Домашна горчица?

  • 52 373
  • 227
  •   1
Отговори
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Искам да направя домашна горчица и търся изпитани рецепти.

Правите ли такова нещо у дома?  Rolling Eyes

От къде мога да си набавя синапено семе и другите съставки?

Например тази рецепта ми звучи много добре http://thrivingbynature.blogspot.com/2011/07/blog-post_19.html

Последна редакция: пт, 21 сеп 2012, 10:15 от Ери

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз съм правила.
белият синап е по-мек от тъмния.
при смилането е важно Т на семената да не надвишава 40С, защото започват да горчат. т.е. ако ще смилаш семената в машинка за кафе трябва да следиш за температурата.

иначе можеш да си я доовкусяваш с какво ли не - подправки, чесън, мед... аз съм правила и с натурален шоколад Peace

иначе рецептата, която си посочила е основна, аз не съм слагала обаче ленено семе.

# 2
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Благодаря! Нямам машинка за кафе, в блендера дали зърната ще се смелят достатъчно фино се чудя  Rolling Eyes

А ако искам силно люта горчица на коя съставка да наблегна? Замислям се и за горчица с хрян...

# 3
  • Мнения: 1 479
Аз пък да попитам захарта или меда могат ли да се пропуснат? Имат ли някаква друга роля освен за вкус?

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в блендера дали зърната ще се смелят достатъчно фино се чудя  Rolling Eyes

А ако искам силно люта горчица на коя съставка да наблегна? Замислям се и за горчица с хрян...

незнам, нямам блендер  Simple Smile

ако не са фино смлени ще имаш просто едрозърнеста горчица. в началото тя е по-рядка, после при зреенето се сгъстява, защото се надуват зрънцата.

ако ползваш тъмен синап, горчицата ще е доста люта (люти в носа). става значително по-люта от купешката. направи, опитай и ако не ти е люта си слагай хрян или чили, или каквото ти харесва на вкус.

MondoCane , малко захар се слага, за да се омекоти вкуса. ако искаш да се въздържиш от захар или мед - пробвай без Peace

# 5
  • Мнения: 135
Здрасти,

Аз съм авторката на блога от линка ти за горчицата. Simple Smile Ако има с какво да помогна - винаги. Ето няколко неща:

1 - В блендер семената не се смилат, само се начупват. Те имат доста твърда обвивка и за да постигнеш някакво начупване трябва да са накиснати поне ден-два предварително. Правила съм доста опити и така (вода, бира, вино), но определено не ни харесаха. Смеленото си е смелено. И вкусът не беше същият.
Тук да вметна, че намерих готов смлян синап в Карфур, но когато направих с него - вкусът беше ужасен... Изветрял ли е, стар ли е, гаден сорт ли е - не знам. Една машинка за мелене на кафе струва около 20тина лева, ако си наистина фен на горчицата те съветвам да инвестираш. Моята я имам от години - вярна ми е безотказно. А веднъж направиш ли си тази горчица - другя няма и да вкусиш... Simple Smile

*Аз лично не съм следила за температури при смилането, дори обратно на общото мнение, че не трябва да се слага никаква топла течност последните ми рецепти за горчица са именно с топла вода и се получават най-добре. И с бял и с черен синап. Никаква горчивина няма.

2 - Бял синап аз купувам от едни магазини "Дрога" във Варна, извинявай не видях откъде си, търси го в магазини за насипни билки, подправки, чайове. Черен синап си намерих само по интернет. Ако искаш горчица дето да те удря и в носа, подобно на хряна - хрян не ти трябва изобщо - черният синап е истината. Аз съм му върл фен вече. Simple Smile Тази с черния синап незнайно защо не ми се налага да я чакам да зрее с дни (да й се маха горчивия вкус). Става за ядене почти веднага, добре е все пак няколко друг час да мине за уплътняване на сместа.
Ако искаш да запазиш силата на горчицата, слагай оцета веднага в сместа без да чакаш, защото колкото повече време минава от допира на синапа и водата, толкова повече намалява лютивината.

3 - За захарта си мисля, че има и друга функция освен омекотяване, но не знам каква. Просто количеството е достатъчно малко, за да няма реално кой знае какво вкусово отражение.

4 - Лененото семе не е нужно. Аз се тревожех, че ще е много течна, но не е . Така изглежда, но се сгъстява после.

5 - Последен съвет - ползвай качествена куркума, ако намериш насипна. Дава страхотен цвят...  Simple Smile

Успех в горчиченето! Ще се радвам да следя напредъка и идеите ти!


# 6
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Радостта, много, много благодаря за изчерпателния отговор!
Намерих само бял синап и ще пробвам с него, куркумата ми е страхотна. Взех и ленено семе, но ще те послушам и няма да сложа.

Сега отивам да се сдобия с кафемелачка и започвам да се вихря над горчицата. Ще снимам и ще споделя какво се е получило по-късно.

 newsm20

# 7
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Брей, тя стана за 5 минутки!  Grinning

Малко е редичка, но се надявам за 1 седмица да се посгъсти, дори да не се случи- ще си я изям с кеф! Не е горчива, но не е и много люта.
Станаха 4 стандартни бурканчета и едно малко.

Сложих и естрагон, жената на сергията, от където взех подправките ми подари 1 пакетче и ми препоръча задължително да сложа.

http://96321.snimka.bg/other/others.295027.28525731

http://96321.snimka.bg/other/others.295027.28525732

# 8
  • Мнения: 135
Мммм, изглежда бижу! Браво!

Много благодаря за снимките. Вярвам, че ще се сгъсти и ще е супер на вкус. Лютивината може да е различна при различните синапи, независимо, че са и двата бели. Пък може просто нещо, което ми е силничко на мен, на теб да не ти е. Simple Smile Оттук нататък ще имаш да изпробваш всякакви вариации - подправки, хрян, биричка. Simple Smile You name it, дет' се вика.

Аз пък благодаря за идеята с естрагона! Задължително ще го пробвам.

# 9
  • Мнения: 1 479
Брей, много горчица, много нещо е излязло, то освен, че е без Е-та, ще се окаже, че и на сметка излиза.  Simple Smile Много добре изглежда!
Аз значи трябва да се оборудвам с кафемелачка, че нашта изгоря.
Щом захарта е за омекотяване на вкуса - ще я пропусна, аз обичам люта горчица.

# 10
  • Мнения: 5 102
Аз да се включа с въпрос, защото не съм обърнала внимание: на Женския пазар в София дали се продава синап?

# 11
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Аз да се включа с въпрос, защото не съм обърнала внимание: на Женския пазар в София дали се продава синап?

Синап се продава на всякъде- сергия, супермаркет, билкови и обикновени аптеки. Където питах- имаха!  Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 715
Здравейте дами,
много ме заинтригувахте с тази горчица и довечера ще спретна и аз една доза, но ще сложа и шоколад, по рецептата на Ася, на която сърдечно благодаря още веднъж! Освен това една колежка каза, че и с портокалови корички ставало супер, та май ще направя дозата и ще я разделя на 3 - едно бурканче с шоколад, едно с портокал и едно чиста - която ни хареса най-много ще повторя Simple Smile

Аз да се включа с въпрос, защото не съм обърнала внимание: на Женския пазар в София дали се продава синап?

Бял синап току що купих от Карфур - млян, 100 г. - 0.99 лв.

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Бял синап току що купих от Карфур - млян, 100 г. - 0.99 лв.

по-добре да си взимаш синап на зърна и да си го смилаш сама, защото на смления са му излетели етеричните масла, които правят горчицата пикантна  Peace

за портокаловите корички мога да те посъветвам да търсиш био портокал, защото на другите са им обработени корите и от химията се разваля вкуса на горчицата  (или там в каквото го слагаш)  Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 715
Направих я! Стана буквално за 10 минути... 2 бурканчета и половина - на едното сложих шоколад /млечен, исках да ми е по-сладичко/, на другото портокалови корички /от нормален портокал, нямах друг/и естрагон /по препоръката на Ася/, а останалото оставих чисто. Тази с шоколада се стегна веднага, другата стои една идея по-течна, но ще я почакам... Имах неблагоразумието да я пробвам директно от блендера - ауууу, люто та люто, в уста не се слага... Но като вкус много ми допадна... доколкото можех да го усетя от лютото Simple Smile Нямам търпение да узрее, за да си хапна... мммм, много добре изглежда. Довечера ще постна снимки Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт