Пости 2013

  • 80 603
  • 752
  •   1
Отговори
# 525
  • Sofia
  • Мнения: 754
Благодаря момичета  Hug
Да спанака и копривата и на нас са ни там в К-д Младост  Sunglasses

# 526
  • София
  • Мнения: 7 876
Със сигурност дете на тази възраст не трябва да спазва строг пост! Имам предвид без олио Simple Smile Решението му да пости е достойно за уважение, имайки пред вид, че ходи на у-ще и колко малко са постните варианти за хранене там. Дано да издържи детето!
За закуска може да вземете от Кауфланд един постен пастет /зеленчуков/ - страхотен е! Както са писали тахан халва с маргарин, филия с лютеница и т.н.

Взех си един 100%–ов бадемов мус за мазане, т.е. пасирани бадеми, с домашен конфитюр на филийка е перфектно.
От къде взе муса?

С риск тук да предизвикам гнева на една строго определена госпожа да скочи върху мен разярена, обявявам и моето мнение, че във възраст когато детето расте строгия пост е просто неприемлив.

За бадемите - вземете си сурови бадеми, накиснете ги във вряла вода, обелете ги, натрошете ги в блендера и после ги пасирайте с малко вода. Ето ви натурална бадемова паста и от там нататък я правете каквото поискате (всякакви солени и сладки варианти). Пробвайте с всякакви други сурови ядки по този начин. Комбинирате ги с пасирани моркови, домати и/или плодове

Овесените ядки - помните сигурно моите предложения за шницелите. Много лесно се правят и много бързо.

Намачкани картофи и моркови (почти без течности) са един страхотен пастет. Може по желание да ги омесите със зеленчуци (домати и пиперки например).

После има постни кексове - направете му от тях.

# 527
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
С риск тук да предизвикам гнева на една строго определена госпожа да скочи върху мен разярена, обявявам и моето мнение, че във възраст когато детето расте строгия пост е просто неприемлив
Е, тук просто няма място за спор, така, че не можеш да си навлечеш ничий гняв Mr. Green
А шницелите ти, дядо Хаджия, ги направих и съм много доволна от резултата. Благодаря!
Ще пусна и линк за някои постни кексове, че те на мен ми се получават по - добре от блажните:)

# 528
  • тук
  • Мнения: 510
моля ви, дайте идеи за някакви закуски за тази седмица, тази сутрин синът ми тръгна гладен на училище. На 12 е и сам иска да спази поста.


Давай му овесени ядки със семена и плодове. Той сега ще трябва да приема много ядки и семена, аз бих взела и хранителни добавки, защото постът си е изпитание за тялото на пубертет. Просо със зехтин обичат моите деца, пълнозърнест кускус (мароканския) също със зехтин. Направи му хумус да си маже на филийка за закуска - може би без чесън все пак. За макароните трябва да внимаваш - много от тях имат яйца под формата на яйчен прах, така че чети опаковката. Качамак е другият вариант, но трябва пак със зехтин само.

За хлябът е въпрос на тълкования. Маята си е жива, затова и в Библията пише "безквасен хляб". Но хайде да не се задълбочаваме толкова, особено пък за детето - давай му пълнозърнест хляб да приема минерали и витамини от него.

Считам, че постът е въпрос на избор - блажните храни имат заместващи като състав растителни. Просто трябва да се подхожда умно, да се чете и да се следят и кръвните показателите на десетина дни. Червеният фасул има състав сходен на този на телешкото месо. Опасно е детето да остане на хляб и лютеница. Ако майката се старае, всичко ще бъде наред.

# 529
  • На топло...
  • Мнения: 584
milmich, аз живея в Германия, муса го взех от биомагазина, не знам дали в България има такъв.
Но ако имах пасатор щях да действам като Дядо Хаджия, хем по-евтино, хем саморъчно направено Grinning. Също и орехов пастет е нещо много вкусно, но уви Crazy.

# 530
  • Мнения: 2 545
Аглика, ето и от мен идея за закуска (става за малки и за големи):

Спомням си от детството, че първата закуска (към 7 часа) ми беше най-противна. Определено не можех да се храня толкова рано - и сега съм така. Затова препоръчвам:

Като първа закуска нещо по-леко - например т. нар. смути. От Гугъл можеш да намериш много варианти, аз избрах като пример един с киви и пшеничен зародиш.

За втора закуска (тя може да се хапне в междучасието, когато детето отгладнее по-сериозно) няма нищо по-хубаво от филийка пълнозърнест хляб с някакъв зеленчук.

А допълнително можеш да го запасиш с микс от ядки, стафиди и фурми, които може да хапва по всяко време, когато усети глад. Ядките е добре да бъдат накиснати от предната вечер във вода - стават сочни, а и се премахнат вредните вещества от тях.

# 531
  • Мнения: 92
 Добър ден   bouquet
Най-мразя просто да се записвам, но не искам да ви изпусна  Mr. Green

# 532
  • Мнения: 93
много ви благодаря за предложенията,
той сам иска да пости, но  мисля, че  го нарушава в училище
да, с много плодове и ядки се справяме засега, а по-късно ще прочета предложенията ви и със сигурност ще се възползвам.
Всичко добро ви желая

# 533
  • Мнения: 373
Здравейте с днешна дата  Hug
По отношение на членовете от семейството и в моето друг не пости. За мъжа ми и децата готвя отделно. Снощи им правих макарони на фурна, а мъжа ми пече пържоли на скарата. Не ни е за първи път, не ми е и тежало досега, не се изкушавам.
Да ви призная честно вчера така ми прилоша. Тичах да взимам децата буквално тичах. Може и кръвното да ми е паднало, направо ми причерня. Купих си в бързината една кола, да се свестя малко. Освежих се и се прибрахме, малко се постреснах, но ми мина. Първите дни от поста са ми винаги малко объркващи, докато се ориентирам.
Сложих си в чантата 2 пакетчета ядки със сушени плодове за всеки случай. Напоследък имам доста стрес и умствена работа, трябва да съм в кондиция.
Хубав ден ви желая  Peace

# 534
  • София
  • Мнения: 84
milmich, аз живея в Германия, муса го взех от биомагазина, не знам дали в България има такъв.
Но ако имах пасатор щях да действам като Дядо Хаджия, хем по-евтино, хем саморъчно направено Grinning. Също и орехов пастет е нещо много вкусно, но уви Crazy.



Тахан от сурови смлени бадеми съм срещала само в zoya.bg - 16 лв. за бурканче от около 400 г., производител е британска фирма (на сайта им се намира в раздела за Суперхарни); там и в магазин "Зелена земя" има и тахан от орехи на Бг фирма - 8 и нещо пак за малко бурканче. Peace

# 535
  • Мнения: 2 545
minana, не се притеснявай. Случват се такива неща. В първите дни е доста трудно, особено когато трябва да се спазва и строг пост.

По себе си съм забелязала, че в първите дни на поста съм постоянно гладна. Направо ужас!
Колкото и да ям  имам чувството, че храната не може да ме засити. Много неприятно усещане е, но съм го приела като нещо неизбежно. Предполагам организмът ми след няколко дни ще се настрои към новите условия и всичко ще тръгне нормално. Гледам да не драматизирам излишно този въпрос Laughing.

# 536
  • Мнения: 3 550
аглика, поздрави на твоето момче! Нашият батко скоро ще стане на 8 г. Има благословия да пости до Тодоровден с олио, а после - само в сряда и петък. Ще има какви идеи да обменяме.
За закуска давам филия с маргарин и мед, можеш да поръсиш отгоре орехи. Други варианти са макарони с някакви добавки, мюсли в плодов сок.
За обяд и вечеря му сипвам олио в купичката с моята гола манджа.

# 537
  • Мнения: 784
Дядо хаджия, и аз се зачудих коя е тая, дето ти е взела страха  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Принципно аз съм лошата тука, ама на мен са ми болни други теми ... Wink
И аз мисля, че децата не бива да постят без олио. В случая е чудесно, че детето само е изявило желание да пости - колкото може, толкова, на тази възраст поста има само възпитателна цел. Моите са малки още, но смятам, че не трябва да има никакво насилие по този въпрос – когато и ако сами пожелаят, а това предполага и една малко по-зряла възраст.

Една идея и от мен – варени гевречета. Много са лесни, защото се правят с готово тесто. В зависимост дали готовото тесто е с олио или не, могат да стават и за строг пост. Обикновено готовото тесто за хляб /не за пици и мекици/, което се продава в хлебарниците, е без олио. Давала съм я и преди, но старите рецепти нещо се затриха.

Варени гевречета
1кг готово тесто за хляб
2 пълни с.л. сода за хляб
едра сол
Тестото се разделя на 15 еднакво големи парчета, които се разточват на фитили, крайчетата им се прищипват и се оформят гевречетата. Нареждат се върху дъска и престояват 20 мин. на стайна температура.
Междувременно в тенджера се налива и се кипва 1л вода. Във водата се добавя содата за хляб и се изчаква да кипне пак. Всяко геврече се пуска поотделно във водата, вари се 30 секунди (броите до 30) и се изважда с решетеста лъжица. Поставя се в тавичка и се поръсва според оригиналната рецепта с едра сол, но може и с каквито подправки предпочитате, а може и нищо да не им слагате - аз ги правя без да поръсвам с нищо, най-много след изпичането им да намажа половината гевреци с мед.
Сварените гевречета се поставят с тавичката в студена фурна, включва се на 200 градуса и се пекат около 20 мин.

# 538
  • София
  • Мнения: 84
Благодаря за рецептата за варени гевречета  Simple Smile Ще опитам да ги направя. Твърдички ли се получават?

# 539
  • Мнения: 784
Благодаря за рецептата за варени гевречета  Simple Smile Ще опитам да ги направя. Твърдички ли се получават?

За да не стават твърди, не ги прави много тънки и не ги препичай!

Общи условия

Активация на акаунт