпросите, които възникват и са свързани с режима, са в книгата.

В подкрепа на думите ми ето цитат от книгата /частта към Четвърта/:

Съвестният читател сигурно е установил, че често се повтарям, но го правя нарочно, защото, за да бъде изпълнявана, заповедта трябва да бъде разбрана, да бъде набивана в главите, особено ако става дума за необичайни понятия, които не могат да се обяснят по традиционния начин.

Всичко е обяснено идиотоустойчиво.  Wink

# 537
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ, АМА ТОЗИ ПЪТ СЪС СТРАСТИ

От време на време избухвам в темата, но не се срамувам от написаното от мен. Просто се гневя на проявена безотговорност, понякога и чиста глупост, която прозира зад написаните постове. Тук ще събера такива мои изблици. Нека ги има. Пък който иска да ги чете. Умният човек умее да извлича полза от всичко: и от положителното, и от отрицателното. Постовете публикувам отпред надаз, т. е. първият е публикуван най-скоро.

1. Двама българи - три мнения!  Naughty

Не знам какъв е смисълът от дискутиране на явни неща. Обезмаслени кисело, прясно мляко, извара е казал Дюкан. В България няма достатъчно обезмаслени сирене и кашкавал, за съжаление. Колкото по-ниска масленост, толкова по-успешен режим. Търсите възможно най-нискомасления продукт и готово. Според мен, пределно ясно. А иначе, всеки е свободен да яде това, което намери за добре. Ама че после не свалял, задържал, качвал - отговорността си е негова.

Някой искал да стане кожа и кости - пак същата картинка. Всеки е свободен да бъде колкото си иска безотговорен към себе си. Животът и тялото са си негови.

Та така.   Grinning

2. Затова е и режим, а не диета, още по-малко диетка. Късно е и не ми се вадят цитати от книгата, но докторът на места го е казал в прав текст, на други трябва да се чете между редовете. Ако не сме се превъзпитали, минавайки пред първа, втора и трета, ако не сме се вслушали в тялото си, няма успешна четвърта. И четвърта е доживотна, с ограничението от Дюкан: трици, протеинов четвъртък и много вода, за останалото трябва да сме се научили. А ако не сме си научили урока, има непрестанно връщане към втора или първа и т. н. Влизане в омагьосан кръг, както се случва при всяка една друга диета. Примери за това бол.

Хубаво е, че момичетата разчитат на подкрепа тук, че питат, че получават отговори, тигани, потупване - всеки път според случая. Но всички трябва да имаме глави на раменете си, защото единствено и само ние сме отговорни за това, което правим.

3. Мимсче   Hug, напоследък не виждам смисъл да пиша. Повечето време чета пълни безумия и ми се изпарява желанието. В края на краищата, всеки е свободен да си троши главата така, както намери за добре. Освен това, винаги /реално и виртуално/ съм директна и казвам/пиша само това, което мисля. А емотикони да слагам като съм бясна, че момичетата правят глупости, няма как да ми се получи. Както и да е.

4. Нещо сте объркали режима, момичета? Каква вода, какви луни? Че и в удАрната.

Лунната диета е несъвместима с дюканския режим.  

От време на време някой тук споменава за лунуване, но това, преведено на български дюкански език, означава, че девойката е в Трета или Четвърта фаза и прави протеиновия ден от седмицата именно в деня на фазата на луната, а не точно в четвъртък.

Все повече се отчайвам като чета тук.   А съм свикнала да го правя. Понякога имам желание да отговоря, друг път си казвам: "А бе, да си трошат главите, като не мислят!". После пак решавам друго. Не бъдете безотговорни към здравето си, моля ви!

5. След пост на дюканка, която споделя, че почти не сваля килограми и публикува менюто си, в което пилешките крилца пристъстват в храната й и на обед, и на вечеря.

Няма как и да свалиш повече. Сутрин - трици /задължителни са, разбира се/ и знаем, че съдържат въглехидрати. На обед - най-тлъстата част от пилето, следобяд - рулца /разрешени, изяла съм много/ пак съдържащи въглехидрати, вечерта - пак пилешки крилца.

