КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 96 533
  • 735
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 130
Ау, страхотни сте, момичета... Записвам се да ви следя. Simple Smile Аз тази година започнах моите опити за козунак още февруари месец - нямах търпение и всички козуначета се получиха и изядоха много бързо, но следващата доза непременно ще я покажа Simple Smile Имате невероятни идеи и сте страхотни майсторки...  bouquet
Вие преди години бяхте първите, които ме вдъхновиха да правя козунак...

# 211
  • Мнения: 1 807
Момичета, а какво е това, което е върху козунаците ви!? Embarassed - прилича на захарни парченца или ядки - виждала съм го и по купешките!? Embarassed  и от къде може да се купи!? Embarassed Embarassed Embarassed

# 212
  • Варна
  • Мнения: 448
Ето го и поредния козунак.




Нудел този по рецептата за която питах ли е правен ?
и на ръка ли е месен или в машина ?
така добре му личат конците ,сигурно е бил и невероятно вкусен !

# 213
  • София
  • Мнения: 18 679
Летящ старт в темата - в събота се отчетох с козунака на Венета, който за първи път ми се получи Laughing Направих го тоооочно, ама буквално по рецептата, без мърдане и стана идеално. Имало защо жената да пише толкова подробно, явно рецептата не позволява волности/ това ми е трети опит с нея и досега все нещо се объркваше/ и когато нещата се правят стъпка по стъпка, става много добре Peace Даже се учудих как изкарах два големшки козунака от половин килограм брашно newsm78
За Великден ще се отчета с традиционния на Джема, който е най-най-козунакът за мен и Чешкият на Наталина, който не е баш нашенски, но толкова ми допада на вкус и аромат, че от 4-5 години не го пропускам.

Аз пък имам въпрос във връзка с печенето. Сигурна съм, че е обсъждано, но ще съм благодарна и за линк, ако не за обяснения. На някого получават ли му се козунаците с меки кори newsm78 Аз досега не съм яла домашен козунак с меки кори, каквато и да е рецептата и както и да е печен, с вода, без вода, с вентилатор, без - все тая. Не че моите стават на подметка, но все пак имат хрупкава коричка. Няма лошо, но ми е чудно как купешките почти нямат кора Rolling Eyes

# 214
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Белинда , и аз страдах че козунаците ми имат твърда кора. Обаче последния път като ги наврях топли в торба и станаха меки като купешките.  Mr. Green

# 215
  • София
  • Мнения: 18 679
Хм...А не се ли овлажниха гадно?

# 216
  • Мнения: 245
И аз да се запиша при козунаците,правя ги втора година.Миналата седмица ги поизгорих и не стават за показване,но тази седмица се пополучиха,съжалявам за непрофесионалната снимка  Embarassedhttp://m1ma.snimka.bg/cooking/kozunaci.664662.26720044.
Аз също не харесвам твърдата кора след изпичането им,затова ще пробвам метода с торбата.
Месих ги по много странен начин (само да не ми се смеете).Тъй като нямам пекарничка,пък ме достраша да ползвам центрофугата на пералнята,използвах бетонобъркачката  Embarassed.Просто замесих на ръка около 15 минути,докато вкарам мазнината и после в три яки найлонови торби,после в две калъфки и........бум в бетонобъркачката (идеята е на моя мъж),инсталирах детето да следи процеса,да не би да се развърже някоя торба или калъфка и така 40 минути.Няма да повярвате,но тестото беше втасало ,а вън не беше от най-топлото,а каква консистенция имаше.невероятно!Нямаше нищо общо с опита ми от предната седмица,а тогава бая се изпотих с месенето на ръка и затова реших да ползвам алтернативни методи.
После по канален ред.Та който има къща и бетонобъркачка да пробва смело ,заслужава си -пестиш много труд,може да сложиш и по-голямо количество тесто и козунакът е пълен с конци.
Рецептата ми е тазиhttp://www.bg-mamma.com/index.php?topic=264484.msg6442259#msg6442259 и за сега ми е фаворит,получиха се много вкусни.Някои напълних с локум,други с шоколад.

# 217
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Хм...А не се ли овлажниха гадно?

Може би ще се овлажнят ако ги сложа горещи, а аз ги прибирам като са вече поизстинали, но топли все пак. Даже последния път понеже дозата ми беше за 3 козунака и си направих експеримент. Двата ги прибрах в торбичка найлонова докато са топли , а третия оставих навън да изстине напълно. Резултата беше два мекички, с мека коричка и един сух и с твърда кора. Трайността на тези които са в торба също е по-голяма. Те си остават меки няколко дни.

# 218
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
За да е мека коричката, козунаците може да се намажат с бучица масло, веднага след като бъдат извадени от фурната и тогава не би трябвало да са твърди. Моите са винаги с мека и много, много тънка коричка, не ги покривам и не ги мажа с нищо след изпичането.

Въз основа на моя опит бих могла да кажа, че
ако ги намажете с жълтък + 1 ч.л. прясно мляко ще са с мека коричка.
Ако прибавите и олио, ще се наложи след изпичане да ги покриете с кърпа за около 10-15 минути, за да е мека коричката, иначе  хрупкава.
Ако искате коричката да е хрупкава, ги намажете с жълтък + 1 ч. л. вода + олио и става като на гевреците Simple Smile.
Козунаците можете да съхранявате спокойно в хладилника, завити във фолио за свежо съхранение. Може да е възможно и в найлонова торбичка, но с тях нямам опит.

За конците - мнението ми се основава отново на моя личен опит.

1. Тестото да е меко. По мекота може да се сравни с долната част на ухото.
2. Тестото да се омеси  с миксер, с бъркалките за тесто  или в  машина, винаги се омесва по-добре отколкото на ръка.
3. Да няма много мазнина, поне при мен е така.
4. Тестото да не се меси прекалено много след първото втасване и ако се омеси, да се остави поне за 10-15 минути да се отпусне и тогава да се оформя.
5.  Тестото да се усуче,  може и да се нагъне, преди оформяне.
Това е, за което се сещам на първо време. Ако се сетя за още нещо, ще допълня. Отделям толкова внимание на технологията, защото на мен и при гевреците ми се получават конци, а тестото не е козуначно.
Разбира се, важен фактор е, брашното да е бяло. Не очаквайте от ръжено, пълнозърнесто и подобните им брашна да се получат конци.
Колкото до моите козунаци, аз записвам рецептата само при първото им приготвяне. След това слагам продуктите на око. Претеглям само брашното, за да знам колко мая да прибавя. Това си го позволявам, защото вече знам колко меко трябва да е тестото. Всички вие знаете, че повечето рецепти си приличат, но по една от тях успяваме, а по друга не. Всичко идва с опита и практиката. Затова винаги препоръчвам, когато козунака ще се прави от някого, който за първи път ще го прави, да прочете всички препоръки поне два пъти. Но всеки си решава сам и всеки знае колко сигурен се чувства в това отношение.

За пълнежа. Той не трябва да е много течен и да не е рядък. Ако ползвате сладко, то отцедете плодовете на сладкото от сока. Ако ползвате пудинг, го направете малко по-гъст, или ако на упътването на пакета са необходими 500 мл мляко, вие вземете само 400 мл. 

За печенето на козунаците, отново информацията е въз основа на моя личен опит.
Понякога това е трудно да се каже. В смисъл, че е относително, зависи колко са големи козунаците, в какво се пекат, защото често в различните форми се изпичат за различно време и стават малко по-различни дори на вкус.
В моята фурна пека козунаците при 200°С.  След като се зачервят приятно отгоре, ги покривам с алуминиево фолио и след това се пекат още около 15-20 минути. Общо около 40 минути.
Не забравяте, че зависи и от това, как пече вашата фурна, дали ги печете в нормална фурна или на вентилатор. Ако сте пекли вече хляб или питка, ще знаете горе долу как да печете и козунака. Дори и по това, как печете кекса, може да се ориентирате. Ако кексът ви се изпича за около 30 минути, значи козунаците ще са готови за около 40-45 минути максимум. Това сравнение го правя при положение, че ползвате стандартно големи форми с Ø около 24 см. Когато козунаците се запекат отгоре, не е проблем фурната да се отвори и да ги погледнете дали отдолу са запечени или са още бели. Те не са чак така чувствителни към отварянето на фурната, както е кексът.
Също е от значение дали ги печете във форма, където те не могат да се разлеят в страни и се издигат нагоре, което ги прави по-високи, по-дебели и тогава им е необходимо малко по-дълго време от това, за което се изпичат в тавата на фурната, където могат да се разлеят в страни и да не са толкова високи, а са по-широки и по-тънки, тогава разбира се е необходимо по-малко време за изпичането им.
Има много фактори, които влияят при изпичането, затова се съобразете с вашите условия. Съветите могат да бъдат само ориентировъчни.

# 219
  • София
  • Мнения: 195
Venetta, защо не се отваря нито един от твоите линкове с рецепти?  Sad

# 220
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Venetta, защо не се отваря нито един от твоите линкове с рецепти?  Sad

Не знам, на мен ми се отварят,  Дидито. Току що проверих.
Също можеш да напишеш в www.gooogle.com Страстни сладки прегрешения и още нещо... или Козунак Venetta и би трябвало да можеш да намериш блога ми с рецептите.

Ето ти и линк към Козунак Venetta,

http://mcneall.blogspot.com/2011/12/venetta_12.html

дано сега се получи.
Можеш да опиташ също и от подписа ми. Кликни на него.

# 221
  • София
  • Мнения: 195
Ето ти и линк към Козунак Venetta,

http://mcneall.blogspot.com/2011/12/venetta_12.html

дано сега се получи.
Можеш да опиташ също и от подписа ми. Кликни на него.

Много благодаря за блога  bouquet

# 222
  • Австрия
  • Мнения: 28
Ето го и поредния козунак.




Нудел този по рецептата за която питах ли е правен ?
и на ръка ли е месен или в машина ?
така добре му личат конците ,сигурно е бил и невероятно вкусен !

Валети, да за същата рецепта става въпрос.
Този път го правих в правоъгълната форма за хляб и добавих 30мл ром. Естествено пое и повече брашно.  Wink Отново стана много хубав, вкусен и ароматен.

И предния и този са месени в машината. Програма тесто. Моята е с 1:50 времетраене.

# 223
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Тази вечер правих традиционния на Джемма мисля че беше. Останах очарована.Това е сладък и ароматен козунак какъвто търсех. Малко се измъчих с тестото и се поизплаших че не иска да втасва,пък и стоеше при месенето не като на венета козунака например,  но то това е заради повечето захар предполагам. Накрая резултата стана бухнал и пухкав козунак.

# 224
  • Мнения: 69
Здравейте момичета,
Реших да споделя тук един линк към италиански блог и по-конкретно към рецепта за тестено изделие много подобно на козунака. Особеното е, че е приготвено с квас! Има ли някоя от вас опит в приготвянето на козунак с квас? Ще ми е много интересно да споделите.

Ето и линка - http://profumodilievito.blogspot.com/2012/03/la-colomba-fermenta … one-naturale.html (съжалявам, че е само на италиански, който разбирам, но нямам смелостта да превеждам)

Общи условия

Активация на акаунт