Веганството - да споделим опит - 11

  • 42 835
  • 740
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 743
От сушени плодове  се про****квам  и не ги ям когато съм на вън . Лятото не бих яла сушени в изобилието на пресни такива, но от фъстъчки и ябълки не мога да се нахраня. Плодове ям много но те са ми между храненията или за закуска. Храна от вкъщи си нося, говоря за сандвичи , за нещо по оригинално то хляб с лютеница/домати и маслини . Тофу продуктите не ги понасям , не съм ги яла , нямам положителна нагласа към тях . От соевите глупости ползвам само соевата кайма за кюфтета. Прясно мляко си правя от сусам , само кашкавала който съм свикнала са употребявам в огромни количества за сандвичи пици и прочее ми липсва и не знам с какво да заместя задоволително.

за засищане бобови пастети и леща, а за да добавиш и калорийна стойност, ядки, семки, зехтин, маслинова паста, каквото се сетиш  chef

# 721
  • Мнения: 9 991
Имам гастрит от скоро и съм на диета , бобови не мога да ям , боли ме корема. Маслини и зехтин винаги имам и лютеница домашна но са ми втръснали , но и като са без кашкавал и сирене и масло не ме засищат. От както съм вегетарианка , кашкавал съм яла в огромни количества. Ще пробвам с авокадото , дано се получи .   bouquet

# 722
  • София
  • Мнения: 1 402
adelinda, горещо препоръчвам хумус - пак е с бобово - нахут, но има и тахан и заехтин, които буквално "смазват" стомаха, аз съм с гастрит от основното училище -тази комбинация, дори и пикантна (има кимион и малко чесън) ми се отразява добре; ето една изпитана рецепта:

400 грама сварен нахут (или консерва), по-важното е люспите да не му са дебели, за да се смели фино всичко
2 с.л. от водата в консервата
4 пълни супени лъжици сусамов тахан (използвах пълнозърнест, той е по-тъмен и по-гъст)
12-14 пълни супени лъжици зехтин
3 средни скилидки чесън
3/4  чаена лъжичка смлян кимион (сложих малко повече)
сокът на половин лимон (сложих малко повече)
сол на вкус
2 щипки черен пипер

Ръгаш всичко това в робота и мелиш докато стане с фина консистенция на пастет. С това количество стават 2-3 бурканчета от детските. Пълня догоре и съхранявам в хладилника. При -5 градуса в нашия хумусът изтрая 1 седмица, което ме изненада положително. Никаква промяна в консистенция, цвят, вкус, аромат. Навреме споделих и с приятели Simple Smile та не си направих експеримент дали ще изтрае повече.

друго нещо, което можеш да пробваш като манджа за удома е червена леща - тя няма гадните дразнещи люспи на кафяват и е много по-полезна, можеш да я комбинираш с ориз (по аюрведа), както и да я използваш в пастети

трета идея - баба Гануш, за някои това е арабска, а за други арменска разядка, наскоро попаднах на добра версия (пак е тип пастет/дип):

http://undertheline.net/journal/food/recipes/armenian-appetizer/

уф, покрай гастрита постоянно се сещам за неща, то от гастрит до гастрит има голяма разлика, но на всяка цена, докато се успокоят нещата, не яж нищо пържено, избягвай лук и въобще запържването му в манджите; избягва и ястия, които не са домашни и са ползвали силно термично обработен домат (например пици), ако можеш бели люспите на доматите (потапят се първо в гореща, после в ледено студена вода, с тъпото на ножа се минават отгоре целите и люспата се отделя супер бързо)

благодаря за отзивите за кремчетата  bouquet , днес ще ида в ремедиум и разни други подобни места да сравня цени, марки, състав; ако се спра на нещо, ще споделя и тук

Последна редакция: сб, 31 авг 2013, 11:41 от Dao

# 723
  • Мнения: 9 991
Мерси Дао , хумус не съм правила , явно е време да пробвам , правя фелафели от нахута , стават чудесни. За гастрита ти препоръчвам диета, и аз имах като малка с диета се чисти и после се яде каквото ти се ще, но чесъна дразни и лука суров и люти прочее.

