Разкажи ми за Китай

  • 18 173
  • 133
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
От нетърпение пускам темата сега, макар че не съм готова нито със снимките, нито имам готовност да разкажа в няколко абзаца какво видях, какво ме развълнува и какво ще запомня. Видях, че има интерес, други също се готвят за там, трети наскоро са били. Надявам се всеки да сподели или да попита, а актуална тема за Китай в подфорума няма. Докато аз си оформя мислите в главата - заповядайте!

# 1
  • Мнения: 11 747
Небето над Румъния (предполагам)



и крилото на новия Embraer на България ер  Simple Smile



терминал F на летище Шереметиево

Airbus летим за Пекин



Пекин

Ламаисткия храм

           


# 2
  • Мнения: 11 747
Гнездото



видях го и отблизо, от всички страни - невероятно съоръжение. Също водния куб, но не можах да го снимам така, че да стане смислена снимка

сладки картофи по улиците на Пекин



още храна по улиците на Пекин

 

а в парка танцуват танго



и играят тай чи



паркинг за колелета


# 3
  • Мнения: 2 241
Още, още, ощеее  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 119
pina като се захване с нещо ще го разнищи докрай така , че аз няма да давам зор Simple Smile
Добре дошла  Hug

# 5
  • Мнения: 11 747
още от улиците на Пекин

 

гледката от прозореца на хотелската ми стая - the real China  Mr. Green  скрито беше и не се виждаше от никъде другаде

 

возихме се на рикша в квартала Хутонг

     

Великата китайска стена

   

площад Тянанмън

 

ужасно е трудно да бъде сниман! Толкова е просторен и безкраен, че няма от къде на къде да го хванеш, как да го завъртиш, че да се получи информативна снимка. Просто хора и хора. И там - Забраненият град



край него фотосесии правят и младоженци



Диамантче, mallkata, радвам се, че темата вече има и други участници освен мен!  Laughing


Последна редакция: пн, 28 май 2012, 15:17 от pina

# 6
  • София
  • Мнения: 1 948
Хайде, Pina, кажи хареса ли ти Китай? Надявам се, че не си имала проблеми със закъснели самолети и си се ориентирала на Шереметиево. Как беше в спалния вагон между Пекин и Сиан?
Разказвай, много ми е интересно да сравня как е било при теб. Praynig

# 7
  • Мнения: 11 747
Пътят на душата (нещо като предверие на Гробниците на императорите от династията Мин, ако правилно съм разбрала  Embarassed срам не срам, нямах време да се подготвя и някои неща са ми мъгла, на място не може да се разчита на пълна и точна информация от екскурзоводи, поне от моя опит се доказва, че изобщо не може да се разчита. Тепърва ще чета и ще си доизяснявам доста неща. Това не повлиява на емоциите, които бушуваха в мен по време на преживяването ми Китай)



Гробниците

   

негово величество



Небесния храм - той е кръгъл, защото в древността в Китай небето се е смятало за кръг, а земята за квадрат. Всички други храмове и дворци са правоъгълници, само този храм е кръгъл - всъщност това е цял комплекс с много постройки, както и всичко останало, което показвам.

         

центърът на света



Летния императорски дворец

   

той е на огромна територия, впрочем като всичко друго в Китай. Обичат огромните неща! Има езера, канали, градини, много постройки... Аз не обичам да снимам и само няколко кадъра на детайли, които по никакъв начин не пресъздават атмосферата и реалността.

dechy, никакви закъснения на нито един полет! Мисля, че за първи път ми се случва  Thinking Винаги поне с 40мин съм чакала закъснение. На Шереметиево не само се оправям, ами съм като удома си там  Laughing Е, само терминал F, на другите терминали нямах работа.
Общото ми впечатление е много добро! Т. е. хареса ми Китай и то много, макар впечатленията от едно такова място да не могат да се изразят с едното харесване. Те са много по- бурни и всеобхватни емоции от най- висок до най- нисък регистър  Simple Smile Аз съм вече захитряла и на прима виста никакъв културен шок не изпитах, но последните дни вече ми дойдоха вповече и бях на ръба да убивам поне един китаец  Joy  ама те са много, никаква полза нямаше да има  Laughing
Спалния вагон мина добре  Simple Smile Спах! Взех си почти душ в почти банята  Laughing Бяхме само българи в купето, макар и смесено мъже/ жени, както се и знаеше, че ще бъде. Теснотия, ама поне лежиш и не ти отичат краката, за разлика от самолетите - да му се невиди и теснотия  Confused

# 8
  • София
  • Мнения: 1 948
dechy, никакви закъснения на нито един полет! Мисля, че за първи път ми се случва  Thinking Винаги поне с 40мин съм чакала закъснение. На Шереметиево не само се оправям, ами съм като удома си там  Laughing Е, само терминал F, на другите терминали нямах работа.
Общото ми впечатление е много добро! Т. е. хареса ми Китай и то много, макар впечатленията от едно такова място да не могат да се изразят с едното харесване. Те са много по- бурни и всеобхватни емоции от най- висок до най- нисък регистър  Simple Smile Аз съм вече захитряла и на прима виста никакъв културен шок не изпитах, но последните дни вече ми дойдоха вповече и бях на ръба да убивам поне един китаец  Joy  ама те са много, никаква полза нямаше да има  Laughing
Спалния вагон мина добре  Simple Smile Спах! Взех си почти душ в почти банята  Laughing Бяхме само българи в купето, макар и смесено мъже/ жени, както се и знаеше, че ще бъде. Теснотия, ама поне лежиш и не ти отичат краката, за разлика от самолетите - да му се невиди и теснотия  Confused
Ха-ха, много ми хареса това дето ще убиваш китайци... Аз пък изпитах културния шок веднага, а за езиковата бариера да не говорим. Май ти разказах случката с шофьора на такси в Шанхай. На мен китайската храна ми дойде в повече по едно време. След всички китайски манджи, които погълнах и ми сервираха даже и на закуска, ядох най-вкусните, топли кексчета в едно Starbucks coffee в Шанхай. На Шереметиево навръщане се почувствах наистина като у дома си - едно такова родно и европейско...
Но иначе преживяването си струва определено.

# 9
  • Мнения: 11 747
Не, не си ми разказала за таксито в Шанхай?! Аз такси не ползвах, но се сборих с метрото  Simple Smile  с още една жена - други желаещи нямаше, но тя разчиташе изцяло на мен и много се притесняваше да не се изгубим безвъзвратно  Laughing Не се изгубихме  Laughing  Хотела ни беше до жп гарата на Шанхай и от там с прекачване от линия №1 на линия №2 ходихме първо до квартал Пудонг, защото аз исках да се кача на SWFC (отварачката) - някой нарича ли го така или само в нашата група излезе?  Simple Smile  Посещението му не беше включено в програмата, а аз много исках да се кача на 100-я етаж и затова ходих сама. Жената с мен губи време в близкия мол, който бил на 11 етажа (повечето под земята) и на огромна територия. Аз него не можах да посетя - нямаше време. После заедно пак с метрото до Нанжинг Лу - там повървяхме, понапазарувахме (сумати боклуци домъкнах  Confused ) и отново с метрото се прибрахме. Много е яко как никой не говори английски. Още по- яко е как много хора, включително млади, не четат латиница  Shocked 

Отварачката

   


и гледката от нея

 

Храната и мен ме събори... И аз на връщане почувствах Шереметиево като роден дом  Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 1 948
Очудих се на какво викаш отварячката. Май не съм чувала така да наричат най-високата сграда или пък не съм го разбрала на руски... Simple Smile Не сме се качвали на нея. Ние самостоятелно ходихме с такси до Океанариума, който е пак в този район около телевизионната кула. На отиване добре - екскурзоводът ни написа на лист на китайски името на Океанариума и нямахме никакви проблеми, но на връщане първо установихме, че таксита се вземат от специални стоянки и се редихме на опашка. След като дойде нашия ред показахме на шофьора визитката на хотела с карта на района около него, той 10 мин. я гледа, отвори 1 голяма карта, говори ни нещо на китайски, ние на него на английски и съответно накрая с жестове се изясни, че той не знае къде да ни закара. А хотела е Holiday inn. То вярно, че има доста от тази верига в Шанхай, но все пак и карта на района имаше. Добре, че успях да спра бързо второ такси, без да се редим на опашката и започна ново взиране във визитката на хотела, последва разговор по телефона и май нещата се наредиха. Доста треперих докато стигнем до хотела, защото по едно време шофьора се отклони от познатия ни път, но накрая все пак пристигнахме благополучно.

# 11
  • Мнения: 11 747
Вие да не сте били в същия хотел? До жп гарата, точно Holiday inn.
Затова с метрото си е най- добре!  Simple Smile

Сега гугълнах - официалния жаргон е 'отварачката за бутилки'

# 12
  • Мнения: 788
И тук да кажа, че е много внушително! Поздрави за смелостта ти да тръгнеш сама из тази "джунгла"  Simple Smile Hug

# 13
  • Мнения: 119
pina , това в Пекин и Шнахай смог ли е или просто беше дъждовно ?
Аз съм чела из пътеводителите  ,че май и октомври са най-добрите месеци за Китай , но малко мрачничко си изглежда Grinning
Хванахте ли някой от големите им празници и голямото преселение  , и как бяха рапределени дните ви между отделните места ?


П.С. И аз съм го чувала като "отварачката" по разни научнопопулярни филмчета.

# 14
  • Мнения: 11 747
Не беше смог - мъгла. Времето беше променливо - и дъжд, и мъгла, и слънце, и жега - всичко хванахме. Всеки ден изненада, не знаеш какво да очакваш. Като цяло е топло - от 20 до 30 градуса, без да хваща огромна жега, но дали случайно, дали обичайно, доста мъгли и дъжд улучихме. В Шанхай казаха, че си било дъждовен период  Thinking  Мисля си, че трудно може най- добрия период за посещение да е еднакъв и в трите града - те са на огромно разстоения един от друг и са в различни климатични пояси. Все пак може наистина май да е подходящ месец, тъй като нито е страшен студ, нито нетърпима жега, а като цяло там климата е суров. И адски студове и адски жеги...

Не сме хващали празници или поне не сме разбрали за такива. Бяхме 3 дни в Пекин, 2 дни в Сиан и 3 дни в Шанхай. Утре ще продължа със снимките и евентуално ще напиша малко повече.

Общи условия

Активация на акаунт