За учебниците и ученето в първи клас...

  • 13 988
  • 158
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 447
... или защо изкарват децата ни дебили  Laughing
Вероятно не съм единствената озадачена майка от това, което учат децата в първи клас. При положение, че повечето седемгодишни четат, пишат и смятат прилично, при положение, че в детската градина учат и ръкописните букви, защо е нужно да пишат чертички? Хоризонтални, вертикални, наклонени... първите 10 страници в учебника по математика са чертички, след което започват тепърва да се учат да пишат цифрите. Подобна е ситуацията и с българския език. Това са деца на 7, за бога, не на 3 или 4. Как смятате, адекватно ли е обучението, не трябва ли да има някаква приемственост между това, което учат в предучилищната и това, което учат в първи клас?

# 1
  • Мнения: 7 837
При положение, че повечето седемгодишни четат, пишат и смятат прилично...

Предвид темите, дали децата четат и смятат преди първи клас, сега очаквам да дойдат да ти се скарат, Дона.

# 2
  • Мнения: 3 447
Е стига де, не ме карай да пускам анкета сега  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 898
1. Учебниците са написани на ниво, което да бъде достъпно за всички деца в страната.
2. Ако нещо много куца на сегашните ученици, това е красивото писане. Така че всяко упражнение е полезно.

# 4
  • Мнения: 21 455

Вероятно не съм единствената озадачена майка от това, което учат децата в първи клас. При положение, че повечето седемгодишни четат, пишат и смятат прилично, при положение, че в детската градина учат и ръкописните букви, защо е нужно да пишат чертички? Хоризонтални, вертикални, наклонени... първите 10 страници в учебника по математика са чертички, след което започват тепърва да се учат да пишат цифрите. Подобна е ситуацията и с българския език. Това са деца на 7, за бога, не на 3 или 4. Как смятате, адекватно ли е обучението, не трябва ли да има някаква приемственост между това, което учат в предучилищната и това, което учат в първи клас?
Трябва да има приемственост . Разминаването идва от това, че ръкописните букви, събирането и изваждането с числата до 20 и четенето, съгласно ДОИ трябва да се изучават в първи клас, а не в подгответо. Въпреки това има учителки на ПГ или ПК, които по една или друга причина учат децата на тези неща. Значително по-малък брой деца усвояват тези умения вкъщи.
Накрая се получава така, че в един и същи клас постъпват деца, които могат да четат, пишат и смятат и други, които хабер си нямат от всичко това. Освен това доста родители намират началните класове за доста натоварени. В момента например се обсъжда идеята в първи клас да се работи върху сравняване, събиране и изваждане с числата до 100 ( вместо до 20), за да може във втори клас да има повече време за упражняване на умножението и делението. Ако се поразровиш, ще откриеш, че има родители, които са против тази идея. Аз лично съм с двете ръце " за".

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 133
. В момента например се обсъжда идеята в първи клас да се работи върху сравняване, събиране и изваждане с числата до 100 ( вместо до 20), за да може във втори клас да има повече време за упражняване на умножението и делението. Ако се поразровиш, ще откриеш, че има родители, които са против тази идея. Аз лично съм с двете ръце " за".


Още две ръце "за". Дъщеря ми едва е започнала първи клас и вече усещам леееко отегчение. Харесва й училището, учителката, децата, занималнята, но иска да учи, а не /както тя се изрази/ да рисува чертички.
Смятам, че програмата от първи до четвърти клас е много лека за сметка на тази в шести и седми. Тогава децата, които и без това почва да ги тресе пубертетът, срещат затруднения.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 6 873
1. Учебниците са написани на ниво, което да бъде достъпно за всички деца в страната.
2. Ако нещо много куца на сегашните ученици, това е красивото писане. Така че всяко упражнение е полезно.
Това е и моят отговор. Само добавям не 'красиво' а 'четливо' писане.

# 7
  • Мнения: 3 447
Предучилищната вече е задължителна, или бъркам?

# 8
  • Мнения: 21 455
Предучилищната вече е задължителна, или бъркам?
Да. От тази година е задължителна и за пет- и за шестгодишните.


Смятам, че програмата от първи до четвърти клас е много лека за сметка на тази в шести и седми. Тогава децата, които и без това почва да ги тресе пубертетът, срещат затруднения.
Пети клас също си го бива.  Grinning

# 9
  • Мнения: 3 447
Т.е. не би трябвало в страната да има деца, които хал-хабер си нямат от цифри и букви?

# 10
  • Мнения: 21 455
Т.е. не би трябвало в страната да има деца, които хал-хабер си нямат от цифри и букви?
Това е твърде обобщаващо. Имах предвид, че в първи клас постъпват деца, които могат да четат, пишат и смятат ( без това да е задължително) и такива - които не могат.
Ако погледнеш това, ще видиш какво трябва да може едно шестгодишно дете, завършило предучилищна група. Това, че в много градини учат децата да пишат с ръкописни букви или да четат не е изискване на образователната програма.
И не е достатъчно за постъпване в първи клас. И моето дете четеше, пишеше и смяташе на шест, ама отказаха да го запишат в първи клас, понеже нямал удостоверение за завършена ПГ.  Mr. Green

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Tака се учат да контролират добре ръката си, да пишат по-четливо и по-красиво.
Моят син може да пише /и да чете гладко/, знае буквите и цифрите, но чертичките примерно са му много трудни. Днес 4 часа се мъчи докато ги направи както трябва. Значи има смисъл от тях.

# 12
  • Мнения: 3 447
Ако погледнеш това, ще видиш какво трябва да може едно шестгодишно дете, завършило предучилищна група.
Ох, много сложно звучи това, изпотих се, докато го прочета  Mr. Green

# 13
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
О, Дон:)
Добре дошла в редиците на съскащите майчици на ученици!
Но има и забавни моменти, като класификации на животни.
Кое домашно, кое диво....и хайде върви обясни за слона или за кучето, да те видим тогава!

# 14
  • Мнения: 3 447
За кучето е ясно бе, чудесна дива глутница помияри има по пътя за училището, нагледно  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт