Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 1 966
jjjenq, мисля че са от различен материал, поне за PP и PES със сигурност е това разликата, иначе са един дол дренки. Тази с чашките VIA да не се излъжеш да си я вземеш, с 5 чашки е и е 99лв., а към тази с шише можеш да си купиш 10 чашки с 2 адаптора за около 20лв., което е много по на сметка.

Вода за пиене и аз предлагам със стайна температура, не че я пие, плюе я обикновено, в тази връзка един въпрос, може би трябва да е към ЛЛЛ или пък към педиатър newsm78 Понеже имам едни съмнения, че от известно време (няколко дни) ми е малко кърмата, с нааканите и най-вече с обилно напишканите памперси засега се вписваме в рамките на допустимото, но понамаляха,  принципно бебета имат ли инстинкт да пият вода, ако имат някаква степен на дехидратация? Т.е. възможно ли е бебе да е леко дехидратирано и въпреки това да отказва да пие вода?

# 736
  • Мнения: 3 718
Fortuna благодаря за подкрепата. Обаче все още съм в чуденка...

та да питам консултантите, че нещо вчера малко се сдухах по въпроса - докато бяхме разделени с Ния след раждането, започнах да се изцеждам на 2-3 ден. Към 4 ден успявах да изцеждам по 50мл от двете гърди, като видимо оставаше и още. Правих го по 6-7 стараех се през 3 часа, като се случваше нощно време да  пропускам  Embarassed. Правише ми впечатление, че като наближаваше времето на цедене, усещах гърдите си пълни. След като си прибрахме момичето, с първото поставяне на гърда тя засука и първите две хранения бяха по 10-15 минути, след което по 3часа и малко сън. Давах само едната гърда на хранене, ама тя и не стигаше до другата Simple Smile. Аз обаче спрях да се цедя, защото не исках да създавам предпоставки за повече кърма. Така се кърмихме всеки път от различна гърда, като имаме малко проблем със засукването/в болницата е била на АМ от шише/ и за това седеше по 30-40 минутки. Първите дни като наближеше време за хранене само на допир можех да преценя от коя гърда трябва да ядем, т.е. от по-твърдата. Обаче храненията станаха значително по-чести/вече бях споменала при предно питане/ - през час-час и половина. Продължавам да храня на поискване, като редувам по една гърда на хранене, рядко предлагам втората. Прави ми обаче впечатление, че гърдсите ми не ставам по твърди като в началото след паузата. За съжаление не мога да преценя колко са ни нааканите памперси, защото момичето има още малко диария след антибиотик и реално ака много пъти по малко, а и нямам кантар да я притегля. Реших да се пробвам да се изцедя и леко притеснена установих, че след като нахраня от едната гърда, се опитвам да изцедя остатъка от нея и другата, успях да изцедя само 20 мл, което ме притесни. Старая се да пия достатъчно течности, повече чайове и мед. Въпросът ми е дали да започна да се цедя след всяко кърмене, да давам ли от двете гърди, т.е. какво да правя, че да не загубя кърмата, защото на дадения етап имам чувството, че натам вървят нещата?Извинявам се за подробното описание...


Здравей, timide!

Поздравявам те за това колко адекватно си подходила за да поддържаш кърмата си, докато дъщеричката ти е била далеч от теб. Упоритостта ти заслужава само адмирации, защото вероятно само ти си знаеш какво е чувството да си разделена с бебето си след раждането.
Благодаря ти, че описа така детайлно как се случват нещата при вас, сега няма да те засипя с въпроси Simple Smile От разказа ти звучи, сякаш нещата вървят в положителна посока, с нормалните промени и сработване, които се случват при повечето бебета.

Това, че бебето ти иска да суче по-често е възможно да е съвсем нормален период, като и Milenita е споделила, на т. нар. скок в растежа. Често бебетата, променят ритъма си на сукане, понякога има дни, в които искат да са като залепени за майките си. Понякога това се дължи на повишените им нужди от храна, понякога на нуждата от емоционален отдушник и близост, а обичайно в прегръдките на мама и на гърда е най-комфортното място Simple Smile

Майките споделят, че в тези периоди бебетата са неспокойни, по-изнервени, търсят гърда по-често, а от своя страна майките усещат гърдите си меки и сякаш празни. Причината за последното може да е свързана с няколко неща. Гърдите не са съд, който да съдържа определено количество кърма и да трябва да се напълни, за да е готов да бъде предложен на бебето. Гърдите по-скоро са нещо като поточна линия, през тях преминава толкова кърма, от колкото точно това бебе има нужда точно в този момент. В началото, след преминаването на коластрата в зряла кърма, повечето майки споделят, че има малко или много излишъци, кърмата се произвежда в по-големи количества. Тогава гърдите стават твърди, особено преди времето за кърмене, както споделяш и ти. При някои майки има периоди на свръх производство, препълване и дискомфорт. Но постепенно, производството на кърма се регулира да отговаря на търсенето, търсенето определя предлагането. Пътите, в които бебето изсуква гърдите определят колко кърма ще произвеждат те в този момент. Колкото по-бързо и ефективно се изпразва "продукцията" на края на "поточната линия", толкова повече "продукция" преминава за този период.

Спирам със заводските сравнения Simple Smile Накратко, възможно е, когато бебето суче често и ефективно, да изпразва хубаво гърдите така, че да няма кога да се задържи кърма в тях и да се усети познатото напрежение. Напрежението, препълването са характерни за първите седмици на кърменето. След като кърмата се регулира към нуждите на бебето, повечето майки усещат гърдите си комфортно меки.

Разбирам притесненията ти дали момиченцето ти успява да получи достатъчно кърма. Споменаваш пелените, правилно ли разбирам, че тя ака по-често и затова ти е трудно да прецениш колко мокри и колко наакани пелени сменяте? Ния приема ли друго освен кърма, като например вода, чай, друго и ако да в какви количества? Общо колко са пълните пелени, независимо с какво са пълни в денонощие?

Успяхте ли да претеглите бебето след изписването от болницата? Обичайно към 15 ден се очаква бебето да е възвърнало рожд. си тегло и да е започнало да качва. Това може да те ориентира как се развиват нещата. Друг показател, за това дали бебето се храни добре и съответно дали произвеждаш достатъчно кърма е общото състояние, да е активно, жизнено бебе, не отпуснато и спящо сякаш постоянно, да суче 8-10 пъти в денонощие и да суче активно, да изпразва гърдите. Ако пълни пелените, това също е чудесен показател, ако има поне 6 мокри, от които поне 2-3 наакани пелени (обичайно много повече), това което излиза, показва, че преди това е влязло под формата на кърма Simple Smile


Чудиш се дали има смисъл да доизцеждаш гърдите след кърмене? Ти самата си описала причината да спреш с цеденето след като Ния е била вече с теб и е започнала да суче. Ако тя суче добре, често активно, изпразва гърдите, едва ли би имало нужда да цедиш допълнително. Това само може да създаде повече хамалогия и напрежение. Особено силно важи това за теста с изцеждането на гърдите, за да се види колко кърма има. Обичайно една гърда, от която бебето суче често и активно, няма особено какво да остане, че да бъде изцедено. А и изцеждането не е точен показател, има много фактори, които влияят така, че теста да не е никак показателен. Регулираното производство на кърма, това че бебето е сукало ефективно от гърдата, напрежението, че имаш определени очаквания, притеснението, това че помпата не е бебе, всичко това може да окаже влияние. Вероятно когато се отпуснеш, гушнеш Ния и и дадеш да суче, тя успява да изсуча много повече кърма от помпата.

Дали да се предлага на бебето едната или двете гърди на едно хранене, няма закони за това, въпрос на удобство и момент е. Ако сега Ния охотно приема да суче от втората гърда, след като добре е изпразнила първата, чудесно. Това може да и осигури допълнителна порция кърма, както и допълнителен стимул за гърдите. Често след преминаването на периодите на скок в растежа, бебетата, които са сукали от двете гърди на едно хранене, а и даже са се връщали пак на първата, намират един доста по-спокоен ритъм на хранене и се връщат към кърмене само от една гърда. Понякога майките разказват, че им е по-лесно да предлагат и двете гърди в определени часове от денонощието, а в други и едната стига. А и има бебета, които сучат и търсят винаги и двете гърди, а други предпочитат само една. Как ще е най-удачно при вас двете ще усетите най-добре вие. Важното е да си спокойна, уверена и да знаеш, че промените да нещо нормално.

Надявам се препятствията от първите дни да са вече зад гърба ви и скоро да се насаждавате на едно спокойно, слънчево и щастливо ежедневие с Ния. Пиши пак как сте и ако имаш въпроси.



# 737
  • Мнения: 2
Добро утро  Hug
Изпратих каката на училище и ето ме тук, четох, четох......и така.
dion и моето момче все така не иска да ака  Sad, а е само на кърма. Браво, че при вас случката е станала от самосебе си. Правим гимнастика, масажчета, снощи и с термометъра пробвахме и пак нищо. Само свещичката го оправя. Чудя се на какво може да се дължи и до кога ще продължава така. Постоянно се моля като сменям памперса и да се изненадам приятно, но няма... Sad. Че и педиатърката ни я няма, замества я друга, която нищо не ми обясни. И да попитам консултантите нормално ли е бебе само на кърма, което наддава нормално ( за 16 дена - 850 гр.), да ака на два-три дни, с помощта на свещички. Има ли много такива случаи, защото вече незнам какво да мисля? Предварително благодаря за отговорите!

# 738
  • Мнения: 12
Извинявам се че не се уточних -става въпрос за водата за пиене Simple Smile благодаря за отговорите Hug

# 739
  • Мнения: 639
При нас запичането май ще е нещо нормално. Едва днес бебо в 5 сутринта се изака и то така стабилно, че  беше омазан до кръста  Laughing но пък му олекна. Забелязала съм обаче че има проблем с изхождането ако е на преварена вода, която не е чешмяна. Неонатоложката преди изписването ни препоръча да даваме само преварена вода от чешмата за да може да почне синтеза на вит. К с цел по-доброто кръвосъсирване.А и си мисля, че макар и преварена тази вода е по-тежка и му раздвижва чревцата.А и още една причина за запека при нас-прекалено гъста му идва моята кърма и се налага да си пийва доста често водичка. Simple Smile
Мерси много момичета за съветите за запека! Hug Hug Hug
Исках да помоля и за още един-скоро ще трябва да отсъствам за 2-3 храненета през деня на детето и ще трябва да се цедя.Днес не успях да се изцедя и за едно.Кажете ми как бих могла да си увелича кърмата за да му стига и за редовните и за бъдещите храненета??? Sad

Тони Радева, виждам, че оцветяваш въпросите си, но тъй като не са с обръщение към нас, леко се колебая дали да им отговарям. Надявам се да нямаш против да се включа (с предварително извинение, че се намесвам, ако действително не са към нас Wink).

Както доста често пишем, изключително кърмено бебе (т.е. приемащо само кърма – без вода, чай, АМ, добавки и т.н.) до около 6-8 седмици след раждането си обичайно се изхожда всеки ден, като пълни минимум 2-3 наакани (поне с големината на монета от 1лв) и поне 5-6 напишкани памперса. След шестата-осмата седмица е възможно да започне да се изхожда по-рядко – веднъж на ден, веднъж на няколко дни, дори веднъж на седмица, като обичайно (ако бебето не изпитва дискомфорт - подуто коремче, много газове, напъване, а изпражненията му не са твърди или топчести и когато се изходи е обилно), значи вероятно няма запек и това е по-скоро нормално.
От написаното от теб оставам с впечатление, че Станислав по-скоро няма запек – обилното изхождане и омазването до кръста звучат като доста по-кашеста консистенция, отколкото като „запечена”, твърда. Как мислиш, дали да не потърсиш причините за това да не се изхожда по ден-два в някаква друга посока? Thinking Не е обичайно бебе на тази възраст да пропуска дни, в които да не ака и вероятно е добра идея да се опита да се вземат мерки, които да спомогнат.

Споменаваш, че му даваш вода. Би ли споделила – по колко вода на денонощие, по кое време? А нещо друго приема ли – чай, АМ, добавки и т.н.? Приблизително по колко кърмения на денонощие ви се събират? Когато суче, усещаш ли да го прави ефективно, да преглъща? Малко те затрупах с въпроси, но те биха ми помогнали да се ориентирам по-добре и да опитам да съм полезна с по-адекватни идеи.

Често като аргумент за даване на вода се изтъква опасността бебета да не се дехидратира. Тъй като съставът на кърмата е над 80% вода, то обикновено майчиното мляко е напълно достатъчно, за да се поддържа бебето хидратирано (като приемаме, че се кърми ефективно, на поискване и толкова дълго, колкото желае да остане на гърдата). Според Американската Академия на Педиатрите, добавки (вода, глюкозен разтворр, формула и други течности), не би следвало да се дават на кърмещи се новородени, освен ако не се налага по медицински причини. Водата по-скоро би запълнила стомахчето на бебето, без да добави толкова необходимите за този етап от живота му калории, за да расте и наддава. Също така, за да има какво да изхожда бебето, коремчето му има нужда да се пълни с кърма, за да я преработва и да си извлича необходимите му хранителни вещества. Водичката, освен да запълни стомахчето му с «празни калории», не би му «оставила» място за необходимата му кърма и не би спомогнала за изхождането, а тъкмо напротив. Или, накратко казано – за да има изхождания, е необходима храна, а не вода.
Би ли споделила - по какво съдиш, че кърмата ти е „прекалено гъста”, с какво я сравняваш? Както споменах по-горе, кърмата съдържа над 80% вода, тя е със състав, който е балансиран и изцяло предназначен за нуждите на бебешкия организъм и няма нужда да се „разрежда”.
Aко искаш, по този въпрос можеш да прочетеш повече в статията за (Указания за предлагане на вода на кърмачета
С информацията, с която разполагаш, и като послушаш майчиния си инстинкт, ти най-добре можеш да прецениш какво да направиш по отношение даването на вода. Peace

Какво би могло да спомогне за изхождането на бебето? Като следваме логиката на горенаписаното, то на първо място това е по-честото кърмене. Тъй като кърмата се усвоява почти изцяло от бебешкия организъм и за много кратко време, а също така съдържа мазнини, кото стимулират чревната перисталтика и действат като лаксатив (слабително), то по-честото кърмене, освен че осигурява на бебето необходимите му калории, влияе положително за изхождането. На тази възраст бебетата имат нужда минимум от 8, а често пъти – от 10-12 кърмения на денонощие (включително и нощем). Вие по колко кърмения имате на денонощие? Как мислиш – дали е вариант да опиташ  да добавиш още няколко кърмения, за да видиш дали няма да има промяна? За да си спокойна, че Станислав поема достатъчно кърма, би могла да го наблюдаваш дали суче ефективно (дали мърдат мускулчетата на лицето му, дали преглъща и се чува специфичния звук кех-кех/къъх-къх при преглъщане).
За да му помогнеш, може да опиташ да прилагаш компресия на гърдата (когато бебето спре да суче така, че да гълта мляко, обхващаш гърдата с палец отгоре, а другите пръсти отдолу, на известно разстояние от ареолата и притискаш, но не така, че да боли; обичайно бебето, започва наново да гълта мляко, а когато спре, отпускаш ръката и ти), eто и видео. Кoмпресията стимулира рефлекса на потичане. Тя поддържа притока на мляко и така бебето получава не само повече мляко, но и мляко с по-високо съдържание на мазнини (т.нар. „задно мляко”). След като изчакаш Станислав да „изпразни” добре гърдата (като може няколко пъти да прилагаш компресия, докато и с компресия вече не преглъща ефективно), може да го вдигнеш да оригне или да и смениш пеленките, и да му предложиш и втората гърда (докато кърмиш от едната гърда, в другата вече се е образувало някакво количество мляко). Ако все още е гладен, ще продължи да суче, а ако не е – най-вероятно ще ти откаже. Би могла да опиташ по този начин – с компресия и с предлагане и на двете гърди на едно кърмене, за да може той да получава повече мляко.

