Обучение по ОП "Аз мога" и "Аз мога повече" - 14

  • 49 002
  • 739
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 3



На 02.11.2012 г. приключи подаването
на документи за тазгодишната вълна
по "Аз мога повече"



Към момента в Бюрата по труда тече разглеждане на подадените документи. Във всеки град този процес се движи с различна скорост, затова моля участващите в темата да дават по-подробна информация, ако бъдат уведомени от БТ, че са одобрени или имат друга информация относно докъде са стигнали в БТ с обработката на молбите. Достатъчно е да напишат от кой град са, в кое БТ са подали документи и кой номер са. Благодаря предварително на всички отзовали се!  Peace

От 05.11.2012 временно е спряно издаването на Ваучери за дистанционна форма на обучение. Причината - преработват Наръчника за дистанционното обучение. Кога ще бъде възобновено издаването на ваучери за тази форма - не е ясно. При това положение всеки кандидат има следните три възможности на действие:

 - желаещите да се обучават в дистанционна форма да изчакат възобновяването издаването на ваучери за тази форма на обучение;

 - ако избраният от вас ДО предлага и присъствена форма на обучение, може да се запишете за нея, вместо дистанционната;

 - ако ДО не предлага присъствена форма на обучение по желаната от вас специалност, можете да си смените ДО.



Етапи при кандидатстване
по схемата "Аз мога повече 2012"

1. Подаване на документи

Срок: от 15.10.2012 до 02.11.2012

Необходими документи: Заявление + Декларация + копие от лична карта + копия от всички дипломи за завършено образование /средно и висше/ + копия от всичките приложения с оценки и хорариум от съответните дипломи + копия от удостоверения/свидетелства за преминат курс за придобиване на професионална квалификация или ключова компетентност /ако има такива/ + Декларация за идентичност на лице с различни имена по образец /ако има несъответствие между имената в някоя диплома и личната карта/ + документ, издаден от служба ГРАО на общината /при несъответствие или липсващо ЕГН/.

Къде: Във всяко Бюро по труда по местоживеене или месторабота подавате комплекта документи лично

2. Одобрение

Срок: От 03.11.2012 г. започва преглеждането на подадените документи. Тук вече никой не може да се ангажира с точни срокове, тъй като различните БТ разполагат с различен брой персонал, ангажиран с обработката на информацията и за всяко БТ одобряването протича с различна скорост.

Но когато бъдете одобрени, служител от Бюрото по труда ще ви се обади, ще получите СМС или писмо, с което ще ви поканят да идете до БТ, за да си получите Уведомителното писмо и самото Уведомление.

Ако сте подали документи и за ключова компетентност, и за професионално обучение, при получаване на Уведомителните писма трябва сами да изберете кое обучение първо да започнете. Тогава от БТ ще ви дадат само Уведомлението за този курс, а второто Уведомление ще получите едва след приключване на първото обучение.

3. Избор на Доставчик на обучение

С Уведомлението в ръка вече ще започнете да си търсите Доставчик на обучение, като не забравяйте, че срока на Уведомлението е 30 дни и ако в този период не успеете да си намерите ДО, то преди изтичането на тези 30 дни трябва да идете отново до БТ, за да ви удължат Уведомлението! Няма ограничения в броя удължавания. Но пропуснете ли срока за удължаване, губите правото на ваучер за този курс!

Списъкът на одобрените над 650 Доставчици, които предоставят обучение срещу ваучери можете да видите тук:

         Търсене на професионално обучение
         Търсене на обучение по ключови компетентности

4. Получаване на ваучера

След като сте намерили доставчик и сте уговорили всички подробности относно предстоящото обучение, доставчикът попълва отрязъка от Уведомлението, намиращ се в долната част на документа. Задължително трябва да е упомената датата на започване на курса.

Попълненото Уведомление носите в Бюрото по труда, а 7 дни преди началото на обучението от БТ ви дават Ваучера, който трябва да се занесе на ДО преди началото на курса.

Нещо важно от предходните кампании по програмата - пазете ваучера, не го сгъвайте или мачкайте, защото това е единствения документ, с който ДО разполага, за да си получи парите по програмата и съответно много държат на този документ.

5. Обучение

След като ДО получи вашият ваучер, вие може да започнете обучението си на уговорената дата. Помнете, че веднъж започнали обучението, трябва успешно да го завършите. Имате право на отсъствия до 20% от броя часове, за да ви се признае курса, а също така трябва успешно да издържите финалния изпит. В противен случай ще се наложи да платите стойността на ваучера, която хич не е малка (например ваучера за проф.обучение за цяла професия от 960 часа е на стойност 1 800 лв. ).

Ето и хорариумът за всяка специалност и стойността на ваучера, съобразно специалността, определени с ПМС № 251/21.10.2009

   1. За обучения за придобиване на професионална квалификация:
       а) за първа степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
       б) за втора степен, с продължителност не по-малка от 660 учебни часа – 1200 лв.;
       в) за трета степен, с продължителност не по-малка от 960 учебни часа – 1800 лв.;
       г) за част от професия по първа квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 200 учебни часа – 400 лв.;
       д) за част от професия по втора квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
       е) за част от професия по трета квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 600 учебни часа – 1125 лв.;

   2. За обучения за придобиване на ключови компетентности:
       а) за обучения по ключова компетентност с продължителност не по-малка от 16 учебни часа – 70 лв.;
       б) за обучения по ключова компетентност с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв.;
       в) за обучения по ключова компетентност с продължителност не по-малка от 45 учебни часа – 250 лв.;
       г) за обучения по ключова компетентност с продължителност не по-малка от 300 учебни часа и три нива на обучение – 700 лв..

Пояснение относно степените за професиите: Самите степени не са като езиковите нива и не може да се надграждат - примерно оперативният счетоводител е професия от трета степен, няма по-ниска или по-висока; или пък заварчикът колкото и проф.курсове и обучения да изкара, неговата професия си е от първа квалификационна степен. Степента за всяка професия конкретно може да проверите в СППОО.

Ако сте подали документи и за ключова компетентност, и за професионално обучение, след приключване на първото обучение и получен документ за успешно завършване (диплома/сертификат/свидетелство/удостоверение), отивате отново в БТ с този документ, за да получите второто си Уведомление. След това повтаряте стъпките от т.3 до т.5

6. Приключване на обученията и край на оперативната програма "Аз мога повече"

Крайният срок за приключване на обученията е 31.07.2014 г., а краят на програмата - 31.12.2014 г.

Тъй като програмата е за работещи, ако в процеса на кандидатстване или по-нататък това обстоятелство се промени, т.е бъдете уволнен/съкратен/останете без работа, ситуацията е следната:

 - вече сте кандидатствали по програмата, но все още не сте получили отговор от БТ дали сте одобрени или не: в 3-дневен срок от промяната на обстоятелствата сте длъжни да уведомите в БТ за това (съгласно попълнената от вас Декларация, т.4) и за съжаление губите правото да получите Ваучера дори да бъдете одобрен;

 - вече сте кандидатствали по програмата и сте получили заветното Уведомление, че сте одобрен за обучение: в 3-дневен срок от промяната на обстоятелствата сте длъжни да уведомите в БТ за това (съгласно попълнената от вас Декларация, т.4) и за съжаление губите правото да получите Ваучера;

 - вече сте кандидатствали по програмата, получили сте Ваучера и се обучавате: в 3-дневен срок от промяната на обстоятелствата сте длъжни да уведомите в БТ за това (съгласно попълнената от вас Декларация, т.4) и без проблем продължавате обучението си, като не дължите никакви неустойки (заплащане на Ваучера или част от него).

 
Успех на всички!!!




Още важни линкове:



Старите теми:


# 1
  • Мнения: 54 444
Поздравления за новата тема !  bouquet
И успех на всички ! Hug

# 2
  • Мнения: 38
Записвам се да следя. Относно последните коментари в старата тема - и според мен не е редно да се доплаща каквото и да е. А всъщност след като учебните материали са вкл. във ваучера за какво са въпросните 60 лв. на ниво? Какво е тяхното обяснение?

п.п. Мерси за темата   bouquet Отново страхотно оформена !

# 3
  • София
  • Мнения: 940
Благодаря за новата тема. Нареждам се към чакащите за одобрение от БТ Изток.

happy mama Ти в София ли си записана за курсове по английски и ако не е тайна да споделиш към кои се записа.

# 4
  • Мнения: 54 444
Не , Деси , не съм в София . Wink

# 5
  • Мнения: 0
Аргументът им за плащането беше, че нивата били 4, а не 3, защото в немския ниво А1 се разделя на две под нива А1.1. и А1.2.
А аз даже най-вероятно ще започна направо от А2. Направих тестовете и за А1.1, А1.2. и А2, първите два бяха елементарни за мен, но на А2 срещнах някои трудности и вероятно там ще имам грешки, но вероятно и това е именно нивото, от което трябва да започна.
Ако не избера "Интелект", кой друг доставчик за немски език препоръчвате? От личните ми наблюдения останах с впечатлението, че за немски език няма чак толкова много доставчици и много школи тази година са се отказали да обучават, защото от Агенцията по заетостта са се оказали некоректни спрямо тях и не са им заплатили дължимите суми по ваучерите.
Много исках за "Омега", защото са в центъра и са ми удобни, но те например са се отказали да обучават курсисти по програмата. Точните думи на жената, с която разговарях бяха: "Обучихме стотици курсисти и накрая не ни платиха, а ние не платихме на учителите. Сега учителите не искат да работят с нашата школа!"