Ето от книгата:

Пета категория - птиче месо

...Всички части от нея са разрешени с изключение на крайната част на крилото, която е неотделима от кожата и е прекалено тлъста. Трябва да се знае все пак, че отделните части на пилето се различават по съдържанието на мазнини, като най-постната част е бялото месо, следвано от кълката и крилцето. Освен това колкото по-младо е пилето, толкова по-добре.


Скоро не съм го писала: повече четете и повече мислете!

А за ходенето по голяма нужда се пише през 1-2 страници. Опасно е да се прескача ден, без да си разтоварите организма. Прочети назад в темата, в предишната/предишните...

6. А за това дали действа само веднъж: не, не действа само веднъж режимът. Има доста момичета на поправка/-и, въпреки че не е желателно да се прави многократно. Дюкан говори за максимум два пъти. Затова трябва и да си стриктна.  Naughty Naughty  Аз съм доста крайна по отношение спазването на режима. Признавам го, но и признавам, че това ме спасява. Засега. Надявам се, така да продължи.

7. Разбира се, но поносимостта към критиката е мноооооого различна. И в повечето случаи, въпреки че се пита или споделя нещо тук, всеки прави каквото си е наумил, въпреки че критикуващият или съветващият го прави аргументирано и с най-добри чувства. Затова и често на дюканките с опит им писва и отговарят по-рязко или изобщо престават да пишат, което е доста тъжно в крайна сметка.
 
8. Така и така се появих, да драсна няколко думи. Все се каня да напиша дълъг пост, ама не ми остава време.
...
Учудвам се на момичета, които буквално изтезават тялото си. Не може раждала жена, която е над 30 години или повече, да гони някакви абсурдно ниски показания на кантара. Освен това, непрекъснатото връщане към режима, връщане на килограмите също е безотговорно отношение към организма, кой е достатъчно съвършен, за да ни отмъсти в един момент.

Доста неща се сещам да пиша, когато ви чета, но нямам никакво желание да го правя. Всеки трябва да е умен и отговорен за себе си.
...
Всичко в книгата е написано ИДИОТОУСТОЙЧИВО. Само трябва да се прочете. Първата книга на Дюкан съм я изтъркала от четене. Не питайте тук, а четете книгата. Всичко е повторено многократно от доктора и е кристално ясно. Понякога във форума може да получите двусмислени или грешни отговори. Не защото някой иска да ви заблуди съзнателно, а защото самият той се е заблудил или е забравил правилния отгвор на въпроса.

И за дрехите все ми се искаше да кажа нещо. Много е важно човек как се облича, за да изглежда добре. Когато ръцете ти горе са по-широки, едва ли е прекрасно да сложиш блуза без ръкав. Хоризонталните райета разширяват фигурата. При пълни бедра и минижуп гледката не е от най-приятните. Светлите дрехи също правят човек по-пълен. Къса блузка с гол корем, от края на която преливат "козунаци", едва ли вдъхновява гледащите обекта. Такива ми ви работи!
...

Непрекъснатото говорене, че някой е на тази диетка, ме навежда на мисълта, че точно затова се "изпуска коня в реката". Момичета, това е РЕЖИМ. Четвърта, като понятие  "ядене на всичко" - няма. Ако докторът беше написал, че е доживотен режим, никой нямаше да го започне. Човекът разчита на това, че вече сме се превъзпитали и знаем как трябва да се храним.

И наистина: яжте достатъчно и разумно, за да отслабнете. Споменаването на грамажи във втора ме изумява. Яжте от всичко разрешено толкова, колкото ви се яде. Яла съм и по нощите. Вече не го правя, защото не съм гладна. Но ако ми се прияде към 12 часа по нощите, ям някакъв протеин. А сладко - само до обяд.

