В кухнята на ninfil

  • 185 564
  • 190
  •   2
Отговори
# 165
  • Бургас
  • Мнения: 103
Меденки "Домино"

ц

Необходими продукти:

1-2 яйца
1 ч.ч. мас -стопена или размекната
1 ч.ч. захар
3 с.л. кисело мляко
1 ч.л. канела (аз слагам  2 ч.л.- обичам мириса на канела )
2 с.л. мед
1 ч.л. сода бикарбонат, погасена в млякото
брашно за средно меко тесто - около 500 гр.

шоколадови точици за декорация


Начин на приготвяне:

        Предварително извадете маста от хладилника и я оставете да омекне добре. Ако нямате време или не ви се чака може и да я разтопите.
        В купа разбийте с тел яйцата (аз слагам 1 голямо или 2 малки). Към тях прибавете киселото мляко със содата, двете лъжици мед и захарта. Разбърквайте докато захарта се поразтопи. Ако маста ви е разтопена, можете да я добавите преди захарта. Ако е само размекната, добавете я след захарта и с ръце или подходяща бъркалка разбъркайте до еднородна смес. Малко по- трудно е, но се получава. Накрая се прибавя канелата и се разбърква добре.
        В подходящ съд за месене сложете предварително пресятото брашно, направете кладенче в средата и изсипете горната смес. Омесете средно твърдо тесто. Оформете го на топка. Разточете го на кора с дебелина 0,5 см.
       С подходяща формичка изрежете правоъгълници, които да наподобяват пуловете на доминото. В оригиналната рецепта е използвана квадратна формичка, с която аз не разполагах. Но в желание всичко се постига. От детско дървено домино избрах няколко пулчета с изпопадали картинки. Свършиха чудесна работа.
       Подредете фигурите в застлана с пекарска хартия тава.

       С помощта на клечка за зъби или тъпата страна на ножа направете черта по средата на всяка бисквитка, която да разделя пула на два сектора.
       Най-забавната част е да декорирате бисквитките както истинското домино. Много е забавно! Дори и за възрастни.
       Загрейте фурната на 200 градуса и изпечете меденките до бледо розово- само да се зачерви леко долната им страна.
        Готовите меденки охладете върху решетка или дъска и изчакайте шоколадовите точки да се стегнат.



# 166
  • Бургас
  • Мнения: 103
Свинско каре с подправки



Рецептата е лесна, бърза и не на последно място вкусна.

Необходими са ви :

1-1 1/2 кг свинско каре- цяло парче
1 глава чесън
3-4 клончета пресен розмарин
3-4 клончета прясна мащерка
сол на вкус
20-30 мл зехтин
сол на вкус

млян черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Върху работния плот постелете парче фолио за свежо съхранение. Върху него накъсайте клончетата зелени подправки. Главата чесън обелете и всяка скилидка я нарежете на две. Разпръснете и тях небрежно по фолиото. Най-накрая поръсете по цялата площ сол и черен пипер според вкусът ви и полейте зехтина на тънка струйка.



Парчето свинско каре се поставя върху фолиото с подправки и зехтин.



Завийте го добре и го оставете минимум 2 часа в хладилник да се маринова. Най-добре е да отлежи 1 нощ, но ако нямате време, няколко часа също вършат работа.



 Вече маринованото месо се развива от фолиото и почиства от подправките и чесъна.

Загрейте оребрен тиган с малко мазнина и от всички страни запечатайте свинското каре до образуване на златиста коричка. Прехвърлете месото в тавичка. Завийте с алуминиево фолио и печете на 220 градуса в предварително загрята фурна около 1 час.



Сервирайте свинското печено нарязано на порции, гарнирано със свежа салата, пържени картофи или каквото предпочитате. Много по-вкусно ще е,ако поднесете с гъбен сос.