# 6
  • София
  • Мнения: 940
happy mama  Hug Благодаря ти за отговора.

Проучвам за добър доставчик за английски език затова попитах. Ще се радвам някой да сподели за София.

# 7
  • Мнения: 1
IV.   ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДОСТАВЧИКА НА ОБУЧЕНИЕ
При присъствена форма на обучение
(2) ДОСТАВЧИКЪТ НА ОБУЧЕНИЕ се задължава:
...
2. Да предостави на всяко обучавано лице, при стартиране на обучението оригинални учебници и учебни помагала, които остават за ползване от обучаваните лица и след приключването на обучението. На видно и достъпно място да има обявен актуален учебен график;
...

  Може ли линк...

# 8
  • София
  • Мнения: 42
• Споразумение с Доставчици на обучение на основание чл.7, ал.7 от ПМС 251/21.10.2009 г. и приложения към него, версия ноември 2012 г.

Общи условия към Доставчиците на обучение,
съгласно реда на ПМС 251/21.10.2009 г.

...
4.2. В стойността на ваучера са включени всички присъщи разходи, свързани с обучението: за оригинални учебни материали, консумативи, застраховки при обучение за професионална квалификация, издаване на документи за завършено обучение, възнаграждение на преподаватели, осигуровки, наем на материално – техническа база, както и всички административни, режийни и други разходи, включително разходи за осъществяване дейността на доставчика на обучение, свързани с предоставянето на обучението.
...   

Последна редакция: чт, 07 фев 2013, 14:45 от KaMu

# 9
  • Мнения: 1 929
Днес си взех уведомлението.Сега чакам да пуснат дистанционното.Сужителката в БТ ми каза обаче, че не се знае не само кога, но и въобще дали ще го пуснат Shocked За всеки случай събирам и препоръки за присъствена форма по английски във Варна-към кой ДО да се ориентирам?

# 10
  • Мнения: 0
happy mama  Hug Благодаря ти за отговора.

Проучвам за добър доставчик за английски език затова попитах. Ще се радвам някой да сподели за София.

Училища Европа

# 11
  • Мнения: 0
Общи условия към Доставчиците на обучение,
съгласно реда на ПМС 251/21.10.2009 г.

...
4.2. В стойността на ваучера са включени всички присъщи разходи, свързани с обучението: за оригинални учебни материали, консумативи, застраховки при обучение за професионална квалификация, издаване на документи за завършено обучение, възнаграждение на преподаватели, осигуровки, наем на материално – техническа база, както и всички административни, режийни и други разходи, включително разходи за осъществяване дейността на доставчика на обучение, свързани с предоставянето на обучението.
...   


Много точен цитат! Непременно трябва да се използва при следващия ми разговор с "Интелект". Ако не се съгласят, ще си потърся друг доставчик, въпреки че времето ме притиска, защото ми предстои заминаване за чужбина окончателно! И именно краят на третото ниво ще ми бъде ориентир за датата на заминаване.

# 12
  • Мнения: 1
milchschokolade, каквито и да са им аргументите, против правилата е да се иска доплащане за каквото и да било. Ако ДО който съм си избрала ми поиска някакво доплащане, просто ще го сменя с друг.


Някой от Бургас одобрен за „Системно програмиране" има ли?

# 13
# 14
  • София
  • Мнения: 42
Аргументът им за плащането беше, че нивата били 4, а не 3, защото в немския ниво А1 се разделя на две под нива А1.1. и А1.2.
Ако не избера "Интелект", кой друг доставчик за немски език препоръчвате? От личните ми наблюдения останах с впечатлението, че за немски език няма чак толкова много доставчици и много школи тази година са се отказали да обучават, защото от Агенцията по заетостта са се оказали некоректни спрямо тях и не са им заплатили дължимите суми по ваучерите.
Много исках за "Омега", защото са в центъра и са ми удобни, но те например са се отказали да обучават курсисти по програмата. Точните думи на жената, с която разговарях бяха: "Обучихме стотици курсисти и накрая не ни платиха, а ние не платихме на учителите. Сега учителите не искат да работят с нашата школа!"

Ха-ха смешници при Кабината всичките нива са разделени на по две: А1-1, А1-2, А2-1, А2-2 и т.н.
но когато минаваш А1(А1-1, А1-2) , А2( А2-1, А2-2) и Б1(Б1-1,Б1-2) или А2, Б1 и Б2  не ги броят за по 6 нива, а са си точно 3 и не се доплаща нищо...

Общи условия

Активация на акаунт