# 724
  • София
  • Мнения: 1 402
моят е на нервна почва, очевидно стомахът е първото място, където притесненията ме удрят; веднъж гастрит получи ли се, той няма оправия, просто има състояния, в които е раздразнен или не; зависи какъв е де, но моят е свързан и с рефлукс на стомаха, а това няма махане, просто свикване и контрол:) лук и чесън пресни ям като ламя - нямам проблем

# 725
  • Мнения: 9 991
То няма болест да не е на нервна почва. Не знам , аз като малка имах и си го бях излекувала и години си ядях всичко /люто и тн./ . Сега пак имам от лошо хранене се получи , по неволя и съм на диета и се надявам да мине . Ако не , е много неприятно нещо, не ми се влачи да си го имам и да търпя.

# 726
  • София
  • Мнения: 1 402
Аз ям всичко, независимо, че имам гастрит, дори люто много обичам, но се старая да не ям храна навън - разликата е качествена, но това е състояние, което не изчезва, просто симптоматиката му се контролира (най-вече наистина с режим на хранене), но всички препоръчват по-малко стрес, което е практически невъзможно дори и да си най-големия непукист на земята Simple Smile.

# 727
  • Мнения: 5 713
Имах гастрит - от пубертета някъде до към 20 + години. Беше доказан; ежегодни коремни ехографи; гълтане на каша и преглед с тръба; предупреждение, че може да стане язва; назначен алмагел и някаква си диета...това помня.
Е, вече го няма.
Знам защо се появи и кога изчезна...

# 728
  • Мнения: 9 991
Dao хора са си лекували с правилна диета язви , хемороиди и доста подобни . Диета се пази няколко месеца после си яж люто и каквото поискаш .Мисля че трябва да опиташ.

# 729
  • София
  • Мнения: 1 402
Правила съм хранителни режими - симптоматиката изчезва, но след време пак се появява, което ме навява на мисълта, че е само това - контролиране на проблема, а не решаването му. Аз след един продължителен курс с хербалайф преди повече от 10 години бях убедена, че нямам гастрит, но до време Simple Smile  Както единствено гастроскопия доказва наличието на гастрит, така и единствено това доказва изчезването му, но няма да се подложа на такова изследване, освен ако проблемът не стане сериозен. От доста години насам контролирам положението, нямам реални проблеми и не се ограничавам от каквато и да е храна, която принципно се води дразнеща за гастрит - пример точно бобови обичам най-много и проблеми с тях нямам. Единственото, което ограничавам, това са купешките неща с консерванти - дори и био соковете на пфанер например ми докарват киселини; но мога да изям едно кило пресни домати с много лук без проблеми. Не искам това да се превръща в дискусия за моя гастрит - не се оплаквам, просто реших да споделя опит, понеже ти каза, че имаш проблем Simple Smile

# 730
  • София
  • Мнения: 5 193
Дао, жива и здрава да си! Хумосът стана жесток!  bouquet

# 731
  • София
  • Мнения: 1 402
ама каква си бърза, kashmir, много се радвам   bouquet

# 732
  • София
  • Мнения: 1 402
взех за проба 50 гр. какаово масло от Ремедиум (4.36 лв), харесва ми като аромат (не е сладък, натурален e какаов), единствено ми отнема доста време докато се разтопи в ръцете, за да го размажа, мисля, че разходът ще е голям; иначе попива добре и не цапа, пост-ароматът е много слаб, което е голям плюс; пробвах и масло от ший от тестер в зоя - това съвсем няма размазване, понеже трябва да се изчегъртва с нокти от кутийката (не е на парчета като какаото, от което се чупи необходимо количество), беше ми трудно да боравя с него и се отказах, зоя имат много варианти на масло от ший и какао, които не са изложени в магазина, гледах конкретно това на handmade naturals

# 733
  • Мнения: 9 991
Виж в магазини за ръчен бутиков шоколад. Тук в Пловдив има един такъв магазин , работят с много качествени продукти , от там вземам какаово масло , не е скъпо. Доста го купуват с козметични цели.

# 734
  • Мнения: 3 743
Имам гастрит от скоро и съм на диета , бобови не мога да ям , боли ме корема. Маслини и зехтин винаги имам и лютеница домашна но са ми втръснали , но и като са без кашкавал и сирене и масло не ме засищат. От както съм вегетарианка , кашкавал съм яла в огромни количества. Ще пробвам с авокадото , дано се получи .   bouquet

важен е принципа, според източниците, които аз съм чела, до засищане водят протеини и фибри. Аз предложих бобовите, защото те имат хем проитен, хем фибри Peace

Общи условия

Активация на акаунт