# 167
  • Бургас
  • Мнения: 103
Сиренца в орехова панировка



Необходими продукти:

200 г сирене
2 яйца
10 с.л. галета
1/2 ч.ч. смлени орехови ядки
3-4 с.л. олио за пържене


Начин на приготвяне:


   Сиренето се нарязва  на малки правоъгълни парчета.
   В чиния се смесват смлените орехови ядки и галетата.В друга чиния се разбиват яйцата.

   Всяко парче сирене се потапя първо в разбитите яйца, след това в сместа от галета и орехи и отново в разбитите яйца.

   Изпържете панираните сиренца в предварително сгорещеното олио до образуване на златиста коричка от всички страни.

   Готовите сиренца отцедете върху домакинска хартия.




# 168
  • Бургас
  • Мнения: 103
Домашна тестяна баница с ронена чубрица



Необходими продукти:

2 яйца
1/2 кофичка кисело мляко
1/2 кубче прясна мая
1 ч.л. сол
1 с.л. захар
4-5 с.л. олио
брашно колкото поеме ( около 1 кг)
200 гр сирене
чубрица за поръсване
1 жълтък за намасване

Начин на приготвяне:

Маята се размива с малко вода, захарта и 2 с.л. брашно, докато стане на каша и се оставя около 15 минути на топло да шъпне.
Брашното се пресява и слага в съд подходящ за месене. Прави се кладенче в средата.
 Разбъркайте в купа двете яйца, киселото мляко, солта,олиото и добавете готовата втасала мая. Получената смес изсипете в кладенчето с брашното и замесете гладко и стегнато тесто. Готовото тесто прехвърлете в купа, покрийте с кърпа и оставете на топло да втаса, докато удвои обема си.

От вече втасалото тесто разточете кора с дебелина около 0,5 см. Разрежете я на ивици широки около 4 пръста. При мен излязоха 5 на брой.В оригиналната рецепта са 4, но аз сложих малко повече продукти и тестото ми съответно е по-голямо количество.
Върху всяка ивица се поръсва натрошено или настъргано на едро сирене.



Всяка ивица се навива и усуква същевременно.
Усуканите ивици се нареждат в намаслена и набрашнена тава като вита баница.
Оставете баницата да втаса малко.



 Намазва се отгоре с разбития жълтък и се наръсва с ронена чубрица.



Баницата се пече в предварително загрята на 200 градуса фурна. Готовата баница извадете от фурната, покрийте с кърпа и оставете да се задуши за няколко минути.

# 169
  • Бургас
  • Мнения: 103
Арменско жито



Необходими са ви:


    500 гр. грухана пшеница (жито)
    500 гр. захар
    100 гр. стафиди
    100 гр. едро нарязани лешници
    100 гр. едро нарязани орехи
    по 100 гр  от различни видове сушени плодове- ананас, кайсия или праскова, смокиня, маракуя ( най- важно е да сложите ананас и смокиня за да е по-ароматно, останалите са според наличностите в магазините)
    кората на 1 портокал
    кората на 1 лимон



Житото се измива много добре. Ако желаете накиснете го във вода от предната вечер. Аз не го кисна.
      Обелете кората на портокала и лимона. С помощта на остро ножче изстържете внимателно бялата част от вътрешността на корите. Нарежете ги на ситно.
      Сложете суровото и измито жито в тенджера и налейте вода. Колкото е нивото на житото, водата да бъде 2 пъти височината на житото. Не знам дали става ясно,но ако житото е на пласт с дебелина около 1 см, водата над нивото му да е 2 см.
      Добавете портокаловите и лимоновите кори и  варете житото заедно с тях до пълна готовност на умерена сила на котлона . Целта е то да се свари добре и да остане с малко вода, която е необходима за набъбване на сушените плодове. Ако се наложи накрая, когато почти е готово житото добавете още100-тина грама вода.
     Към готовото и мокро жито прибавете захарта, сушените плодове, едро нарязаните ядки. Разбъркайте добре.
     Затворете съда с капак и го завийте с дебели завивки, за да се запази топлината. Оставете тенджерата така за няколко часа или докато изстиване.
     Накрая, когато развиете тенджерата, плодовете трябва да са поели излишната вода, да са набъбнали и да не хрупат. Десерта изглежда сочен, без наличието на вода на дъното на тенджерата.