И да допълня към вчерашния ми пост:

Никога не оставям храненето си на моментни импровизации. Почивам само в неделя. Тогава готвя за мен и за мъжа ми отделно. Готвя за цялата седмица. За него - нещо месено за закуска и поне 2 различни ястия, нещо за десерт. За мен: закуски с трици, второ само с П, второ с ПЗ, някакъв дюкански десерт. Не оставяйте с впечатление, че съм във втора. Месо ям и свинско, и телешко. Ям сирене, кашкавал и различни салами /но в доста умерени количества/. Олио, зехтин - не. За сметка на това - сьомга. Просто дадох като пример какво готвя горе-долу, като цяло.Винаги имам какво да ям във всеки момент. Ако нямам и съм гладна, мога да посегна към нещо, за което после ще съжалявам.
...

9. Това, че някой е имал проблеми, вината не е на Дюкан, а на самият човек, който си е правил интерпретации на режима и после обвинява доктора. Не той му е слагал или не храната в устата. Както Златка, която получила преплитане на червата от режима, защото яла много зеленчуци.  Дюкан никъде не казва 10/10 схема, ама хората си я правят. Имаше една "дюканка", която месец беше яла само протеини  Че някой няма акъл в главата си, никой друг не му е виновен.

10. Всеки да си прави сметка с тези продукти, знаейки какво количество е толерирано, което не значи свободно разрешено или препоръчително. Лично аз изкарах цялата Втора и Трета с толерираната тогава 1 чаена лъжичка дневно Маисена и не съм имала проблеми. Момичета споделяха, че са имали задържане или покачване. Така че всеки трябва да следи кое, как му влияе.

Благодарение на това, че повече от началото на режима пиша всекидневното си меню, знам от какво качвам.

11. Ако имаш окръгляне, миличка, тогава не е от зеленчуците. Все пак... Отворих рецептата, за да видя количествата, та затова попитах. Това е много тиква, 3 с. л. Маисена, а ти си добавила и още...

Всеки сам си знае. Не искам да те поучавам, но нали трябва да се превъзпитаваме?

Днес пак писах, че мъж ми не иска да опита дори моите манджи, нито сладостите, които си правя. Като изпитам неудържимо желание да ям повече от някоя вкусотия, която съм си направила, веднага си мисля, че в края на краищата и утре ще е в хладилника.

Може би, при другите дюканки е различно: мъж, деца... Но и да ви изядат режимните манджи, нищо страшно.

И малко искрено и лично. Когато преди години останах вдовица на 37 години, с две непълнолетни дъщери, в хладилника имаше само доматен сок. Ядяхме хляб и доматен сок. И маргарин по велики празници. А "фирмата" ми беше голяма!!! И държавната служба, и частният бизнес, но... имах да изплащам куп заеми. Работех на сто места и спях по 2-3 часа на денонощие. Оттогава ми остана навикът да лягам късно през нощта. Нямахме само заем от банката на слепите /да ме прощавате за израза, но така все казвахме с покойния ми мъж/. От тези гладни, доста дълго продължили години, беше ми останал навика да ям, когато има за ядене и докато не остане нищо, защото на другия ден не се знаеше дали ще има какво да се яде.   ooooh! Тъжно, но истина от моето минало. Гладна и дебела!

Трябваше да се превъзпитавам доста. Ако сами не го направим, няма кой друг.

12. М..а му стара, как не им омръзна да се регистрират тук, само за да плюят? Но кого сме се натресли, за да критикуваме?  ooooh!  Някои ЗЛАТОтърсачки може да са получили преплитане на червата не знам от какво си..., но родните диетолози, и не само родните, получиха преплитане на мозъчните гънки в стремежа си да измислят нови доводи срещу врага си № 1 - д-р Дюкан.


Цитат на: Rosyeta в Пет., 22 Юли 2011, 13:32

...режими могат да доведат до рак на гърдата и различни болести на сърдечносъдовата система.

 Същият предлага много по-ненатоварващ отслабващ режим, с намален калориен прием, в рамките между 900 и 1600 калории дневно, съчетан с физически упражнения.

Известно е, че плеймейтката Златка Димитрова се озова в болница заради преплитане на червата. Тя призна, че е спазвала строго хранителния режим на Дюкан и карала само на салати.

Фолкзвездата Ивана също се раздели с драстичен брой излишни килограми, но след като спряла въпросната диета, си ги възвърнала.

Наши диетолози от месеци предупреждават, че този диетичен режим е вреден и опасен за здравето.

Според специалистите по хранене редукцията на теглото не трябва да превишава 4-5 кг месечно. Тогава рисковете за здравето са минимални, а т.нар. йо-йо ефект се среща рядко. Природата така е създала храните, че няма вредни продукти, а има вредни количества. Науката за храненето препоръчва малки количества, често приемане на повече и разнообразни продукти – т.нар. балансирано хранене.




На всяка дума в материала имам отговор, но... няма никакъв смисъл. Изобщо няма да се хабя да опонирам.  Crossing Arms  По-добре виртуални  

13.

Цитат на: tumbi999 в Вт., 19 Юли 2011, 06:13

...Пиер Дюкaн трябва да те направи консултант в компанията си

Не ме познава докторът, иначе веднагически щеше да ме сложи до лявото си коляно. Joy

Последна редакция: пн, 03 сеп 2012, 16:41 от smileys

# 538
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ЗА ПРОТЕИНИТЕ НА ПРАХ


Повечето са недостатъците, отколкото предимствата им. Освен това, виж състава. Повечето от тях съдържат захар.

От книгата

Протеини на прах
   Досега ставаше въпрос за естествени белтъчини. Но освен яйчния белтък нито една от споменатите храни не беше чист белтък в истинския смисъл на думата. Така че усилията ни бяха насочени към подбора на храни, близки до теоретичната чистота. Но от няколко години насам хранителната промишленост ни предлага протеини на прах, които се доближават, без да я стигат, до желаната чистота. На теория тези прахчета са доста изкусителни, но на практика ще видим, че те имат предимства и недостатъци, които е добре да поставим на кантара, преди да решим дали да ги употребяваме.
   Кои са предимствата и недостатъците на протеините на прах?
   • Предимства. Предимството на протеините на прах е чистотата им. Тази характеристика, която не е никакво предимство при отслабването, постигано чрез броене на калории, придобива голямо значение при режима на чистите протеини. Вече знаете, че тънките черва, чиято задача е да извличат калориите от храната, постигат най-голям успех, когато работят с добре балансирана смес от белтъчини, въглехидрати и мазнини. Но когато храненето им доставя само белтъчини, нещата протичат така, сякаш този орган е загубил способността си да се храни. През първите два етапа на плана Протал, при продължителното отслабване, абсолютната чистота на праховете е наистина полезна, но няма кой знае каква преднина пред протеиновите храни. Затова пък през третия и четвъртия етапи, когато режимът се спазва само един ден през седмицата, тази крайна чистота може да се окаже безценна, защото засилва влиянието на белтъчния четвъртък над останалите дни от седмицата.
   • Освен това белтъчините на прах лесно се пренасят и могат да се използват във всякаква ситуация от тези, които водят напрегнат или нередовен професионален живот и не могат винаги да седнат на масата в нормалните за храненето часове.
   • Недостатъци. Главният недостатък на протеините на прах е в това, че те са изкуствена храна. При нормални условия на живот човешкото същество не е биологически програмирано да се храни с прахообразни вещества. Сетивата ни - зрение, осезание, вкус и обоняние, както и мозъчните центрове, които управляват засищането и вкусовите удоволствия, съвсем естествено ни подтикват да приемаме храни, които имат свой особен външен вид, вкус, мирис и консистенция. Белият прах, та макар и подсладен и ароматизиран, не е дразнител, способен да ни развълнува. Да се храним, означава, естествено, да поглъщаме известно количество енергия и хранителни вещества, но означава също - и все повече с потребността да компенсираме стреса на съвременния живот - да изпитваме удоволствието, които ни доставят сетивните ни органи и задоволеният ни инстинкт. Всички диетолози знаят, че продължителната употреба на белтъчини на прах води с течение на времето до пристъпи на реактивна булимия - състояние, във висша степен нестабилно, което изключва всяка надежда за стабилизация на теглото. Поради тази причина, проста, но фундаментална, този тип хранене може да бъде само епизодично.
   • Вторият недостатък на белтъчините на прах се състои в нееднаквата им честота. Преди всичко следва да не се смесват белтъчините на прах и заместителите на храненето. Последните са най-обикновена храна, съставена от белтъчини, въглехидрати и мазнини, която се различава от традиционната по това, че не ви доставя никакво удоволствие. Белтъчините на прах, предназначени за белтъчната диета, се славят с чистотата си, но не всички я притежават в еднаква степен. Без да цитирам марка, знайте, че единствената чистота, която би могла да надпревари чистотата на белтъчния четвъртък на Протал, е 95-процентовата, а доколкото знам, такава на пазара почти няма.
   • Третият недостатък е свързан с биологическата стойност на протеините на прах. Не всички протеини на прах на пазара имат еднакво качество. Разликите са свързани с вида храна, от които са извлечени, и с начина на извличането им.  Белтъчините са дълги вериги от аминокиселини, осем от които са абсолютно необходими. Отсъствието в храната на една-единствена от тези осем аминокиселини блокира синтеза и принуждава организма да черпи от собствените си мускулни белтъчини. Такъв е случаят с растителните белтъчини, повече от които са непълни и трябва да се обогатяват с липсващите им аминокиселини. За да се избегнат тези изкуствени комбинации, които трудно успяват да наподобят естествените, за предпочитане е да се избират пълни белтъчини от животински произход, най-разпространените от които идват от млякото.
   • Четвъртият недостатък е липсата на влакна. Когато няма влакна, храносмилателният тракт не намира в храната на прах на какво да опре функционирането си. Продължителната употреба на подобни белтъчини предизвиква запек и неприятно, понякога болезнено подуване. Липсата на влакна поставя и друг проблем - храната на прах не притежава нито консистенцията, нито съпротивата, от която огромната мускулна и сетивна арматура на устата се нуждае. Поглъщането й е прекалено бързо и създава впечатление за консумация на въздух. И накрая, при липса на влакна усвояването на храните и на калориите им е максимално. Съществуват няколко марки, които включват пшеничени трици в протеините, и макар това присъствие обикновено да е символично, дори в тези малки дози неразтворимите пшеничени трици могат да раздразнят често твърде чувствителните черва на жените. Единственият истински начин да се използват пълноценно влакната, които така жестоко липсват на протеините на прах, е да се прибегне към овесените трици. Те са разтворими влакна, едновременно нежни към червата и безмилостни към калориите, които увличат със себе си в изпражненията - истинска манна за затлъстелия, която подробно ще опиша в следващата глава.
   В заключение може да се каже, че при дълга употреба недостатъците на протеините на прах се оказват далеч по-големи от предимствата им, но ако се използват епизодично, те са полезни. Могат да заменят някое застрашаващо диетата ви угощение, да бъдат използвани вместо сандвич или да ви помогнат да не прескачате ядене. В практиката на плана Протал те са без значение през периодите на същинското отслабване, но по време на окончателната стабилизация могат да засилят ефикасността на протеиновите четвъртъци, като заместят едно или две основни хранения.

Последна редакция: пн, 03 сеп 2012, 15:05 от smileys

# 539
  • Испания
  • Мнения: 37 503
РАЗМИСЛИ БЕЗ СТРАСТИ: ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНАТА ТРЕТА ФАЗА И МОЯТА СХЕМА ЗА НЕЯ

Не давам, разбира се, изцяло цитат за тази фаза, а части, свързани с поставяни в темите въпроси на дюканки.



...
Една порция плодове дневно.
...
Две филии пълнозърнест хляб дневно.
...
Една порция сирене на ден.
...