Други неща, които майките са забелязали, че помагат за изхождането на бебета им, са:
-   нежно масажче на коремчето около пъпа, в посока на часовниковата стрелка.
-   упражнение с крачетата като „каране на колело” и/ли свиване към коремчето и разпускане (масажът около пъпа и гимнастиката с крачетата може да се прави при всяка смяна на памперсите).
-   Друго, което би могла да опиташ, е да го „изхождаш” – да го подържиш в скута си така, както се държи малко детенце, което чакаш да се изака/изпишка - като леко притискаш краката към коремчето.
-   Обичайно, храненето на майката не оказва съществено влияние върху състава на кърмата и, но би могла да опиташ, ако консумираш повечко храни, които на теб самата ти действат разхлабащо, няма да има някакво отражение и върху него.
-   Даваш ли му някакви препарати против колики? Тъй като някои медикаменти против колики имат запичащ ефект, доста майки избират да ги спрат, поне докато не се „разхлаби” Mr. Green ситуацията.
 
Повечето от специалистите намират стимулация на дебелото черво с помоща на термометър и подобни (сапунче, мушкато и др.) за доста агресивен метод, който дори би могъл да навредят на бебето. Даването на детето на овесена водичка, сокчета, разхлабващи храни и др. в твърде ранна възраст, преди то да показва признаци, че е готово за захранване - което обичайно се случва около шестия месец, също може да е рисково и да носи негативи.

В повечето случаи бебешкият «запек» е временно явление и наистина се орегулира с времето, но ако не усетиш подобрение и се притесняваш, все пак би могла да помислиш за варианта да се консултирате с педиатъра или да потърсиш и второ мнение. Peace


Чудесно е, че отсега обмисляш как да осигуриш кърма за Станислав, ако се наложи да сте разделени за известно време. Flutter Ще опитам да ти дам някои идеи какво е помогнало при други майки.
Основния фактор за стимулиране на гърдите да произвеждат повече кърма, е честото и ефективно им изпразване, за предпочитане от добре сучещо бебе или - когато се налага - чрез изцеждане. Повечето майки, които цедят за стимулация или ако целят да съхраняват кърма, а не просто за облекчение, споделят, че много по-ефективно е, когато цедят на кратки сесии през малки интервали, отколкото продължително, но по-рядко.  Не е толкова важно да се случва в точен час, по-скоро е хубаво да има добро изцеждане на кратки интервали, като би могла да си дадеш и една по-голяма пауза. Вероятно кърмата няма да се увеличи веднага, но е напълно възможно на следващия ден да има с малко повече, а по-следващия, с още малко.Можеш да опиташ да изцеждаш гърдата поне още 5 мин., след като е спряла да пуска капчици кърма, за допълнителна стимулация. Евентуално компресията на гърдата (за която ти споменах по-горе) би могла да помогне за по-лесното изцеждане, а също и топъл душ/компрес преди цедене или чаша топла напитка (или вода, сок – каквото обичаш – по време на цедене).
Споменаваните като лактогонни храни имат спорен и силно индивидуален ефект (но доста от тях, като житото, овесените ядки, както и други подобни зърнени, суровите ядки, суров лук и т.н., са в гамата на здравословните храни и дори и да не увеличат кърмата, вероятно ще са са по-скоро полезни, консумирани в разумни количества Wink). Някои майки споделят за добър ефект от лактогонните чайове, които се предлагат в аптеките или от хомеопатични препарати, но пък за други, това не допринася за особена промяна. Ако се прибягва до хомеопатия, е желателно та да е индивидуално предписана от хомеопат, защото при неправилна потенция и дозировка може да няма положително (а дори и противополжно) въздействие.
През какъв интервал да изцеждш – би могла най-добре сама да усетиш. Обикновено гърдите се чувстват по-пълни сутрин, ако бебето има по-дълъг период на сън през нощта и постепенно намалява периодите между кърменията през деня. Някои майки споделят, че сутрин успяват да изцедят повече кърма, други са забелязали, че им е най-лесно и ефективно да изцеждат от едната гърда, докато в същото време кърмят от другата, трети предпочитат да се изцеждат след кърмене. Нормално е количеството на изцедената кърма да не е едно и също всеки път. Като ритъм на изцеждане през деня може би е удачно да се изцежда често и на по-кратки сесии, отколкото да се цеди на големи интервали и продължително. Постепенно сама ще усетиш кога за теб е най-подходящият момент и по колко често да изцеждаш (според това колко добиваш от едно цедене и дали те задоволява това темпо). Ако не си попадала на тази статия, може да ти е полезна Не изцеждам достатъчно мляко. Какво мога да направя?.

За съхраняването и третирането на изцедената кърма може да ти бъдат полезни тези 2 статии - Начини за съхранение на кърма, както и Указания за съхранение на кърма. За по-лесно размразяване и порциониране, би могла да съхраняваш на малки порции (по около 50мл, например).
 
Би могла да помислиш и когато сте разделени с бебето, как ще се погрижиш за гърдите си. За да поддържаш лактацията си, а и за да не се образуват препълвания или запушвания, е необходимо да се изцеждаш. За оптимален вариант докато сте разделени се счита да се изцеждаш приблизително толква пъти, колкото пъти би кърмила бебето, ако сте заедно. Ако условията ти позволяват, би могла да съхраняваш изцедената през това време кърма (горните статии могат да са ти полезни с идеи за това).


Надявам се нещата с акането при вас да се нормализират, пиши как сте. Hug

# 740
  • Мнения: 40
Добро утро. Как сте.
Да ви се оплача от 3 дена се кърмим на 1- 1.1/2 през деня и нощта направо съм капнала.Не знам какво и става.
 Ivality  ние така акаме от самото начало на 2-3 ден веднъж ама стабилно само на кърма сме .
Вода за пиене я давам със стайна температура.
Лек ден . Hug

# 741
  • Мнения: 639
dion и моето момче все така не иска да ака  Sad, а е само на кърма. Браво, че при вас случката е станала от самосебе си. Правим гимнастика, масажчета, снощи и с термометъра пробвахме и пак нищо. Само свещичката го оправя. Чудя се на какво може да се дължи и до кога ще продължава така. Постоянно се моля като сменям памперса и да се изненадам приятно, но няма... Sad. Че и педиатърката ни я няма, замества я друга, която нищо не ми обясни. И да попитам консултантите нормално ли е бебе само на кърма, което наддава нормално ( за 16 дена - 850 гр.), да ака на два-три дни, с помощта на свещички. Има ли много такива случаи, защото вече незнам какво да мисля? Предварително благодаря за отговорите!
Ivality, преди няколко дни си позволих да се обърна и към теб, когато писах на dion, но вероятно не си забелязала. Wink Освен това, може да погледнеш и какво писах току-що на Тони Радева малко по-горе. Grinning
 
Виждам, че твоето бебенце е вече почти на 2 месеца – не е необичайно да започне да се изхожда по-рядко. Щом е над 6-8 седмици, наддава толкова добре, ако не изпитва дискомфорт (подуто коремче, много напъване), а изпражненията му не са твърди или топчести, а са отново с кашеста консистенция, но по-обилни; изглежда щастливо и доволно през повечето време; добре мокри пелените; значи е напълно възможно всичко да си е наред и това просто да е неговият метаболизъм и неговият ритъм на изхождане.

Надявам се в линковете, които ти посочих, да отговарят на въпросите ти и в тях намериш нещо полезно и успокоително. Hug

# 742
  • Мнения: 832
Ivality, аз като четох в нета попаднах на статия от блога на Хедра и там пишеше, че е нормално бебе само на кърма да се изхожда на 2-5 дни, ако консистенцията е нормална и количеството обилно.

Ето я и самата статия, дано ти е полезна и те успокои малко:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=686432.msg23522482;topicseen#new



редактирам се: Amorevole ме е изпреварила  Blush

# 743
  • Мнения: 73

Minx, радвам се, че се чувстваш по-добре! Hug
Действително, е напълно възможно едната ти гърда да е по-голяма от другата (както всички чифтни органи в човешкото тяло, така и гърдите не са напълно еднакви). Също така, много майки споделят, че са забелязали едната им гърда да прави повече мляко от другата (което също обичайно е нормално явление).

Благодаря ти за милите думи и за предложената помощ, ако има желание, всеки може да бъде полезен по някакъв начин (ако искаш, може да погледнеш какво писах вчера на Миленита).  bouquet

Разбирам, че си притеснена от усещането за намаляла кърма. Сега преминаваш през труден и изморителен период и си доста стресиранаот това, което се случва. Confused Доста майки споделят, че се сблъскват с различни трудности, особено през първите дни и седмици след раждането, но постепенно, с повече търпение и упорство успяват да се преборят с тях. Инстинктът ти ти е подсказал някои от вероятните причини за това – физическото изтощение, по-малко хранене, тревогите покрай бучката...
Съвсем удачно си реагирала с по-често кърмене – ефективно сучещо бебе оказва най-силно влияние за стимулиране на лактацията. Действително, най-мощният и сигурен начин за стимулиране на лактацията е честото и ефективно изпразване на гърдите – т.е. по-често кърмене/цедене, включително и нощем (през нощта нивата на хормона пролактин, отговорен за образуването на кърмата, са най-високи и затова нощното кърмене влияе много стимулиращо на лактацията). Би могла да опитваш да му предлагаш гърда по-често – на тази възраст, бебетата имат нужда от поне 8 кърмения на деноноще, а още по-оптимално - по 10-12. Како засуче, да следиш дали суче активно – т.е. дали си мърда мускулчетата на лицето и дали го виждаш и чуваш как преглъща. Ако усетиш, че вече не суче активно, може да приложиш компресия на гърдата (когато бебето спре да суче така, че да гълта мляко, обхващаш гърдата с палец отгоре, а другите пръсти отдолу, на известно разстояние от ареолата и притискаш, но не така, че да боли; обичайно бебето, започва наново да гълта мляко, а когато спре, отпускаш ръката и ти), eто и видео. Компресията стимулира рефлекса на потичане. Тя поддържа притока на мляко и така бебето получава не само повече мляко, но и мляко с по-високо съдържание на мазнини (т.нар. „задно мляко”) и респективно би могло да го засити за по-дълго време. След като го изчакаш да „изпразни” добре гърдата (като може няколко пъти да прилагаш компресия, докато и с компресия вече не преглъща ефективно), може да го вдигнеш да оригне или да и смениш пеленките, и да му предложиш и втората гърда (докато кърмиш от едната гърда, в другата вече се е образувало някакво количество мляко). Ако мислиш, че и след компресиите и предлагането и на двете гърди е още гладен, може да му дадеш изцедената кърма и едва след това, при нужда – и добавката. По този начин, дори и да не се засища първоначално от гърдите, ще ги стимулира, за да могат постепенно да се нагаждат към неговия ритъм и да правят повече мляко.

-   При изцеждане с цел стимулиране на лактацията, се препоръчва да е по-често, и от двете гърди, и да продължава да се цеди още няколко минутки, след като спре да пуска - „на сухо” (с цел по-голяма стимулация). Споделяш, че си изцедила 50мл кърма – всъщност, това никак не е малко! Също така, количеството изцедена кърма не е показател колко мляко има всъщност в гърдите ти (ефективно сучещо бебе може да изсуче повече мляко и от най-добрата помпа; от друга страна – доста майки споделят, че не са успявали да изцеждат голямо количество мляко, но въпреки това са кърмили успешно). Ако зачестиш кърменията и изцежданията, може и да не забележиш веднага увеличаване на количеството, но постепенно може да има ефект. Например, ако в момента цедиш 3 пъти по 50 мл, това са 150мл, но ако се цедиш 5 пъти, дори отново по 50мл да са, като общо количество вече ще станат 250мл. на денонощие. За това дали бебето ти получава достатъчно кърма, би могла да наблюдаваш и пълните памперси – бебе само на кърма (без вода, чай, АМ и други добавки) на тази възраст пълни поне 2-3 наакани (като акото е поне с големина на монета от 1лв) и 5-6 напишкани памперса на денонощие.

- Топъл душ преди кърмене, нежен масаж на гърдата по време на кърмене (в посока от основата на гърдата към зърното), чаша вода, сок или топла напитка, създаване на приятна за теб атмосфера и хубави мисли могат да спомогнат за потичането на кърмата.

- Би могла да се опиташ да се поуспокоиш, да си вдъхнеш повече кураж и увереност, че можеш да се справиш! Спокойствието, хубавата храна, почивката и сънят са много добри помощници за справяне в такива моменти. Може да изглежда, че с малко бебе сънят и почивката са мираж, но ако има кой да ти помага – нека те поотмени в домакинската работа, а ти да прекарваш възможно най-много време в леглото с бебето си, да си почиваш и да си подремваш заедно с него. Можеш да го съблечеш голичък до кръста, ти също и да се гушкате така – като кожите ви се допират (може да го пъхнеш в своята дреха, ако е по-широка, или да си метнете една завивка – разбира се, безопасно, за да може той да диша спокойно). Този контакт кожа-до-кожа може да се окаже вълшебен и за теб, и за бебето. От една страна, той ще усеща топлината, аромата, кожата ти, ще чува ударите на сърцето ти, с които е свикнал толкова месеци в утробата ти и те го успокояват. От друга страна, този контакт може доста добре да повлияе на теб, на емоциите, на хормоните ти, и нежно да им нашепне да помогнат и на лактацията ти. Може да опиташ да го накърмиш, когато е в полу-сънено състояние – тогава бебетата обичайно са по-склонни да съдействат (или пък на събуждане). Дори и да не суче, така можете да си починете и двамата, да се отпуснете, дори да си подремнете (при спазена безопасност).

-   Споменаваните като лактогонни храни имат спорен и силно индивидуален ефект (но доста от тях, като житото, овесените ядки, както и други подобни зърнени, суровите ядки, суров лук и т.н., са в гамата на здравословните храни и дори и да не увеличат кърмата, вероятно ще са са по-скоро полезни, консумирани в разумни количества Grinning). Някои майки споделят за добър ефект от лактогонните чайове, които се предлагат в аптеките или от хомеопатични препарати, но пък за други, това не допринася за особена промяна. Ако се прибягва до хомеопатия, е желателно та да е индивидуално предписана от хомеопат, защото при неправилна потенция и дозировка може да няма положително (а дори и противополжно) въздействие.

-   ако предлагаш биберон-залъгалка, би могла да опиташ да се въздържаш от нея на този етап.
Тъй като кърмата се усвоява почи изцяло и много бързо от бебешкия организъм (за по-малко от 90мин.), то не е необичайно още час-два след началото на последното кърмене, бебето да е отново гладно. На тази възраст то се нуждае от по-малки порции, които да приема по-често.

Това често предлагане на гърда и цедене на пръв поглед може да ти изглежда доста уморително и трудоемко, но то обичайно е необходимо само докато се нормализират нещата, постепенно мама и бебе се нагаждат в свой ритъм. Peace Колко често и в каква последователност ще кърмиш/изцеждаш - това постепенно сама ще прецениш, според своите усещания и възможности.

Твоето детенце е още мъничко, тепърва ще расте и ще укрепва физически, съответно ще суче по-ефективно, а ако ти проявиш упорство и за увеличаване на лактацията си, вероятно заедно ще се справяте с всеки изминал ден все по-добре. Възможно е да ти е малко по-трудно в началото, надявам се да намериш мотивация и сили да го преодолееш, за да можеш да се наслаждаваш на прекрасните мигове с малкото си слънчице. Ще се радвам да споделиш как се развиват при вас нещата, а ако имаш нужда от допълнителна информация или помощ  – не се притеснявай да пишеш. Hug[/color]

Ейй, супер си Simple Smile Честно казано се замислям дали да не стана консултант в един бъдещ момент след множеството глупости, които чух от хората относно кърменето. Най-много ме е яд на акушерките в болниците - бях и в Шейново и МД, и ако не бях чела предварително можешеда им повярвам(да давам вода и АМ всеки път след хранене, да храня само от едната гърда и никога да не давам от другата, а да цедя и т.н,) Иначе за сега мисля да ви подкрепя и аз по най-баналния начин  Grinning
 Иначе снощи май имах повече кърма вече, усещах гърдите си по-пълни след пиенето на чая, малко бира, обилно ядене и хомеопатичното (естествено ми е предписано от лекар хомеопат Simple Smile ) - не знам кое помогна Simple Smile Дано никога, никога повече не се налага да давам АМ, защото ми се скъса сърцето Simple Smile
Винаги го храня повече от 8 пъти на ден, откакто се е  родил, рядко под 10(3-4 през нощта) Simple Smile Надявам се да почне да се храни по-бързичко, че половината ден минава в кърмене, но засега не ми пречи Simple Smile Проблеми с акането нямаме определено, а и памперса винаги е напишкан.
Сега гледам почти всеки път да цедя след хранене и на празен ход, ще пробвам компресията, че си мислех, че работи само при несучещо бебе и пълна гърда.
Имам един въпрос, последен за сега надявам се Simple Smile Преди проблема усещах слизането на млякото около 2рия час след предното кърмене, а сега чак 1-2 минути след като бебчо почне да суче. Е, някой път при малко по-голяма пауза също усещам, но все по-рядко. Той се дразни в началото защото сигурно тече бавно. Освен това спряха да ми текат гърдите през нощта, а и след слизанео на млякото(това по-скоро ме радва, предполагам, че се регулира вече малко или много лактацията) Предполагам, че и двете ситуации са нормални, но реших да попитам.

# 744
  • Мнения: 30
Здравейте от нас, ние се върнахме от контролен преглед и наддаваме вече много добре Praynig в момента сме скромните 3250 гр. но за нас си е огромно постижение Wink. Добрата новина е, че нещата явно започват да се подреждат, хапва по 90 мл и от утре ще и предлагам по 100, с малко повече търпение при оригването и държане в по-изправено положение 30 мин. след хранене, се надявам да нямаме повече проблеми.Днес станахме на цял един месец nbirthday

# 745
  • Мнения: 100
Ох, аз съм супер изморена и недоспала и все не мога да седна да пиша.
Набързо само каквото се сещам:

Помпата ми е на Medela - mini electric. Защо си взех медела? Защото имат резервни части - всичко се предлага поотделно. Авент, доколкото знам, нямат такава опция.

Нещо ми се върти за колийфа - някой питаше - аз го давам както е по листовката - 7 пъти на ден - доста златно е това лекарство.
Да питам - някой, който дава инфакол - за колко дози ви стига бутилката? Уж трябва да са 50, ако се дава двойно количество и 100, ако ги давам както е по листовката - ама мен и за 40 не ми стигат. Много странно. Или тия лъжат, или аз не правя нещо както трябва.
Вода моят не иска много, много. Аз, като се разхълца, му предлагам, но нямаме много успех с пиенето й.
Не знам какво да правя с тия газове и колики. Онзи ден не спа цялата нощ. То бяха колички, сешоари, колички и сешоари, поза клон, маймуна, тигър и бла-бла и пак си завършихме както обикновено - той реве, аз рева. Заспи за 30 мин., става време за ядене, пак реве, после е изморен и заспива, ама то навън е светло. Те така си живуркаме ние. Чакам консултацията на 20ти, да видя как е наддал, че като цяло си ядем около 600 мл на ден преко сили и толкоз.

И сигурно съм пропуснала да честитя - мисля милинка и Надето най-накрая се сдобиха със своите съкровища! Да са живи и здрави, момичета и много да ви радват!

# 746
  • Мнения: 639
Ейй, супер си Simple Smile Честно казано се замислям дали да не стана консултант в един бъдещ момент след множеството глупости, които чух от хората относно кърменето. Най-много ме е яд на акушерките в болниците - бях и в Шейново и МД, и ако не бях чела предварително можешеда им повярвам(да давам вода и АМ всеки път след хранене, да храня само от едната гърда и никога да не давам от другата, а да цедя и т.н,) Иначе за сега мисля да ви подкрепя и аз по най-баналния начин  Grinning
 Иначе снощи май имах повече кърма вече, усещах гърдите си по-пълни след пиенето на чая, малко бира, обилно ядене и хомеопатичното (естествено ми е предписано от лекар хомеопат Simple Smile ) - не знам кое помогна Simple Smile Дано никога, никога повече не се налага да давам АМ, защото ми се скъса сърцето Simple Smile
Винаги го храня повече от 8 пъти на ден, откакто се е  родил, рядко под 10(3-4 през нощта) Simple Smile Надявам се да почне да се храни по-бързичко, че половината ден минава в кърмене, но засега не ми пречи Simple Smile Проблеми с акането нямаме определено, а и памперса винаги е напишкан.
Сега гледам почти всеки път да цедя след хранене и на празен ход, ще пробвам компресията, че си мислех, че работи само при несучещо бебе и пълна гърда.
Имам един въпрос, последен за сега надявам се Simple Smile Преди проблема усещах слизането на млякото около 2рия час след предното кърмене, а сега чак 1-2 минути след като бебчо почне да суче. Е, някой път при малко по-голяма пауза също усещам, но все по-рядко. Той се дразни в началото защото сигурно тече бавно. Освен това спряха да ми текат гърдите през нощта, а и след слизанео на млякото(това по-скоро ме радва, предполагам, че се регулира вече малко или много лактацията) Предполагам, че и двете ситуации са нормални, но реших да попитам.

Minx, ще се радвам да станеш една от нас! Hug Колкото повече, толкова повече, както казва Мечо Пух. Wink Ако намериш време, тук можеш да прочетеш за обучението (или по-нататък да ми пишеш и на лични, ако предпочиташ).

Действително, често се случва да не сме сигурни какво точно е помогнало, особено ако се взимат няколко мерки. Grinning Все пак, положителният резултат е важен и показва, че са били в правилната посока. Peace Обичайно, с израстването, бебетата започват по-бързо да се насукват и плавно да правят по-големи паузи между кърменията – малките бебета имат много ускорен растеж и съответно се нуждаят от повече порции мляко на по-малък интервал от време (сега те растат и наддават толкова бързо, колкото никога повече след това).
 
Възможно е да се сърди, ако струята е по-слаба – да, тогава компресията може да е полза, или в началото на кърменето да му дадеш да засуче в някаква удобна и за давама ви поза, в която и гравитацията да помага (т.е. – гърдата ти да се пада над главата му), или пък съвсем леко изцеждане непосредствено преди да му дадеш гърдата, или нежен масаж.

С изцеждането може да опиташ да си леко внимателна – ако мислиш, че кърмата ти се е регулирала спрямо нуждите на бебето и му е достатъчно, може да опиташ да не изцеждаш с цел допълнителна стимулация (да не се предизвика пък свръхпроизводство). Разбирам, че понякога може да звучи объркващо кога да се цеди и кога – не, но всъщност е въпрос на индивидуален случай и конкретен момент. Ако има напрежение, препълвания, запушвания и др., ако майка и бебе са разделени, ако се цели стимулиране на лактацията, ако майката иска да изцеди известно количество кърма, за да я съхранява – тогава изцеждането би помогнало. Ако бебето суче ефективно, кърмата му стига, а гърдите не са напрегнати – това по-скоро изцеждане не е необходомо. След раждането първите няколко седмици са период на нагаждане, напасване на майчиния организъм с нуждите на бебето (едно бебе може да има нужда от повече кърма, а на друго да е достатъчна по-малко; също така – майката може да е родила близнаци или тризнаци Flutter – съответно, за тях ще е необходимо тя да прави повече кърма). Именно затова през тези първи седмици майчиният организъм се настройва спрямо нуждите на бебето/бебетата.

Постепенно, някои майки забелязват, че гърдите им започват да стават по-меки, дори да ги усещат сякаш по-малки и „по-празни” в сравнение с първите дни/седмици след раждането и обикновено се притесняват, че нямат мляко – всъщност, по-скоро лактацията им плавно се урегулира и няма вече толкова „излишъци”, препълвания, напрежение и т.н. Счита се, че около шестата-осмата седмица лактацията се урегулира (без, разбира се, това да са някакви точни граници).
В този ред на мисли, и двете неща, които наблюдаваш, са нормални. Ще допълня и още нещичко. Според професор Питър Хартман (специалист по лактация  в The University of Western Australia, който миналата година беше лектор на международната конференция „Пътят на майчиното мляко” в София по покана на ЛЛЛ - България), 50% от майките са усещали винаги потичането на млякото, 39% са го усещали понякога, а 11% - никога. Доста майки споделят, че първите няколко седмици (или месеци) са го усещали, а по-късно – вече не. Както наличието, така и липсата на подобно усещане, е нормално и не е признак за това „колко мялко” има в гърдите. Peace

# 747
  • Мнения: 87
Здравейте! Днес имах много работа и ще се опитам тази вечер да пусна новата тема, така че ще ви помоля да ме изчакате и вече в новата тема да пишете.

# 748
  • Мнения: 45
мерите ли влагата в стаята на детето и колко трябва да е? Confused

# 749
  • Мнения: 100
Аз я меря. Трябва да е между 30 и 60 %, но аз я меря още отпреди бебето, тъй като на мен ми е дискомфортно, когато въздухът е сух Wink

Общи условия

Активация на акаунт