 Преди сервиране може да го охладите.



 P.S. Честно казано цялото приготвяне е малко на око и когато го правих за първи път, трудно прецених колко  вода да сложа, за да е достатъчно,ама и да не е много накрая. Точни количества от колежката ми нямаше. С времето съм си преценила да слагам вода,колкото е житото, толкова вода + още малко. Но както и да ви се получи- по-сухо или по-воднисто, аромата е страхотен и надявам се ще ви хареса.

# 170
  • Бургас
  • Мнения: 103
Силкме-то на Йоли или иначе казано телешко с патладжани



Ако все още не сте опитали това ястие на Йоли, ще ви кажа да побързате. Има интересно и странно име, което нищо не ми говори, но за сметка на това е с превъзходен вкус.

 Нужни са ви :

700 гр телешки джолан ( аз купих телешко месо за готвене на хапки)
1 глава кромид лук
4 скилидки чесън
2 патладжана
10 печени червени чушки
3 домата
1 чаена лъжичка червен пипер
сол и черен пипер на вкус
1 връзка магданоз
олио за пържене
зехтин

Начин на приготвяне:

Нарежете телешкото месо на ленти,ако сте избрали джолан. Както споменах, аз използвах готово нарязано на хапки месо.
Почистете лука и го нарежете също на ленти ( моя е на ситни кубчета).
В тиган с малко мазнина запържете месото и лука. Ако ви се образува много пяна,отстранете я с решетъчна лъжица. Готовите месо и лук отстранете от огъня.
Измийте патладжаните ,отрежете дръжките и върховете им и ги обелете като зебра. Нарежете ги на филии. Ако желаете можете да ги разполовите на още 2 части. Поръсете ги със сол и ги оставете десетина минути да се отцедят в гевгир. Накрая ги отцедете от водата, която са пуснали и ги подсушете със салфетка.

В дълбок тиган загрейте около 500 мл олио. В него изпържете първо патладжаните, а след това и печените чушки, предварително накъсани на дълги ленти като всеки път отцеждате излишната мазнина върху домакинска хартия.



На дъното на глинен гювеч сложете месото и лука, подправете ги със сол и черен пипер. Поръсете с червен пипер и ако желаете разбъркайте, за да ви се овкусят равномерно продуктите. Върху тях разпределете 2 от скилидките чесън нарязани на филийки.
Направете втори ред от вече отцедения патладжан. Отново посолете.



Покрийте патладжаните с накъсаните на ленти червени чушки.



В купа настържете доматите. Прибавете останалите 2 скилидки чесън нарязани на ситно. Поръсете с малко сол и залейте ястието.
Накрая полейте с малко зехтин и печете ястието до готовност.

Моя гювече е с капак и предпочетох да го сложа, но към края го махнах ,за да може да се запече по-добре ястието.

Готовото ястие поръсете обилно със ситно нарязан магданоз.




# 171
  • Бургас
  • Мнения: 103
Виенски шницел



По принцип шницела по виенски трябва да е от телешко месо. Но аз у дома по-често го приготвям от свинско. В този случай не е редно да носи това наименование, но аз си му викам "шницел по виенски". Така го разграничават у дома от шницела от кайма.

Не мисля, че могат да се напишат някакви точни мерки. Всичко е на око и месо според гладниците у вас.

         И все пак необходими са ви :

    телешко или свинско месо нарязано на много тънки филийки (в някои магазини продават готово нарязано месо за шницели)
    галета за паниране
    1-2 яйца
    сол
    млян черен пипер
    олио за пържене


 Месото нарежете на тънки дълги филийки, ако не сте го купили готово нарязано за целта. Начукайте го с чукче от двете страни. Овкусете със сол и млян черен пипер. Понякога поръсвам и чубрица, тъй като обожавам тази подправка. Но вкусът е малко по-различен от традиционния шницел.



Загрейте мазнината в тиган. Направете двойна панировка на месото. Потопете го първо в разбитите яйца, после в галетата, пак в яйцата и завършете с галета. Изпържете шницелите в горещото олио от двете страни.



Готовите шницели отцедете върху домакинска хартия. Сервирайте с подходяща за сезона гарнитура.

# 172
  • Бургас
  • Мнения: 103
Полумесеци



Необходими продукти:

4 яйца

1 чаена чаша захар

1 чаена чаша олио

1-2 чаени чаши брашно

1 1/2 чаена чаша смлени орехи

2 прахчета ванилия

Начин на приготвяне:

         Яйцата се разбиват с миксер заедно със захарта. Към тях на тънка струйка се прибавя мазнината. След като всичко е разбито на еднородна сме, миксера се изключва. Прибавя се предварително пресятото брашно на части. Можете да бъркате с дървена или силиконова бъркалка, а ако искате сменете бъркалките на миксера с тези за брашно.

         Готовата смес изсипете в намазнена и набрашнена тавичка. Отгоре поръсете с едро нарязани орехи.

         Изпечете сладкиша в предварително зарята фурна на 200 градуса. За крайната му готовност пробвайте с дървена клечка дали е изпечен.
         Преди сервиране поръсете обилно с пудра захар.С помощта на чаша изрежете полумесеците.

# 173
  • Бургас
  • Мнения: 103
Печени агнешки главички



 Винаги когато пека агнешки главички, се сещам за разказа на моя баща.
     
" Затворниците осъдени на доживотен затвор трябвали да изберат едно любимо ястие, което ще ядат до края на дните си. Един избрал мусака, друг пържоли, трети- боб и т.н. Но един от затворниците предпочитал всеки ден да яде агнешка главичка. Попитали го защо си избира точно това. А той отговорил: " Ако ми носите всеки ден агнешки главички мога днес да ям само очите, утре ще ям само езика, а вдругиден ще ям мозъка.И така всеки ден ще ям разнообразна храна".
       
   
Необходими са ви:

    агнешки главички
    червен пипер
    сол
    олио за намазняване

Измийте агнешките главички и ги сложете в тенджера с вода да се варят. Когато са готови сварени можете да изчистите месцето и да го запечете с масло. В този случай съм оставила главичките цели. Изчакайте малко да изстинат. Намажете ги с червен пипер, малко мазнина и посолете на вкус. На дъното на тавичката сложете малко вода- около 150 мл. Загрейте фурната на 220 градуса и запечете за 10-15 минути агнешките главички ( докато добият хубав златист цвят).

След това ще  трябва малко да се борите , докато разчупите черепа и стигнете до вкусния мозък. Но според ядящите у дома тези деликатеси, усилията си залужават.

Ако предпочитате, можете да сложите и нарязан пресен лук на дъното на тавата.



# 174
  • Бургас
  • Мнения: 103
Баклава с кадаиф



Ето какво ви е необходимо:

    1 пакет кори за баница
    200 гр кадаиф
    1 пакет разтопено масло


За плънката:

    1 ч.л. канела
    1/2 ч.ч. захар
    1 ч.ч. смлени на едро орехи
    1 с.л. грис

За сиропа:

    2 ч.ч. захар
    2 1/2 ч.ч. вода
    1 бр. канелена пръчица   /нямах пръчица, сложих 1-2 щипки канела на прах/
    1 с.л. лимонов сок  / аз не сложих, тъй като не обичам киселия вкус/

Начин на приготвяне:

Първо се приготвя сиропа. В малка тенджера смесете водата, захарта и канелената пръчица. Поставете на котлона и варете 5 минути. Свалете от котлона и прибавете лимоновия сок. Оставете сиропа да се охлади.  /Това количество сироп ми беше крайно недостатъчно за сиропиране на баклавата. Наложи се да направя втора доза./



Разтопете маслото.

В друг съд смесете смлените орехи,захарта, канелата и гриса. Разбъркайте ги.

    Разтворете пакета с корите. Вземете една кора, намажете я с разтопеното масло по цялата площ. Отгоре сложете втора кора и също я намажете с масло. Поръсете от плънката с орехи , грис, канела и захар равномерно.


    Отгоре натрошете кадаиф около 1-2 шепи. Аз слагах равномерно да има на всякъде. Двете кори ги навийте на стегнато руло едновременно.


    Намазва се с масло трета кора, върху нея се поставя готовото руло и отново се навива.
    Така се прави и с останалите кори. Получават се около 5-6 дебели рула. Подреждат се в намазнена тава и се нарязват на парчета. Отгоре се намазва с малко олио или с масло, ако ви е останало.Може да полеете малко мазнина и по разрезите, но не прекалявайте.
    Печем в загрята  на 180 градуса фурна около 40 минути до зачервяване.



    Горещата баклава се залива със студен сироп. Ако сиропът не е бил достатъчен, сварете още малко и залейте вече студената баклава с топъл сироп.

    След 2-3 часа е готова за консумация, но най- хубава е на следващия ден.




# 175
  • Бургас
  • Мнения: 103
Пържени картофи с чеснова марината



   Тъй като няма точни пропорции, ще дам ориентировъчни такива, но с уговорката, че соса го правя винаги на око. Трябва да бъде средно гъст- нито да тече като вода, нито много гъст, защото после се сгъстява още.

Необходими са ви:

     
  • 5-6 скилидки чесън
        около 50 мл растителна мазнина
        1 - 1 1/2 с.л. брашно
        20- 30 мл оцет / според предпочитанията за кисело/
        5-6 зърна черен пипер
        1 дафинов лист
        1 зрънце бахар
        сол на вкус

        Почистете скилидките чесън и ги счукайте.
        В тенджерка загрейте 50 мл олио и задушете чесъна за кратко. Внимавайте да не изгори. Необходимо му е няколко завъртания с дървена лъжица, за да е готов. Добавете брашното. Бъркайте бързо и внимателно да не се образуват бучки, докато брашното смени цвета си. Става леко кремаво на цвят. Дръпнете тенджерата от котлона. Налейте 20-30 мл оцет и разбъркайте добре. Долива се около 500 мл вода. Отново разбъркайте. Трябва да се е получил гладък сос.
        Ако ви се вижда, че водата е малко може да сложите още. Внимавайте да не прекалите с нея и да чакате после много време да се редуцира до средно гъст сос.
        Сложете всички подправки и сол на вкус.
        Върнете соса на котлона и оставете да поври десетина минути до желаната гъстота.

# 176
  • Бургас
  • Мнения: 103
СЛАДКО ОТ ПРАСКОВИ



Необходими продукти:

1 кг праскови
1 кг захар
1 чаша вода /с вместимост 250 мл/
1 ч.л. лимонена киселина

Прасковите се почистват от костилките и ако желаете можете да ги обелите. По лесния начин за това е да потопите плодовете във вряща вода, след това веднага се охлаждат в студена вода и кожата им се отстранява много лесно. Аз лично си играя да ги беля. Хем ми е забавно, хем хвърлям по едно око на телевизора Simple Smile



Обелените праскови нарежете на средно големи парченца . Може да нарежете плодовете и на едри резени, но моята идея е сладкото да е по-удобно за намазване върху палачинки.
     В подходящ съд за варене,сложете прасковите, захарта и водата. Сладкото отначало се вари на тих огън като често се бърка и отделя пяната. Варенето продължава до желаната гъстота. На повечето от вас е известен метода с капката върху чинийката. За тези, които правят сладко за първи път- капвате една капка от сладкото върху чинийка и ако капката не се разтече,то сладкото ви е готово.
     Няколко минути преди да свалите сладкото от огъня, добавете 1 ч.л. лимонена киселина (по желание). Аз лично не обичам вкусът на лимонтозу и се старая да го избягвам.
     Готовото сладко можете да напълните в бурканчета докато е горещо и да не ги стерилизирате. Необходимо е пълните  бурканчета да обърнете с капачките надолу. Аз предпочитам да изчакам да се охлади малко и тогава го пълня. А за по сигурно стерилизирам бурканчетата само 5 минути.