ЕДИН ДЕН СЕДМИЧНО ЧИСТИ БЕЛТЪЧИНИ
...
През този ден ще са ви позволени постни меса, риба и морски дарове, птиче месо без кожата, яйца, олекотена шунка, обезмаслени млечни продукти и два литра вода. От тези седем категории хранителни протеини можете да ядете колкото желаете, колкото често желаете и в каквито комбинации желаете...
...През този ден ще са ви позволени постни меса, риба и морски дарове, птиче месо без кожата, яйца, олекотена шунка, обезмаслени млечни продукти и два литра вода. От тези седем категории хранителни протеини можете да ядете колкото желаете, колкото често желаете и в каквито комбинации желаете.  Денят на чистите белтъчини е едновременно двигател и щит на режима за запазване на теглото. Той ще е единственият ограничен ден от седмицата ви, но такава е цената, която трябва да заплатите, за да удържите положението, докато бурята утихне. Още веднъж повтарям: тази цена не подлежи на обсъждане. Правете през този ден точно каквото трябва или се откажете от диетата.


От първия ден на Трета бях си направила схема на дните и си я бях залепила на хладилника.

Понеделник: нишестени
Вторник: ПЗ
Сряда: гала
Четвъртък: протеинов
Петък: нишестени
Събота: гала
Неделя: ПЗ

Нишестените ядях на обед, галата я правех вечер. Плод, хляб, сирене/кашкавал /40 г/ всеки ден без четвъртък.

-----------------------------------------------------------------------

Въпреки първоначалното ми намерение да карам внимателно и да вкарвам по нещо ново всяка седмица, още от първия ден си започнах Трета по план. Аз се храня така:

П - нишестени, В – ПЗ, С – гала, Ч – П, П – нишестени, С – гала, Н – ПЗ

Закусвам в 8,30, към 11,30 – плод, обяд – 14 часа, следобедна закуска – 2 филии хляб, в 21 часа – вечеря /часовете са според работното ми време/. Някъде през деня ям и позволените 40 г сирене или кашкавал, които са нормално маслени. На гала ям нережимно ядене /нещо, което не е разрешено в Първа и Втора/, десерт и вино. Не прекалявам с количествата. Правя 2 гали и един протеинов ден. Нищо пържено не ям. Спазвам указаните грамажи. Имала съм повишение за ден до 2 кг, които изчезват след протеиновия ден, или след ден на ПЗ. Всяка сутрин /и в четвъртък/ закусвам с 3 с. л. трици, приготвени на тостер, кексче, тутманик, торта от моркови, каша и все такива вкусотии.

За сетен път се убедих, че написаното от Дюкан не са празни приказки и като се спазва, работи неотказно. Всякакви интерпретации, че “спазвам всичко, но не се получава”, според скромното ми мнение, са търсене на оправдание за неточно спазване на режима поради незнание или нестриктност.

Продължавам да си планирам предварително нещата, да си готвя предварително, а не оставям да направя нещо набързо в последния момент. Всеки Божи ден се качвам на кантара. Така си пише и в книгата. Приказки от рода на “сърдита съм му на кантара...”, “ритнах го за наказание под леглото...” не правят услуга на никого, повярвайте! Сърдете се на себе си, не на кантара, чукнете се вие по главата, а не ритайте кантара. Дюкан казва, че кантарът трябва да се превърне от враг в приятел. Аз като не се мерих повече от 20 години, какво постигнах? И преди бях споменавала, че 28 години бях с наднормено тегло, след като забременях с първата ми дъщеря. Имах проблеми, напълнях с над 30 кг, след 2 години родих втората си дъщеря и с различни вариации в теглото /без да съм се мерила, защото “се сърдех на всякакви кантари”/ сигурно вървях “нагоре”.

Е, много се разписах. Мислех и още неща да напиша, но спирам.

На всички желая от сърце достигане на целта, твърдост и упоритост. Има смисъл и правим нещо хубаво за себе си.

Последна редакция: вт, 04 сеп 2012, 14:58 от smileys

Общи условия

Активация на акаунт