# 177
  • Бургас
  • Мнения: 103
ВАРЕНИ ГЕВРЕЧЕТА





 необходими са скромно количество продукти:

    1 яйце
    1 чаена чаша (200мл) топла вода
    1 чаена лъжичка захар
    1 чаена лъжичка сол
    1/2 кубче прясна мая (20 гр)
    около 600 гр брашно



Разтворете маята в топлата вода (не гореща) и разбъркайте заедно със захарта и 1-2 лъжици брашно да се получи кашичка. Оставете я да шупне.
Омесете тесто от всички продукти,след което го оставете да втаса покрито с чиста кърпа. Готовото втасало тесто премесете с малко брашно, колкото да не ви лепи по ръцете. Разделете тестото на топки и от всяка топка оформете фитил с желаната дължина.Оформете на гевреци.



В тенджера с вряща вода се пускат един по един гевреците за около 1-2 мин.



Извадете ги с решетъчна лъжица и ги наредете върху тава покрита с домакинска хартия или намазана с мазнина.



Изпечете гевречетата в предварително загрята на 200 градуса фурна до златиста коричка.





# 178
  • Бургас
  • Мнения: 103
ДЕСЕРТ В ЧАША С АРОМАТ НА ПОРТОКАЛ





За импровизацията ми бяха нужни:

    прясно мляко (количеството според указанието за направа на крем-нишестето- между 0,600л до 1 л))
    1 пакетче нишесте ванилия
    10 с.л. захар (ние обичаме да ни е по-сладко)
    1 пак. ванилия
    кора на 1 портокал
    пандишпанови изрезки

 Пригответе крема според указанието на опаковката. Варете на слаб огън до желаната гъстота. Ароматизирайте с ванилията.



В чаши или купички направете един ред за основа от пандишпановите пръчици. Покрийте с горещ крем. Сложете втори ред от изрезките, пак крем и така редувайте до запълване на чашките. Завършете с крем. Когато десерта се охлади, настържете на ситно портокалови корички.
Най- добре е да се консумира след няколко часа. Ако желаете охладете в хладилника.

# 179
  • Бургас
  • Мнения: 103
БАНИЦАТА НА АНИ



Необходими продукти:

1 пакет кори за баница ( аз използвам Фамилия)
6 яйца
1 кофичка кисело мляко- 500 гр.
1 бакпулвер
2 с.л. с връх брашно
9 с.л. олио
400-500 гр. краве сирене
щипка сол (това е моя добавка,тъй като ми е безсолна)
 
Начин на приготвяне:

    В купа се смесват всички изброени съставки като бакпулвера е предварително разтворен в киселото мляко.
    Пакета с корите се разтваря и всяка кора се намазва по цялата площ със смес. Не натрупвайте много, просто поръсете с лъжицата от сместа и я размажете по кората. Така наръсената кора се сгъва като вързопче. Събирате краищата в средата и се образува като бохча. Много е лесно. Все едно правите торбичка с краищата. Готовото оформено вързопче го обърнете с дъното нагоре и краищата надолу и така го сложете в тавата, в която ще печете. Важно е да се знае, че тавата НЕ СЕ НАМАЗВА с олио. Не се учудвайте, не залепва баницата, нито плънката може да изтече.
По същия начин пригответе и останалите кори. Подреждайте ги плътно една до друга в тавата,за да ви се съберат.
    Ако остане от сместа можете да я разпределите върху баницата. При мен единия път остана, втория - не, но разбих едно яйце и намазах баницата отгоре.

Печете баницата в предварително загрята на 190 градуса фурна до златисто.
     



Общи условия

Активация на акаунт